De in beslag genomen schepen Dr. Matsjek DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER VAN DE AS nieuwe regeering Mobilisatie voltooid Hoogaarsche premier plotseling overleden Spanning tusschen V.S. en de Spil De levensmiddelen- voorziening in Frankrijk Verduisteren 8.18 uur GEEN KOLEN Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. VRIJDAG 4 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11461. UitgOve cfee N.V. Uitg.-Mif. „"Hollonds Noorderkwartier" 4 Nieuwe protesten overhandigd NOTA'S AAN DE V.S. EN MEXICO. Italiaansche en Duitsohe schepen mogen geen vlaggen meer hijschen. De schepen tot Amerikaansch bezit verklaard? De Italiaansche gezant heeft gisteren den onderstaatssecretaris van buitenlandsche za ken der V.S. een aan den minister van bui tenlandsche zaken gerichte voorloopige pro testnota overhandigd wegens deb ezetting van tien Italiaansche schepen door Mcxi- caansche troepen. Dè Duitsche gezant eischte in een nota aan het ministerievan buitenlandsche za ken, dat de verwijdering van de bemanning der Duitsche schepen Orinoco en Hameln ongedaan wordt gemaakt, vooral omdat geen enkele aanleiding tot verdenking van sabotage bestaat en de Duitsche scheeps kapiteins veeleer de strengste orders gekre gen hebben in het geheel geen sabotage te plegen. Nieuw Duitsch protest te Washing ton. De Duitsche ambassade heeft medegedeeld dat zij op het departement van buitenland sche zaken der V. S. een tweede nota heeft overhandigd, waarin vooral wordt gepro testeerd tegen de behandeling van de be manningen der in beslag genomen schepen. De nota wijst er in de eerste plaats op, dat de Duitsche zeelieden Ie Boston allen zijn gehuisvest in een groote zaal tezamen met kleurlingen. Even onvoldoende is de huisvesting der Duitsche zeelieden te Fort Lauderdale in Florida, waar zij zijn opge sloten in twee cellen der gevangenis. De nota eischt de onmiddellijke vrijlating der bemanningen. De schepen voor Amerikaansch bezit verklaard? Volgens een bericht van Associa ted Press uit Washington heeft de minister van financiën, Morgenthau, verklaard, dat zoowel hij als zijn collega van Justitie, Jac'kson, thans een onderzoek instellen naar de mo gelijkheid van stappen om de dertig schepen van de'as,-waarop in Ameri- kaansche havens beslag gelegd i_s, in het bezit van de Vereenigde Staten te brengen. Voor de technische bijzonderheden van dit optreden, waarbij de schepen aan de Ver. Staten vervallen verklaard zouden wor den, verwees hij naar Jackson. Op de vraag of ook beslag op schepen va?i andere landen wordt overwogen antwoordde Morgenthau dat van te voren geen mededeelingen hier omtrent gedaan konden worden, zoo dit al in het voornemen mocht liggen. Geen vlag meer op de schepen. Volgens Associated Press heeft de kust wacht bepaald, dat de Duitsche en Italiaan sche schepen geen enkele vlag mogen hij schen, terwijl van de Deensche schepen de Deensche vlag mag waaien, wanneer er Deensche officieren ter koopvaardij aan boord zijn. In regeeringskrïngen verklaart men. aldus Associated Press, dat. de schepen nog aan de buitenlandsche eigenaars behooren, zoo lang door de procedure voortvloeiende uit de beslaglegging, geen andere toestand ont staan is. Naar Associated Press uit Boston meldt zijn kapitein Heitzmann. -vier officieren en vijf leden der bemanning van het Duitsche tankschip „Pauline Friederich",. tegen wie eergisteren 't federale gerechtshof een aan klacht had ingediend, gisteren door iustitiee- le ambtenaren onder zware bewaking van het immigratiebureau -naar de gevangenis overgebracht. De gearresteorden. die U. Zon dag bij de bezetting van het tankschip dooi de Amerikaansche kustwacht zijn gearres teerd, worden er van beschuldigd, de machi ne-installaties van het schip door sabotage onbruikbaar te hebben gemaakt. Persstemmen. Het Japansche blad de Hotsji Sjimboen noemt de besiagleging op Duitsche en Ita liaansche schepen in de Amerikaansche havens een grove schènding van de eerste beginselen van volkenrecht. De Vereenigde Staten aldus het blad. schijnen den Duit- schen economischen invloed in Zuid-Ameri ka te willen vernietigen. De hoofdzaak zal echter'wel zijn, dat men de schepen wil ge bruiken voor het vervoer van oorlogstuig naar Engeland. De in berichten uit Washington voorko mende bewering, dat de Duitsche en Italiaan sche schepen, die zich in Amerikaansche ha vens bevinden, in beslag zijn genomen om daden van sabotage te voorkomen, werd gis teren in politieke kringen der rijkshoofdstad „volmaakte onzin" genoemd, zoo vernemen wij van welingelichte kringen uit. Berlijn. Zooals bekend kan een kapitein resp. de eigenaar van een schip met zijn eigendom doen wat hij wil. voor zoover hij daarmede niet andere schepen of de haven beschadigd, Wanneer een kapitein bovendien nog de vrees koestert, dat het schip, dat onder zijn bevel is geplaatst, in handen van den vij and zou kunnen vallen, is het zijn erkend cn goed recht, zijn schip onbruikbaar te ma ken. Echter, de jongste uitlatingen van den Amerikaanschen minister van justitie, Jack son, wijzen er duidelijk genoeg op, dat men zich in de Vereenigde Staten ver boven het volkenrecht verheven voelt, ja, de rechtsba sis van de betrekkingen, die tusschen staten bestaan, als van nul en geener waarde be schouwt. Columbia doet niet mee. De regeering van Columbia is niet van plan buitenlandsche schepen in beslag te ne men, aldus verklaarde de perschef van het Columbiaansche ministerie van buitenland sche zaken. De Columbiaansche regeering heeft in tegenstelling tot andere Amerikaan sche landen na bestudeering van den toe stand besloten aan alle buitenlandsche sche pen iedere bescherming te verleenen. Graaf Teleki pleegt zelfmoord. De Hongaarsche minister-president Graaf Paul Teleki is gisternacht plotseling overle den. Zijn bediende vond hem dood in bed, VON BARDOSSY Hoagaarsch premier Regeering afgetreden. De Hongaarsche rijksregent heeft den mi nister van biiitenlandsche zaken, von Bar- dossy, het premierschap toevertrouwd. Bar- VON BARDOSSY. ("Archief.) dossy heeft deze opdracht aanvaard, andere personeele wijzigingen in het kabinet zijn niet te verwachten, naar verluidt. Hongaarsche regeering afgetreden. De regeering heeft Donderdagochtend on der voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken, KeresztesFiseher, als in rang oudste lid van het kabinet, ver gaderd, en heeft besloten af te treden. In bevoegde Hongaarsche politieke kringen ver wacht inen een spoedige oplossing van de re- geeringscrisis. Men verklaart, dat de tot dus ver gevolgde koers der regeering nóch in bui- tenlandsch, noch in binnenlandsch politiek opzicht gewijzigd zal worden. Amerikaansche regeering eischt de terugroeping van den Itali- aanschen marineattaché. In Amerikaansche kringen te Washington verluidt, dat de Amerikaansche regeering de terugroeping van den Italiaanschen marine attaché admiraal Lais heet geëischt. Van Amerikaansche zijde wordt beweerd, dat Lais betrokken is bij „sabotagedaden" te gen Italiaansche koopvaardijschepen in Amerikaansche havens. De minister van bui tenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft dezen Amerikaanschen eisch op de "persconferentie bekend gemaakt. De New Yorksche bladen publiceeren sen- sationeele berichten over dc groeiende span ning tusschen de Vereenigde Staten en de As, naar aanleiding van het bericht, dat de Italiaansche consulaire ambtenaren en jour nalisten van Rome uit bevel hebben gekre gen, onmiddellijk na het afbreken van de di plomatieke betrekkingen uit de Vereenigde Staten te vertrekken. De oorzaak van deze spanning is, volgens de bladen, dc inbeslagneming van de Duit sche, Deensche en Italiaansche schepen. Meeningsverschil tusschen Eden en de Grieksche staf EDEN WEER BIJ DEN GRIEKSCHEN KONING. De Grieksche koning heeft den Britschen minister van buitenland sche zaken. Eden en den chef van den generalen staf, Sir John Dill, opnieuw in audiëntie ontvangen. Naar uit Athene wordt gemeld, moet het 'tusschen den Britschen minister van buiten landsche zaken. Eden. en den Griekschen generalen staf tot verschil van meening 'over de verdediging der „open flank", Zuid slavië, zijn gekomen. De Engelschen zouden verlangen, dat alle nog beschikbare Grieksche reserves in het Zuid-Servische grensgebied geworpfen zou den wórden. De Grieksche staf zou daarte genover, met verwijzing naar de vroegere Fnrrclschen toezeggingen: hebben geëischt, dat tenminste drie Engelsché divisies aan dit nieuwe front worden opgesteld. Men meent te weten, dat het Grieksche kabinet zich rechtstreeks met Londen in verbinding heeft gesteld om het zenden van nieuwe Britsche versterkingen uit Egypte te ver krijgen. Leahy op inspectietocht. Do Amerikaansche ambasasdeur te Vichv admiraal Leahy, .heeft gisteravond Vichy per auto verlaten om naar reeds aange kondigd een inspectiereis door Zuid- Frankrijk te ondernemen. In verscheidene steden aldaar zal hij de inrichtingen van het Amei'ikaansche roode kruis en van de Quakers bezichtigen en zich bovendien per soonlijk op de hoogte stellen van de situa tie der voedselvoorziening in een deel "van het onbezette gebied. Leahy is voor zijn vertrek nog voor een vrij uitvoerig onderhoud ontvangen door het Staatshoofd, maarschalk -Pétain, waarbij naar van welingelichte zijde verluidt het vraagstuk van de levensmiddelenvoor ziening van Frankrijk door de Vereenigde Staten opnieuw diepgaand is besproken. Joego-Slavië in de Graaf Teleki. (Foto archief) Over den tragischen dood van minister president, graaf Paul Teleki, wordt door de regeering het volgende communiqué ge publiceerd: De geheele Hongaarsc-he natie en alle buitenlandsche vrienden van Hongarije, hebben met ontsteltenis kennis genomen van het tragische overlijden van minister president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden en werd eerst des och tends ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht, dat de mi nister-president door een beroerte was overleden. Later werd echter algemeen bekend, dat zelfmoord de doodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki was' behalve politicus een geleerd aardrijkskundige. Teleki, die in 1879 was geboren, werd in 1920 minister van buitenlandsche zaken. Het zelfde jaar werd hij minister-president, wel ke functie hij tot 1921 bekleedde. In 1925 was hij lid van de Mossoel commissie van den Volkenbond. De laatste jaren heeft hij de po litiek van Hongarije geleid. Onder zijn lei ding trad Hongarije toe tot 't driemogend- hedenpact. Ontvoerd meisje teruggevonden MOEDER WEER OP VRIJE VOETEN. Het 5-jarige meisje Wietske Piersma, uit Groningen, dat Dinsdag door haar moeder en haar grootmoeder werd ontvoerd, is terug gevonden bij familie te Zuid-Laren. De Groningsche recherche heelt het kind naar den vader, wien het bij de rechterlijke uitspraak in het echtscheidingsproces is toe gewezen, teruggebracht. Moeder en groot moeder zijn op vrije .voeten gesteld. Crisis nadert Matsjek gisteravond naar Bel grado vertrokken. De bespreking, welke dr. Matsjek gisterochtend in het paleis van den Banus met den Banus dr. Sjoebatitsj, den vice-voorzitter der Kroatische boerenpartij Kosjoetitsj, en den alge meen secretaris der partij, dr. Krnje- vitsj gevoerd heeft, heeft geduurd tot half twee. Naar verluidt heeft dr. Matsjek besloten, de hem aangebo den functie van vice-president in de regeering van generaal Simowitsj te aanvaarden. Dr. Matsjek is gister avond naar Belgrado vertrokken. Met hem reizen de Banus en de partij secretaris. Stoutmoedige Engelsche manoeuvre. D.e goed ingelichte schrijvers van commen taar Alsop en Kitner deelen in de „Washing ton Post" mede, dat Engelands militaire ac tie in Griekenland door Eden tezamen met de generaals Sir John Dill en Sir Archibald Wavell is vastgelegd, nadat, zij van den Ame rikaan Donovan de verzekering hadden ge kregen, dat. Zuidslavië aan de Duitsche re- geering weerstand zou bieden. Donovan heeft aan den toestand in Zuidslavië grootere aan dacht geschonken als aan andere landen op zijn reis door den Balkan. Hij heeft langdu rige besprekingen gevoerd met den nieuwen minister-president, Simowitsj, en met Servi sche officieren. Zijn voorspelling, dat Zuid- Slavië zou afspringen en dat Engeland der halve in Griekenland kon optreden, is juist gebleken. Donovan beschouwt echter Enge lands manoeuvre op den Balkan als buiten gewoon stoutmoedig, zij het ook misschien als juist. Het risico is echter nog zeer groot. Het zou derhalve dwaas zijn al te veel ver trouwen te hebben. Berlijn over de houding van Joegoslavië. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen: De Joegoslavische regeering doet niets, om de tot een crisis opgevoerde stemming in Joegoslavië tegen te gaan, welke door uitspattingen en terreur van de straat en door de ontketende instincten van chauvi nistische kringen de revolutionaire gevoe lens van het volk opwekt. Men merkt op. dat deze crisis-stemming in Belgrado en in andere deelen van Joe goslavië ook in de gevoelens doorwerkt. Een officieel Duitsch standpunt ten aan zien van de politieke kwesties in verband met de Duitsch-Joegoslavische crisis werd echter ook gisteren nog door de bevoegde instanties afgewezen. Het meest opvallen de verschijnsel na den staatsgreep te Bel grado noemde men in politieke kringen het feit., dat de tegenwoordige Joegoslavische regeering het volk volkomen in het duis ter laat over de problemen, waarin de re- geeringswisseling de militaire putsch en de uitspattingen tegen de Duitscher het gebracht hebben. Het Joegoslavische volk, zoo zeide men van Duitsche zijde, wordt kunstmatig in onwetendheid gelaten over de crisis en haar problemen. Als tweede opvallend punt noemt men in deze krin gen de anti-Duitsche actie van Joegosla vische diplomaten in het buitenland. Men wees .erop, dat lasthebbers van de Joego slavische regeering overzee in het zuidoos ten zich ondubbelzinnig anti-Duitsch ge dragen. Het derde punt, dat in Rerlijnsche politieke kringen opvalt, is het steeds meer aan den dag tredende'feit, dat vreemde in mengingen geduld worden zoowel wat be treft het geheele vraagstuk van het zuid oostelijk gebied alsook wat betreft de Joe goslavische belangen zelf Deze inmengin gen, zoo zeide men in dp Wilhelmstrasse. worden door Belgrado niet alleen geduld, doch zelfs uitgelokt, Het innemen van een standpunt ten aanzien van de kwestie, in hoeverre een dergelijk dulden van vreem de inmenging in overeenstemming ge- Vanavond gaat de verduistering in om en dunrt tot morgenochtend 7.07 uur voor verwarming meer Alleen nog voor kookdoeleinden^ DE BONNEN BEV/ARENI De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen no. 15, 16 en 17 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden en kachels" en de bonnen no. 35 tot en niet no. 41 van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen centrale verwarming", alsmede de met „brandstoffen een eenheid vijfde perio de" en de met „cokes een eenheid vijfde pe riode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Woensdag 30 April'1941. De geldigheidsduur van de toewijzingen, welke geldig waren verklaard tot 29 April of een vroegeren, mits na 13 Maart gelegen datum, wordt eveneens verlengd tot en met Woensdag 30 April a s. Aan dogenen, die leden van de Duitsche weermacht huisvesting verleenen, zal voor April 1941 op vertoon van een bewijs van in kwartiering door den plaatselijken distribu- tiedienst per voor dit doel te verwannen ver trek van 1 eenheid brandstoffen worden be schikbaar gesteld. Voor verwarmingsdoeleinden zullen voor het loopende stookseizoen geen nieuwe bonnen of toewijzingen meer worden aangewezen, of uitgereikt. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat de oude bon kaarten zorgvuldig dienen te worden bewaard. Naar wij vernemen wordt ook geen brandstof meer verstrekt voor zieken en kraamvrouwen. Uitsluitend voor hen, die niet op petroleum of gas koken en niet be schikken over een electrisch kookap- paraat, zal een dezer dagen de gele genheid bestaan op grond van een daartoe afgelegde verklaring bij den plaatselijken distributiedienst een bon voor een eenheid brandstoffen voor kookdoeleinden te verkrijgen. Nadere mededeelingen dienaangaan de zullen spoedig volgen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedu rende het tijdvak van Dinsdag 1 April 1941 tot en met Woensdag 30 April 1941 de met de woorden „generatoranthraciet derde pe riode" gemerkte bonnen elk recht zullen ge ven op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generatorturf derde periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. s bracht moet. worden met de beginselen van het driemogendhedenpact, wees meü van Duitsche zijde af. Op de vraag, of de naar Berlijn terug gekeerde Joegoslavische gezant, Andritsj, een speciale boodschap zal meebrengen of meegebracht heeft. verklaard men in .de Wilhelmstrasse, dat hiervan niets bekend is. Mobilisatie voltooid. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Zu-id- slavische mobilisatie Woensdag is voltooid, Volgens de nauwkeurige schikkingen van de centrale autoriteiten zijn de onder de wapenen geroepen soldaten verdeeld vol gens hun ethnisehe afkomst. Zij. die tot het Duitsche ras behooren, zijn in een concen tratiekamp gesloten. De Hongaren werden bestemd voor detachementen arbeiders der militaire genie, die 'bezig zijn met het ijlings aanleggen van loopgraven of het bouwen van onderkomens langs de Bul- traarsche en Roemeensche grenzen. Men be schikt niet over berichten ten aanzien van de Zuidslaviacne burgers van Roemeensche en Bulganrsche herkomst, die onder de wa pens zijn geroepen. Theoretisch2Ve millioen soldaten. De Woensdagochtendbladen blijven de grootste aandacht aan de gebeurtenissen in Joegoslavië schenken. De correspondent van de New York Times tc Belgrado. Sulzbeiv ger. meldt, dat Joegoslavië theoretisch 2.5 millioen man ter beschikking heeft. Het ontbreekt evenwel aan het noodige wapen- materiaal. Hat beschikbare oorlogsmateriaal is. in tegenstelling tot hetgeen den troepen der groote mogendheden ter beschikking -iaat, erbarmelijk. De in Belgrado aanwe zige diplomaten hebben hun documenten in orde gebracht, ze deels naar elders verzon den en deels verbrand.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1