Zware brand Utrecht Diefstal en beting «en distributiekaarten in Heek's lunchroom totaal verwoest Drie menschen gered Te veel berekend Het scherm valt over IndoChina Duitsche pers over Eden's reis GERANT EN FAMILIE MET MOEITE GERED. Bovenmenschelijke pogingen van de brandweer. In het hartje van de oude Dom stad heelt gisternacht een brand gewoed, met een hevigheid zooals Utrecht na den brand van de Ga leries Modernes en Centraal Sta tion niet meer heeft gekend. Op slechts enkele meters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bijna twee jaar geleden, het groote warenhuis Galeries Moder nes in de asch werd gelegd, heeft een ontembare vuurzee thans een groot modern pand, nl. Heck's lunchroom in de Potterstraat, hoek Oudegracht, geheel verwoest. Het was ongeveer half twee, toen de ge rant van Heck's lunchroom, de heer Rijn dorp die met zijn gezin op de bovenste verdieping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zijn slaapka mer. Hij spoedde zich uit bed, schoot een paar kleedingstultlcen aan en wilde zich via de gang naar beneden begeven. Bij het openen van een deur, welke toegang gaf tot het restaurant, constateerde hij met schrik, da.t de achterzaal reeds een groote vuurzee was en dat hij niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinderen en zichzelf in veiligheid kon brengen. Inmiddels had de Duitsche wacht, die voor het postkantoor tegenover het pand van Heek stond, ook vlammen in het ge- houw waargenomen en de brandweer ge waarschuwd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat men hier te doen had met een grooten brand, doch veiligheidshalve rukte de brandweer toch maar met een magyrusladder uit, welke direct na aan komst op het terrein van den brand in dienst kon worden gesteld, om de angstig om hulp schreeuwende leden van het gezin Rijndorp dat zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak bevond, te red den. Na eenig gemanoeuvreer bereikte de magyrusladder het dak van het ruim twin tig meter hooge pand en toen duurde het niet lang of het gezin Rijndorp kon door eenige moedige brandweerlieden, met ge vaar voor eigen leven, uit zijn benarde po sitie worden gered. Intusschon was het den commandant van de brandweer, E. Priester duidelijk geworden, dat het niet bij een binnen brand zou blijven en hij nam alle maat regelen, noodig om een groote brand te be dwingen. Van het interieur van de zaak viel reeds van den aanvang van het blus- schingswerk af niet veel meer te redden. Met groote snelheid had het vuur van de benedenzaal uit, waar de brand* is ontstaan, zich verplaatst naar de eerste verdieping, waar het vuur in het aanwezige meubilair voedsel vond om verder door te breken en binnen een uur het geheele pand in lichter laaie te zetten Toen het eenmaal zoover gekomen was, ontstond voor de belenden de perceelen een hachelijke positie, te meer daar de zaak van Heek aan de Potterstraat zoodanig is gebouwd, dat zij niet alleen gelegen is aan den kant van de Oudegracht en de Potterstraat maar voor een niet minder aanzienlijk deel nog achter de hui zen van de Potterstraat doorloopt. Vandaar dat toen niet alleen de voorkant een prooi der vlammen was geworden, maar ook de biljart en luisterzaal, waar op een balkon het orkest speelt, in de vlammen zee was betrokken, er een toestand ontstond voor de panden aan de Potterstraat, met name de electri- citeitswinkel „Electra" en de four- niturenzaak van de firma De Groot, welke ernstig te denken gaf. Dat Heck's lunchroom zelf gered zou kunnen worden, werd toen al geheel uit gesloten geacht. Het baarde de brandweer meer zorg hoe het met de zoojuist genoem de perceelen zou af'oopen. want aange wakkerd door een sterken wind trok het vuur uit het laaiende pand van Heek ach terom naar de bovenste verdieping van de zaak van De Groot, welke des nachts niet bewoond is en waarvan het dak onmidde- lijk vlam vatte. Omwonenden vluchten. Dat de bewoners van de omliggende hui zen met medeneming Van het hoogst non- dige hun woningen reeds had verlaten, laat zich denken. Eveneens, dat de brand weer het verzengende vuur kordaat had aantrepakt. Met twee groote motorsnuiten en door middel van een groot aantal slan gen tastte men allereerst den vuurhaard aan. De sla neen werden hoofdzakelijk ge leid door de buizen van het. woningbureau Waltman aan de Oudegracht en van den heer Van Aelst. choenlal"rip, gelegen naast het pand van de firma De Groot. Het was ruim drie uur, toen de vuurzee haar hoog tepunt bereikte Toen stond Heck's lunch room geheel in brand en spookachtig lek ten de vlammen naar buiten en dit schouw spel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den kant van de Potter straat vlam vatte en als het warè een reusachtige fakkel werd, welke scherp af- stak tegen den donkeren nacht en de ge- omgevlng in een rossigen vuurgloed Benedenverdieping, eerste en tweede en het dak vormden met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite en vaak bovenmenschelij ke kracht kon de brandweer er voor zor gen, dat behalve de panden „Electra" en van de firma De Groot niet nog meer per ceelen door het verterende vuur zouden worden aangetast. Brandweer machteloos. Het bleek, dat de muren van Heck's lunchroom, welke de afscheiding vormden tusschen de panden aan de Potterstraat geen weerstand aan de loeiende vlammen zee hadden kunnen bieden en dat het vuur via de achterzijde van de biljartzaal was overgeslagen op de zaak van de firma De Groot, waarvan reeds de bovenste ver dieping geheel was uitgebrand. Brandweer lieden, die zich op de daken rondom de brandende huizen hadden geposteerd, be streden bet niets ontziende vuur, doch het leek of hun urenlange arbeid vruchteloos zou blijven, temeer toen zij zich op een ge geven moment moesten terugtrekken daar het dak waarop zij stonden en van waar zij hun duizenden liters water in het vuur wierpen, onder hun voeten dreigde te be zwijken. Voor zoover dat in het nachtelijk uur was te. zien, was "er van de lunchroom van Heek niets meer overgebleven. Beneden in de diep te lag een vormlooze massa ver wrongen ijzer en verkoold hout Niets, niets had men kunnen red den. Slechts kale .verschroeide mu ren gaf nog ongeveer den vorm aan van de lunchroom, welke ongetwij feld tot de bekendste van de Dom stad gerekend mag worden. Maar Reeds 23 millioen bedrijfscrediet voor Rotterdam BIJNA 5000 GETROFFENEN. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam heeft de voorzitter, Mr. K. P. van der Mandele verklaard, dat ook in de afgeloopen maand de stichting Rotter dam 1940 haar werkzaamheden ter verlee ning van herstelcredieten heeft voortge zet. De tegen het einde van het vorige jaar bestaande indruk, dat mede met het oog op ^het intusschen bekend geworden besluit op de vergoeding van materieele oorlogschaden, het maximum wel onge veer was bereikt, blijkt niet geheel juist te zijn geweest. Ook thans komt nog voort durend behoefte aan crediet uit de krin gen van de beschadigde bedrijven naar voren. Aan het einde van Februari 1941 was dientengevolge het totaal van de verleende bedrijfs- en andere credieten gestegen tot 22 738.907,50, verdeeld over 4.969 gevallen. In dit verband moet ook de aandacht er op gevestigd worden, dat in de afgeloopen maand nieuw perspectief is geopend voor de werkzaamheid van de stichting Rotter dam 1940, doordat de verleening van cre dieten voor wederopbouw van onroerend goed is vergemakkelijkt door een nieuwe regeling voor het verkrijgen van hypothe caire zekerheid. Ongetwijfeld zal de werk zaamheid van de stichting zich daardoor ook op het gebied ruimer ontplooien, voor zoover de voorziening met bouwmaterialen dat zal toelaten. De overtuiging, dat het niet voldoende is om credieten te verschaffen aan onderne mingen, doch dat deze daarnaast ook moe ten beschikken over de noodige handels voorraden, is aanleiding geweest tot ver dere uitbreiding van de werkzaamheid van de centrale commissie voorziening Rot terdam, welke daartoe haar bemiddeling verleent. Hoewel de moeilijkheden talrijk en groot zijn, bestaat er toch velerlei re den om over de resultaten van dezen ar beid niet ontevreden te zijn. Engelsche luchtaanvallen In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn eenige Engelsche vliegtuigen het Ne- derlandsche luchtgebied binnengevlogen en hebben op verschillende plaatsen brisant- on brandbommen geworpen. Een deel viel op open veld en richtte geen schade aan. In een plaats in het zuiden des lands is een groot aantal brandbommen geworpen. Hierdoor werden een groote brand en een explosie veroorzaakt, terwijl een gashouder door een bom werd getroffen. Er ontstonden ook eenige kleine branden, welke snel ge- hluscht konden worden. Een lid van den luchtbeschermingsdienst is zwaar, eenige anderen zijn licht gewond. In twee andere plaatsen des lands ont stonden, eveneens door brandbommen, bran den. Een van deze werd snel gebluscht. in het tweede geval brandde een woonhuis af. Van eenige boerderijen werden stallen en schuren vernield, waarbij klein vee werd gedood. Behalve de genoemde gevallen kwam geen persoonlijk leisel voor* ook de zwartgeblakerde muren van de achterzijde van de perceelen van de firma De Groot en „Electra" ga ven aan, dat deze brand niet be perkt was gebleven tot een groot ge bouw, doch dat hij in zijn teugel- looze vaart nog drie panden zeer belangrijk schade had toegebracht. Tot op dat moment was er van het uit slaan van den brand nog niet veel te zien geweest, doch even later kregen de vlam men lucht, doordat bijna alle spiegelrui ten van Heck's lunchroom tengevolge van de geweldige hitte sprongen. Hierdoor kreeg het vuur zuurstof aangevoerd en binnen enkele seconden waren de geheele midden- en bovenzaal, welke aan de Oude- grachtzijde waren gelegen, een laaiend in ferno. De brandweer bestreed het vuur met al le macht Onafgebroken werden water massa's in de vuurzee geworpen. Met don derend geraas verrichtte het vuur zijn ver nielend werk. Het gedreun van de motoren van de spuiten werd overstemd door het knetteren der vlammen, het gerinkel van brekend glas en het neerstorten van bran dende en halfverkoolde binten. Hoog laai den de vlammen boven het brandende pand uit. Een vonkenregen dreef in noordooste lijke richting. Het was een buitengewoon fantastisch gezicht in dezen pikdonkeren nacht. Op een gegeven oogenblik, toen het er op geleek, dat de brandweer het vuur zoo goed als geheel onder de knie had, werd men voor een nieuwe verrassing gesteld, want plotseling bleek het, dat het vuur zich had medegèdeeld aan de eerste ver dieping van het perceel van de firma De Groot. In een oogwenk was deze verdie ping aangetast en de vlammen baanden zich een weg over deze etage. Brandmuur ontbrak. Men deelde on9 van deskundige zijde mede, dat het overslaan van den brand naar dit gebouw te Wijten is aan het ont breken van een doelmatigen brandmuur. Het spreekt vanzelf, dat de brandweer met vernieuwde ijver in het geweer kwam. Van twee kanten werd het vuur hier met kracht bestreden. Ofschoon de omgeving van de brandende perceelen door de vlammen daghelder werd verlicht, had men toch de grootste moeite met het aankoppelen en aansluiten van nieuwe slangen Toen de brand in zijn vollen omvang woedde, werd met niet minder dan veertien stralen water gege ven! Brand in oliestokerij te Zaandam Gistermiddag om kwart voor een werd de brandweer te Zaandag gealarmeerd voor een uitslaand brandje in een derafdeelingen van de lakindustrie Nederland der N.V. v/h P. Schoen en Zn. aan den provincialen weg te Zaandam. De situatie liet zich zeer ernstig aanzien, omdat het vuur woedde in de standolieslokerij. waar vijf ketels, elk inhoudende 800 kg, te vuur stonden. Door oververhitting was een der ketels overgekookt, waardoor de uiterst brand bare inhoud vlam vatte. Met een aanwezig bluschapparaat tracht ten de arbeiders het vuur te blusschen, doch dit gelukte niet. pe inmiddels gewaarschuwde brandweer slaagde er echter spoedig in, den brand tot de oliestokerij te beperken. De schade zal hierdoor aanmerkelijk minder zijn. Door kolendamp vergiftigd Bejaard echtpaar er ernstig aan toe. Toen gistermorgen het dienstmeisje van den heer en mevrouw S. V.—K., wonende in de Amalia van Solmsstraat te Groningen aanbelde, werd haar niet open gedaan. Zij waarschuwde een voorbijkomenden politie agent, die tezamen met een passeerenden rechercheur aan de achterzijde van het per ceel een ruit insloeg. Bij onderzoek bleek, dat de beide bewoners die al op leeftijd zijn, bewusteloos te bed lagen, bedwelmd door kolendamp uit een geheel afgesloten haard. Onmiddellijk wer den twee artsen gewaarschuwd, die na toe diening van zuurstof beider toestand van dien aard achtten, dat onmiddellijke over brenging naar het R.K. Ziekenhuis noodza kelijk was. De toestand van den heer S. V. is ernstig. En toen nog voor plezier een baantje trekken. Zondagmiddag viel het 5-jarig zoontje van den heer P. F. K. te Spakenburg in den gracht van het Spui juist bij het eloctrisch gemaal, dat in volle werking was. Het knaapje werd door den sterken stroom mee gesleurd. De juist passcerende melkboer M. B. sprong dadelijk te water om het knaapje te redden, doch hij was de zwemkunst niet genoeg meester en verkeerde spoedig in le vensgevaar. Een vrouw, die met behulp van een stok de beide drenkelingen trachtte te redden, geraakte bij deze poging ook te wa ter. Intusschen had de machinist van het gemaal de machines stopgezet. Toen sprong D. K. te water en hij slaagde er in de drie drenkelingen te redden. De kranige redder hlecf na deze redding nog een poosje in het water rondzwemmen. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUS SCHEN THAILAND EN SOVJET-RUSLAND De formeele diplomatieke betrekkingen tusschen Thailand en de Sovjet Unie, die sedert de Sovipt revolutie van 1917 ver broken waren, zijn hervat, zoo is door de regoering te Bangkok medegedeeld. Er worden thans onderhandelingen gevoerd tusschen de beide regeeringen over een handelsovereenkomst. Eindelijk gewonnen. Na urenlange strijd tegen het kokende element kon men eindelijk zeggen, dat men den brand onder de knie had. Weliswaar laaide af en toe het vuur weer op, doch de vlammen waren toen grootendeels ge bluscht. Verstikkende rookwolken werden door den zuidwester over de buitenwijken van de stad gevoerd. Daardoor kon men op grooten afstand den brand reeds waar nemen. De schade bij Heek is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Het geheele interieur van het gebouw is in de vlammen opgegaan. Bij het perceel van „Electra" heeft, in aanmerking genomen, dat dit pand naast Heek is gelegen, het vuur betrekkelijk weinig verwoestingen aangericht. De waterschade daarentegen is zeer groot. Dit laatste kan ook gezegd worden van het daarnaast gelegen pand van de firma De Groot, dat echter boven dien voor groot gedeelte door de vlammen is verteerd. In de chocolaterie van den heer Van Aelst, door wiens huis een slang was geleid, is de brandschade vrij gering, doch het water heeft hier een groot onge rief gebracht. Voor het meerendeel worden brand- en waterschade door verzekering gedekt. Tragis^i daarentegen Is wel het feit, dat alle instrumenten, toebe- hoorend aan de leden van het or kest Boyd Bachmann, welk en semble voor de maand Maart was geëngageerd, zonder een uitzonde ring geheel verloren zijn gegaan. Dit beteekent voor de bandleden niet alleen een werklooze periode, doch wat erger is, hun respectieve lijke instrumenten waren niet tegen brandschade verzekerd, zoodat zij hierloor een gezamenlijke* schade van enkele duizenden guldens lij den. De huisgezinnen, die in de getroffen hui zen woonden, zijn op liefderijke wijze op genomen door de familie Van Heukels, die een gedeelte van het hoofdpostkantoor be woont De gerant van Heek, de heer Rijndorp, was sedert 4 Februari van dit jaar als zoo danig te Utrecht werkzaam. Over de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. KONING BORIS AANSCHOUWT OP- MARSCH DER DUITSCHE TROEPEN Koning Boris III van Bulgarije heeft in den loop van Zondag in burger op eenige opmarschplaatsen de voorbijtrekkende Duitsche troepen aanschouwd. Op één plaats werd hij door een Duitschen soldaat herkend en door de troepen geestdriftig toegejuicht Koning Boris onderhield zich met Duitsche officieren en soldaten en toonde voor manschappen en materiaal le vendige belangstelling. De koning heeft royaal autogrammen verstrekt aan de Duitsche soldaten. Haagsche rechercheurs slaan goede slagen. Rechercheurs, belast met het toezicht op naleving van prijsopdrijvingsbesluit en hamsterwetten, hebben in Den Haag een aantal venters met textielgoederen aange houden, die op verschillende punten der stad hun, in winkels tegen normale prijzen gekochte textielgoederen, met ongeoorloof de winst buiten de distributie om, aan den man trachtten te brengen. Tal van doozen en negen koffers met textielwaren zijn in beslag genomen. Evenzoo hebben de recher cheurs de hand gelegd op een koffer met chocolade. Proces verbaal is opgemaakt te gen een slager in de Bonistraat, die 2 pond riblappen en 2 ons vet verkocht voor f 2-76, terwijl de normale prijs is f 1.78. In ver band met deze overtreding is tevens 14 kg. rundvleesch in beslag genomen. De rechtbank te 's-Gravenhage behandel de gistermorgen een zaak betreffende dief stal van eenige honderden distributiekaar- ten, en de heling daarvan. Allereerst stond terecht de 27-jarige ge wezen tijdelijke ambtenaar van den distribu tiedienst te den Haag. Hij is beschuldigd als ambtenaar, belast met de uitreiking van distributiekaarten, op 13 Januari j.1. 200 kaarten, nl. 50 broodkaarten, 50 bloem- kaarten, 50 vleeschkaanen en 50 algemeene distributiekaarten, zich t.e hebben toege ëigend, en deze aan J D. te hebben ver kocht voor f 100.—. Op 15 Januari j.1. leverde hij D. nogmaals 100 kaarten, 25 van elke soort, voor f 50. Verdachte bekende het ten laste gelegde en gaf toe, dat tevoren wès overeengeko men wal. er voor betaald zou worden. De officier van justitie noemde het een zeer ernstig feit, dat een ambtenaar op der gelijke wijze de distributie in groote moei lijkheden brengt. Dit is de eerste van een aantal dergelijke zaken, die zullen worden voorgebracht. Het O.M. zal deze zaken ern stig opnemen en strenge straffen eischen. Door dergelijke handelingen wordt het ver trouwen van het publiek in de ambtenaren geschokt. Rekening houdend met de gunsti ge inlichtingen over verdachte, eischt hij. wegens het als ambtenaar verduisteren van onder hem berustende bescheiden, veroor deeling tot een jaar gevangenisstraf met last, tot onmiddellijke aanhouding na het uit spreken van het vonn's. De verdediger wees er op, dat D. volgens zijn verklaring wist dat R. geld kon gebrui ken en dat R. eerst na herhaald aandringen voor de verleiding is bezweken. Later, nog voordat de zaak was uitgekomen, heeft, hij verder geweigerd om hieraan mee te doen, zeggend dat de controle was verscherpt, het- DE VREDESCONFERENTIE IN TOKIO. Het gordijn zal over enkele dagen vallen, na een gelukkige ontknooping van het dra ma v. 't Thailandsch-Fransch Indochinee- sche grensconflict, dank zij de Japansche bemiddeling. De toestand van de conferentie te Tokio is door Isjii, den woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen gisteroch tend tegenover de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers beschreven als „hoopvol", waaraan hij toevoegde, dat Japan vastbesloten is de conferentie tot een min nelijk besluit te brengen tegen 7 Maart, op .welken datum de tweemaal verlengde wa penstilstandsovereenkomst tusschen Thai land en Frankrijk afloopt. De gedelegeerden van Frankrijk en Thailand hebben hun resp. regeeringen gevraagd om laatste instructies betreffende „een belangrijk punt en eenige minder belangrijke punten in de gewijzigde Japansche compromisformule, zoo deelde de woordvoerder mede. De Fransche en Thai- landsche gedelegeerden verwachten Maan dagavond de antwoorden hunner regeerin gen. zoodat deze ter beschikking zullen zijn. Japans „laatste compromisformule" is „een beetje gewijzigd", zoo maakte de woord voerder bekend, ofschoon de gewijzigde Ja pansche bemiddelingsvoorstellen practisch op de voornaamste punten van kracht blij ven. Er is geen radicale verandering aange bracht in de Japansche voorstellen, de woordvoerder hoopte echter, dat zoowel Thailand als Frankrijk ze zoo spoedig mo gelijk zouden aanvaarden, terwijl Japan vastbesloten is „de conferentie tegen 7 Maart te beëindigen'. De toestand is aardig hoopvol, zoo zeide de woordvoerder nog, die echter waarschuwde tegen te groot optimis me. Onder groote opschriften, zooals „Thans tracht Engeland Syrië te verkoopen", pu- bliceeren de Duitsche ochtendbladen artike len, waarin zij zich bezig houden met het doel van Eden's bezoek aan Turkije en de plannen met Svrië, waarover de Vreme reeds had gesproken. Dé Voelkischer Beobacliter schrijft: zoo ziet dus de reorganisatie er uit, die Engel sche politici voor den tijd na den oorlog hebben aangekondigd. Zij is even laag. im moreel voor de betrokken volken verderfe lijk als de „orde" van Versailles, St. Ger- main. Trianon, Neuillv en Sèvres. Ook iiï Turkije zal men immers niet geheel verge ten hebben, dat de vrede van Lausanne niet alle scboonhcidsfouten van Sèvres heeft verholpen. Eden belooft, maar weigert zich ■schriftelijk te verbinden. Hier blijkt de reus" arhtige verlegenheid, waarin de Britsche huitenlandsche politiek verkeert. Zii is over al in het nauw gedreven. Men moet van het politieke inzicht der volkeren van Zuidoost- Europa en het naburige Oosten een slechte meening hebben, wanneer men aanneemt, dat zij de Engelsche verlegenheid niet zien. Eden had van Churehïll de opdracht gekre gen. na te gaan. hoe sterk de stellingen nog ziin. die de Britsehe diplomatie in dat ge bied bad opgebouwd. De Essener Natinnal-Zeitung schrijft: ..De nieuwe reis van den Britschen minister is een wanhoopsnoeing om bij den kansloozen toestand der Britsche politiek op den Balkan en in het Zuidoosten nog te redden, wat er te redden valt. De Deutsche Allgemeine Zeitune schrijft: „De diplomatieke terugtocht .van Engeland uit den Balkan, ingeleid door het vertrek van den Engrlsrhen gezant te Boekarest, wordt nog duidelijker door de onthullingen over de Syrische plannen van Eden. die hij te Ankara zou hebben besproken. De betee- kenis dezer Svrische plannen is. dot Enge land zelf wel niet m^er hoopt, op Eurnpee- «chen bodem voor Turkije e«n houdbaar front op te richten, maar dat het nu tracht, dit front achter het Turksche gebied, in Svrië en de aangrenzende landen, tot stand te brengen ten koste der Arabische wereld." geen echter niet het geval was. Verdachte verkeerde in moeilijkheden door ondersteu ning van een ziek familielid. Onder deze omstandigheden meende hij op do uiterste clementie te mogen aandringen. Vervolgens stond terecht de 32-jarige koop man J. D. te Den Haag, thans gedetineerd, die bekende de kaarten te hebben gekocht van den ambtenaar R. Hij had deze weer afgedragen aan zekeren L. D. W., die hem de helft van de winst zou betalen. Later ontving hij uit dien hoofde f 68.57 en f 125. De officier van justitie noemde de rol, die deze verdachte heeft gespeeld, ernstig. Hij heeft pressie op R. uitgeoefend om hem tot zijn daad te brengen. Verdachte is reeds herhaalde malen veroordeeld*, Spr. vraagt veroordeeling, wegens heling meermalen ge pleegd, tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf. De volgende verdachte, de 43-jarige chauf feur L. de W„ te Don Haag, eveneens thans gedetineerd, heeft de kaarten verkocht voor f 350.en f 187 50. Tegen dezen verdachte eischte de officier van justitie een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger kan zich niet vereenigon met de strafmaat van het. O.M Hij meent dat de ambténaar zwaarder ïv et orden gestraft dan de particuliere veraacï ten. Het tegendeel is geschied, daar R. zich op vrije voeten bevindt en D. en de W. in hech tenis zijn gesteld. I-Iij vraagt voor de W. een aanmerkelijk lichtere straf en ontslag uit. preventieve hechtenis. De rechtbank acht voor het laatste geen termen aanwezig. Tenslotte stond nog terecht de 35-jarige Haagsche caféhouder J. H. N., die geld had verschaft voor den aankoop van 100 kaarten Hij verklaarde niet uit winstbejag te hebben gehandeld. De officier van justitie eischte tegen hem, rekening houdend met verdachte's blanco strafregister en het feit dat hij geen hoofd rol had gespeeld, een gevangenisstraf van zes maanden. De uitspraak in al deze zaken werd be paald op 18 Maart a.s.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6