bloembollenbedrijf Het pachtopdrijvingsfaesluit De perspectieven in het Dr GOEBBELS SPREEKT TE WEENEN Levensmiddelen voor Engeland Verlenging van den vischtijd Vliegtuigbenzine voor Engeland Het gewas staat goed» handel in uitschot bloeit (Van onzen Alkmaaschen correspondent). Hoewel ons de laatste dagen nog een koude Noord-Ooster om de ooren blies, ziet men toch overal de tul- Pen reeds hun koppen boven - den grond uitsteken. De sneeuwklokjes hebben hun langste tijd gebloeid en de crocussen staan allerwegen in knop. De lente nadert en daarmede de tijd. waarop een deel van ons gewest zich hult in het kleurige kleed der bloemenvelden. De oer- Hollandsche industrie de bollenteelt die er nu eens niet een is van som bere fabrieksgebouwen of van werk aan dpn loopenden band. zal. door het uiterlijk schoon, dat haar ken merkt. weer duizenden tot zich trek ken. die zich kunnen bedwelmen aan bloemengeur en bloemenkleur. Intussrhen, het is en blijft een industrie en. gelijk overal waar de mensch produ ceert. wordt ook onze vader!andsche bollen teelt beheerscht door calculaties van on kosten- en productiecijfers. Den kweeker en den handelaar gaat het niet om het uiter lijk schoon. Dat is voor hem bijzaak. Het gaat hem om het brood. We vonden den heer K. .Blokker van de firma Blokker en van 't Hof te Limmen gaarne bereid ons het een en ander te ver tellen. omtrent den stand van zaken op dit oogenblik. DE KOMENDE OOGST. Met het thans te .velde staande gewas ziet het er dooreen genomen goed uit. De planten hebben van den winter niet geleden en alles doet verwachten, dat in elk geval sprake zal zijn van een normale oogst. Dit beteekent een lichtpunt vergeleken bii verleden jaar toen, met uitzondering misschien van de hyacinthen, de opbrengst over alle linies slecht was té noemen. Het bebouwde oppervlak is even groot als een iaar te voren. De beperking van het areaal had reeds vroeger plaats gehad. Zoodat rekenine mag worden gehouden met een belangrijk grootere productie. Wel iswaar kan een overmatig nat voorjaar of een nieuwe late \yinterperiode deze vooruit- zichten natuurlijk bederven, voorloopiig zijn de oogst.perspectieven niet k.waad. DE AFZET. De vraag, welke zich onmiddellijk hierop voordoet, is die in hoeverre deze vermoede lijk grootere productie tegen redelijke, dat wil zeggen loonende prijzen van de hand kan worden gezet. Het antwoord hierop is moeilijker te ge ven. De bollen vormen nu eenmaal een export artikel, dat voor verreweg het grootste ge deelte is aangewezen op buitenlandschcn af zet. Enkele groote markten als Engeland en de Vereenigde Staten zijn uit den aard dei- zaak geheel verloren gegaan en de kwestie, waarom het gaat. is dus deze of hot restee- rendo buitenland dat deel der productie, hetwelk voor export in aanmerking komt. zal kunnen opnemen. Dit buitenland beslaat in de eerste plaats uit Duitschland. Men zal zich herinneren, hoe dit land verleden iaar bereid bleek voor een bedrag van 8 millioen mark aan bloem bollen over te nemen. Op het oozcnblik staat nog niets vast omtrent hetgeen dit jaar zal geschieden. Wel zijn zekere toe zeggingen gedaan, welke de hoon wettigen, dat het door Duitschland af te nemen kwantum dat van verleden iaar zal over schrijden. vastgesteld echter is nog niets. Tn dit verband is het wellicht van belang te vermelden, dat de ondervinding, welke door de Duitsche broeiers is opgedaan met de Hollandsche bollen, vermoedelijk alge meen een zeer gunstige is. De prijzen welke ginds voor de bloemen konden worden be dongen. was dooreen genomen een zeer hooge. zondat alleszins bevredigende win sten werden gemaakt. Dit uitte zich o.a. sterk bii de gladiolen, die een iaar geleden bijna onverkoopbaar waren. Na de zeer slechte oogst van den vorigen zomer, zün de priizen geleidelijk gestegen, zondanig dat juist Maandag i.1. maximumprijzen zijn vastgesteld, zoowel voor kweekers als voor handelaren. Daarnaast wordt in Duitschland een uit gebreide pronnganda ondernomen. Ten aan zien van de Leipziger Messe is dit reeds te over bekend. Eenzelfde reclame zal wor- d-en gemaakt op de Messe te Keulen, terwijl in Hamhure verschillende parken aanstonds een HoMand<^che bloementooi zullen laten zien. Hierbij zal het vermoedelijk blijven. Er zijn plannen tot een verdere groote nro- paganda in voorbereiding. Deze- zijn echter nog niet in zulk een stadium, dat het ze- wenscht werd geacht daaromtrent mededee- lingen te doen. Naast Duitschland komen voor export verder nog in aanmerking Noorwegen en Zwaden. Naar het eerste land zal vermoe delijk iets gaan. hoewel on benerkte schaal. Zweden heeft de invoer sterk gecontingen- teerd: het toegestane contingent, zal ver moedelijk onder de Nederlandsche exnor- teurs worden verdeeld on basis van hun vroegere exnort naar Zweden. De invoer in Denemarken is zoodanig benerkt. dat deze waasebijnliik van geringe bet eek en is zn! zijn, tenviil de vele no^ineen. welke zijn ge daan om bollen naar Rusland te verzenden, vruchteloos zijn geweest en dit vermoedelijk ook wel zullen blijven. DE HANDEL IN UITSCHOT. De handel in uitschot vormt tot op zeke re hoogte een lichtpunt. Dit goed, dat in vroegere jaren veelal als veevoer wegging en in doorsnee een 3 ct. per K. G. opbracht, zetle in op een prijs van 7 ct. en liep gelei delijk op tot om ende bij 25 ct., waarmee het de mudprijs van de goedkoopere goed gekeurde soorten benadert. De reden van deze hooge prijs is wellicht te vinden in het feit, dat het een uitstekende grondstof vormt voor verschillende surrogaten, welke tegenwoordig in den handel worden ge bracht. HOOGE PRODUCTIEKOSTEN. Hoewel bovenstaand beeld hier en daar blijk geeft van cenig optimisme, moet men daarmee toch zeer voorzichtig zijn. De productiekosten zijn over de hecle linie ge slegen. hier en daar verdubbeld en het is zelfs de vraag of de benoodigde mest in toereikende hoeveelheid te krijgen zal zijn. Een verheugend verschijnsel achtte onze zegsman het .dat, niettegenstaande de be trekkelijk povere resultaten van verleden jaar en het blokkceren van vele builen- landsche vorderingen, men over het alge meen in staat bleek deze hoogere onkosten uit te leggen. Niettegenstaande deze stellig groote be zwaren vernam men nauwelijks iets om trent. finantieele moeilijkheden, hetgeen stellig mag worden aangemerkt als een bewijs voor de innerlijke kracht onzer va- dcrlandsche bollenciiltuur. TOEKOMSTIGE ORGANISATIE. Ook in dit opzicht heerscht er nog veel duisternis. Of het surplusfonds, dat in de afgeloopen jaren minimumprijzen garan deerde en dat dit kon doen doordat het middels een heffing van 21% over alle ver kochte bollen over voldoende gelden be schikte om de onverkochte bollen uit de markt te nemen ook dit jaar weer in actie zal treden, ziedaar een vraag, waar op nog geen antwoord is te geven. De be doeling schijnt te zijn, dat de Nederlandschc Sierteelt Centrale bij den export zal optre den als monopoliehouder op de wijze als reeds is vastgesteld ten aanzien van boom- kweekerij gewoi'den. Daarbij draagt de ex porteur zijn exportorders over aan de Cen trale, welke op haar beurt de orders we r laat uitvoeren door den betreffenden expor teur. Zijzondcrheden hieromtrent zijn echter nog niet bekend. We verlieten onzen zegsman met de ge dachte, dat het bloembollenbedrijf staat voor een massa moeilijkheden. Waarbij het overigens geen uitzondering vormt, verge leken bij andere ondernemingen. Daar naast cclvter waren we er van overtuigd, dat het nog steeds een krachtig bedrijf is, welles leiders bereid zijn uit datgene, wat komt, hel beste te maken, wat er uit Ie maken valt. Iets, waartoe ze stellig ook in staat zullen blijken te zijn. Hoepei gedeeltelijk door de JAPANNERS ontruimd „Op eigen initiatief." Gisterochtend hebben de Japansche strijd krachten op eigen initiatief het gebied van Toengtsjeng ontruimd in het uiterste zuid oosten der provincie Hoepei, 70 km. ten oos ten van het Toengtingmcer, welk gebied zij twee jaar en vijf maanden bezet hadden. Men herinnert! er aan, dat een soortgelijk terugtrekken der strijdkrachten op 9 Maart ten uitvoer is gelegd in het gebied van Woe- ning. grenzende aan de provincie Kiangsi. welk gebied na bitteren strijd in Maart 1939 was bezet na een aanval op Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi. De woordvoerder van het Japansche expe- ditieleger in Midden-China heeft verklaard dat de opstellingen van een deel der Japan- Op bijgaand kaartje Hindi men de streken, welke door de Japanners zijn ontruimd. (Kaart van Pelt.) sche troepen in Woening en Toengtsjeng op ons eigen initiatief zijn veranderd, teneinde gunstiger stellingen te betrekken „De Japansche troepen hadden hun posi ties'gehandhaafd ondanks de ongunstige ter reinsomstandigheden, totdat het effect van onze strafoperaties volledig door den vijand was gevoeld. Aangezien de vijand thans zoo machteloos is geworden, dat hij geen offen sief kan ondernemen, zijn wij bezig met de reorganisatie van onze linies door gunstiger troepenopstellingen uit te voeren", zoo zei- de de woordvoerder. Berichten van de troepen te velde melden, dat de terugtrekkingen der troepen vlot is verloopen, zonder dat eenigerlei Chineesche tusschenkomst werd ontmoet. Toengtsjeng was ingenomen spoedig na den val van Woe- han (de steden Hankau, Woetsjang en Han- jang) op 27 October 1938. Rijksminister dr. Goebbels heeft gisteren bij de viering van den verjaardag der her- ceniging van de Ostmark met het Duit sche rijk voor honderdduizenden inwoners van Weenen op den Heldenplatz een rede gehouden. De minister schetste allereerst een beelo van den geweldigen strijd, dien Duitschland voert en verklaarde de motieven, die aan Duitschland ae zekerheid geven, dat het zal overwinnen. Ren Duitsch verleden van vier eeuwen, zoo zeide de minister, moet thans herzien worden. Het Duitsche - volk heeft een taak van historische beteekenis te vervullen. De overwinning zullen wij be halen, omdat Duitschland strijdt voor het recht, omdal het Duitsche volk het groot ste en gezondste volk is, het grondigst is voorbereid en het beste geleid wordt, De Duitsche weermacht heeft reeds in Polen en in het westen bewezen, dat zij de voortreffe iijkste ter wereld is. Zij staat thans gereed voor den beslisseridenstrijd tegen den laat ste» vijand, tegen Engeland. Hoe deze strijd zal afloopen, en dat hij zal eindigen met een ondubbelzinnige Duitsche overwinning, weet de geheele wereld reeds met zekerheid. Dr. Goebbels wijdde daarna een groot ge deelte van zijn rede aan een aantal vraag stukken, die in bijzondere mate betrekking hadden on de stad Weenen. Natuurlijk is het nog niet mogelijk, zoo verklaarde dr. Goebbels verder, aan opgaven te beginnen, die in vredestijd opgelost, zul len worden. Wij voeren nog oorlog en alle handen helpen mede om dezen oorlog te winnen. Zeker, iedereen heeft hierdoor zijn lasten en zorgen te dragen. De grootste last echter draagt de Führer, die een zoon van de Ostmark het Rijk' leidt in zijn moeilijksten strijd. Al onze liefde en trouw behooren hom toe. Hem gehoorzaam volgen, bef eekent den oorlog winnen. Rijksminister Goebbels werd tijdens zijn rede. bijna na iederen zin. door geestdrifti ge bijvalsbetuigingen onderbroken. Toen hij zijn rede had uitgesproken, werden de volksliederen gezongen, waarna steeds weer de roep herhaald werd: één rijk. één volk, één leider. Roosevelt's verzoek om crediet van S 7 milliard zal worden ingewilligd. Hoewel het verzoek van president Roo- sevélt om een crediet van 7 milliard dol lar. dat hij, zooals bekend, heeft ingediend, niet overal even gunstig is ontvangen, wordt er niet aangetwijfeld, dat hel zal worden ingewilligd, aldus S.P.T. In Congres-kringen wordt er op gere kend, dat dit nog deze week zal geschic- den. De financieole commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft het ver zoek reeds gisteren behandeld. In opnositioneele kringen maakt men er vooral bezwaar tegen, dat een dergelijk hoog bedrag ineens ter beschikking zou worden gesteld. Tegen veler verwachting in, heeft de lei der van de oppositioneele fractie tegen de Leen- en Pachtwet, senator Wheeler. ver klaard. dat hij zich niet tegen een uit een Pn ander voortvloeiende belastingverhooging zal verzetten. In besloten kring zou Whee ler hieromtrent gezegd hebben, dat hij niet plotseling is omgedraaid, doch dat. hij in tegendeel van een belastingverhooging juist de beste propaganda, tegen den inter- veniionistischen koers van den president verwacht, en dat hij er zich juist daarom niet tegen zal verklaren. Voor verschillende vischsoorten. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat de gesloten vischtijd voor barbeel, blank- voorn, brasem, karper, kolblein meun, ruisch- •voorn, serpeling, sneep en winde in 1941 zal ingaan 21 April. De gesloten tijd voor het visschen niet eenig vischtuig in de rivieren zal eveneens 21 April ingaan. Hetzelfde geldt voor het vis schen in de Zuidhollandsche stroomen met het spiering-drijfnet, de vischzegen, den hen gel, het. schutwant met eene maaswijdte klei ner dan S0 m.m. en wargarens met een maas wijdte kleiner dan 75 m.m. Voor het overige zal de gesloten tijd voor vischtuigen, met uitzondering -van den zet- angel of .fleur, den slcephengel, den hengel geaasd niet visch en de sleeplijn, ingaan op 1 April inplaats van 16 Maart, met dien ver stande echter, dat het visschen in polderwa teren slechts zal zijn toegestaan aan vis- schers, die in het bezit zijn van een daartoe strekkende schriftelijke vergunning van het districtshoofd, waaraan voorwaarden kunnen worden verbonden ter voorkoming van mis bruik. NIEUWE WIJZIGINGEN. Bij beschikking van den Secretaris-Gene raal van het departement van landbouw en visscherij en van justitie zijn nadere regelen getroffen betreffende gras- en hooiverkoo- pingen, het inscharen van vee en het pacht- prijsopdrljvingsbesluit 1940. Verkoopingen van gras (al of niet op stam), hooi (anders dan per gewicht), hooi- landverpachtngen en inscharing van vee worden voor de toepassing van dit besluit als verpachtingen beschouwd. Het is voortaan verboden een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 voor of op 1' Sep tember. Voorts is het verboden zonder goedkeuring Van het bevoegde pachtbureau: a. Vee in een weide ter inscharing aan te nemen of gras of hooi. als bedoeld in de tweede alinea te verkoopen of ten ver koop aan te bieden. b. Een insc'haringsoveréenkomst aan to gaan. c. Eenige vergoeding terzake van inscha ren aan te nemen. d. Aan een overeenkomst, als bedoeld on der a en b, welke gesloten is vóór de inwer kingtreding van deze beschikking, uitvoe ring te geven. Musicus laat valsche noot hooren Geld uit jaszakken der bezoe kers gestoten. Door de Amsterdamsche politie ii aan gehouden en in bewaring gesteld een lid van het concertgebouw-orkest, die bekend heeft, uit jassen, die in de garderobe hingen herhaaldelijk geldsbedragen te hebben weg gehaald. Meermalen vermisten bezoekers van het concertgebouw na afloop van het concert geld uit hun in bewaring gegeven kleeding. De politie hield een oogje in het zeil en de verdenking viel oj den musicus. Na zijn aanhouding heeft de man bekend. Hij zal heden worden voorgeleid. Amerika staat uitvoer naar hel Brilsche rijk toe. De Amerikaansche regeering heeft, naar Ie Ne\v York verschijnende dagbladen uit Washington meidon. den ongel imiteerden uitvoer van vliegtuigbenzine met hoog oc- taangehalie en van olie naar alle deelen van het Britsche rijk toegestaan. Tot dusver was de uitvoer van deze stoffen slechts ver oorloofd binnen het westelijke halfrond. Hagenaar wist raad voor alles Stamkapitaal van vijf mille bij 'elkaar gestolen. EEN VRIENDENDIENST! Een Hagenaar had geld noodig en veel geld, want hij wilde handel gaan drijven op uitgebreide schaal. Om aan dit geld te ko men nam hij een kennis in den arm, den 27-jarigen vertegenwoordiger F. W. U.. De ze vertegenwoordiger was nogal handig tn beloofde zijn vriend het noodige te ver schaffen, echter onder voorwaarde dat hij als deelgenoot in de zaak zou worden op genomen. Inderdaad verschafte U. na een poosje het geld, maar de manier waarop hij er aan kwam. was nu juist niet zakelijk' te noemen. Hij was n.1. vroeger in de si garen- en sigarettenbranche werkzaam ge weest enwas daardoor goed op de hoogte met het vak. Hij bezocht nu verschillende siga renwinkeliers en vertelde hun, dat hij de beschikking kon krijgen over een groote partij sigaretten. Deze si garetten moesten echter contant be taald worden en daar hij zelf niet over de noodige middelen beschikte verzocht hij de winkeliers vooruit te betalen. Velen gingen op het praatje van U. in en verstrekten hem geld. In den Haag kreeg hij op die manier geld los van zeven win keliers, voor een gezamenlijk be drag van ongeveer f 1.750.— Hetzelfde spelletje haalde hij in Maassluis uit en ook hier werden veschillende goed- ?eloovigen de dupe: f 2500 was hier de buit. In Eindhoven ontvinz bii nog van enkele winkeliers f 600.— in totaal. De aldus verzamelde som van ongeveer f 5000.— .cteldp hij voor het grootste gedeelte aan zijn vripnd ter hand en voor het restje, dal hij no" voor zichzelf had zehouden, kleedde zich zond. De fortuinlijke wijze waarop hij aan zcld kwam steeg hem blijk 'iaar naar het hoofd, want hij zing naar e.pn menlrdmazaziin pn hcstelde bovendien noz voor ongeveer f 4000.aan meubelen. Een en ander kon evenwel niet lans: goed zaan en dezer dagen liep de vertezen woor- dize dan ook lezen de lamp en werd zear- resfeerd. Zijn vriend loopt weliswaar nog vrij rond. doch dit zal ongetwijfeld ook niet meer van langen duur zijn. VERVOEDEREN VAN AFGEKEURDE AARDAPPELEN ALLEEN OP MACHTIGING. De Voedselcommissaris voor Noordhol land maakt bekend, dat in enkele gevallen, waarbij de aardappelen door den handel bij aflevering werden afgekeurd, de telers ge heel ten onrechte blijkbaar van meening waren, dat hun aardappelen daarmede te vens voor veevoeder waren vrijgegeven. Opgemerkt wordt, dat tot vervoedering alleen mag wor^n overgegaan, nadat daar toe op de gewone wijze een schriftelijke machtiging werd verleend. Hiertoe cliënt men zich te wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder. Amsferdamscbe effectenbeurs Kalme handel. Traag beurs* verloop. Weinig veranderde koersen. Amerikanen prijs* houdend. Nederlandsche be leggingen rustig, OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 97%-979/16 979/16-97% Nederland 1940 I 4 98% 9S Nederland 1940 II 4 95% 95% Idem met hel. fac. OS1/» 98 Nederland 1938 3.314 86%-86% 86-85% Oost Indië 1937 3 87% 87% Oost Indië 1937 A 3 S5 9/16 85% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 84 84% 's Grav. '37 13% N. Holl. '38 3 82% 82% N.-Holl. '38 II (31/2) 3 S4% R'dam '37 I III 3% 811/16 -Holland 1937 3 85 84% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Tlvp.b. Veendam 3% 90% 90% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gclsenk. Bergw. 5 s} Buitenland. Shell Union cv. A. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Sencmbah 181-182 177% 228 226% 193 1SS WINTERHUb#NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, tfo. 5553. Ah» bank der Winterhulp Neder* derland la aangewezen de Kaaver* eeniging NV., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ln veler leven!! BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 171 Ned. Ind. Handclsb. A 120 120% Ned. Handel Mij. c.v. A 110% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 97%-96% 97-96% Calvé Delft c.v. A 64 63 Cent.r. Suiker Mij. 196% 200 Fokker g. A. 173 Lever Bros en Unilevcr cv.A106%-104% 104%-102%' Ned. Ford 335 Philips G B-v.A. 193%-191% 189-189%; Philips pref. A. 143 143 Buitenland. Anaconda copper cv. A. 27%-27% 27%-2S Bcth. Steel cv. A. 70-783,4 7S%-79% Gen. Motors cv. A. 49% 50 Kennecot Copper cv. A. 34%-34% 34 15/16-35 1/18 North. Am. Aviation cv. A. 14% 15 Rep. Steel cv. A. 23%-23 5/16 23%-24 U. S. Steel cv. A. 62%-61% G2-62 13/18 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtschc Petr. g. A. Kon. Petr. 195% 195% 220-217% 216-217% 1115/16-11 31/32 11 15/16-12 934-9 11/16 Tide Water cv. A. SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 107—109 107%-108% Java China-Japanlijn A. 139 139-139% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 142-142% 140%' Kon. Paketvaarl A. 223% 222 Ned. Scheepv. Unie A. IGó-^IG? 16534-166% Rott. Lloyd A. 135 133% Stoomv. M. Nederland A. 135-134 134% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 396—393 394%-399% Javasche Cultuur 238 N.I.S.U. 240 237 Ver. Vorstenl. Cult. 109%-110% 109-108 TABAKSONDERNEMINGEN. RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 260-262 259-261% Baiidar Rubber Mij, A. Deli Batavia Mij. A. 233 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 14 Maart 1941; Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit- sersche Franc^ 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.S7; Deensche Kronen 36.37; Zweed- sche Kronen 44.85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; idem (nieuwe schulden) 7.54.-

Schager Courant | 1941 | | pagina 2