T ortelduif VU Alkmaar IVOROL: De iteits-tand pasta OUD EN NUW UIT WESTFRIESLAND Donderdag 3 April 1941 Tweede blad BEVORDERING LEERLINGEN Gediplomeerd werden: Smeden, bank werken: C. N. Baars, Scha A. Balder, St. Pancras, J. J. Best, Óp- nccr, Cli. Cappon, Nieuwe Niedorp, le prijs, Hoekstra, Heerhugowaard, K. Kasten, Zd~ icliarwoude. C. Komen, Noordscharwoude, N. ilolenaar. Bergen, L. Swakman, Bergen, lc irijs, C. Rijswijk, Schagen, J. Slot, Broek op R. D. Visser, Petten, J. de Vries, C. W. Waterdrinker, 1-Ieerhugo- Auto-, motor-, rij wiel techniek: J. N. Blok- ler, Nieuwe Niedorp, S. C. Brink, Heerhugo- vaard, H. Dekker, Warmenhuizen, H. R. iaulo, St. Maarten, G. J. Kamp, Broek op K. Middelbeek, Schagen, H. Petten. Elecfrotcchniek: J. P. Dekker, Nieuwe Nie- J. Hart, Oudkarspel,K. ter .Hofstede, iVijdcnes, C. v. d. Pol, Bergen, J. Vinke, Br. lp Langendijk, S. de Vries, Dirkshom. Timmeren: S. de Beurs, Schagerbrug,. 2e A. A. v. d. Hoven, Bergen, J. Kater, W. J. de Leeuw, 't Zand, le prijs, ICooij, Hensbroek, W. Nap, Bergen, H. Koedijk. Metselen: J. Kuit waard, Broek op Langen- lijk, T. Nierop, St. Pancras, G. P. Stam, Groet, Schoorl). Meubelmaken: Y. G. de Jong, Broek op Schilderen: J. Kunst, St. Pancras, met prijs. Kleermaken: E. Bak, Schoorldam. Avondvakcursussen: Gediplomeerd werden: Behangen en Stoffeeren: B. J. Paping, Ber- Schoenmaken. J. M. Ton, Bergen, met prijs. Bakkers: A. Boot, Schoorl. Gezellencursus. Gediplomeerd werden: Kleermaken: M. Blom, Hensbroek, met Bevorderingen: Naar de 2e klasse: Smeden en bankwerken: J. Bakker, Zuid- lóharwoude, W. C. v. Bodegraven, Schager J. Boerlage, Schagen, E. Bos, Noord W. Buizer, Bergen, C. Burgering, J. Th. Haasbroek, Schoorl, W. Hal ff, E. Iioebe, 't Veld, gem. O. Nie- iorp, C. Houten, Bergen, B. Pieters, Kolhorn, Th. J. Koomen, Spanbroek, P. Kossen, St. Pancras, J. Langedijk, Noordscharwoude, F. Bergen, W. Botman, 'tVeld, Oude Niedorp, J. L. Visser, Bergen. Motor- en. Rijwielherstellers: J. Biersteker, Niedorp, J. G. Brouwer, St. Maartens brug, J. Bijvoet, Obdam, J. Feij, Noordschar woude, D. de Groot, St. Pancras,. P. J. Kok, «Schagen, C. Koning, Hensbroek, C. v. Lan I-Iceuhugowaard, W. Rol, St. Pancras, v. Twuijvër, Schagerwaard, J. Vader, Heer- go waard. Electriciens: A. Y. de Bruijn, Schagerbrug, M. Gomes, Warmenhuizen, IL J. de Jong, St. Pancras, H. J. Kaper, Schagen, J. L. de Leeuw, Schagen, C. Marees, Groet (gem. W. de Rover, Bergen, Ph. ,T. Stöve, Timmeren: J. H. Beers, St. Pancras, C. A. Hensbroek, J. .T. v. Diepen, Ber gen, C. Kemper, Warmenhuizen, N. Kops, Bergen, G. Mink, Warmenhuizen, W. Mol, Bergen, J. Naastepad, Hensbroek, N. Pot- vccrt Obdam, C. Roobcek, Bergen, D. Schoon, Broek op Langendijk, W. Verhagen, Groet ("SchoorlJ. C. Vink, 'tWoud, Bergen, C. de Waard, Schoorl, H. J. Westerman, Scha gen, T. P. Wildeboer, Schoorl, G. Kingma, .Wieringermeer. Metselen: P. J. Overtoom, Schagen. Schilderen: W. J. Groen, Oude Niedorp, J. Westcr, St." Pancras, F. G. Jutte, St. Pan cras, H. Louwe, Bergen. Kleermaken: M. P. Klomp, Koedijk, J. Kra mer, Koedijk, R. Heertjes, Den Helder. Avondcursussen: Kleermaken: naar de 2e klasse: E, M. P. Klomp en T. Klomp, beiden Heiloo. Naar dc -ie klasse: T. Slooten, Koedijk. Behangen: naar de -ie klasse: J. H. Koll- mer. Bergen. Schoenmaken: naar de 3e klasse: R. P. J. Stam, Groet ("gem. Schoorl). Bakkers: naar de 3e klasse: O. Bootsma, V. V. Kossen, beiden te Schoorl. Naar de -ie klasse: C. Barsingerhorn, Heer- hugo'waard, P. Jansma, Koedijk. Gezellencursussen Kleermaken: naar de 2e klasse: N. A. Klomp, Koedijk. Schilderen: naar de 2e klasse: M. P. Groen, Schoorl. Electriciens: naar de 2e klasse: M. Bemè, Heerhugowaard. OPGAVE BIBLIOTHEEKEN. 'De Commissaris van Politie te Alkmaar, verzoekt houders van bibliotheken in deze gemeente zich tot het doen van eenige op gaven hun bibliotheek betreffende, op Vrij dag 4 April 1941 of Zaterdag 5 April 1941. telkens van dès voormiddags 10 uur tot 12 uur en van des namiddags 2 tot 5 uur, aan het Bureau van Politie (Afdeeling admini stratie), alhier, te vervoegen. Onder bibliotheken worden verstaan, die welke gehouden worden dooi- de Gemeente, particulieren, vereenigingen, bonden, scho len. enz. Ter oriënteering kunnen «'e nog verniel den. dat hier alleen zijn bedoeld uitleen- bibliotheken. Verzamelingen boeken, in par ticulier bezit, alleen bestemd voor eigen gebruik, komen niet in aanmerking. STIERENKEURING. Het verloop van de te Alkmaar gehouden stierenkeuring was, voorzoover dit dieren uit ons district betreft als volgt: Goedgekeurd, doch niet voor de Centrale Keuring werd Frans 230 van Groenhoven NRS 17822, eigendom van den heer Jb. Blom te St. Pancras. Voor het N.-IIoll. Stamboek werd goedgekeurd Tarzan NRS 245594 eig. van K. Veldt, Bergen. Tweejarige stieren: Voor het N.-Holl. Stamboek werden goedgekeurd: Lize's Wodan, eig. J. May er, Heerhugowaard. Jeltje's Frans, eig. Gebr. Roskam, Bergen. Frans S. 3, eig P. J. Lam- rnerschaag te Koedijk. Emma's Lindbergh, eig. J. Schouten Pzn., Koedijk. Martinus, eig. B. Koopman, Bergen; al déze stieren werden goedgekeurd voor Fokvcreenigings gebruik. Twee-jarige stieren werden voor de pro vincie goedgekeurd, Koh I Noor N 2, eig. N. Blokker, Bergen. Éénjarige stieren: Voor Noordholland werden goedgekeurd: Keetjes Tarzan, eig. Gebr. Roskam, Ber gen; Aaltjes Egbcrt, eig. J. Molenaar, Ber gen; Dubio, eig. G. Franzen, Bergen; Fre- derika's Athlect, eig. P. Zwaag, Bergen. Voor de Prov. werden goedgekeurd: Pé ter, eig. S. Hoedjes, Bergen; Iwan B., eig. H. H. Kooij, Koedijk. E.HJ3.0.-CURSUSSEN VOOR ONDERWIJS PERSONEEL. Bij het College van B. en W. was eenigen tijd geleden de vraag gerezen of het niet wenschclijk was E.H.B.O.-cursussen in het leven te roepen voor onderwijspersoneel, ten einde bij onverhoopte luchtaanvallen onmid dellijk hulp te kunnen verloenen. Na ingewonnen informatie bij den gemeen telijken geneeskundigen dienst bleek, dat al leen behoorlijke resultaten konden worden verwacht van een volledige cursus, omvat tend 26 lessen van 2 uur. Uit een volgend onderzoek bleek, dat de belangstelling onder degenen, die voor een dergelijke cursus in aanmerking kwa men, zeer bevredigend was. Niet minder dan ongeveer 80 personen gaven zich er voor op. Ten einde te voorkomen, dat de cursus zich zou uitstrekken over dc zomervacantie, hebben B. en W. de cursus reeds doen aan vangen, waarvoor achteraf de goedkeuring van den Raad wordt gevra&gd, aangezien het College de kosten voor rekening der gemeen te meende te moeten nemen. De deelnemers zijir verdeeld over'drie cur sussen, te weten één voor personeel van de openbare en christelijke scholen en twee voor personeel der R.K. scholen. De kosten worden geraamd op f 450. DE BEGROOTING 1940. Er was een tijd, dat een begrooting een be grooting was. Dat wil zeggen, ze werd op gemaakt vóórdat het betreffende dienstjaar was begonnen. In het uiterste geval werd gedurende den loop daarvan nog eens een noodzakelijk gebleken wijziging aangebracht, doch daarbij bleef het. Intusschen schrijven we nu 1941, April 1941. In de eerstkomende gemeenteraadsver gadering zullen de vroede vaderen zich be- .zig hebben te houden met enkele verande ring in de begrooting 1940. Het zal wel goed zijn, maar de zin er van zal menjgeen niet recht duidelijk zijn. „HET LAATSTE OORDEEL". Naar we vernemen zal in het plafond van het koor van de Groote Kerk een schildering worden aangebracht, voorstellend het laat ste oordeel. Dit schilderstuk bevindt zich thans in het Rijksmuseum te Amsterdam, doch het behoort thuis in Alkmaar. Men heeft het blijkbaar juist geoordeeld, dit schilderstuk na de restauratie van de kerk weer op zijn oorspronkelijke plaats te rug te brengen. Een besluit, waarover vele Alkmaarders zich stellig zullen verheugen, want het zal er op geen geringe wijze toe bij dragen het aanzien van het gebouw te ver- groot'en. EEN VERORDENING DJE NIET VOLDOET. In de plaatselijke verordening rechten openbare gemeentegrond, zijn eenige leemten aan den dag getreden, die correctie behoe ven. Om te beginnen ontbreekt een bepaling ten aanzien van gedeeltelijke ontheffing of vrij stelling van precariorechten, indien door de tijdsomstandigheden van de betreffende ob jecten een minder gebruik wordt gemaakt. Voorts wordt in de verordening strafbaar gesteld het niet-toohen van de kwitantie ter zake van voldoening van de verschuldigde belasting. Dit echter is, blijkens een arrest van den Hoogen Raad niet toelaatbaar. Het ontzeggen van het verblijf in de ge meente aan woonwagenbewoners, die hun standplats in het. woon wagen park niet be talen, blijkt verder in de practijk niet door voerbaar. Tenslotte heeft de methode om vergunnin gen voor het plaatsen van materialen, stei gers of schuttingen er vaak toe gevoerd, dat deze materialen langer blijven staan dan noodig is. Ten einde al een en ander juister te re gelen, worden door het College van B. en W. aan denraad de goedkeuring gevraagd op renige wijzigingen in de gemeenteveror dening. DE PIERSONBRUG. Er is in Alkmaar een brug tusschen de N. G. Piersonstraat en het Dr. Schaepmanplein. Deze brug werd nooit anders genoemd dan Piersonbrug. Men is aan het stadhuis blijk baar tot de conclusie gekomen, dat deze naam er minder officieel aan gegeven is. Zoodat het College thans dén Raad verzoekt het kind ook officieel zoo te doopen. BERGEN DE TAN AH SABRANG-FILM. Indië kennen is Indië waar- deeren en liefhebben. Gisteravond werd in de Rustende Jager de Tanah Sabrang-film gedraaid. De groo te opkomst van het publiek bewees, dat het ook hier niet aan gezonde belangstel ling voor Indië ontbreekt. Onbekend maakt onbemind, maar Indië: .kennen is Indië waardeeren en. liefhebben, vertelt ons de vcrceniging „Oost en West", die zicli reeds meer dan 40 jaren beijvert om door. lezin gen, films en radio kennis te verspreiden omtrent land en volk van Oost en West. De heer C. ten Bruggcncate uit Heiloo wees er in zijn openingswoord op, hoe deze verecniging, die zich ten doel stelt hechtere handen te smeden tusschen alle deelen van het Rijk, de laatste jaren snel toeneemt in ledental, en geen wonder: ons koloniaal belang is een landsbelang. De film Tanah Sabrang bracht, den toe schouwer iri kennis met een der problemen van Midden-Java, n.1. dreigende overbevol king. In woord en beeld werd duidelijk ge maakt, hoe het Gouvernement dit. vraag stuk tracht, op te lossen. De vervaardiger van deze film, dc heer M. Franken uit Haarlem, gaf zelf de noodige toelichting. Java, aldus deze kenner van Indië, kan al z'n zonen niet meer voeden, er dreigt overbevolking. Het. bevolkingscijfer, dat in 1800 maar 4millioen bedroeg en in 1850 elf millioen, is thans gestegen tot 45 mil- lioon, dank zij voorspoed en betere hygiëni sche toestanden. Waar moet de rest naar toe? Het Gouvernement richtte zijn blikken naar Tanah Sabrang, naar het land aan den overkant. Daar op Sumatra en Borneo met zijn oerwouden zbu» de vruchtbare bo dem voedsel en welvaart kunnen geven aan de duizenden, die op Midden-Java geen bestaan konden vinden. Maar hoe jaarlijks een 120.000 gezinnen te -bewegen tot landverhuizen? Dc film maakte het den toeschouwer duidelijk. Een grootsch ongezette propaganda, waarbij Locrah's (dessahoofden), scholen en zelfs wajang spel werden ingeschakeld, ging aan de ko lonisatie vooraf. Als dan na een selectievergadering een voldoend aantal was aangenomen ("alleen de jongen, en sterken en goede boeren kregen een kans) dan kwam het groote opgenblik, het vertrek. Schijnbaar onbewogen werd af scheid genomen en ging alles per trein en boot liet onbekende tegemoet. Bij hun aan komst in Tanah Sabrang werden de nieuwe lingen hartelijk ontvangen door de oudere kolonisten. Men had elkander noodig: de ou deren hadden hulp noodig voor het binnen halen van cLe rijstoogst, de pas aangekomenen konden werk gebruiken. Dit immers betee ken voedsel voor een half jaar. Dan begon het kappen der boomen om een strookje grond vrij te krijgen voor een onderdak en voor rijstbouw. Het ging alles heel primi tief, een hok op palen en een stuk grond, waarop de zware stammen kris en kras door elkaar lagen, maar 't ging. De humuslaag gaf een rijken oogst en het huisje daar in de lucht beschermde tegen weer en wil de dieren. Na een jaar ging het weer heler, de rijke oogst maakte 't houwen van een nieuwe, betere woning mogelijk, een geitje werd gekocht, de nieuwe kolonisten namen het er eens goed van op de pasar in de buurt. Het ging steeds voorwaarts, maar de humuslaag begon tenslotte minder rijke oogsten te geven. De droge bouw geeft geen bestaanszekerheid, daarom overgegaan tot de natte rijstbouw, waarvoor bevloeiingswer ken dienen te worden aangelegd.' Dan gaat alles weer prachtig, men ziet de sawahs, de ruime woningen, het welvarende gezin en niemand verbaast zich, dat de gelukkige ko lonist zijn jongste spruit „voorspoed" doopt. De film met z'n vele prachtige opnamen gaf een duidelijk beeld van 't heele koloni satie-plan, was een film van groote documen taire waarde. SCHAGEN EEN MOOIE AVOND STAAT TE WACHTEN. De Ned. ver. van huisvrouwen heeft het loffelijk initiatief genomen de bekende kunstenaars Julia de Gruyter en Ricn van Noppens uit te noodigen, die op Woensdag 9 April blijkens de advertentie in dit blad in Hotel Igesz zullen optreden. Is een aanbe veling eigenlijk nog wel noodig? Wij k.mnen deze artisten al lang door dc radio, hun Vlaamsche humor heeft ons in ae huiskamer reeds dikwijls het hart ver warmd! Uit verslagen in ons blad heeft men kunnen zien dat de kunstenaars in onze omgeving zeer veel succes hebben gehad. Wij kunnen hartelijk aanbevelen den „fij nen" avond met, Julia de Gruyter en Rien van Noppens bij te wonen! „SCHAGEN"-NIEUWS Schagen 1Succes 1 Aanvang 2 uur. J. J. Slikker H. Middelbeek A. de Wit G. C. Anneveldt S. Grootes A. Gast J. v. d. Ben J. Kuilman C. Bakker G. Boontjes F. de Leur Res.: M. de Haas Schagen 2Wieringerwaard 2 Aanvang 11 uur. R. J. Kousbroek G. v. Beekhoven P. Slik P. Smit T. Moransart P. Boontjes P. de Vries J. Slikker T. Schoorl Az. P. Dekker A. v. d. Pijl Res.: J. Weeland. Winkel 4Schagen 3 Vertrek per fiets vanaf Peetoom 1 uur. T. Bijpost C. Slikker Jb. Molenaar Th. de Weger S. Breebaart H. Naber I. Verbruggen J. Boontjes H. Vollen C. de Jager G. Rempt Res.. W. Domper. Afberichten voor Vrijdagavond 7 uur, alleen bij C. Tjalkens, Magnusstr. C 172. UITGESTELD. Naar wijvernemen hebben de onderhan delingen met de directie van theater Royal over de opvoering van de operette „Florimont, de zwervende zanger welke aan de Langedijk zulk een enorm succes oogstte, nog niet tot een resultaat geleid. Voor een uitvoering in de week achtte men het risico, gezien het vergevorderde sei zoen, te groot. Toch i.s de kans nog niet uitgesloten dat Schagen later ook van dit evenement op muzikaal gebied te genieten zal krijgen. BENOEMD Onze plaatsgenoot den heer Rens Kees man Jr. is benoemd als opzichter hij den verbouw van de Zuivelfabriek genaamd „De Nieuwe Beemster" te De Rijp, onder architect Boelens te Assen. DE GASFABRIEK. Het Alkmaarsche gas laat nog op zich wachten. Men heeft in Alkmaar eenige slagnatie gehad bij de ingebruikstelling van de nieuwe ovens. Deze zijn nu echter in bedrijf en de gasvoorziening is in Alk maar zelf weer goed. De Schager fabriek heeft intusschen voor een dag of tien ko len gekregen, maar dit zullen toch wel de laatste zijn. THEATER ROYAL. DE GETROUWDE VROUW. Waarom is huwelijksontrouw den man te vergeven, de vrouw niet? Deze oude vraag stelt, zij het in een intri ge waarin de vrouw zwaanblank blijft, von Bokay in zijn comedie, „de getrouwde vrouw", welke gisterenavond voor een volle zaal door het Nederlandsch Tooneel werd opgevoerd. Met een eeuwenoude list, opwekken der ja lousie, weet Anna ("Annie van Ees) haar man de oogen te openen voor de voosheid van zijn gevoelens voor de sirene Hélène (Josephine van Gasteren) die op geraffineer de wijze haar verhouding tot Anne s man. Peter (Hcnri Eerens) in een huwelijk wil omzetten, zelfs als een scheiding, naar zij kan vermoeden. Peter's vrouw en kinderen onzegbaar leed zou berokkenen. Anna brengt ter verdediging van haar ge zin zwaar geschut, in stelling door den huis vriend dokter Wal ter (Jan van Ees), die haar in stilte steeds vereerde, plotseling als liaar geliefde naar voren te schuiven. Peter loopt heel gemakkelijk in het valle tje en de ontknooping is zooals was te ver wachten: de maitresse moet het veld ruimen, doch in het huwelijksleven is een flinke barst gekomen, die moeilijk zal zijn te kram men. Natuurlijk was Annie van Ees de ster van den avond. Zij speelde haar rol op de van haar bekende vlotte wijze. Herhaaldelijk kwam Boefje om het. hoekje kijken en won derlijk is, dat deze schor sprekende, in wezen toch onvrouwelijke creatie van 'n figuur, die men zich als een zachte, beminnenswaardi ge vrouw zou denken, juist bij deze actrice zoo'n groote bekoring geeft. Henri Eerens was als haar tegenspeler wat zwak. Het temperament van Annie van Ees vond in hem geen kraehtigen tegenspeler, maar toch was zijn spel goed te noemen. Josephine van Gasteren als Peter's mai tresse speelde uitmuntend. In het eerste be drijf leek ze ons beter op dreef dan in het tweede, maar hier werden dan ook zwaar dere „eischon gesteld. Dokter Walter. met de „hondentrouwe oogen", zooals Peter hem noemde, wist zijn rol goed uit te beelden, hoewel wat erg vlak. Dat hij als „geliefde op een afstand'* zich in mS^t houden, is begrijpelijk, maar hier en dWr kon wel wat meer tempera ment ingelegd zijn. Miesje van der Haak maakte als Ka the het kamermeisje, iets goeds van haar rol letje. „De getrouwde vrouw" wist, vooral door het vlotte spel der acteurs en actrices, de zaal te boeien, wat het herhaald dankbaar applaus bewees en de directie'van Theater Roval kan dan ook op een goed geslaagde avond terugzien. „De Misdaad van Fabreani Deze week brengt Theater Royal weer eens een schitterende speurdersfilm. „De Misdaad van Fabreani" is één der mooiste films, die Tobis ooit vervaardigd heeft. Johannes Meyer. van wien wij reeds me.er dere uitstekende films hebben gezien, is de regisseur geweest van de „De misdaad van Febreani" (Jouw Leven behoort mij), dat een crimineel werk is, uitstekend van bouw en samenstelling. Vooral het laatste deel van deze film, is rijk aan spanning en vooral aan onvoorziene gebeurtenissen. Anton Profes vervaardigde uitstekende muziek, waarin enkele showscènes het ge heel fleur en kleur verleenen. De namen van Dorolhea Wieck en Karin Hardt, staan er borg voor,- dat de vrouwelij ke hoofdrollen goed bezet -zijn. Eerstgenoem de speelt, zooals wij dat. van haar gewend zijn:, sterk, beheerscht en gevoelig, Karin Hardt als haar dochter heeft eveneens een uitstekende rol gecreëerd. De film is spannend, zooals het behoort, er wordt met charme, gespeeld, er zijn eeni ge fragmenten danssliow en ten slotte gaat de toeschouwer volkomen bevredigd over den loop van zaken en in het besef dat men moeilijk een verrassender en meer opluch tende oplossing inzake ^de schuldvraag kon vinden, naar huis. De liefhebbers van detectievefilms kun nen hun hart weer eens ophalen en aan het einde zal een ieder stellig voldaan zijn Veerder den de vierde klas had Aagie et nooit brocht, want dat ze twalef jaar wor- ren was, had vader zaid dat 't. nou mooi genog was, want van die sköolbok leerde et kairtd toch niks meer. Dat kon toe nag, opheden is et aars. den moet je je jo'es tot er veertiende jaar op sköol lei te, want er mocht er& er een perfesser onder zitte. Maar afain om kort te gaan. ze is toch groot kom men. ze is trouwd met Kees Laien, ze heb ok weer kindere kregen en ze is nou al grotmoeder. En et ken raar loupe. de Skoolmeister zaide nooit aars as struul of stommerd teugen der en nou zegge ze al legaar dat Aagie een waize vrouw is. Dat komt. ze 'weet overal reid voor, ok weer dokter gieirreid voor weet en ze zegge dat et oftig geven heb ok.. Ien keer niet. maar ja, dat hè je van de dokters ok wel van zelf. Dat was voor et maidje van Jaap Wor tclboer. die had de kroep, nou das vanzelf Puur lilluk. Maar Aagie wist er wel reid i voor. den most Grietje een stik of wat i goeie'vette wurreme neme en die in een zakkie doen en die om et kaind er halsif» hange. De wurreme namzne den dc kroep over en as die dood wazze, zou et maidje weer beter weze. Maar dat is sluuf of kom men, dat dokter der op lesten toch nag an te^ pas kwam, kon ie alliendig nag een dóodbriefie skraive. wan,t et arme kaind had et al oflaid maar de wurreme leefde nag. Maar aars. nei, je konne bai Aagie altaid goed terecht, as je der zoo hoorde. Stiempuiste? Nou gien twei, maar wel twuntig boere had ze der van 'ofhollepen, et was hillegaar niet noodig dat je der van die bruine stinktroep van dokter an smeerde. Je had niks aars te doen as nei et bienehok .zaidap de kerk le gaan. zoo'n bien mee nei huis te nemen en of te skrap- pen. Dat dei je den in een koppie karre- melk of zuur wai was ok goed en deer nam je den vaif keer op een dag maar een lepel van. En voor pain in je stunt was gien beter middel as noch teren kwail van zelf. Afain en zoo maar van et houtje op et latje. Kees Laien geloufde et allegaar wel. maar die was zeker van aizer. want die mekeerde nooit wat. Hai liet Aagie maar koetele, ze deed er niks gien kwaad mee. en ze was evengoed helder en sköon en Kees kwam niks te kort. De jo'es wazze enap grootkommen, allegaar ok al trouwd. en op ien nei op et dxirp bleven. Hendrik was er al vroeg uitgaan, die kon alles leere wat ie wou, dat heb ie van main, zaide Aaeio vn ,-r„ wennde nou hillëkcndal in de Haag. die was nag puur hougïg won-en zoomaar, kentoorskraïver bai de menister, dat moet je niet uitpoese. As je Aagie hoorde, hadde ze allegaar stoele met plir.is en een witte' vacht voor et led'ekant in de sleipkamer en best brood vanzelf. Peet Bet had zaid: best bróód met vaatbutter ze ker. maar die had altaid wat. van een aar te zeggen, die most je maar niet. t'elle. Afain, zooas dat gaat. Hendrik zen vrouw had er weer een popke bai kregen en groli- vader en grobmoeder moste ders kommc. Nou dat kon wel. Kc'es wou de Haag wel weer ders zien en Aagie was vanzelf har benuwd nei de pop. Siaan ja ze hiel te aigelijk Jantje, maar das voor de Haag niet deftig genog vanzelf, zou wel zoo'n nrnver- vvisse Baakster hewwe cn et kaind zou te met wel nakend in de wieg legge. en skreeuwe van de honger, want dat hoorde zoo opheden, maar opi zou et Siaan wel aars leere. Ben je waizer? Der was' een brief veruit stuurd cn Aagie had speciaal vroegen of Hendrik*voor een beddekwas zurrege wou. want ze had et nag omthou- wen van de leste keer, sleipe in zoo'n hel van een leig ledekant. et tochtte as de weerlicht en sochens kon je ie nerregens an ophaise. En ok most de tortelduif mee op rais. der had' ér altaid ien voor et bed hongen teugen de belroos, en d«e leste keer. toe ze et heisie thuis leiten had. had ze gien nacht rustig sleipen. Nou ze kwam-me heel in de Haag an en et was allegaar erg mooi. Et popke woog negen pond. en de baakster was hillegaar niet aigemvais, ze zou alles doen wat Aagie zaide. Dat Kees et maidje een golden in der hande douwd had! en zaid had, dat ze maar wat ja en amen zeg ge most, dat wist Aagie vanzelf niet. En de beddekwas was ok voor mekaar kom men en Hendrik had ok een krampie in de zolder sloegen voor et veugelekooitje met de tortelduif. Kees gong seivens met Hen drik nag efkes de stad in. en ze lcwarame hilegaar nag in een karreberet terecht ok. nou et was wel goed dat Aagie thuis ble ven was, want zok zag je op et durrep in 's wirrels dage niet. Ze lag al te bed dat Kees thuiskwam en hai gong zelf ok maar d'alck op tok. want hai was zoo louf as een maier van al dat geflort deur die streite. De tortel die docht vanzelf sochens om vier uur, dat et mellekeVstaid was en die begon te koeren. Nou dat was ok wat. aansen de pop wakker en et heele huis ovcrend. Aagie die in de wieg lag, stootte Kees ers an. en Kees die deid al een keer of wat van sst. maar dat gaf niet veul. Maar Aagie lag em maar in zen zai te porren en deer wier ie op lesten zoo ver legen kwaad om.' dat hai wou overend viiege en kooi en al deur de kamer slin- gere Ja. Kees kon puur poestig worre op zen taid.. Maar dat overend vliege dat gong niet hard. want hai kreeg met ien een skeut in zen lende, van de tocht op dat leige bed vanzelf. Den zou ie em ophaise, want dat locder dat zou Maar die Hendrik, die struul had maar een paar spaikers kruiswais in 't, zolder sloegen en dat Kees trok, toe glipte et beddekwaste- touw vanzelf zoo deur de spaikers en Kees die gaf zen aigen een labberdoedas op zen wang. nou et klapte der van. Toe was et heele huis tóch overend vanzelf. Et was best ankommen ok, een skram en bai zen neus leek et wel hillegaar op te zetten Zen stikke leke Kees wel niks te smaken, en dat dokter kwam voor Siaan en et popke most ie toch maar ders efkes kaike. Hai keek tweimaal, zette zen bril ders op en zen bril ders of. en hai zaide allien maar van Ja. en toe van nei nei en van hum hum. Blaif vanochtend maar ders thuis zaidie op lesten. Nou deer was Aagie et hillegaar mee iens. De koud mocht er hai kommc en den had je nag kans op een hapzes ok. Maar Kees zen kop wier sochens al dikker, der kwam een streep van wel twei vingers dik van zen neus tot an zen oore en zoo hard as een spalk er voelde et an. Trek in zen paip had ie ok gien meer nou en den was et wel zeuren, 's Mid'cTes kwam de dokter verom en toe had ie maar ien keer te kaiken. De skram kwam van de beddekwas, maar voor de rest was 't Bel roos en metien te bed en een uur later was Kees een neger worren want er zat wel een paar duim zwarte zal lef op zijn ge zicht. Hai is gelukkig betert. Aagje heb veertien dage niet over reidjes sproken. En de tortelduif is in de Haag 'bleven. èfgé. (Alle rechten voorbehouden)'.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5