Geen koffie meer op den bon Ernstige treiostoring rood UTRECHT 3000 dakloozen te SEVILLA Zware strijd verwacht Radioprogramma ik heb gekozen, Arkadi WBL „OFFICIEEL VERPAKT" SURROGAAT. VIJFTIG GRAM THEE IN ZES WEKEN. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Yisscherij maakt het vol gende bekend: Het ligt in de bedoeling de distributie van thee en koffie, welke artikelen, zooals be kend, tot dusverre naar keuze op denzelfdcn bon verkrijgbaar werden gesteld, te vervan gen door een distributie van thee en koffie- surrogaat. In verband daarmede zal met in gang van Maandag 28 April het publiek te gen inlevering van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoeveelheid thee of e>en bepaalde hoeveelheid koffiesurro gaat kunnn koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten koffie- «urrogaat, welke een van overheidswege vastgestelde samenstelling hebben, in distri butie worden gebracht. Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „vergunning"' en het nummer dier vergunning staan aangegeven. Het vervaar digen van andere surrogaten dan de boven bedoelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dar het publiek voor de bonnen, welke recht geven op kof- fiesurrogaat, eventueel minderwaardige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog bij den handel aan wezige voorraden koffiesurrogaat, waarvan de vervaardiging niet is ge schied volgens van overheidswege gegeven voorschriften voor de sa menstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bovenomschre ven officieele verpakking, vallen ge heel buiten de distributie en worden dus uitverkocht, zonder dat men daarbij bonnen behoeft in te leveren. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 27 April op de met „18" gemerkte bon van de „bonkaart alge meen" naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koifiesurrogaat, voorzoo ver voorradig, beschikbaar gesteld. De grossiers en de détaillisten zullen door dezen maatregel in de gelegenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Aangezien deze hoeveelheden be perkt zijn, zal uiteraard lang niet iedere consument gedurende de ko mende distributiepcriode nog koffie kunnen koopen. Met betrekking tot het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met nadruk de aandacht op gevestgd, dat met het om schakelen der industrie van koffie op kof- fiesuurogaat uiteraard eenigen tijd gemoeid is, zoodat het verschijnen der nieuwe van overheidswege voorgeschreven surrogaten in den handel, eerst tijdens de tweede helft der Maandag a.s. ingaande distributieperio de kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18" koffiesurrogaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon bewaren, totdat zij dezen voor het koopen van koffiesurrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maan dag ingaande distribuiteperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zijn de voor de détaillisten en instellingen van belang zijnde bijzonderheden betreffende de koffie- en thee toewijzingen vermeld. Bejaarde man verdronken Door duisternis misleid te water geloopen. Gisteravond omstreeks tien uur is de 76- jarige F. F. Oudemans, wonende aan de Watergeusstraat te Rotterdam, door de duisternis misleid in liet water bij de Lange Elf brug geloopen. Toen men den drenke ling ophaalde bleken de levensgeesten reeds geweken té zijn. Het sloffelijk over schot is naar een der ziekenhuizen overge bracht CORRESPONDENTIE BESTEMD VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Het departement van Sociale. Zaken doelt het volgende mede: De mededeeling in de dagbladen van ver ordening no. 44 van 5 Maart 1941 betreffen de de bevoegdheden van het departement van sociale zaken op het gebied van de Roode Kruis-werkzaamheden heeft tot mis vei stand aanleiding gegeven. Door deze verordening zijn slechts de be- nnxifiigen. die de overheid met betrekking lot hei Roode Kruis heeft, van het voorma lige departement van defensie op het depar tement van sociale zaken (afdéeling volks gezondheid) overgegaan. Ilct Roode Kruis en zijn bureaux en onncrafdeclinccn blijven echter volledig in werking, zoodat men de daarvoor bestemde correspondentie recht streeks moet blijven richten tot die bureaux en niet tot liet departement van sociale La ken. Vier uren lang is gisterenmiddag het treinverkeer rond Utrecht door een defeci aan een der beugels van de electrische bo venleiding gestoord geweest. Om dit defect te verhelpen moest liet net van de lijnen naar Amsterdam, Arnhem, Eindhoven en 's Hertogenbosch, stroomloos worden ge maakt en dientengevolge stapelde zich bij alle drukte van de Jaarbeursbezoekende reizigers de eene moeilijkheid op de an dere. Op het Utrechtsche station stonden de reizigers mannetje aan mannetje en na verloop van eenige uren was het zoo vol, dat er zelfs niemand meer op het perron kon worden toegelaten. Daar vele reizigers vreesden, dat de sto ring eerst 's avonds laat of den volgenden ochtend zou zijn opgeheven, werden in middels de Utrechtsche hotels bestormd en om zes uur was in vrijwel geen hotel meer een plaats fe krijgen. Dank zij het onver-, moeide, hérde arbeiden van het spoorweg personeel was het defect om zeven uur verholpen en langzaam maar zeker nam het treinverkeer weer een normaal aan zien aan. Inmiddels mag wel worden aan genomen, dat vele tientallen reizigers, die uit de afgelegen streken van ons land c'f Jaarbeurs .hadden bezocht, door dit defect ernstige gedupeerd zijn geweest, doordat zij hun aansluitingen hebben gemist. Voor hen bleef niets anders over dan den nacht in de Domstad over te blijven en eerst he denochtend naar hun haardsteden terug te keeren. HOND MOEST POLITIE BANG MAKEN Revolverschot deed frauduleuze slachters naar buiten komen. Rechercheurs van de Utrechtsche politie hebben twee mannen gearresteerd, die zich geruimen tijd bezig hielden met fraululeuse slachtingen. Dit ontoelaatbare bedrijf werd uitgeoefend in een schuur aan de hoogwei- de, waar voor een groote hond bezoekers door hevig geblaf afschrikten. Zelfs de po litiemannen konden zich met geen moge lijkheid doorgang tot de schuur verschaffen. Zij losten een schot in de lucht, waarop een paar mannen met bebloede kleeren naar buiten kwamen en den hond vastgrepen. Binnengekomen betrapten cle rechercheurs de slachters op heeterdaad, toen zij bezig waren vijf varkens frauduleus te slachten. Gearresteerd zijn toen een 51-jarige opper man- en een 43-jarige grondwerker. Jeugdige avonturiers aangehouden Veelbelovend! Door de gemeentepolitie van Helmond is de 14-jarige de Z. uit Tilburg aangehouden, die door de kinderpolitie aldaar wegens een op lichting werd gezocht. Aanvankelijk tracht te de knaap door het opgeven van een val- schen naam en het vertellen van leugentjes nog aan de greep van de politie te ontkomen doch weldra viel hij door de mand. Hij zal naar Tilburg op transport worden gesteld. Geen studenteoroeiwedstrijd Weinig waarschijnlijk dat de Varsity doorgaat. Het rociseizoen opent de laatste jaren met den wedstrijd om het lange afstand-kampi oenschap van den Amstel onder leiding van den vrocgeren Amserdamschen Roeibond. Daarop volgde dan de tradiationeele Studen ten roei wedstrijd, de „Varsity". Het is weinig waarschijnlijk dat deze wed strijd dit jaar doorgaat. Hij was vastgeseld op Zondag 4 Mei en daarom had de Amster- damsche Roeibond zijn Amselwedstrijd op 30 Maart gezet. In een dezer dagen gehouden bespreking wij vermeldden dat reeds werd medegedeeld, dat, zoo de „Varsity" niet doorging, die Amstelwcdstrijd veertien da gen later zou worden gehouden Dat geschiedt inmiddels: als datum daarvoor is Maandag 14 April bepaald (Tweede Paaschdag). Hieruit zou men dus kunnen afleiden, dat de „Varsity" dit. jaar niet doorgaat. For meel juist is dat echter nog niet: het besluit om den Studentenroeiwcdstrijd voor ditmaal af te lasten, is nog niet officieel genomen. Maar niettemin is de waarschijnlijkheid heel groot. Immers men zou toch moeilijk zulk een wedstrijd kunnen houden als daarbij Laga en Njord gedwongen zijn om verstek te doen gaan! Directie Zuiderzeewerken komt te Edam Pastorie door het rijk aangekocht. In afwijking met een vroeger bericht in zake de standplaats van de directie der. Zui derzeewerken, kan thans worden gemeld, dat door het Rijk is aangekocht de voorma lige pastorie der Ned. Herv. Kerk te Edam, laatst bewoond geweest door ds. J. L. Klein, aldus de Prov. N.H. Ct. In dit pand zal worden gevestigd het kan toor voor de Zuiderzeewerken, terwijl het tevens als dienstwoning zal worden inge richt. Een en ander houdt verband met de werk zaamheden, die spoedig zullen worden be gonnen, voor de droogmaking van den Zuid- YVestpolder. De plannen hiertoe zullen nog nader worden uitgewerkt, doch waarschijn lijk zullen aan zee eenige keten worden ge slagen voor verblijf van vele arbeiders. Voor de gemeente Edam zal een en ander veel vertier brengen. Naar thans reeds bleek wordt meer en meer naar goede woningen in de gemeente gezocht. Daar de keus op het oogenblik niet groot is wordt met ongeduld op den nieuwbouw gewacht, die op het ter rein van het voormalige Heerenlogement en misschien ook elders reeds in voorberieding is. Grieksche reservisten van luchtmacht gemobiliseerd Het Joego-Slavische blad „De Vreme" meldt uit Saloniki, dat het Grieksche mi nisterie van oorlog ten spoedigste alle re servisten van de luchtmacht der lichtingen 1930 tot 1937 heefU opgeroepen. Uitgezon derd zijn slechts vaders van gezinnen met vier en meer kinderen alsmede de reservis ten uit Larissa en omgeving, die wegens de recente aardbeving pas op 15 Mei moete:| opkomen. Het blad „Politika" meldt uit Athene, dat het Grieksche ministerie van oorlog per 31 Maart alle dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941, alsmede de dienst plichtige oudere lichtingen heeft opgeroe pen, voor zoover zij behooren tot de in fanterie, de bergtroepen, de veldartillerie, het lucht- en pantserafweergcschut, de ca valerie en het corps verplegers. Het aantal dooden slechts vijf. Naar medegedeeld wordt, bedraagt het aantal dakloozen te Sevilla als gevolg van de ontploffingsramp 3000. Het stadsbestuur heeft het legerbestuur om 300 tenten ver zocht ten einde de dakloozen tijdelijk daar in onder te brengen. Het instituut voor ves tigingszaken heeft een milliocn peseta's ter beschikking van de stad Sevilla gesteld, opdat terstond een aanvang gemaakt kan worden met den bouw van arbeiderswonin gen. Het aantal dooden bij de ontploffings ramp is, naar thans vaststaat, veel geringer clan gevreesd' werd. Het aantal dooden be draagt slechts vijf. Negen gewonden bevin den zich nog in het ziekenhuis. Duitsch weermachtbericht DUITSCHE TROEPEN BLIJVEN BULGARIJE VERDER BINNENRUKKEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Het binnenrukken der Duitsche troepen in Bulgarije verloopt nog steeds volgens de plannen. Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen heeft gisternacht ondanks de moeilijké weersomstandigheden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aangevallen. In de haven van Londen ontstonden verschei dene midclelgroote branden en een brand van grooten omvang. Op andere plaatsen in Zuid-Engeland werden vliegvelden en ha venwerken doeltreffend met brisant- en brandbommen bestookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche verken ningsvliegtuigen met goed gevolg auto colonnes en troepenconcentraties nabij Age- dabia aangevallen. Op het eiland Malta heeft de Duitsche luchtmacht de vliegvelden Hal Far en Lucca gebombardeerd. Een Duitsch jacht vliegtuig heeft hierbij in een luchtgevecht een Britsch vliegtuig van het type Vickers- Wellington neergeschoten. De vijand heeft gisternacht met zwakke strijdkrachten in hot Westduitsche grens gebied eenige bommen geworpen. Er is geen militaire schade aangericht. De matc- rieple schade is overigens gering. In een krijgsgevangenkamp werden twee Fran- sehon door een Britsche hrisanlbom gewond In het tijdvak van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan elf in luchtgevechten. 11 door nachtjagers, 6 door afweergeschut en 3 door marinege- sohut. Over dezelfde periode bedragen de eigen verliezen 21 .vliegtuigen. Italiaaosch weermachtbericht AANVALLEN OP KEREN OPNIEUW AFGESLAGEN. Het 2S4e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan bet Grieksche front hebben wij tij dens plaatselijke acties in den sector van het elfde leger wapens buitgemaakt, ter wijl gevangenen in onze handen vielen. On ze vliegtuigen hebben een belangrijke Griek sche vliegtuigbasis gebombardeerd. Gister middag hebben vijandelijke vliegtuigen Va- lona gebombardeerd, waarbij lichte scha de werd aangericht. Het afweergeschut der marine heeft éen vijandelijk toestel neerge haald. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben de installaties van het vliegveld Hal Far op Malta aangevallen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche afdee- lingen nabij Agedabia concentraties van Britsche auto's gebombardeerd. In Oost-Afri- ka heeft de vijand gisteren zijn aanvallen aan het geheele front van Keren met sterke strijdkrachten hervat. Hij werd overal te ruggeslagen en leed zware verliezen. De vij and heeft voorts luchtaanvallen onderno men op Abrascico in Erithrea, waarbij eeni ge schade werd aangericht, op Diredawa, waar geen schade werd aangericht en in den sector van Keren, waar een vijandelijk vliegtuig met geweervuur is neergehaald. Duitsche weermachtsbericht. Verklaring van Alexander. De Engelsche minister van Marine, Alex ander, heeft volgens een bericht uit Londen in een redevoering verklaard, dat Engeland misschien thans het moeilijkste stadium van den oorlog tegemoet gaat. In dit stadium zal de vloot een zeer groote rol te spelen krijgen. Alexander wees op de noodzakelijk heid van een intensieve hulp van den kant der Vereenigde Staten, waarbij hij de ver zekering gaf, dat Engeland tracht de han delswegen met convoyeerende strijdkrachten open te houden. De minister van marine gaf de meening te kennen, dat de overwinning van Engeland niet alleen zeker is, maar ook snel /ou komen. Ongeoorloofde propaganda Ondanks de verordening waarhij het bij belgenootschap Jehova (de Wachttoren) tot een verboden vereeniging is verklaard, zijn twee te Helmond wonende propagandisten blijven doorgaan met propaganda en colpor tage voor deze sccte. Zij zijn thans gearres teerd. Het zijn de gehuwde vrouw B. van L. en de man J. B. Een groote hoveelheid pro pagandamateriaal is te hunnen huize in beslaggenomen. DINSDAG 18 MAART 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I, 414,4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang en orgel. 11.00 Huishoudelijke wenkei}. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.45 Declamatie. 12.00 Reportage. 12.15 Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.00 Frans Wouters en zijn orkest (1.301.45 Gramofoonmuziek 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek: 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk". 4.20 Disco-causerie. 5.15 Nieuws-, economische er beursberichten ANP. 5.30 Orgelspel. 6.00 Omroeporkest (6.156.30 Reportage). 6.42 Almanak. 6.45 „Op Nederlandsche. manier", causerie. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duitsche les (7.307.45 Berichten -r- En- gelsch), 8.00 "Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Cabaret-programma. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Avondwijdïng. 9.45 Engelsche berichten. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum n, 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.5Ó Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Carillonbespeling (opn.). 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. II.00 Secco en zijn ensemble (11.2011.40 Declamatie. 12.0012.15 Berichten). 12.45 Nieuw9- en economische berichten ANP* 1.00 Omroeporkest. 2.00 Het Nederlandsche strijkkwartet. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Cello, piano én gramofoonmuziek. 4.00 Esmeralda en solisten. 4.40 Modepraatje. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Pianovoordracht. 6.00 Amusementsorkest en soliste. 6.45 „Op Nederlandsche manier", causerie. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Amabile-sextet. 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 2. Dat eeuwige gekibbel tusschen Maria en mij aateerde reeds van onze eerste kennis- maki-.g. Er waren er, die meenden, dat dit wederzijdsche plagen uit een diepere genegen heid voortkwam. „Was sich liebt, das neckt sich!" zegt een Duitsch spreekwoord, maar tegen een dergelijke opvatting hebben wij ons beiden steeds hardnekkig verzet. Van liefde was geen sprake en een huwelijk tusschen ons beiden behoorde dan ook tot de onmogelyk- heden. In de lente van dit jaar ging Maria op reis. Zij wilde Engeland én zyn kinderve *z >rg;r.g leeren kennen. Een absurd idéé! dacht ik bij mezelf, maar ik wachtte er mij wel voor deze meening onder woorden te brengen. Was het niet voldoende, dat Maria gestudeerd had en in haar knappe kopje veel meer verstand en wijsheid had verzameld dan een gewone ster veling ooit noodig zal hebben moest zij zich dan bovendien nog bemoeien met dingen, die haar au fond niets aangingen? Maria glimlachte en l eek me ietwat mede lijdend aan. Zij bezat de zeldzame gave ook mijn onuitgesproken gedachten te doorgron den. Daarom zei ze nu, bijna plechtig van ernst: „Mij gaat alles aan, wat de kinderen aangaat, want de jeugd is onze eigen toe komst en die van de wereld. Wat wij den kin deren in hun prille jaren aan goeds schen ken, dat bezitten zij voor hun geheele ver dere leven en niemand kan hun dat meer afnemen. Wat wij hun echter onthouden, dat is eeuwig voor hen verloren; nooit zullen zij dat meer verwerven." „Maar wat kan jij daar nu mee bereiken? Jij, als enkeling?" „Wij zijn allen enkelingen. Maar als elk van ons zyn steentje bijdraagt, kan er zeer veel tot stand worden gebracht. Meer dan jij wellicht vermoedt." Ik schudde ongeloovig het hoofd. Daarop vervolgde zij: „Het spreekt vanzelf, -dat ik mij niet uitsluitend met kinderverzorging zal bezig houden. Ik hoop ook verschillende musea en andere tempels der kunst te be zoeken. Zooals je weet, heb ik er steeds naar gestreefd het nuttige aan het aangename te paren. Of omgekeerd. Net, als je wilt." Daarna was zij vertrokken. Ik heb haar voor het eerst in mijn leven werkelijk gemist. Ik heb haar dagelijks een brief willen schrij ven om haar daarin te kunnen meedeelen, hoe zeer ik naar haar verlangde. Maar - ik heb van ouds een geweldigen hekel aan brieven sc.irijven en mijn aangeooren traagheid werk te dat nog in de hand. In ieder geval ver schoof ik het schrijven van dezen brief, dat me toch na aan het hart lag, van den eenen dag op den anderen. Tot het tenslotte niet meer noodig was Ik had kennis gemaakt met Taja, die bij familie in onze stad op bezoek was. Haar blauwe oogen en haar goudblond haar had den iets betooverends. Zij beviel mij. Ik haar eveneens. Tien dagen later of waren het er twaalf? werd onze verloving publiek. Nog dienzelfden dag deelde ik Maria dit belangrijke besluit mee. Toen ontving ik voor het eerst een brief van vaar. Daarvóór had ze zich steeds bepaald tot een paar regels op een prentbriefkaart. „Beste Arkadi," schreef ze. „Je onver wachte verloving heeft me weliswaar ver rast, maar daarom niet minder verheugd. Hopelyk is je keus een goede en krijg je de vrouw, die bij je past. In je hart en in je ziel liggen nog vele groote schatten braak, die productief moeten worden gemaakt. Ik hoop, dat jé huwelijk dit wonder volbrengt. Tal van mannen trouwen als zij innerlijk gerijpt en volwassen zijn. Bij anderen komen de in hen sluimerende krachten en talenten eerst in het huwelyk tot volle ontwikkeling. Jy behoort tot de laatste categorie. Dit is nu eens niet een van die vervelende aanmerkingen, die je nooit hebt kunnen verdragen en waarnaar je toch steeds maar met een half oor hebt ge luisterd. Het beoogt slechts mijn blijdschap uit te drukken en je de verzekering te geven, dat ik je geluk volkomen deel en je voor je verder leven slechts het allerbeste toewensch. Groet je verloofde hartelijk van mij. Afgaan de op de miniatuurfoto, die je mij zond, moet zij heel knap zijn. Daarmee is dan je lieve- lingswensch in vervulling gegaan Je hebt immers altijd verteld, dat je slechts een knap meisje wilde trouwen, omdat je er van over tuigd was, dat een knappe vrouw noodzake lijkerwijze ook alle andere goede psysieke en psychische eigenschappen moest bezitten. Daarom wensch ik je nog eens alles goeds en het geluk, waarnaar je zoo Innig hebt ver langd. Zeer tot mijn spijt zal ik je huwelijks voltrekking niet kunnen bywonen, omdat, ik mijn studiereis niet ontijdig wil afbreken, maar op je trouwdag zal ik in gedachten bij jullie zijn en in je vreugde deelen. In de vriendschap. Je Maria." Ik moet, toen Ik dezen brief ontving, niet geheel bij mijn verstand rijn geweest, want nauwelijks had ik hem ten einde gelezen, of ik bracht hem naar mijn lippen en drukte er een kus op. Daarop zond ik Maria een tele gram, waarin ik haar mijn hartelijken dank betuigde. Van deze gelegenheid maakte ik gebruik haar nogmaals dringend te verzoeken mijn bruiloft bij te wonen, omdat ik haar anders op dezen, voor mij zoo gewichtigen dag, zeer zou missen. Ik ontving echter op nieuw een bericht van verhindering. Toen kwam de dag van myn huwelijk. De lente was dit jaar veel later gekomen dan gewoonlijk, maar daarvoor strooide zij dan ook op dezen dag al haar milde gaven over de aarde uit. Het was epn dag, zooals we dien maar zelden te genieten krijgen. Alles in de natuur ontlook en bloeide op, alles werd door gouden zonnestralen overgoten. Van horizon tot horizon echter weefde de eeuwigheid haar ondoorgrondelijke, diep blauwe sluiers. De kerk was meer dan vol. De heeren schit terden in hun keurige uniformen of in hun onberispelijke rokcostuums. de vrouwen wed ijverden met elkaar in kostbare toiletten. Het was allei minstens zoo rijk en mooi als ik mij dat vroeger in mijn droomen heb voorgesteld. Taja, een plaatje in zijde en kant, stond naast me als een lichte wolk en glimlachte mij toe. Het was e«n indrukwekkende plechtigheid. Toen kwam het groote oogenblik, waarop de ringen aan onze /ingers werden geschoven. Wij waren getrouwd. Onmiddellijk daarop ge beurde het ontzettende en onbegrijpelijke: Taja nam de gelukwenschen van den geestelijke in ontvangst en ik boog mij voorover om haar, zooals het gebruik dat eischt, op den mond te kussen. Mijn lippen bereikten haar echtei niet meer. Zy was, zonder eenig geluid t< geven, naast mij op het tapijt ineen gezakt Een ernstige hartkwaal, waarvan haar ouders die hiervan toch op de hoogte waren geweest mij onkundig hadden gelaten, maakte eei even onverwacht als tragisch einde aan di jonge leven. Ik echter stond daarby, verstart van schrik en ik wilde niet begrijpen, dat il in hetzelfde uur echtgenoot en tegelijk oo'. weduwnaar was geworden. Taja's begrafenis was even plechtig en in drukwekkend als onze huwelijksinzegening Dezelfde gasten, dien toen in de kerk vertoei den, gaven ook nu van hun belangstellin blyk. De gansche stad trok naar het kerkho: Aller medelijden ging uit naar den jonge echtgenoot, die op zoo tragische wijze zyn juif met hem in het huwelijk verbonden vrouw ha verloren. Na den gebruikelijken rouwdienst op c begraafplaats, werd in het beste hotel van c stad een groote maaltijd gehouden. Ik gir er niet heen en verzocht Tit mij bij de aai rittenden te excuseeren. Urenlang dwaalde ik als een krankzinnij rond. Ik zou later nooit met zekerheid hebb» kunnen zeggen, waar ik al dien tijd gewee ben. Twee maal bracht het toeval mij daarl langs mijn woning, die ik, sinds ik voor i huwelijksvoltrekking naar het stadhuis ree niet meer had betreden. Ik had bij Tit, die n< bij zijn ouders inwoonde, een gastvrij onde dak gevonden. Ik zou ook op den begrafen: dag weer bij hem overnachten, maar ik gi> ook rijn woning voorbij en rende opnieuw na de begraafplaats. Daar stond ik langen t roerloos voor het pas gedolven graf, dat m geheele geluk omsloot. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 2