Beperking aflevering van melk Uitreiking melk» en cacaokaarten Verhoogde heffing tabaksfabrikaten BOEFJE VROUW IN BRAND Nederlaodsch-Iodië en de Japaasche invoer Wat de gemeenten ontvangen HONDEN ETEN SCHAPEN V.S. nemeü 36 Deenscbe schepen over Pelsjager beleeft een sprookje MATSOEOKA in Italië Ballonrecord Weer onlusten te Damascus BINNENKORT REDE VAN CHURCHILL WINTERHULP#NEDERLAND Sforf op 5553 of op 877 De Secretaris-Generaal van hetDeparte ment van Landbouw en Visscherij heeft be paald: Het is aan hem die melk of volle melk aan den verbruiker verhandelt of aflevert verboden per dag een grootere hoeveelheid daarvan te verhandelen of af-te leveren aan verbruikers dan overeenkomt met een hoe veelheid van 85 van zijn Bemiddelde dag omzet aan verbruikers in de basisperiode. Deze basisperiode is: a. Hetzij de periode van 15 Sep tember 1940 tot en met 12 Oc'tober 1940 voor die gevallen, waarin de gemiddelde omzet of aflevering per dag over die periode kan worden berekend. b. Hetzij de periode van 24 No vember 1940 .tot en met 15 Maart 1941 voor die gevallen, waarin een gemiddelde omzet of aflevering por dag over de onder a. gen. periocfe wegens het ontbreken van gegevens bij het betrokken standardisatiebe- drijf of bij den betrokken slijter niet kan wol*den berekend. Het is aan een standaardisatiebedrijf ver boden aan een afnemer per dag een groo- tere hoeveelheid melk voor consumptie af te leveren dan overeenkomt met een hoeveel heid van 85 van de hoeveelheid melk. welke het standaardisatiebedrijf in de basis periode gemiddeld per dag aan hem voor consumptie heeft afgeleverd. Het bepaalde geldt met dien verstande dat de voorgeschreven maximum dagomzet, respectievelijk maximum aflevering per dag op Zaterdag verdubbeld mag worden. Bij de berekening van den gemiddelden omzet of aflevering per dag en van den maximum dagomzet of maximum aflevering per dag blijven de leveringen aan of ten be hoeve van ziekenhuizen, sanatoria, kinder kolonies en daarmee gelijk te stellen inrich tingen. alsmede de leveringen ten behoeve van zieken en aan scholen ingevolge de schoolmclkregeling. buiten beschouwing. De directeur-generaal van de voedselvoor ziening is bevoegd om in naar zijn oordeel hiervoor in aanmerking komende gevallen of groepen van gevallen de hoeveelheid melk of volle melk, welke maximaal mag worden verhandeld óf afgeleverd, te verhoogen of te verminderen. De secretaris-generaal van liet departe ment van Landbouw en Visscherij deelt me de, dat zeer binnenkort zal worden overge gaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten. Op nader door de plaatselijke distributie diensten aari te geven tijdstippen zullen op vertoon \an de distributiestamkaarten ge noemde kaarten worden uitgereikt en wel: a. aan een kind, dat na 1 April 1937 gebo ren is: vier melkkaarten en één cacaokaart, b. aan een kind, dat na 1 April 1927, maar vóór 2 April 1937 geboren is, twee melkkaar ten en één cacaokaart, c. aan personen, die vóór 2 April 1927 ge boren zijn: één melkkaart. De onder c genoemde groep van houders van distributiestamkaarten komt dus niet in aanmerking voor cacaokaarten. Met nadruk wordt de aandacht van melk veehouders op het volgende gevestigd. Aangezien het waarschijnlijk is, dat de aan melkveehouders en hun gezinnen, als mede de aan 't bij heil inwonende personeel uitgereikte melkkaarten te zijner tijd weder om zullen moeten worden ingeleverd, zullen de aan deze groep van personen uitgereikte kaarten in o ngeschonden toestand zorgvuldig bewaard dienen te worden. De nadere regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de eventueele distributie van melk en cacao zullen t.z.t. nadere mededeelingen vol gen. Uitgesteld tot i Mei In verband met de verhooging van den tabaksaccijns, welke op 1 April in werking zop treden en de onzekerheid, welke tijdens de oorbereiding daarvan bij ae industrie en den handel bestond ten aanzien van den invloed van die verhooging op de detailprij zen van tabaksfabrikaten, is het wenschelijk voorgekomen de verhoogde heffing van om zetbelasiing en invoerbclasting, welke voor deze artikelen op 1 April in werking zou treden uit te stellen tót 1 Mei a,s. GEEN HANDEL IN KUNSTMESTBONNEN. Het koopen, te koop aanbieden en verkoo pen. zoomede het ten geschenke geven en ten geschenke aannemen van kunstmest- bonncn is verboden. Een Rotterdamsche wolkenkrabber Gisteren is aanbesteed de bouw van een woongebouw te Rotterdam-Zuid hoog 12 verdiepingen en lang pl.m. Q5 meter, be- vatende 118 woningen. Laagste inschrijver was J. G. en A. Mak, aannemingsbedrijf te Rotterdam met f G27.763. Politie betrapte hem bij het schatgraven. Een pakjuffrouw, die werkzaam was in een pakhuis aan de Fredcrik Hendrik straat te"* Amsterdam, kwam tot de onaan gename ontdekking, dat uit haar tasch 4.50 was verdwenen.Zij deed aangifte van de vermissing van het geld en heel spoedig kon de politie, die een onderzoek instelde, den dader achterhalen. Het bleek een elfjarige jongen te zijn, die den dief stal had gepleegd De knaap had een ge deelte van het geld versnoept, de rest had hij begraven bij een schuilkelder. Om ge makkelijk de plek te herkennen, waar hij het geld had verstopt, had hij een stokje in de aarde geplant. Bij toeval kon de po litie hem betrappen, toen hij aan het schat graven was. Gisteravond omstreeks half zeven is do 63- jarige vrouw M T. M. Crispijn uit de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam, die in de Gou- vernedwarsstraat op bezoek was, in brand geraakt, doordat haar kleeren tegen een pot kachel aankwamen. De vrouw vluchtte bij buren binneiT', waar haar brandende klee ren werden gedoofd. Ze had echter ernstige brandwonden aan rug en onderlijf opgcloo- pen en werd door den GG D. naar een der hospitaalschepen aan de Leuvehaven ge bracht, waar zij in zorgwekkenden toestand is opgenomen. DE RIJKSARBEIDSBEMIDDELING. TE ALKMAAR. Naar we vernemen, staat thans vast, dat de Rijksarbeidsbemiddeling op 1 Mei a.s. zal beginnen te werken. Men weet, dat deze datum reeds eenige malen is uitgesteld. Thans zal het er echter van komen, In verband daarmee zijn ook de werk zaamheden in het gebouw van de voormali ge Handelsschool begonnen. Er wordt daar gebroken en getimmerd, dat het een lieve lust is en we vermoeden, dat er straks wei nig meer zal zijn, dat aan de oude school zal kunnen herinneren. De Tokio Asahi Sjimboen meldt uit Bata via, dat Nederlandsch Indië drastische in voerbeperkingen heeft ingesteld op den in voer van luxe artikelen en minder belang rijke goederen, waardoor hoofdzakelijk de Japansche invoer wordt getroffen, terwijl de door het Britsche empire ingevoerde goede ren als noodzakelijk worden beschouwd en ook verder onbeperkt kunnen worden inge voerd. Financieel verkeer rijk en ge- meenten. In de Nederlandsche Staatscourant is op genomen een staat betreffende de uitlceerin- gen uit het gemeentefonds over het uitkee- ringstijdvak 1939-1940 voor de onderscheiden gemeenten. Op dezen staat komen o.m. de volgende posten voor: Noord-Holland: Alkmaar f335.290.37, Am sterdam f 13.151.380,54, Den Helder f 503.011,16 Hoorn f 143.880.72, De verlichting van de tiets Een half uur na zonsondergang nog zonder licht rijden mag! Het is bekend, dat ingevolge het motor- en rijwielreglement alle rij- en voertuigen de voorgeschreven verlichting moeten voeren van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. De verduiste ringsvoorschriften bepalen, dat verduisterd moet worden van zonsondergang tot zonsop komst. Dit voorschrift werd door sommige politie-autoriteiten aldus opgevat dat in af wijking van het motor- en rijwielreglement de verlichting van rij- en voertuigen thans ontstoken zou moeten zijn van zonsonder gang tot zonsopkomst. Reeds geruimen tijd geleden vestigde de A.N.W.B., die zich met deze opvatting niet kon vereenigen, de aan dacht der betrokken autoriteiten op deze kwestie. Thans kan worden medegedeeld, dat de wnd. secretaris-generaal van het departe ment van justitie hieromtrent een duidelijke instructie heeft gegeven, volgens welke de be palingen van het motor- en rijwielreglement nog onverminderd van kracht zijn. Zoo kan h.v., aldus de instructie een wielrijder nog een half uur na zonsondeagang zonder licht rijden. Wenscht hij echter in di.en tijd toch zijn lichten te ontsteken, dan zullen deze op de voorgeschreven wijze afgeschermd moeten zijn. 25 woldragers doodgebeten. Gisteren zijn op den Moerdijk tusschen Lemmer en Urk 25 schapen, waaronder eeni ge lammeren, door honden doodgebeten en verscheurd. De politie van Lemmer heeft de /.aak in onderzoek. De schapen, die geregeld loopen le grazen op dezen dijk, behooren in eigendom toe aan den heer R. Haaksman te Echten bij Lemmer. Meer dan duizend Italiaansche zeelui opgepikt Volgens officieele berichten uit Engel sehen bron zijn meer dan duizend Italiaan sche zeelui, die hebben deelgenomen aan den slag in het oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee, tot dusver opgepikt en naar Alexandriö en Pyraeus overgebracht. Amerikaanscbe industriëelen op studiereis Onderzoek naar mogelijkheid van samenwerking tusschen Zuid- Amerika en de V.S. Te Santiago zijn 20 vertegenwoordigers der Amerikaanscbe industrie aangekomen, die een stiïdiereis door Zuid-Amerika maken. Volgens de Mercurio moet deze delegatie de economische kracht der Zuid-Amerikaansche landen bepalen en een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van samenwerking tus schen verschillende Zuid-Amerikaansche in dustrieën en groote ondernemingen in de Vereenigde Staten. De delegatie heeft voor al belangstelling voor de industrieën, die de Amerikaansche wapenindustrie zouden kun nen aanvullen. Groote deviezen- smokkelarij in Chili Winst werd voor verkiezings campagne gebruikt. De ontdekking van reusachtige deviezen- smokkelarijen, waarbij de Engelsche „Banco de Londres y America del Sur" ten nauw ste betrokken is, heeft to Santiago groot op zien gebaard. In 1938 hebben, naar thans bekend wordt, de toenmalige president der deviezencommissie en genoemde bank ver boden transacties in ponden sterling aan gegaan. Men- vermoedt, dat de winst uit rieze „transactie", ter hoogte van ongeveer tien millioen pesos, gebruikt is bij de ver kiezingscampagne ten voordeele van Ross, den ca.ndidaat voor het presidentschap, die Engeland welgevallig is. De justitie heeft de aangelegenheid in handen. AMERIKAANSCHE VRACHTBOOTEN NAAR ENGELAND. De scheepvaartcommissie te New York heeft den verkoop von de vrachtboot „Emma Alexander" (7193 brt) en „Alexander" (8357 brt) goedgekeurd. Deze schepen zullen voor taan onder Britsche vlag varen; Zii zijn ge kocht door de Canadian Pacifac Steamship Lines. Voorts zijn negen motorbooten aan Engeland verkocht. De regeering der Vereenigde Staten heeft volgens de Associated Press 36 in Ameri kaansche havens liggende Deensche schepen overgenomen. Het departement van finan ciën heeft als motiveering aangevoerd, dat aan eenig materiaal pogingen tot sabotage te zien zijn. Daarom heeft men de schepen op grond van de wet op de spionnage moe ten overnemen. Van de 36 Deensche sche pen liggen er 15 in New York, 8 in Bal ti more, 2 in Philadelphia, 2 in Norfolk, 2 in Los Angeles en 2 in Jacksonville, 1 in Port land en 1 in Harbour (Washington). Blauwe steenen in een dassenhol. Donderdagmorgen verscheen, naar de S.P.T. meldt, bij een van de grootste juweliers van New York een eenvoudig gekleed man, die den eigenaar van de zaak een zeemleeren zakje overhandigde, mét het verzoek den in houd te taxeeren en eventueel te koopen. Deze bleek te bestaan uit een aantal prach tige saffieren met een totale waarde van ruim 25.000 dollar. De juwelier, die het zaakje niet vertrouw de, hield den man aan de praat en waar schuwde intusschen de politie, die na enkele minuten met een overvalwagen voor den winkel verscheen en den verbouwereerden klant naar het bureau in de 36ste straat mee nam. Daar ondervraagd, verklaarde de man Pe ter Delaney te heeten, te Sweet Grass (Mon- tana) te wonen, en van beroep pelsjager te zijn. Dc vorige week had hij in de buurt van Yogo Creck een dassenhol ontdekt en daar in tot zijn verbazing een aantal prachtige blauwe steenen gevonden, waarvan hij de herkomst niet kende. Een vriend had hem daarop den raad ge geven, eens te informceren wat het voor steenen waren. De eigenaar van de plaatse lijke „drugstore", die als deskundige in alle zaken bekend stond, taxeerde de vondst op wel' 200 dollar. Daar Delaney van dit bedrag York getogen in de hoop er misschien wel 250 dollar voor te maken. De .New Yorksche politie wendde zich te legrafisch-tot den sheriff te Sweet Grass, en nog des avonds kwam het antwoord, dat de waarheid van het verhaal bevestigde. Daar van een diefstal van saffieren niets bekend is, is Delaney als „gezeten burger" naar zijn dorp teruggekeerd. Hoe de saffieren, in het dassenhol terecht zijn gekomen, zal wel altijd een raadsel blij- Italiaansche loochening Het Italiaansche ministerie van marine, dat de waarheid nimmer verbergt, loochent catbgorisch, dat de lichte kruiser Bandanera tot. zinken is gebracht. Aan de Brenner hartelijk ver welkomd. De speciale trein, waarin de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken- Malsoeoka reist, is gisterochtend te 6.40 uur aan de Brenner aangekomen. Het station was ge tooid met de kleuren van Japan, Italië en Dultschland. Matsoeoka werd door een Italiaansche de legatie verwelkomd. De trein vertrok te 7.14 uur naar Rome. 's Avonds omstreeks 19 uur arriveerde de Japansche gast te Rome. Hii werd op het station Osticnse met gejubel ontvangen. Ter begroeting van den minister van buiten landsche zaken waren in de stationshal, die rijk met de Japansche en Italiaansche vlag gen versierd was. aanwezig: de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, als vertegenwoordiger van den Duce, de secretaris-generaal van de fascistische partij, minister Serena. de onderstaatseere- tarisscxn van het minister-presidium .en van de ministers van oorlog en marine, de gou verneur van Rome. Vorst Borghese, de chef van den generalen staf der fascistische mi litie. de bevelvoerende generaal van het gar- nv.-n van Rome, alsmede van Duitsche zijde ambassadeur von Mackensen. Verder de gezanten van de hij het driemogendheden pact aangesloten landen. Onder de klanken van het Japansche volkslied inspecteerde Matsoeoka de voor het stafion opgestelde eerecompagnie. Een duizendkoppige menigte begroette den Ja- panscben gast met eindeloos gejuich. Steeds weer weerklonk de roep: „Evviva 11 Gianpone. evviva la Germania, evviva 1'Italia". Nadat de personen, die ter be groeting van Matsoeoka aanwezig waren, voorgesteld waren, begaf de Japansche gast zich in eezelschap van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano naar Villa Madama, dat de Italiaansche regee- ring den Japanschen minister voor den duur van zijn verblijf ter beschikking heeft gesteld. Besprekingen van Matsoeoka met Mussolini. De besprekingen van Matsoeoka met den Duce en graaf Ciano beginnen heden in den loop van den middag. Matsoeoka wordt he denochtend door den Koning-Keizer in ge hoor ontvangen. Ter eere van Matsoeoka zal deze in het Quirinaal een officieel dejeu ner geven. Van 28 tot 30 Maart heeft Zinovjef, vlieger van Aerologisch Observatorium der Sovjet- Unie, een vlucht van weergaloozen duur vol. bracht met de ballon USSR 80, met een in houd van 395 M3. Zinovjef is 46 uur 12 min. in de lucht, gebleven en heeft op deze wijze het wereldduurrecord voor deze categorie balloqs meer dan verdubbeld. Dit was 16 jaar. geleden gevestigd .door den Franschen ballonvaarder Georges Cornicr. Tijdens de vlucht deed Zinovjef wetenschappelijke waarnemingen. Te Damascus hebben zich weer ernstige ohlusten voorgedaan in verband met de nieuwe staking, waaraan ook het personeel van de verkeersbedrijven deelneemt. Tus schen de betoogers en de Fransche troepen die ten deele uit Senegaleezcn bestaan kwam het tot hevige botsingen. Tot dusver zouden zes Syriërs gedood en vrij velen gekwetst zijn. De onlusten strekken zich over geheel Sy rië uit. In Aleppo en andere plaatsen zijn overeenkomstige incidenten voorgevallen. Intusschen poogt de Fransche hoogecom- missaris van Syrië, generaal Dentz, met de politieke leiders van Syrië tot een compro mis te komen omtrent den toekomstigen re- gceringsvorm van dit Fransche mandaats- gebied. De diplomatieke correspondent van de Daily Mail deelt mede, dat de minister président zijn uitgestelde radiorede binnen kort zal houden. Hij zal dan in staat zijn de houding van' de rëgeering inzake de jongste gebeurtenissen op den Balkan te bespreken en deze met betrekking tot de ondersteuning van Joegoslavië uiteen te zetten. In de afgeloopen 36 uur zijn belang rijke besprekingen gevoerd, zoodat de Joe goslavische regeering niet kan twijfelen aan de snelheid en aan de mate, waarin de Britsche hulp zal worden verstrekt. Omgeving van Singapore gevaarlijk Reeds talrijke schepen op mij nen geloopen en vergaan. De kapitein van het Japansche s.s. Milan Maroe dat komende van Johore op het Maleische schiereiland, te Jokohama is binnengevallen, deelde mede, dat bij Sin gapore een Noorsche koopvaarder en een Britsche stoomsfiJiip op mijnen geloopen *jn gezonken zijn. Het Britsche schip was 7000 ton groot en met een lading munilie op weg naar Hongkong. De Japansche kapitein zeide, dat deze ongelukken veroorzaakt werden door de groote oppervlakte der En gelsche mijnenvelden Den laat.sten tijd zijn reeds talrijke stoomschepen, jonken en kleine vaartuigen op mijnen geloopen. Amsterdamsehe effectenbeurs Kalme affaire. Onzekere markt. Na vaste opening, achteruitloo- pende koersen. Amerikanen gedrukt. Nederlandsche beleg gingen opnieuw goed gedispo- neerd. Duitsche fondsen mee. rendeels lager. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 95%-95 5/16 96 13/16-96% 97 5/16 98 11/10 03% 95i/2 97 5/16 98 11/16 83%-Si 3/16 o/ 8fi%-87% 86% 88 81% 86% Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr.'b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 82 84 's Grav. '37 I 3% 88% N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 82% 85 R'dam '37 I III 3% 79% 83 Z.-Holland 1937 3 82 83 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 88% 89 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Bnitenland. Farhenind I. G- 7 126 117 Gelsenk. Bergw. 5 62% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 186 190 Ned. Ind. Handelsb. A 130 134 Ned. Handel Mij. c.v. A 134% 135% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 114%-116 121-116%; Calvé Delft c.v. A 67 69% Centr. Suiker Mij. 203 203 Fokker g A. 192% Lever Bros en Unilever cv.A117%-116 123-12Ü Ned. Ford 336 335 Philips G B.V.A. 199-202 209%-205% Philips pref. A. 146 Bnitenland. Anaconda copper cv. A. 27%-27% 26%-27 Beth. Steel cv. A. 79%-80% 7S%-77% Gen. Motors cv. A. 49% 48 1/16 Kennecot Copper cv. A. 35%-35% 35-34%' North. Am. Aviation cv. A. 14% 14 7/16 Rep. Steel cv. A. 23 3/16-23% 22%-2215/16 U. S. Steel cv. A. 61%-62% 61%-60%' PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 217% 226% Kon. Petr. 240%-244 257%-25f Buitenland. Shell Union cv. A. 1115/16-11% 12-11% Tide Water cv. A. 9 15/16-9% 9%-913/16 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 116-117 120-118 Java China Japanlijn A 152-154 157-154 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 159-160 163-161 Kon. Paketvaart A. 245 245-243 Ned. Sch'cepv. Unie A. 179%-178% 1S2%-179%' Rott Lloyd A. 140 143 Stoomv. M. Nederland A. 141 143 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 444-440% 446-450 Javasche Cultuur 247 259 N.1SU. 253 263 Ver. Vorstenl. Cult. 11S%-121 125-122% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 188-189 198-196 Deli Mij. cv. A. 257-260 266-268 Senembah 2003^-202 208-210 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 279%-281% 289-283 Ban dar Rubber Mi j. A. 220 224% Deli Batavia Mij. A. 225 229% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 1 April 1941. Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit- sersche Francs 4356; Fransche Francs 3.768; Lires 9.S7; Deensche Kronen 36.37; Zweed- sche Kronen 44 85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; idem (nieuwe schulden) 7.54. POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, No. 6555. Al® bank der Winterhulp Neder- derland 1® aangtwezen de Kaaver- eenlging N.V„ Amsterdam, No. 877. Ge brengt gelnk In veler leven!/

Schager Courant | 1941 | | pagina 2