Zweden is niet lijp voor de nieuwe tijd geitenmelk Jan Otto maakt schuitjes Vurigheid 60 JAAR Bx&ien in wortelen Donderdag 6 Maart 1941 HEUGLIJK JUBILEUM IN KOEDIJK. „Ik voel me rijk en een gelukkige kerel". (Van onzen correspondent). Jan Otto Is vandaag, 6 Maart, 60 jaar schuitenmaker! 75 jaar in het vak, en dit schuitenmakersbedrijf is bijna 100 jaar in handen geweest vhn de familie. Dus gingen we eens praten En Jan begint op z'n gewone bondige ma nier: Ja! 6 Maart 1881 begon ik voor en op mii zelf het schuitenmakersbedrijf. Ik nam dat van mijn vader over, die als geboren Langendijker zich hier vestigde op den 26en Maart van het jaar 1843. Mijn vader was er ook nog boer bij en mijn moeder een heel goede boerin, die het 1 kaasjesmaken héél goed verstond en zich met de grootste boerin kon meten, (goed kaasmaken was voor de boerinnen een vak apart!) Wij boerden 10 tot 14 koeien, aan weerszijden van de schuur stonden de koeien, in het midden oefenden wij de schuitenmakerii uit. Bij winterdag stonden wij altijd warm zoodoende. Ook waren de wintermaanden het tijdstip voor nieuwwerk, je begrijpt, wanneer wij dan riet gingen stoken om het hout krom te branden, dat dan deze koeien aardig in den rook stonden, je kon dan geen koeien meer zien, vooral met Oostenwind, als je niet kon spuien. Eén koe, dat weet ik nog, kon er niet tegen, moest er dan ook tusschen uit bewijst dat hij ook was een kindervriend! Wat Jan Otto voor de IJsbond N.H.S. is geweest is ook reeds eerder breedvoerig in ons blad weergegeven, zijn grootste liefde in de IJsclub is steeds geweest het bevor deren van toerisme, banen maken en be waken. „Ik heb geleefd". Ja! Ja! ik héb geloefd voor mijn vak. Maar ook voor mijzelf dat durf ik zeggen! Ik zocht het leven en dat doen ik nog, ik heb de dood aan piekeren. De Zaterdag is voor mij een heilige dag! Ik kan biljarten en kaarten en onhoud dat steeds, ik hou er niet van geld over de balk te gooien, maar leven! Om te leven is het le- DIEPSPITTEN EN SLOOTEN Van tuinderszijde deelde men ons mee, dat het er thans de tijd niet meer naar is, in verband met de werkzaamheden op den akker, om nu van de door de Ned. Heide maatschappij geboden gelegenheid tot diep- spitten en slooten in werkverschaffing nog gebruik te maken. Verschillenden echter zouden graag met die werkzaamheden in het. najaar beginnen, waarvoor, naar men ons inlichtte ook dan nog de gelegenheid bestaat. WERK IN DE ZUID-SCHARWOUDER. POLDER. De dienst van de werkverruiming heeft goedgevonden, dat ten hoogste 20 arbei ders uit de gemeente Zuïd-Scharwoude te werk worden gesteld bij het verkavelings- werk in den Zuid-Scharwouderpolder. WERKLOOSHEID AAN LANGENDIJK STERK AFNEMEND. De werkloosheid aan Langendijk is sterk afnemend. Verschillende arbeiders hebben werk gevonden in het vrije bedrijf, o.ra. ook voor het baggeren, anderen zijn te werk gesteld bij werkverschaffingsobjec ten. Ook de transportarbeiders hebben niet over gebrek aan werk te klagen. Dat gaat dus den goeden kant 'uit. IN 1940 IS HEEL WEINIG GEBAGGERD Uit mededeelingen, welke ons bereikten over de hoeveelheid schuiten, welke in de baggerregeling der 4 gemeenten door de arbeiders voor de tuinders op het land is gebracht, is ons gebleken, dat dit ongeveer slechts 10 pet. bedraagt van de vooraf gaande jaren, toen die baggerregeling fun geerde. VOLKSONDERWIJS VOOR DE KLEUTER- SCHOOL. We vernemen, dat de afd. Langendijk van Volksonderwijs weer pogingen in het werk stelt om een lokaal der o.l. school te Zuid- Seharwoude te krijgen voor het heropenen van de kleuterschool. Een onderwijzeres zou reeds beschikbaar zijn. De vorige heeft een anderen werkkring gekregen, zoodat daarover geen moeilijkheden meer bestaan. de besmetting onschadelijk. Deze vorm kan door uitbreiding der haard echter zeer goed in open vorm overgaan. Bij open t.b.c. wordt de smetstof bijv. door de longen en door de melk naar builen gebracht. Dergelijke die ren zijn voor de omgeving zeer gevaarlijk, en men ruime deze dieren dan ook zoo spoedig mogelijk op. Dat bijv. long-t.b.c. ook groote gevaren met, zich kan brengen, voor al voor kinderen die met de geiten spelen, zal duidelijk zijn. De door de longen naar buiten gebrachte smetstof kan blijven zwe ven, en wordt dan later dikwijls ingeademd. Waar men als regel geen zekerheid heeft dat de geiten vrij zijn van t.b.c., achten wij het koken der melk noodzakelijk. Wanneer men de melk vijf minuten goed doorkookt, worden de t.b.c. bacteriën ge dood. Kinderen en zieken, die de minste af- weerstoffen kunnen vormen, zullen hef meest, vatbaar zijn, terwijl men juist dikwijls meent dat deze de melk ongekookt moeten hebben. In gevallen dat door een arts het rauw toedienen der melk wordt voorge schreven, is het noodzaKclijk de dieren op t.b.c. te laten onderzoeken. Dit onderzoek is- altijd wel gewenscht, vooral omdat de be smetting niet, „alleen" met de melk plaats beeft. Zoo lang dit. onderzoek niet bij alle geiten en zoo nu en dan opnieuw gebeurt, achten wij het koken in ieder geval nood zakelijk. Vroeger nam men O") grond van proeven veelal aan dat door het. koken der melk de verteerbaarheid van het. eiwit zeer sterk te rug liep. In een artikel van den heer Zwa german. zie het Aug. nummer van de Geit '37 is. echter medegedeeld dat een onzer be kende kinderartsen, n.1. den heer Dr. Plan- tïnga uit. Den Haag had aangetoond van hoe buitengewoon groote beteekenis de verschheid van de melk is, speciaal bij kin dervoeding. Mits de melk binnen 4 uur na het winnen gekookt wordt lijdt het prak tisch niet van koken en blijkt haast .nooit aanleiding te geven tot voedingsstoornissen. Blijkt dus aan clon eenen kant, de achter uitgang der voedingswaarde van de melk, mits versch gekookt, bij het koken zeer mee GEHEEL NIEUWE OPVATTINGEN ZOU DEN DE OUDE MOETEN VERDRINGEN. Regeering tracht de klippen te omzeilen. (Van onzen V.P.B.correspondent.) Zweden behoort tot die landen in ons oude werelddeel, die tot op dit oogenblik hun neutraliteit hebben weten te bewaren. Het schijnt den Zweden buitengewoon veel moeite te kosten, om zich aan te passen aan de gedachte van een nieuwe orde ning, zooals cjeze zich thans baan breekt in, Europa. Dit is geen onge woon verschijnsel bij de volken in het noorden, hetgeen begrijpelijk is wan neer men de ontwikkeling geduren de de laatste tientallen jaren van de binnen- en de buitenlandsche poli tiek in deze gebieden waarneemt. Hier is eigenlijk geen sprake meer van aanpassing. Het geheele denken en doen van deze volken zou een ra dicale wijziging moeten ondergaan. Men zou denkbeelden en opvattingen Overboord moeten werpen, die men tot dusverre voor onaantastbaar had gehouden. Het kan geen verwondering wekken, dat men in Zweden 'het verste verwijderd is van zoodanigen ommekeer. Zweden is het land, dat nog het minste te lijden heeft gehad van de gebeurtenissen van de laatste anderhalf jaar. Dit feit wordt het beste belicht door een rede, die de sociaal-democratische afgevaar digde van den Rijksdag Unden onlangs ge houden heeft over de Zweedsche ncutrali- Als we goed zijn ingelicht zou van de zijde van volksonderwijs, genoemde pogin gen worden ondernomen, nu de brandstof- fenschaarschte geen beletsel meer zou vor men en het Vakonderwijs, waarvoor de lokalen thans gebruikt worden, weldra za" worden beëindigd. OOK GEEN VERGADERINGEN VAN BOERENLEENBANKEN De Centrale Bank te Utrecht deelde aan de bij haar aangesloten locale Boerenleen banken mee, dat door deze geen vergade ringen kunnen worden gehouden, omdat geen toestemming tot het houden „van der- gelijke vergaderingen wordt gegeven. De gewone jaarvergaderingen dienen dus uit gesteld te worden tot tijd en wijle dergelij ke vergadering weer worden toegestaan. KRIJGEN DE SCHOLEN WEER DE GEWONE SCHOOLTIJDEN In de laatste vergadering van de gas- commissie werd medegedeeld, dat «de steen- kolenvoorziening van dien aard is, dat de schooltijden weer op de gewone dagen, dus als voorheen, kunnen worden gehouden. Echter is tot nu toe van het betrokken departement, dat destijds op brandstoffen- besparing aandrong, nog geen nadere me- dedeeling verschenen, dat met dien aan drang geen rekening meer behoeft te wor den gehouden, zoodat het moeilijk uit te maken is, waaraan men zich in dezen heeft te houden. Het kan allicht overweging ver dienen, de schooltijden weer óp dezelfde wijze te regelen als vroeger met ingang van den nieuwen cursus op 1 April. ZUID SC HAUW OUDE. VERLENGD ZIEKTEVERLOF. Aan den heer C. Hart is verlenging van ziekteverlof verleend als doodgraver. DISPENSATIE. Sedert 1 Augustus bestaat een vacature als hoofd van de o.l. school alhier. Binnen 6 maanden behoort in een dergelijke open plaats te worden voorzien, behoudens dis pensatie. Deze dispensatie is nu verkregen. Het zou ons niet verwonderen, of deze be schikking houdt verband met de spoedig te verwachten vereeniging der Langendijker gemeenten wanneer deze school zeer zeker wel zal worden opgeheven. Ze telt nog on geveer 55 leerlingen, dus ook bij de nieuwe leerüngenschaal niet voldoende voor 3 leer krachten. NIEUW LOKAAL VOOR DISTRIBUTIE AANGELEGENHEDEN. Behalve met betrekking tot de o.l. school zal het voor onze gemeente een opluchting zijn, als de gemeenten vereenigd zijn met betrekking tot de distributiewerkzaamhe den. Deze moeten alle plaats vinden op de secretarie, waar in één lokaal alles moet gebeuren: de secretaris zetelt er met zijn personeel, de burgemeester rhoet zich daar wel installeeren wegens gebrek aan een an dere kamer, burgerlijke stand en distributie vinden er lum beslag, een onhoudbare toe stand. Om eenige verlichting te brengen, zal nu een der lokalen van de school voor dïs- tributieaangelpgenhcden worden ingericht. Ook voor den luchtbeschermingsdienst is al een lokaal in gebruik te vallen, aan den anderen kant stelt men zichzelf en zijn gezinsleden dan niet aan de gevaren bloot wiet de rauwe melk hesmet te worden. Kookt daarom „in ieder geval" de melk van niet op t.b.c. onderzochte dieren. Voor den Rijksveeteeltconsulent, J. Bakker Assistent, Landbouvvhuis, Alkmaar. Tweede blad teitspolitiek en nog meer door de echo, die deze rede in de voornaamste bladen des lands heeft gewekt. De rede op zichzelf opende geen nieuwe gezichtspunten. Men is hier aan der gelijke klanken gewoon. Het voornaamste was, dat hij daarin het standpunt verkondig de, dat de nieuwe ordening voor Zweden na tuurlijk weinig aantrekkelijkheid bezat door trokken van den democratischen zuurdesem. Dit is niet zoo onbegrijpelijk, als zij op het eerste oogenblik schijnt, wanneer men zich de geheele Zweedsche houding in de laatste jaren te binnen brengt. De leidende staats lieden van het Noorden, met den toenmali- gen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, aan het hoofd, waren zoo doortrok ken van de geest en de opvattingen van de Westersche mogendheden, dat, zij een FranschBritsch georiënteerde politiek volg den. Dat zij dus lid bleven van den Volken bond uit overtuiging, is niet zoo verwonder lijk. Evenzoo moet het niet als een bewijs van hun eigen volgzaamheid ten op zichte van Londen en Parijs worden beschouwd, dat zij deelnamen aan de sancties tegen Italië, doch aan hun afkeer van het autoritaire systeem. Hieraan is liet ongetwijfeld ook toe te schrijven geweest, dat zij het roode Spanje steunden. De stoot tot deze en dergelijke acties kwam dus niet van bovenaf of van buiten uit, doch van binnen uit, uit den boezem des volks. Wanneer de heer Unden verder den staf brak over het in den laatsten tijd aan den dag getreden streven, om cle noodzakelijke conclusies te trekken uit den nieuwen toe stand en voor Zweden een nieuwe niet uitsluitend uiterlijk economische verhou ding tot stand te brengen ten aanzien van de nieuwe richting in Europa, en wel speciaal ten aanzien van zijn zuidelijke naburen en wanneer zelfs de rechtsche krant „Nya Dag- ligt Allehanda" de door hem geuite opvat ting van de Zweedsche neutraliteitspolitiek kenmerkt als een „woord te rechter tijd" dan blijkt reeds hieruit alleen, hoe ver Zwe den innerlijk verwijderd is van een werke lijk nieuwe houding ten opzichte van de be slissende 'problemen, waarvoor Europa zich ziet geplaatst. Tenslotte is de heer Unden, gewezen minister van buitenlandsche zaken, ook niet de eerste de beste! MAASTRICHT GEEFT TOESTEMMING VOOR EEN OPENBAREN BOKS WEDSTRIJD Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Maastricht het bestuur van den Nederlandschen Boksbond toestemming verleend om onder bepaalde voorwaarden in het openbaar een bokswedstrijd te o'rga- niseeren. Ongetwijfeld is dit een succes voor het N.B.B. bestuur, dat alle moeite doet het boksverbod in ons land op te heffen. Voor het eerst na 18 jaar zal Maastricht op een nader te bepalen datum.weer eens Nederlandsche boksers aan het werk kun nen zien. MEDEDEELINGEN VAN DEN PLAN- TENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. In de afgeloopen jaren zijn er proeven genomen met een wortelzaadbehandeling die een gunsUgcn invloed zou uitoefenen op het optreden van de z.g. vurigheid. Het heeft op het oogenblik geen nut uitvoerig op die methode in te gaan, omdat het zaad behandeld moest worden met Calomel, een stof. die na verwant is aan het bekende su blimaat en welke stof op het oogenblik. zoo ze al te krijgen zou zijn. toch veel te duur zou zijn omdat de benoodigde hoeveelheid nogal groot was. Daarop gaan we dus niet verder door. Wij zouden dus weer uitgewerkt zijn, omdat de andere middelen ter bestrij ding van de maden van de wortelvlieg nog zoo weinig resultaat in de praktijk geven, dat ze tot nu toe onbruikbaar zijn, zoolang wij niet meer weten omtrent de v'erschij- ningstijden van de vliegen. In 1938 hebben wij echter een proef ge nomen met een methode, waarin wel pers pectief leek te zitten en die hierin bestond, dat tusschen de wortelen zoo hier en daar een regel uien gezaaid werd. Door de aanwezigheid van de uien schijnen de wortel vliegen op de een of andere, nog onbekende wijze, te worden beïnvloed en of hun eieren niet af te zetten bij de wortelen, of misschien wel afzetten maar dan bij de uien. Zooals gezegd, bekend is daarover niets en het is ook ge waagd on? zich aan bespiegelingen te wijden. Hoe het ook zij. bij onze proef in 1938 bleek inderdaad bij het rooien, dat de wortelen waarbij uien gezaaid waren minder aange tast waren door de vurigheid. Het beste bleek toen te voldoen, als er om den meter een rij uien gezaaid was. Om de 2 meter was al weer minder, al hielp het toch nog wel. Nu is het een kleine moeite om bii het zaaien van wortelen hiermede rekening te houden en men zou. als men met de ma chine zaait, om de meter een rij uien kun nen zaaien. Zaait men met. de hand, dan is 'het gemakkpliik genoeg om door het. wor telzaad een klein percentage uienzaad te meneren en het geheel tezamen uit te zaai en, Natuurlijk kan men ook, na het zaaien der wortelen, even een paar handen vol uienzaak over het wortelzaad strooien. Men begrijpt wel. dat er van de uien niets of niet veel terecht komt. Men moet het dus niet, als een gecombineerde teelt beschou wen. maar het louter doen met bet oog op bet bestrijden van bet „vuur". Wij hebben no" niet eenoeg proeven genomen om met zekerheid te kunnen voorspellen, dat. bet inderdaad helpen zal. maar het kost niets en daarom is het allicht te probeeren. Ik zelf dreef mijn bedrijf zonder koeien, 13 jaar heb ik een knecht gehad, een zoon van mijn zuster, die is later zelfstandig be gonnen en nu zit op dat bedrijf alweer zijn zoon. hij leeft stil. En ik voer nog steeds mijn bedrijnen hoop dit nog eenige jaartjes te mogen doen. „Achtdalihonderd schuitjes". Hoeveel vaartuigen zijn door u zoowat ge maakt? Kleine en grootere Nou, tusschen de achtdalfhonderd en achthonderd (dit is 750 k S00). Vooral na 1870 begon er meer leven in de schuitenmakerii te komen, toen werd er al meer groen land zwart gemaakt. Na 1900 kwam de bloeitijd der schuitenma kerij, menig beginnend tuinder heb ik ge holpen aan een schuitje, en ze zijn later wel gestelde tuinders geworden. Toen ik begon, telde Koedijk ongeveer 800 zielen, later toen mijn dochter van school ging, was dit getal 1111. Leuk, dat heb ik. altijd onthouden. In vele gevallen heb ik al 3 geslachten, zelfs een enkele maal 4 ge slachten in mijn vak bediend! In den be ginne leefde ik onder 65 boeren, welgeteld zijn er nu nog 9 over. Nu zijn het aBe maal tuinders, voor ons vak beter! De pioniers. Wie waren zoowat de oudste tuinders in het vak? Ja. dit waren Jaab Dekker, Jan Dekker. Garm Dekker, Pieter Zwetsman, Dirk Ilartland en Arie Schuit. Dat waren wel de oude stamvaarders van den tuin bouw. Zij kregen wel eens een akker van een boer om kool op te bouwen, maar dan voor 1 jaar voor vcrversching. Kool werd ■toen nog niet opgeslagen als het winter was, was alles weg, ging men tarwe of bonnen dorsrhen. Ja! Jan Otto heeft nog een goed geheugen, vertelt nog dat hij als kind van 8 jaar een vaderlandfche geschiedenis hesprak met oudere scholieren op een boerenstaltje en de boerin toen in haar handen klapte en op zijn schouders klopte en zei: Jan! Wat kan jij al mooi vertellen. Dat kan hij nog! Luister weet jij, dat in vele ecuwen terug hier in Koedijk de scheepsbouw werd uit geoefend. Menig kaperschip en vrachtschip is hier gemaakt, om ver in het Oosten, uit Russisch gebied, handelswaren te halen. Niets nieuws onder de zon. Wist je. dat in vroegere oorlogen ook straffen werden opgelegd? Welnu, in het jaar 1426 werd Koedijk voor straf toegere kend: „het maken van een schip", omdat de Koedijkers met geheel West-Friesland Hoorn belegerden, want Hoorn was over gegaan tot de Kabel jauwsche partij en werd dus door de Hoeksehen belegerd, waar Alk maar ook hij behoorde. Belokendag na Pink steren (dit is Dinsdag na Pinksteren) moest men beginnen met den bouw van dit schip, met hpbulp van arbeiders van Nieuwe'Nie- dorp. dat voor straf deze arbeiders moest leveren. Zoo moesten ook de Nieuwe Niedorper arbeiders iaren later, in 1575 helpen een slof te hakken in het ijs van het toen be staande kanaal van Alkmaar naar Petten, om de Spanjaarden te keeren. De hreedtc van het slof was M voet. Het kanaal was open gehakt. maar lachend zei Otto, de vijand was nooit verschenen. Zoo zaten we weer midden in de historie, waar in ons blad al eerder over geschreven is. We stuurden naar andere richting, hoe moeilijk dit ook is, bij een historicus als Jan Otto! Vereenigingsleven. Welke vereenigingen heb je met je per soon gediend? Dit ziin de TJshond N.H.S. Schoolverbond en het Kiescollege van de Kerk. 13 maal hen ik naar een dominee we zen luisteren, om zoo na te gaan. wat de beste is; nou ze hadden me wat graag mee. Om Jan Otto waren altijd kinderen, dit ven gegeven. Een goeie oude kennis zei altijd Jan gaat niet nei „Valk" (de oude boerenme]ksalon thans lunchroom van Schagen Red.) deer hoor je niks aars as koeien en knollen ver- koopen. Ik leef in Vrede met mijn kinderen en kleinkinderen, alle Zondagmiddagen en dat mist bijna nooit, zit ik hier te kaarten met twee schoonzoons en een oomzegger. Het kan wel een beetje „mannig" klinken, maar ik vind me zelf rijk en ik voel me een gelukkige kerel. De bloemetjes buiten. De kinderen waren er ook voor, dat 6 Maart maar zoo niet voorbij mocht gaan, nou en ik heb er voor gezorgd, dat de boel in orde zal zijn. Dan de bloemetjes dien dag maar eens buiten zetten! Maar mijn vak laat ik voorloopig nog niet in den steek, het gaat mij nog goed, ik heb er nog lust in en bovendien ik heb nog nooit een dag gehad, dat ik kon zeg gen: „wat ben ik toch loof." Maar ik maak nu geen dagen meer zooals v.roeger in den druksten tijd van 's morgens 3 uur tot 's avonds 10-uur. want 's avonds brachten wij de schuitjes weer naar de menschen terug. Als wij ons niet vergissen zullen wel veel belangstellenden den jubilaris komen gclukwenschen. Het behoort zeer zeker tot de zeldzaam heden. op zoo'n hoogc leeftijd lichaams- en geestkracht te bezitten. En voor de gemeente een zeldzaamheid zulke persoonlijkheden te bezitten. Kookt ook de t Er werd onze aandacht op gevestigd, dat men onder de geitenhouders zoo vaak de meening hoort, dat. de geitenmelk niet ge kookt behoeft te worden. Dit zou dan niet noodig zijn, omdat er onder de geiten geen t.b.c. alsmede ook besmettelijk verwerpen zou voorkomen. De ongekookte melk zou dan veel gezonder zijn, en mede daardoor beter geschikt voor kinderen en zieken. Dikwijls meent men dat deze dieren onvatbaar voor deze ziekten zijn. Dit is evenwel geheel on juist, integendeel de geiten zijn minstens even vatbaar als het rundvee. Wel komen deze ziekten bij de geiten veel minder voor. Dit komt evenwel niet door de grootere on vatbaarheid maar wel doördat de geiten veel minder met elkaar in contact komen, waar door ze weinig kans hebben elkaar te in- fecteeren. Wordt het rundvee vrijwel altijd in groote getale gehouden, van geiten houdt men dikwijls slechts ècn of enkele exem plaren. Uit vroegere statistieken van de slachthuizen blijkt wel dat bijv. t.b.c. onder geiten inderdaad veel minder voorkomt dan bij het rundvee. Dat genoemde ziekte ech ter wel degelijk bij de geiten voorkomt, en zelfs soms in niet onbelangrijke mate, blijkt ook heel duidelijk uit een artikeltje van den heer Roest te Brielle, geschreven in het De cembernummer 1940 van de Geitenhouder. Daaruit blijkt dat van 66 geiten, die op kos ten van de geitenfokverecniging Nieuw Hel voet werden onderzocht op t.b.c er 6 dieren reageerden, hetgeen dus overeenkomt met 9 pet. Dit was dus zeker een niet onbelang rijk percentage. Waar de t.b.c. dus wel de gelijk voorkomt, achten wij het noodzake lijk voorzorgen te nemen, dat de menschen hierdoor niet worden besmet. De tuberculose komt voor in zgn. open- en gesloten vorm. De gesloten vorm, waarbij de t.b.c.haard niet in contact komt het de buitenlucht, is voor

Schager Courant | 1941 | | pagina 5