EDISON OVERJASSEN zonder punten Bij den Nederlandschen „Goede fiets te koop" Gestolen schilderijen teruggebracht Roosevelt over de hu'p aan Engeland Militaire samenwerking V.S. en Mexico Bouwer van den snelvoet Minister Borgesius op het oorlogspad RECHTSZAKEN Drie kantoorbedienden, werkzaam in het gebouw „Mercurius" aan de Keizersgracht te Amsterdam, kwam op een winterschcn Januari-middag tot de schrikbarende ont dekking, dat hun overjassen verdwenen waren. Het verdwijnen van een overjas is nooit plezierig voor dengene, die er door gedupeerd wordt, maar in dezen tijd van textielkaart-beslommeringen mag men hei een ramp noemen. De drie kantoorbedien-' den hadden s middags hun jassen opge hangen. Toen zij hun dagtaak beëindigd hadden, stonden zij radeloos te staren naar de leege kleerenhangers. Zonder jassen spoedden zij zich naar de politie en het geluk keerde terug, want op het politie bureau had men intusschen twee mannen gebracht, die in het bezit waren van drie jassen, welke hun niet toebehoorden. Het waren een 51-jarige varensgezel en een 39-jarige schoenmaker, die gisteren voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht moesten staan. Zij ontkenden het ten laste gelegde niet en ontkennen zou trouwens weinig gebaat hebben, want de diefstal stond zoo vast als maar mogelijk was. Enkele dingen waren niet teruggekomen. Een der kantoorbe dienden miste zijn handschoenen, terwijl de ander handschoenen, oorkleppen en een sleutelring was kwijtgeraakt. De mannen wisten daar niets van. Dan moest er een en ander uit de zakken ge vallen zijn, veronderstelden zij. Maar daar wilde de president niet direct in gelooven, omdat de schoenmaker al zeventien maal en de varensgezel twaalf maal veroor deeld was. Wanneer men in zoo nauw contact met de misdaad staat, verliest men niets uit zakken. De varensgezel had berouw. Hij had een zoon verloren in den oorlog en dat had hem tot drinken verleid. „Ik ben een schip zon der roer", zei de man eenigszins' pathe tisch. „Als ik alleen sta, ga ik drinken en als ik drink doe ik verkeerde dingen". En hij vertelde van een goede dochter en een netten schoonzoon, die niet willen hebben, dat hij drinkt en waar hij in dronken toe stand niet om onderdak hoeft aan te klop pen. De schoenmaker met de zeventien ver oordeelingen had niet veel in het midden te brengen. Hij zweeg wijselijk, omdat de president via een rapport zijn doopceel lichtte en vertelde van de lafhartige hou ding van dezen man, die vijfmaal de poli tie belde, toen kwajongens voor zijn huis herrie maakten. Een geweldenaar met een hazenhart. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen den schoenmaker een jaar gevangenis straf. Tegen den varensgezel, wiens laatste veroordeeling veel langer geleden was, eischte de officier een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden. De rechtbank zal op 19 Maart uitspraak doen. „Goede fiets te koop, eventueel in te rui len tegen goed spelende piano", zoo luidde een advertentie in eenige 'Utrechtsche bla den. En al waren er geen fietsenliefhebbers die piano's hadden aan te bieden, toch had de advertentie succes. Er kwam een heer uit Bilthoven, die f 45. voor het rijwiel bood, nadat hem er f 47.50 voor gevraagd was. Hij mocht de fiets voor f 45 hebben. De kc«pp werd dus gesloten en de Bilthove- naar betaalde met een cheque. Maar, zooals het meer gaat in het leven, de heer kreeg argwaan. Hij begon te veron derstellen, dat er iets niet klopte en daar om stuurde hij geen advies naar de Giro. De cheque werd dus niet betaald en dat was maar goed ook, want voordat de koo- pcr in Bilthoven was aangeland, had de steller van de advertentie de fiets alweer tegen een beteren prijs aan een ander ver kocht. Voor den volgenden gegadigde was er echter desondanks nog wel een rijwiel. De ze gegadigde had ook de advertentie gele zen en hij kwam eveneens een kijkje ne men. Hem stond de fiets wel aan en hij vroeg eens een ritje te mogen maken. Dat ritje voerde hem langs het politiebureau, waar hij een. agent liet constateeren, dat het nummer uit het frame weggezaagd was en door een ander vervangen. De politie vond die nummerverandering verdacht en toen de man om geld kwam bij den kooper, werd hij meteen gearresteerd. Het bleek dat bei de rijwielen gestolen waren te Amsterdam. Gisteren stond de steller der advertenties, een 33-jarige Amsterdamsche bankwerker, die in Utrecht werkzaam is, voor de vierde Kamer der Amsterdapische rechtbank te recht. Het was niet de eerste maal dat hij met de justitie in aanraking kwam. Reeds vijf veroordeelingen had hij achter den rug. Hij ontkende ten stelligste de fietsen gesto len te hebben, hoewel de eigenaars hun rij wielen pertinent herkenden. Dit laatste maakte echter geen indruk op hem, hij had de fietsen gekocht, beweerde hij, maar hij kon niet zeggen van wie. Hij had dus eer lijken handel gedreven. De officier van justitie achtte de feiten bewezen. Hij eischte tegen den bankwerker een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Op 19 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Zooals reeds is gemeld, werd verleden week uit een kunsthandel in de Zeestraat in Den Haag, een kostbaar schilderijtje ge stolen, vermoedelijk afkomstig van Fabri- cius. Hoewel men een vaag signalement van den dader had, was de politie er nog niet in geslaagd hem op te sporen. Maandagochtend werd de kunsthandel opgebeld door iemand met een beschaafd stemgeluid, die echter zijn naam niet wilde noemen. Hij zeide zich bezwqard te voelen, daar hij dezer dagen een schilderijtje had gekocht van iemand en nu in de couranten had gelezen, dat -.dit schilderij van diefstal afkomstig "was. Hij beloofde het kunstvoor werp terug te bezorgen, doch hij moest zich nog even beraden op welke wijze hij dit moest inkleeden. Vervolgens werd de haak ongehangen. Een paar uur later vervoegde zich aan den kunsthandel een loopjongen van een bloe- menzaak met een azalea en een keurig pakket, waarin het bewuste schilderij zich bevond. De politie zet het onderzoek thans voort, daar het vrij zeker is, dat de dief en de opdrachtgever aan den bloemist identiek zijn. Onder op'egger terecht gekomen Dinsdag is op een aannemersbedrijf aan den Amsterdamschen straatweg te Naar- den een ernstig ongeval gebeurd. Om een zwaar beladen oplegger in een drassig weiland te keeren, gebruikte men een personenauto en om het slippen der wielen te voorkomen, hadden vier mannen als ballast op de auto plaats genomen. Toen de auto met de wielen van het wei land op het wegdek kwam, schoot de wa gen plotseling vooruit, waardoor een der mannen, zekere Van der B. uit Naarden, van de auto viel en onder den oplegger geraakte. Met ernstige kwetsuren is het slachtof fer per Roode-Kruisziekenauto naar het diaconessenziekenhuis te Naarden ver voerd. Den Haag. Défilé voor den hoofdcommis saris van politie Gisterochtend heeft de Haagsche hoofd commissaris van politie, Mr. P. M. C. J. Hamer, voor het hoofdcommissariaat aan de Laan Copes van Cattenburch te Den Haag een défilé afgenomep van ongeveer 300 nieuw-aangestelde politieagenten en de bereden politiebrigade. Onder de genoodigden, die het défilé me de gadesloegen bevonden zich generaal Schumann, commandant van de Duitsche Ordnungspolizei, Oberstleutnant Müller en major Krüger. Voorts de wnd. burgemees ter van den Haag, Prof. Ir. C. L. v. d. Bilt, de wnd. hoofdcommissaris van politie C. Chr.'Walraven met de commissarissen H. P. Clasie en H. Rugers. De marechaussee was vertegenwoordigd door luitenant-ko lonel Croiset van Uchelen en de Amster damsche politie door inspecteur J. P. Stolp. Klokslag kwart over elf zwenkte het po- litiemuziekkorps „Onderling kunstgenot", o.l.v. kapelmeester Joh. P. Koch, met slaan de trom de Laan Copes van Cattenburch op, waarachter de jonge politieagenten in de nieuwe uniformen van zwart laken en platte pet gestoken, stram marcheerend, terwijl de politieruiters den stoet besloten. Het muziekkorps stelde zich tegenover den hoofdcommissaris op en speelde een pre- senteermarsch. Vervolgens werd een uitgebreide marsch door de stad gemaakt, waar de discipli naire houding en de nieuwe uniformen van de agenten groote belangstelling trok. Daders van franduleuze slachting aangehouden Zooals indertijd werd bericht, werden in den avond van 21 Januari j.1. bij den land bouwer Schaap te Vollega bij Lemmer twee varkens uit het hok gestolen, nadat die eerst ter plaatse waren geslacht. Door de activiteit van den chef veldwachter te Lemmer en met medewerking van zijn on dergeschikten is het thans gelukt de da ders F. S. en J. S., resp. wonende te Volle- ga en Lemmer, te arresteeren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt terzake van frauduleus slachten en diefstal van var kens. Daar hier vermoedelijk meer personen bij betrokken zijn wordt het onderzoek voortgezet. De stakingen in Amerika Behalve de beide reeds gemelde stakin gen, op het vliegveld in de nabijheid van Dalton en in de Pressure Castingsfabriek in Cleveland, is een nieuwe staking uitge broken in de propellerfabriek der Curtiss- Wright fabrieken in Pittsburlig. Hier werd echter snel een overeenstemming bereikt. In het reservedepot van het ministerie van oorlog in Columbus (Ohio) is een staking uitgebroken bij den bouw van een groot pakhuis. Rond 200 timmerlieden legden het werk neer en eischten loonsverhooging. De Amerikaansche marine Volgens een bericht van Associated Press heeft de voorzitter van de marinecommissie Vinson, een wetsvoorstel ingediend, waarbij het Amerikaansche marinepersoneel wordt uitgebreid van 192.000 man tot minstens 232.000 man. Het voorstel zou den President tegelijkertijd machtigen het aantal man schappen van de Amerikaansche vloot en de marine-infanterie te brengen op t maxi mum van 300.000 man. Vinson vroeg tevens machtiging voor den aankoop van '200.000 ton scheepsruimte der koopvaardij voor de Amerikaansche defensie. Italiaansch weermachtbericht ACTIES IN DE LUCHT. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 271. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben formaties luchtstrijdkrachten doeltreffend met bom men van groot en klein kaliber vijandelijke troepenconcentraties en offensieve installa ties bestookt. Eenheden van onze marine hebben vijan delijke doelen langs de' Albaneesche kusten gebombardeerd. Een sterke vijandelijke luchtformatie, die trachtte onze eenheden aan te vallen, werd teruggeslagen door het felle afweervuur der schepen en door het snelle ingrijpen van een afdeoling jagers, die een beschermingskruistocht ondernamen en stoutmoedig en vastberaden de vijande lijke formatie aanvielen, welke in aantal ruim tweemaal zoo groot was. Zes vijande lijke toestellen werden neergeschoten, twee onzer toestellen keerden niet terug. In Noord-Afrika hebben duikbommenwer pers en bombardementsvliegtuigen van het Duitsche viiegercorps opnieuw vijandelijke troepenconcentraties en een vliegveld in de omgeving van Agedabia gebombardeerd. In Oost-Afrika optreden van patrouilles in den sector van Keren. Onze vliegtuigen heb ben schepen en havinsta'.laties in de baai van Suda, op Kreta, gebombardeerd. yolgens de laatste gegevens heeft de duikboot, die onder bevel staat van den kor- vettenkapitein Adalberto Giovannini, be- President Roosevelt. die na een lichle ver koudheid van vier dagen zijn werkzaamhe den hervat heeft, wilde in de persconferen tie van Dinsdag zich niet uiten over den parlementairen toestand ten aanzien van het ontwerp tot hulpverleening aan Enge land. Hij ontkende, dat zijn perschef reeds zou hebben uiteengezet, .wat de regeering na het van kracht worden van de wet zou doen. De perschef, aldus Roosevelt, heeft veeleer gezegd, wat de regeering niet zou doen. hetgeen een verschil is. waarop de pers acht moet slaan. De President verzocht ae Amerikaansche pers, over de stakingen in de wapenindustrie geen berichten te pu- bliceeren. die misleidende indrukken zou den kunnen veroorzaken. Hij had brieven ont vangen. waarin werkgevers op grond van de persberichten uiting gaven aan de vrocs, dat het wapeningsproces ineen zou storten. Op de vraag, welke maatregelen de re geering dacht te nemen om nieuwe stakin gen te voorkomen, antwoordde Roosevelt ontwijkend. Hij zeide slechts, dat verschil lende voorstellen bestudeerd worden. Het vraagstuk, wat er moet gebeuren met de Deensche schepen in de Amerikaansche ha vens. noemde hij een zeer moeilijk probleem. Op dezelfde wijze sprak Roosevelt over de bewering, dat de regeering voornemens zou zijn. het Duitsche en Italiaansche tegoed in de Vereenigde Staten te blokkeeren. Het be richt. dat hem epn beschikking betreffende blokkeering van dit tegoed ter onderteeke- ning was voorgelegd, noemde hij een gis sing. die geenszins .in overeenstemming met de waarheid is. Het staatsdepartement der V S. heeft be kend gemaakt, dat de regeeringen van Mexico en de Ver. Staten op grond van de z.g. verklaring tot wederzijdsche onder steuning op .de conferentie van Havanna, besloten hebben van gedachten te wisselen om „de gemeenschappelijke verdediging halve de schepen, die vermeld zijn in weer machtsbericht nr. 269. op den Atlantischen Oceaan nog twee schepen in den grond ge boord. Duitsch weermachtbericht CARDIFF OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche troepen in Bulgarije verloopcn vei'der volgens het op gestelde plan. In de ochtenduren van 4 Maart trachtten lichte Britsche zeestrijd krachten een overval te plegen op een niet versterkt eiland in de scheren van Noord-Noorwcgen, waaraan eenige daar liggende visschersvaartuïgen ten offer vielen. Eenige Duitsche en Noor- sche visschers geraakten in gevangenschap. Nog voor het optreden van Duitsche tegen maatregelen verlieten de vijandelijke oor logsschepen in volle vaart weer de Noorsche wateren. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn overdag wederom vijandelijke troepen concentraties en een vliegveld bij Agedabia door duikbommenwerpers met bommen be stookt. Formaties gevechtsvliegers deden in don afgeloopen nacht met succes aanvallen op verscheidene militaire doelen in het Zuiden van Engeland, o.m. op haven, en industrie-installaties in Cardiff en Londen. De tegenstander is overdag noch des nachts Duitsch rijksgebied binnengevlogen. doeltreffend gelijk te schakelen". De Mexi- caansche regeering heeft haar militaire at taché in Washington opdracht gegeven om met door de Amerikaansche regeering aan gewezen vaklieden plannen uit te werken betreffende wederzijdsche ondersteuning van beide landen in geval van 'n aanval op een hunner. De vertegenwoordigers van Mexico en de Ver. Staten zullen hij de reeds in Was hington gevoerde onderhandelingen na gaan in welken vorm de militaire samen werking der beide landen ten uitvoer moet worden gelegd. De Associated Press is van meening, dat deze overeenkomst, zal neer komen op een pact van wederzijdsche hulp lusschen Mexico en de Ver. Staten. Dit is het eerste pact van dezen aard, dat door de Ver. Staten op grond van de resoluties der conferentie van Havanna wordt aan gegaan met een Latijnsch-Amerikaansehe natie. De overeenkomst zou lijken op de Amerikaansch-Canadeesche samenwerking, waarbij alle problemen der militaire coöpe ratie door een gemengde verdedigings commissie van beide landen besproken worden. De posif:e van Brifsch Indië De Britsche minister voor Indlë en Birma. Amery, heeft, naar uit Londen gemeld wordt, in een rede verklaard, dat het Brit sche riik in het Verre Oosten een onzekeren en mogelijk arevaarlijken toestand tegemoet moet zien. Hij meende, dat Engeland niet den wensch koestert een mogendheid in de ze streken te bedreigen of uit te dagen. Het is echter vastbesloten zijn gebied en zijn vei ligheid te verdedigen. Op die vastbeslotens beid is de nadruk gelegd door de verster king der Britsche troepen te Singapore en in Malaya. D&ar en in het „Midden-Oosten" in Singapore en in het Suez-kanaal. worden de vitale punten der zeewegen van het Britsche rijk bedreigd. Het grootste gevaar moet echter dichter bij het moederland ge zocht worden. Wij kunnen niet anders doen. aldus Amen,', dan op iedere mogelijkheid voorbereid te zijn, bereid tot iedere inspan ning en elk offer, tot iedere ontbering en iederen dwang, dien de toestand kan opleg gen. Een redacteur van het Vaderland heeft een bezoek gebracht bij den 92-jarige heer C. M. P. v. d. Beid te Maarssen, die, zegt het blad, met de wijsheid en de ervaring van zijn hoogen leeftijd kan meepraten over de tragiek van uitvindingen die den uitvinder zelf veel verdriet en de mensch- heid veel zegen bezorgt. Op zijn verjaardag verleden maand wa ren er niet veel gasten. Men is V. d. Beid ir die stille straat die rijzige, rustige figuur met den zwarten hoed, vergeten. Slechts een klein kringetje van getrouwen komt hem af en toe opzoeken. Ze hooren hem graag vertellen, want ze weten, dat zij hier tegenover een man zitten, die groo te dingen poogde te doen, die hem steeds door het noodlot op hét laatste oogenblilc uit de hand glipten. Hij heeft er nu in leeren berusten en kan er zelfs om glim-, lachen, want de tijd laat veel wonden ge nezen. Maar één ding is zeker: zijn uit vindersknobbel heeft hem ook nu nog niet verlaten, want hij knutselt nog graag voor zijn schilderende dochter. De dagen der „groote invallen'!, zooals een mensch, die begaafd is, slechts een paar maal in zijn leven heeft, zijn echter vooxvbij. Het waren interessante dagen, het was een groote en kleurrijke strijd, maarach ja, daar is dat pijnlijke maar, waardoor even iets om den mond van den heer V. d. Beid trekt. Nauwelijks zichbaar. Was hij niet de man, die in de vorige eeuw het eerst op het denkbeeld kwam om met een verrekijker te schieten? Was hij ook niet de man, die samen met den smidsknecht Burgers in Deventer in 1869 de eerste fiets bouwde: een onooglijk ding met hou ten wielen, dat heel Deventer bij wijze van spreken op zijn kop zette? U moet die ver halen van den heer V. d. Beid hooren. Het zijn van die zeldzame verhalen, waarnaar men uren geboeid kan zitten luisteren en waarvan men weet, dat het heel lang zal duren, voordat men ze weer zal hooren. De eerste flets. „Ik zal je eens dat geval van die eerste fiets vertellen. Burgers, die met zijn sme derij vooruit wilde, huurde van zijn vader een gedeelte van een ouderwetsche boer derij in de buurt van de Smeestraat. te De venter. Daar. waar de boer zijn stookplaats had, maakte hij zijn smidse... eens kijken, ik was toen een jongen van een jaar of 17 en kwam heel dikwijls bij hem. Op een bepaalden dag zagen we in een inllustratie een afbeelding van een velocipede oftewel een Amerikaanschon snelvoet. Wel, dat was schitterend: zoo'n ding moesten wij ook hebben. Enfin, wij aan het ewrlc. Niet met buizen en zoo. maar alles massief cn natuurlijk ook niet. met rollagers. We za ten alleen nog maar met de wielen, maar Burgers had een broer en die. was wagen maker. Weldra hadden we dus de ver- eischte raderen... die werd tusschenhaalc- jes gewoon beslagen als de wielen van een boerenkar Dan verhaalt de heer V. d. Beid, hoe er op het Stationsplein in Deventer geoefend werd met het merkwaardige toestel. De menschen kwamen van alle kanten toe- loopen en keken zeer verbaasd. „Hoe was het mogelijk, dat je op twee wieltjes over eind kon blijven?" Dat ging hun verstan delijke opvattingen te boven. Maar ten slotte wilden de jongens van de H.B.S. ook. zoo'n ding hebben en het werd al drukker op het Deventer stationsplein... Damesfietsen! Op een dag zei Burgers tegen V. d. Beid: „Je zou mij een groot plezier kunnen doen. Ik wilde nl. damesfietsen gaan invoeren". Dat was een groot voorstel, want in die dagen vond de geestelijkheid het fietsen voor dames iets verschrikkelijks. Maar nu zou V. d. Beid eene fietsende dame cha- peronneeren. ten einde het publiek wat met deze angstaanjagende nieuwigheid vertrouwd te maken. „We zouden op een Zondag van het jaar 1870 starten. Net over de Schipbrug op den hoek van de Worp heb je zoo'n café daar was het punt van vertrek. Het doel van de reis was Twello. Ik had direct tegen Burgers gezegd: Als het een knappe deern is, ga ik wel mee... maar er was toch niet een vrouw te vinden, die ervoor bereid was. Ten einde raad gingen we naar Piet. Hoedemaker, dat was een jongen met zoo'n meisjesgezichtdie gingen we ver- kleeden. Hij had een voile voor en zat dwars op de fiets en trapte met één been. De heele Worp stond zwart van de men schen en de boel was afgezet door de po litie. Enfin, we r^den naar Bloemink te Twelloonderweg kwamgn we nog een paar officieren tegen, van die dragonders, die voor ons bogen als knipmessen. Onder weg zei Piet: Ik wil eens rooken, maar ik verbood hem dat: Niks daarvan, anders stuur je de heele boel in de war. Maar het was wat je noemt een bewogen dag..." Een unicum in het stadsbeeld. Later was de heer v. d. Beid in Amers foort en Haarlem, waar hij ook gewoond heeft, de eenige, die een fiets had. Hij was een soort unicum in het stadsbeeld en de menschen wezen hem van alle kanten na. Toen de heer Burgers in Deventer de eer ste moeilijke schreden zette om de veloci- pedefabrick op gang te krijgen, zocht hij zijn geluk in het bouwbedrijf. De heer v. d. Beid heeft ..geaannemerd" en was ook destijds hoofdopzichter bij de Genie. Na tuurlijk heeft de fiets, dat zonderlinge voer tuig, langzaam terrein weten te winnen. Een dame uit Delden was de eerste in De venter, die het waagde op zoo'n ding te rijden en daar zij nogal van goede familie was, werd zij niet zoo erg bespot Tevens verwoed jager. Maar niet alleen op het gebied der fiet sen ook op een geheel ander terrein was de heer v. d. Beid pionier. Hij was nl. een verwoed jager. 40" jaar lang heeft hij de buks gehanteerd en de opgezette dieren- koppen aan den muur in de gang van zijn woning getuigen nog van menig succesrijk schot. Ook op dit gebied begon zijn uitvin dersgeest te werken... maar het ging wat droevig met zijn groote ontdekking. „Ik woonde in de Harskamp en was daar be last met den aanleg van een militair kamp. Op een avond kwam de aannemer bij mij. Hij had een Amerikaan bij zich, zijn naam ben ik vergeten, en wij kwamen tot een eigenaardige overeenkomst. Ik was een verwoed liefhebber van jagen en schoot daar in de omgeving ook veel wild. Dit terloops. We kregen het over schieten. Achter de keuken lag op een 100 meter afstand een dennenbosch, waar we een schijf neerzetten. Makkelijk schoot ik in in het aas, maar zei: Dat is geen kunst! Vanavond, bij sterrenhemel, kan ik het ook nog. Dan mogen jullie een schijf neerzet ten, zonder dat ik weet, waar deze staat. Nu. dat vond die Amerikaan geweldig, al geloofde hij er niets van. Ze zetten 's avonds een schijf in de den nen... maar die Amerikaan zei: Laat dat maar, dat lukt toch niet. Ik zal mijn jas aan de dennen hangen en dan moet je probeeren er doorheen te schieten Ik zei: „die mooie jas... denk erom, ik schiet met kaliber 16, Dat wordt een gat, waar je je duim door kunt steken". Maar hij hield vol: ik moest op die jas schieten. Daar ging hij dan en die Amerikaan spreidde die jas voor zich uit en jubelde: Zie je wel, je hebt hem niet geraakt. Ik zei: Houd hem eens goed uit! En toen streek ik eens met mijn hand en stak al gauw 'n vinger door 't kogelgat. Nou, daar stonden ze paf van... dat was geld waard. We hebben toen dienzelfden avond nog een contract gemaakt voor mijn uitvinding, waarmede je als het zoo goed donker was ook nog een doel kon treffen. Ik heb die overeen komst nog. Maar... het geval ging naar Den Haag, naar de regeering. Minister Van Houten wilde dat wondergeval ook wel eens zien. Een schijf werd in de duinen neergezet... alle schoten erin. Vandaar moest ik naar Den Haag komen. In Sclieveningen heb je ook een mooie schietbaantoen moest ik schieten op 300 meter. Ik had vooruit gezegd, dat ze niet naar mij kijken moch ten, anders was het geheim verloren. Ik schoot 5 maal... we waren telefonisch verbonden en kreeg te hooren: Allemaal mis! Ik zei: Die man liegt! En ging er zelf heen. Ik streek met de hand over de schijf, het was een modern kogeltje en dat is heel dun. Nauwelijks voelbaar zaten ze in het hout, zoo dicht bij elkaar, dat je ze met een hand kon bedekken, zooals trouwens ook afgesproken was. Maar ze wilden met alle geweld weten, hoe je dat deed. Ze proheer- den me dronken te voeren om er zoo ach ter te komen, maar het lukte niet Later wilden ze, dat ik óp 1000 meter in het donker schoot... dat was natuurlijk dwaas heid. Verraden. Op een dag zou ik schieten in Apeldoorn. Ik had mijn geweer met de kijkers altijd in een kist bij mij... nu'liet ik mij bepraten om diè kist apart naar het station te stu ren. Des ochtend kreeg ik te Apeldoorn bericht, dat de wagen was gederailleerd... de kjst was. opengebroken en men had ge keken, wat erin zat. De boel was verraden. Later kreeg ik vap den minister van Oor log, minister Borgesius, bericht, dat ze nu begrepen, hoe ze het doen moesten... de nieuwe vinding was voor kanonnen uitste kend geschikt. Toen kwamen er ineens op alle kanonnen kijkersop een dag schre ven ze mij, dat zo de kruisdraden niet hel der konden krijgen, of ik soms helpen wou, maar ik gaf natuurlijk geen asem... die Amerikaan is met de vinding naar Zuid-Amerika gegaan wat die ervan ge maakt heeft, weet ik natuurlijk niet". Nog meer ontdekkingen. De heer v. d. Beid heeft nog meer in zijn leven ontdekt: samen met zijn zoon con strueerde hij een visierinrichting om vlieg tuigen te beschieten. Hiervan zijn de oc trooien hem op den duur ook uit de hand gegleden

Schager Courant | 1941 | | pagina 6