Het granaatappelsap Di Nedsrlandsche arbeidsdienst geboren N1PPER EN PELLE Nederlandsche arbeidsdienst voor meisjes Krankzinnige viel ambtenaar aan HITLER's GEZONDHEID UITSTEKEND CARDIFF BESTOOKT Radioprogramma 67. Eendracht maakt macht. 3, „Help! Help! De politie zit ona achterna!" 2. „Jullie zijn me toch ook een paar kwajongens, om de politie zo voor de gek te houden! Hoe kan nu die arme man uit deze menigte de beide zondaars vinden, die hem met de dood dreig den en alle honden los lie ten, die hij met grote moei te gevangen had?" 68. t Wordt gevaarlek! 1. „Die beide bengels komen mjj bekend voor!" „Heb je gehoord, wat die hondenvanger zei, Nip- per? Fluit gauw eens het nieuwste liedje en zet een vrolijk gezicht, men begint ons te verdenken." 2. „Nu kunnen ze ons niet meer zien. En nu er van door!" 3. „Pelle, we moeten direct naar 't bos teruggaan en de wagen uit de schuil plaats halen, anders wor den we er nog van beschul digd dat we hem gestolen hebben." DE EERSTE VIER KAMPEN GISTEREN BETROKKEN. „Nederlander dat is vleesch i én visch." Gisteren kwam de eerste ploeg vrijwilli gers op, de bevolking van de eerste vier kampen van den arbeidsdienst, waarvan er twee in Laren, één in Vierhouten en één in Nunspeet geheel los van het daar reeds gevestigde opleidingskamp liggen. Bij dezb gelegenheid heeft de comman dant van den Nederlandschen Arbeidsdienst Majoor J. N. Breiinese, een dagorder uitge vaardigd. Daarin wordt o.a. gezegd: In dit half jaar zult gij u met de uitslui ting van al het andere, wijden aan de Ne- derlandsche volksgemeenschap in haar ge heel. Ik herhaal: met uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbe- lang. Hier zijt gij geen arbeider of student, geen werklooze of welgestelde, geen pro pagandist van een politieke partij of bewe- ging. Dat beteekent niet, dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch èn visch. Gij zijt hier niet om voor u zelf of voor de groep van uw voor keur te halen, doch om aan uw volk te ge ven, om een eereplicht te vervullen jegens I het vaderland. Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen arbeidsdienst: „lek dien." De Nederlandsche arbeidsdienst moge met deze vier kampen, die tezamen een zeshon derd jongens bevatten, besoheiden aanvan gen, met kracht wordt aan den verderen uitbouw voortgewerkt. Reeds een week na de opening van deze eerste Rampen zullen er vier nieuwe, met wederom een zeshon derdtal jongens, worden opengesteld en wel in Beekbergen, Ommen, Wasberg en Baarn. Vóór den eersten April, den datum, waarop de invoering van den arbeidsdienst werd verwacht, zal dus het leven in acht, kam pen reeds in vollen gang zijn. Gedurende I de maand April worden tien nieuwe kam pen geopend, en in de maanden, die daar- I op volgen-tot October geleidelijk nog een vijftigtal. In October zal de Nederlandsche arbeidsdienst dus een kleine zeventig kam pen tellen, die tezamen tien a twaalfdui zend deelnemers bevatten. Op 20 Maart zullen de eerste arbeids dienst-kampen voor meisjes in de verschil lende provincies van Nederland worden ge opend. Iedere Nederlandsche in den leeftijd van 1725 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdiensttijd duurt een half jaar. In dezen tijd krijgen de deelneemsters naast vrije woning, verzorging en kleeding, een zakgeld van f 0.20 per dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart of een lateren datum geschieden bij: Nederlandsche Arbeidsdienst voor Meisjes, Scheveningen, Gevers Deynootweg 59. Men schrijft ons. Het Nederlandsche meisje heeft zich ver dienstelijk gemaakt op allerlei gebied. De één in het huishouden, de ander op kan- FEUILLETON do&i Cihel ÏÏL DM 43. Verschrikt keek ze hem aan, nog* niet heelemaal goed wakker. Toen zei ze: „Ik kan me niet voorstellen, dat hij zooveel moeite zou doen." Niet voor jou, machèrie. niet voor jou! zei hij en, haar plotseling beet pakkend, siste hg tusschen zijn tanden: Je bent van mg en van mij alleen! Nooit zul je een ander toebehooren! Zonder zich te verzetten onderging ze zijn liefkozingen. In deze dagen leerde ze veel en een nieuw gevoel was begonnen zich van haar meester te maken. De verandering, waarvan ze gesproken had, dien laatsten mid dag op Crackmead Grange, was alreeds be zig zich in haar te voltrekken en de liefde voor het leven, dat in haar groeide, dreef haar afkeer van den man, wiens vrouw ze was, geheel naar den achtergrond. En, toen ook hg zich ter ruste begaf, keerde ze zich van hem af om te dromen over haar onge boren kind. HOOFDSTUK XXXVI. toor, een derde in fabriek enz.. Nu breekt echter de tijd aan, waarin vooral ook elk meisje meehelpen moet, Nederland op te bouwen, er een bloeiend en vredig land v^tn te maken. Dit is alleen mogelijk met een goede op leiding: te velen hebben er nog geen begrip van, waardoor een land eigenlijk bloeit en dat niet alleen geld een land rijk maakt. Neen, in de eerste plaats moet er gewerkt worden, en hieronder verstaan we vooral dat werk, dat voor een land de meeste waar de heeft. Dit is toch zeer zeker het werk van de boeren buiten op het land, in hun bedrijf en huis. De mooiste taak is, de boer in te helpen met alles, wat de hand te doen vindt. Wat zou er toch van Nederland wor den en hoe zou het volk eten, als onze boe renstand niet zoo hard zwoegde? Nu hebben we gezonde, vroolijke meisjes noodig, die gezamenlijk hun vaderland van dienst willen zijn, door dezen toch zoo hard noodigen arbeid te verlichten en die door het zonnetje, dat elk echt Nederlandsch meisje meebrengt, ook juist deze menschen opvroolijken. Dit kunnen we bereiken door in den ar beidsdienst te gaan, waar we niet alleen de waarde van den arbeid leeren kennen, maar ook door het prettige kampleven en de ka meraadschap een ernstigen en vroolijken tijd doormaken, die ons altijd in herinne ring zal blijven en waaruit we veel vreugde en kracht voor ons verdere leven zullen putten. Thans op de plaats waar hij hoort. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen kok W. H. G., die beschuldigd was van poging tot doodslag. Bij een conflict met een amb tenaar van de arbeidsbeurs heeft hij de zen, den 56-jarigen C. A. A. met een koks mes aangevallen en ernstig gewond. Twee psychiaters brachten een rapport uit, waar in beklaagde een gevaar voor de maatschap pij wordt genoemd, en aanbevolen werd verdachte ter beschikking te stellen van de regeering, ter opneming in een krankzin nigengesticht. Dit werd door verdachte be streden. De officier van justitie requireerde terzake van mishandeling ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krank zinnigengesticht den tijd van een jaar ntet te boven gaande, en daarna ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank veroordeelde verdachte he den conform den eisch. dagen van opgesloten zijn in Parijs had ge hunkerd. De verandering van omgeving deed haar goed en ze voelde zich veel opgewekter, maar toch was ze nog niet tot groote acti viteit in staat. Ze wilde zich kalm houden tot ze wat sterker was. De zee, de pijn- boomen, de zware geur van rozen dit alles gaf haar een vreemd gevoel van behagelijk heid en na verloop van eenige dagen begon ze er beter uit te zien. Tegenover Fortescue was ze gereseveerder dan ooit; haar aan staande moederschap vervulde haar zoo ge heel, dat ze hem ternauwernood zag. Je wordt hoe langer hoe stiller, mop perde hij op een dag, dat ze bijna een week van zonneschijn en warmte achter den rug hadden. En je wordt lui ook! Ik heb .je in lang niet zien huilen of lachen. Ik moet een beetje op mijzelf gaan pas sen, vertelde ze hem. Heel verstandig, vond hg. We zullen nog een maand wachten en dan schrijven we het wondervolle nieuws naar huis. Dat is goed, stemde z j toe en daar na, met eenige aarzeling in haar stem: Denk je hier te blijven tot de gebeurtenis heeft plaats gehad Oh, we behoeven nu nog geen plannen te maken, antwoordde hij luchtig, een direct antwoord ontwijkend. We zullen wel er gens een geschikte gelegenheid vinden, waar je de geboorte van het kind kunt afwach ten misschien in Italië Het zal dan Augustus zijn, zei ze met droomerige oogen. Precies. We zullen buiten het bereik van nieuwsgierige en belangstellende familie leden blijven totdat alles goed en wel achter den rug is, zei Fortescue glimlachend. La ter gaan we dan eens naar Engeland en stellen het kind aan zgn grootouders voor. De Japansche ambassadeur te Berlijn, ge neraal Osjima heeft in een telefoongesprek met het Japansche blad de „Jomioeri Sjim- boen" zijn indrukken van zijn eerste ont moeting met den Fuehrer weergegeven. Hij zeide ,dat Adolf Hitier een uitstekende ge zondheid geniet en bezield is door een on begrensd vertrouwen. Uit alles, wat Hitier zeide, bleek zijn vertrouwen in de eindover winning van Duitschland. De Fuehrer had er op gewezen, dat er tusschen Japan cn Duitschland geen enkele belangentege.nstel- lig bestaat. Het driemogendhedenverdrag zal daarom eeuwenlang duren. Italiaansch weermachthericht DUITSCHERS SLAAGS IN LIBYS. Het 270ste weermacMsbericht van het' Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben afdeelin- gen bommenwerpers met succes bases en verdedigingswerken van den vijand gebom bardeerd. Bij luchtgevechten zijn drie vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detachement slaags geraakt met vijandelijke gepantser de afdeelingen, die op de vlucht werden ge dreven met achterlating van gevangenen en materiaal. De vijand heeft opnieuw in me nigte Dzaraboeb aangevallen en de overgave geëischt. Ons garnizoen beant woordde het vijandelijke geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen een vijandelijken aanval in de streek ten westen van Gondar afgeslagen. In andere sectoren bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerskanten. Duitsch weermachthericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije voltrekt zich volgens het vast gestelde plan. Gistermiddag hebben door jagers bescherm de lichte gevechtsvliegtuigen een vliegveld in Zuid-Engeland gebombardeerd. Verschei dene hangars en onderkomens werden daar Wat zullen ze blij zijn! zuchtte Diana. En ze zullen nog heel wat meer opge togen zijn als ze hooren dat ze voor hun kleinkind mogen zorgen als wij naar het Oosten gaan, voegde Fortescue hier aan toe. Iedereen zal blij zijn met deze oplossing de baby niet in het minst. Diana ontving deze mededeeling zwijgend, zich met moeite beheerschend. Na een poos echter zei ze kalm: Daarover kunnen wij altijd nog beslissen als het zoover is. Hij lachte spottend. Maar mijn lieve, ik ben al besloten, zei hg cynisch. Als mijn vrouw ben je verplicht me te volgen en ik weiger een kind mee te sleepen van het eene einde van de wereld naar het andere. Ze antwoordde niet, maar ze hield haar oogen neergeslagen, opdat hij het vuur niet zou zien dat daar gloeide. Je begrijp me toch, naar ik veronder stel?, vroeg hij. Ik begin je te begrijpen, zei ze lang zaam, op ijskoude toon. Prachtig!, zei hij. En nu, mijn lieve, ga ik je verlaten; je zult je een paar uurtjes alleen moeten amuseeren. Ik was van plan vanmiddag een auto te probeeren; als hij me bevalt, huur ik hem voor den tijd dat we hier zijn. Men kan van hieruit prachtige tochten maken. Ze bleef zwijgen en deed of het haar niet interesseerde, maar onderwijl vroeg ze zich af wat hem er toe bewoog haar dit allemaal te vertellen. Ze was tot de ontdekking geko men, dat hij alleen dén zoo mededeelzaam was, als hij heel andere plannen had, waar van hij niet wilde dat ze iets zou vermoe den» Nu, zij wenschte niet te weten, wat die plannen waren. En ze uitte een zucht van verlichting toen hij weg was. Vanwaar ze zat kon ze net zien ln een bij vernietigd. In den nacht van 3 op 4 Maart hebben afdeelingen gevechtsvliegers havenwerken en fabrieken te Cardiff aan gevallen. Men heeft talrijke voltreffers op doelen van militair belang waargenomen, gepaard gaande met krachtige ontploffin gen en branden. Aan de Schotsche oostkust hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken en scheepswerven van Ncwcastle bestookt met brand- en brisantbommen. Ook hier kon een goede uitwerking worden waarge nomen. Bij aanvallen op verschillende vliegvel den ten noorden van Londen zijn hangars, onderkomens, brandstof- en munitieopslag plaatsen en eenige op den grond staande vliegtuigen vernield. Aan de Engelsche zuidkust heeft een ge vechtsvliegtuig een koopvaarder van 3000 ton tot vzinkcn gebracht. Een ander koop vaardijschip bleef ten oosten van Aberdeen, na tweemaal te zijn aangevallen, met zwa re slagzij liggen. Buiten de Britsche scheeps verliezen, vermeld in het weermachtsbericht \an gisteren, heeft de luchtmacht op 2 Maart nog een koopvaai'dijschip van onge veer 8000 ton in den grond geboord op 25 kilometer ten westen van de Hebriden. Onze vliegerafdeelingen, die in de Mid- dcllandsche zee opereeren, hebben bij Age- dabia Britsche gemotoriseerde strijdkrach ten met succes aangevallen. Er werden tal rijke treffers geplaatst op autoconcentratics en colonnes. Een Duitsche gemotoriseerde verkenningsafdeeling, die aan de Libysche kust opereerde, heeft opnieuw gevangenen binnengebracht en een Britschen pantser wagen buitgemaakt. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verscheidene plaatsen in West-Duitsch- iand eenige brisantbommen en een groot aantal brandbommen laten vallen. Er is geen militaire schade aangericht, doch een aantal huizen werd getroffen. Eenige bur gers zijn omgekomen of gewond. DONDERDAG 6 MAART 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. KRO. 7.30 Gramofoorunuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymn. stiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet (12.3012.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en jconomische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. tuin, waar het vol stond met sinaasappel- boomen. Om dien tuin was een hooge muur, maar aan de zeezijde was een hek van smeedijzer, waardoor men op een rul pad kwam, dat naar beneden naar het strand leidde. Midden in den tuin was een fontein en zelfs hier kon ze het geklater er van hoo ren. Nooit zag ze daar iemand en ze nam zich voor, zoodra ze wat sterker was, naar beneden te gaan en in die wonderlijk stillen tuin te wandelen. Ze was blij, dat ze een kamer hadden, aan dezen kant van het hotel. Aan den andéren kant lag de boulevard en het was daar altijd een drukte van belang. Zelfs 's nachts was het er niet heelemaal stil. Hier op haar balcon was het heerlijk rustig; de zonbesche nen zee schitterde tusschen de hooge pijnboo- men door en Diana genoot van het prachtige landschap en met welbehagen liet ze de gezonde, versterkende zeelucht in haar lon gen doordringen. Ze deed haar best niet te veel aan droeve dingen te denken, maar niet altijd wilde dat lukken. Soms dwaalde ze weer in gedachten door de bosschen van Crackmead en dan vroeg ze zich af wat Ed- mund Weston nu wel deed. Zou hij zich heb ben geschikt in het onvermijdelijke en trachten haar uit zijn gedachten te bannen? Voor zichzelf wist ze dat ze hem nooit zou kunnen vergeten. Dat laatste onderhoud had haar voorgoed en onherroepelijk aan hem verbonden. Zoo groot was zijn liefde voor haar geweest, dat hij haar gevraagd had met hem te trouwen, terwijl hij toch alles wist. En dan waren er momenten dat ze niet begreep hoe ze de kracht had gehad te wei geren en op zulke oogenblikken had ze er wel alles voor willen geven om haar woorden te kunnen herroepen. Maar diep in haar ziel 2.00 Orgel en viool. 2.45 Voor de vrouw. 3.00 KRO-orkest. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Melodisten. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Melodisten en gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.-±5 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.30—7.45 Berichten Engelsch). 8.45 Radiotooneel. 0.15 Musiquette en soliste. 9.40 Wg sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramcfoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensemble Jonny Kroon (12.0012.15 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek). 12.45 Nieuv, s- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Arnr bite-sextet en soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Zang met pianobegeleiding. 3.35 Pianovoordracht. 4.00 Orgelspel. 4." 5 Disco-causene. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Omrpeporkest (6.006.20 Gramofoon muziek). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland ANP en sluiting. wist ze dat ze den juisten weg gekozen had. En inplaats van dezen man, met zgn groote liefde, was nu Fortescue haar echtgenoot. En hij eischte van haar dat ze haar kind zou af staan. dat ze het zou achterlaten in de hoede van zooveel oudere menschen! Maar dat zou niet gebeuren! Als het dan moest, zou het hard tegen hard gaan en ze wist dat, als het er op aan kwam, ze uiteindelijk zou winnen. Maar ze wilde zich daarover nu nog niet opwinden. Er kon nog zooveel gebeuren voor het zoover was. Het was bijvoorbeeld best mogelijk, dat hij binnenkort, in de laat ste maanden voor de geboorte van het kind, genoeg van haar kreeg. Hij hield niet van haar en zijn hartstocht was van een tè zelf- zuchtigen aard, dan dat die lang bestendigd kon blijven. Bovendien zou het bezit van een vrouw, die hem niets te geven had, hem op den duur wel gaan vervelen. Maar op dezen stralenden dag wilde ze niet aan Fortescue denken. Er was een diepe vrede in en om haar en ze wilde er van genieten, zoolang die niet werd verstoord. HOOFDSTUK XXXVII. Zeer tot Diana's verbazing had Fortescue werkelijk een auto gehuurd. Hij had dus dit maal de waarheid gesproken. Een enkele keer maakte hij met haar een kleinen tocht in de morgenuren, maar 's avonds ging hij haast altijd alleen uit en iedere keer kwam hij later in den nacht thuis. Hg vertelde haar nooit waar hij naar toeging, maar ze dacht, dat zij doel meestal wel Monte Carlo zou zijn. In ieder geval was ze dankbaar, dat hij zoo vaak afwezig was. Ze voelde hoe ze iederen dag sterker en ge zonder werd en nu maakte ze vaak kleine wandelingen in de omgeving. Vooral naar den tuin beneden ging ze graag, van waar uit ze dan meestal langs het zanderige, smalle paadje naar het strand liep. Uren kon ze hier ronddolen zonder iemand tegen te komen. Het vroege avonduur was haar meest ge liefkoosde tijd voor deze wandelingen. Op dit uur was het landschap, belicht"door de stralen van de ondergaande zon, van een ont roerende schoonheid en uit alle heesters en struiken stegen geuren op, die overdag ter nauwernood merkbaar waren. (Wordt vervolqd.) Den volgenden dag verlieten ze Parijs en vertrokken naar het Zuiden. Het was een dag vol bekoring voor Diana; ze verlieten de hoofdstad in een grauwen nevel van een killen Februaridag om hun reis te beëindigen in een prachtig landschap, met een heerlijk zo mers klimaat, dat door een stralende zon werd overgoten. Fortescue was voor zijn doen bijzonder vriendelijk tegen haar en vroeg telkens be zorgd of de reis niet te vermoeiend voor haar was. Aangekomen, huurde hij in een rustig gelegen hotel een paar magnifieke ka mers, verbonden door een groot balcon, dat op zee uitzicht gaf en waar ze heerlijk kon zitten en zich in de warme zon koesteren. Juist daarnaar had Diana die ellendige

Schager Courant | 1941 | | pagina 7