Haagsche toren bouwvallig Oplichter Snelle hulp aan Engeland? Jeugdige fantast had succes GEEN VOORSTELLEN AAN DE GRIEKEN Waschdag in een groote stad. De Hollandsche zindelijkheid is beroemd •n Amsterdam schijnt in dat opzicht de kroon te spannen (Foto Pax-Holland) De groote machines, welke bij de tijdelijke expositiegebouwen van de Utrecht- sche Voorjaarsbeurs staan opgesteld, genieten terecht internationale belang stelling (Foto Pax Holland) (van onzen Haagschen correspondent.) Zooals men weet is de Dienst van Gemeen tewerken reeds eenigen tijd bezig met de restauratie van het ondergedeelte vaft den Haagschen Jacobs toren, de toren van de Groote Kerk. Het metselwerk zou hersteld worden en aan het boograam boven den in gang den ouden vorm hergeven worden. Nu men eenigen tijd bezig is, blijkt de algemee- ne toestand van den toren minder gunstig en gaaf te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Na de vorstperiode kwamen moppen steen van boven uit vallen, zoodat wellicht verder zal moeten worden ingegrepen, hetgeen al leen voor steigerbouw reeds f23.000 zou be- teekenen en naar schatting nog eens een f 60.000.voor de verdere dringende werk zaamheden. Men hoopt, dat het nadere onderzoek nog wat mee zal vallen. De gas- en electriciteits- raotsoeneering (Van onzen Haagschen correspondent.) Nu de gas- en electriciteitsrantsoeneering eenige maanden in Den Haag werkt, blijken verscheidene menschen met het hun toege meten rantsoen niet toe te kunnen, hetgeen in vele huisgezinnen reeds tot Interne narig heden heeft geleid, wanneer pa' meer licht wil hebben om zijn krantje te lezen en me vrouw dreigt de aardappels niet meer hecle- maal gaar te zullen koken, wanneer zij niet meer gas mag gebruiken. Zoodoende worden de administraties van beide Gemeentelijke Diensten overstroomd met verzoeken om ver hooging van de toegestane rantsoenen, en op grond hiervan is nu besloten, dat iedere ver bruiker van gas of electriciteit; de gelegen heid zal krijgen, zijn overschrijding van het rantsoen aannemelijk te maken. Blijken zijn argumentèn steekhoudend, dan kan het rant soen verhoogd worden, zoo niet. dan wordt de g<as- of stroomrekening met 50 procent verhoogd cn na de volgende periode kan dan tot afsluiting van de levering worden over gegaan. was al te slim In één dag reist een brief niet van Batavia naar Nederland. De 28-jarige schilder en behanger van V. te Utrecht, die geldgebrek had, ging op een geraffineerde wijze te werk om aan geld -te komen- De schilder bafI gehoord, dat jongelui, wier ouders in Indië zijn en die thans moeilijk uil Indië geld kunnen betrekken, geholpen worden door ver schillende menschen in ons land. Daar om schreef de schilder een klaaglied naar een heer, die in een inrichting hier ter stede ter verpleging was opgenomen en wel over eenige contanten scheen te be schikken. Het was den schilder bekend, dat deze heer wel eens menschen, die in nood za len, placht te helpen. In den brief schreef de schilder, dat zijn vader op een thee plantage zat, maar dat deze, tengevolge van de omstandigheden, niets van zich liet hooren, terwijl de „zoon" in geldnood zat. Den eersten keer slaagde de opzpt: De schilder kreeg een bedrag aan geld. Den tweeden keer zou het weer gelukt zijn en zou de oude heer nogmaals een geldbedrag hebben overgemaakt, ware het niet. dat de schilder een groote fout gemaakt had. Hij had nl. om den inhoud van zijn brief meer geloofwaardig te doen schijnen, een brief van zijn vader uit Indië cr bij gedaan. In dezen brief stond, dat „palief" het geld wel zou willen verzenden, naar Holland, maar dat dit niet mogelijk was tengevolge van den oorlog. Misschien zou de oude heer ook hierdoor bewogen zijn tot af gifte van gefd, maar ongelukkigerwijze voor den schilder werd nog tijdig ontdekt, dat de zoogenaamde brief uit Batavia ge dateerd was 28 Februari en op 1 Maart lag Matsoeoka krijgt geen geheime missie Geschenken voor de leiders der As-staten. Kort voor zijn vertrek naar Europa heelt Matsoeoka vertegenwoordigers van de Duit- sche en Italiaansche pers ontvangen. De uit- noodiging, welke von Ribbentrop en Ciano bij het sluiten van het Pact van Drie tot mij gericht hebben, zoo verklaarde de Japansche minister van Buiteniandsche Zaken, heb ik toentertijd afhankelijk moeten maken van de omstandigheid of de toestand in het Verre Oosten mij een langdurige afwezigheid uit Japan toestond. Dit tijdstip is thans aange broken, nu ook de vredesconferentie van To kio geslaagd is. Ik ben voornemens, zoo spoe dig mogelijk weer naar Japan terug te kee- ren en hoop tegen deft 20en April in Tokio aan te komen. Op deze reis naar Europa heb ik de zeldzame gelegenheid, den Fuhrer. Goring, von Ribbentrop cn andere vooraan staande mannen van Duitsehland te leer en kennen en mijn kennismaking met Musso- lini uit met jaar 1932 en mijn vriendschap met Ciano te vernieuwen. Juist aan deze persoonlijke kennismaking hecht ik de groot ste waarde. De komende besprekingen zie ik met de grootste belangstelling tegemoet. Ten slotte, wees Matsoeoka er op, dat hij bij zijn reis door Moskou een beleefdheids bezoek aan de Russische regeering zal bren gen. Wellicht zal hij op den terugweg op nieuw Moskou bezoeken, Matsoeoka zal, naar Domei bericht, op zijn i-cis geschenken meenemen voor de lei ders van Duitsehland en Italië, o.m. voor Hiiler, Goring, von Ribbentrop, Mussolini en Ciano. Onder de geschenken bevinden zich Japansch lakwerk, bloemvazen, oude Japansche schilderijen e.d. In een interview heeft Matsoeoka nog ont kend. dat hij naar Berjijn en Rome gaat met een „geheime missie". Hij zeide: „Natuurlijk heb ik een missie, als Japansch minister van Buiteniandsche Zaken. Wanneer ik in Europa kom, ben ik voornemens, om niet alleen de samenwerking van de As nauwer aan te halen, maar ook een uiteenzetting te geven van mijn theorie over den wereldvre de op grondslag van den ,IIakko Isjioe", die de stichting van het Japansche keizerrijk heeft geinspireerd." Roosevelt confereert met ver schillende leiders. President Roosevelt heeft eenige bespre kingen met leden van de regeering en met leiders van het Congres gearrangeerd, welke ten doel hebben Engeland-zoo snel mogelijk hulp te verleenen. Woensdagmiddag zal een conferentie met den minister van marine en hooge officieren van leger en vloot plaats vinden. Voor het diner, na afloop van deze conferentie, is ook Bernard Baruch, de lei der van de oorlogsindustrie gedurende den Wereldoorlog, uitgenoodigd. Anderzijds zijn, volgens U. P. bij den be kenden isolationist Hiram Johnson bespre kingen van isolationistische kringen gevoerd overd en veldtocht tegen deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. De minister van buiteniandsche zaken der Ver. Staten, Cordell Huil, heeft blijkens een D.N.B.-bericht tijdens de persconferentie ver klaard, dat de regeering nooit- ernstig een plan heeft overwogen, dat volgens de ge ruchten zou bestaan uit het verkrijgen van steunpunten in Eire, welke dan op grond van de leen- en pachtwet ter beschikking zouden worden gesteld van Engeland. Men vroeg den minister ook, of de regeering bij de Britsche regeering tussclienbeide zou ko men in verhand met de levensmiddelenblok kade tegen Frankrijk. Huil antwoordde daarop, dat zijn standpunt genoegzaam be kend is. ITet is steeds zijn politiek geweest, overal in de wereld ellende en nood te hel pen lenigen en steeds weer tracht hij een weg te vinden om deze taak te kunnen ver vuilen. AMERIKAANSCHE MIJNWERKERS EISCHEN LOONSVERHOOGING. Het C.I.O. heeft voor ongeveer 500.000 mijn werkers een loonsverhooging van een dollar per dag geëischt. De voorzitter van het mijn- werkersverbond, Lewis, heeft verklaard, dat geen beschaafd land zijn mijnwerkers aan zoo groote gevaren blootstelt als de Vereenig de Staten. Deze nieuwe eischen hebben den minister van binnenlandsche zaken, Ickes, aanleiding gegeven tot ccn waarschuwing en de verkla ring. dat 't evrlies van zelfs maar één enke len arbeidsdag groote schade voor den mijn bouw zou beteekenen. Slot speelt voor den kinderrech ter. De zestienjarige bankwerker C. uit Utrecht toog de laatste weken er op uit, om kleine winkeliers belust te maken op leveranties van koffie, thee en cacao. Hij zeide deze kostbare levensmiddelen te hebben betrok ken van iemand, die naar Frankrijk wilde gaan, geen' geld" haden daarom de artike len wenschte te verkoopen. Vele winkeliers zijn het slachtoffer ge worden van dezen jeugdigen fantast. Tien winkeliers in de stad Utrecht en een win kelier in IJsselstein hadden geld gegeven, in de hoop de beloofde partij-thuis te zullen krijgen. De bankwerker was loopknecht bij een boekhandelaar en toen hij een pakket boeken naar de post moest brengen, toog hij hier mede naar een twecdehandsch boekenwin kel. Hij verkocht de boeken cn zag dus ook op deze manier kans aan geld te komen. Zoo en op verschillende andere slinksche manieren, heeft deze jongeman zich verrijkt. Hij zal zich voor den kinderrechter heb ben te verantwoorden. De namen van de winkeliers zijn bekend. Zij zullen ook nog wel wat van deze zaak hooren, daar zij geen geld hadden mogen geven voor goede ren, welke frauduleus verstrekt zouden wor den. de brief al in de bus van de inrichting, waar de oude heer werd verpleegd. In één dag van Batavia naar Utrecht en dan in oorlogstijd is wel heel gauw, dacht een goede bekende van den ouden heer, die den brief in handen kreeg, en zoo werd de oplichting ontdekt. De politie heeft toen een onderzoek in gesteld en den schilder kunnen arrestee ren. Hij heeft bekend zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Thracië moet rustig de gebeur tenissen afwachten. Rede van den nieuwen gouverneur. Van welingelichte Duitsche zijde wordt vernomen, dat van voorstellen aan de Grie ken, om de gevechtshandelingen te staken, in de Wilhelmstrasse niets bekend is. De nieuwe gouverneur van Gricksch Thracië; Kodza-, heeft te Kavalla, de hoofd stad van West-Thracië, dat naar verluid de met het oog op een Duitsch-Bulgaarschc bedreiging zou worden ontruimd, een rede gehouden. Hij zeide, dat de bevolking rustig voort moet werken cn met vertrouwen in de re geering de gebeurtenissen moet afwachten. Hij heeft voorts een manifest tot de be volking van Oost-Thracië gericht. Hierin zeide hij, dat hij bevel heeft ontvangen tot het laatste oogenblik op zijn post te blij ven. Alle autoriteiten zullen hun plicht tot het uiterste vervullen. Ook de burger bevolking heeft haar taak en moet deze tot het uiterste volbrengen. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUS- SCHEN SOVJETUNIE EN THAILAND GEVESTIGD. Tusschen de Sovjetunie en Thailand zijn thans de diplomatieke betrekkingen geves tigd. De Thailandsche gezant te Berlijn, Pra Prasasna Bidijajoeda, die Dinsdag voor on derhandelingen over vestiging van diploma tieke en commcrcieele betrekkingen tus schen Thailand cn Rusland gearriveerd was, is gistermorgen door het hoofd van de Sov- jetregecring en minister van buiteniandsche zaken Molotof, ontvangen. Daarbij zijii no ta's over dit onderwerp gewisseld, 's Middags heeft Molotof een dejeuner gegeven ter eere van den Thailandschen gezant. Gisteravond keerde deze naar Berlijn terug. Amsterdamsche effectenbeurs Postbode op diefstal betrapt Steeds verdwenen brieven. De recherche van het bureau Warmoes- straat heeft gisteren een postbode gearres teerd, die sinds geruimen tijd werd verdacht brieven, die hij moest bezorgen, te hebben verduisterd. Hoewel men ernstige verden kingen tegen den man koesterde, was het nimmer gelukt hem te betrappen. Herhaaldelijk verdwenen er brieven die de postbode ter bezorging had meegekregen. Gisteren had men in zijn tasch eenige brie ven gedaan voor een ziekenhuis. Men stuur de ditmaal eenige rechercheurs achter den besteller aan. Nadat dezen geruimen tijd den postbode hadden gevolgd, zagen zij dat de man de brieven uit zijn tasch haalde, openmaakte en vervolgens in zijn zak stak. Dit was het oogenblik, waarop de politie mannen konden ingrijpen. Zij arresteerden den besteller en brachten hem over naar 't bureau Warmoestraat. Hij zal aan een streng vex-hoor worden onderworpen. Men hoopt dat verschillende diefstallen van brie ven met geldswaardige panieren zullen wor den opgehelderd. Waar zelfs een verkeersagent den weg kwijt zou raken. Een puzzie, welke geen puzzie meer is, wanneer men weet, dat het een inzending betreft op de Voorjaarsbeurs te Utrecht (Foto Pax-Holland) Geringe affaire. Ongeanimeer de markt. H.V.A. gevoelig la ger. Amerikanen in reactie. Nederlandsche beleggingen ongeveer prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUÏTSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. V.K. L.K. 97 5/16-977/16 973^-97 9/16 983,4 98% 9534 95% 9S% 98% 867/16-86% 86%-86% - 875/8 85% 85 9/16 A'dam *37 I 3% s Grav. -37 1 3% N.-HoM. "38 3 N.-Holl. '38 II (3%) R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 84% 85 82% 81 1/18 85 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 9034 90% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bersrw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 1~134 171 Ned. Ind Handelsb. A 121% 120 Ned Handel Mij. c. v. A 117% 11034 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. Calvé Delft cv. A. Centr. Suiker Mij. Fokker r. A. Lever Bros en Unilever cv.A108%-10634 vi ior.%-104%' Ned. Ford aaosz Philips G B.V.A. 100-98% 9734-9C 64% 64 198% 196% Pbilipt pref. A Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 33934 33o 190%-193 19334-191% 143% 143 Befh. Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A. 28 11/16-28 5/16 27%-2734 S0%-81% 79-7884 50 49% 35 5/16-35% 34%-34% North. Am. Aviafion c.v.A 15% 1454 Rep. Steel c.v. A. 245/16-24 23%-23 5/16 U. S. Steel c.v. A. 63%-64 6254-61% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. Buitenland. Shell Union c.v. A, 201% 195% 222%-225 220-217% Tide Water c.v. A. SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. 1115/16-12 1/16 1115/16-1131/32 915/16-10 9%-9% Holland-Amerikalijn A Java Chïna-Japanlijn A. Kon. Ned. Stoom b Mij. nat. bez. v. A Kon. Paketvaart A. Ned Scheepv Unie A. Rott. Llovd A. 108-110 107-109 141-142 139 14434-143% 142-142% 224 223% 169-167% 165-167 136% 135 Stoomv Mij Nederland A 135%-136 135-134 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N I S II. Ver. Vorstenl. Cult. 408-410 396-393 242 238 243 2 40 113%-11234 109%-110% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 180-185 181-182 Deli Mij c. v. A. 235%-238% 228 Senembah 197-198 193 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Arpsterd Rubber 263-265 260-262 flandar Rubber Mij. A. 198% Deli Batavia Mij. A; 209 233 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 13 Maart 1941. Reichsmarken. 75.36; Belga's 30.1432; Zwit- sersche Frans 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.37; Zweed- sche Kronen 44.85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; idem (nieuwe schulden) 7.54. WINTERHULP#NEOERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5553. Al* bank der Winterhulp Neder- derland ls aangewezen de Kasver- eenlging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk bi veler leven I!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2