Me aanval op Liverpool Het granaatappelsap AMNESTIE Radioprogramma Noord-Duitschland en Berlijn met brisantbommen bestookt, veel schade in woonwijken. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Verscheidene honderden Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gedurende den geheelen nacht bij maneschijn en helder uitzicht on afgebroken en met zeer groot succes de ha veninstallaties van Liverpool-Birkenhead aangevallen. Talrijke haveninrichtingen en opslagplaatsen van levensmiddelen alsmede aan de haven gelegen fabrieken werden verwoest of 'zwaar getroffen. Verscheidene schepen geraakten in brand. Andere nach telijke aanvallen van zwakkere formaties gevechtsvliegtuigen waren gericht op mili taire doelen en fabrieken in Schotland en het zuiden van Engeland. Verkennings vliegtuigen plaatsten bij aanvallen op kon vooien aan de oostkust van Engeland vol treffers op drie groote koopvaardijschepen en brachten een schip van 1000 brt. in het zeegebied van Greati Yarmouth tot tanken Licht gevechtsvliegtuigen vernielden over dag hangars en schuilplaatsen op een vlieg veld in Zuid-Engeland. Een „Schnellboot" bracht bij een aanval op de zuidoostkust van Engeland een Britschen torpedojager tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen tezamen met Ilaliaansche formaties, gewa pende verkenningen naar het eiland Malta. In Noord-Afrika bestreed het Duitsche luchtwapen Britsche colonnes voertuigen en concentraties automobielen op doeltref fende wijze met bommen en boordwapenen. De vijand wierp vannacht brand- en bri santbommen in grooten getale op plaatsen van het Noord duitsche kustgebied alsmede op de rijkshoofdstad. In woonwijken werd een aantal gebouwen, waaronder kerken en ziekenhuizen, beschadigd. Tndustrieele in stallaties leden slechts onaanzienlijke scha de. Onder de burgerbevolking valt een reeks doodcn en gewonden te betreuren. Tien der aanvallende vliegtuigen werden door nacht jagers en luchtdoclartillerie neergeschoten. Bovendien verloor de vijand overdag drie vliegtuigen in luchtgevechten. Zes eigen toe stellen worden vermist. Ifaliaaosch weermachtbericht GRIEKSCHE AANVAL AFGESLAGEN. Het 279ste communiqué van het Italiaan- >che hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front heeft de vijand zijn aanvallen in den sector van bet Vojoes- sadal hernieuwd. Hii werd met zware ver liezen afgeslagen. Onze luchtmacht heeft 'n belangrijke vijandelijke vlootbasis gebom bardeerd. Bij een ■nachtelijke actie hebben Italiaan- Bche en Duitsche vliegtuigen de havenwer ken van La Valetta op Malta aangevallen. In Noord-Afrika hebben onze toestellen vloot- en luchtbases in Cyrenaica gebom- badeerd. Afdeelingen van het Duitsche vlie gercorps hebben Britsche kampementen en gemotoriseerde strijdkrachten bestookt met bommen en machinegeweervuur. In Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanval len gedaan op cenige plaatsen in Erythrea. Er is geen schade aangericht. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. In den nacht, van Woensdag op Donderdag zyn hier te lande tengevolge van Engelsche luchtaanvallen één burger gedood en ver scheidene andere gewond, In het zuiden des lands zijn eenige woonhuizen zwaar bescha digd. FEUILLETON iao\ StUet ffl. DM 51. Op. dit moment ging de deur weer open en daar kwam Holland binnen met op een schotel een wit geglaceerde cake. En hij keek daarbij zoo fier, dat de aanwezigen moeite hadden niet te lachen. „Dit heb ik zelf gebakken," zei hij met een gepaste trots, terwijl hij voor zijn kunstproduct een plaatsje zocht tusschen allerlei papieren en tijdschriften. „De cake valt wel een beetje uit elkaar, maar dat doen die dingen altijd. Er is een takje witte hei bovenop gestoken dat beteekent geluk." Hij keerde zich om en wilde meteen weer weggaan, maar Diana greep hem bij zijn jasje. „Oh, Holland, wat buitengewoon aar dig van je," zei ze hartelijk. „Dank je wel! Hoe i het mogelijk dat jij die cake zelf ge bakken hebt! Ik had er geen idee van dat jij zooiets kon." Het was de eerste keer, zei Holland ver legen. „Maar daar blijft het ook hg; ik doe zooiets nooit weer! Ik weet niet of dat baksel U wel smaken zal. In ieder geval zal U wel van de suiker houden, die er omheen is." „En het takje zal ik altijd bewaren," zei Diana. „Waar heb je dat vandaan gehaald? De tijd is toch al lang voorbij „Dat is mijn geheim." zei Holland. „Maar volgens mij is een huwelijk niet af zonder witte hei. En dit is nou mijn manier om U en Mijnheer geluk te wenschen." Met deze woorden verdween Holland en Weston zei: .Dit is een groote gunst- Je schijnt erg bij hem in de pas te zijn, Diana! In ieder geval zullen we van die cake moe ten proeven, ook al is hij niet te eten." „Een vuur is zoo nuttig!" zei Ronceau met een glimlach. Diana's oogen twinkelden. „Dat dacht ik ook juist," zei ze. „Ik weet zeker dat die cake niet te génieten is, maar we zullen het toch probeeren." Ho'.'.and's geschenk gaf een vroolgke noot aan de conversatie en. voor ze het wisten, was er een half uur verstreken. Ronceau ver- 83. Wawhoo ontsnapt. 1. Op het laatste nippertje weten ze binnenboord te springen, want juist dui ken de machinisten op, om met hun moordwerktuigen het woedende dier te doden. 2. En hier draagt de ballon Wawhoo, de gerede, voort naar de gulden vrijheid. 84. Naar verre verten. 1. Met vaste grond onder de voeten staan de moeders van Nip per en Pelle te kijken naar de snel-voort- zwevende circusballon. Ze konden nauwelijks vermoe den, dat hun jongens zich aan boord ervan bevonden! 2. Vanuit Je gondel bewonde ren Nipper en Pelle het landschap, dat snel onder hen voorbijglijdt. Wanneer zij er maar een flauw ver moeden an hadden gehad, wat hun nog te wachten stond, dan hadden ze daar vast niet zo rustig gestaan! voor verzuimde belastingaangiften Zondaars onder het oude regime krijgen hun kans. Naar men ons mededeelt is er een veror dening op komst, waarin amnestie wordt verleend voor bepaalde verzuimen ten op zichte van den fiscus. In de laatste maanden zijn meermalen van overheidswege oproepingen gedaan tot aanmelding of aangifte van bepaalde ver- mogensbestanddeelen, hetzij op grond van deviezenpolitiek hetzij op grond van belas- tingpolitiek. Door deze oproepingen werden personen, die deze vermogensbestanddeelen bij een vroegere gelegenheid bijv. om be lasting te ontgaan niet hadden aangegeven, in moeilijkheden gebracht. Zij moesten vreezen, door de huidige aanmelding kans te loopen vo.or het vroegere verzuim te wor den gestraft. Daardoor werd hun de vervul ling van hun plicht in sommige gevallen aanzienlijk bemoeilijkt. Evenals in het rijk is ook hier het groot ste belang gelegen in het bereiken van een zoo groot mogelijke eerlijkheid in belasting en deviezenzaken, en van fiscaal standpunt uit, vooral met het oog op ten deele reeds uitgevoerde, ten deele nog voor de deur staande belastinghervormingen. Deze her- klaarde dat het tijd voor hem werd om te gaan. „Als ik je met de auto naar het station breng, hoef je niet zoo vroeg weg," zei Weston. Maar Ronceau was niet over te halen. „Nee, nee!" weerde hij af. „Ik '.oop veel liever. Ik ben dol op wandelen en de omgeving hier is zo prachtig, dat het een genot is." Vastberaden stond hij op. „Maar ik ver geet nog het geschenk," zei hg. „Het is van een bijzonder kar-.kter en vraagt eenige uit leg." Met iets van verlegenheid, geheel vreemd voor hem, maakte hij zijn koffertje open, haalde er een dikke, gezegelde enveloppe uit, welke hij met elegant gebaar aan Diana overhandigde. „Dit, madame, bied ik U aan, U als de vrouw van mijn goeden vriend hier. In deze enveloppe zult U het resultaat vinden van een langdurig en grondig onderzoek. Door papie ren, welke in mijn bezit kwamen na het ver schrikkelijk ongeluk, dat U trof, ben ik in staat geweest opnieuw een zekere affaire na te speuren, waarbij Uw echtgenoot zeer nauw betrokken was. Het gaat over iets, dat nu al tier of elf jaar geleden is en het was lang niet gemakkelijk om alles uit te pluizen, maar gelukkig ben ik er toch in geslaagd. In deze enveloppe, madame, bevindt zich het onomstootelijk bewijs van Uw echtgenoot's onschuld aan een misdrijf, waarvoor hij inder tijd werd veroordeeld en gevangenisstraf onderging. Ik heb deze papieren den Hoofd commissaris van Politie voorgelegd en deze heeft, na ze bestudeerd te hebben, verklaard dat hij bereid is de zaak opnieuw te onder zoeken, opdat het onrecht goed gemaakt en Uw man in eere hersteld worde. Dat, madame, is mQn huwelijksgeschenk aan U en aan Uw echtgenoot en ik bied het U aan met myn diepste respect en geluk wenschen." Na deze woorden maakte hij een buiging voor haar en Diana, met de enveloppe in haar handen, wist niet wat ze zeggen moest. Ze was geheel overbluft. Het was Weston, die de stilte verbrak. „Het vormingen moeten den staat de middelen verschaffen, welke hij tot bestrijding van de vooral door den oorlog aanzienlijk gestegen uitgaven dringend behoeft. Te- dien einde is het niet alleen noodig, dat de belastingta rieven ten deele worden verhoogd, maar ook, dat de inning der belastingen volledi ger wordt bereikt. Vermeld kunnen worden de noodzakelijke uitbouw van de belasting controle en de beoogde invoering van de consultatie in belastingzaken in de betrek kingen tot het Duitsche rijk en mogelijk ook tot andere staten. Door deze voorgenomen maatregelen, wel ke in de eerste plaats de fiscale rechtvaar digheid dienen, zullen naar valt aan te ne men, alle gevallen van oneerlijkheid opge spoord worden. Zoo weinig mogelijk straf. Het kan echter niet het oogmerk van de overheid zijn, zooveel mogelijk burgers we gens overtredingen te straffen, overtre dingen, welke wellicht voor een groot deel door de verhoudingen in een vroegeren en anderen tijd mogelijk zijn ge maakt. Veeleer moet het taak der overheid zijn, deze zondaars nog voor hun betrapping op een voor hen zoo zacht mogelijke wijze tot eerlijkheid te brengen en daardoor weder in de sociale gemeenschap terug te voeren. Deze oogmerken dient de op komst zijnde verordening, doordat zij een algemeene en uniforme belasting- en deviezenamnestie be helst. In een der artikelen komt het beginsel tot uitdrukking, dat het staatsgezag in de toekomst zonder pardon tegen d i e frau deurs zal optreden, die ook deze gelegen heid en plicht tot algeheele schoonmaak niet gebruiken en zich daardoor ook thans nog buiten de sociale gemeenschap houden. De termijn van aangifte loopt tot 15 April. MERKWAARDIGE OORZAAK VAN BRAND. Vaas werkte als brandglas. Door een uitzonderlijke oorzaak is brand ontstaan in een woning aan de Regentesse- laan te Hilversum. Een in een der vensters staande glazen vaas werkte in het zonlicht als brandglas, waardoor de gordijnen vlam vatten. Gelukkig waren de bewoners thuis. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur snel te blusschen, zoodat de schade tot enkele verbrande gordijnen en geblakerde kozijnen beperkt bleef. is verduiveld aardig van je, Pierre," zei hij. „Maar dit is iets dat mg alleen aangaat." Hg bukte zich om de enveloppe van Diana aan te nemen, maar ze hield afwerend haar linker hand op. „Nee, lieveling, nee!" zei ze. „Monsieur Ronceau heeft volkomen gelijk. Nu ik met je getrouwd ben gaat dit ook mg aan! Samen zullen v— den inhoud bekijken en dan beden ken, wat er gebeuren moet." „Juist, madame!" zei Ronceau. „Denk en handel! Mijn aandeel is hiermee afgeloopen. Ik laat deze enveloppe achter in Uw handen met mijn beste wenschen voor Uw beider toe komstig geluk. En nu moet ik afscheid nemen. Het was mij een vreugde en zal dit steeds wezen U van dienst te kunnen zijn. En wat mijn vriend hier betreft," hij legde zijn hand op Weston's arm, „hg weet dat mijn vertrouwen in hem nooit is geschokt ge weest." Hij boog voor Diana, die hem glimlachend haar hand reikte. „Ik ben U heel dankbaar, monsieur," zei ze. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. „Het geluk van V beiden en het eerherstel van Uw man zullen mgn belooning zgn," zei hg. „En nu moet ik gaan, madame. Maar als ik weer eens in Engeland kom, staat een bezoek aan Crackmead Grange vast en zeker op mijn pro gramma." Na welke woorden hg zich omkeerde, een diepe, buiging voor Bruho maakte en zijn koffertje en hoed greep. Voor zgn gastheer uit liep hij de hall in. Hfl weigerde beslist verder dan tot de deur door dezen begeleid te worden. Toen Weston weer binnen kwam, zat Diana onbewegelgk in het vuur te staren, de enve loppe nog op haar schoot. „Wat een buitengewoon sympthieke man," zei ze droomerig. „Ik mocht hem al vanaf het eerste oogenblik dat ik hem ontmoette." Hy ging naast haar zitten op de sofa en trok haar tegen zich aan. „Hij is een goed vriend," gaf Weston toe. „Maar met dat al I vind ik hem een bemoeiziek oud wtff." INCIDENTEN IN DAMASCUS. In Damascus is het tot incidenten geko men, toen de Syrische regeering de scholen, die tijdelijk gesloten waren, weer open stelde. De oudere schooljeugd pleegde ver zet. zoodat opnieuw alle scholen gesloten moesten worden. Intusschen zijn ook de advocaten in Damascus in staking gegaan. ZATERDAG 15 MAART 1941. Nederlandsch programma. Hilversum I. 414,4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8. I Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert en zang. 11.00 Esmeralda. 11.30 Voordracht. 11.45 Esmeralda. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en „The Kilima Hawaïans". 2.15 Voor de kinderen. 3.00 Melodisten en solist. 3.20 Orgelspel. 3.35 Melodisten. 4.00 Uitzending voorbereid door de Christ Radio-Stichting: Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroeporkest. 6.42 Almanak, 6.45 Reportage. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 „Ik was er zelf bg," cyclus. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest en solist. 9.40 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting: Dagsluiting. Ze legde haar hoofdje tegen zijn schouder. „Oh, lieveling," zei ze. „Hoe kun je zooiets zeggen! Ben je dan heelemaal niet dankbaar?" „Nee," zei Weston kort. „Maar dit beteekent toch heel veel, zoowel voor jou als voor mij," pleitte ze. Hij knipte met zgn vingers. „Het ligt er heelemaal aan hoeveel waarde je er zelf aan hecht. Wat beteekent het precies voor jou, lieveling, heb je dat al bedacht?" Ze zuchtte. „Het is als een roep uit de onderwereld, die ik toch zoo graag voorgoed achter me had gelaten." „Dat heb je ook en voor altijd!" zei hy. „Nooit kun je weer omlaag getrokken wor den; ik ben er om daarvoor te waken." „Ja," zei ze heel zacht en schoof haar smalle, blauw dooraderde hand in de zgne. „Ik weet het en dat maakt dat ik me zoo veilig voel. Maar jg voor jou beteexent het toch heel veel, is het niet?" „Ach waarom?" vroeg hg. „Eerherstel, het respect van de menschen. Dat zijn toch allemaal dingen die er opaan komen." „Is dat werkelijk zoo?" vroeg Weston met iets van het oude cynisme. „Ik heb dit alles prijs gegeven met open oogen en ik vind niet dat ik er armer door geworden ben." „Nee," zei Diana zacht. „Maar de toekomst telt die dan niet?" „Onze toekomst ja!" zei hg met iets heel teers in zijn stem. „Maar dat is iets heel anders, mijn schat. Het is iets dat alleen jou en mij aangaat. Denk je dat ik in mijn eer hersteld wensch te worden met de wetenschap dat daardoor een doode aan de algemeene verachtig prijsgegeven wordt?" Ze huiverde. Toen, met een abrupt gebaar, verschool ze haar gezichtje tegen zyn jas. „Maar er is toch iets." fluisterde ze. „En ik geloof dat het het beste is daar nu meteen over te spreken. Lieveling, voor jou en mij komt het er niet zoo erg op aan, maar als Ik weer heelemaal gezond en sterk ben en dat zal gebeuren: ik ga eiken dag vooruit zullen we misschien een kindje samen heb- 9.45 Engelsche berichten (ANP). 10.00 Nieuwsberichten ANP. Nederlandsch Programma. Hilversum H, 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7 55 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomité: Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Pianovoordracht. 11.00 Kinderleesclub. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Berichten. 12.15 Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Lezing. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.40 Tuinbouwcauserie. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomitéf Causerie: „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Hilversumsch Mannenkoor „Apollo" en gramofoonmuziek-. 6.00 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Groningsch praatje (AJ«JP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.25 Zang met pianobegeleiding (met toelich ting). 8.008.1-5 Nieuwsberichten ANP. ben. Moeten we daar dan geen rekening mee houden?" Hy trok haar nu heelemaal in zijn armen. „Oh, mijn Diana, mijn lieve Diana! Je bent een prachtvrouw! Ja, als je weer sterk ge noeg bent, zal dat misschien nog eens ge beuren. Oh, liefste, ik hoop het zoo vurig! Maar, mijn vrouwtje, daarmee heeft dit alles niets te maken. Wat weten de .menschen over enkele jaren nog van mijn verleden? We leven tegenwoordig snel en wat vandaag be langrijk is, is morgen alweer op den achter grond geschoven. Onze kinderen zullen van dit alles nooit iets weten." Ze drukte zich vast tegen-hem aan.. Oh, mgn man! Je bént werkelijk groot!" Hg lachte en pakte haai vlug de enveloppe af met den kostbaren inhoud, waaraan Ron ceau meer dan zes maanden hard gewerkt had. „En nu gaan we eens een flink vuurtje stoken," zei hy. „Oh, lieveling!" riep ze uit en ze maakte een snelle beweging om hem tegen te houden. Maar het was al te laat. De enveloppe was midden in de knetterende houtblokken beland. „Oh, haal het er weer uit! Haal het er weer uit!" hygde Diana, worstelend in zyn armen. „Lieveling, dat had je niet moeten doen!" Hij hield haar stevig vast, totdat ze uit geput tegen hem aanviel. „Nu blijf je zoo heel stil liggen," beval hg, „totdat er van de enveloppe en zgn inhoud niets over is dan een klein beetje as. Je hoeft er niet naar te kgken, liefste, als je dat naar vindt. Het zai wel een poosje duren. Ik z$.l je waarschuwen als alles opgebrand is." Stil bleef ze tegen hem aanliggen, met een diepe zucht, meer van tevredenhei 1 dan van spyt. En zoo zaten ze samen wel een kwar tier lang naar het vuur te staren, dat haar gloed verspreidde door de steeds donkerder wordende kamer. „En daarmee," zei Weston ten laatste, „is deze zaak voorgoed van de baan. We moesten nu maar Holland bellen. Hg kan den thee boel weghalen en de resten van zgn mislukte cake. Om de woorden van onzen vriend Pierre te herhalen .Een vuur is zoo nuttig'!" „En toch hadden we het niet moeten doen," zei Diana met iets van berouw in haar stem. „Spijt het je nu werkelijk?" vroeg hij. Ze keerde zich plotseling naar 'hem toe. „Mgn lieveling, nee! Hiermee is de laatste band verbroken, die mg nog aan het verleden bond. Nooit zal ik weer naar die onderwereld hoeven terug te keeren. Jg en ik blijven voor goed bg elkaar." Hf hield haar heel dicht tegen zyn hart, dat ze voelde kloppen. „Ja, voorgoed," zei hij. „Zelfs de dood zal ons niet scheiden." EINDE.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7