blijft gereserveerd Stafbssprekingen AMERIKA ijskoude douche DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Berlijn QEHEEïHD Mogelijk overleg Rome en Belgrado? TURKIJE beschikt afwijzend Twee nieuwe ministers in Japan Verduisteren 8.19 uur Verbod beurshandel Amerikaansche certificaten Father Divine gearresteerd BENGHAZI I Bi™BnL.a«;Sc.fe T®L 444 (2 uinen)- Netnummer 2240. ZATERDAG 5 APRIL 1941. 85e Jaargang. No .11462. Ifitgflve <feF N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" 4 tasschen Omtrent den toestand in Joegosla vië Is gisteren in de Wilhelmstresse de opvatting uitgesproken, dat gee nerlei wijziging is ingetreden in de tot dusver vastgestelde omstandighe den. Overigens gedroeg men ziclh in of- ficieele evenals officieuze kringen te Berlijn buitengewoon gereserveerd bij de beoordeeling van de Joego Sla- yische gebeurtenissen. Op desbetreffende vragen wees men er van Duitsche zijde slechts op, dat, met uitzonde ring van het technische noodzakelijke perso neel, alle leden van dé Duitsche legatie uit Belgrado zijn vertrokken. Voorts beantwoordde men een vraag be treffende den termijn voor don terugkeer van den Duitsohen gezant, von Heeren, naar Bel grado aldus, dat van een dergelijken termijn in Berlijn nietd bekend is. Met vrij groote stelligheid kon men ook zeggen, aldus werd hier van Duitsche zijde aan toegevoegd, dat de Joegoslavische gezant., Andritsj, niet in contact is getreden met, den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Ook het bericht omtrent het toetreden van Matsjek tot de regeering te Belgrado heeft geen wijziging gebracht in de meening van de politieke kringen der rijkshoofdstad. De achtergronden van het toetreden van Matsjek tot de regeering, zoo verklaarde men zijn in Berlijn in bijzonderheden niet be kend, evenmin als de voorwaarden en de prijs voor zijn toetreding. In dit verband lcan men vah Duitsche zijde Hechts: opnieuw uitdrukking geven aan de Lakende opvatting van Duitschland, dat de binnenlandsche politieke problemen van den Joegoslavischen staat voor Duitschland geen Voorwerp van aanmerkingen kunnen vor men. Men kan in Berlijn slechts opnieuw vast stellen, dat het Kroatische volk nog steeds zijn sympathie voor de spil niet verheelt. Aan de antipathie der Kroaten tegen de ex cessen op de straat in Belgrado en tegen de kuiperijen der kliek in Belgrado schijnt niets veranderd te zijn. Overleg? Een toespeling In de Italiaansche pers. Belgrado, 4 April (Stefani). Matsjek is van ochtend bij zijn aankomst in Belgrado ont vangen door verscheidene ministers. Hij heeft den eed afgelegd. Er is een minister raad gehouden, waarvan men voor den vre de gunstige resultaten verwacht. Zooals gemeld, zijn Belgrado, Agram en Ljoebliana tot open steden verklaard. De troepen en pantserwagens, die in de straten van Belgrado gestationneerd waren, hebben zich teruggetrokken óp de omringende heu vels. Den geheelen nacht is de mobilisatie voortgezet. Het spoorwegverkeer is onderbro ken. De Joegaslavische pers acht het een gunstigteeken dat de Italiaansche dagbla den een toespeling hebben gemaakt op de mogelijkheden van overleg tusschen Italië en Joegoslavië in den geest van het pact van Belgrado. Wapens uitgereikt. Te Temesvar aangekomen vluchlelingen uit het Zuidslavische banaat melden, dat in Janotsjowo, Karageorgewo en andere plaatsen wapens in alle huizen zijn uitge reikt. Dit feit heeft ouder de Duitsche kolo nisten groote ongerustheid gewekt.. De vluchtbeweging onder de Volksduitschers wordt steeds algemeener, ofschoon zij door de Serven steeds sterker wordt onderdrukt. Zuiver Duitsche plaatsen zijn door afdee- lingen militie omsingeld. Bij Tsjerne lig gen verscheidene duizenden Tsjetniks met machinegeweren en springstofmateriaal, welker houding steeds dreigender wordt. Een uit de stad Neusatz aangekomen Hon- gaarsche reiziger verhaalt, dat, hij er oog getuige van is geweest, hoe drie Duitschers op straat ruggelings door een Serf werden overvallen, waarbij twee met messteken werden gewond. Den derde was de hals doorgesneden. De Servische geestelijke van Kmokrin heeft Zondag in zijn preek de Serven - opgeroepen in geval van oorlog al lereerst alle Duitschers af te slachten. De vluchtelingen melden verder, dat de Servi sche bevolking intusschen tot den leeftijd van 60 jaar is gemobiliseerd. Het Praagsche blad De Ceske Slovo schrijft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Joegoslavië o.a.: de noodlottige weg, dien Belgrado een week geleden heeft betreden, toont thans. reeds een verderfelijk resultaat. De toestand in Belgrado wordt van dag tot dag slechter. De Servische generaals zijn van een grootheidswaan vervuld. Zij droo- men reeds van groote overwinningen en nieuwe grenzen. De Poolsche generaals spraken indertijd op dezelfde wijze. in Eden, Dill en Wavell naar Ankara Betrekkingen met Turkije nor maal zegt Berlijn. Naar de „Daily Telegraph" uit Istanboel meldt, worden de minis ter van buitenlandsche zaken Eden en de chef van den generalen staf, Dill, na den afloop van hun bespre kingen op den Balkan, opnieuw te An kara verwacht. D.N.B. bericht uit New York, dat Associa ted Press volgens den .Britschen nieuws dienst meldt, dat generaal Wavell te An kara is aangekomen voor het voeren van generale stalbesprekingen met Turksche of ficieren, Tezamen met hem zijn aangeko men luitenant-generaal Harshall Comwall, vice-luchtmaarschalk Elmhurst en admi raal Kelly. A.N.P. meldt uit Berlijn, dat daar van welingelichte zijde wordt vernomen: De - Duitsch-Turksche betrekkingep zijn normaal. Met deze verklaring is in de Wilhelmstrasse geantwoord op een desbe treffende vraag van buitenlandsche zijde. DUITSCHE EN ITALIAANSCHÉ SCHEPEN WORDEN NIET VRIJGELATEN. DUITSCHE SCHEPEN BRANDEN NOG. COLUMBIA EN URUGAY HOUDEN ZICH AFZIJDIG. Zooals wij gisteren in een gedeelte van on ze oplaag nog konden mededeelen, heeft Amerika afwijzend geantwoord op de Duit sche nota's, waarin vrijlating van bemannin gen en in Amerika in beslag genomen sche pen geëischt werd. Slechts ten aanzien van het Duitsche pro test tegen de behandeling en de huisvesting der Duitsche zecliedeen wordt verklaard, dat een nieuwe nota zal volgen, zoodra het onder zoek in deze kwestie is voltooid. Bemanning van Italiaansch schip gearresteerd. De bemanning van 500 koppen van het Italiaansche schip Conté is gisteren door mi litairen gearresteerd om aan boord van het troepentransportschip Leonard Wood naar New York overgebracht te worden. Het ministerie van buitenlandsche zaken van de V. S. publiceert den tekst van de Amerikaansche antwoordnota op de beide Italiaansche protestnota's. Huil betoogt hier in, dat het volgens Anierikaansch recht een misdrijf is, indien een kapitein in de terri toriale wateren van de Ver. Staten moedwil lig zijn schip vernielUof de drijfkracht daar van in het ongereede brengt. Deze Ameri kaansche wet, zoo heet het verdér, machtigt den Amerikaanschen staat bezit van het schip te nemen en officieren en manschap pen te verwijderen. Voorts wordt verklaard, dat de vraag van den Italiaanschen ambas sadeur naar de bedoelingen van de regee ring met schepen en bemanning thans onder zocht wordt. De bemanning van het Duitsche schip „Friesland (6310 ton) is volgens het D.N.B. thans gearresteerd. Uit Santos in Brazilië Vvordt aan de U.P. gemeld, dat het daar liggende Duitsche m.s. „Babitonga" (4422 ton) brandstof en lading aan boord heeft genomen. Het Duitsche Diesel-eiectrische vracht schip „Osorno" (6951 ton), dat Donderdag- in de haven van Talcahuaono (Chili) was teruggekeerd, verliet deze haven weer om vier uur 's middags. Branden op Duitsche schepen nog niet gebluscht. De branden aan boord van de twee Duit sche motorschepen „Monsterrate" (5578 ton) Stefani meldt uit Istanboel: De Turksche regeering heeft bij het parlement een wets ontwerp ingediend, waarin zij machtiging vraagt om zoo noodig den opleidingstijd voor onderofficieren - te verlagen van zes tot vier maanden. Turksche regeerina vordert ka- toenvoorraden. De Turksche regeering heeft besloten tot vordering van alle katonevoorraden, die ge kocht zullen worden volgens de behoeften voor rekening van den staat. Bij hetzelfde decreet worden de kooplieden uitgenoodigd hun voorraden op te geven. Bevestigd wordt, dat alle scholen, met in begrip varTde universiteiten, dit jaar op 15 April zullen worden gesloten en dat de examens over een maand geëindigd zullen zijn. en „Leipzig" (5898 ton), die door hun beman ningen in brand zijn gestoken, konden tot dusverre nog niet worden gebluscht. De „Monserrate" vertoont zware slagzij en op de „Leipzig" waren een aantal explosies te hooren. Uit Lima wordt van de zijde der marine bekend gemaakt dat, de Peruaansche kruiser „Almirante Grau", die uitgeloopen was om naar de Duitsche schepen „München" en „Hermonthis" te zoeken, die de haven van Calalo hadden verlaten zonder de noodzake lijke formaliteiten te vervullen, zooals reeds in het kort gemeld de „Münchcn" op 200 zee mijl van Callao in brand en in zinkenden toestand.heeft aangetroffen, 's Middags te 2 uur ontmoette de kruiser vervolgens de „I-Iermonthis" op. 250 zeemijl van Callao; ook dit, schip stond in brand. Van de bemannin gen 'van beide schepen was geen spoor te vinden; men zet het zoeken echter voort, daar men aanneemt, dat zij zich in de red dingsbooten op zee bevinden. De regeering van Columbia is niet voor nemens beslag te leggen op buitenland sche schepen, verklaarde de woordvoerder van den minister van buitenlandsche za ken. De Columbiaansche règeering is in te genstelling tot andere Amerikaansche lan den, na onderzoek van den toestand, tot het beslui-t gekomen, allen buitenlandsche schepen elke bescherming te verleenen. In de Columbiaansche haven van Cartagena liggen op het oogenblik twee Italiaansche schepen. Ook Uruguay denkt er op het oogenblik niet aan, beslag te leggen op in Monte video liggende schepen van de asmogend- heden, zoo werd gisteren van officieuze zijde opnieuw verzekerd. Behalve het ge- interneerde Duitsche schip Tacoma kun nen alle Deensche, Italiaansche en Duit sche schepen naar believen in de haven blijven of vertrekken. Matsoeoka weer bij den Führer. De plaatsvervangende Japansche minister van marine, vice-admiraal Teiantire To- kyoda is in de plaats van Kobajashi tot minister van handel en industrie benoemd. Luitenant-generaal Teisji Soezoeki, de president van het Bureau voor Chineesche aangelegenheden, is in de plaats van Hos- jino tot president benoemd van het bu reau voor het ontwerpen van plannen. Volgens Domei zijn Kcbajasji en Hosjino tot leden benoemd van het Hoogerhuis. Matsoeoka bij den Führer. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, die na zijn bezoek aan Rome naar Berlijn is teruggekeerd is, naar men van over het algemeen welingelichte zijde verneemt, in den loop van gisteren middag door den Führer ontvangen voor een bespreking. De bespreking werd bijge woond door den Rijksminister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 704 uur De Vereeniging voor den Effectenhandel maakt het volgende bekend: 1. In opdracht van de Duitsche autoritei ten deelt het departement van financiën mede, dat met ingang van 1 Mei 1941 de certificaten van aandeelen, welke in de prijscourant van de Vereeniging voor - den Effectenhandel onder het hoofd: Amerika, zijn genoteerd, zullen worden aangemerkt als buitenlandsche fondsen in den zin van het deviezenbesluit 1941. Derhalve kómen zij vanaf dien datnm te vallen onder het verbod van beurshandel in buitenlandsche fondsen, bekend ge maakt in de Staatscourant van 11 Juli 1940, no. 133. Zij vervaUen dan uit de da- gelijksche noteering en zuUen met in gang van 1 Mei 1941 slechts met een ver- gunning van het deviezeninstituut kun nen worden verhandeld. 2. Van heden tot en met Dinsdag 8 April 1941 zuüen geen noteeringen in deze fondsen plaats vinden. 3. In afwachting van nader vast te stellen bepalingen omtrent geldleeningen, waar van het onderpand geheel of gedeeltelijk uit dergelijke certificaten bestaat, wordt bepaald, dat zoodanige geldleeningen niet opzegbaar zijn. De negerpriesier van de radio. Het New-Yorksche Gerecht heeft bevel ge geven tot arrestatie van Father Divine. Zoo als men zich herinneren zal, is Father Di vine een neger, die zich laat doorgaan voor een incarnatie van God. Hij is het hoofd van een secte, die vele aanhangers heeft onder de negers en hield vele radio-toespraken. Val van De werkzaamheden voor den aanleg van den nieuwen verkeersweg van Apeldoorn naar Zwolle ziin begonnen. - In het Wiesselscheboach worden boomen gerooid, om ruim baan te maken (foto Pax-Holland) ENGELSCHEN KOMEN VOOR DEN TEGEN- SLAG UIT. ONTCHOOCELING IN AMERIKA. GENERAL WAVELL INSPECTEERDE DE STAD EN GELASTTE DE ONTRUIMING. De onverwachte ontruiming van Benghazi, de voornaamste haven van Cyrenaica in Noord-Airika, door de Engelschen, heeft de wereldpers in beroering gebracht, In Duitschland zegt men, dat de Engelschen nog meer slagvelden in achterwaart- sche richting zullen moeten zoeken. In Engeland geeft men toe, dat de val van Benghazi een tegenslag is, een ijskoude douche, en in Amerika heeft de val van Benghazi groot op zien bij de openbare meening ver wekt. Omtrent de ontruiming wordt vernomen, dat generaal Wavell Woensdag per vliegtuig in Benghazi was aangekomen en onmiddellijk de vernietiging heeft gelast van het buit gemaakte Italiaansche oorlogsmate riaal. Daarna hebben de Engelsche troepen de stad verlaten. DE INDRUK TE LONDEN. De te Londen bekend gemaakte ontruiming van Benghazi door de Britsche troepen is, volgens U.P., als een onverwachte en daar door zooveel te grooter tegenslag gevoeld. In de laatste digen had men algemeen den in druk gekregen, dat de operaties bij El Aghei- la en Agedabia slechts van ondergeschikt en plaatselijk belang warén. In bevoegde krin gen had men weliswaar waarschuwend er op gewezen, dat de Duitsche versterkingen in Tripolis.een aanzienlijken omvang hadden aangenomen en daarom niet onderschat mochten worden. In vele kringen is men van meening, dat de Duitschers en Italianen den zeeslag in de Oostelijke Middellandsche Zee bewust uitge lokt hebben om de aandacht der Engelschen af te leiden van belangrijke konvooien naar Tripolis. In militaire kringen had men reeds lan gen tijd aandacht geschonken aan de moge lijkheid dat de Italianen met den steun van Duitsche versterkingen zouden trachten het verloren gebied in Libye terug te veroveren. „Aftonbladét" te Stockholm bevestigt vol gens D.N.B., dat, de ontruiming van Bengha zi voor het. publiek in Engeland een ijskoude douche is geweest, want het Engelsche volk heeft generaal Wavell. den opperbevelheb ber van de Britsche strijdkrachten in Afri ka, als een afgod vereerd. DE MEENING TE BERLIJN. Er kan geen sprake van zijn, dat de Engel sche leiding bij den overhaasten aftocht via Benghazi de vrijheid van besluit bezeten heeft, zich „haar eigen slagveld te kiezen", betoogt men met nadruk in Berlijnsche mili taire kringen- In tegenspraak met de bewering van het Engelsche opperbevel, dat de beteekenis van dé Britsche nederlaag wil verzwakken, werd het slagveld door de Duitsch-Italiaansche leiding bepaald. Zij heeft den vijand den strijd daar opgedrongen, waar zij hem wilde uitvechten. De wet van handelen werd, zoo wordt nadrukkelijk geconstateerd, door de leiding der verhonden mogendheden aan de Engelschen voorgeschreven. Het D.N.B. verneemt over de oorlogshande lingen in Cyrenaica nog de volgende bijzon derheden: Dp aftocht, der Engelschen via Agedabia voorbij Benghazi geschiedde zoo snel, dat de vijand geen tijd vond, zich te weer t,e stellen. In tegenstelling tot het bij zonder geringe aantal slachtoffers onder de bondgpnooten waren de Engelsche verliezen aan gesneuvelden, gewonden, gevangenen en materieel bij de felle achtervolging aanzien lijk. De ruededepling van het opperbevel van het Britsche Nijl-leger, dat de Engelsche troepen bij hun aftocht den troepen van de Asmogendheden groote verliezen aan man schappen en strijdwagens hebben toege bracht, pure fantasie

Schager Courant | 1941 | | pagina 1