LEZERS VAN HET BOEK DER NATUUR BIJEEN DISTRIBUTIEMAP In Bulgarije. Duitsche gemotoriseerde troepen op weg naar de strategische punten, welke thans bereids door de daarvoor aangewezen afdeelinaen bezet zijn (Foto Weltbild) Ondanks de moeilijkheden, aan het verkrijgen van grondstoffen verbonden, handhaaft de Ned. schoenindustrie haar ouden roem. Een tweetal details van het interessant productie-proces, dat in 300 fabrieken aan meer dan 1 2000 arbeidskrachten werk geeft (Foto's Pax- Holland) EEN WEST-FWESCH RADIO HOORSPEL, Uitzending nit *t koejes. Sedert drie weken kent de Nederlandsche omroep, radioprogramma's enkel en alleen voor boerenken plattelanders. Tot dusver had de groote stad niet alleen schrijvers en spelers voor den omroep gele verd, ook de programma's waren grooten- deels ingesteld 'op dén luisteraar in de stad. De Vara maakte hierop een gunstige uitzon dering, met haar zeer gewaardeerde streek- uitzendingen. De grapjes èn de ernst «varen overigens grootsteedsche grapjes waren wereldstad ernst. Stadscultuur be- lieerschte don omroep: de plattelandscultuur de dorpscultuur kwam slechts hij uitzonde ring-aan het woord. En dat is den laatsten tijd anders. Vijf keer per week zijn er uitzendingen van en voor plattelanders. Volledige hoorspelen, boeren- reportages, programma's voor de vrouw op het platteland; „Dichter en Boer", verzen en vertelsels van, voor en over huislieden en dorpelingen. Want waarom zouden er niet ook hoorspe len zijn die in een plattelandsomgeving spe len? Historische spelen over Nederlandsche boeren en visschers waarvan wij dan toch maar allemaal afstammen. Dezen Zondag 6 April om kwart voor drie wordt er weer zulk een merkwaardig luisterspel uitgezonden. Een hoorspel, in Wpstfriesch dialect, geschreven door Jan Roselaar in Hoorn, met medewerking van de leden van de rederijkerskamer „Hot Mosterzaadjc" te Wijdenes. Het is avond nachtwake in 't koejes.... boer en huurman waken hij de koe die kalf de... wachten op ,,'t licht"... en- daar speelt zich, tusschen boer en buurman, knecht en boerin.... en den zoon, die óók hoer is. het simpele geval af.... De tegenstelling van oud en jong, van boer die weet wat hoer zijn is, en den jongen boer... die graag nog creis wat blijft liggen wat later opstaat... en waarvan ze zeggen dat ie den molenaar niet betaalt, en waar van vader weet dat hij met de pacht achter is... omdat de zoon immers land van vader in pacht heeft... Een uitzending uit een West Friescho koe j es! Vertrokken personen: van Zweeden. Pieter en echtg., van Win kel A 106, naar W'waard D 9; Stevens, Roe lof, van Winkel D 49, naar Wervershoof A 26; de Pree. Geertje, van Winkel A 262 naar Delft. Spoorijzer; Poland. Jacob en ge zin, van Winkel A 37. naar Hoogwoud D 3S; Stuiver, Hendrik en gezin, van Winkel A 190 naar Nieuwe Niedorp C 51. GESLAAGD. Onze plaatsgenooten de heeren C. Hartog en A. Stammes zijn te Amsterdam geslaagd voor het bakkersdiploma. POLITIE. Verloren een vulpen en een vulpotlood. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. SINT MAARTEN GESLAAGD. Onze plaatsgenoot., de heer H. Haulo be haalde deze week einddiploma monteur aan de Ambachtsschool te Alkmaar. POLITIE. Verloren. 3 vleeschkaarten. Inl. bij de gem.- veld wachter. BURGERLIJKE STAND over Maart »41. Geboren: Lvda M., dochter van Christiaari Beekma; Hclena J. J„ d. v. Cornelis Stoop; Maria E„ d. v. Johannes Smit; Aafje, d. v. Cornelis de Maijer, Cornelis, z. v. Cornelis de Maijer; Wilheimina J., d. v. Theodorus J. Tesselaar. Gehuwd: Jan Broers, 23 jaar en Klaasje Kaaij, 19 jaar. Overleden: N. Neefkes, 94 jaar, wed. v. D. Leeuwenkamp. OUDKARSPEL. BANNE-VERGADERING. Gistermorgen vergaderden bestuur en hoofdingelanden van de banne Oudkarspel ten huize van den heer C. Vis. De heer L. de Wit was afwezig wegens ziekte. De voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz., opende de vergadering met welkom, in het hijzonder tot den heer Lammerschaafr, die voor liet eerst de vergadering bijwoonde. Voorz. sprak de beste wenschen uit voor het jaar 1941. De notulen van de vorige vergadering voorgelezen door den heer J. P. Schriekcn, wérden onveranderd geodgekeurd en vast gesteld. Medegedeeld werd dat de hij-dragon vol gens staat A. onderdeel a, aan het Hoog heemraadschap is verlaagd tot f 330.83, het geen een vermindering van f 92.83 betee- kent. Het is maar een onderdeel van den aanslag. Eerst had men gedacht, dat de aanslag veel meer verlaagd was. Staat A is echter in drie deelen gesplitst. Het be treft hier de bijdraee voor de zeewering. Het is wel een tegenvaller, merkte de voorzitter op. Het is echter een stap in de goede richting* Er zit wél een' onbillijkheid in de heffingen. De banne moet betaicn en de eigenaar moet betalen voor hetzelfde land. Van „De Eendracht" was een verzoek ont vangen. om ook kroosschouw te houden. De voorzitter stelde voor, met de herfst- schouw ook een kroosschouw te houden. De heer Lammerschaag: Hoe moet het met het drijvende kroos, het Azolla, dat op bepaalde plaatsen vastloopt De voorzitter antwoordde, dat dit kroos eerder komt. Langs het dorp zou men het drijvende kroos bij het ondervinden van last door de banne doen opruimen. Bij de hérfstschouw zouden de ingelanden er voor moeten zorgen. De banne's zullen het kroos ook moeten opruimen volgens het bestuur van het Goestmerambacht. De heer Kalverdijk was voor de invoe ring der bepaling, maar men haalt zich veel op den hals. Er ziiti zooveel slooten. hetgeen de controle niet vergemakkelijkt. Het zal eerst wel heel erg moeten inburgeren. De voorz. meende, dat de ingelanden goed móeten begrijpen, dat het een voordeel ls, als het water zoo spoedig mogelijk weg gehaald kan worden door ruime slooten. Na nog eenige besprekingen, werd het voorstel aangpnomen. Ontvangen is een brief over de tijdelijke toelage van 6 aan het gehuwde perso neel. Het bestuur stelde voor, vanaf 1 Januari i-1. 6 toelage te verleenen aan den secre taris en den bode. Aangenomen. Medegedeeld werd dat bij enkele candi- daatstelling zijn herkozen de heer P. Eecen Pz. als dag. bestuurslid en de heer Lam merschaag als hoofdingeland. Hun geloofsbrieven werden nagezien en In orde bevonden. De voorzitter feliciteerde de heeren met hun toelating. Spr. hoopte op beider mede werking te mogen rekenen. Beide heeren zegden die toe. Voor hef uitdiepen van de Voorburggracht is aangesteld de heer C. Hink. Begonnen wordt met hef gedeelte van de brug van Tong tot de Kroonstraathrug. Na rondvraag volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJKi DE OMZET VAN DE LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. Ruim een ton hooger. In aansluiting op ons korte bericht in het nummer van gisteren vermelden wij, dat de omzet van de Langendijker Groenten-Cen trale in de maand Maart 1941 een bedrag van f395.011.55 beliep, tegen f279.386.55 in dezelf de maand van het vorige iaar. Een vooruit gang alzoo van ruim f115.000. Wat den aanvoer betreft, deze was van alle koolsoorten tezamen hooger dan in Maart 1940. In totaal werden n.1. 585 wagons kool geveild, tegen 520 wagons in de maand Maart 1940. Hiervan is de aanvoer van roode kool 36 wagons hooger geweest- dan in Maart 1940, er werden 140 wagons geveild, tegen 106 in Maart 1940. De aanvoer van Deensche witte kool was ook aanzienlijk grooter dan in Maart 1940, toen 197 wagons werden verhan deld. Tn dc nu afgcloopcn maand was de aanvoer van dit product 265 wagons. Bij de gele kool is de situatie juist an dersom. In Maart 1940 werden hiervan 216 wagons geveild en in de nu afgeloopen maand 180. Ook de aanvoer van uien was geringer dan verleden jaar. In de maand Maart 1941 werd 322030 kg. uien geveild, tegen 485.000 kg. in dezelfde maand van liet vorige jaar. Bij de bieten is weinig verschil te consta- tecren; de aanvoer hiervan was 76890 kg. te gen 68.500 kg. in Maart 1940. Lil dc cijfers van dc breek peen blijkt wel dat de tuinders in de vorige maanden snel ler hebben afgeleverd. In Maart werd slechts 40.400 kg. breekpecn geveild, tegen 104.925 kg. in Maart 1940. Het aanbod van,prei had weinig te betee- kenen. Slechts 650 kg. werd hiervan aange voerd. Verleden jaar Maart werd nog 5195 kg. prei geveild. De aanvoer van witlof was grooter: 2460 kg. tegen 460 kg. in Maart 1940. LANGENDIJK. HET WIT GELE KRUIS. Voor de gisteravond gehouden jaarverga dering van de afdeeling Langendijk van het Wit Gele Kruis was de belangstelling dei- leden zeer gering. Medegedeeld werd, dat de onderafdeeling EHBO zich in een goede belangstelling ver heugt. Er zijn niet minder .dan 80 leden. Dank zij de gevoerde iedcnwin-acfie is het ledental der afd. kraamverzprging flink ge stegen. Tiet salaris van den secr.-penningm. werd verhoogd met f 20. Besloten werd, na de Paaschdagen weer een Moedercursus te organiseeren. Tot Zus ter Francina, die haar werk na haar ziekte weer heeft hervat, richtte de voorzitter har telijke woorden. Ten behoeve van het plaatsen van ver bandmiddelen bij de leden werd aan de on derafdeeling EHBO een subsidie van f 10. verleend. De rekening van de afd. Kraamverzorging sloot op een totaal bedrag van f 536.30. die van de afd. Wijkverpleging op een totaahvan f 1479-28. en van dc afd. materialen op f 770.SC De Zuster heeft in het afgoloopcft jaar 2501 bezoeken afgelegd in 51 gezinnen. Hiervan waren 135 bezoeken voor t.b.c.-bestrijding en 685 voor zuigelingenzorg. Op het consultatiebureau voor zuigelingen werden 42 zuigelingen ingeschreven. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, mevr. N. Kramer Snijders en de heer N. Kramer herkozen. De. heer Jac. Beentjes werd afgevaardigd naar de bondsvergadering. ZUIDSCHARWOUDE. SCHILDERWERK OPGEDRAGEN. Het schilderwerk van een middenstands- woning, te houwen door den lieer P. de Geus Cz. te Broek op Langendijk is opgedragen aan den heer C. ter Hofstede te Zuidschar- woude. Het schilderwerk van het te bouwen woon huis voor mevr. De Boer te Burgcrbnig is ook opgedragen aan den heer C. ter Hofste de te Zuidscharwoude en idem het schilder werk aan de fabrieksuitbreiding van de fa. Hout en Co. te Oudkarspel. NOORDSCHARWOUDE. VERBETERING. In het verslag van „Draagt Elkanders Las ten" is een fout geslopen. Het aantal ligda gen, dat vergoed wordt bedraagt: 15 bij ob servatie en 42 hij operatie. KOEGRAS JUJLIANADORP. Eindles 2-jarige Landbouwwin- tercursus. In een der lokalen van de Hulpschool aan de Langevliet. werd Dinsdagavond de eindles van den 2-jarigen Landbouwwinter- cursus gehouden. Alle 19 cursisten waren aanwezig. Het lokaal was voor deze gele genheid versierd. Aanwezig waren voorts de Wethouder van Onderwijs, de heer van Loo. de Chef van de Afd. Onderwijszaken ter Secretarie, de heer Daalder, de Com missie van Toezicht op het Landbouwon derwijs, de heeren ÏToornsman en Duiven voorde, voorts het Bestuur van den L.T.B. en het Bestuur van de afd. Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw en tenslotte de heer J. de Vries, oud-landbouwondorwijzcr. De leider van den cursus, de heer J. Hen derikx. heet allen welkom en gaat ver volgens over om de cursisten aan den tand te voelen. Over alle onderwijszaken worden zij gepolst cn uit de antwoorden, die zij ga ven, mocht geconstateerd worden, dat er met ijver gestudeerd was. Nadat, de onder vraging een uur geduurd had. verzocht de heer Hcndcrikx aan Wethouder van Loo om de Diploma's aan de leerlingen te wil len uitreiken. Allen werden door hem ge complimenteerd en mochten het begeerde getuigschrift in ontvangst nemen. Het Di ploma met zeer veel vrucht ontvingen: P. Vries. W. Rampen. Jac. Smit, Jan Sleutel, P. Sleutel en J. Purmer; met veel vrucht: Alb. Noot. Jac. Gouwenberg en A. J. Swaerts; met vrucht: R. Tromp, C. Gom wenberg, C. v. Mullem. J. Blaauboer. G. P. Dekker. A". Maters. R. Hoogschagen. W. Hoogschagen, Joh. Maters en J. Jongerling De getuigschriften waren fraai uitgevoerd en stelden oen landschap voor. Voorts zeide de Wethouder er geen spijt van te hebben, dat hij aanwezig kon zijn. Hii spoorde de jongelui aan, het geleerde in de practijk in toepassing te brengen Den heer Henderikx zegt spr. gaarne dank vonr het gegeven onderwijs en hij hoopte dat een volgend jaar de cursus nog grooter mag zijn. Verder, zegt spr,, dat hot Gemeente bestuur van Den Helder niet stil zit. maar er steeds op aandringt om alhier--een Lagere Landbouwschool gevestigd te krijgen en mocht te eenigcr tijd dit streven met succes bekroond worden, dan uit spr. daar voor de beste wenschen, als zijnde in het belang van het Nederland sche volk. Namens de Commissie van Toezicht spreekt den heer K. Hoornsman zijn dank uit aan het Gemeentebestuur, de heide Landbouw organisaties en aan den heer de Vries om hier wel tegenwoordig té willen zijn. Het wenscht den leerlingen geluk en zegt dat het in. de toekomst zeker .bewezen zal móe ten worden of men een bedrijf kan beboe ren. Verder spoort hij hen aan ook deel te nemen aan den melkcursus en ook dat Di ploma zien te verwerven. Ook hij zegt den leider der cursus dank. Namens de cursisten Namens alle cursisten spreekt Jan Purmer hun onderwijzer toe en zegt hartelijk dank voor het genoten onderwijs. Hij vindt het een groot voorrecht op de manier zooals de heer Henderikx dat deed les te hebben ntvangen.-U deed dat niet op schoolmees terachtige, maar op kameraadschappelijke manier, en dat heeft ons allen steeds er toe aangezet onze best te doen en niet den cursus te verzuimen. Als een blijvende her innering aan den cursus 19401941 biedt hij namens allen, een mooie leeslamp aan. De 'heer Henderikx zegt niet anders dan zijn plicht te hebben gedaan. Hij zegt Jan Purmer dank vor zijn vriendelijke woor den en voor het cadeau. Ik heb 2 jaar op aangename wijze les aan U gegeven, en ik ben blij dat U allemaal het diploma hebt ontvangen. U bent echter nu geen land bouwkundige, het is een eerste begin, past het geleerde in de practijk toe! Wordt thans lid van de Ver. van Oud-leerlingen, daar moet nieuw leven in komen. Spr. hoopte dat het niet de laatste cur sus zal' zijn en hij vertrouwde dat de jonge ren met kennis toegerust aan den top van den boerenstand op dezen weg zullen voort gaan. U kunt nu ook lezen in het groote boek der Natuur, zegt spr., en ik raad U aan geeft Uw oogen en ooren goed den kost! De heer K. Hoornsman sluit daarna deze bijeenkomst. ZIJPE ARBEIDSBEMIDDELING. Op 31 Maart 1941 waren bij de Arbeidsbe middeling in de gemeente Zijpe 16 werkzoe kenden ingeschreven, n.1.: 8 landarbeiders, 2 bloemistarbeiders, 2 dijk werkers, 2 losarbeiders, 1 machinist, 1 grond werker. 1 TOELATING NIEUWE LEERLINGEN. Op 1 Mei a s. bestaat in deze gemeente weer de gelegenheid, dat nieuwe leerlingen tot de O. L. scholen kunnen worden toegelaten. De leerlingen moeten vóór 1 April 1941 den leetfijd van 6 iaar hebben moeten bereikt. HINDERWET. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan het. Bestuur van de Zijpe en Ha- zepolder ingevolge de bepalingen der Hin derwet vergunning verleend tot het opstel len van een electrische vijzelinstallatie ten behoeve van de bemaling van de polcleraf- deeling Q (Korte Belkmerweg, Z.-Zijpe). RIJKSUITKEERING. De definitieve uitkeering uit het gemeente fonds ingevolge art. 3 sub- c, der Wet Finan- cieele-verhouding, over het. uitkeeringstijd- vak 1939'40, is voor deze gemeente vastge steld op f 39551.4S. SCHAGERBRUG. VOLKSTUINTJES. De toewijzing van de volkstuintjes der ge meente, gelegen tegenover de O. L. school alhier, is thans definitief geschied. De tuin tjes zijn dezer dagen door de huurders in gebruik genomen, zoodat met het tuinieren een aanvang kan worden gemaakt. Voor dit jaar zijn in totaal 18 tuintjes uitgegeven. De grootte varieert, van 209 lot, 300 M2. De huur prijs bedraagt 2 cent. per M2. WINKEL BURGERLIJKE STAND. Over de maand Maart 1940. Geboorten: Jacob, zoon van Quinten Gideon en van De Vulder, Leonie'Sophie. Arie, zoon van Ivossen, Arie en van Gróotes, Dieuwertjc Grietje. Margrctha, dochter van Poland, An- tonius en van Vetman, Bregje. Gerda Tiny, dochter van Leguit, Klaas en van Wit, Dieu- vyertje. Jacob Willem, zoon van Stuurman, Egbert en van Landman, Trijntje. Huwelijken: Hoogstraten, Florus .Tohannis, oud 23 jaar, van beroep landarbeider, wo nende te Winkel en Pouwels, Jantje Aukje, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Bar- neveld. Overlijden: Nobel, Imraetje, oud 75 jaar, zonder beroep, wonende te Winkel, weduwe van Spaans, Jakob. Ingekomim personen: Leijenaar. IJke en gezin, van Den Helder naar Winkel D 41; Bart. Margaretha, van Oude Niedorp naar Winkel A 147: de Beurs Pictcr, van Den Helder naar Winkel A 173. Bisschop. Cerillus Antonius, van Barsinger- horn naar Winkel C 28: Beugeling. Jan Wil lem, van Opmeer naar Winkel A 185; Noord zij. Arie. van Zijpe, Groote Sloot, naar Win kel E 26; Duijne, Cornelis W. A. P„ en echtg. van Den Helder naar Winkel A 166; Van Dijk, Roelof en gezin, van Barsingcrhom naar Winkel C 25a; Schoonhoven. Marius van Wieringerwaard naar Winkel D 31; Jensnia, Ritske P„ van Lecuwarderadeel, naar Winkel, B 3; Kuik, Dhvk, van Lecuwar deradeel naar Winkel B 126. DISTRIBUTIE-KAARTEN ZIJN GEEN KINDERSPEELGOED! Daarvoor zijn ze te kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeressen een uiterst practische beschikbaar, waarin alle kaarten keurig én overzichtelijk kunnen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT

Schager Courant | 1941 | | pagina 8