De Duitsche weermacht staat gereed Tienjarige moordenaar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Rede Hitier Brandplaatjes gestrooid „Deze oorlog Japan totalitaire staat Hengelen tot 1 April Verduisteren 7.47 uur De grensconflicten tusschen Thailand en Indo-China Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. MAANDAG 17 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11445. Uitgave dfec N.V. Uitg.-Mij. „Holland* Noorderkwartier" van In 1941 zal worden voltooid wat in 1940 werd begonnen Bij de herdenking-der gevallenen, in het Tuighuis te Berlijn heeft 'fle Fuehrer een re de gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wanneer het.Duitsche volk in 1941 zijn hel den eert, dan geschiedt dit in een tijd en onder omstandigheden, die ons het recht ge- ,ven, met opgeheven hoofd degenen te her denken, die in de gevechten in een ver en in een nabij verleden hun leven voor de natie geofferd hebben. Toen wij twaalf maanden geleden in deze gewijde hal onze helden herdachten, lag achter ons het alleszins ge slaagde begin van een oorlog, dien Duitsch- land niet gewild heeft, doch die ons opge drongen was door dezelfde krachten, die voor de geschiedenis reeds de verantwoorde lijkheid dragen voor den grooten volkeren- krijg van 19141918. Het waren de elemen ten, die zich destijds ten doel stelden, de Duitsche natie het primitiefste levensrecht te ontrooven, die in de jaren van 't dictaat van Versaille de politieke slaverhij en econo mische verarming van Duitschland tot dog ma eener nieuwe wereldorde maakten en die thans weer de wederopstanding van ons volk op dezelfde wijze tegengingen, als waar op zij eens het tweede rijk vervolgden. Met volkomen miskenning van den toestand en een daaruit voortvloeiende verkeerde beoor deeling van de eigen en de Duitsche kracht, echter ook in algeheels onwetendheid om trent de wilskracht en de vastberadenheid van de nieuwe Duitsche leiding geloofden zij, dat het voor de tweede maal terneer 6laan van het. Duitsche volk gemakkelijker zou zijn dan de eerste maal. Toen de Ame- rikaansche generaal Wood voor de commis sie van onderzoek van den Amerikaanschen Senaat verzekerde, dat Curchill Hem reeds in 1936 had verklaard, dat Duitschland reeds weder te machtig was geworden en daarom in een nieuwen oorlog moest worden vernie tigd, werd door dit feit, dat thans door de geschiedenis is bevestigd, slechts de ware verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige ontwikkeling in het licht gesteld. Engeland en Frankrijk wilden den oorlog. Alleen waren het minder de volken, dan wel dunne lagen, die op politiek en financieel gebied leiding gaven, en waarachter als drij vende kracht het internationale jodendom met zijn over de geheele wereld loopende sa menzweringen, de democratie en vrijmetse larij staat. Deze verantwoordelijke oorlogsstokers hoopten echter, door Polen op den voorgrond te schuiven, niet slechts de uiterlijke aanlei ding tot den oorlog te vinden, doch de ver splintering van de Duitsche krachten, die hun reeds in den wereldoorlog zoo nuttig voorkwam, reeds bij voorbaat te verzekeren. De 18-daagsche veldtocht in Polen heeft de hoop den bodem ingeslagen. In trotsch ver trouwen kon de Duitsche natie onder deze omstandigheden het jaar 1940 beginnen. Nog voor de weermacht in het Westen aantrad, was misschien de belangrijkste beslissing in dezen oorlog reeds gevallen. Den 9den April is met weinige uren voor sprong de gevaarlijke poging van Engeland verijdeld om de Duitsche defensieve kracht van het Noorden uit in het hart te treffen. Toen de ochtend van den lOen Mei gloor de, was deze in zijn gevolgen misschien ern stigste bedreiging van onze militaire en economische positie reeds met succes afge weerd. De strijd om de beslissing in het Westen kon dus beginnen. Hij verliep vol gens plan. Wat in vier jaar van onuitspre kelijke opofferingen in den wereldoorlog niet gelukt was, voltrok zich binnen weinige we ken, n.1. de ineenstorting van het Britsch— Fransche front. Zonder dat rekening gehou den wordt met de platvloersche meeningen van den toenmalige'n, met schuld overladen Britschen premier zal dit jaar 1940 in de wereldgeschiedenis opgenomen worden als een der rijkste aan beslissingen en der be langrijkste in zijn gevolgen. Want in dit jaar trad een verschuiving van krachten in, die van waarlijk historische beteekenis is. Als Duitschland nog in het jaar van 1918 slechts een deel van deze successen had kunnen boeken, zou de wereldoorlog gewon nen zijn. Thans staat de Duitsche weermacht in een gebied van ontzaglijke afme tingen gereed om, numeriek en ma terieel op de geduchtste wijze ver sterkt, besluitvaardig en vol vertrou wen datgene te voltooien, wat in het historische beslissende jaar 1940 be gonnen was. Hiermee nu treden wij thans met nog meer recht dan in 1940 voor de Duitsche helden van het verleden. Naast de dooden van den wereldoorlog ïijen zich nu de slachtoffers van de voort zetting van dezen strijd. En weer liggen als destijds de zonen van ons volk overal ver spreid in de wijdheid van landen en zeeën als de dappere strijders voor hun groot- Duitsche vaderland. Wij herdenken evenwel ook de Italiaan- sche soldaten, die thans als bondgenooten in een groot deel van de wereld eveneens hun leven hebben moeten geven. Ook het vaderland moet in dezen oorlog zwaarder offers brengen dan vroeger. Ook zijn heldendom draagt er toe bij, dat de be- slissendste strijd uit de Duitsche geschie denis succesvol wordt. Als nu het invallen van den winter de oorlogshandelingen te land al beperkte, dan zijn toch de gevechten in de lucht en op zee doorgegaan. Aan het heldendom van onze duikboot- en scheepsbemannin gen paart zich het heldendom van onze vliegers. Geen mogendheid en geen steun ter we reld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets veranderen. Engeland zal val len. De eeuwige voorzienigheid laat niet diegenen zegevieren, die bereid zijn slechts voor de heerschappij van hun goud het bloed van menschen te vergieten. Duitsch land heeft van Engeland en Frankrijk niets verlangd. Alle keeren, dat het afstand van iets gedaan heeft, benevens zijn ontwape- nings- én vredesvoorstellen waren ver- geefsch. Koud en vastberaden zullen wij derhalve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vo rig jaar begonnen is. Onverschillig waar te land, ter zee of in de lucht Duitsche sol daten strijden, zij zullen weten dat deze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. Door de zen strijd zegevierend te beëindigen dan ken wij alle helden van het verleden op de waardige wijze, want wij redden datgene, waarvoor ook zij eenmaal gevallen zijn: Duitschland, ons volk en zijn groot- Duitsch rijk. Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtui gen op verschillende plaatsen des lands bom men geworpen. In een plaats in het westen is belangrijke schade aan woonhuizen en aan een verkeers- brug aangericht. Hierbij zijn acht burgers gedood, zeven zwaar en twee licht gewond. Voor het meerendeel waren dit menschen, die zich op straat bevonden. Eenige branden in woonhuizen zijn snel gebluscht. In het oosten des lands zijn brandplaatjes gestrooid, waardoor een boschbrand ont stond, die 5 h.a. bosch in de ascli legde. Een aanvalspoging op een verkecrswerk op een andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werden hier door bomscherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan gebou wen toegebracht. Rede van Roosevelt: kan met mét dollars gewonnen worden" Op het jaarlijksche banket der vereeni- ging van bij het Witte Huis geaccrediteer de journalisten heeft president Roosevelt Zaterdagavond oen rede gehouden waarin hij een dringend beroep deed op het Ame- rikaansche volk, thans, nu de wet inzake de hulp aan Engeland van kracht is ge worden, alle persoonlijke wenschen en verlangens te vergeten en tezamen met den grootsten spoed aan het uitvoeren van de wet mede te helpen Na een groot debat, aldus Roosevelt heeft Amerika thans de beslissing genomen. Deze beslissing is het einde van alle pogingen om compromissen af te sturen. Het is echter ook de hoogste tijd. Engeland moet thans gesteund worden met alles wat de Vereenigde Staten kun nen missen. Evenzoo Griekenland en China. Dat beteekent voor iederen Amerikaan of fers. Ieder zal hoogere belastingen betalen, langer werken en zich met kleinere winsten tevreden moeten stellen. Half werk heeft thans geen zin, slechts een volledig ge bruik van alle arbeidskrachten kan tot het doel leiden. Deze oorlog kan niet met dol lars gewonnen worden, doch slechts met de inspanning van het geheele volk van 130 millioen der Vereenigde Staten. Van de offervaardigheid van de Vereenigde Staten hangt het af, of de vitale brug van sche pen over den Oceaan, die levensmiddelen en wapens naar Engeland brengen, in stand kan worden gehouden. Amerika zal zijn hulp aan Egenland opvoeren tot de overwinning is behaald. Chineezen door Britsche miliaire adviseurs opgeleid. De nieuwe Japansche eenheidspartij, die verleden jaar door de regeering is gesticht, nadat alle andere politieke parijen en groepen waren ontbonden, zal, naar uit betrouwbare bron ver luidt, er in April mee beginnen, het land naar het voorbeeld van de as- mogendheden, wal de binnenland- sche politiek'betreft, op totalitaire ba sis te stellen. De „Asahi Sjimboen" schrijft hierover, dat de eenheidspartij de verschillende ontwikke lingsorganisaties samen zal smelten en op den derden April een „Groot Aziatische Li ga" zal grondvesten. De minister-president, prins Konoje, zal president van deze liga worden. De liga zal een nationale beweging in het leven roepen, waarvan het doel het door de Japansche regeering nagestreefde „Groot Oost-Azië en de „prosperiteitssfeer" zal zijn. Aan dit werk zullen leger, vloot en het bureau voor Chineesche aangelegenheden deelnemen. TsjoenkingEngeland. Het bericht dat de vliegtuigenfabriek van Tsjoenking in de provincie Joennan naar Burma is overgebracht, wordt te Sjanghai opgevat als een aanwijzing, dat de banden tusschen Engeland en Tsjeongking nog meer worden aangehaald en in de praktijk op een militaire alliantie beginnen te lijken. Boven dien versterkt Engeland zijn militaire in- ichtingen in de omgeving van Burma en Joenman en verbetert wegen en spoorwegen van Rangoon naar de grens van Joennan, naar verluidt. In dit verband wordt verno men, dat Tsjoengking aanzienlijke aantallen troepen bij de grens van Joennan samen trekt, die opgeleid worden door een aantal Britsche militaire adviseurs. De Tel. meldt, dat het visschen met den hengel in zgn. openbaar water voor alle ca tegorieën visschers tot 1 April is toegestaan. Slechts de polderwateren blijven van Za terdag af gesloten terrein. S.S. „RANTAU PANDJANG" ALS VERMIST GEMELD. Het Nederlandsche s.s. „Rantau Pandjang" moet als verloren worden beschouwd, daar het ver over tijd is. Van het schip en de be manning ontbreekt eik spoor. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.49 uur Witlofcultuur in het Westland. - Eenige weken, voordat de pluk een aanvang neemt, worden de wortels in de kweekbedden opgezet Deze bedden worden ondergronds verwarmd (Foto Schimmelpennlngh) Oplossing moord te Soest Binnen vierentwintig uur heeft inspecteur Schreuder te Soest den moord op het doch tertje van de familie Strumpel tot ophelde ring gebracht. Als dader van dezen moord is een tienjarig jongetje in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een der noodwonin gen te Soest aangehouden. Het is gebleken, dat het jongetje de vijf jarige eGrritje, die alleen in het bosch van Pijnenburg liep, in het water heeft gegooid. Toen het meisje probeerde er uit te komen, heeft hij haar zoo Jang onder water gehou den. totdat het bezweek. De jeugdige dader was in gezelschap van een broertje. Binnen een etmaal is het de gemeente politie van Soest gelukt, aldus de Tel., den dader in handen te kijgen van den lafhartigen moord op de vijfjarige Gerritje Bijgaande kaartjes geven een duidelijk beeld van de grensconflicten die tusschen Thailand en Indo-China gaande waren en die nu tot een goed einde zijn gekomen. De groei van het Fransche rijk in Achter- Indië is hierop aangegeven. De eisc.hen waarop Thailand aanspraak maakte zijn die gebeden die Frankrijk in den loop der ja ren van Thailand (Siam) heeft ontnomen. Het eerste kaartje geeft Thailand weer vóór de grensregeling. Thailand's grenzen strekten zich in 1780 uit tot Lagos en. Kam- bodsja, geleidelijk aan eigende zich Frank rijk deze gebieden toe. in 1861 o.a. stelde Frankrijk een protectoraat in over Karn- bodsja en voegde in 1867 dit gebied bij Fransch Achter-Indië, vervolgens veroverden de Franschen in 1888 Noord-Lagos en in 1893 kwam het grootste gedeelte van Lagos in hun bezit, in 1904 volgde de rest van de provincie Lagos, nl. het Paklay gebied en het Me'kong gebied (v. Zuid-Lagos). In 1907 moest Siam wederom een veer laten, het overige gebied van Kaïnbodsja voltooide den groei van Indo-China. Het tweede kaartje geeft Thailand weer nè de grensregeling. Hierop zijn de eischen van Thailand weergegeven tegenover Indo- China; de oorspronkelijke eischen waren teruggave der gebieden ontnomen in 1904 en 1907. Door het halstarrig weigeren van Frank rijk en het optreden van vijandelijkheden aan de grensgebieden, eischte Thailand ge heel Kambodsja op, dat Frankrijk in 1867 bij Indo-China gevoegd had. Wat Thailand werd toegekend dqpr bemiddeling van Japan geeft dit kaartje» duidelijk weer. Het derde kaait je geeft het voornaamste toegekende gebied aan Thailand weer. Het gebied van 1904 en 1907 komt terug aan Thailand, hierin liggen de steden Si- sophon, Siem-Reap en Battambang, plaat sen die herhaaldelijk in de berichten ge noemd zijn: het geheele gebied wordt gede militariseerd. Twee eilanden in de Mekong, nl. I\ong en Kone komen onder Thailanrl- sche Souvereiniteit, doch worden gemeen schappelijk bestuurd. Op 11 Maart jl. heeft Frankrijk in Thai land het Japansche bemiddelingsvoorstel in zake, het grensconflict onderteekend. Strumpel. Het ontzielde lichaam van het meisje werd Vrijdagavond in een geppel in het bo.sch van Pijnenburg aangetroffen. Het onderzoek, dat onder leiding van inspecteur Schreuder stond, heeft, het verbluffende re sultaat gehad, dat de dader een tienjarige knaan bleek te zijn. die in gezelschap van zijn negenjarig broertje den moord heeft gepleegd. Beide jongens zijn in verzekerde bewaring gesteld. De tienjarige G. J. heeft reeds bekend het meisje om het leven te hebben gebracht de negenjarige W. J. zeide van het feit getuige te zijn geweest- Zoo is een afschuwelijk drama door de Soester politie tot klaarheid gebracht, een drama dat gelukkig tot de hooge zeldzaam- heden behoort. Waarschijnlijk is het in ons land nog nooit voorgekomen, dat kinderen een misdrijf als dit begingen. Nadat het lijk van het meisje Vrijdagna-' middag omstreeks halfzes was gevonden door eenige kinderen, die in het bosch van Pijnenburg speelden, begon de politie ter stond met een uitgebreid onderzoek. Hierbij werd gebruik gemaakt van een politiehond, maar aanvankelijk had men niet veel resul taat. Zaterdagmorgen werd, nadat het par ket uit Utrecht een bezoek ter plaatse had gebracht, het onderzoek met kracht voortge zet. Inspectteur Schreuder volgde al spoedig een bepaald spoor, dat-later op den dag juist bleek te zijn. De politie zocht namelijk naar enkele jon gens, van wie twee uit een groot gezin, uit de z.g. noodwoningen te Soest. Verschillen de verhooren werden afgenomen. Aanvan kelijk ontkenden alle jongens zich aan liet feit te hebben schuldig gemaakt, doch twee hunner waren nogal verward in hun mede- deeling. zoodat de politie meer argwaan kreeg. Het duurde toen niet lang cf de tienjarige G. J. bekende Gerritje Strumpel in het bosch te hebben vermoord. Hij was er aan het wandelen met zijn negenjarig broertje en ontmoette het meisje. Hij sprak haar aan en duwde haar, na haar mishan deld te hebben, in een greppel, wélke met water gevuld was. De vijfjarige Gerritje trachtte in doodsangst uit het water te ko men, maar toen de jongen dat zag, hield hij het ongelukkige kind eenigen tijd onder water, net zoolang tot de levensgeesten wa ren geweken. Hierna wierp de ontaarde jon gen het meisje bp den kant van de greppel en maakte zich uit de voeten. Zijn negen jarig broertje was van de afschuwelijke daad getuige en stapte, alsof er niets ge beurd was, met zijn broertje mee naar nuis. Thuis vertelden de jon? er niets van. De andere aangehouden jongens bleken geheel onschuldig te zijn. De twee knapen zijn geen onbekenden van de politie; zij komen uit een gezin, waarvan reeds zes kinderen ter beschikking van de regeering zijn ge steld. Zes andere kinderen, onder wie de twee genoemde jongens, zijn nog thuis. Den laatsten tijd had de politie wel eens klach ten over deze jongens gekregen, omdat zij als baldadig bekend stonden. De Pplitie te Soest komt hulde toe voor haar doeltreffend recherchewerk. De ver slagenheid onder de bevolking van het dorp en de deelneming met de ouders van van het meisje zijn groot. Het lijkje is gisr terenmiddag overgebracht naar Utrecht, waar nog een sectie verricht zal worden door dr. Hesseling.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1