„Uit Tokio Huiveringwekkegde aanblik van Larissa Voor heo, die geen vaste woonplaats hebben Vlasbesluit 1941 vastgesteld wordt gemeld" D« inpoldering van de Twiske benoorden Amsterdam is begonnen. Op het platteland onder Upendam zijn vele arbeiders tewerk gesteld en deze week zijn de eerste spa<iee gestoken (Foto Pax-HoHand) Met het naderen van de lente houden ook de voorbereidingen voor het watersportseizoen gelijken tred. De werven in ons land komen handen tekort bij het bouwen van nieuwe jachten, die tijdig gereed moeten zijn (Foto Pax-Hollend) Een ooggetuige .vertelt. Over de zware aardbeving, die de Griek- sche stad Larissa heeft geteisterd, meldt een speciale correspondent van het Atheen- sche blad Proia volgens S.SP.T. uit La rissa nog het volgende: Uit de verte lijkt het, of een vreemd, vlak rotsgebergte op de plaats van het stadje is ontstaan. De huiveringwekkende sfeer wordt nog verhoogd door het feit, dat elk spoor van brand ontbreekt. Midden tus- schen de puinhopen stond, geheel onbe schadigd en onwerkelijk, een gramofoon, daarnaast lag het lijk van een paard, even verderop was de inventaris van een bar bierswinkel over de straat verspreid. Geruischloos liepen overal dragers, die roerlooze gestalten op baren vervoerden. De grafsteenen van het kerkhof lagen kris en kras door elkander. Van de electrische centrale is het dak afgerukt, de machines stonden in de open lucht. Vergeefs trachtte men het lijk van een chauffeur uit een auto te halen, waarvan het voorgedeelte was verbrijzeld door den gevel van het huis, waarvoor de auto wachtte De moeilijkheden, waarmede artsen te kampen hebben, zijn bij een aardbeving in het algemeen veel grooter dan na een luchtbombardement, vertelde ons een chi rurg. Als een stad dnor artillerievuur of bommen is verwoest, blijven in de meeste gevallen de muren der huizen staan, zoo dat men binnen kan komen. Hier in La rissa zijn juist de wanden het eerst be zweken, zoodat de pinbopen vaak totaal ontoegankelijk zijn. Het werk van de red dingsbrigades wordt met bewonderens waardige doortastendheid en practischen zin uitgevoerd. Aangezien Larissa niet zoo ver van het front ligt konden de Roode Kruisafdeelingen snel ter plaatse zijn. Ook over medicamenten en chirurgische in strumenten beschikte men sneller dan in vredestijd mogelijk zou zijn geweest. Een ander vraagstuk vormt de wegvoe ring van de dakloozen. Daartoe wordrfi behalve militaire auto's ook vele boeren karren gerequireerd De bevolking van omliggende dorpen toont zich uiterst be hulpzaam. Er waren zelfs boeren, die met paard en wagen een afstand van meer dan 25 kilometer aflegden om inwoners van Larissa op hun hoeven een veilig onder komen te verschaffen. Naar het seismologische instituut te Boekarest mededeelt zijn na de Grieksche aardbeving van 1 Maart nog 15 andere be vingen geregistreerd, die in den loop van 1 en in den ochtend van 2 Maart voor kwamen. Hef persoonsbewijs Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche zaken is ten aanzien van het uitvoe ringsbesluit ..persoonsbewijzen" o.a. het vol gende bepaald: Ieder gerechtigde, die geacht kan worden te behooren tot de varende, rijdende of zwervende bevolking, moet zich, ter verkrij ging van een persoonsbewijs, eigener bewe ging vervoegen ter secretarie der gemeente, in welker bevolkingsregister hii is opgeno men of. indien hij is opgenomen in het cen trale bevolkingsregister, ten bureele van de Riiksinsnectie. Een verzoek van tot genoemde zwerven de bevolking beboorende gerechtigden om uitreiking van een persoonsbewijs wordt terstond in behandeling genomen, zon der dat tevoren een schriftelijke uitnoodiging wordt gezonden. De vaststelling van identiteit, nationali teit. burgerlijken staat, beroep en signale ment geschiedt ten aanzien van deze hevol- kïng met meer dan gewone nauwkeurigheid De gerechtigde is verplicht desgevorderd de poodige bewijzen omtrent zijn identiteit te leveren. Aan tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende gerechtigden, die, ten genoegen van den burgemeester of den aan gewezen ambtenaar eener andere gemeente, dan die, in welker bevolkingsregister zij op genomen zijn, aantoonen, wegens beroeps bezigheden of anderszins, niet dan ten koste van belangrijk geldelijk nadeel, binnen den voor de uitreiking bepaalden termijn, aan de hiervoren bedoelde verplichting te kun nen voldoen, kan worden toegestaan een „Aanvraagformulier persoonsbewijs", model A (hetwelk als bijlage bij de beschikking- is gevoegd) in te vullen. Het ingevulde en door den gerechtigde be hoorlijk onderteekende aanvraagformulier wordt op beide deelen te bestemder plaatse voorzien van een afdruk van diens rech terwijsvinger en van het gemeentestempel cn, begeleid van de beide voorgeschreven photo's, a a n g e t e e-k end toegezonden aan den burgemeester der gemeente in wel ker bevolkingsregister de belanghebbende volgens zijn verklaring opgenomen is of aan het hoofd der rijksinspectie, indien hij verklaard heeft te zijn opgenomen in het centrale bevolkingsregister. De burgemeester of het hoofd der rijks inspectie zendt tijdig voor het in de aan vrage vermelde tijdstip een ten name van den aanvrager vermelde tijdstip een ten name van den aanvrager gesteld en voor uitreiking onderteekend persoonsbewijs, be nevens een zooveel mogelijk ingevuld ont vangbewijs. beide voorzien van de voorge schreven photo, aangeteekend aan den burgemeester der gemeente, waar de aan vrager het stuk volgens zijn opgave in ont vangst zal nemen. De burgemeester der gemeente, waar de aanvrager het persoonsbewijs volgens zijn opgave in ontvangst zal nemen zorgt voor het vaststellen van identiteit, nationaliteit, burgerlijken staat, beroep en signalement en doet het persoonsbewijs en het ontvang bewijs voor zooveel noodig aanvullen of wij zigen. Nadat persoonsbewijs en ontvangbe wijs op de voorgeschreven wijze zijn voor zien van de noodige vingerafdrukken, van het rijkszegel, van de handteekeningen van belanghebbende en van de vereischte stem pelafdrukken, wordt het persoonsbewijs te gen betaling van de verschuldigde leges dan wel kosteloos uitgereikt. NIET UITGEKEKEN BIJ OVERSTEKEN. Knaapje door auto aangereden en gedood. Gistermorgen omstreeks kwart over elf heeft de zesjarige C. T. Neuteboom, wonende te Rotterdam het zonder uitkijken overste ken van den weg met den dood moeten be- koopen. De jongen, die in gesprek was met zijn vriendje, den vijfjarigen C. ,v. d. W., liep in de Zaagmolenstraat tegen een juist pas- seerenden vrachtwagen, een zwaren auto met oplegger, bestuurd door een chauffeur uit Delft, op en werd door het achterstuk ge grepen. Het knaapje was onmiddellijk dood. Zijn vriendje kwam er met enkele schaaf wonden af. „Buvlaslint" zorgt voor alles. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft het vlasbesluit 1941 vastgesteld. De gewijzigde ömstandigheden maken een regeling ten aanzien van het verwer ken en verhandelen van vlas, in het bij zonder ten aanzien van maximumprijzen, wenschelijk. Te dien einde is dit besluit opgemaakt, waarbij het verwerken van stroovlas en het verhandelen van stroo- vlas en vlaslinten zoo geleid worden, dat de bij de stichting „buvlaslint" aangeslo ten groothandelaren de beschikking over alle in Nederland verwerkte vlaslint krij gen. De stichting buvlaslint verzorgt dan den verderen afzet. Door de akkerbouwcentrale worden daarna overeenkomsten met tusschenhan- delaren-commissionnairs en met tusschen- handelaren aangegeven, waarbij dezen zich o.m. verplichten zich te houden aan de door de centrale vast te stellen prijzen en de centrale van hun handelingen op de hoogte te houden. Aan den bouw van de nieuwe Centrale Keukens te Amsterdam wordt met spoed gearbeid. Een overzicht van de werkzaamheden op het Bellamyplein, waar de keuken m het plantsoen wordt gebouwd (Foto Pax-Holland) Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 4 Maart UITSPRAKEN. Voordat de zitting een aanvang nam, deed de Rechtbank de navolgende uitspraken: J. J. S., voorheen hulpbesteller der P.T.T. te Schagen werd wegens verduistering in dienstbetrekking van f 274.50 veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. (De eisch luidde 5 maanden ge vangenisstraf). De eindelooze stad EN HOE ALBERT LONDRES HAAR BESCHREEF... Schier dagelijks lezen wij In de kranten berichten die beginnen met: „Uit Tokio wordt gemeld"... Een bijzonder geestige beschrijving van deze wereldstad gaf de bijna 10 jaar geleden om het leven ge komen Fransche journalist Albert Londres. Een reportage waaraan wij het volgende ontleenen. Op een groot stuk linnen kunnen we met een penseel Tokio trachten te schil deren. Drie milliocn, vier, vijf, zes milliocn zwermen onder deze hemel rond. Bestaat er een nauwkeurige opgave van het getal? Onmogelijk is het vast te stellen, waar Tokio ophoudt. Op zekeren dag trok ik een arrogant ge zicht: ik wou met deze stad eindelijk eens en voor goed afrekenen, riep een taxi aan en onderwierp de chauffeur aan een ver hoor: „Zijn je banden goed? Bon je vrij gezel, dat wii zegcen: iemand, die op avon tuur mag gaan? Ja, breng me dan even naar de plaats, waar Tokio ophoudt. Niet naar de tempels en niet. naar de tuinen of naar het paleis naar de gemeentekern. Ik wil alleen zien, waar Tokio ophoudt. Allé. Je zult er geen spijt, van hebben". Nadat hij anderhalf uur lang de eene wijk na de andere, was doorgesnord, stopje hij: „Verder, vooruit!" riep ik kwaad en keek naar buiten door mijn hoofd uit bet portiervenster te steken De chauffeur maakte een gebaar met zijn arm. Voor ons lag wijd en blauw de Stille Qceaan, „Waar zijn we?" vroeg ik. „Yokohama", zei hij. Tokio heeft geen eind. Dat is nog niet het ergste. Maar het heeft ook geen centrum. Ook dat zou nog gaan. Maar er zit ook geen begin aan Het heeft kop noch staart. Het hart van Tokio kan men niet hooren kloppen, omdat het niet bestaat. Tokio is een mon ster, geen hoofdstad maar een koortsdroom. Ik houd het er voor, dat zelfs 't kompas door Tokio van streek raakt Twintig, dertig, veer tig dorpen vormen samen deze ver warde metropolis. Hij breidt zich niet eens uit, als kringen in het wa ter, wanneer men er een steen in gooit; dan ware er nog aan te be ginnen. Men heeft gecnerlei aan- knoopingspunt. De dwaas, die het mysterie wil ontsluieren, moet ten eerste telegrafisch van zijn familie afscheid nemen, ten tweede: bid den, ten derde: „Het offer is ge bracht" uitroepen met edel gebaar. Men zal hem nooit terugzien. Deze stad is geboren uit de samenvloei ing van een taifon en een aardbeving. Hij is niet occidentaal en niet oostersch, hij is ook niet modern of ouderwetsch, bar- baarsch of humaan kan men hen evenmin noemen; hij is onwerkelijk. Het is een aan eenschakeling van wilde golven, en de menschen zijn huikjes, die heen en weer worden geslingerd. Elke vlsitie een expeditie. Het kinderlijke verlangen om uit te gaan om het uitgaan zelf verleert men er. Wa gens zijn er alleen aan de stations en de stations zijn niet te vinden Ze schijnen onder den grond te liggen. Iedere visite is een expeditie gelijk Hoe men weer thuis zal komen, weet alleen God. Telkens als ik kennissen opzoek, overweeg ik, of ik niet meteen mijn koffers zal meenemen, alsof ik mij inscheep. Maar tenslotte heeft men zijn kamer toch weer bereikt en haalt op gelucht adem. Plotseling wordt er hevig aan de deur gerammeld. „Binnen roept men geërgerd. Er verschijnt niemand, maar op het zelfde oogenblik raakt het venster ais in een toestand van geesteszwakte; het krijgt St. Vitusdans. De vloer begint te schom melen en met opengesperde oogen kijkt men naar de van lings en rechts, van oost naar west zwaaiende muren. Men beeft het gevoel op rolschaatsen te staan. Daarbij weet men zeker, dat men geen druppel al cohol over de lippen heeft gehad. Het is de aardbeving, de wekelijksche jioe-jitsoe- oefening voor vreemdelingen. Instinctma tig grijpt men naar zijn hoed en verroert zich niet meer. Nu kunnen de drie etages gerust instorten, men is gewapend. De hoofdzaak is, dat men zich weet te be schutten. Is de stad van de aardbodem verdwe nen? Even controleeren. Deze keer bleek er niets aan de hand. Het leven gaat ver der. De afgevaardigden begeven zich naar de Kamer. Zij komen in ganzenmarsch voorbij, dat wil zeggen riksja's, een smet- telooze cylinder op het hoofd, over hun knieën een deken. Ernstig als bonzen en commandeurs van het legioen. Een heer lijke aanblik. Men stelle zich onze politici voor, terwijl ze op hooge, door Anamieten getrokken wagens door de stad rijden. Dat zou opzien baren en er zouden veel men schen samenstroomen. Hier ben ik de eeni- ge kijker en zie er met mijn opengespalkte oogen precies zoo uit als ik ben: een van de hemel verlaten vreemdeling, die nog niets gezien heeft". „Nu is het nacht geworden, het uur, waarop iedere wandeling doet denken aan een verkeningstocht door het prikkeldraad van het vijandelijk front. De eerste wijk. Hij is in de duisternis gehuld cn men staat er zelf midden in Geen trottoirs. Auto's van ik weet niet hoeveel paardekracht ra zen door de nacht. Men gelooft, dat zijn laatste uur geslagen heeft. Maar de volgende wijk is je zuiverste Lunapark Lampions, lantarens, schitte rende balcons, waarvan men de opschrif ten niet lezen kan. guirlandes van gloei lampen, bliksemlicht. acythelecn, ge schreeuw, gelach, geknars van de rijdende wagentjes, circustenten, omroepers, het leger des lieils Een kimonokerkwijding vol vreugde, vroolijke kleuren en schitte ring. charmant en nieuw. Men kan het begrijpen en met Mignon zou men willen zingen: „Hier zou ik wil len leven!" J. de G. uit Zijpe, die naar den Engelschen zender geluisterd had, hoorde, dat de Offi cier in zijn eisch niet ontvankelijk werd verklaard. (Hier luidde de eisch drie weken gevangenisstraf). J. S. te Amsterdam, vroeger wonend© St. Maarten, die als vertegenwoordiger van Albert Heijn in Den Helder, koffie en zeep gesmokkeld had, werd vrijgesproken. (De eisch was 3 maanden gevangenisstraf). Th. H. v. G., caféhouder te Alkmaar, die de goederen van den vorigen verdachte had gekocht, zonder daarvoor bonnen te geven of in het bezit te :zijn van een toewijzing, hoorde zich veroordeelen tot een gevangenis straf van 10 maanden met onmiddellijke ge vangenneming. (Hier luidde de eisch even» eens 10 maanden gevangenisstraf. Den Helder. DE MAN WILDE OUDE WAPENS ZIEN, J. C v. d. P. uit Den Helder werd ten laste gelegd, dat hij op 26 November j.1. te Huis duinen, gem. Den Helder, een verlaten wo ning was binnengedrongen, door de achten» deur met een valschen sleutel te openen. Deze woning behoorde toe aan zekeren B. De echtgenoote van B. was op genoemden datum thuis gekomen en had een sleutel in de achterdeur gezien en een fiets voor het hek gevonden. Den man zag zii echter niet, later kwam hij de trap af. Vermist heeft getuige niets. U heeft natuurlijk ook het mooie verhaal van verd. gehoord, dat hij naar oude wapens kwam kijken. Had u oude wapens?, vroeg de president, mr. ba ron van Tuyll van Serooskerken, aan ge tuige. Nee. die had ik niet, zcide get. Verdachte erkende het feit en vertelde, dat hij bij het huis gekomen was. om schoe nen tc halen. Er was geen mensch thuis en verd. had een hos sleutels bij zich. Daar hij gehoord had, dat er mooie wapens waren, was hij binnengedrongen door de achterdeur, U zei in de war te zijn geweest, omdat twee zoons van u waren gesneuveld, maar officieel wist u er niets van. maakte de oresident er verd. op attent. Door de ach terdeur bent u naar binnen gekomen en zag u wapens? Er waren geen wapens, aldus verd. Dat u in de war was, toen u hoorde, da! uw zoons waren gesneuveld, is begrijpelijk, maar dan gaat u toch niet inbreken! was het oordeel van den president. Get. M. O., van beroep tuinmansknecht eni wonende te Anna Paulowna, had gezien, dat verd. uit de woning kwam en had hem vastgehouden. Renuisitoir nemend, achtte de Officier van Justitie, mr. de Bruevs Tack het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Vooral in Den Helder, waar de toestand 7.00 ontwricht is. kan iets dergelijks niet worden getolereerd. De eisch luidde één jaar gevan genisstraf. Verdachte vroeg clementie, omdat hij nog voor eenige kinderen had te zorgen en een hehoorliik zaak had. die bij zijn veroordee- lino- verlonpen zou. Hef is jammer, vond de president, vroe»- eer bent n wel vaker veroordeeld, maar in' de lafste jaren paste 11 goed on! De Rechtbank bepaalde de uitspraak ïn deze zaak op heden Q^er veertien dagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8