Eén dag te gast Schap I-Succes I op een Middeleeuwsch kasteel loigosliviê wankelde Een noodlottig oorlam Zaterdag 5 April 1941 Vierde blad UIT DE HISTORIE VAN WEST-FRIESLAND Africhten van blinden-geleidehonden De Langendijker Groentecentrale over 1940 Marktberichten Kasteelcn en ruïnes van kasteelen hebben de gewoonte te werken op onze fantasie. In onze gedachten zien we geharnaste ridders en slanke en lieftallige jonkvrouwen, we denken misschien aan ridderspelen. We vergeten echter, dat ook toen. gelijk thans, het dagelijksch leven onderworpen was aan een zekere sleur, ja, dat deze wel eens heel wat grooter kan zijn geweest dan in onzen tijd van radio, vliegtuig, bioscoop en zooveel dingen meer. In de ridderdagen dus was er ook sprake van het leven van alledag. Hoe zich dit voltrok? Zoo heel gemakkelijk is het niet om daar op antwoord te geven, want in die lang vervlogen eeuwen werd er weinig te boek gesteld. Men dacht er niet aan, kleinigheden vast te leggen als de belevenissen van een gewonen dag. De pen werd in den regel slechts op het papier gezet tot het vereeuwi gen van acten. Dat was natuurlijk het aller belangrijkst. omdat het eigen bezit er door werd geregeld. En wanneer de historicus feiten aan de vergetelheid ging onttrekken, clan vermeldde hij bij voorkeur bijzonderhe den: oorlogen, strooptochten, twisten, enz. enz. Men dacht er eenvoudig niet aan, dat, er een tijd zou komen, waarin men wel graag eens zou willen weten, hoe de ridderlijke familie het had. wanneer er niets bijzonders aan de hand was. Omtrent het leven op een kasteel vonden we een interessant hoofdstuk, afkomstig van den Alkmaarschcn historicus Hofdijk. Deze Hofdijk, die behalve geschiedschrijver ook wel de minstreel van Kennemcrland wordt genoemd, bezat echter een rijke fantasie. Zoodat dat kans bestaat, dat zijn beschrij ving ten deele als verdichtsel moet worden beschouwd. Zijn wel wat Al te vrije critiek op de Westfriezen in vorige eeuwen is daar een voorbeeld van! Nadat het adelijk gezin zich des morgens had gewasschen en gekleed, werd de mis bijgewoond, waarna het ontbijt werd op gediend. dat bestond uit brood, boter, kaas en bier. Ook wordt melding gemaakt van spiering als ontbijtvisch. Intusschen zal men er goed aan doen bij deze artikelen niet te denken aan levens middelen van hooge kwaliteit,, welke wij thans kennen. Het zou kunnen zijn. dat vele gewone staatsburgers van heden hun neus zouden ophalen voor de lekkernijen van de •edelen van weleer. Na het ontbijt kwam de ochtend. Uit de beschrijving van Hofdijk krijgt men den in druk, dat er wel eonïsszins kon worden ge- spfoken van een „klein krijgen" van den morgen. Hij spreekt namelijk van verschil lende spelen, waaronder het schaakspel, als een krijgsspel, de ridderlijke voorkeur ge noot Verder werden er wapenoefeningen gehouden op het kasteelplein of werd er gewandeld, hetzij te voet of te paard, door gaans met de valk op de hand. Hofdijk's fantasie komt dan even los. wanneer hij ons edelvrouwen en haar gezellinnen beschrijft, gezeten op prachtig uitgedoschte telgangers, door -hoffelijke edelen, die naast de vlugge rijdsters voortschreden, bij den sierlijken toom gehouden. Bij minder goed weer werd de tijd gesle ten met het voorlezen van romans en ande re ecdichten, waartoe, wanneer de burcht heer geen "klerk of geletterde bezat, meestal de burchtpaap werd gebezigd. Deze romans waren dan die van Lancelot. Rolant of ko ning Arthur. De middagmaaltijd werd vroeg gehouden. Uiterlijk om 12 uur, volgens anderen echter reeds om 10 of 11 uur. Waaruit zich laat concludeeren. dat men gewoon was 's mor gens vroeg op te staan. Op met losse kussens bedekte banken, of op vouw- en andere stoelen zaten de gasten, nadat ze zich de handen hadden gewasschen. rondom den disch, die op schragen was aangelegd en die was bedekt met het ammelaken. De plaats, die het beste licht en uitzicht had. ter rechter- of ter lin kerzijde. werd veelal beschouwd als de eere plaats. Aan het hooge einde van de tafel zaten burchtheer, gezinsleden en gasten. Aan het lage einde de scheiding werd aangegeven door het zoutvat zaten de niet adel ij ke en lagere- bedienden. Allen echter aan één tafel. De gerechten van visch, groenten en vieesch, werden meestal in overdekte scho tels. onder het voorschenken van wijn. rondgediend. Varkensvleesch was een dage lijksch. gerecht, zeer gezocht was ook het vieesch van zeehonden, bruinvisschen, mecr- zwijnen, wal visschen en bevers. Ook werden gegeten reigers en roerdompen, pauwefc en zwanen. Na het tweede gerecht werd het ammela ken omgeslagen en kwamen lekkernijen als taarten, kruidkoeken, suikerrozaat, gedroog de. gesuikerde en met specerijen ingelegde vruchten. Geestrijke en sterk gekruide wij nen behoorden tot de dranken, die aanvan kelijk uit leeren. later uit glazen o.f zelfs gouden en zilveren kannen werden ge schonken in bekers uit dezelfde stoffen vervaardigd en soms prachtig bewerkt- Na den maaltijd ging men op jacht, mon maakte wandelritten of men kortte den tijd met praten of met allerlei spelen als kaatsen, kegelen, ringwerpen. dobbelspelen, schaken of dammen. Van kaartspelen wordt eerst tegen het einde der 14de eeuw in ons land gesproken. Muziek en zang werden ijverig beoefend. Onder de vrouwelijke be: zigheden zijn o.a. te noemen het spinnen, het vervaardigen, borduren en versieren van kleeren. het vervaardigen van tapijtwerken. Een aangename afwisseling bracht de verschijning van een minstreel, doch dat behoorde al weer tot de zeldzaamheden. Het avondeten was ingericht op de wijze van het middagmaal en werd te zes of zeven uur genuttigd. Lampen en groofe standaard- en arm- kandelaren, van koper of edeler metalen, werden bii zondsondergang ontstoken; de waskaarsen en de toortsen waren vaak be schilderd en versierd. De rest van den avond werd gekort met de reeds genoemde, spelen en uitspanningen, de mannen hielden zich meestal bezig met drinken en spelen. Behalve voor wat het spinnen, weven en borduren der adelijke dames betreft, zijn er geen eigenlijke werkzaamheden •vermeid. Dit geeft aan het geheel een zekere ledig heid. We willen daarom hopen, dat het be heer hunner bezittingen, de vervulling hun ner ambts- en dienstplichten aan de ade lijke ridders de noodige levensvulling heb ben gegeven. Eten, drinken, wandelen en spelletjes doen is goed en wel voor rust dagen, als regel is het onbevredigend. Toch zit er zooveel interessants in de beschrijving van Hofdijk, dat we hebben gemeend, daar uit een greep te moeen doen. EEN DANKBAAR WERK. (Van onzen Haagschen correspondent.) Achter aan het Haagsche Bezuidenhout, tegenover het Huis ten Bosch, heeft de heer L. de Zeeuw reeds gedurende een twaalftal jaren een inrichting voor honden dressuur. Het dresseeren zit dezen stoeren Brabander in het bloed, want zijn grootvader hield er zich "al mee bezig en zijn vader was ook een groot hondenliefhebber. Al op zijn liden jaar hield de jonge de Zeeuw zich, uit liefhebbe rij, met, het dresseeren van honden bezig; la ter graanhandelaar geworden, kreeg hij een ongeluk, zoodat hij dit bedrijf moest stopzet ten, keerde hij tot de viervoeters terug. Wanneer men den heer de Zeeuw bij zijn werk opzoekt, ervaart men terstond dat het dresseeren van honden een werk is van ge duld en nog eens geduld. Het moet al héél erg zijn, als hij eens een lichte tik geeft. De heer de Zeeuw is van alle markten thuis: hij besteedt zijn zorgen aan politie- en jachthon den, zoo goed als aan geleidehonden voor blinden. Vooral dit laatste werk ligt hem na aan het hart en hiervoor spaart hij moeite noch kosten. Men- moet, dat is zijn ervaring, terdege re kening houden met de soort van hond. De Duitsche Herder b.v. is veelal te onrustig voor het geleiden-van blinden, te zenuwach tig. De Hollandsc'ne en de Mechelsche Her der en ook de Bouvier, zijn veel geschikter en dan is een teef weer te verkiezen boven een reu. Een reu wordt op straat te licht af geleid als er „dames"'in de buurt komen! De heer de Zeeuw heeft het bijgewoond, dat een hond toen er een vrouw in het spel kwam, al het, andere vergat pn zijn baas eerst tegen een lantaarnpaal liet oploopen cn hem vervolgens tegen een auto aansleurde, zoodat de man vrij ernstig gewond werd. Bij een teef pleegt men dergelijke verrassingen niet te hebben. J)e opleiding van zulk een geleidehond duurt volgens het systeem van den heer de Leeuw, ongeveer vier maanden, vroeger had men er welhaast een jaar voor noodig. Een hond beneden het jaar is nog veel te speelsch voor dit verantwoordelijke werk. Begonnen wordt met de z.g. „'appèl of gehoorzaamheidsoefeningen; „ga zitten", „ga liggen" cn apportoeren. Daarna moet hij wennen aan de drukte op straat, aan het 'lawaai van het verkeer, onweer, luchtdoelgeschut en andere voor- Komende geluiden. Dan blijkt het wel eens, dat een hond toch niet geschikt is. b.v. wan neer het dier, na 3 maanden opleiding, nog voor een knalpot schrikt. Zonder aarzelen moet hij, ook op de drukste punten over steken en bij het oversteken van zijstraten moet hij eerst ongeveer 10 meter de hoek omgaan. De heer de Leeuw laat zich bij deze con trole leiden, als ware hij zelf blind, dus zonder zijn eigen' wil op te leggen. De hond moet eigen inspiratie volgen. Ook tramreisjes hooren bij de opleiding van een geleidehond, evenals het vinden van den weg in de stations; helaas moet ook telkens voor de hondenleerling worden betaald, wat de heer De Leeuw, terecht, niet billijk oor deelt. Een jonge hond kost bij aankoop f 35.— en brengt, volleerd, niet meer dan f 125.op. Voor dit verschil heeft de heer De Leeuw het dier ook vier maanden te eten moeten ge ven. Het is dus wel wenschelijk, de kosten verder zoo laag mogelijk te houden; de meeste blinden zijn immers niet kapitaal krachtig, zoodat de verkoopsprijs bezwaarlijk verhoogd kan worden. Het africhten moet zóó perfect zijn, dat de hond op het bevel „bus" zijn baas ook naai de dichtstbijzijnde brievenbus brengt. Voor mij is dit africhten, zegt de heer De Leeuw, een der mooiste dingen welke ik ken ik vind er telkens weer veel bevrediging in. Zoo hoorde ik onlangs van iemand dat hij, dank zij mijn hond, een betrekking van f30.per week had gevonden, na ecnige jaren nicls gedaan .te hebben. Hij is nu zelfs dezer da gen getrouwd! WEINIG VOORSTELLEN De agenda voor de op 16 April te Zuid- scharwoude te houden algemeene vergade ring van den Tuinbouwbond De Langendij ker Groentencentrale, waarbij is opgenomen, het jaarverslag, de rekeningen en balansen van de L.G.C. en de Bloem bol lenveiiing, is verschenen. Hét aantal te behandelen voor stellen is dit jaar gering. Uit het jaarverslag vermelden we het vol gende. De oorlogstoestand, zegt de secretaris de heer W. Visser, heeft niet nagelaten, in vloed uit te oefenen op den gewonen gang van zaken. Ook de zeer strenge winter met veel sneeuw en slechte wegen wartyi voor het vervoer zeer hinderlijk. Al dat gebeuren heeft niet nagelaten, invloed uit te oefenen op ons dagelijksch leven. De rust en het ver trouwen van ons volk waren veranderd in onrust en spanning. Aan onze veiling was dat duidelijk te merken; vele zaken werden Voor ons heslist en de besturen moesten dit maar uitvoeren. Ook de handel was niet? meer vrij. In de eerste weken van het jaar was de beschikbaarstelling van wagons zeer ongeregeld, maar niettegenstaande dat heb ben onze producten een redelijken prijs op gebracht. Duitschland, onze grootste afne mer, van de winterproducten, was aan de marlet. Ook de gunstige clearingstand in het begin van dit jaar werkte daartoe mee. Door de centralisatie van den import in Duitsch land hebben we niet die prijzen gemaakt, die we anders met zoo'n gunstigen winter voor onze kool hadden kunnen bedingen. Door die oorzaak was het noodig, dat de ex port geordend werd. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale wer ken dit uit, de uitvoermachtigingen worden door dit lichaam verstrekt; ook worden de winsten voor de handel ingesteld. Wij als tuinders moesten onzen aanvoer regelen naar de afzet. Dat zich daarbij zeer veel moeilijkheden hebben voorgedaan, hebben wij allen ondervonden. Toch moeten wij waardeeren. dat er maatregelen genomen zijn, want als dat niet gebeurd was, zou veel van onze gele bewaarkool tegelijk aan gevoerd zijn, en was dan onverkoopbaar geweest. Ook de handel was aan de mini mumprijs gebonden Men zal goed doen, in de kringen van den handel te "begrijpen, dat vrijheid van handel er alleen is, als er ook werkelijk vrijheid van handel bestaat. We hebben voor het persoonlijk initiatief allen lof en waardeering, maar kunnen niet toelaten, dat de omstandigheden ruim te bieden voor handelingen, die de belan gen van de tuinders niet dienen. Ook voor de toekomst moet de tuinbouw steeds goed georganiseerd optreden. Laten wij tuinders zooveel mogelijk ons zelf zijn en blijven, om eensgezind aan alle mogelijkheden het hoofd te bieden. Het verloop van de winterkoolcompagne is voor de roode kool goed geweest; de Deensche witte niet zoo goed, die prijzen hadden wat moeten oploopen. De uitbrei ding van den oorlog met Denemarken en Noorwegen heeft hier geen gunstigen in vloed op gehad. Wat de gele kool betreft, is dit, naar het zich liet aanzien, nog vrij goed verloopen, ofschoon de gemiddelde prijzen te laag waren. Volgens de gehouden telling op 4 Dec. '39 waren er voor de L.G.C. aanwezig: 523 wa gons roode kool, 1010 gele, 769 Deensche wit te, 200 uien, 160 peen en 30 wagons bieten. Wat uien en peen betreft, in de strenge vorstperiode waren deze producten best te verkoopen, maar zeer moeilijk aan te voe ren. De prijzen daarvoor zijn steeds in da lende lijn gegaan, zoodat op het laatst het minimum was bereikt. 30 April is de eerste witlof-veiling gehou den met een aanvoer van 3500 Kg.' De prijzen waren slecht: 30 pet. kon geen koop er s vin den. Het verkochte ging voor den minimum prijs of iets daarboven. Op 3 Mei werden de eerste tomaten aan gevoerd. Ze brachten 90 cent per Kg. op. Duitsche inval en capitulatie werden even gememoreerd. Een en ander bracht voor de tuinders veel verandering. De eerste vroege aardappelen werden aan gevoerd door den heer C. Wit. Als bijzonder heid wordt daarbij vermeld, dat ze in 66 da gen waren gegroeid. Op 17 Juni moesten maatregelen worden getroffen om den aanvoer van aardappelen te beperken, daar de aanvoer voor het binnen land te groot werd. Op 21 en 22 Juni mochten geen aardappelen meer worden gerooid. Het wordt betreurd, dat enkele tuinders dit ver bod niet nakwamen. Door de verschillende besturen is alles gedaan, om den aanvoer aan te passen aan den afzet. Daaj-om is de han delwijze van, gelukkig zeer enkele tuinders, streng te veroordeelen. Op 27 Juni werd de eerste ronde kool aan gevoerd: ze bracht f 6.30 op. De eerste druiven op 2 Juli golden 61 ct. per kg. De prijzen van de zomerkooi waren redelijk. Daar Duitschland de kool tegen minimumprijzen afnam, kwam ze niet meer op de mestvaalt terecht. De late aardappe- n hebben over het algemeen een goeden prijs opgebracht. Met de ziekte is het nog al losgeloopen en sproeien wordt een be langrijk bestrijdingsmiddel genoemd. De koolhandel onderging nog weer een wijziging, toen een zeker percentage voor België moest worden geveild. Dit gedeelte was bepaald duur. Aan witte kool konden naar schatting 538 wagons worden aangeboden. Zuurkool fabrikanten en N.G.F.C. waren overeenge komen, dat deze voor 2.50 zouden worden afgenomen voor kool hoven 3 kg. Daar de oogst over het geheel niet best was, wa ren vele tuinders hierover niet tevreden. Wanneer de handel vrij was geweest, zou een gedeelte zeker een hoogeren prijs heb ben opgebracht. De minimumprijs der uien werd op f 4.— gesteld. Ze werden echter al duurder, zoo dat er prijzen van 7.— en 8,— werden gemaakt. Half November kwam er een be paling, dat voor alle producten de mini mumprijs tevens de maximumprijs zou zijn. Bij de gehouden telling op 2 Dec. 1940 bleek wel, dat de oogst aanmerkelijk slech ter was dan het vorige jaar. Er waren: 384 w. roode kool, 628 gele, 925 Deensche witte, 70 uien, 22 peen en 23 wagons bieten. In verband met de verwachting, dat de 4 Langendijker gemeenten tot één zouden worden vereenigd, heeft het bestuur van de gemeente Broek op Langendijk verkre gen, dat de veiling in vollen eigendom door de gemeente aan de L.G.C. werd overge dragen. De los- en laadplaats heeft bewezen, geheel aan de eischen te voldoen. Het personeel van de veiling heeft zijn plicht gedaan. De keurmeester verrichtte 198 keuringen, alleen in de maand Juli 112 voor ziekte in de aardappelen. In 1941 zijn op certificaat geëxporteerd 1941 wagons van 10.000 K.G. op verklaringen 581/fc, Gememoreerd wordt het verscheiden van 2 bestuursleden, de heeren Joh. Koning van Hensbroek en .Tb. Kramer te Zuidschanvou- de. Veel hebben zij voor het organisatieleven gedaan. Het bestuur heeft 7 maal vergaderd *t Dag. bestuur 27 maal. Driemaal is vergaderd door de Commissie voor de bollenveiling. De geveilde producten brachten f2.371.687.79 op. De betaalde minimumprijs voor doorge draaide f41995.43, terwijl aan steun werd uit betaald f30.510.82, alzoo totaal f2.407.191.04. De balans van de Groentenveiling vermeldt 'aan Activa en Passiva een bedrag van f 199.875.48, waarbij het eigen kapitaal met f 98.495.98 paraiseert; die der hollenveiling met f 16.622.43 aan bezittingen en schulden. De exploitatierekening der Groentenveiling geeft, een voordeelig saldo aan van f7,449.15, die van de Bollenveiling van f 1.562.58, dat als oude schuld is afgeschreven. De begrooting van de LGC voor 1941 sluit in ontvangsten en uitgaven op f31800 met onvoorzien f 1000.De omzet wordt op f2.Ö00.000.geschat. GASVERBRUIK, We vernemen, dat het gasverbruik van de aangeslotenen bij de gemeenschappelijke gas fabriek over de eerste maanden van dit jaar weer ongeveer 20 pet. hooger is dan in de overeenkomstige van het vorige jaar. Dat het nog niet meer is, vindt zijn oorzaak in het vorige jaar zeer groot was. NOG GEEN OFFICIEEL BERICHT OVER DEN DATUM DER VEREENIGING VAN DE LANGENDIJKER GEMEENTEN. Bij de gemeentebesturen is nog geen offi cieel bericht ontvangen over den datum der vereeniging van dc gemeenten. Zij, die over officieuse gegevens beschikken, meenen, dat die vereeniging nog wel later dan 1 Mei zou dcunnen geschieden. GEEN UITVOERING VOOR WINTERHULP. We vernemen, dat de chr. zangvereeni- ging De Lofstem te Broek op Langendijk af wijzend heeft beschikt op een verzoek om ten bate van Winterhulp te Zuidseharwoude een uitvoering te geven. WIERINGEN POLITIE. Gevonden; een broodkaart en een paar fo to's. Verloren, een rijwielplaatje. BARSINGERHORN KOLHORN. GESLAAGD. Op het Dinsdag te Amsterdam gehouden examen vakbekwaamheid voor de Vesti gingswet,, behaalde onze oud-plaatsgenoot, Jb. Vries, het bakkersdiploma, CABARET. Morgenavond geeft onze ijsclub ln de zaal van den heer Groet een cabaretavond. Hier voor is een aardig programma samengesteld van optreden van plaatselijke medewerken den, terwijl een gezellig hal met attracties den avoncl zal besluiten en gezien de popu lariteit van onze ijsclub, gelooven we, dat 't weer een knalavond zal worden. Zie adv. ANNA PA ULOWNA TIJDELIJK AANGESTELD. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Kleine Sluis is benoemd de heer C. M. J. Sinke. VOORSPEL EN VERLOOP VAN DEN STAATSGREEP TE BELGRADO. „U BENT KONING". Omtrent de voorgeschiedenis en het verloop van den staatsgreep die op "27 Maart in Joegoslavië heeft plaats gevonden, vertelt de correspondent van „Das Reich" te Sofia, naar het Hdbld. meldt, bijzonderheden, waar aan wij hetgeen en ander ontleenen. Het voorspel tot den coup d'ètat in Belgra do was een protestvergadering van 240 af gevaardigden van den Bond van reserve officieren, tegen het toetreden van Joegosla vië tot het pact van drie. Aan den vooravond van de revolte kwam in het gebouw van den Generalen Staf een aantal militairen bijeen, om richtlijnen uit te werken voor het overnemen van de macht. Het luchtwapen nam het initiatief en zün chef, generaal .Doesjan C. Simowitsj kreeg het 'presidium van dc nieuwe regeering. De „Putsch" zelf was in hoofdzaak het werk van het in Belgrado gelegerde vierde bataljon der vliegers, dat op 27 Maart te 2 uur in den ochtend de openbare gebouwen bezette en tanks door de straten liet patrouil leeren; de leden van de voormalige regeering kregen huisarrest. Men kan aannemen, dat de lijst van per soonlijkheden die deel uitmaken van het nieuwe kabinet, reeds lang was opgesteld. Om zeker te zijn van de deelneming van de Kroaten, werd het Hotel „Bristol" door mi litairen omsingeld; men dwong de daar wo nende Kroatische ministers tot de belofte, dat zij in de nieuwe regeering zitting zouden ne men. Juist op dit beslissende oogenblik echter bevond zich de vice-premier, de leider der Kroaten, dr. Wladko Matsjek, niet te Blc- grado maar te Zasr-eb. Bezoekt Zondag a.s. de belangrijke competitie-wedstrijd Aanvang 2 uur Terrein Loet „U bent Koning" Na de militaire beveiliging van de actie begaf generaal Simowitsj zich in zijn functie van nieuwen mi nister-president naar het Koninklijk paleis, waar hij den troonopvolger liet wekken. Toen hij hem met de woorden: „U bent Koning van .Joe goslavië, met alle rechten, die den lieerscher toekomen", begroette, had hij reeds een oorkonde in zijn actetasch, waarin de regentschaps- raad zijn „vrijwillig aftreden" be vestigde. Dit geschiedde tegelijker tijd dat de kapitein der vliegers den gewezen minister-president Tswetkowitsj, die 36 uur te voren zijn handteekening onder het proto col van Weenen had gezet, gevan gen nam. De staatsgreep kon tot zijn ten uitvoer legging worden geheim gehouden. Des ochtends, te 8.45 uur las Koning Peter II voor de radio een proclamatie voor en daarna werden de kanalen, waarlangs het nieuws het buitenland kon bereiken, die tot dusver zorgvuldig gesloten waren ge houden, weer geopend, zoodat men sedert dat oogenblik ook in het buitenland weer op de hoogte kon blijven met de situatie. Kapitein die te diep in het glaasje keek, verliest zijn schip. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake de stranding van het motortankschip „Melissa" op de Portugee- sche kust, ter hoogte van Kaap- Raso op 9 November 1939 en de klacht van den inspec teur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van voormeld vaartuig. De Raad is van oordeel, dat deze ramp te wijten is aan de schuld van den betrokkene, den kapitein van de „Melissa". De Raad heeft zich nog afgevraagd, of de stuurman niet had behooren in te grijpen. Onder de gege ven omstandigheden kan de Raad echter geen vrijheid vinden den stuurman deswege eenig verwijt te maken. Dat ook de klacht gegrond is, neemt de Raad, op grond van de getuigenverklaringen, mede als bewezen aan. Daar hier verhand be staat tusschen het door den kapitein gemaak te misbruik van sterken drank en de door zijn schuld veroorzaakte ramp, meent de Raad voor beide zaken één straf te moeten opleggen. Deze straf moet zwaar zijn, daar hier geheel onnoodig een schip is verloren gegaan en de reederij van dezen kapitein alles in het werk heeft gesteld om hem van zijn drankmisbruik af te brengen. Daarom straft de Raad den betrokkene-aangeklaagde door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van èèn jaar en zes maanden. ALKMAAR, 4 April 1941. Aangevoerd 17946 kg. Fabriekskaas klei ne f 35.25; Boerenkaas kleine f 33.Han del vlug. LEEUWARDEN, 4 April 1941. 23 stieren Enter; 425 vette koeien; 1222 melk- en kalfkoeien 180430; 225 pinken 95240; 4 vette kalveren; 8 graskalveren; 1312 nuchtere kalveren; 349 vette schapen weide schapen en lammeren; 34 drachtige varkens 130200; loopers 24—60; 102 kleine biggen 1422; 19 bokken en geiten; totaal aanvoer 3723 stuks. Overzicht: Melk- en kalfkoeien en pin ken aanvoer ruim, handel goede soort meer vraag, prijzen vast. Drachtige, en magere varkens, loopers en biggen aanvoer kort, handel stug. prijshoudend. Voor de Veehou derij Centrale werden deze week 400 koeien, 1200 nuchtere kalveren, 192 varkens en eenige schapen overgenomen. Eierhandel: Kipeieren aangevoerd 20000 kg. prijs 5 tot 7,4 ent. peh stuk; handelspr. f 1,07 tof f 1,09 per kg. Eendeneieren aan gevoerd 100 kg. prijs 6H tot 7 ent. per st. Pluimvee: Slachthanen 1.502.75; slacht- kippen 1503; jonge hanen 125—250; jonge duiven f 0.25. Vereeniging v Zuivelmaatschappijen: Edam mer kaas 20 plus 44: id. 40 plus 67.50; Goud sche kaas 20 plus 44; id. 40 plus 67.50; broodkaas 40 plus 67.50. WARMENHUIZEN, 4 April 1941, 11400 kg. roode kool f 8; 10400 kg. Deen sche witte kool f 5.90. ALKMAAR,'4 April 1941. Andijvie 14.5018; bieten 3.40; gele kool 6.80; prei 8.50; peterselie 3.80; rabarber 13 23; raapstelen 2.50; roode kool 8; selderie 1.403.70; spinazie 0.640.96; spruiten 7.20- 18; uien 6; wortelen (was) 9; witlof I S.50- 10; id. II 6—7.50. Officieele noteering.) BROEK OP LANGENDIJK, 4 April 1941. 200 kg. roode kool (afwijkende) f 2; 100 kg- gele kool (afwijkende) f 5,50; 150 kg. Deensche witte kool; uien, drieling f 6; 3Ó0 kg. peen f 4.50: 900 kg. bieten f 3.70. NOORDSCHARWOUDE. 4 April 1941. 54700 kg. roode kool f 8; 27400 kg gele kool f 6.80; 114000 kg. Deensche witte kool f 5.40; 2700 kg. peen a, b en c f 4.50. Voorloopige noteering (hedenochtend 9H uur doorgebeld) Officieele prijéën en aangevoerde kwantums van vandaag, publi- ceeren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK, 4 April 10tl. 8000 kg. kroten f 2.703.70; geen kool. Modjo (bieten) f 1.30. NOORDSCHARWOUDE, 5 April. 1941. 60400 kg. roode kooi f S; 14600 kg. gele kool f 6,80 120100 kg. D. witte kool f 5.90

Schager Courant | 1941 | | pagina 11