N1PPER EN PELLE Het granaatappelsap Onbekende voedingstoffen Fraudeerende kolensjouwers Kampeeren in Noord-Brabant in boter Radioprogramma 69. NIpper en Pelle hebben gewetensbezwaren. 1. „Het is geen aangenaam gevoel met de politie niet op goede voet te staan, maar aan dc andere kant konden we het niet zo maar over onze kant laten gaan, dat men al die onschuldige rondzwervende honden ging vastzetten!" 2. Als we de plaats maar terugvinden, waar we de wagen van den- hondenvan- vanger verstopt hebben." 3. Hier is hij, gelukkig. We zullen hem gauw weer op zgn plaats brengen.' 70. Terug In de stad. 1. „Nu moeten we proberen die rammelkast te starten." 2. „Zullen we de wagen in de nabijheid van het circus neerzetten, dan zijn we niet meer zo ver van huis." Bi] groote afnemers werd in vele gevallen niet het juiste aantal mudden gebracht. Reeds vijf sjouwers gearresteerd. De Utrechtsche recherche is op het spoor gekomen van een wijdvertakt complot van fraude bij de bezorging van brandstoffen bij een bekend groothandelaar in brandstoffen daar ter stede. In dienst van' dezen handelaar wa ren o.m. vijf kolensjouwers, die niet alleen anthraciet, cokes en andere brandstoffen moesten bezorgen bij kleine klanten van den handelaar, doch ook brandstoffen moesten brengen bii groote zaken en firma's. Bij de bezorging van brandstoffen bij deze groote afnemers werd dan in vele gevallen niet het juiste aan tal mudden gebracht; de sjouwers hielden dan n.1. telkenmale grootere en kleinere hoeveelheden achter. Met deze achtergehouden brandstof fen nu is. naar het schijnt, op groo te schaal fraude gepleegd. Deze on rechtmatige handelingen werden reeds van Augustus van het vorige jaar af gepleegd, zonder dat daar van iets werd bemerkt en bovendien kwamen er naar mate „het werkje" van de sjouwers floreerde, meer af nemers, die bereid waren zonder bon kolen van hen te betrekken, zich daarbij ook nog schuldig ma kend aan heling. Een ontslagkwestie bij den groothandelaar bracht deze fraude aan het licht, doch ook waren bij de kolen firma in den loop van den laatsten tijd klachten binnengekomen van groote zaken, welker directies het ster ke vermoeden hadden, dat zij bij de bezor ging van de door haar bestelde hoeveel heden ernstig waren te kort gedaan. De Utrechtsche recherche heeft de vijf sjouwers gearresteerd, van wie het meeren- deel reeds een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Daar zeer veel anderen bij dit complot zijn betrokken is het niet mogelijk, hangende het onderzoek, verdere bijzonder heden mede te deelen. Radiotoestellen in opgelegde auto's P.T.T. ontvangt vele verzoeken om verzegeling van radio-ontvangtoestel len, welke zich in opgelegde auto's bevinden. Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze toestel len, mits men ze maar in de auto's gemonteerd laat, geen luistervergun ning noodig is en derhalve ook geen luisterbijdrage behoeft te wor den betaald. Deze toestellen behoe ven dus niet te worden verzegeld. Ze moeten echter w e 1 worden aan gegeven, op een formulier, model a, dat kosteloos aan elk postkan toor, poststation en postagentschap verkrijgbaar is. In punt 8 van dit formulier vuile men in „radio-ont vangtoestel in opgelegde auto". FEUILLETON daoA, Ohel ÏÏL Dell 44. In het hotel waren vele gasten, maar ze bemoeide zich met niemand en nooit zat ze op het groote terras aan den voorkant, waar het altijd vol was met pratende en lachende menschen. Wanneer Fortescue er niet was en ze alleen aan de maaltijden verscheen, had ze altijd een courant bij zich, waarin ze tus- schen de verschillende gangen door ijverig las, zonder op of om te kijken. Na dien eenen keer in Parijs wilde ze niet nog eens betrok ken worden in een conversatie met vreem den, zelfs al was die conversatie van nog zo onschuldigen aard. Ze had haar les ge leerd. Op een dag, dat ze weer buiten op haar balcon zat, kwam Fortescue op haar toestap pen met de woorden: Ik ga je voor en kele dagen verlaten, lieve. Ik moet een vriend van me spreken; ik zou hem in Vaudimes ontmoeten. Verbaasd keek ze hem aan en hij begon te lachen. Ik ben al weer terug voor je tijd gehad hebt me te missen," zei hij. Dat was het niet, wat haar bezwaarde. Maar het vooruitzicht, geheel alleen achter gelaten te worden in een vreemd land, trok haar niet aan. Ze had er immers geen idee van waar hij heen zou gaan, want dat het Vaudimes zou zijn geloofde ze geen oogen- blik. Het scheen daarheen niet langer dan een uur rijden, geen reden dus voor een afwezig heid van een paar dagen. Daar ze echter wel begreep, dat hij haar toch niet zou vertel len wat in werkelijkheid het doel van zijn reis was, accepteerde ze de situatie. Oh, ik zal den tijd wel doorkomen, zei ze alleen. Hij tikte haar even tegen haar wang. Wat een devote vrouw heb ik toch! Ik had zoo half en half tranen en klachten ver wacht, maar niets van dit alles. Misschien zou Ir. Mussert bij rijksmaarschalk Goering In tegenwoordigheid van den rijkscommissaris. De leider der N.S.B., heeft Maandag j.1. in Berlijn een bezoek gebracht aan den rijksmaarschalk Goering. Dit onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur duurde, vond plaats in de appartemen ten van den Rijksmaarschalk in het lucht vaartministerie in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied rijksminister Seyss In- quart. Burgemeesters gaan het begun stigen. Onder presidium van Mr. F. J. van Lan- schot, burgemeester van 's-Hertogenbosch, en voorzitter van dc afdeeüng Noord Bra bant van de Ver. van Nederl. Gemeenten, hebben op 3. en 4 Maart j.1. te 's-Hertogcn- bosch en Breda vergaderingen plaats ge had van de burgemeesters uit die provin cie. Op de goed bezochte bijeenkomsten wer den door de heeren W. A. M. Westerouen van Meeleren, directeur van den A.NAV.B. H. de Bordes, lid van het dagelijksch bestuur van den A.N.W.B. en oud-burgemeester van Bussum en G- van der Wevde, kampeerd'es- kundige van dien bond, onderwerpen be handeld, die nauw met het kampecren van thans samenhangen. Uit hetgeen hierna Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commissaris der pro vincie Noord Brabant sprak, bleek dat voor den kampeerder, die zijn tent in het zuiden van ons land, dat zoo rijk is aan natuur schoon, wil plaatsen, een nieuwe tijd gaat aanbreken, waarin vele moeilijkheden voor hem uit den weg zullen worden geruimd. Spr. heeft geconstateerd, hoe het kampee ren zich de laatste jaren heeft ontwikkeld en hoe het thans door den A.N.W.B. in an dere banen wordt geleid. Het is te voorzien, dat het zich, ook al om financieele redenen, nog veel sterker zal uitbreiden. Hoog tijd is het, dan ook, dat de gemeentebesturen hun houding tot de kampeerders wijzigen en tot een moderner regeling komen. De oude voorschriften, waarin nog voor komt dat. het kampeeren zonder meer verboden is, zijn uit den tijd, zij moeten verdwijnen. het wel eens goed voor je zijn, dat ik net zoo lang weg blijf totdat je me mist. Dat zou eenigen tijd kunnen duren. De woorden waren er uit voor ze er erg in had en ze schrok van haar vermetelheid. Als je dat denkt, lijkt het me beter je een aandenken van me te geven je mocht me anders eens heelemaal vergeten. Zacht streelde hij haar hand bij deze woor den, maar nu plotseling greep hij haar pink vast en zette er scherp zijn tanden in, zoo dat ze het uitgilde van de pijn. Hij liet haar los en lachte zijn duivelsche lach, een wreeden trek om zijn mond. Zie zoo, mijn liefste, nu zul je me niet vergeten! Kijk, de indrukken van mijn tanden staan nog in je pink. Ze viel terug in haar stoel, zich wee en akelig voelend en treiterig tikte hij haar weer tegen haar wang. Denk eens aan hoeveel erger het wel had kunnen zijn!" zei hij. Wat zou je er van zeggen als ik eens een brandende sigaret hield tegen dat kleine, elegante pinkje. Een volgende keer, als je soms weer eens een terechtwijzing noodig hebt, kunnen we dat probeeren. Hij nam haar hand weer op en keek met voldoening naar de diepe, roode indrukken Prachtig! Dat zal er voor zorgen, dat je nog eens aan mij denkt tijdens" mijn afwezig heid, zei hij tevreden. En nu ga ik wat toiletartikelen bij elkaar pakken, want ik moet zoo dadelijk weg. Hij greep haar bij haar haren, trok zoo haar hoofd achterover en kuste haar onwil lige lippen. Ze streefde niet tegen, maar toen hij de kamer binnen was gegaan, sloeg ze haar handen voor haar gezicht en bleef zoo een heele tijd zitten, zich afvragend hoelang - Spr. acht het wenschelijk, dat iedere ge meente zich aansluit bii den eisch, dat de kampeerder een kampeerkaart noodig heeft, waardoor de minder goede elementen wor den geweerd. De commissaris besloot met de woorden: van dit persoonlijk contact tus' schen de burgemeesters en de heeren van den A.N.W.B. verwacht ik veel nut. Ik hoop, dat u allen zult willen meewerken om naar een goede oplossing van de kam- peerproblemen te streven en dat u daarin zelf satisfactie zult vinden. De redevoeringen werden door eeri leven dige discussie gevolgd. Een onderzoek van het Labo ratorium voor Physiologische Chemie d^r Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. In het tijdschrift „Voeding", 2de jaarg., no. 6, van 15 Februari j.1., hebben Dr. J. Boer en Prof. Dr. B. C. P. Jansen, directeur van het in den aanhef genoemde labora torium, de uitkomsten medegedeeld van eenige belangwekkende onderzoekingen. Zij hebben getracht om langs proefondcr- vindelijken weg de vraag te beantwoorden, of gevitamineerde margarine in voedings waarde in alle opzichten gelijk is aan bo ter, of wel. dat er in boter nog andere, tot nu toe onbekende stoffen aanwezig zijn, die er een hoogere voedingswaarde aan geven. Wij kunnen belangstellenden de bestu- decring van het goed gedocumenteerde verslag aanbevelen. Proeven werden ge nomen ten aanzien van de anti-achitisehe werking van boter, alsmede groeiproeven met gevitamineerde vetten, waaraan wis selende hoeveelheden carotine en vitamine D werden toegevoegd. Als indicator voor de kwaliteit van de voeding werd' gebruik gemaakt van den groei van jonge ratten en van de gene zende werking, die boter heeft op ratten, die aan Engelsehe ziekte lijden. In totaal werden voor deze proeven on geveer 500 dieren waargenomen. Bij de proeven werd aan een "voedsel, dat vol doende eiwitten, koolhydraten, zouten en alle in water oplosbare vitamines bevatte, 10% boter resp. 10% andere vetten vi tamines A en D toegevoegd. De verkregen uitkomsten werden statis tisch onderzocht en leidden tot de conclu- ze zijn tirannie nog zou kunnen verdragen. Hij kwam niet terug om haar goedendag te zeggen en, toen ze er zeker van was, dat hij was weggegaan, ging ze naar binnen en baadde haar hand net zoo lang in koud wa ter tot de stekende pijn wat verminderde. Hij was weg, dat was de hoofdzaak. En een heerlijk gevoel van rust kwam over haar met het weten, dat ze nu tenminste voor enkele dagen van haar kwelgeest was bevrijd. Ze ging weer op het balcon zitten, zich be- hagelijk koesterend in de zon. Wel was haar vinger gezwollen en pijnlijk, maar ze voelde zich eigenaardig licht en opgewekter dan ze in tijden geweest was. Toen het tijd werd voor het diner ging ze zich kleden. En, nadat haar toilet voltooid was, trok ze een witte handschoen aan, opdht de leelijk toegetakelde vinger aan het oog onttrokken zou zijn, nam de courant op en ging naar beneden naar de eetzaal. De meeste gasten zaten al aan tafel en het was een geroezemoes van stemmen. Ze ging naar haar eigen tafeltje in een hoek en ge bruikte den maaltijd zonder acht op haar omgeving te slaan. Na afloop vroeg de kell- ner, die haar bediend had, of ze de koffie in de hall wenschte te gebruiken. Als riaar ge woonte wilde ze neen zeggen, maar denkende aan de eenzaamheid van haar kamer, werd de verleiding haar te sterk en ze liét zich door den kellner leiden naar een rustig hoekje, dat half verscholen was achter een groten palm. Vlak bij haar was een deur, die, dat wist ze, toegang gaf tot een smalle gang, welke naar den kleinen stillen tuin met de sinaasappelboomen leidde. En. terwijl ze haar koffie dronk, bekroop haar de lust nu, bii maneschijn, in dien tuin te wandelen. Wat zou het er nu sprookjesachtig zijn! sie, dat in boter een stof aanwezig is, die noodzakelijk is voor normalen groei. Deze stof is noch vitamine A, noch vitamine D, en komt niet, of in véél geringere mate, in andere, door de onderzoekers onderzochte vetten voor. Bovendien bevat boter een stof, die genezend werkt op rachitis. Deze stof is niet identiek met de tot nu toe be kende D-vitamines en waarschijnlijk ook een andere verbinding dan de genoemde, groeibevorderende stof. Dr. J. Boer en Prof. Dr. B. C. P. Jansen besluiten hun conclusie met de mededee- ling, dat de voedingswaarde van andere, door hen onderzochte vetten (margarine en slaolie), waaraan vitamine A en vitamine D zijn toegevoegd, clö4 niet gelijk is aan die van boter Deze publicatie is aangevuld met inte ressante tabellen, grafieken en reproduc ties van Röntgenfoto's. Volgens mededee- ling van de onderzoekers zal zij worden ge volgd door een elders uit te brengen uit voerig verslag met de ter beschikking staande volledige gegevens. Déze voorloo- pige publicatie geeft den indruk, dat hier een belangrijk onderzoek is verricht, waarvoor allen, die belang stellen in de problemen der voedingsleer en in de voe ding van den mensch, den onderzoekers dankbaar kunnen zijn. VRIJDAG 7 MAART 1941. Hilversum I, 415 m. Nederlandsch Programma. NCRV. 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. S.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gev ijde muziek (opn.). 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Grc.moloonmuziek. 9.30 Zang en piano. 10.10 Orgelconcert (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Viool, cello, clavecymbel en gramofoon muziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 NCRV-orkest en gramofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 2.45 Geestelijke liederen (opn.). 3.15 Huisvrouwenpraktijk. 3.45 Cello en piano. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. Verscheidene gasten drentelden weg, de meeste naar de danszaal, waar een band on vermoeid speelde. De weinigen, die overge bleven waren, vormden clubjes van vier en al gauw kwamen de bridgekaarten voor den dag. Nadat ze haar koffie had opgedronken, stond ze ook op en nu ontdekte ze, dat aan een tafeltje iets verder een heer zat, die haar vaag bekend voorkwam. Zoodra ze langs kwam sprong hij op met den uitroep: Ah madame! Bent u me ver geten? En voor haar stond haar Parijse ken nis, glimlachend en maakte een hoffelijke buiging voor haar. Oh, bent U het!, zei ze, blij verrast, en spontaan stak ze hem haar hand toe. Hg bracht die aan zijn lippen. Wat een gelukkig toeval U hier te ontmoeten! zei hij. Maar, U logeert hier toch niet alleen? Neen, met mijn man, antwoordde ze. „Maar hij is vandaag uitgegaan voor zaken naar Vaudimes. Morgen of overmorgen komt hij weer terug. Hij keek bevreemd. Naar Vaudimes, zegt U Maar dat is heelemaal niet zoo ver weg. Weet U wel zeker, dat hij vanavond niet terugkomt? Heel zeker, zei Diana, maar zoodra ze dat gezegd had twijfelde ze al. Was ze eigen lijk wel van iets zeker, waar het Fortescue betrof Pierre Ronceau scheen niets van haar twij fel te merken,-hg. zei tenminste: U bent dus een paar dagen geheel alleen? Welnu, ik hoop, dat U een oud vriend zult willen toe staan U wat gezelschap te houden. U zult zich dan misschien wat minder eenzaam voelen. Hebt U al koffie gehad? Dan wilt U toch wel een sigaret met mjj rooken? Ze voelde, dat ze niet kon weigeren. Deze man leek haar volkomen betrouwbaar en hg i 5.30 Quatre-mains. 6.00 Berichten; 6.05 Land- en tuinbouwcauserie. 6.25 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 9.00 „Goethe in zijn geestelijke worstelingen", lezing. 9.20 NCRV-klein koor en -orkest (opn.). Hier na: Schriftlezing. 9.45 Engelsehe berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Cramofoonmuziek. 9.15 Omroeporkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jack der Kinderen (11.00— 11.20 Declamatie). 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest, koor van de opera-verr eeniging en solist (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.20 Sylvestre-trio. 2.00 „Moeders in de dierenwereld", lezing. 2.20 Philharmonisch kwartet. 3.00 Omroeporkest en soliste (opn.). (4.00— 4.20 Gramofoonmuziek). 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuw»-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak (gr.pl.). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag ANP en sluiting. gedroeg zich uiterst correct. Toch voelde ze zich niet erg op haar gemak. De herinnering aan de scène, die Fortescue haar gemaakt had na haar eerste ontmoeting met dezen man, lag haar nog versch in het geheugen. Maar kom, Fortescue was ver weg en het was hoogst onwaarschijnlijk, dat hij dezen avond nog terug zou komen. U was zoo hals-over-kop uit Pargs ver trokken, zei haar metgezel. En nu hebt U natuurlijk niets gezien van de bezienswaar digheden. Maar het weer was erg slecht; ik moet toegeven, dat het hier heel wat aan genamer is. U houdt van deze plaats, ma dame? Oh ja, ik ben hier graag, antwoordde ze. Het klimaat is hier heerlijk en de zon doet wonderen. Ik heb een heerlijk balcon bij mijn kamer, zoodat ik den heelen dag bui ten kan zitten, als ik dat wil. Hg keek haar tevreden aan. Ik kan zien, dat het verblijf hier U goed heeft ge daan, zei hij. Het is hier beter dan in Pargs. En vindt U het hotel niet te druk? Daar merk ik niets van, zei ze. Mijn kamer ligt heelemaal aan den anderen kant; ik kijk uit op den kleinen tuin met sinaas appelbomen, die aan den zuidkant ligt. Kent U die? Aan het einde er van is- een ijzeren hek; als men daardoor gaat, komt men op een smal pad, dat naar het strand leidt. Het is er prachtig en er schijnt nooit iemand te komen. Kgk, door dien gang daar komt men in den tuin! En ze wees op de deur vlakbij haar. Maar dat lgkt me een uitgezocht plekje! riep Pierre Ronceau uit. Wanneer ik aan- teekeningen heb te maken voor mijn courant, zal ik in het vervolg naar Uw rustige hoekje gaan onder de sinaasappelbomen. Alleen zou het me erg spijten als ik U daar stoorde. Diana lachte. Er was iets grappigs aan hem, dat haar vermaakte. U hebt even veel recht op den tuin als ik, zei ze. Voor al 's middags is het er heerlijk. Ik ga er dan vaak heen en zoek een plekje in den schaduw uit. Op mijn balcon wordt het dan meestal te warm. Dat is charmant van U me dat te ver tellen, zei hij, met een ondeugende schitte ring in zijn oogen. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7