TIIRKSCKE wapenfabrieken naar Klein-Azië DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Landbouw organisaties 7.59 uur motorrijtuigenbelasting Defensiecrediet van 30 millioen Drie Zuid Slavische ministers afgetreden Brusselsche universiteit tweetalig - Dragen van slag» of stootwapenen verboden Melkdistributie overkoepeld Verduisteren Verlaging De gilden herleven Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. MAANDAG 24 MAART 1941. 85e Jaargnag. No. 11451. Uitgave dec N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Het bijzondere aanvullende crediet van 30 millioen Turksche ponden voor de lands verdediging is eenstemmig door het parle ment te Ankara goedgekeurd. In het loopen- de'begrootingsjaar 1940'41 zijn reeds aan vullende militaire credieten ten bedrage van meer dan 180 millioen Turksche ponden uit getrokken. Uit Istanboel meldt United Press, dat de Turksche volkspartij de eenheidspartij in Turkije, het besluit heeft genomen naar alle deelen van het land afgevaardigden te zen den o. d. bewapeningsarbeid te controleeren en de bevolking omtrent de genomen maat regelen voor te lichten. Volgens betrouwbare berichten heeft men plannen uitgewerkt om alle wapenfabrieken, die in het gebied van Istanboel aan de Euro- peesche zijde liggen, naar Anatolle over -te brengen. Het antwoord van president Inoenue aan Hitier. De Turksche bladen van Vrijdag 'brengen groot opgemaakt het via het Anatolische persbureau verspreide D.N.B.-bericht inzake de overhandiging van het antwoord van president Inoenue aan den Fuehrer. Over den inhoud van het antwoord wordt uiter aard niets bekend gemaakt. Uit Turksche kringen, die nauw contact onderhouden met de regeering wordt echter vernomen, dat het antwoord van pesident Inoenue buiten gewoon hartelijk en positief in den geest van vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Turkije en Groot-Duitschland gesteld is. Telegram van Saradjogloe aan Eden. Naar officieel uit Istanboel wordt medege deeld, heeft de Turksche minister van bui- tenlandsche zaken, Saradjogloe, bij zijn ver trek van Cyprus den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, een afscheids- telegram doen toekomen, waarin hij op nieuw uiting gaf aan zijn vriendschappe lijke gevoelens en constateerde, dat de sa menkomst wederom de volkomen overeen stemming van opvatting heeft bewezen. Ten- slote wenschte Saradjogloe den Britschen minister een goede reis toe. Drie Zuid-Slavische ministers .afgetreden. Hoewel een officieele bevestiging nog niet verkregen is. verluidt, in betrouwbare politieke kringen te Belgrado, dat de mi nisters v. Justities, soc. zaken en landb. Kos- tantinowitsj Boedisawljewitsj en Tsjoelri'o- witsj, hun ontslag hebben ingediend. Prins regent Paul heeft 't ontslag aanvaard. De ooi- zaak van dit. aftreden schijnt te zijn, dat deze ministers het niet eens waren met de opvattingen der groote kabinetsmeerder heid op het terrein der buitenlandsche po litiek. Tswetkowitsj bij Prins Paul. Prins-regent Paul heeft gisterenmorgen om 11 uur den premier, Tswetkowitsj. ontvan gen. Deze bracht hein verslag uit over de onderhandelingen, welke de laatste dagen met verscheidene politici gevoerd zijn en stelde hem de candidaten voor de drie va cante ministerposten voor. Leidende rol van het Vlaam se he element. De universiteit van Brussel zal In een twee-talige hoogeschool worden veranderd, waarin het Vlaamsche element de leidende rol krijgt. Daarmede heeft Vlaanderen zijn tweede eigen universiteit. MET ZWARE STRAFFEN BE DREIGD. Op grond van de machtiging, hem ver leend in art. 1 der verordening van den Rijkscommissaris betreffende de strafbaar heid van handelingen tegen militaire of politieels verordeningen van 7 Februari '41 (verordeningenblad No. 82) heeft de com missaris-generaal SS. brigadeführer Rauter officieel medegedeeld: (a) het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijke plaat sen slag- of stootwapenen bij zich te dragen. (b) Slag. of stootwapenen In den zin dezer bekendmaking zijn wape nen. die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, verwondingen te ver oorzaken. 2. (a) De op grond van de wet van 9 Mei Ï890, houdende verbodsbepalingen met be trekking tot het dragen van wapenen uit gereikte machtigingen tot het bii zich heb ben van bedoelde wapens en andere veror deningen, welke met deze bekendmaking in strijd zijn. treden tot nader order buiten werking. (h) Uitgezonderd van de onderhavige be palingen zijn de leden van de Duitsche Weermacht, de S.S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied zich bevinden de personen, welke behooren tot bet Duit sche bestuur on Duitsche takken van dienst 0:k de bepalingen, welke betreffen de be wapening en uitrusting van hen, die ln dienst, zijn van de Nederlandsche overheid blmfiën van kracht. 3. Handelingen, in strijd met deze bekend making zijn overtredingen en worden be straft met hechtenis van 6 maanden en geldboete tot, f 1000 of met een dezer straf fen voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens anciere bepalin gen. Waarschijnlijk het ingang van half April. Naar de Zaanlander van goed ingelichte zijde verneemt, bestaat het voornemen in de volgende maand over te gaan tot de distri butie van melk. Ais aanvangsdatum der di stributie werd ons Maandag 14 April ge noemd. Bij de Algemeenc Vereeniging 'voor Melk- voorziening te Den Haag, bestaat de ver wachting, dat* de dagelijks te verstrekken hoeveelheden melk waarschijnlijk als volgt zullen "zijn: één liter voor kinderen tot 4 jaar; een halve liter voor kinderen van 412 jaar; ©en kwart liter voor alle personen boven 12 jaar, vermeerderd met een nader vast te stellen hoeveelheid taptemelk. Ond-minister Dr. Posthuma leider voor productiq- vermeerdering Bij besluit van 19 Maart heeft de rijkscommissaris ter ondèrsteuning van de maatregelen, genomen door de bevoegde instanties met het doel om eenheid te brengen op het ge bied der landbouworganisaties, wel ke deze maatregelen behooren te steunen doordat de landbouwers met elkaar zich beraden, een commissie ingesteld en tot voorzitter daarvan benoemd oud-minister Dr, Posthuma. Tot deze commissie behooren de voor zitters der volgende vereenigingen: 1. Chr. Boeren- en Tuindersbond; 2. Katholieke Ned. Boeren- en Tuin dersbond; 3. Ned. Agrarisch front. Nederlandsch landbouwcomité. De voorzitter der commissie kan verdere leden benoemen. De commissie heeft ten doel, de werkzaamheid van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst mogelijke productieverhooging en een éénvormige or ganisatie van dien arbeid te verwezenlijken. De besturen hebben daartoe de plicht hun organisaties met hun gezamenlijke' ap paraten volgens richtlijnen van den voorzit ter ter beschikking te stellen. Deze richtlij nen zijn voor landbouworganisaties bin dend, onverschillig of zij zijn aangesloten bij bovengenoemde corporaties. Dc voorzitter kan de productie vermeerde ring door eigen maatregelen bevorderen, voor zoover dit wenschelijk is, buiten het werk der organisaties om. Hij kan van het departement van landbouw en visscherij al le in dit verband noodige inlichtingen en steun eischen. De consulenten van dit de partement zijn verplicht, de commissie en de landbouworganisaties te adviseeren. Ten slotte kan de voorzitter van de landbouw organisaties verlangen, dat personen, die me dewerking weigeren, gero3'eerd worden. Wordt aan dit, verlangen geen geyolg ge geven, dan is de commissaris-generaal voor financien eneconomie bevoegd, de noodige maatregelen te treffen en in een bepaald geval de royeering ook te doen geschieden zonder inachtneming van denwettelijken op zeggingstermijn. Eenigerlei aanspraken kan men na een dergelijke verbreking van het dienstverband niet doen gelden. Met betrekking tot haar geheelen arbeid res sorteert de commissie onder den commissa ris-generaal voor financiën en economie. De uitsluitende bevoegdheid en verant woordelijkheid van het departement van landbouw en visscherij ten. aanzien van de regeling en verdeeling der landbouwproduc tie blijft intact. In opdracht van den Rijkscommissaris heeft Landesbauernführer Graf Grothe op 21 Maart het besluit aan dr. Poshuma over handigd éh hem de taak opgelegd zijn be voegdheden nauwkeurig uit te oefenen. Dit vond plaats in het departement in tegen woordigheid van den directeur-generaal van den landbouw, ir. Roebroek en de voorzitters der vier genoemde landbouworganisaties. Daarbij wees Graf Grothe erop, dat het de voornaamste taak van de Nederlandsche boe ren is, in dit jaar uit eigen kracht de grootst mogelijke bijdrage te leveren aan de voe- Oud-minister Dr. Posthuma. (Archief). ding van het Nederlandsche volk. Bij allen arbeid voor de voedselvoorziening loopen de belangen van het volk en de bezettende macht parallel. Van regeeringszijde zijn doeb treffende maatregelen genomen om het doel te bereiken. Deze met groote vdkkennis ge troffen maatregelen hebben, om tot succes te leiden, den waarach'tigen steun noodig van den afzonderlijken boer. In dit verband heb ben ook de bestaande landbouworganisaties de plicht tot actieve medewerking. Deze mè- dewerking dient te geschieden volgens een eenvormig plan. Op grond hiervan is de on derhavige commissie door den rijkscommis-. saris ingesteld. Dat aan Dr. Posthuma de leiding dezer commissie is toevertrouwd, vindt zijn oorzaak in de groote ervaring wel ke hij sedert den wereldoorlog heeft opge daan. Graf Grothe sprak de hoop uit, dat de maat regelen van den Rijkscommissaris bij alle landbouworganisaties het juiste begrip zou vinden en zouden, worden opgevat als een oproep tot gemeenschappelijken arbeid.en het bijleggen van in moeilijke tijden onnoodige geschillen. Graf Grothe herinnerde aan den op wensch van den Rijkscommissaris door het ministe rie van landbouw en visscherij tot de land bouwbonden gerichten oproepvoor de vol strekt noodigen regëlmatigen aanvoer van vee voor binnenlandsche behoeften te zor gen. Daarmede is het gewenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur-generaal der voedselvoorziening zijn toevlucht heeft moeten nemen tot dwangmaatregelen. Aangezien moeilijke tijden steeds als een px-oefsteen gelden, zal over- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 33 uur eenkomstig het groote belang, dat met een en ander is gemoeid, een succes of mislukking beslissend zijn voor de bestaande organisaties en haar-besturen. In aansluiting daaraan wendde Graf Gro the zich tot den aanwezigen directeur-gene raal en -wees er op, welke een belangrijke aanvulling van het werk van het departe ment tot verhooging der landbouwproductie de arbeid der gezamenlijke organisaties vormt. Hieruit volgt de verplichting van het ministerie zich den steun van de commissie en van de organisaties ten nutte te maken en geregeld het noodige contact te bewaren. Want juist het beroep van den boer behoeft in bijzonder sterke mate een vruchtbare wisselwerking tusschen practijk en regee- ringsbureaux. In aansluiting aan hetgeen -Graf Grothe gezegd had vei'klaarde Dr. Posthuma dat hij iie opdracht van den rijkscommissaris heeft aanvaard, omdat hij daarmede als Neder lander de belangen van zijn volk het beste meent te dienen. De voorzitters \caó de vier organisaties brachten tot uitdrukking,, dat zdj de noodza kelijkheid van een constructneve samenwer- werking in het belang van het Nederland sche volk inzagen, en zeiden hun loyalen medewerking toe. Graf Grothe wenschte dr. Posthuma geluk met zijn taak en gaf voor ieder afzonderlijk den wensch te kennen dat hun loyale sa menwerking met succes zou worden be kroond. Ingevolge de regeling van het departement van financiën werd sinds Augustus 1940 de 50% verhooging der motorrijtuigenbelas ting niet meer geheven' voor voertuigen met gas-ti-actie (generatoren, pesgas, enz.) Door de redactie van' het desbetreffende besluit werd deze ontheffing echter niet verleend, indien men naast gas ook nog benzine kon ge'bruikon, hoewel toch ook voertuigen die uitsluitend benzine als brand stof gebruikten nimmer het verhoogde ta: rief hadden behoeven te betalen. Op een verzoek van de K.N.A.C. deze on gerijmdheid te doen vervallen is thans gun stig beschikt. Van 1 April a.s. af zullen dus motorrij tuigen ingericht om te worden voortbewo gen met gas als inct benzine eveneens van de verhooging der belasting zijn vrijge steld. Voor hen, die reeds voor een tei*mijn tot na 1 April 1941 de belasting voox-uit hebben betaald, zal restitutie kunnen plaats vinden. Onder inlevei'ing van de oude belasting- kaart wordt dan oen nieuwe afgegeven. Waar de kippen er als de kippen bij zijn. In dezen tijd van het jaar wordt de zetkool uitgeplant, om nieuw koolzaad te winnen. De tuinbouwers kunnen slechts met enkele exemplaren volstaan, om zich van voldoenden voorraad te ver zekeren. Öp een afgelegen hoekje van den akker wordt een miniatuur veldje ingericht en terwijl de baas bezig is, wroeten de kippen in de versch omgespitte aarde (foto Pax-Hollend) Hoofd rijksgebouwendienst gaat been Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën is aan den heer J. C. E. bai'on van Lynden, op zijn vei'zoek, met ingang van 21 Maart 1941 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van administrateur, chef van de afdeeling Rijksgebouwen van het Depax-tement van Financiën en hoofd van den Rijksgebouwen dienst en is met ingang van genoemden da tum belast met de waarneming van boven- geoemde functies mr. H. F. C. Hardenberg, referendaris bij de afdeeling Rijksgebouwen. Naast pers- en iilmgilde ook een gilde van beeldende kun stenaars. In het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag den secretaris-gene raal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, in een zeer druk bezochte bijeenkomst van bij de Nederlandsche en de Amsterdam- sche federaties aangesloten vereenigingen van beeldende kunstenaars een rede ge houden, waarin hij nauwkeurig de richt lijnen uitstippelde volgens welke in de toe komst de beeldende kunstenaars in een gilde zullen worden georganiseerd. Vervolgens gaf dr. Goedewaagen een overzicht van het werk der op te richten cultuurkamer en wel speciaal van het daarin op te nemen gilde van beeldende kunstenaars, dat zal staan naast de andere kunstgilden, het persgilde en het filmgilde. De gildeleider krijgt zeer groote bevoegd heden, maar ook een zeer groote verant woordelijkheid. Hij zal worden bijgestaan door een gilderaad, waarin de vakgroepen zijn vertegenwoordigd en welke een advi- seerende stem heeft. ZWARE BATTERIJEN TE GIBRALTAR Te Gibraltar is men begonnen met den bouw van nieuwe zware batterijen. Twee vrachtschepen lossen cement en ijzer voor deze wei'kzaamheden. JOE LOUIS WINT WEER. De wereldkampioen der zwaargewichten, Joe Louis, heeft weer eens een knock out overwinning behaald. Zijn uitdager Abe Simon was in de dertiende ronde van het gevecht tegen Louis niet in staat verder te boksen, zoodat Louis door een technische knoGk out won. MAX SCHMELING ZAL ZIJN TITEL NIET VERDEDIGEN. Het staat thans vast. dat Max Schmeling zijn Europecschen titel in het zwaargewicht tegen zijn uitdager Heinz Lazek niet zal verdedigen Daar de I.B 5 Juli als uiter ste termijn van dezen wedstrijd vaststelde, zal op dien datum den titel overgaan naar Heinz Lazek.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1