De Rijkscommissaris spreekt te Amsterdam DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 7.40 uur 0 Vele autoriteiten aanwezig - Verduisteren Hitier onverwacht te Lioz aangekomen BERLIJN vannacht aangevallen Eden uit Cairo vertrokken De bespreking van Weygand met Darlan Geen bevriezing van de prijzen Laan. Scharren. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DONDERDAG 13 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11442. Uitgave der N.V. Uitg.-Miv .Hollands Noorderkwartier" EEN TOTENKOPFREGIMENT DEFILEERT. In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van het „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland gistermiddag in heit Concertgebouw te Amsterdam had ge organiseerd. heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss-Inquart een belangrijke rede gehouden. De belangstelling voor de ze gebeurtenis was overweldigend groot. De heer W. Paustian, leider van den kring Noord-Holland van het. „Arbeitsbe reich" der N.S.D.A.P. in Nederland, heette de aanwezigen welkom. Naast de Duitsche autoriteiten waren aan wezig de commissaris van de provincie Noordholland, mr. A. J. Backer. de regee- ringscommissaris en burgemeester van Am sterdam, de heer E. J. Voute en de com missaris van het N.V.V., de heer Wouden berg. Voorts verscheidene belangrijke figu ren uit de N.S.B. en de N.S.N.A.P., profes soren van de Amsterdamsche Universiteit, vertegenwoordigers van het Amsterdamsche stadsbestuur enz. Na de begroeting hield de Rijkscommis saris de volgende rede: Partiigenooten. kameraden. Ongeveer twee weken geleden waren Amsterdam en eenige steden in Noordhol land het tooneel van beroeringen, die ge richt waren tegen de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Amster dam is weliswaar het terrein, waar niet alleen tengevolge van de structuur der so ciale verhoudingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zichzelve, vaak ongeregeldheden voorkwa men, die het radicale optreden noodig maakten van de organen voor de handha ving der orde. zoodat dergelijke woelingen en stakingsbewegingen niet als iets geheel ongewoons beschouwd kunnen worden. In het onderhavige geval hebben echter zon der twijfel die krachten vooral weer de Jo den, die ten slotte dezen als vernietigings- oorlpg tegen het Duitsche volk bedoelden strijd hebben ontketend, weer de hand in het spel gehad en een deel van de tot dus ver ordelijk haar werk verrichtende be volking tot. tegenstand opgehitst en verleid. Juist om dezen reden was het noodzakelijk met de scherpste middelen en op de mees! besliste wijze dezen tegenstand te breken. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk uit de ervaringen der laatste dagen geleerd heeft, hoe onverbidde lijk de bezettingsmacht haar taak en haar recht weet te handhaven. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk zich in de toekomst niet meer zal laten verleiden door elementen, vreemd aan land en volk. Wij zul len in de toekomst, wanneer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor, de Duitsche weermacht en de leden der weer macht te beleedigen, De door den-bevelhebber der weermacht gegeven instructies zijn ondubbelzinnig en radicaal. De Nederlandsche bevolking moet er kennis van nemen, dat in een door oor logshandelingen bezet gebied een staking en evenzeer een uitsluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja volkomen ondenkbaar is. en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg staken, dan vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Wij hebben intusschen met verordeningen een bescherming ingesteld tegen ongerechtvaardigd ontslag en een recht van controle op de loonverhoudingen. ook zondèr uitdrukkelijke klachten van den betrokken werknemer, die het mogelijk ziil- len maken, de gerechtvaardigde aanspraken der arbeiders in het oog te houden en te be veiligen, voor zoover dat onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Vooral zullen langs dezen weg de ongerechtvaardigde en a-sociale loonvcrschillen uit den weg ge ruimd en verhoogingen toegelaten worden, waar de sociale behoeften der werknemers dit eischen en waar zij volgens dc economi sche omstandigheden mogelijk zijn. Het strikte stakingsverbod bete.ekent derhalve niet een belemmering der levenseischen van den arbeider, maar vormt een maatregel, die in het eminente belang der instandhou ding van de orde in het bezette gebied on der alle omstandigheden gehandhaafd zal worden. Op het oogenblik, waarop de Duitsche organen voor handhaving van de orde in grepen, stortten deze beroeringen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden perso nen zullen al naar omstandigheden door het militaire gerechtshof tot een harde, onvermijdelijke maar verdiende straf wor den veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede verantwoordelijk zijn voor de vor ming der openbare meening, moet door drastische maatregelen er aan herinnerd v orden, dat hier door de bezettingsmacht geëischte ordé onder alle omstandigheden moest worden gehandhaafd en dat de be zettingsmacht in staat is om zelfs de at mosfeer, die ten slotte opwekt tot feitelijke handelingen van tegenstand en deze daar mede eigenlijk eerst mogelijk maakt, te treffen.. De beschikking betreffende het innen der boeten zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnijlkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der dingen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts bij uitzondering getroffen wordt, met uit zonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden. Deze episode in de ge schiedenis der bezetting is afgesloten. De voor. de bezetting als normaal geldende om standigheden zijn weer ingetreden. De vastbeslotenheid der bezettingsmacht om haar standpunt te verwezenlijken, is dui delijk. Waar het om gaat. Ik maak onmiddellijk van deze gelegen heid gebruik, om voor u partijgenooten en kameraden te treden, teneinde uiteen te zetten, waarom het thans gaat, want de kracht van onze bajonetten is vooral be doeld voor den vijand van buiten. Binnen het terrein echter, waar wij moeten be sturen, doen wij ons vooral gelden door de kracht der idee die wij vertegenwoordigen en door de overtuiging die uit de verkon diging van deze idee medegedeeld wordt. Ik kom derhalve vooral tot u, de partij genooten uit den Arbeitsbereich. aangezien gij immers mijn nauwste medewerkers moet zijn bij de verwezenlijking van de taak, die mij de Fuehrer in dit land heeft gegeven. Gij zijt ertoe geroepen, het Ne derlandsche volk door uw leven een voor beeld te geven van de nationaal-socialis- tisc.he volksgemeenschap in het gebied der proot-germaansche gemeenschap. Gij moet weten, waarom het gaat, welk doel wij moeten bereiken en hoe wij een standpunt moeten bepalen ten aanzien van de afzon derlijke gebeurtenissen die zich voor ons voordoen. Ik juich het toe, dat zich in ons midden een zoo opmerkelijk aantal Ne derlandsche nationaal-socialisten bevindt, die in een harden nog vaak verkeerd be grepen strijd als pioniers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa en die deze idee en strijdgemeenschap zeker kunnen zijn van onze onverbrekelijke ka meraadschap. Ik spreek echter ook in het bewustzijn, dat mij de overige Nederlan ders. hooren. Uit eeuwenlange droom gewekt. Nederland is uit een eeuwenlangen droom gewekt. De Nederlanders zien zich met dit ontwaken tegelijk geplaatst voor het eene probleem: Duitschland. Duitschland betee- kent voor de Nederlanders in het algemeen voor de Hollanders in het bijzonder, zooals in een aan gedachten rijk geschrift van een Hollander uiteengezet is, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en zijn rustig omheinde bosschage terugkeert. Het begint te begrijpen, dat de tot Neder land gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Nederlandsch antwoord zal krijgen, wanneer het tegenover Duitsch land een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoo- el actieve, dus een actie eischende houding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. Gemeenschappelijkheden en vermoede te genstellingen uit het heden moeten haar motiveering en ontwikkeling vinden in de historische wording. Wij weten, dat dit Nederlandsche volk, dat zijn volksche substantie, evenals een groot deel van het Duitsche volk, gevonden heeft in de stammen der Friezen, Neder-sak- sers cn Franken, indertijd, toen de eerste rijksstichting in het middel-Europeesche ge bied plaats vond, dus in het Carolingische rijk, reeds in een gemeenschap met andere stammen, die thans versmolten zijn tot het Duitsche volk, was opgenomen en in de dee- lingsverdragen, die ten slotte langs de rijks grens geleid hebben tot het Frankrijk en Duitschland van den modernen tijd, lag het deel van de Nederlanden, voor zoover het voorwerp kan zijn van mijn beschouwingen, dus de thans bezette gebieden cn voor zoo ver zij toen reeds aan de zee ontworsteld waren, als germania inferior dus Neder- Duitschland in het gebied der gemeen schap van dit eerste rijk. Dat in die tijden rijkslegers in de Nederlanden bestreden en onder meer ook teruggeslagen werden vormt geen bijzonderheid voor de Nederlanden. Gebeurtenissen van gelijken aard hebben zich in alle andere deelen van het rijk voor gedaan, wanneer de dragers der macht om dynastieke of confessioneele redenen, zich keerden tegen de rijksidee, of wanneer de volksche substantie van een deel van dit rijk in het nauw werd gebracht. De bewering zal niet worden uit gesproken, dat de Nederlanders in die tijden niet een bij zon deren, eigen aard hadden, zooals die zich nu een maal op grond van de substantie van het ras en de harde levenserva ringen aan de kusten der zee even zeer ontwikkeld heeft als bij voor beeld in de Oostelijke- en de Alpen gouwen. Men kan echter rustig be weren, dat omstreeks de wisseling van de zestiende eeuw het Neder landsche volk precies zooals de ove rige volksstammen die toen verbon den waren in het gemeenschappelijke rijk, heeft beschikt over de eigen schappen en voorwaarden om bij een overeenkomstige verdere ontwikke ling een element te worden van het Duitsche volk", waartoe de in het rijk gebleven stammen intusschen zijn versmolten. (Zie vervolg pag. 4 Tweede Blad). Ned. s s. „Raotan Pandjang" over tijd Wellicht tot het maken van een omweg in den Indischen Oceaan gedwongen. Het Nederlandsch Indische departement van marine maakt, volgens U. P. het volgen de bekend: „Het s.s. „Rantau Pandjang" is over tijd. Het schip had reeds geruimen tijd geleden in Nederlandsch Indië moeten arri- veeren." Men is te Batavia van meenïng, dat het schip misschien door operaties van vijande lijke zeestrijdkrachten in den Indischen Oce aan tot het maken van een tijdroovenden om weg is fgedwongen. (De „Rantau Pandjang" is een schip van 25-12 ton. Het is in 1922 gebouwd en is eigen dom van de Kon. Paketvaart Mij.) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 58 uur DEFENSIE-UITGAVEN VAN NED.-INDIË. Aanvullende voorstellen bij Volks raad Ingediend. Bij den Volksraad van Nederlandsch-Indië zijn, volgens U. P., aanvullende voorstellen voor uitgaven voor de verdediging ingediend. Ter herdenking van den schlnss". „An- Aardbeving op komst Men zij gewaarschuwd I De directeur van het Seismologisch Insti tuut van de Harvard-Universiteit, dr. L. Leet heeft de steden aan de Amerikaansche Oost kust voor het gevaar van aardbevingen ge waarschuwd, aldus U. P> Hij schrijft in een artikel: „Er zijn aanwezingen, dat een der Noordoostelijke metropolen, als New York, Boston, Portland, Bridgeport of Providence, in de komende 50 jaar door een zware aard beving getroffen zal worden. Het is niet te vroeg om reeds thans hiervoor te waarschu wen, opdat men de leering, getrokken uit de rampen van Tokio en San Francisco, ten nutte kan maken." Leets voorspelling berust op het feit, dat de laatste eeuw het aantal aardbevingen gesta dig is toegenomen, waarbij de tusschenruim- ten tusschen de sterkere schokken steeds kleiner worden. VIJF BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Naar het D.N.B, verneemt, is in den afge- loopen nacht een aantal Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Zij vielen twee steden in Noord-Duitschland en Berlijn aan. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten heeft de Duitsche afweer vijf vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. De Britsche aanval op Berlijn was de eerste sedert 82 dagen. De Fuehrer is gisteravond om on geveer 21.00 uur onverwacht te Linz in Oostenrijk aangekomen om deel te nemen aan de herdenkingsplech tigheid naar aanleiding van het feit, dat drie jaar geleden de Oostmark werd bevrijd. De bevolking bereidde dén Fuehrer een geestdriftige ontvangst. Ter -gelegenheid van den derden verjaar dag van de vorming van Groot-Luitschland heeft rijksminister Dr. Goebbels een rede gehouden. Hij vergeleek de hopelooze situ atie, waarin Engeland zich heden bevindt, met de in elk opzicht stabiele en veilige po sitie van Duitschland en hij leidde uit deze tegenstelling het onwankelbare vertrouwen in de overwinning af, waarmede het Duit sche volk de komende gebeurtenissen tege moet ziet. Voor de eerste maal in onze gescheidenis verklaarde de minister, staan alle Duitschers aangetreden om voor het Duitsche volk thans definitief de plaats onder de zon te bevech ten, die de wereldplutocratie het tot dusver heeft ontzegd. Terwijl de wereld nog steeds haar hoop stelt op strijd en broedertwist in Duitschland, wordt in werkelijkheid het Duitsche volk in al zijn stammen in dezen strijd tot een onverbreekbare eenheid aan eengesmeed. Dr. Goebbels betoogde voorts, hoe deze oorlog de beslisende strijd is tusschen twee vijandelijke werelden, hoe het socialisme der jonge volken de plutocratie van een oude verroeste wereld terneerwerpt. In dezen „klassenstrijd tusschen rijke en arme na ties" heeft Churchill het pleit reeds verloren Duitschland is op het gebied der levensmid delenvoorzieningen en op economisch ge bied gedekt. De beste weermacht ter we reld staat gereed om het bevel van den Fuehrer op te volgen. IJdele dreigementen en gezwets van den vijand kunnen Duitsch land geen angst aanjagen. In vastberaden stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van den Fuehrer. In vast vertrou wen op hem, die den goeden weg wijst, gaat het de beslissing tegemoet. De eerste spinazie van de West-Frlesche kassen is ter markt gebracht. Rappe han den snijden nu de jonge groente, welke ia kisten naar de veilingen wordt gezonden. (Foto Pax-Holland) Na een laatste bespreking met Britsche bevelhebbers. De Engelsche minister van bui- telandsche zaken, Anthony Eden, is Dinsdagmorgen uit Egypte vertrok ken. De Londensche nieuwsdienst had tevoren uit Cairo gemeld, dat Eden en de cthei van den generalen staf, Dill, hun besprekingen m$t de chefs van de drie afdeelingen der weermacht, generaal Wavell, admiraal Cun- ningham, en luchtmaarschalk Longmore, nog hadden voortgezet. Zooals gemeld, is generaal Weygand weer in Fransch Marokko aangekomen. In een bespreking gaf de algemeene gedele geerde der provincies uitdrukking aan de volkomen en onvoorwaardelijke loyaliteit van Algiers en geheel Fransch Afrika je gens den persoon van maarschalk Pétain. Omtrent de zitting is de volgende offi- cieele nota uitgegeven: In zijn besprekingen met Admiraal Dar lan, generaal Huntziger, admiraal Platon en generaal Bergeret heeft generaal Wey gand een uiteenzetting gegeven betreffen de de volstrekte solidariteit, die het Fran- sche imperium verbindt met het moeder land en gaf hij de verzekering, dat de in tegriteit van het imperium door eigen lcracbt, tegen alle vijanden zou worden verdedigd. De eenheid van het koloniale rijk en het moederland zal verder- zoo ais reeds gemeld door de benoeming van hooge Mohammedaansche persoonlijk heden in den Franschen natiofialen raad bekrachtigd worden. Bullitt over de voedselvoorzie ning van Frankrijk. De vroegere Amerikaansche ambassa deur te Parijs, Bullitt, heeft zich voorstan der verklaard van het leveren van belang rijke goederen aan Frankrijk door de Ver- eenigde Staten. Hij noemde het „besliste onzin", wanneer Engeland Amerikaansche leveranties zou verbieden. Het Amerikaan sche Roode Kruis moet de verzending van geneesmiddelen, melk en andere belang rijke artikelen naar het onbezette Frank rijk op grootere schaal voortzetten. De Vereenigde Staten, aldus Bullitt, moeten verder bijdragen tot de dekking van de Fransche behoefte aan tarwe. Bij aankoop daarvan kan gebruik gemaakt worden van het geblokkeerde Fransche tegoed. Bullitt verklaarde voort op het standpunt te staan, dat leveranties aan het bezette Frankrijk niet gewenscht zijn Op de vraag, of de regeering van Vichy onder controle van i Berlijn staat, antwoordde Bullitt: „Neen". (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij vernemen wordt bij de Prijzenbe- heersching als grondslag genomen, dat de winst of de winstmarge dezelfde mag blij ven als vóór 10 Mei. Blijkt echter de marge van b.v. eën fabriek nog zoo ruim tc zijn, dat zij de hoogere kosten zelf kan dragen, dan wordt voor prijsverhooging geen toestem ming gegeven. Anderzijds beoogt de Prij- zencommissaris dus niet een bevriezing van de prijzen. Een nauwkeurig onderzoek voor de samenstellende factoren van den ver- vangenden prijs is dus telkens noodig. Spoedig zijn nu prijsregelingen te wachten voor de taxitarieven, voor het vrachtauto- vervoer, voor visch en voor nieuwe surroga ten. Zeer belangrijk is natuurlijk de prijs bepaling voor allerlei nieuwe producten, waarbij met name gedacht wordt aan tex- tielgoederen van vervangende weefsels. Angst voor intlatie in Amerika Publiek kan de enorme bewape- ningskosten niet opbrengen. De republikeinsche senator Taft, bekend economisch expert, heeft in een rede uiting* gegeven aan de vrees, dat de financiering der enorme wapeningsuitgaven de Ver eenigde Staten blootstellen aan het gevaar van inflatie. De schatkist, aldus Taft, schijnt voornemens te zijn. gedurende 15 maanden een federale leening van een milliard dollar per maand uit te geven. Bij het publiek kan echter nauwelijks meer dan drie milliard geplaatst worden, de rest moet dus van de banken komen. Daar mede begint de inflatie, wanneer 'geen economische reglementeeringen worden uitgevaardigd. Rpglementeeringen zouden we.er een vorm van autoritair regime zijn. Er schijnen in Washington velen te zijn, die een dergelij- ken regeoringsvorm wenschen. Donald Montgomery, financieel expert van het ministerie van landbouw, heeft in een openbare rede de vrees uitgesproken, dat de verbruiksgoederen in de Vereenigde Staten gerantsoeneerd zouden moeten wor- den.indien de productie niet aanzienlijk zou toenemen en toezicht op de prijzen zou wor den ingesteld. Levensmiddelenprijzen heb ben de eigenschap zeer snel te stijgen, al dus Montgomery, en wanneer de groothan- delsprijzen de hoogte ingaan, is het onmo gelijk een stijging der kleinhandelsprijzen tegen te houden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1