Burgemeester Van Spengler over de brandweer aangevallen Zaterdag 22 Maart 1941 Tweede blad Raad Noord-Seharwoude Langzaam maar zekar stijgt da laag stot-afval, welke door do Cementiabriek .End" ia de oude gangen van den Si Pietersberg te Maastricht gespoten wordt, waardoor oude handteekeningen en in de wanden uitgehakte figuren van prae-historische dieren In het slib verdwijnen (Foto's Het Zuiden) HET IS ECHTER IN ORDE, MEN KAN BUSTIG ZIJN, ZEGT DE BURGEMEESTER. De heer A. Barten Pz., herdacht. Een hofje voor den gemeente veldwachter. Een verdienstelijk werker gat heen. Ook hier kin derbijslag en loontoeslag. Omdat de Luchtbeschermingsbrandweer uitstekend werkt, kan de ge meentelijke brandweer het wel zonder oefenen. De gemeenteraad vergaderde Vrijdagavond ten raad huize., onder leiding van burge meester Jhr. A. L. van Spengler.' Secretaris de heer K G. R einders. Afwezig'was de heer D. Bruin, wegéns ziek te. De Voorzitter wenschte den heer Bruin een spoedig herstel toe. De Voorzitter sprak hiérna eeriige waar- deerende woorden ter nagedachtenis van den heer Alb. Barten Pz. Zijn nagedachtenis zal lang in dankbare herinnering blijven. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op de suppl. begrooting 1940. Ged. Staten berichtten, dat het onderzoek van de begrooting 1941 nog niet is afgeloo- pen. Van de Commissie .tot Wering van School verzuim is het verslag over het jaar 1940 ont vangen. B. en W. stelden voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Aanwezig was het verslag over 1940 van de handelingen der Middenstandsborgstel- lingsfondsen over 1939. Idem het verslag van de steunverleening werkloozen arbeidsbemiddeling, werkverrui ming en steunverleening kleine boeren en .tuinders over 1940. In 1940 werd aan wcrkloozensteun f2895.98 jüitbetaald tegen f2525.90 in 1939. Door werkgevers wordt weinig gebruik ge blaakt van dé arbeidsbemiddeling. Er werden slechts 10 arbeiders via dezen dienst ge plaatst De dagloonen in de centrale werkverschaf fingen waren gedurende 1940 gemiddeld f2.49. Aan steun aan kleine boeren werd totaal 1269.04 uitgekeerd. Het aantal B-tuinders bedroeg 13 (v.j. 14). In groep C waren 22 tuinders opgenomen (v.j. 22). Totaal werd, aan. de B-tuinders, f 2971.J6 Uitgekeerd, waarvan f 1771.64 in natura. Vergoeding vervoerkosten. Mevr. A. LangedijkSlooves verzoekt ver goeding van vervoerkosten van haar zoontje naar Alkmaar, voor het bezoeken van de school voor buitengewoon lager onderwijs. B. en W. stelden voor, haar voor dit jaar de helft te vergoeden. Aldus besloten. Geen hoogere subsidie voor kin- deruitzending. Van het bestuur der Kath. Kinderuitzending is een verzoek ontvangen de subsidie te wil len verhoogen. B. en W. stelden voor, dit verzoek aan te houden in verband met de omstandigheden tot de begrooting 1942. Het motief, dat niet gecollecteerd mag wor den ie geen argument, om de gemeente een hoogere subsidie te vragen, meende de voor zitter. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Wijziging Veldwachtersver ordening. Van den Commissaris dezer Provincie is bericht ontvangen dat de veldwachtersverov- dening dezer gemeente gewijzigd moet wor den omdat de wettelijke bepalingen betreffen de het capitnlantenstclsel buiten werking zijn gesteld. B. en W. stelden voor, deze wijziging aan te brengen, waardoor voor den veldwachter dienstjaren bij de militaire poliIie doorge bracht, mede zullen tellen voor de periodieke verhoogingen. Voor. den gemeenteveldwachter beteekent het een salarisverhoogirïg. Het gaat vandaag De heer Van den Abeele had zich afge vraagd, wat de bedoeling was. Spr. zou dit van terugwerkende kracht willen doen zijn. De voorzitter zet uiteen dat dit niet gaat. De heer Kliffen meende dat de toewijzing den veldwachter zeer welkom zal zijn. Zijn aanstelling alhier was een terugslag van f 1800 tot f 1300 a 1400 Is er geen aanleiding om hem hierdoor tegemoet te komen, uit. billijkheidsoverwegingen? De voorzitter: Dat is niet mogelijk. Men zou daardoor de toen geldende wetten uit schakelen. Men kan niet verder gaan. De heer Kliffen: De veldwachter is toch de dupe van de capitulantenverordening. De heer Van den Abeele stelde voor, de verhooging met ingang van 1 Januari te verleenen. De vorzitter: Men zou kunnen teruggaan tot den datum waarop de capitulantenver ordening is opgeheven. Na eenige besprekingenging men hier mede accoord. Mutatie bij Maatschappelijk Hulp betoon. In verband met de bepalingen betreffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied, is A. Keppel ontheven van zijn functie bij Maatsch. Hulpbetoon. Ter voorziening in de daardoor ontstane vaca ture worden de volgend personen voorge dragen: 1. A. Kwadijk, 2. J. de Groot. De 'heer Keppel is aan de beurt van af treden, deelde de voorzitter mede, maar is hiet meer benoembaar. Ware hij niet aftre dend, dan zou hij moeten worden ontheven. De voorzitter stelde voor den heer Keppel eervol ontslag te verleenen en hem dank te betuigen voor zijn bemoeiingen als lid van het M. H., in het bijzonder als administra teur. De voorzitter betreurde, dat de heer Keppel, een verdienstelijk man, niet. herbe noemd mag worden. Wethouder Schrijver zeide, dat het ons allen grieft, dat deze beslissing moet wor den genomen. De heer Kwadijk werd met algemeene stemmen benoemd. Kindertoeslag. B. en W. stelden voor, een verordening betreffende den kinderbijslag vast te stellen*, volgens het ontwerp van de Vereen, v. Ne- derl. Gemeenten. De minimumtoelage zal f75.de maximumtoelage f205.— per kind bedragen, gerekend naar 3 van het inko men. Een en ander ingaande per 1 Januari jl. Hét aantal ambtenaren dat hieronder valt bedraagt hier slechts één. Na eenige besprekingen werd de veror dening vastgesteld. Geen gemeentefondsbelasting meer. Ged. Staten verzochten, de verordening op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting in te trekken in verband met de opheffing dier belasting. B. en W. stelden voor, aan dat verzoek te voldoen. Aldus besloten. Tijdelijke toelage gemeenteper- soneel. Verder stelden B. en W. voor, een verorde ning vast te stellen betreffende de tijdelijke toelage van 6% aan het lager bezoldigde ge huwde gemeentepersoneel. met een salaris van minder dan f 1900.per jaar. Toeslag en salaris mogen f 1900.niet te boven gaan. Ook hieronder vallen weinig ambtena ren, Alleen de gemeentewerkman en de correspondent, der arbeidsbemiddeling. De raad ging accoord met de voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers ontworpen kinderbijslagregeling. In deze gemeente zijn geen der thans betrokkenen belanghebbenden. B-steun. B. en W. stelden voor extra B-steun te ver leenen aan werkloozen en tuinbouwers. Voor de werkloozen wordt dit, voor de gemeente f2.per werklooze en voor de kleine tuin ders en boeren f 1.per kl. tuinder of boer. Er waren gemiddeld 11 werkloozen, 1 B-boer en 11 B-tuinders in dé betreffende peiibde. Er. wordt -f 6.50 per werklooze en -3,25 p. B-boer of tuinder uitgekeerd. Het voorstel werd aangenomen. Voorschotten bijz. scholen. B. en .W. stelden voor, over het jaar 1941 de voorschotten aan de bijzondere scholen als volgt vast te stellen: R.K. Meisjesschool f 2180.26; R.K. Jongensschool f2056.97; School met den Bijhei f473.58. Aldus besloten. Is de brandweer goed georganiseerd als er in IV2 jaar niet geoefend is en de nieu we brandmeesters geen instructie hebben? De burgemeester neemt de verantwoor delijkheid op zich. De heer Kliffen benijdt hem die niet. De heer J. Kliffen verzocht een en ander omtrent het brandweerwezen te mogen zeg gen. Er wordt zeer weinig geoefend. Ander half jaar geleden- bij mijn aftreden en het het overlijden van den heer G. Kooij zijn vervangers aangesteld, maar nadien is niet vergaderd, noch geoefend. Bij den brand op de Handelskade waren er mensch'en. die er niet behoorden en zij die er moe-sten zijn, ontbraken. Op het bordje op het brandspuithuisje stonden al tijd nog de namen van spr. en wijlen den heer G. Kooij als brandmeesters vermeld. Dit gaf groote verwarring en het had tot een groote ramp kunnen leiden. Wat de band op de Handelskade betrof, toen spr. daar aankwam dacht hij. er kan wel een paniek ontstaan. Het beleid heeft spreker niet bevredigd. Het kan anders en het moet anders. Men had in dien tijd een of twee keer moeten oefenen met de brandweer, terwijl er ook vergaderd moet worden. Het antwoord van den burgemeester. De voorzitter meende, dat véél wat de heer Kliffen gezegd heeft, onjuist is. De burgemeester draagt de verantwoordelijk heid voor de brandweer, zooals men weet, het is den heer Kl. ook bekend, dat bij brand de burgemeester het opperbevel heeft De brandweer is voor mij geen bijzaak. Het laatste jaar is er heel wat anders geschied, waaruit blijkt, dat de mededeeling, dat geen oefeningen zijn gehouden, onjuist blijkt te zijn. Er is juist veel geoefend door bet corps van den luchtbeschermingsdienst. Dat is een keurcorps, dat, wanneer er on verhoopt brand zou uitbreken, op zijn post zal staan. Hef bordje, waarop de naam van den heer Kliffen zou prijken, is al een half jaar geleden weggedaan. Het was spr.'s voor nemen reeds, te breken met dit systeem, waarbij de eerste de beste 4e sleutels van den brandmester kan halen. De brandmees ters worden onmiddellijk door spr. of door de politie gewaarschuwd. De brandweer hier is dusdanig geoefend, dat men geen vrees behoeft te he-ben. dat er gevaar zal zijn bij het uitbreken van oen brand. Spr. glimlacht er over, dat de heer Kliffen ge waarschuwd is bij de brand op de Handels kade, dit is een vergissing van iemand dis zenuwachtig was en niet bij de brandweer behoorde. Resumeerende zeide spr., dat er voor hem geen roden bestond om aan té nemen, dat het door den heer Kliffen naar voren eébrachte waar was. Bovendien ves tigde spr. er de aandacht op. dat men aan den vooravond stond van een algeheele re organisatie van de brandweer in het heele land. Er is daarom geen reden om nu tot reorganisatie hier over te gaan. Alleen de burgemeester! De heer Kliffen zeide, dat de burgemees ter van meening is, alleen verantwoorde lijk te zijn voor de brandweer, maar ook de wethouders hebben toch zeker zeggen schap! U zegt voorts, dat er een andere ploeg is, maar de gemeentelijke brandweer is toch nooit opgeheven? De voorzitter: Natuurlijk niet. De heer Kliffen: Dan moet er toch geoe fend worden en er moeten toch besprekin gen worden gevoerd met die menschen, dat valt niet goed te praten. Niemand kan er zich bij neerleggen. Er komt onrust door in de gemeente. Hoe willen de brandmeesters weten wat zij te doen hebben, zonder dat hen ooit is medegedeeld, wat hun te doen staat? Men kan het toch niet op de lucht bescherming laten aankomen? Het is wel degelijk een gemeentebelang. De voorzitter: U kunt het gerust aan mij overlaten. Er is geen reden voor onrust. Dc heer Kliffen: Ik kan mij moeilijk in denken, dat de voorzitter goed wil praten, dat er nooit goeefend is en niet met de brandmeesters gesproken. Ik keur dat af. De voorzitter: Er valt niets af te keuren. De heer Kliffen: Ik moet het afkeuren. Waar bleven de wethouders? De heer Van den Abeele: Mijnheer de voorzitter, U hebt niet bestreden, dat de or ganisatie van de brandweer inderdaad tè wenschen overlaat. Spr. bestreed, dat de voorzitter alleen verantwoordelijk is voor de brandweer. Ook de wethouders. Als zij het er niet mee eens waren, hadden de wet houders ook eens op de ketting moeten springen. Indertijd hebben wij een verzoek van Alkmaar afgewezen, wij willen zelf onze boontjes doppen. Onze brandweer was goed genoeg, maar dan mag men het nu niet op de luchtbescherming laten aan komen. Als er echter brand uitbreekt, wie zal dan alles regelen? Ook U, als hebt U nog zoo veel organisatietalent, zoudt dat niet kun nen. Het wordt een chaotische toestand. De voorzitter bleef er bij, dat de burge meester de verantwoordelijke persoon is. De heer Van den Abeele: Er moet eem verordening op de brandweer zijn. De voorzitter: Die bestaat hier niet. 't Wordt bij politieverordening geregeld. De heer Van den Abeele: Dan wordt het noodig tijd. Spr. merkte op, dat volgens art. 209 van de gemeentewet de uitvoering hiervan aan B. en W. is opgedragen. De voorzitter. Van het brandwezen heeft de burgemeester de verantwoordelijkheid, zonder zich te wenden tot den een of den ander. De voorzitter zeide dat men gerust kon zijn over de brandweer. De heer Duyves: Dus U aanvaardt de ver antwoordelijkheid bij brand, maar kunt U die dragen als er geen goed georganiseerd brandweerwezen is? Ik betwijfel het. De voorzitter: Die twijfel kan ik U niet ontnemen. Ik draag de verantwoordelijkheid. De heer Duyeves: Dan moet U steunen op een goed georganiseerde brandweer. Alléén kunt U geen brand blusscben. De voorzitter: Er moet wel een reorgani satie komen. De heer Kliffen: Die moest er al lang zijn. De voorzitter: Het zou zeer zonderling zijn, als men in afwachting van een komende reorganisatie hier al aan het reorganisee- ren ging. De heer Kliffen wilde nog iets zeggen n.a.v. de gemeentewet. De voorzitter zeide die wet te kennen. De heer Kliffen: Als U die wet dan uit het hoofd kent, behoef ik het niet voor te le zen. Toen ik brandmeester was, was ik te vreden. Er werd vergaderd en er werd ge oefend. Als de verantwoordelijkheid hier voor op U ruêt, dan is het de laatste twee jaar schromelijk verwaarloosd. De voorzitter volhardde nog steeds in zijn standpunt. Hij was er niet voor, dat het corps van den Luchtbeschermingsdienst in de plaats kwan van het gemeentelijke corps. Als U nu zegt, niemand- weet wat gedaan moet worden De heer Kliffen. Het brandweercorps in ieder geval niet. De heer Heeringa wilde een uitspraak over de aansprakelijkheid. Wethouder Kooij meeride, dat de wethou ders dit ook waren. Bij de oefeningen van het corps der luchtbescherming, waarbij hij het zich als een plicht geacht had aanwezig te zijn is hem gebleken, dat het daar heel vlot verliep, waarom hij voorgesteld heeft, daaruit een vrijwillig corps te stichten. De voorzitter: Hoort U dat? De heer Duyves: Zoo moet nu ook onze brandweer worden gemaakt. De voorzitter zeide dat men gerust kan, zijn, ook de heer Kliffen. Men zou bijna zeggen, laat er maar eens een brand komen. De heer Kliffen: Ik ben blij voor U, dat er geen groote brand gekomen isSpr. meende dat de burgemeester nog veel goed te maken heeft, nu hij erkent, de verant woordelijkheid te hebben. Het zou zeer toe té juichen zijn, als de reorganisatie spoedig ter hand genomen werd. De voorzitter merkte op, geen schuld te hebben bekend. Nadat de voorzitter op een vraag van den heer Heeringa had geantwoord, dat een door dezen bedoelde brief eerst na de B. en W.-vergadering was ontvangen en dus niet behandeld kon worden, volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. OUDERMIDDAG O.L. SCHOOL TENTOONSTELLING VAN HEEMKUNDE Onderwijsvernieuwing. Gistermiddag werd in de O.L. school al hier een oudermiddag gehouden, welke door een flink aantal ouders van leerlingen werd bezocht. En het was de moeite waard ook. Er was nl. een tentoonstelling aan de ze bijeenkomst verbonden, van het werk der leerlingen. Op deze tentoonstelling kon men iets bijzonders zien, want de O.L. school te Broek op Langendijk is maar niet een gewone O.L. school, waar taal, reke nen, geschiedenis met jaartallen enz. wordt geleerd, onder leiding van het hoofd der school, den heer Westenberg is een ge heel nieuw leerplan uitgewerkt, gebaseerd op het Heemkunde-onderwijs, waarmede reeds prachtige resultaten van zelfwerk zaamheid der leerlingen zijn bereikt. In zijn inleiding over deze onderwijs-vernieu- wing deelde de heer Westenberg mede, dat dit heelemaal geen nieuwtje is. Reeds in de 18e eeuw werd onderwijs op deze wijze gegeven, maar het is niet doorgevoerd. In andere landen, België, Zweden .en Duitsch- land doet men er veel aan. Het doel is, al lereerst de kennis van de eigen omgeving van het kind te verrijken, de belangstelling aan te wakkeren voor de eigen taal, het eigen volk, de zeden en gewoonten, ver halen, legenden (die zijn hier ook, al weet men het bijna niet) het Nederlandsche lied, •het gevoel voor de schoone kunsten enz. In de Inspectie Den Helder wordt nog heel weinig aan dit onderricht gedaan. maar volgens spr. is het zeer nuttig. Zoo wel de kinderen als de onderwijzers ge nieten er van. Ook van de zijde der ouders heeft spr. al verscheidene bewijzen van instemming ontvangen. Aan de folklore wordt ook gedacht. De gebruiken bij Palmpaschen, Kerstmis, ker mis, luilak e.d. worden behandeld. Voorts de kleederdrachten in verschillende land streken, terwijl eveneens het bijgeloof on derhanden wordt genomen, om dit de kin deren uit het hoofd te praten. Aan de hand van teekeningen op het bord gaf de heer Westenberg een uiteen zetting van de wijze, waarop dit heemkunde- onderwijs wordt gegeven. Op de tentoonstel ling kon men de resultaten in de schriften der leerlingen be.wonderen. Het was inder daad intercssanl. Vermelden wij nog, dat de bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der Ou dercommissie den heer A. Dirkmaat, die zijn genoegen uitsprak over de goedé opkomst. Spr. huldigde den heer Westenberg voor diens onderwijs. Na vaststelling der notulen heeft de heer Westenberg een speciaal woord van welkom gericht tot mej. Verwer, die na een ziekte van twee en een half jaar haar taak weer heeft opgevat. Spr. hoopte, dat zij baar taak met liefde nog langen tijd moge voortzetten. Tot de Helderschc ouders heeft spr. als oud-Nieuwedieper eveneens een hartelijk woord gesproken. Nadat eenige mededeelingen ge daan waren, o.a. over de redenen, waarom de school eenigen tijd niet op de geregelde tijden werd gehou den, zeide de heer Westenberg, dat misschien, en met nadruk op dit woordje misschien, de perspectieven voor de O.L. School alhier gunsti ger worden, als straks Langendijk, één wordt. Dan zal het leerlingen- tal misschien toenemen en een einde worden gemaakt aan het in stituut kweekelinge met akte aan deze school. Alle leerlingen, die voor middelbare on derwijsinrichtingen examen moesten doen zijn geslaagd, met goedé punten. Hieruit concludeerde spr. dat het onderwijs op het platteland niet ten achter staat bij dat in de stad. Door de onderwijsvernieuwing, krijgen de kinderen hier nu veel meer. Nadat aan het einde van de bijeenkomst diverse dankwoorden waren gesproken aan rnej. Van der Dorp, de familie Vijzelaar, den voorz. van de Oudercommissie en de vereen. Het Belang der Jeugd werden de ouders opgewekt, als straks de kleuter school te Zuidscharwoude weer begint, hun kinderen daarheen te zenden. Van de gelegenheid om het werk der kin deren te bekijken werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Men was vol bewondering!! NOORDSCHARWOUDE. EERETEEKENS UITGEREIKT. Naar wüj vernemen, zijn de speldjes van den 6-dorpentocht door 't Geestmerambacht thans aan de deelnemers uitgereikt, zoodat deze thans met hun trophee kunnen „geu ren". Er werden ongeveer 300 speldjes en medailles verzonden. ALG. NED. GEHEELONTHOUDERSBOND. De afdeeling Langendijk van dezen bond vergaderde dezer dagen bij den heer G. Bak ker. Men besloot, een aantal leden af te vaardigen naar den zaaldag, welke door N.II.P.C. en J.G.O.B. wordt goerganiseerd te Zaandam. De agenda voor de alg. vergadering van de N.H.P.C., welke op 6 April te Koog aan de Zaan wordt gehouden, werd behandeld. Tot afeevaardigden werden benoemd de heeren J. Meeldijk. G. Engel en P. de Jong. De heeren J. Meeldijk en Jb. Schuijt zullen de algemeene vergadering van den Bond, te Hilversum, bezoeken. Het jaarfeest van de heelonthoudersbewe- gingen aan dien Langendijk zal op 5 April worden gehouden. Het Reizend Drankweer Museum zat een aantal films vertoonen. De Oostelijke ringvaart van de Heerhugo waard wordt verbeterd. Het werk wordt uitgevoerd onder toezicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij en zal geduren de twee jaar aan 250 arbeiders werk verschaffen. Voor het baggeren moet een groot aantal vletten gebruikt worden, welke daartoe van schotten worden voorzien. (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5