W ieringerwaard oude tijden in "VANGE ZOUT Uit Alkmaar DISTRIBUTIEMAP Vrijdag 14 Maart 1941 Tweede blad Door: S. W. Schellinker Jr. Een algemeene inleiding. Veel, zeer veel zelfs, is er geschreven over de drooglegging van onze mooie Noordhol- landsche polders. De vragen, hoe de drooglegging geschiedde, welke moeilijkheden zich daarbij voordeden en hoe die werden verholpen, enz., enz., zijn in vele geschriften uitvoerig beschreven. Daarbij werd echter vaak uitgegaan van het standpunt, dat een polder, vóór de droogleg ging, een stuk zee of een meer was, hetwelk sinds onheuglijke tijden had bestaan. Toch is dit standpunt geheel onjuist! Deze meren of zeegedeelten bestonden in „onheu gelijke" tijden veelal juist niet; zij zijn latei- pas ontstaan! Stormvloeden hebben echter al wat eens vruchtbaar land was overstroomd en hebben zelfs zeeën doen ontstaan! Hoe was b.v. de toestand van ons goede Va derland ten tijde van de komst der Romei nen (100 v. Chr.)? Velen der lezeressen of lezers zullen zich misschien vaag de verhalen uit hun „Geschie denisboekje der Lagere School" herinneren. Verhalen over menschen, welke in dieren huiden gewikkeld waren; de dappere, maar primitieve menschen: de Germanen. Hoe de ze lieden overwonnen werden door de, uit het Zuiden gekomen, Romeinsche heerscharen en hoe deze laatsten hier 'n zekere beschaving brachten. Hoe deze beschaving later, door de Groote Volksverhuizing weer teloor ging en, door de Kruistochten, gedeeltelijk weer her steld werd. Met deze gegevens zal de kennis der meesten wel uitgeput zijn! Toch zijn er veel meer bijzonderheden ook voor onzen streek bekend, die inte ressant genoeg zijn, om aan de vergetelheid te worden ontrukt. In meergenoemd jaartal bestond de Zuider zee nog in het geheel niet. Het land, wat eenigc jaren geleden door de Zuiderzee thans IJsselmeer bestroomd wordt, be stond destijds geheel uit moerassen en bosch- grond, bezaaid met beekjes, meertjes, en boe zemwateren, welke laatste dus als verzamel plaatsen van-overtollig of nietwegvloeiend water moeten worden beschouwd. Eén dier verzamelplaatsen bevond zich ten xuiden v. d. lijn StavorenEnkhuizen, dicht bij lirk en Schokland, en werd door de Ho- meien „Flevo lacus" (Flevomeer) genoemd. Op dit meer hadden o.m. de welbekende ri vieren of de beken de IJsscl (Isala), de Over- ijsselsche Vecht, de Linde en de Tjonger, rechtstreeksche afwatering en, langs een om weg, de Utrechtsche Vecht, de Amstel, de Eem„ enz. Naar het Noorden had deze waterverzamel plaats twee belangrijke uitwateringen min of meer breede rivieren waarvan er één door de Romeinen „Flevo" werd genaamd, terwijl de andere den naam „Vidrus" ont ving. Aan den naam „Flevo" ontleent men den naam „Vlie" (het welbekende, bij vele zee lieden zelfs beruchte, zeegat), terwijl de naam „Vidrus" later nog wel eens aan het uit dit water ontstane en later weer inge dijkte, stormgat „Middelzee" werd gegeven. De Vidrus en de Flevo mondden beiden uit op de Noordzee, destijds „Oceanus Germani- cus" (Germaansche Oceaan) geheeten. Daar het land, zooals reeds gezegd, zeer moerassig was en dus lang niet het vrucht bare beeld van onze tegenwoordige Neder- landsche landouwen vertoonde, is het wel te begrijpen, dat er, behalve reeds genoemde uit wateringen, nog zeer vele kleine watertjes, waaraan de Nederlandsche zeegaten later hun bestaan te danken hebben, als verbin dingswegen dienst deden tusschen de Noord zee en het Flevomeer en tusschen de wateren onderling. Waterrijk en boschrijk, ziedaar dus het al- gemeene aspect van ons Nederlandsche landschap ten tijde der Germanen. Ik heb gemeend deze inleiding vooraf te moeten laten gaan, om beter den toestand voor Wieringerwaard in het bijzonder te kunnen voorstellen. DE KELTEN. Ook vóór onze Germaansche voor ouders was ons land bewoond door een menschenras: de Kelten. Uit zeer weinig overblijfselen is hun aanwe zigheid hier te lande afgeleid. Het schijnt een zeer primitief volkje ge weest te zijn. dat zijn weningen te midden van moerassen of wouden bouwde. In de moerassen werden door hen verhoogingen, z.g.n. „terpen" ge bouwd. ten einde zich voor eventuee- le overstroomingen van het, niet door dijken tegen het zeewater be schermde, binnengebied, te beveili gen. Oók in onze streek hebben de Kel ten gewoond. Ten Zuiden van Texel bouwden zij grafheuvels voor hun dooden. Het is mogelijk, dat ook Wieringerwaard door hen be woond is geweest. Het schijnt verder vast te staan, dat de Kelten door de, later uit het Oosten komende. Germaansche volksstammen zijn uitgeroeid of ver dreven. Het is U misschien bekend, dat een ge deelte van de tegenwoordige bevolking van den Ierschen Vrijstaat, en het Prinsdom Wa les zich er op beroemt, af te stammen van de oude Keltische volken. En. dit wellicht zeer terecht! De „Nederlandsche" Kelten zijn waar schijnlijk gedeeltelijk nog naar het Westen dus Engeland, uitgeweken. Daar zijn zij la ter weer door de opdringende Germaansche volksstammen naar uithoeken, zooals Wa les, teruggedreven. Bestond de Noordzee in dien tijd niet? In onze reeks bijdragen over'eigen gewest en zijn geschiedenis vragen wij ditmaal de aandacht voor een hoogst belangwekkende studie over Wieringerwaard. De schrijver geeft blijk de toestanden zooals die vroe ger heerschten, zeer goed te ken nen en heeft de op zichzelf „droge" stof op frissché wijze verwerkt. Het heeft er veel van! Want. het is moeilijk zich voor te stellen, dat een primitief volk dat nog in het stee- nen tijdperk leefde, per boot ook al zou dit nog zoon oertype zijn geweest het wij de water^overstak! Oók de Germanen, hoe wel iets verder in de „techniek", bezaten geen zeeschepen! Een uitgeholde boom stam: ziedaar hun boot. Een lomp, welis waar stevig, doch overigens weinig zeewaar dig vaartuig, waarmee zelfs een Daan Kag- chelland of een Bob Maas zich niet meer op het zilte nat zou hebben gewaagd. DE GERMANEN. Van de Germaansche volksstammen is, dank zij de Romeinsche geschiedschrijvers, veel meer bekend geworden. Oók voor Wieringerwaard kan een en an der worden vastgcstel: daarvoor heb ben de Romeinsche veroveraars gezorgd. Het is daarom van belang eerst eens iets te vertellen over de komst van de Romei nen. Van het Zuiden uit trokken de Romein sche heerscharen, volksstam na volksstam onderwerpend, naar het hooge Noorden, en kwamen zoo bij het land, waar thans ons Vaderland gelegen is. Waar thans de Belgische provinciën Bra bant en Limburg en de Nederlandsche pro vincie Noord-Brabant liggen, stieten zij op een Germaanschen volksstam: de Toxan- driërs. Zij doopten deze landstreek dan ook Toxandrieë. De Romeinen vingen reeds dadelijk aan met den „opbouw" van dit land. Zij richtten er sterkten op, om zich tegen, eventueele oproerige bewegingen der inwo ners te beschermen, bouwden woonhuizen voor hun ambtenaren en verhonden al de ze sterkten strategisch zeer juist on derling door wegen, waarlangs de aflossings troepen uit het Zuiden veilig konden mar- cheeren. Want, tankwagens bezaten deze sol daten niet: alles moest per \oet "gebeuren hoogstens kon gebruik worden gemaakt van 1 PK-havermotoren met wagens. Vele van deze wegen waren uitste kend gemaakt en konden zelfs menig Gemeente- of Polderbestuur van he den tot voorbeeld strekken (nog steeds zijn er in Noordholland de beroemde grint-hobbelwegen. al dan niet voorzien van een smal „paar- denpad"). Natuurlijk zou het tegenwoordige snelverkeer deze wegen gauw ver nield hebben, maar.... daar waren zij nu eenmaal niet voor gemaakt. De wegen werden zeer vaak sa mengesteld met een onderlaag van tufsteen, waarop een deklaag van dikke houten planken werd neerge legd; „Valthenvegen", noemt men deze wegen tegenwoordig. De Romeinsche sterkten lagen ook vaak aan de groote rivieren zeer begrijpelijk, omdat deze wateren als toevoerswegen kon den dienst doen zooals de Maas en de Schelde (Scaldis): zoo ontstonden o.m. de sterkten Trajectum Scaldi en Mos de Tra jectum (Maastricht). Het is begrijpelijk, dat deze sterkten eigen lijk het begin van ©en stad of dorp vormden; immers, de in deze sterkten gelegen troe- penafdeelingen hadden hun behoeften; er 'kwamen daardoor handelaars, die de solda ten van levensmiddelen, kleederen, enz. voor zagen er ontstonden .winkels", er kwamen handwerkslieden, die de bezetters hielpen bij de reparatie van hun kleederen, wapenen enz., er kwamen zelfs „amusementsinrichtin- gen" niet in den vorm van groote thea ters, doch eenvoudige speel- of sporthallen, waar de Romeinsche soldaat, desgewenscht onder het genot van een echt glaasje „Ger- maansch bier" zich kon vermaken. Ondertussehen trokken de stoottroepen Noordelijker en kwam daarbij over de groo te rivieren, zooals de Rijn (Rhenus). de Maas (Mosa),. de Linge, enz. Andere Germaansche volksstammen, zoo als de tusschen Rijn en Maa3 wonende Ba taven, werden onderworpen en nieuwe ne derzettingen werden gesticht, zooals: Novio- magus (Nijmegen), Trajectum (Utrecht). FSctio (wellicht Dorestad), Lugdunum Bata- vorum (Brittenberg later door de zee ver zwolgen), Praetorium Agrippina (Room burg eveneens verzwolgen)., Forum Hadriani (Voorburg). Felnum 'Vlaardingen) Blariavum (Blarik in Limburg). Ook deze nederzettingen werden onderling door wegen verbonden: waar de streek moe-, ransig was, werden zelfs muren gebouwd, waarover het wegwek werd gelegd. De IJssel, welke oorspronkelijk uit Duitsch- land stroomde (het stroompje wat thans bij Doesburg in de IJssel vloeit, heet thans nog „Oude IJssel"), werd door den Romeinschen veldheer Drusus, die tot taak had het Ne derlandsche gebied te bezetten, verbonden met den Rijn. Deze verbinding werd door hem Drusus- gracht genoemd. Het schijnt dat hij hierbij een sterkte, Drusus Burgh (Doesburg), bouw de ter beteugeling van de volksstammen Usi- peti (vermoedelijk ten Noorden van Does burg), Tcnchteri, Chamavi, Tubantes (Tuban- tic Overijssel). Al strijdende trokken de Romeinen onder- i tusschen Noordelijker; zij kwamen in aan raking met de Frisii (Friezen). Zij drongen zelfs door tot Oost-Friesland en Noord-Fries land. Soms werden de legerscharen ook door tegenslagen getroffen. Een Romeinsch legi oen werd b.v. door een Germaansch leger in het Teutoburger woud verslagen. Ook in het Noord-westen kwamen zij ein delijk aan; zoo kwam ook de landstreek in de omgeving van Medemblik (Medemelica) aan de beurt. Het schijnt vast te staan, dat ten Noorden van Medemblik een Germaansche (Friesche) volkstam woonde, welke de Toesiërs (Tusiërs of Doesiërs) werd genoemd. Men leidt hier van den naam Opperdoes en Lagerdoes (la ter door de zee verzwolgen) af. De Doesiërs hebben waarschijnlijk óók in Wieringerwaard gewoond. In den Romeinschen lijd vormde West- Friesland met het tegenwoordige Friesland één geheel, en werd dus bewoond door één volksstam: de Friezen. Het Friesche volk woonde vanaf Zuid-Denemarken thans nog Noord-Friesland geheeten) tot wellicht Oost- Engel and. Nog steeds woont er aan de uiterste oost kust van Midden-Engeland een volk, dat in dialect, zeden en gewoonten eenigszins aan de Friezen doet denken. Zijn óók de Friezen over land in Engeland gekomen? Bestond de Noordzee oorspronkelijk niet? Het is weer moeilijk voor te stellen, dat on ze Friesche voorouders over zeewaar dige zeeschepen beschikten! De Friezen waren lastig te onder werpen. Of de toenmalige Doesiërs echter „lastig" waren is de vraag; lastige menschen treft men in West- Friesland nu eenmaal ook nu nog aan! Bij hardnekkige Rheumatische pijnen bracht Vange Zout uitkomst Vange Zout is een middel, speciaal samen gesteld voor gevallen van hardnekkige Rheumatiek. Het bestrijdt Uw kwaal en Uw pijnen van twee kanten tegelijk. De alkali die Vange bevat, neutraliseert de schadelijke zuren in Uw gestel; de minerale zouten be letten, dat urinezuur zich ophoopt en zoo doende bronnen van pijn vormt. Tallooze lij ders aan hardnekkige Rheumatiek vonden baat bij een Vange-kuur. Waarom zoudt gij achterblijven? Vraagt Uw apotheker of drogist Vange Zout a 0.86 p. blik. Vangt Uw pijn Oók benoorden Medemblik bouwden de Romeinen hun strategische sterkten en we gen. Zoo ontstonden hier, deels naast de Germaansche dorpen, vaste woonkernen. Zoo werden overblijfselen van een Ro meinschen muur waarover dus een weg was gelegd gevonden bij Stavoren dicht bij het Flevum-water; men kan nu nog tus schen Stavoren en Enkhuizen een diepte terugvinden), bij Hoogwoud en Venhuizen, benoorden Medemblik, in den Waardpolder, in Wieringerwaard en in den. Oostpolder. Men kan gemakkelijk een lijn trekken vanaf Stavoren over genoemde dorpen naar de richting Den Helder! (Slot volgt.) DE VERPLICHTE VEELEVERING. Stok achter de deur: niets? Dan dubbel! Ten einde nu geregeld de beschikking te krijgen over een voldoende hoeveelheid vee, is men deze week in enkele plaatsen begon nen de veehouders, die nog achterstallig zijn, aan te manen. Deze menschen ontvingen be richt, dat ze op den eerstvolgenden aanleve- ringsdag present moesten zijn met het aan tal stuks vee, tot do levering waarvan ze nog verplicht waren. Tevens werd medege deeld, dat, zoo aan de aanmaning geen ge volg werd gegeven, zij een week later tot de levering van een dubbel aantal zouden wor den verplicht, zonder dat voor deze meer dere dieren extra-bons zouden worden uit gereikt. Een en ander heeft tengevolge ge had, dat op 'die plaatsen, waar deze maat regel tot dusverre in practijk is gebracht, de aanvoer weer beduidend steeg. Naar men ons verzekert is de situatie pp het oogenblik een zoodanige, dat, wanneer de veehouders hun verplichtingen regelmatig nakomen, het voor het land benoodigde aantal van 1200 dieren per week, voorloopig zonder bezwaar kan worden bereikt. Het spreekt vanzelf, dat diegenen, die des tijds een uitstel van levering aanvroegen en verkregen, geen aanmaning ontvangen, zoo lang de aan hen toegestane termijn niet is verstreken. Slechts diegenen worden aange schreven, die nog achterstallig zijn zonder dat ze iets van zich lieten hooren. DE RANTSOENEERING VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Er zijn op het oogenblik juist ongeveer 2 maanden verstreken sedert de rantsoenee ring van gas en electriciteit werd doorge voerd. Een groot aantal meteropnemingen is reeds geschied. Vrijwel zonder uitzondering is het publiek in staat gebleken zich te houden aan dS toe gedeelde hoeveelheden, zoodat er vermoede lijk niet of nauwelijks sprake zal zijn van straffen. Degenen, bij wie zich bijzondere omstandigheden hadden voorgedaan, waar door een grooter verbruik dan verleden jaar gewettigd was, zijn geholpen, en, naar men óns verzekerde, op bevredigende wijze ge holpen. Waar het rantsoen over de volgende twee maanden blijkbaar iets ruimer is bemeten, ziet het er naar uit, dat de gas- en electri- citeitsdistributie geen onoverkomelijke moeilijkheden voor de bevolking met zich zal meebrengen. KERKELIJK NIEUWS. Te Heiloo is onder leiding van ds. J. J. Ruvs te Alkmaar een nieuwe Evangelisa- tïepost gesticht. PAARDENVORDERING. Gisteren had te Alkmaar een navordering plaats van paarden, waartoe uitsluitend stadspaardén hadden te verschijnen. Het boerenbedrijf, dat reeds veel paardenmate- riaal heeft moeten afstaan, was in zijn ge heel vrijgesteld. Men zag dan ook voornamelijk paarden van stalhouders, een aantal renpaarden en ten slotte de dieren van de reiniging. De vraag bleek voornamelijk uit te gaan naar niet te zware paarden, die goed bruikbaar zijn voor licht materiaal. In to taal werden 7 paarden overgenomen. Waar de reinigingsdienst, bij gebrek aan benzine, thans slechts door middel van paarden in tact kan worden gehouden, mocht men vreezen, dat wellicht moeiliik- heden zouden rijzen. Het is echter goed if- geloopen. Dooreen genomen waren de paar den te zwaar, zoodat er weinig prijs op werd gesteld. Slechts twee er van zijn voor loopig genoteerd, die, zoo de vordering in andere steden meevalt, ook nog aan het be drijf zullen kunnen blijven. Aangezien op het oogenblik reeds wordt, gewerkt met een tekort aan paardenmateriaal. mag men ho pen, dat de aanlevering er van straks niet noodig zal blijken. HEERHUGOWAARD NAAR DUITSCHLAND. In den loop dezer week zijn vier onge huwde landarbeidérs, via de arbeidsbemid deling in Duitschland geplaatst, daarheen vertrokken. SCHAGCN SCHAGER DAMCLUB. De uitslagen van de onderling gespeelde competitie zijn: le klasse: Bruinv. d. Oord De VosKeet SprenkelingBruin Winkel—Keet 2e klasse: GrootesEriks VisserBoonacker GrootesPeetoom BoonackerMienes De stand is: 0-2 1—1 1—1 0-2 0-2 0—2 2—0 2-6 1ste klasse: ges. gew. rem. verl. pnt. 1. J. Bremer 12 9 1 2 19 2. J. de Vos 14 8 3 3 19 3. K. Bruin 15 6 5 4 17 4. C. Sprenkeling 15 5 5 5 15 5. K. Winkel 15 6 2 7 14 6. J. Willemse 16 5 4 7 14 7. C. v. d. Oord 16 6 2 8 14' 8. J. Keet 14 3 5 6 11 9. G. Kos 15 3 3 9 9 2e klasse: 1. S. Eriks 18 10 4 4 24 2. J. Peetoom 16 9 3 4 21 3. S. v. Ruiten 18 9 3 6 21 4. S. Grootes 16 9 0 7 18 5. S. Visser 18 8 2 8 18 6. J. Westerman 13 7 3 3 17 7. D. Mienes 14 5 4 5 14 8. P. Boonacker 16 5 2 9 12 9. J. Schot 16 3 4 9 10 10. J. de Vries 13 0 3 10 3 DE SCHAGER MARKT GOEDE AANVOER EN VLOTTE HANDEL. Een Jubilaris: Wonter Slijkerman 55 jaar marktbozoeker. 97 koeien voor de Centrale werden er aan gevoerd, dus meer dan de vorige weken, maar toch nog een stuk minder dan in de weken daarvoor. De handel in kalfkoeien DISTRIBUTIE-KAARTEN ZIJN GEEN KINDERSPEELGOED! Daarvoor zijn zt t« kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeres^n een uiterst practische beschikbaar, waarin alle kaarten keurig en overzichtelijk kunnen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT Een natuurwonder Boer Sleutel boekt een groote aanwinst! Op de boerderij van den heer I. Sleutel, Boekelermeer bij Alk maar, wierpen daags na elkaar twee schapen elk vier lammeren. Een groote zeldzaamheid! was heel goed, mooie koeien aangevoerd, hoogst© noteering was f 450. De handel in vaarzen was goed, hoogste noteering f 350. Er waren meer overhouders aanecvoerd, deze markt wordt aardig, ook wat de koop lust betreft. Hoogste noteering f 48. dat wordt van week tot week beter. De handel in biggen was ook beter, nu noteerden wij voor de duurdere f 26. Er was een mooie aanvoer. Gisteren werd voor de duurste ko nijnen f 8.50 betaald, dat wil toch wat zeg- a:en. Wat een prijs! De noteering was van f 18.50. Hooeste prijs voor kippen was f3, van beide handel goed. Als bijzonderheid kunnen wij melden, dat het voor onzen be kenden Wouter Slijkerman 55 jaar is, dat hij op de markt komt. Nog niet één markt in al die jaren heeft hij verzuimd. Wat zal de man al duizenden koeien en schapen hier op onze markt verhandeld hebben! V.V. „SCHAGEN"-NIEUWS Winkel ASchagen A. 12 uur. P. Kort. A. Molenaar H. Kaper G. Vel G. Anneveldt A. Schot P. Verra J. Kater Jac. Schoorl J. Koning A. v. Nieuwkoop Res.: A. Flapper; C. Krijgsman; J. v» d. Pijl. Vertrek per rijwiel 11 uur vanaf Markt. Z1JPE OUDESLUIS „HALLO MEESTER, IK KOM WEER" De school is nèt uit of daar rinkelt de telefoon. Het hoofd der school meldt zich ènaan de andere zij hoort hij de stem van een herstellenden leerling, die hem opgewekt meedeelt, dat hij Maandag a.s. „weer school hoopt te komen". Dan „voelt" men toch wel in een andere we reld te leven dan dertig jaar geleden, 't Was „de eerst©", die op deze aardige wijs een nieuwe Lente inluidde. NAAR DE JAARBEURS De cursisten van het 2de studiejaar van den Middenstands-cursus te Schagerbrug zijn voornemens a.s. Dinsdag, den 17dcn Maart met hun leeraren de Jaarbeurs te Utrecht te bezoeken, teneinde hun ge zichtskring te verruimen en hun inzicht te verdiepen. BURGERLIJKE STAND Opgave van 7 t./m. 13 Maart 1941. Geboren: Lucia Elisabeth Afra. d. v. Adrl- anus Johannes Heddes en Catharina Antho- nia Klaver; Ari, zoon van Hendrik Jan Pit en Jannetje Nannis. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Simon Delver, 36 jaar, koop man en Maartie Delver, 43 jaar, caféhoud ster beiden te Zijpe. Overleden: Jacob Boonacker, 81 jaar, z. b., weduwnaar van Trijntje Breed. KOEDIJK WERK OPGEDRAGEN Aan de aannemers K. Klaver en Jn. Mo lenaar Mzn. is, behoudens goedkeuring van het bouwplan, opgedragen het bouwen van een koolbewaarplaats van 7 X17 m voor den heer K. Koom, alhier. Bouwkun dige van dit werk is onze plaatsgenoot de heer J. Molenaar Mzn. WIERINGEN POLITIE Gev. een paar klampen. Verl. een rijwielplaatje. Inl. gem.-bnde. BOVENKARSPEL. BLOEMBOLLEN VEILING „WEST FRIES LAND. De aanvoer van plantgoed was gister al belangrijk minder. Belangstelling ook min der nu de kweekers weer naar het land gaan. De volgende week zal de laatste vei ling in dit seizoen worden gehouden. Besteed werd voor: Alchemist 8-10 30; 6-8 16; Allard Pierson 8-10 40; 6-10 24; 4-6 28 2-4 110 per L. Ave Maria 8-10 45; 6-8 30 4-6 9; J. S. Bach 6-8 35; 4-6 60; 2-4 38; Dr. Bennett 6-8 20; 4-6 15- 24; 2-4 25; Bleriot 6-8 28; Ceasar 6-10 28-46; 4-6 4260; 2-4 1626; Copernicus 6-10 40; 4-6 9—16; Comm Koehl 6-10 10—14; 4-6 6—14; Carl Graf Chotek 4-8 45; Duchesse of Kent 4-6 26; Debonair 6-8 8—26; 4-6 9—14; Dr. Dentz 6-8 44; 4-6 42; 2-4 80 per L. Dickens 4-6 15; Early Sunrise 6-10;36—44; 4-6 18—30; 2-4 8; Early Beauty 6-8 15; 4-6 10; Emma 4-6 S; Early Red 6-8 34; 4-6 24; Trudel Grotz 6-10 30; 4-6 14; Gold Dust 6-10 26; 4-6 14; Grunes Licht 6-10 26; 4-6 15; Isola Bella 6-8 12; 4-6 5—10; Kassei 6-10 28—48; 4-6 16—28; Mac Laren 6-8 1324; Maagd van Orleans 6-10 19; 4-6 11—28; 2-4 10—25; P. D. van Mou- rik 6-10 10; 4-6 10; Menuet 4-6 7; Oranje Princes 6-10 9—44; 4-6 28 per L.; 2-4 10—40; Oberon 6-10 24—40; Panama 8—10 40; 6-8 24 —25; 4-6 9—18; Picardy 6-10 20—28 4-6 18 —20; 2-4 15; Poolijs 6-8 32; 4-6 20; Roi Soleil 6-10 14; 4-6 13; van Tienhoven 6-10 172S; 2-4 7—9; Vredenburgh 6-10 14; 2-4 40 per L. Wasaga 8-10 32: 6-8 20; 4-6 20; auberflote 8-10 26; 4-6 2430; alles in centen per 100. Kralen: America 25; And an Hindenburg 25; J. S. Bach 230-290; Blatie Schonheit, 25; Ceasar 120—250; Dickens 25; Do X 25; Dr. Dentz 55 100; Early Red 25; Flaming Sword 25; Mar Foch 25; Wolfg. van Goethe 25; Gold Dust 5o80; Golden West 25; Graf Zeppelin 25; Grunes Licht 110; Ilimmelstor 25; Mac Laren 25; Lady Boreel 25—40; Maagd van Orleans 2510; Oranje Princes 25; Picardy 25; Poezie 25; Purple Beauty 25—45; Par- mentier 25; Roi Soleit. 35; Rose van Lima 25 40; Walkover 25; White Triumphator 25; Baron van Wijnbergen 25; Yvonne 25, alles in centen per Liter.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5