Roosevek weldra naar Canada? Dalfsche slagschepen op den Atlantischen Oceaan Overvallen in Sjanghai MATSOEOKA TE MOSKOU LEVENSMIDDELEN voor Frankrijk Het Crystal PaSace te LONDEN wordt opgeblazen Radioprogramma Ik heb gekozen, Arkadi De zeven milliard een maximum? Naar in goed ingelichte kringen in Washington verluidt, zal president Roose- velt,, na zijn terugkeer van vacantie, een be zoek aan Canada brengen. Ook wordt ge- meldt, dat bij op 29 .Maart a.s. een groote rede zal houden. Omtrent zijn vacantietocbt aan boord van de .„Potomac',' v ordt nader bericht, dat de president order heeft gegeven, dat het jacht zich n:et meer den tien uur uit de kust mag begeven, daar,hij zoo spoedig mogelijk naar Washington weusoht te kunnen terugkec- ren. indien zich in den internationalen loe- -tand belangrijke wijzigingen zouden voor doen. Overneming „Allis Chalmers"- fabriek overwogen. De „New York Times" meldt, dat de re- ge ei'ing dei' Verecnigde Staten overweegt wapenfabrieken,, waar gestaakt wordt, over te nemen, ten einde die bedrijven weer op «gsttg te brengen. Hierbij heeft men in het bijzonder de „Allis Chalmèrs"-maehïnefa- briek te Milvvaukee op liet oog, die reeds ge- ruimon tijd stil ligt. Plet ministerie van marine is sterk bij de hervatting der werkzaamheden geïnteres seerd, daar een order van 45 millocn dollar voor den houw van turbines e.d. voor tor- pedohootjagers reeds cenige maanden gele den had moeten uitgevoerd, en de turbines nog steeds niet zijn afgeleverd. Het D.N.B. voegt, hieraan xiog toe, dat bij de „Allis Chalmers'^fabrieken 7000 man in staking zijn. De zeven milliard ecu maximum? De begrotingscommissie van. de Ameri- kaansche Senaat heeft zonder wijziging in de versie, die door het huis van afgevaar digden goedgekeurd was, met algemeene stemmen de zeven milliard dollar binnen 't bestek van dc hulp aan Engeland toegestaan In tegenstelling tot de begrotingscommis sie van het I-Iuis van Afgevaardigden heeft de Senaatscommissie zich evenwel op het standpunt gestold, dat deze zeven milliard dollar de limiet van het totale programma der hulpverleening aan Engeland moeten vormen en dat daarin ook reeds de door P.oosevelt. verlangde 13 'milliard voor on middellijke levering uit aanwezige voorraden begrepen zijn. In zake het in het weermachtsbericht van Zaterdag gemelde resultaat der zeestrijd- krachten van admiraal Luetjens worden nog de volgende bijzonderheden bekend: Duitsclïe slagschepen voerden voor het eerst in de geschiedenis van den oorlog ter zee in gesloten formatie een operatie uit in de wateren van den Atlantischen Oceaan cn maakten een aanvang met den recht- streeksehen aanval op de voornaamste ver bindingslijnen van den vijand. Deze onder nemingen stonden onder de tegenwerking van bijna de gchoele vijandelijke slagvloot en van talrijke lichtere vijandelijke zee- strijdkrachten. Niettemin gelukte het on zen in aantal inferieuren slagschepen, om 'den vijand in bet Noorden en het midden van den Atlantischen Oceaan zware schade te berokkenen Er werden alleen bij een aanval op de van Canadecsche havens uit gaande konvooiwegen in korten tijd en in onmiddellijke nabijheid v. opereerende vijan delijke slagschepen, vijf schepen met 33.000 br.t. tot zinken gebracht. Op een andere plaats werden zestien schepen met tezamen 75.000 b.r.t. vernietigd. In totaal bracht de artillerie, der slagschepen tot dusver 22 ge wapende vijandoliike koopvaardijschepen met. tezamen 116.000 b.rt. tot zinken. Marine en luchtmacht vernietigen' 230.000 b.r.t., slagschepen brengen 22 schepen met tezamen 116.000 b.r.t. in het noordelijk deel van den Atlanlischen Oceaan tot zinken, 77.000 ton door rluikboötèn, 31.000 ton door vliegers elders vernietigd, en weer bommen op Plymouth. Met dergelijke opschriften vermeldt de Duitsche pers van Zaterdag avond de succesbcrichten uit het weer- machtsbericht van heden. De Berliner Roersen-Zeitung spreekt van een nieuwon hevigon slag tegen Engeland en van een bittere pil voor Churchill en zijn oorlogs politiek Evenmin als bet, luchtgcvaar. heeft Engeland het duikbootgevaar kunnen om zeilen, schrijft het blad. Onze duikhooten zullen, evenals onze strijdkrachten boven water, den Britten nog menige verrassing bereiden. De lente begint pas. Do Lokal An- zeiger schrijft, dat de slag in den Atlanti schen Oceaan sneller en heviger ontbrand is, dan Churchill en de zijnen gevreesd had den. -Deze slag zal echter niet alleen op de golven van den Atlantischen Oceaan ge streden worden. Daartoe behooren ook de zeer gevoelige bolwerken als de Engelscbe havens, doclcs cn wapenfabrieken. De Brit- sche stemmingsbarometer staat thans reeds op slecht weer. De donkere wolken, welke zich boven het eiland samentrekken, kon digen den naderenden storm aan. Dnifsch wecrmachtberichf LA VALETTA GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de haveninstallaties van Coichc-sler en Pe- terhead met goed resultaat aangevallen. In het Kanaal van St. George zonk een vracht boot van 3000 ton, na midscheeps door een bom te zijn getroffen. Ten oosten van Ox- fordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche zuidkust wer den mijnenvegers succesvol aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermiddag de haven van La Valetta op Malta gebom bardeerd. Voltreffers op schepen en lucht- doelartillerieinstellingen werden gesigna leerd. In luchtgevechten, die tijdens deze aan vallen ontstonden, schoten Duitsche jagers zeven jachtvliegtuigen' van het type Hur- ricane zonder eigen verliezen neer. In de avonduren werd de haven van La Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaansche torpedovliegtuigen hebben bij Agedabin in Noord-Afrika vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten en troepen concentraties met zichtbaar succes aange vallen met bommen en boordwapens. Op zee ten zuiden van Kreta hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een krachtig bevei ligd convooi aangehouden. In een scheer- Twee groote overvallen op employés van Tsjoengkingbanken te Sjanghai, waarbij vijf personen gedood, zes gewond en ruim 130 gearresteerd werden, zijn gepleegd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De eerste, kort na middernacht ondernomen overval was gericht op het in de Fransche concessie gelegen woonhuis der employés van de „Boerenbanlc van Kiangsoe." Talrijke gewapende Chineezen drongen het gebouw binnen en schoten vijf empioyes neer, terwijl zes andere gewond werden. Het gelukte den dadex-s zonder herkend te zijn te ontkomen. Twee uur later werd een groote ovex-val van gewapende personen gepleegd op het buiten de internationale ne derzetting gelegen woonhuis der empioyes van de rcgeei'ingsbank van Tsoengking. De overvallen hebben onder de zakenlieden in Sjanghai een paniekstemming gewekt en Zaterdagochtend het zakenleven bijna ge heel verlamd. In pro-Tsjoengkinggezinde Chineesclie kringen is men van meoning, dat liet bij deze acties wellicht gaat om vergeldingsmaati-egelen van den kant van aanval plaatsten zij twee treffers midscheeps op een vaartuig van 6000 b.r.t., waarop het schip brandend bleef liggen. Twee andere schepen van dit convooi werden beschadigd. Een koopvaarder van 5000 b.r.t. werd ten zuidwesten van Cypi-us door ccn Duitsch ge- vechtsvliegtuig zoo zwaar beschadigd, dat op het vei'lies er van gci'ckend kan worden.' Een patrouillevaartuig heeft voor de Noor- sclie kust een Bi'itschen bommenwerper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is ovei'dag noch des nachts bo ven het gebied van het Duitsche rijk ver schenen. De verliezen van den tegenstander hebben gisteren acht vliegtuigen bedragen. Een eigen toestel is over tijd. Gisterenmiddag om half vier plaatselij» ken tijd is de Japansche minister van bui- tenlandsclie zaken Matsoeoka met zijn ge volg te Moskou aangekomen. Hij werd van Sovjet-Russische zijde ver welkomd door den plaatsvervangende n volkscommissaris van buitenlandsche za ken Losowski, den chef van het protocol Bai'kow en den leider van de afdeeling Oost-Azië van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken Zarapkin. Voorts wa ren ter begi'oeting aanwezig de Japansche ambassadeur en de diplomatieke vertegen woordigers van de bij het driemogendhe- denpact aangesloten landen. Matsoeoka, die hedenavond naar Berlijn doorreist, neemt zijn intrek in het gastenhuis der Sovjetregeering. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. heeft gisteren kort na zijn aankomst in Moskou in de Japansche ambassade de plaatselijke Duitsche persver tegenwoordigers ontvangen. Met groote vreugde en vervuld van groo te verwachtingen, aldus verklaarde de mi nister van buitenlandsche zaken, ben ik .op reis gegaan. Ik beschouw het als mijn plicht, -den Führer en zijn medewerkers nauwkerig te leeren kennen, vooral sedert wij door het driemogendhedenpact met el kaar verbonden zijn. Vervolgens wees Matsoeoka erop, dat 'dit pact voor Japan's buitenlandsche politiek het voornaamste instiuimcnt beteekent, waaraan bet altijd heeft medegewerkt. Eenige lieden geloóven, dat ik iets bijzonders in den zin heb, nu ik mij naar Duitschland en Italië begeef, doch ik heb slechts den eenen wensch de leiders van Duitschland en Italië te ontmoeten en te leeren kennen. Deze reis, die een gevolg is van de uitnoo- diging der Duitsche en Italiaansche regee ring, komt «tegemoet aan mijn eigen vurig gekoesterden wensch. aldus merkte Matsoe oka tenslotte op. In zal gaarne de gelegen heid benutten om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien hoe Duitschland en Italië hun ge weldige taak op weg naar de overwinning volbrengen. met Wangtsjingwei sympathiseerenide Chi neezen tegen de aanslagen op de aanhan- gei's der -regeering te Nanking en in het bijzonder op de Centx-al Reserve Bank. De plaatselijke woordvoerder van het mi nisterie voor de. openbare orde der Nan- kinig-regeering heeft in een verklaring iels, medegedeeld over de arrestatie van 130 em- ployé's der Tsjoengkingbanken na de inci denten in den nacht van Vi'ijdag op Zater dag. „In verband met de ontelbare daden van terreur van Tsjoengking tegen de aanhan- gèrs van Wangtsjingwei, die in de Fransche concessie cn in de onder Engelsch toezicht staande internationale nederzetting blijk baar geen bescherming genieten, hebben-wij dc banlcemployé's gearresteerd. Hiervoor en voor het lot der geari'esteerden daagt Tsjoengking de verantwoording. In het be lang van orde en rust. alsmede van de veiligheid der gearresteerden doen wij een een, bei'oep op de financieel© instellingen Tsjoengking te Sjanghai om een onmiddel lijke staking van den tei'reur van Tsjoeng king te verlangen. De gearresteerde bank- cmplové's zullen eei'st worden vrijgelaten, wanneer de veiligheid voor de aanhangers van Wangtsjingwei in ieder opzicht gewaar borgd is. DE VAL VAN DZJARABOEB De gcheclc Romeinsche pci's bx*cngt hulde aan het heldhaftige verzet van het kleine gai-nizoen van Dzjai'aboeb, dat na vier maanden taai volhouden in een op 300 ki lometer van de kust midden in de woestijn gelegen oase, voor een ovoimachtigen vijand moest wijken. De Gioi'nale d' Italia wijst op de troosteloosheid-van dozen verloren post en.schrijft, dat niemand eraan gedacht heeft, dat het, kleine Ifaliaansche garnizoen van 800 man vier maanden lang deze stel ling had kunnen houden. De vijand heeft zijn aanvallen steeds meer versterkt, waar bij het prestjge van het Britsche Rijk op het spel stond cn alleen de drukkende over macht van den vijand heeft ten slotte de overgave noodzakelijk gemaakt. Noord-Afrika springt bij. De jongste besprekingen tusschcn verte genwoordigers der Fransche regeering, Alge rije, Marokko en Tunis over de mogelijkhe den tot grootere zendingen levensmiddelen uit Noord-Afrika naar Frankrijk hebben naar de directeur van het ministerie voor de levensmiddelcnvoorziening Rochc, aan jour nalisten verklaarde, een zeer bevredigend resultaat gehad. Vooral de belangrijke vraagstukken, hoe bet vervoer over zee en de distributie in Frankrijkle bespoedigen, zijn besproken. Noord-Afrika zal in versterkte mate vruch ten, groenten en schapenvleesch aan het moederland leveren. Teneinde de distributie van levensmiddelen in Frankrijk te verge makkelijken, zullen de goedex*en voortaan reeds in Algiers naar de definitieve plaatsen van verbruik in Franki-ijk worden gezonden. Ongeveer een der-de van alle zendingen is bestemd voor Parijs, terwijl de i'est naar het overige Frankrijk gaat. Het wereldberoemde Londensche Crystal Palace zal binnenkort, naar uit Londen ge meld wordt, worden opgeblazen. Het Crys.tal Palace is in 1936 afgebrand en van het eigenlijke gebouw stonden nog slechts de beide meer dan tachtig meter hooge torens overeind. Deze torens zullen nu worden opgeruixnd en men hoopt uit het ijzeren geraamte ongeveer 1600 ton gietijzer te verkrijgen, dat aan de Britdche bewapeningsindustrie zal worden ver strekt. Italiaanse!) weermachthericht HEVIGE ACTIES IN DE LUCHT Het 2S9e Italiaansche weermachthericht luidt: Aan het Grieksche front activiteit der ar- tillei'ie. Onze luchtformaties hebben een aan val gedaan 'op de haven en luchtbasis van Korfoe. Een schip werd tot zinken gebracht en een ander benevens installaties van de basis werden beschadigd. Onze jachteenhe- den deden herhaaldelijk in scheervlucht aan vallen op Jiet Grieksche vliegveld Parami- thya, waarbij drie vliegtuigen op den gi*ond in brand geschoten en verscheidene andere beschadigd werden. Tijdens gevechten tegen vijandelijke jagers werden t\yee vliegtuigen van het type Gloster neergeschoten. Een groep jagers onder bevel van majoor-vlieger Oscar Molinari heeft haar 50e overwinning in de lucht, behaald. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben de haven van la Valetta op Malta gebombardeerd en gemeerde schepen en ar tilleriestellingen beschadigd. Tijdens lucht gevechten tegen vijandelijke jagers zijn ze ven toestellen van het type Hurricane neei'- geschoten. In Noord-Afi'ika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gemotoriseerde krijgs- midclclen en troepen van den vijand ge bombardeerd. In het oostelijk deel van dc Middellnadsche Zee hebben onze vliegtui gen met bommen en torpedos een vijande lijk convooi aangevallen. Een schip van 10.000 ton, dat door torpedos getroffen was. zonk. Duitsche vliegtuigen deden een aan val op een vijandelijk convooi, waarbij drie schepen zwaar beschadigd werden. Ook op een andere plaats is een scjiip zwaar beschadigd. Een van onze formaties jagers heeft op geringe hoogte aanvallen gedaan op het terrein van Iralclion op Kreta, waai-bij een vijandelijk vliegtuig in brand geschoten cn andere beschadigd wer den. In Oost-Afrika heeft de vijand op den avond van 21 Maart den aanval in den sector van Keren hervat, maar is overal met verliezen teruggeslagen. Onze vlieg tuigen hebben m dezen sector welverde- digtje vijandelijke stellingen gebombar deerd. In luchtgevechten zijn drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee van onze toestellen keerden niet terug. In Galla SK dama is een vijandelijke colonne terugge slagen, nadat zij getracht had in den sector van Djavello door te dringen. De vijande lijke luchtmacht heeft een aanval uitge voerd op Diredawa, Keren, Asm ara en an dere plaatsen in Erythrea. In Asmara be treurt men twee dooden cn negen gewon den. Een vijandelijk vliegtuig is neerge schoten. Een ander Engelsch toestel is door, onze jagers te Diredawa, neergehaald. Tij dons bovengenoemde operaties heeft de vijand dus in totaal elf vliegtuigen verlo ren, die door onze jagers neergeschoten zijn en zeven als gevolg van optreden van het Duitsche luchtcorps. DINSDAG 25 MAART 1941 Nederlandsch Programma. Hilversum I. 414.4 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schriftlezing en meditatie. (Uitzending voorbereid door de Chr Radio-Stichting)», 8.10 Gram9foonmuziek. S.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30Omroeporkest. 11.00 Voordracht met muziek. 11.10 Omroeporkest. 11.40 Voordracht met muziek. 12.30 Eoerenreportage. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP I.00 Amusements orkest en soliste. 2.15 Voor de vrouwen. 2.30 Esmaralda en solist. 3.15 Zang en piano. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (Uit zending voorbereid door het Vrijv. ProL Kerkcomité). 4.20 Omroeporkest. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten! ANP. 5.30 Bandy Balogh en zijn ensemble. 6.00 Lezing „Plattelandscultuur". 6.15 De Ramblers. 6.42 Almanak. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duitsche les. 7.45 Duitsche les. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Cabaretprogramma. 9.40 Avondwijding (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot Kerkcomité). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45* Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10.20 Ensemble Rentmeester. II.10 Voordi'acht. 11.30 Ensemble JRentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orkest Frans Wouters. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Orkest Frans Wouters. 2.15 Cembalo en fluit. 3.00 Modepraatje voor de vrouw. 3.20 Cabaretprogramma. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 6.00 Amabilesextet en soliste. •6.45 Gramofoonmuziek. 7.001 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Viool, zang, orgel en piano. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Omroep-Symphonie-orkest en soliste. (In de pauze: „De liefdesvei'klaring door de eeuwen heen"). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Feuilleton Een roman uit het hooge Noo.-den Door Agathe Pogner 8. In de deuropening stond Maria. Vorschend en vol deelneming was de blik van haar groote oogen. Langzaam kwam zjj naderbij. Neem mij niet kwalijk, Ai'kadi, dat ik je niet geschreven heb, toen dat droeve ver lies je trof, maar je weet, dat ik tot hen be hoor, die zwijgen, als zij het innigst mee voelen. ïk knikte. Ik was slechts verbaasd, dat zij midden in de kamer bleef staan en geen aan stalten maakte naderbij te komen om mij een hand te geven. Tit heeft me alles verteld. Het moet zeer hard voor je geweest zijn. Ik knikte wederom. Ik vermocht geen woord over mijn lippen te brengen. Ik zou er in gestikt zijn, want dit woord zou een jubelkreet van mijn hart zijn geweest, de kreet-van een blij lokkende bekentenis. Taja's tragische dood had mij niet alleen voor mij zelf de oogen geopend, maar ook de dwaling van mijn hart geopenbaard. Het was Mai'ia, die ik lief had en van wie ik onbewust altijd en oprecht had gehouden. Maar mocht ik haar dat bekennen? Neen! Nooit! Zij was een vooi'beeldige vrouw. Misschien de beste, die in de wereld rondliep. Maar wat liefde was en wat deze in het leven beteekende, daarvan had zij' geen idee. Ze was als knap, verstan dig en bemiddeld' meisje steeds door een groote schare aanbidders omringd geweest en had menig aanzoek ontvangen, maar ze had allen, die naar haar hand dongen steeds lachend afgewezen. Haar levensinhoud be stond slechts uit geleerde boeken. En als ze al eens wat tijd over had, waren er onmid dellijk een aantal hulpbehoevende menschen, die beslag op haar legden en aan wie zij zich dan geheel gaf. Het was merkwaardig stil in de kamer. Wij keken elkaar aan, of we elkaar voor het eerst in ons leven zagen. Maria wachtte kennelijk tot ik iets zou zeggen,maar ik bleef zwij gen en genoot van haar aanblik als van een oïlverwacht geschenk. Maria kwam nog twee stappen dichterbij. Zij keek me eigenaai'dig vorschend aan en ik voelde, hoe ik onder dezen critischen blik mijn zelfvertrouwen verloor en bloosde. „Is het waar, Arkadi, dat je zooals Tit mij vertelde naar het hooge Noorden wilt gaan? Als kolonist?" Ik had deze vraag verwacht, maar deson danks had ik mij niet op een antwoord voor bereid. Ik aarzelde te antwoorden; ik vreesde Maria's spottende lippen en haar kleineeren- de lach. „Tit zei me weliswaar, dat het wel bij een plan zou blijven en dat je er in werkelijkheid niet aan dacht je aan al die vermoeienissen en gevaren bloot te stellen..." Zij zweeg en ook nu bleef ik het antwoord schuldig. In plaats daarvan opende ik een lade van mijn schrijfbureau en nam daar het onderteekende contract uit. Maria las het aan dachtig door. Zij deed er zoo lang over, dat ik mij alweer ongerust voelde worden. Waarom had zij daar zooveel tijd voor noodig? Alles stond er toch kort en duidelijk in beschreven en tusschen de regels door was er waarachtig niets te lezen. Zou ze me nu uitlachen, zoo als ze dat vroeger altijd had gedaan? Zou ze me, evenals haar bi'oer, voor een dwaas, voor een idioot houden? Maria legde het document stil voor mij neer. Zij scheen bewogen. In haar sprekende oogen begon het vochtig te schemeren. Daar na streelde ze mijn hand, die op het blad van de schrijftafel rustte. Een onbeschrijfelijk lief tallig lachje verhelderde haar gezicht, toen ze zei: „Ik ben trotsch op je, Arkadi! Werke lijk, ik ben heel, heel ti'otsch op je!" Ik bloosde van blijdschap. Ik zou haar het liefst aan mijn hart hebben gesloten en haar voor haar welgemeende woorden mijn dank hebben betuigd. Maar ik wist zoowel mijn tong als mijn gevoelens te beheerschen en zei alleen: „Ik heb mij al de noodige honden aan geschaft. Het zijn alleraardigste dieren. Wil je ze eens zien?" Maria hield van honden. Zij bezat zelf een mooien, tweejarigen St. Bernhard, dien ze zelf had groot gebracht. Maar toen ze deze ruige dieren zag, deze wilde horde, die als een ben de uitgehongerde wolven te keer ging en ver woed de tanden liet zien, deinsde zij ontsteld achteruit. „Ik zou niet altijd met die beesten samen willen zijn." „Waarom niet? Het zijn brave werkdieren, die uitstekend hun plicht kennen." In plaats van te antwoorden, keek Maria mij wederom eenige seconden lang vorschend aan. Daarna zei ze op een toon, die geen tegenspraak duldde: „Ik zal je mijn St. Bern hard, mijn Dobrez, geven. Morgen vroeg breng ik hem 'hier, dan heeft hij tijd om aan je te wennen." „Ik zal dat geschenk niet aannemen. Ik weet, hoe zeer je aan Dobrez hangt. Boven dien begrijp ik niet goed, waarom ik er nog een hond bij zou moeten hebben, nu ik er al 36 bezit." „Die 36 behooren jullie allen tezamen. Die eene echter zal uitsluitend jou toebehooren. Je kunt met hem praten, als het alleen zijn je eens wat zwaar mocht gaan vallen. Hij ver staat alles." En plotseling legde Maria wederom haar hand op de mijne, terwijl ze bijna smeekend zei: „Ja toch, Arkadi, je neemt Dobrez mee, ja? Het zal een geruststelling voor me zijn." Wat bleef me anders over dan toe te stem men? Wij wandelden door den tuin en gingen op een bank zitten. Tegenover ons verhief zich trotsch en fier mijn mooi wit ouderhuis. „Wie zal het tijdens je afwezigheid bewo nen „Niemand. Dat wil zeggen, Klim en Pascha zullen in de benedenverdieping blijven en als huisbewaarders optreden." „Dan heb ik je een voorstel te doen: Zou je er bezwaar tegen hebben dezonnige kamer op de bovenste verdieping zonder vergoeding aan een paar oudere, alleenstaande daniës in gebruik te geven?" Ik keek Maria aan. Waarom was ze altijd alleen tegenover vreemde, noodlijdende men schen zoo goed? „De geheele étage staat tot je beschikking. Alleen mijn eigendommen, die zich nog in de torenkamer bevinden, zal ik nog naar beneden laten brengen." Plotseling stond Wadim voor ons. Hij kwam mij mededeelen, dat men mijn motorboot zoo juist- aan den steiger had gemeerd en stelde voor er .direct een proefvaart mee te gaan maken. „Dat doen we morgen," antwoordde ik. „Om tien uur kunnen jullie me verwachten." Wadim vertrok weer, maar Maria wilde gaarne de boot zien, waarmee ik de golven van den ijzigen oceaan zou doorklieven. Ik opperde het plan direct naar den steiger te gaan, maar daarop herinnerde zij zich plotse ling weer haar beschermelingen en wilde zij liever in het huis terug om ögt haar ter be schikking gestelde kamers te gfoan bekijken. Zij bleef lang boven. Veel te lang voor mijn ongeduld. Toen zij eindelijk beneden kwam, stond haar gezicht zeer ernstig. Zij bedankte me met een paar hartelijke woorden voor mijn bereidwilligheid. De oude dames zouden het heerlijk vinden in die mooie kamers te mogen wonen. Daarna wilde ze naar huis. Ik verge zelde haar tot de tuinpoort. Het was warm en zij droeg haar hoed aan haar arm. Toen ze me een hand gaf, zag ik op haar bruine lok ken de gouden haar van Taja glinsteren, die ik laatst op het kussen had gevonden en daar op mismoedig weer had weggeworpen. Nu nam Maria haar onbewust mee uit mijn huis. Lag daarin misschien een diepere beteekenis? '(Wordt vervolffrf.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2