OFFENSIEF Ook Fransche schepen onder bewaking Geen stopzetting van de vleesvoorziening op komst? lyksmirl in Naderlifld geen wettig betaalmiddel DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Joegoslavisch- Britsch- Grieksch Eden en generaal Dill in Belgrado Noorderlicht waargenomen Nieuwe jodenverordening te HAARLEM De Japansch-Russische handelsbesprekingen Niet aanvalspact Rusland-Japan? Een centraal tooneelgezelschap Verduisteren 8.14 uur VLEESCHBONNEN „09" VERNIETIGEN ZUINIG MET DE BRANDSTOF De foto voor het persoonsbewijs Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. WOENSDAG 2 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11459. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Berlijn acht de Duitsch Zuid-Slavische crisis ernstig Naar in Berlijnsche politieke krin gen verluidt, is de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, te Belgrado aangekomen. Men neemt aan, dat hij door generaal Dill vergezeld wordt en houdt het voor mogelijk, dat hij reeds contact met de Joegoslavische regeering ge kregen heeft. OFFENSIEF OP KOMST? De correspondent te Belgrado van de New York Times, Sulzberger, beweert in een uit voerig bericht uit Bitolj, dat de Grieken een offensief voorbereiden van het Ochrida-meer tot aan de Adriatische zee. De Britsche strijd krachten komen Griekenland binnen, terwijl Joegoslavië een aanzienlijk leger heeft sa mengetrokken van de Grieksche grens tot aan Montenegro. Van Joegoslavische zijde heeft men op Griekschen bodem gemotori seerde Britsche eenheden in de nabijheid van Albanië gezien. De Joegoslavische strijd krachten in deze streek zijn practisch op oorlogssterkte. Het tijdstip voor 't offensief hangt, voornamelijk van Belgrado af. Onder de jonge Joegoslavische officieren bestaat er geen twijfel over, dat men tegen Italië zal optrekken. Reeds bevinden zich verscheidene Grieken als verbindingsofficie ren in Joegoslavië, terwijl Britsche waarne mers tusschen Belgrado en Athene op en neer reizen. Ten zuiden van de GriekschJoego slavische grens heeft de correspondent zelfs een Engelschen generaal aangetroffen, die de streek inspecteerde. Algemeene mobilisatie in Joego slavië? De militaire voorbereidingen in Joegosla vië, zoo meldt de Times uit Belgrado, wór den voortgezet. Steeds meer reservisten wor den opgeroepen. Gisteren zijn. de scholen ge sloten, hetgeen de Times-correspondent te Belgrado de laatste voorbereiding noemt voor de algemeene mobilisatie. Duitsche gezant op weg Berlijn. naar Naar men in politieke kringen te Berlijn verneemt, is de Duitsche gezant te Belgrado naar Berlijn onderweg om verslag uit te brengen. Het laat zich aanzien, dat hij in den loop van den dag te Berlijn zal aan komen. Ernstige toestand. Het feit, dat, de wederzij dsche ge zanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn gegaan, noemt men in politieke kringen te Berlijn een bewijs voor dén ernstigen toestand, waarin de Duitsch-Joegoslavische crisis is ge raakt. D.N.B. meldt, dat de Berlijnsche avond bladen op de eerste pagina melding maken van de anti-Duitsche gebeurtenissen in Joe goslavië. De „Lokalanzeiger" heeft als kop pen: Servische terreur neemt toe; benden brandstichters trekken van dorp tot dorp. De „Nachtausgabe" heeft als koppen: Ver volging van Duitschers. De „Angriff" heeft als koppen: De toestand verscherpt; nu al systeem bij de vervolging der Duitschers. Uit Szegedin in Hongarije seint D.N.B;, dat betrouwbare berichten van de overzijde der grens vernielden, dat de kreet „Maakt jacht,op de Duitschers" de politieke leuze is geworden van Servische studenten en militairen, wier optreden tegen de Duitsche en Italiaansche, doch ook tegen de Hongaar sche en Bulgaarsche volksgroep steeds ge- weldadiger vormen aanneemt. Vooral de Duitschers en Italianen zijn in de steden en dorpen van het Servische en Sloveensche gebied op het oogenblik hun le ven en bezit niet zeker. Daarentegen wordt in de berichten uit 't Kroatische, en Dalma- tlsche gebied vermeld, dat de Duitschers en Italianen zich niet alleen ongehinderd in het openbaar kunnen bewegen, doch dat in tal van Kroatische dorpen de betoogingen ten gunste'van de as worden voortgezet. De Servische politie en gendarmerie probee- ren achter betpogingen voor Duitschland te gen te gaan, terwijl zij de uitspattingen te gen de Duitschers laten gaan en niets on dernemen tegen de demonstraties tegen de asmogendheden, die door den orthodoxen clerus en Servische militaire kringen wor den gesteund. Kroatische beraadslagingen be ëindigd. De beraadslagingen in het paleis van den Banoes te Agram zijn om half acht beëindigd. Omtrent het standpunt dat de Kroaten tenslote zullen innemen is echter nog geen officieele lezing gegeven. Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen mag men wel aannemen, dat Matsjek vast besloten is volstrekt te weigeren zich. door militaire kringen 'te Belgrado den oorlog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den binnenlandschen toe stand. In de eerste plaats eischen zij on middellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan de buren te herge ven. Voorts zou de buitenlandsche propa ganda onmiddellijk gestaakt moeten wor den. Het bewind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm be lang, zegt D.N.B. Boschbrand op Zuid-Slavisch ge bied bij Roemeensche grens. In de onmiddellijke nabijheid van de Roe meensche grensplaats Staramoa is op Zuid- Slavisch gebied een geweldige boschbrand uitgebroken. Volgens verklaringen van over de grens gevluchte personen houden zich in dit boseh nog talrijke volksduitschers ver borgen Aangenomen kan worden, dat de brand door de Servische grenstroepen is aan gestoken om de Duitschers gemakkelijker te kunnen grijpen en hen te verhinderen de grens te .overschrijden. Engelsche persstem. „Laat ons, nu wij de Joegoslaven hebben aangemoedigd Duitschland'barsch af te wij zen, een blik op de landkaart slaan. Dit is geen ooi-log, waarin wij. ons kunnen veroor loven iets reeds als afgedaan te beschouwen", zoo schrijft de Daily Herald. Het, blad meldt, dat de grenzen van Oostenrijk, Hongarije, Roemenië en Bulgarije Joegoslavië van het noorden tot het zuidoosten omringen. Wij staan voor een verhitterden strijd in Zuid oost-Europa. Wij hebben geen reden om te juichen. NOORDELIJKE PROVINCIES GE NIETEN VAN ONGEWOON SCHOUWSPEL Het Nederl.an.dsch meteorologisch instituut deelt mede: In den nacht van Zondag op Maandag jl. werd op verschillende plaatsen in ons land fraai noorderlicht gezien. Het aardmagne tisme en de radio-ontvangst op ulta-korte golf vertoonden tegelijkertijd gi'oote storin gen, die evenals het Noorderlicht het gevolg zijn van sterke werkingen van electrisch karakter in de bovenste iagen van de at mosfeer. Uit de tot nu toe ontvangen berichten (Den Helder, Sneek, Huizum. De Leek, Win schoten, Wassenaar, Utrecht De Bilt, Amers foort, Vriezeveen, Voorts en Warnsveld) die onderling vele punten van overeenstemming vertoonen, blijkt, dat het Noorderlicht om streeks 10 uur als een zwak schijnsel in het noorden aanving en na 11 uur tot krachtige ontwikkeling kwam. Talrijke sterke licht bundels schoten uit den lichtschijn naar bo ven, tot 60 graden hoogte, die op verschillen de plaatsen de huizen en de omgeving dui delijk verlichtten. Algemeen viel de groene kleur van het, verschijnsel op. Te 11 uur 45 bereikte liet licht zijn grootste intensiteit, om daarna snel af tc nemen. Het bleef nog tot laat in den nacht zichtbaar. Zooals uit de opgegeven plaatsen blijkt, waren het voornamelijk de noordelijke pro vinciën, waar men van 't ongewone schouw spel kon genieten. Waarschijnlijk verhinder de meer zuidelijk de bewolking de waarne ming. Kan wel in betaling worden aangenomen. De opheffing van de deyiezengrens tus schen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de Rijksmark in Nederland wettig betaalmiddel wordt. Betaalmiddel in Nederland is uitsluitend de gulden en de Reichskreditkassescheine. Uit het Duitsche kunnen natuurlijk beta lingsmiddelen naar Nederland worden overgebracht, die tegen de geldende clea- ringkoers kunnen worden ingeruild. Ieder een kan derhalve marken In betaling aan nemen, want zij kannen bij iedere bank worden ingeruild. Nu het betalingsverkeer vrij is, komt de z.g. „ondersteuningsmark" te vervallen. OVERAL „VERBODEN VOOR JODEN". De regeeringscomniissaris voor Haarlem S. L. A. Plekker, heeft een verordening uit gevaardigd, waarin ter uitvoering van de handhaving der openbare orde wordt be paald. dat het aan Joden verboden is hotels, restaurants, café's, bioscopen, schouwbur gen, openbare leeszalen, openbare vergader lokalen, openbare bad- en zweminrichtingen cn openbare badhuizen binnen de gemeente Haarlem te betreden, of in deze inrichtingen te verblijven. Eigenaren en exploitanten of bestuurders van deze inrichtingen zijn ver plicht op een duidelijk zichtbare plaats bil jetten met het opschrift „verboden voor Jo den" aan te brengen. Inrichtingen, waar het verblijf aan Joden wel zal worden toege staan. zullen nader worden aangewezen. Voorts wordt in deze verordening bepaald, dat het aan Joden verbo den is hun woonplaats binnen de gemeente Haarlem te vestigen, of daar hun hoofdverblijf op te slaan, voor zoover zij daar geen woonplaats of hoofdverblijf hadden. Joden, die zich na 25 Februari in Haarlem hebben gevestigd, zijn verplicht onverwijld op de gemeentesecretarie een vergunning aan te vragen om binnen de gemeente te mogen wonen. Voorts is het aan Joden ver boden binnen de gemeente Haarlem te ver huizen, tenzij zij daartoe van den regee- ringscommissaris toestemming hebben ge kregen. Het niet in acht nemen van deze voorschriften wordt gestraft. MET NED. INDIë VORDEREN DE BESPRENGEN „ZEER LANG ZAAM". Volgens een Domeibericht heeft de plaats vervangende woordvoerder van het Japan- sche informatiebureau den buitenlandschen journalisten medegedeeld, dat de handels besprekingen met de Sowjet-Unie spoedig tot een vriendschappelijke overeenkomst zul len leiden. De Japansch-Fransche besprekin gen over Indo-China worden voortgezet, evenals de handels- en visscherijbesprekin gen met de Sovjet-Unie, welke eveneens wel- dra tot resultaat zullen leiden. De bespre kingen te Batavia noemde de woordvoerder „zeer langzaam", zoodat het einde daarvan niet zoo spoedig verwacht kan worden. Vergeniqde Staten De Amerikaansche regeering heeft gisteren negentien Fransche schepen, die in zes Amerikaansche havens lig gen, waaronder het luxe-schip „Nor- mandië", onder bijzondere bewaking gesteld. „United Press" ziel daarin de inlei ding tot de overneming van deze schepen door Amerika. Volgens een telegram van S.P.T. uit New York is de correspondent le Washington van de „New York Daily News" van oordeel, dat het. in gebruik nemen van de inbeslag geno men Italiaansche en Duitsche schepen slechts een kwestie van tijd is. Alles duidt er op, aldus deze correspon dent, dat. de regeering dér Vereenigde Staten vastbeslolen is niet slechts de hulp aan En geland, maar eveneens haar politiek ten op zichte van de Asmogendheden tot de grens van het mogelijke door te voeren. De „New York Herald Tribune" eischt even eens de indiensttreding van de in beslag ge nomen schepen. Tokio zou concessies moeten doen. Het Oost Aziatische blad „North China Daily News" méldt,, volgens S.P.T., dat de Japansche minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, de Sovjctregeering bereid heeft gevonden een niet-aanvalspact met Ja pan te sluiten op voorwaarde, dat Japan af stand doet van zijn aanspraken op de petro- leumvelden van Noord Sachalin en van de visscherij rechten. Er is, zooals wij eerder berichtten sprake geweest van het oprichten van twee of drie stadsgezelschappen. De heer Primo, hoofd van de afdeeling tooneel en dans van het departement van volksvoorlichting deelt mee, dat op dit oogenblik nog een andere mogelijkheid overwogen. Die mogelijkheid is: het vor men van één centraal gezelschap, waarin de beste Nederlandsche tooneelkunstenaars worden opgenomen. Dat. zou een gezel schap worden van enkele honderden kun stenaars en dit gezelschap zou werk van groot formaat moeten brengen. Het centrale gezelschap zou dan worden onderverdeeld in aparte groepen, welke als vaste gezelschappen van groote steden zou den kunnen worden beschouwd. Daarbij is dan gedacht aan Amsterdam, den Haag, Rot terdam en Arnhem. Zou men over voldoende krachten beschikken dan zou "men ook het Noorden een vaste groep willen geven. Het groote voordeel van een dergelijk cen traal gezelschap zou zijn dat het onder één algemeen leider zou staan, die het geheel kan overzien, die alles organiseert en die dus de volledige verantwoordelijkheid moet dra gen tegenover de overheid en tegenover dé kunstenaars, die onder hem werken. De klassieken zouden een basis moeten vor men. hoewel ook modern werk van allure zal worden gebracht. Men moet echter niet venyachten. dat het goede blijspel zal wor den verwaasloosd. De klassieken moeten een uitgangspunt vormen, maar elk ander sterk tooneelwerk met goeden inhoud zal ook in aanmerking komen. De ontspan ningsfactor zal dus zeker niet worden voor bij gezien. Vanavond gaat de verduistering in om eo duurt tot morgenochtend 7.12 uur De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt naa: aan leiding van het feit, dat voor de loopende pe riode niet de met „09" doch met „10" gemerk te bonnen van de vleeschkaart werden aan gewezen bekend, dat ook in de toekomst de met „09" gemerkte bonnen niet voor het koo- pen van vleesch en vleeschwaren zullen wor den aangewezen. Alle met „09 vleesch" en „09 worst en vleeschwaren" gemerkte bonnen van de vleeschkaart kunnen derhalve wor den vernietigd. Voorloopig geen nieuwe bonnen. Naar wij, aldus het Vad. van officieele zij de vernemen, zullen voorloopig geen nieuwe bonnen worden aangewezen voor het ver krijgen van vaste brandstoffen, zoodat men met zijn aanwezige voorraden erg zuinig zal dienen om te springen. Over een eventueele verlenging van den geldigheidsduur van de onde bonnen, die gisteren afliepen, is nog geen beslissing genomen. (Van onsen Haagschen correspondent) Geruimen tijd geleden hebben wij gemeld, dat overwogen werd voor de foto van het Persoonsbewijs uitzonderingen toe te staan ten aanzien van vrouwen, die gewoon zijn steeds een hoofdhedekkig te dragen, in het bijzonder Geestelijke Ordezusters en zij die de kap dragen als onderdeel van geweste lijke racht. Te haren aanzien is nu bepaald dat zij zich mogen laten fotografeeren met kap, sluier, of doek, mits deze hoofdbedek king zooveel mogelijk wordt teruggeschoven en geen schaduw op het gelaat werpt. Des noods mag bij Ordezusters het linkeroor on zichtbaar blijven, indien het niet mogelijk of toelaatbaar is, die zichtbaar te doen zijn. Vanwege Rijksinspectie der Bevolkingsre gisters wordt een rondschrijven aan de Ge meentebesturen gezonden met uitvoerige om schrijving van de toegelaten afwijkingen der voorgeschreven eischen, waaraan de foto's voor het Persoonsbewijs in het alge meen moeten voldoen. In voorkmende gevallen wende men zich dus tot de gemeentesecretarie, ten einde te voorkomen, dat men wegens incorrecte foto wordt teruggezonden bij het afhalen van liet Persoonsbewijs. Deze dagen hebben wij aan de Alkra. Crt. het bericht ontleend, dat ernstig zou worden overwogen om een paar maanden de vleeschvoorziening stop te zetten ten einde de boeren de gelegenheid te geven, de koeien in de weide slachtrijp te maken. Naar aanleiding hiervan heeft onze Haagsche correspondent bij informatie ter bevoegder plaatse vernomen, dat er geen enkele grond van waarheid is voor de ge- rechten, als zouden de koeien eenige maanden met „rust" worden gelaten. Wèl bestaat er bij de boeren nog i steeds de neiging om hun koeien ioo veel mogelijk vast te houden, doch de Veehouderij Centrale is niet van zins met de verplichte afleve ring van slachtvee de hand te lich- ten. n j Mogelijk zit achter genoemde geruchten i tevens de bedoeling om een proefballonne- tje op te laten. Maat* de bevoegde auto- T.noindo den a.nvoer van aardappel.n tc r.g.len, zijn verschillend# plaats.n in Amsterdam door den regeerlngscommlssaria al. tijd—lijk* hulpmarklan van da centrala markt aangawazen. - Het transport van aan lading op da Brouwersgracht^ riteiten denken er op het oogenblik niet aan, Nederland meer of minder vegetarisch te maken. Wanneer er op het oogenblik hier of daar eens tijdelijk vleeschtekort is, zoo vernamen wij nog, dan zijn deze het ge volg van vervoersmoeilijkheden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1