N1PPER EN PELLE Ruiteogooiers moeten schade vergoeden llc heb gekozen, Arkadi RADIO-OMROEP Weer centrale training van athleten Voordeeltje voor de werkloozen Radioprogramma Italiaansch weermachtbericht Britsche convooien vernietigd ASMARA ONTRUIMD. OM VERDER BLOEDVERGIETEN TE VOORKOMEN. Het Italiaansch hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 300, het luidt als yolgt: Aan het Grieksche front activiteit der we derzij dscho artillerie. Onze formaties .lucht strijdkrachten hebben de vlootbasis Volos en het belangrijke troepencentrum Florina ge bombardeerd. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In het oosten der Middellandsche zee heb ben onze bommenwerpers en torpedo viieg- tirlgen een krachtig geëscorteerd vijandelijk convooi aangevallen. Ondanks het felle vu ren van het luchtafweergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken ge bracht. Al onze vliegtuigen keerden terug naar hun basis. Vliegtuigen van het Duitsche .vliegercorps vielen een tweede convooi van den vijand aan ten westen van Kreta: een schip van 8000 brt. werd in brand geworpen en zonk, een tweede schip van S000 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens'gezon ken. Oost-Afrika: Met het doel nog meer vijandelijke bombardementen op Asmara, waardoor reeds honderden "slachtoffers waren gevallen onder de inlandsche en Erythreesche bevol king, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ontbranden bij een nieuwe stelling. Noprd-Afrika: Het succes der gemechani seerde Italiaansche en Duitsche troepen is uitgebreid voorbij Marse el Brega. De Ita liaansche en Duitsche luchtmacht hebben jnct prachtige resultaten vijandelijke colon nes, die zich naar Agedabia terugtrokken, aangevallen. Duitsch-Italiaansche successen in Noord-Afrika BRITTEN OP DEN AFTOCHT IN NOORD AFRIKA. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De achtervolging der in Noord-Afrika bij Marsa el Brega door Duitsche en Italiaan sche formaties bestookte Engelschén werd op 2 April voortgezet. Agedabia is ingenomen en Zuetina bereikt. De vijand bevindt zich ijlings op den aftocht in noordelijke lich ting. Het aantal gevangenen en de buit aan gepantserde en ongepantserde voertuigen is aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buiten gewoon gering. Zijn zij onvindbaar komen met hen sympathiseerenden er voor op. In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit politieke motieven vernie lingen van vensterruiten voorkomen, heeft de hoogerc SS- en politicleider, commissa ris-generaal voor de openbare veiligheid, op grond van de verordening van den rijkscom missaris voor liet bezette Nedcrlandsche ge bied betreffende het opleggen van prestaties bepaald, dat ter bestrijding van dit euvel, de door deze wandaden veroorzaakte scha- Feuilleton Een roman uit het hooge Hoorden Door Agathe Pogner 18. Ik lachte en keek opnieuw verrukt neer op het eigenaardige kind, welks woorden en ge baren diê van haar grootmoeder zoozeer na bij kwamen. Zij dekte nu vlüg de theetafel, maar voor het mij vergund werd van de kleine, zoete broodjes te proeven, moest ik eerst kennis maken met Daada en Wassilia. Zij lagen naast elkaar in een met dieren huiden overtrokken kist en waren eveneens met warme vellen toegedekt. Het spreekt vanzelf, dat ik het tweetal met de noodige aandacht bekeek. Wassilisa maak te, ongeacht haar loensheid, nog steeds een menschelijkenindruk. Zij was tenminste een pop, maar Daada! Nee! Dat was een schepsel uit een andere wereld. Haar gezicht was lang, smal, citroengeel met kleine pikzwarte oogen en twee dunne streepen op de plaats van neus en mond. Zij was leelijk, maar eigenaardig. Tenslotte begreep ik de oorzaak van haar zonderling uiterlijk: haar gezicht had vroeger het bovenste deel van den" snavel van een eidergans uitgemaakt. Vandaar ook die diepgele kleur. Ik zei een paar vriendelijke woorden tegen Daada, maar Pelka scheen meer hartelijk heid van mijn kant te hebben verwacht. Bij den maaltijd vertelde grootmoeder een en ander uit haar leven. Zij was in de Oeral geboren en opgegroeid. Haar ouders hadden daar een goed floreerende zaak gehad, die na hun dood door haar en haar man was voort gezet. Dodion had later een vroegeren school vriend in de zaak opgenomen. Na een jaar echter bleek deze hun dusdanig te hebben be- - drogen, dat zij niets meer bezaten. Huis, land vee en boot, alles was hun afgenomen. Toen hadden ze het vertrouwen in de menschen NIpper roept om hulp. 1. Als Nipper eindelijk zich een beetje uit het moeras vrijgewo-steld heeft, wordt hg tot ijn schrik gewaar, dat het kleine veeneilandje, waaraan hg zich vastge klampt heeft, door de stroom wordt meegesleurd. 2. Wat moeten Pelle en Waw- hoo nu beginnen? De boot is inmiddels aan de grond gelopen en is met geen mogelijkheid meer vlot te krijgen, en intussen drijft Nipper teeds verder van4 hen weg... 114. Veenratten. 1. „Jullie zijn mijn enige aan gename reismakkers; jullie hebt het zeker op mij voor zien 2. „Er moest onder dit ontuig eens een flinke opruiming worden gehouden!" oe, nadat de vergoeding zal zijn voorge schoten uit de gemeentekas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van bekende- daders blijft de schadevergoeding ten laste der gemeente, behoudens dat de bur gemeester bevoegd zal zijn, die ver goeding te verhalen opv personen, die het inwerpen van vensterrui ten bevorderen of goedkeu ren of van wie op grond van hun daden of van hun uitlatingen, mede in ver band met hun bekende politieke ge zindheid, aan te nemen is, dat zij handelingen, als die waardoor dg schade is aangericht, bevorderen of goedkeuren. Degenen, bij wie ruiten mochten worden vernield, behooren hiervan onverwijld aan gifte te doen bij de dichtstbijzijnde Neder- landsche politie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 Februari j.1. in werking te zijn ge treden. onder nieuwe directie Dr. Ing. Herweyer, leider van het technische gilde der N.S.B. tot directeur-generaal benoemd. Nadat de opdracht van Ir. Dubois, tot con centratie van de orftroepvereenigingen, ge ëindigd kon worden beschouwd, heeft de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten I- Dubois ver zocht? tijdelijk de functie van directeur-gene raal van het staatsbedrijf van den Neder- landschen omroep waar t.e nemen. Ir. Dubois is hiertoe bereid gevonden én zal deze func tie tot 1 Mei e.k. vervullen. Als directeur-generaal is thans dr. ing. W. A. Herweyer benoemd, die zijn taak op 1 Mei a.s. zal aanvaarden. De heer Herweyer is in 1906 als zoon van een suikerfabrikant in Zevenbergen geboren. Hij bezocht de technische hoogeschool te Aken, waar hij in 1931 het diploma van werktuigkundig ingenieur behaalde. In 1935 promoveerde hij aan de technische hooge school to Akeu tot doctor in de technische wetenschappen. Begin 1939 werd hij bedrijfs- ingenicur bij de stoommeelfabriek „Holland" te Amsterdam, welke functie hij tot heden vervulde. De heer Herweyer is sinds acht jaren lid van de Nationaal Socialistische Beweging. In de N.S.B. heeft hij vele functies vervuld, zoo was hij o.a. districtsleidcr te 's-Graven- hage. In hot najaar van 1940 stichtte Dr. Her weyer het „technisch gilde", welke organisa tie sindsclien onder zijn leiding staat. - N.A.U. zal waarschijnlijk Zon dag besluit nemen. Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur van de N.A.U. in zijn vergadering, welke Zondagmiddag te Amsterdam wordt gehou den, zich beraden over het voorstel om de centrale training van Nederlandsche athle ten wederom te hervatten. Zooals bekend, is. deze training gedurende ecnige jaren om financioele redenen stopgezet. Vooral nu de athletiekwereld den laatstcn tijd zulke ge voelige verliezen heeftgeleden door het heengaan van verschillende eerst-klasse ath leten, is de hervatting van deze training van groot belang voor de toekomstige peri ode. Daar de voor deze centrale training nood- zakelijlc gezien reeds bijeengebracht zijn, kan men vrijwel zeker aannemen,dat het hoofdbestuur van de N.A.U. zijn goedkeuring aan dé hervatting zal geven en dus de tech nische commissie opdracht zal geven de centrale^ training te hervatten. UITKEERING VAN WERKLOOZEN- KASSEN EN ARBEID IN ifUITSCHLAND. De persdienst van het N.V.V. meldt: De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat arbeiders die in Duitschland werk gevonden hebben, geacht worden te werken in hun eigen beroep, dat met het oos op het in aanmerking komen voor uit- keering van werkloozenkassen, voor welke i ni'-n een be,paalden tijd in zijn eigen beroep gewerkt moet hebben. Toekenning sleunverliooging met terugwerkende kracht aan werk loozen toegetreden tot een orga nisatie met werkloozenkas. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. heeft pogingen ondernomen oi*n toekenning van steunverhooging met terugwerkende kracht te verkrijgen voor werkloozen, die na 1 Octdber 1940 toetre den tot een bij het N.V.V. aangesloten werk loozenkas. Deze pogingen van het N.V.V. zijn nu niet succes bekroond. Volgens een schrijven van den waarnemend secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken aan de ge meentebesturen is bepaald, dat aan de werkloozen, die met terugwer kende kracht van 1 October 1940 af als lid eencr werkloozenkas zijn toe getreden,. voor zoover noodig voor iedere week die zij sedertdien als niët-verzekerden in do. rijkssteunre geling waron opgenomen, c.q. bij de werkverruiming waren geplaatst, een hedrag van 50 cent wordt uitge keerd. De bij het N.V.V. aangesloten organisaties met werkloozenkas zullen bij de steunorga- ncn alsnog vorderingen voor de na 1 Oc tober 1940 toegetreden leden, die hun bij dragen hebben betaald, indienen. ZATERDAG 5 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 10.00 Eigen opnamen. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Omroeporkest. 1.30 Orgelspel. 2.00 Tuinbouwhalfuurtje. 2.20 Licht gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Piano-voordracht. 4.40 Duitsche les (in hoorspelvorm). 5.00 Dameskoor met pianobegeleiding. verloren en waren ze naar dit afgelegen deel van de deel getrokken, als de eerste pioniers in een tot op dat oogenblik niet door men schen bewoonde streek. Maar nu heb je dat vertrouwen toch teruggevonden, nietwaar grootmoeder vroeg ik. De vrouw lachtte, een eigenaardige glim lach. Wat zal ik zeggen? Zonder vertrouwen is het leven zoo leeg en arm, nog afgezien daarvan, dat hier in de eenzaamheid iemand, zijn vertrouwen wel moet terugvinden. Ik wil niet beweren, dat de menschen hier beter zijn dan ergens anders, maar zij hebben stellig minder gelegenheid om aan de slechte instincten, die in hun sluimeren, toe te geven. Fouten en tekortkomingen hebben we alle maal. Daar had je bijvoorbeeld Pelka's vader. Dat was in zijn hart een goed, hulpvaardig man, maar hij kon zich maar niet afwennen om iedereen te plagen. Toen Pelka de tafel afruimde en de koppen omspoelde, vertelde grootmoeder mij al het wetenswaardige van haar eersten schoon zoon. Van zijn durf zijn kracht, zijn onver schrokkenheid -en zijn grooten hartstocht voor de jacht op walrussen. Terwijl de ande ren bang waren voor de streken en gevaar lijke gewoonten van deze dieren, trok hij er juist bij voorkeur op uit om jacht op hen te maken. Talloozen had hij om het leven ge bracht. Tot er dan eindelijk een sterker blèek te zijn dan hg. met zijn vervaarlijke slagtan den den bodem van de booot aan splinters sloeg 'en zijn slachtoffer met zich in de diepte sleurde. Kort daarop dreef de storm zijn lijk aan land. Zijn lichaam was geheel verminkt; slechts zijn knappe kop vertoonde geen enkel letsel. Toen grootmoeder aan het eind was van haar verhaal, stelde zij me voor wat te gaan wandelen met Pelka, die mij de ..beziens waarheden" van de Walvischbaai zeker wel eens zou willen laten zien. Daar alle mannen van de nederzetting op jacht waren moest ik mij met damesgezelschap tevreden stellen: Ik zal hem mijn grot eens laten zien, riep Pelka opgewekt, mgn wit koninkrijk. Wij trokken onze pelsjassen aan en bega ven ons op weg. Wassilisa en Daada. even eens in bont gehuld, vergezelden ons. Ik ge noot het voorrecht Daada te mogen dragen, want dat dit inderdaad een voorrecht was. werd mij duidelijk te kennen gegeven. Wij gingen een kleinen heuvel op en keken van daar in een langgerekt dal, dat wij haastig doorliepen om dan onverwachts voor een groote opening halt te houden. Hier is mijn koninkrijk, zei Pelka trots. Kruip in! Ik wist niet, dat er rijken bestonden, waar men niet loopend of rijdend, maar slechts op handen en voeten kruipend binnen kon gaan. Edoch, ik liet me opgewekt in de sneeuw vallen en volgde het kind. dat met een in middels aangestoken lantaarn in de hand, reeds in het inwendige van de grot was ver dwenen. Toen ik weer op mijn beenen stond, kon ik een kreet van verrassing, niet weerhouden. IJs, sneeuw en zomersche dooi hadden zich hier vereenigd en een hol geschapen, waar van de duizenden ijskegels in het schijnsel van onze waskaars alle kleuren van den regenboog vertoonden. Bij eiken stap. dien ik deed, veranderde het beeld. Telkens fonkel den nieuwe tinten; het was onbeschrijflijk mooi. Pelka genoot van mijn verbazing en tel kens kreeg ik te hooren. dat niemand anders dan zy dat hier ontdekt had. Geheel achter in de grot lag een ijsblok. Pelka noemde het haar troon. Het* kostte heel wat moeite voor we er in slaagden een stevige zitplaats te vinden, maar toen ons dat eindelijk gelukt was, werd ik plechtig tot koning uitgeroepen. Pelka was mijn ko ningin. Wat moeten we nu met Daada en Was silia beginnen Tja. wat zullen we daarmee beginnen? Ikstelde voor haar tot hofdame, edel- vrouwe of kamenier te benoemen, maar elk welgemeend advies werd verachtelijk van de hand gewezen, want hof en hofleven was haar vreemd. Dan weet ik het ook niet! Zoo...?! Pelka was een echte koningin, want ze keek me met haar groote sprookjesoogen bestraffend en uitdagend aan. Weet je niet, wat er van hen moet wor den? Wel, onze kinderen, zou ik zoo zeggen! Ilc schikte me met waarlijk koninklijke be reidwilligheid in het mij opgedrongen vader schap; alleen weigerde ik zeer beslist mgn kinder^B te kussen. Geef mij dan tenminste een zoen, ge bood mgn koningin. Dan krijg jg er ook een. 1 Wij gaven elkaar een klinkenden zoen. De echo in de grot deed hem duizendvoudig weerkaatsen. Je speelt eigenlijk nog mooier dan grootmoe, zei Pelka waardeerend. Jam mer, dat je-zoo ver weg woont. Dat was inderdaad zeer betreurenswaar dig. maar er was helaas niets aan te doen. Er bleef ons dus niet veel anders lover dan althans van dit kort samenzijn zooveel mo gelijk te profiteeren. Het eindje kaars in onze lantaarn werd 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Fragmenten uit „Lisa benimm' dich",, operette. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.00 Vragen van den dag ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Bont programma. 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II. 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Russisch koor en orkest (opn.). 10.50 „Rözsa Sandor", operette (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Utrechts Stedelijk orkest. 2.45 Causerie „Alphons Diepenbrock 20 jaar geleden overleden". 3.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten. 3.45 Voor de jeugd. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Groot Amusementsorkest en „Het vroo- ljjke Klaverblad". 5.00 Cyclus „De Bijbel als boek" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. PrQt. Kerkcomité) 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Philharmonisch kwartet. 6.45 Reportage. 7.0Q Gronïngsch praatje ANP. 7.15 Disco-nieuws. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, '8.30 Nederlandsch Kamerkoor en strijk- ensemble. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. steeds kleiner. Wij moesten daarom troon en koninkrijk in den steek laten om zoo snel mogelijk den uitgang te bereiken. Toen wij weer in de nederzetting terug kwamen, verzocht grootmoeder mij haar nog wat gezelschap te houden. Het bleek echter, dat de wind plotseling gedraaid was hij kwam nu uit het zuiden en met angstwek kende snelheid de ijsschotsen in de baai op- eenstuwde. Als ik werkelijk nog behouden thuis wilde komen, was er geen minuut meer te verliezen. Pelka vergezelde me over de drijvende ijs- schotsen tot de boot. Zij sprong zoo handig van de eene schots op de andere, dat ik haar, mijn lange beenen ten spyt, niet kon bg- houden. Kom gauw terug! riep ze me toe, toen ik reeds in de boot zat. Kom heel, heel gauw terug, Arkadi! Er viel iets achter mijn rug. Nieuwsgierig raapte ik het op: het was Daada! Wees goed voor haar! Ze is nu van jou! Ik sloeg de motor aan: hevig ontsteld vluchtte het kind weg. Als afscheidsgroet zwaaide ik met Daada door de lucht. Ze zag het en riep: Tot ziens! Daarop echter stak ik de pop in mgn zak en begon den verre van gemakkelijken terug tocht. Het zweet liep me met stralen van het voorhoofd, toen ik mij eindelylc door het dik ke drijfijs gen weg <had gebaand. Ook ditmaal echter werd mijn moeite beloond. Het werd de mooiste van alle watertochten, die ik ooit had gemaakt. Ik zag slechts water en lucht. En ik was geheel alleen. Was ik werkelijk alleen? Had ik in mijn zak niet een zonderling stuk speelgoed dat een pop moest voorstellen, maar dat eigen lijk oneindig veel meer was? Want Pelka had mij het liefste gegeven, wat ze bezat. Ik kwam behouden thuis en zette Daada in mijn karner op een stoel. Dobrez kwam naderbij en besnuffelde haar van alle kanten. Niet aankomen, Dobrez! waarschuwde ik, want dat is Daada, mijn dochter, en ik ben- een koning! Dobrez keek mij verbaasd van terzijde aan. Toen knielde ik voor hem neer en sloeg mijn armen om zijn mooien kop. Ik voelde me zoo kostelijk vrij en rijk. En ik herhaalde nog eens: Ja, Dobrez, ik ben een koning. En Daada is mgn dochter! (Wordt vertolud^i

Schager Courant | 1941 | | pagina 7