Di ambtsaanvaarding Commissaris der Provincie N1PPER EN PELLE Speciale weekeindretours voor gezinshoofden Uitpoot van roode ster-aardappelen Radioprogramma Maandag 10 Maart 1941 Tweede blad De pruimeboomen staan In bloei in de kassen te Zwaag bij Hoorn. - Teneinde nu de bestuiving te bevorderen, worden de boomen met plumeau's behandeld (Foto Pax-Holland) De oude tijd keert terug. Het spinnewiel heelt zijn plaats heroverd op de textiel- afdeeling van de Utrechtsche Jaarbeurs (Foto Pax-Holland) EEN DURE BOOZE BUL Vrijwilliger Standarte Westland uitgescholden. Het S.S. en Politieveldgerecht Den Haag veroordeelde een Nederlander wegens belee- diging tot 1 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde had een anderen Neder lander, die zich vrijwillig bij de S.S. Stan darte Westland had aangemeld en daardoor tot de Waffen S.S. kwam te behooren, in tegenwoordigheid van andere personen voor „landverrader" uitgescholden. Italiaansch weermachtbericht TEGENAANVALLEN EN BOMBAR. DEMENTEN Hier volgt het 275e Italiaansche weer machtbericht: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van het elfde le ger volkomen afgeslagen door onze aan vallen, die den vijand aanmerkelijke ver liezen hebben berokkend. Onze luchtstrijd krachten hebben installaties, batterijen cn troepen van den vijand intensief met bom men en mitrailleurvuur bestookt en be langrijke bases van den vijand getroffen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht militaire inrichtingen te Bengazi en een vijandelijke luchtbasis in Cyrenaica ge bombardeerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detache menten in den sector van Keren een vijan delijke detachement aangevallen en uit-i eengedreven. In den Somalisector hebben onze vliegtuigen Britsche -gemotoriseerde strijdmiddelen en pantserwagens gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats in Eythrea gebombardeerd. Geen slachtoffers geen materieele schade. Op 7 dezer hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcofrps militaire inrichtingen op Malta gebombardeerd. 2.15 Vraaggesprek „De dagelijksche gezond-. heidszorg voor e vrouw". 2.30 Symphonie-orkest, soliste en gramofoon-. muziek. 4.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsche Kerkcomité: Cyclus „Ons geloof en ons werk". 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuw»-, economische en beursberichten ANP. 5.30 't Sylvester trio. 6.15 De Ramblers. 6.42 Almanak. 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Duitsche les. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Duitsch les. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 „De 44e Jaarbeurs", 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en Amusementsorkest. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Uitzending voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsche Kerkcomité: Avond- wijding. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. Nederlandsch programma. Hilversum n. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek1'. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Uitzending voorbereid door het Christ. Radio-Stichting: Schriftlezing en meditatie 8.10 Gramofoonmuzek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Voor de vrouw. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Esmeralda en solisten. 11.30 Gramofoonmuziek. van den ZEER VEEL BELANGSTELLING, EEN INDRUKWEKKENDE PLECH TIGHEID. (Van onzen eigen verslaggever) Bijna alle burgemeesters uit Noord-Hol- and hadden aan de uitnoodiging de of- icieele ambtsaanvaarding van den Commis- laris der Provincie Mr. A. J. Backer bij te ivonen, gevolg gegeven, waren Zaterdag- norgen extra vroeg opgestaan en hadden :ich in het plechtig zwart gestoken. Om uur reeds werd men in het Gouverne- aan de Dreef verwacht. Uit district zagen wij vele bekende figu- en de zittingszaal, welke voor deze gele- met bloemen en planten feestelijk versierd binnenschrijden. Wij merkten op de heeren burgemeesters Ritmees- (Den Helder): Kamn (Texel); Kolff (Wie ingen); Ir. Smeding (Wieringermeer); Mr. lijnlieff (Anna Paulowna); Mr. Breebaart Zijpe); Mr. R. Kooiman (St. Maarten); Cor- lelisscn (Schagcn); Loggers (Barsinger- lorn); Zwart (Winkel); Pluister (Nieuwe iiedorp); Sutman Meijer (Heerhugowaard); Vijnveldt (Oudkarspel); Jhr. van Speng- sr (Noordscharwoude en Zuidscharwoude); chelhaas (Broek op Langendijk); Kroo- enburg (St. Pancras); Pesman (Koedijk); van Fridagh (Schoorl); Jhr. van Kin- (Alkmaar); Iloogeboom (Hoogwoud); (Harenkarspel en- Warmenhuizen); e leden der Provinciale Staten Joh. de 'eer, Jan Saai, Jac. Groen Azn. W. v. d. en A. Sietsma; den voorzitter van den van. Koophandel den heer S. W. den heer E. Koster van het Rund- eestamboek en anderen. De groote zaal, waarin voor deze gele enheid het dubbele aantal stoelen stond, ras stampvol, de regeling voor de Pers, /elke eerst kon binnenkomen toen allen •aren gezeten liet te wenschen over, daar ij den arbeid der vele verslaggevers on- oodig bemoeilijkte. Onder de eeregasten bevonden zich de spe- gevolmachtigde van den rijkscommis- voor de provincie Noordholland, Ober- ienstleiter M. Seidcl, Haulmann Flöhl, de Procureur-Ge- eraal en Directeur van Politie Mr. Dr. van hiel de .Secretaris-generaal van het Depar- van Volksvoorlichting Dr. Goedewa- en en Mr. A. M. Jolles, President van het te Amsterdam. Voor hen waren plaatsen gereserveerd, achter hen aten de leden van.'t college van Gedeputeer e Staten. Blijkbaar was voor deze gelegen- eid ontheffing van het uniformverbod en ragen van insignes verkregen, de leden van e N.S.B. fractie der Provinciale Staten en nkele burgemeesters waren althans in par- j-uniform gekleed, of droegen het partij- isigne. De Commissaris der Provincie, zijn echtge- oote en de Duitsche autoriteiten werden innengeleid door den heer Mr. van der den chef van het Kabinet van den der Provincie en terstond nam Ir. Backer het woord voor het uitspreken an zijn rede, welke wij Zaterdag nog in ons lad konden opnemen. Het indrukwekkende betoog maakte zichtbaar indruk, het was een uiting van en een beroep op ve-rtrouwen, een belofte tot en een beroep op de volle medewerking. Vele fotografen en filmoperateurs slopen oor de zaal, onophoudelijk flitsten de Blitz- impen en snorden de filmapparaten. Na de was er gelegenheid zich aan te mel en voor een persoonlijke opwachting bij den eer en mevr. Backer, waarvan zeer velen ebruilc maakten. In afwachting-daarvan kon len zich laven aan rijk voorziene buffelten, de autoriteiten zich de velerlei bonloo- heerlijkheden uitstekend lieten smaken. De met 1 Maart ingegane verhooging van de reizigerstarieven bij de Nederlandsche Spoorwegen beteekent voor.tallooze arbeid sters en arbeiders, die werkzaam'zijn buiten de plaats, waar hun gezin of ouders vertoe ven, een groote handicap, aangezien een groote categorie niet in staat is het reisgeld op te brengen. Een en ander was voor het N.V.V. aanlei ding zich te wenden tot de Ned. Spoorwe gen, met het verzoek de belangen van deze arbeidsters en arbeiders in het oog te hou den. In antwoord op dit verzoek heeft de com- mercieele afdeeling van de NecJ. Spoorwegen toegezegd de invoering van een tijdèlijk spe ciaal tarief voor gezinshoofden -te zullen be vorderen. Hierbij zullen voor gezinshoofden, die werken buiten de plaats, waar hun gezin vertoeft, eenmaal in de twee weken werk liedenretours derde klasse verkrijgbaar wor den gesteld op de volgende voorwaarden: 1. De af te leggen afstand moet ten min ste 50 km. bedragen en het gezinshoofd moet telkenmale tenminste 12 achtereenvolgende dagen bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. 2. Het looninkomen mag bruto niet meer bedragen dan f 158.per maand, f 36.60 per week of f 6.10 per dag. 3. De werkliedenretours zijn geldig van Vrijdag tot en met den eerstvolgenden werk dag der daarop volgende week. Bij gelegen heid van Kerstmis, Nieuwjaar en Hemel vaartsdag wordt de geldigheid afzonderlijk vastgesteld. 4. Ter verkrijging van een werkliedenre tour moet de werknemer overleggen een formulier van een door de Ned. Spoorwegen i vastgesteld model, dat elke zes maanden vernieuwd moet worden en gewaarmerkt is door het gemeentebestuur van de woon plaats en van het gezin en door den werk gever. 5. de prijs is die der eendaagsche retour- kaarten, zooals dit voorheen ook bij de weekeind-retours het geval was. Dit tijdelijk speciaal tarief voor gezins hoofden zal binnenkort worden ingesteld. In aansluiting op bet reeds gepubliceerde over het teeltplan 1941 akkerbouw, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede: De verbouw van aardappelen van de soort Roode Star zal worden verboden, tenzij de teler voor dezen verbouw uitsluitend ge bruik heeft gemaakt van door den Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst goed gekeurde pootaardappelen. Bij de controle op de naleving van dit verbod zal de teler de noodige certificaten van den Nederlandschen algemeenen keu ringsdienst moeten overleggen voor de met Roode Star beplante oppervlakte. Deze maatregel is genomen omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door blad rol en andere ziek ten, ten gevolge waarvaïi bij den komenden oogst een zeer lage opbrengst zal zijn te verwachten, indien gebruik wordt gemaakt van ongekeurd pootgoed. Hun, die niet over goedgekeurd pootgoed beschikken en toch een goed houdbare aard appelsoort wenschen te verbouwen, wordt aangeraden een van de soorten Furore, Al pha, Industrie, Bevelander, Noordeling e.d. uit te poten. In verband met bovenstaande maatregel is het afleveren en vervoeren van ongekeur de Roode Star-poters verboden. Handelaren, die dergelijke poters reeds in voorraad hebben, dienen dezen voorraad, met vermelding van hoeveelheid, sorteering en aankoopprijs, op te geven aan het hoofdkan toor van de V.B.N.A., Zwarteweg 23, 's-Gra- venhage. HET PAARD EN DE WISSELTRUC Dat de wisseltruc in velerlei variaties en bij tal van gelegenheden kan worden toegepast ondervond Zaterdag een land bouwer aan den Sloterweg te Amsterdam, die voor 1100,een paard had verkocht, doch van zijn vingervluggen klant slechts 1000,ontving. Om de ontbrekende 100,zal de politie zich thans bekom meren. DINSDAG 11 MAART 1941. Nederlandsch programma. Hilversum I. 414.4 m. 6.45 Gramcfoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. IC '0 Amafcile-sextet. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Kerkorgelconcert. 12.00 Groot Amusementsorkest. 12 42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.20 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.30 Celesta-ensemble. 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Trio Rie Beute. 2.30 Orgelspel. 2.40 Cabaretprogramma. 3.30 Causerie voor de huisvrouw. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Uitzending voorbereid dejor het Vrijzin nig Protestantsche Kerkcomité. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Disco-causerie. 5.15 Niéuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Esmaralda. 6.00 Amusementsorkest en solist. 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde" 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Molto Cantabile. 8.008.15 Nieuwsberichten ANP. 75. Weer thuis. 1. ,De benzine is op. Er blijft ons niets anders over, dan de wagen hier op de markt te laten staan en dan zo hard we kunnen weg te lopen." 2. Intussen komt er enige be weging onder de artisten is het niet de zachte stem van de gevluchte leeuw, die ze daar in de nabijheid horen? 76. De leeuwentemmer grjjpt in. 1. Help, ons laatste uur is ge slagen." 2. „Loop, zo hard je kunt, de leeuw zit ons op de hie len."

Schager Courant | 1941 | | pagina 5