i Reeds 200.000 BRITTEN Vier Italiaansche kapiteins gearresteerd Griekenland d UiHiil Ford moet fabrieken sluiten GEESTDRIFT IN [BULGARIJE Staatsgreep in Irak Vreemdelingenverkeer ia nieuwe banen Aspirin Ik heb gekozen, Arkadi „Deze Engelsche indringers moe ten weer snel worden verdreven!" Gistermorgen Jieeft de Duitschc minister van buitenlaudsche zaken den Griekschen gezant te Berlijn een nota overhandigd waarin wordt aangehaald dat Griekenland Dij het uitbreken van den oorlog, aanvanke lijk in liet geheim, naderhand steeds open lijker, stelling heeft gekozen voor de vij anden van Duitschland. Uit liet officicele oorkondenmateriaal van den Fransclien gcneralen staf en de Fran sche regeering blijkt, dat reods in Septem ber 1939 de Grieksche kolonel Douas na mens zijn reeering contact heeft gezocld met den opperbevelhebber van het Fransche axpeditieleger in den Levant, generaal YVeygand. Begin Octobcr 1939 werd den Fransclien gezant te Athene door den Grickscheu onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Mavroudis, verkfóard, dat Griekenland een landing der geallieerden te Saloniki niet slechts niet beletten, doch zelfs actief steunen zou, indien slechts het succes der operaties gewaarborgd werd, terwijl bovendien een rapport van generaal Gamclin van i Janu ari 1910 zegt, dat de chef van den Griekschen generalen staf had laten weten, dat hij on der voorbehoud van toereikenden steun met luchtstrijdkrachten en luchtafweer in staat was, de landing van een in tergeallieerd ex peditiecorps te Saloniki te waarborgen. Zoozeer was men te Parijs overtuigd van Griekeiilands vastberadenheid om aan de militaire operaties der geallieerden mede ie doen, dat de Fransche generale staf zorgde voor de versterking van de militaire uitrus ting van Griekenland. Op nog tal van andere wijzen heeft de Grieksche generale staf contact gezocht en gegevens uitgewisseld met de staven der ge allieerden. Tegenover deze daden stond de oprechte hoop van het Duitsche volk. dat Griekenland zich toch nog op zijn ware belangen zou be zinnen cn tot ware neutraliteit overgaan. Hoewel de Führer herhaaldelijk heeft ge waarschuwd, dat Duitschland onder geen voorwaarde nesteling van Britsehc strijd krachten op Griekschen bodem zou dulden, staat onomstootelijk vast, dat de Grieksche regcering deze waarschuwingen in den wind heeft geslagen. Tot begin Maart 1941 waren immers in Griekenland 1S0 Britsche vlieg tuigen en omtrent tienduizend man van de B.A.F. fgrondpersoneel, lucht doelartillerie, aanvullingsformaties en pioniers) aangekom'en. Overeen komstig Ameriktjansche radio-pers berichten van half Februari, bleek in de eerste helft van Maait, dat vele duizenden manschappen infanterie, luchtdoclartillerie cn pionoers en wel voornamelijk Australiërs cn Nicuw- Zeelanders, in den Piraeus aangeko men waren. Deze troepen waren uit gerust met zware infanterie wapens en artillerie. Van 10 tot 16 Maart steeg het aantal Britsche troepen in Griekenland, met inbegrip van de R.A.F., tot omstreeks twintigduizend, man. Het aantal der gelande Britsche troepen werd voortdurend hooger cn bedroeg 25 Maart j.1. ten minstö 40 a 50.000. De troepen werden naar de streek ten noorden van L&rissa en naar West-Macedonië gebracht. De nieuw ste berichten spreken reeds van den opmarsch van een expeditielcger van tweehonderdduizend man. - Door het feit, aTdus eindigt de nota. dat Griekenland als eenige Europcesche staat weer vergunning heeft gegeven aan Engel sche troepen om Europeeschen bodem te be treden, heeft het een zware verantwoorde lijkheid tegenover de Europeeschc Gemeen schap op zich geladen. Ongetwijfeld is het Grieksche volk onschuldig aan deze ontwik keling. Te zwaarder echter is de schuld, die de huidige Grieksche regeering door deze onvcrantworodelijke politiek op zich heeft heeft geladen. De Grieksche regeering heeft daarmee zelf een situatie teweeg gebracht waar tegenover Duitschland niet langer werkeloos kan blijven. De Duitsche regeéring heeft derhalve thans opdracht gegeven aan haar troepen om de Britsche strijdkrachten uit het Grieksche ge- W De KEMA en kT TM. 51;r»« a i*i m Y De KEMA en Philips „Bi-Arlita" lampen Wat is de KEMA De groote gemeenten en de provincies van Nederland be zitten eigen electrische netten. Om de mogelijkheid te schep pen, electrotechnisch maleriaal te keuren, hebben zij samen een laboratorium gesticht. Dat laboratorium voor de Keuring van Electrotechnisch Materiaal te Arnhem wordt kortheids halve met Kema aangeduid. Het staat onder leiding van Prof. Ir. J. C. van Staveren. Door een daartoe aangewezen commissie van de Kema worden voorschriften vastgesteld voor electrotechnisch materiaal. Iedere fabrikant kanzjjn kabels, stofzuigers, schakelaars, strijk bouten, gloeilampen, of wat dan ook, aan de Kema opzenden en het kema-laboratorium stelt dan vast of aan deze voor schriften is voldaan. De eischen voor gloeilampen zyn vele. Zij worden gekeurd op veiligheid en lichtgevend vermógen, op stroomverbruik, blyvende helderheid en levens duur. De Kema geeft Philips het recht te verklaren, dat de Philips „Bi-Arlita" lampen aan alle eischen voldoen en dat de „Bi-Arlita" lampen, die U in den winkel vindt, onder voort durende controle van het KEMA-laboratorium staan. N.V. PKILJPS' f A GLOEILAMPENFABRIEKEN jR EINDHOVEN bied te verdrijven. Iedere tegenstand, die zich voordoet aan de Duitsche weermacht zal meedoogerrloos worden gebroken. Terwijl de Duitsche regeering de Grieksche regee ring hiervan in kennis stelt, betoogt zij met klem, dat de Duitsche troepen niet komen als vijanden van het Grieksche volk. cn dat hot verre is van het Duitschc volk het Griek sche volk als zoodanig te willen bestrijden en vernietigen. De slag, die Duitschland ge dwongen is op Griek^ch territoir-te leveren geldt Engeland. Dé Duitsche regeering is de overtuiging toegedaan, door een snelle ver drijving van de Britsche indringers uit Grie kenland niet in de laatste plaats ook het Grieksche volk cn de Europcesche gemeen schap een beslissenden dienst te bewijzen. 113.000 ARBEIDERS OP STRAAT. Volgens een bericht van Associated Press uit Detroit heeft een vertegenwoordiger der Ford Motor Co. ten aanzien van de staking in de Riverrouge fabriek verklaard, dat in 41 steden deFordfabrieken gesloten moes tenten worden. Daardoor hebben 118.000 ar beiders een gedwongen vacantie. Ford heeft verder zijn leveranciers medegedeeld, dat zij dc leveranties moeten staken. Naar van de zijde der Ford-fabrieken wordt medegedeeld, hebben stakende werklieden in de fabriek te Ri.ver Rouge de voor de vliegtuigproductie vitale gereedschappen vernield. De schade ^velke alleen hierdoor ontstaan is bedraagt 100.000 dollar. Het ministerie van posterijen deelt mede. dat op de beide postschepen Robin Loskeslv en Robin I-Iood stakingen zijn uitgebroken United Pres meldt uit Cleveland. dat de American Magnesium Companv door een algemeene - werkstaking is stilgelegd. Deze fabriek maakt belangrijke vliegtuigonder deel en. Schoten op Bulgaarsche grens posten. De jeugd van de Bulgaarsche hoofdstad trok gisteren op den dag van den op marsch der Duitsche troepen naar Joego slavië en Griekenland door de straten van Sofia om aan hun belangstelling voor de groote gebeurtenissen uiting te geven. Voor het militaire sacino en voor de ge zantschappen van Groot-Duitschland en Italië uitten zij kreten van protest tegen Joegoslavië en Griekenland, en bejubelden zij den Fuchrer en den Duce. Duitsche soldaten, die voorbij kwamen, werden door de jeugd en. door de groote menschenmcnigte. die zich bij de betoo ging aansloot geestdriftig toegejuicht, Met ingang van gisteravond is voor Bul garije de algeheele verduistering inge voerd. l)e opmarsch der Duitsche troepen naar Zuicl-SIavic en Griekenland hebben de gc- hocle aandacht van het Bulgaausche pu bliek. Omstreeks den middag verschenen te Sofia extra edities met de proclamatie van Hitier aan het Duitsche volk. zijn dag order aan de Duitsche troepen in het Zuid- Oosten en de laatste berichten alsmede, fo to's van den Fuehrer, van Goering, van von Ribbentrop cn Goebbels. Dc Bulgaarsche regeering heeft verklaard dat het Bulgaarsche leger de gebeurtenis sen met groote nauwlettendheid gade slaat. Getracht zal worden het volk de ver schrikkingen van den oorlog te besparen. Mocht -echter een aanslag worden gedaan op de eer of het grondgebied der nalic, dan zal het leger, dat van de meest moderne uitrusting is voorzien, toeslaan. Schoten op Bulgaarsche grens posten. Het Bulgaarsche nieuwsbureau deelt mede: In den loop van 2 en 3 April is op onze posten aan dc grens van Joegoslavië met geweren en machingeweren geschoten. Onze soldaten hebben dit vuur beantwoord. Deze incidenten hebben geen verdere ge volgen gèhad, slachtoffers zijn niet gevallen. AMERIKA SCHERPE WOORDEN VAN FRANSCH PROFESSOR. Vier kapiteins van de Zondag il. in Hamp- lon Roads in beslag genomen Italiaansche vrachtschepen zijn gisteren op bevel van den federalen commissaris Bri'rikley gearresteerd .en naar de stedelijke gevangenis van Nor folk overgebracht, omdat zij de geëischte cautie van 20.000 dollar per hoofd niet kon den storten. Tn het arrestatiebevel wordt de mecning uitgesproken, dat de gezagvoerders dc vernielingen aan hun schepen hebben doen uitvoeren met de bedoeling het schip en de lading te bcsc.hacligen of in gevaar te brengen. Heden zullen de Italiaansche ka piteins verhoord worden. Prof. Louis le Fur. lid van de juridische faculteit der Sorbonne en van het internatio" naai juridisch instituu'. heeft Woensdag avond aan de Fransche pers een Verklaring verstrekt, waarin hij een standpunt bepaalt tegenover dc jongste maatregelen der Ver. Staten ten opzichte van de Fransche. Duit sche, Italiaansche en Dccnsche schepen. Als opschrift draagt deze verklaring: ..De beide Amerika's". Zij luidt: Men kan dezen nieuwen inbreuk op het recht van den kant van de Ver. Staten even zeer kenmerken als een daad van inter nationale zeeschuimerü. als reeds tevoren het inbcslagnemen der saldi van de neutrale staten. Dc Europcesche staten hadden vertrouwen in hun rechtsgevoel. Zij beschouwden dc Amcrikaansche havens als toevluchtsoorden. Zonder voorafgaande aankondiging hebben dc V.S. zich van deze schepen meester ge maakt om ze uit te leveren aan een vijande lijke mogendheid, of om ze, wat de Fran sche schepen betreft, onder „speciaal toe dicht" te plaatsen. Wanneer men met het oog op de Fransche schepen verklaart, dat men ze niet wil uitleveren aan de Engel- schcn, waartoe dan deze maatregel? Men zegt ook, dat deze schepen in beslag genomen zijn op grond van een wet tegen spionnage en sabotage. Men vergeet echter, dat deze daden van sabotage juist nadeelig zijn voor den staat, die eigenaar is van sche pen en de V. S. zijn niet bezitters van de schepen. Wat de begrippen „spionnage" en „sabotage" betreft, moeten de strafwetten op de meest correcte wijze worden geinterpre- tcerd. Bovendien bestaan er uitdrukkelijk vastgelegde scheidsrechterlijke procedures om cssentiecle twistpunten van den éenen staat met' den anderen op te helderen en "de V. S. geven in hun grondwet uitdrukking aan het respect vooral voor liet internatio nale recht. REGEERINGSGEBOUWEN TE BAGDAD BEZET. Anti-Engelsche beweging. Radio-Ankara meldt, dat Rasjid el Kailani met de hulp van ccn deel van het leger van Irak dc regeerings-en bestuursgebouwen van ue "hoofdstad Bagdad heeft bezet. Naar uit betrouwbare bron verluidt, zijn Zaterdag in'Basra zeven Engelsche oorlogs schepen aangekomen, die landingstroepen aan boord hebben. Het is nog niet bekend of deze troepen ontscheept zijn. Deze lan dingsmanoeuvre zou zich richten tegen den als anti-Britsch beschouwden nieuwen machthebber Kailani en zijn staatsgreep. Met betrekking tot den staatsgrèc-p in Irak meldt de correspondent van de „New York Times" uit Londen, dat er nog geen bijzon derheden bekend zijn. Blijkbaar heeft Rasjid Ali, over wiens anti-Engelsche houding geen twijfel beslaat, den staatsgreep uitgevoerd, terwijl het par lement op reces en de regent. Emir .Abdoei- la od reis was. Rasjid Ali-heeft mét de hulp van oudere officieren den minister-president, generaal Taha el Hasjimi en andere vooraanstaande personen uit hun functie ontheven en schijnt den toestand in Bagdad te. beheer- schén. De Engelschcn zijn blijkbaar naar de de cor respondent verder meldt, niet gealarmeerd daar zij meenden den toestand zelf meester te zijn. Toestand door Londen als on grondwettig beschouwd. De Britsche ambassadeur heeft, naar de Londcnsche nieuwsdienst meldt, Irak er reeds van in kennis gesteld, dat de Brit sche regeering den toestand in Irak als „in strijd met dc grondwet" beschouwt. Ieder Nederlander heeft recht op reizen. A.N.V.V. tot publiek rechtelijk lichaam met ordenen- nende bevoegdheid. „NEDERLAND IS TE SAAI". In een door vele autoriteiten op het ge bied van Vreemdelingenverkeer bijgewoonde conferentie in Den Ilaag. heeft de secretaris generaal van het departement' van Volks voorlichting medegedeeld, dat het vreemde lingenverkeer in nieuwe banen geleid zal' worden. De Nederlander moet recht op rei zen krijgen, de staat moet ten bate van het volk reizen organiseeren. Ter behartiging van de belangen van den Nedorlandschen toerist, is daarom aan het departement de afdeeling: culturcele ont spanning met een bureau: reizen. V.V. en toerisme gesticht. In dit bureau concentreeren zich alle lij nen en vinden alle vraagstukken hun be merking. resp. oplossing. Cultureelc ontspan ning wil zeggen, besteding van den vrijen tijd met cultuur als doel. Dit beteekent evenwel niet een uitscha keling van wat tot nu toe zuiver particulier is gedaan. Van den vóórarbeid der verceni- gingen zal een nuttig gebruik worden ge maakt. In den Centralen Raad hebben vertegen woordigers van alle-belanghebbendcn zitting. Het ligt in liet voornemen de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer als publiek rechtelijk -lichaam ordenende bevoegdheid toe te kennen cn haar met de in haar vei'- 't Lijkt afgezaagd maar toch is 't noodig, er telkens weer op te wijzen, dat Aspirin alleen dan ASPIRIN is, wanneer hel Bayer-kruis op de verpakking voorkomt. In alle andere gevallen ishet namaak. JuuS.' eenigde provinciale en plaatselijke V-V.V.'j tot een groote en hecht georganiseerde ont plooiing van krachten te brengen. De A.N.V.V. heelt tot nu toe een chronisch geldgebrek geleden. Maar nu zal er een geheel andere budge- taire politiek gevoerd dienen te worden. Tot nu toe was de vraag: hoeveel geld is er toe vallig in hot laatje cn hoe kunnen wij dat beetje het beste gebruiken? Thans zal zo luiden: „Hoeveel is er noodig opdat Neder land het vreemdelingenverkeer krijgt wat het behoeft." Hot bedrag, dat als antwoord op deze vraag genoemd zal worden, moet er ko men, dat is een axioma. De kost gaat nu een maal voor de baat uit Nederland te saall Ook op ander gebied valt er zeer veel te doen. Onder meer zal het departement uiterst krachtig stelling nemen tegen de tallooze be lemmerende bepalingen, die voornamelijk van gemeentewege in Nederland worden uit gevaardigd en die vreemdelingenverkeer cn toerisme uiterst ongunstig beinvloeden. Wij' achten een drastische inperking van dc ge meentelijke autonomie ten aanzien van het uitvaardigen van verbodsbepalingen nood zakelijk. Nederland is thans in vele opzichten het „verboden-land" van Europa. Van onze zijde zullen daarom krachtige stappen worden ge daan orn de „saaiheid" van Nederland te ver minderen. Jongens spelen voor de film „ZEVEN JONGENS EN EEN OUDE SCHUIT" Première in de hoofdstad. (Van onzen Amstérd. corresp.) Zaterdagmiddag ging in de groote aula van het Koloniaal Museum te Amsterdam de première van de jongste film der Ned. Smal filmcentrale „Zeven jongens en 'n ouwe schuit", naar het bekende boek van A. C. C de Vletter. Er was voor deze première zeer veel belangstelling, vooral uit onderwijskrin gen. Met opzet heeft men de rollen niet doeir bezetten door beroepsartisten, doch door een stel scholieren (van het Kennemer Lyceum), cn een leeraar van dit Lyceum, den heer L. van Dijk. Men wilde het spel vooral frisch en natuurlijk houden, daar de film voor de jeugd bedoeld is. Wat het acteeren der kin deren betreft, is aan dien eisch voortreffelijk voldaan. Dc jongelui leveren prachtig, spon taan spel; de opnamen van die zeven fijne I-Iollandsche kwajongens in hun dagelijksclie doen en l£j.ten, hun uitbundigheid, maar ook' hun kinderlijke gevoeligheid, zijn buitenge woon aantrekkelijk. Hier is door de samen werking tusschen Frits Lemaire (camera) cn George Bakos (regie) iets goeds tot stand ge komen. O.i. had men echter voor de rollen der volwassenen, met name van den kapi tein, beter beroepsartisten kunnen nemen, die aan deze figuren meer relef hadden kun nen géven; nu had de „kap" iets stijfs en schoolsch. De muziek was van Wim de Rijger, de ge luidsopname van G6 Gerretsen. Dé film is een Sonoreita-product, d.w. 2 ge lijktijdige beeld- en klankopnamen. In het bijzonder vallen nog de natuuropnamen te prijzen. Wij gelooven dat „Zeven jongens cn 'n ouwe schuit" .ook in dezen vorm zijn weg naar de harten der jeugd wel zal vinden! La St uit toni) mclt Brit: min B< Wég vië sede slav toer B B: gev« op litai vol? ook uur F 0 gek opci gha tocl "kra< tegt pre; sch' berl Ben voi sch den fvooi bye 'Bchi de Da? bei De sch fcfai te Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 20. 1 November. Twintig graden vorst. Het sneeuwt aan een stuk door. De ge- heele aa.de is een groote sneeuwbal gewor den. Een ijzige wind, af en toe overgaande in een sneeuwstorm maakt het onmogelijk ver van huis te gaan. Me zou eenvoudig in de sneeuw verzinken. De dag was vandaag reeds tot vier uren' ingekrompen, maar ik heb geen licht gezien. Alles scheen in Je ondoordringbare sneeuw verstikt te zyn. Myn metgezellen houden zich bezig met van de huiden der geschoten rendieren nieuwe bontjassen te naaien. Ik schrijf. Maar mees tal zit ik wat te droomen. En droomend val k in slaap. 10 November. Den afgeloopen nacht ben ik in 't geheel niet naar bed geweest. Toen ik vanochtend de laatste streep nder „Prinses Daada" zet te, was het al tien uur. Ik ging naar het raam. Nog was de zon niet opgegaan. Een leger van sterren fonkelde me tegemoet. Sr.el gleed ik in mijn bontjas en haastte me naar buiten. Leek het niet, alsof het ster ren zou gaan sneeuwen! Zóó mooi en zóó dichtbij waren aj immers nog nooit ge weest... En nooit nog verstond ik hun taal zoo goed als vandaag. Ik was ongewoon hartelijK met Dobrez en zelfs met Putschook, die mij van louter dank baarheid een gat in myn bontjas scheurde. Weldra echter deed mijn vermoeidheid zich gelden, ik liet me op mijn bed vallen en droomde van sterren. Zij stonden voor myn venster, zij hingen aan de muren van mijn kamer, zij vlijden zich als een deken over mij heen. En alles, wat ik aanraakte, werd een schitterende gouden ster Ik sliep zeer onrustig. Toen ik ontwaakte, klopte mijn hart als een moker in mijn borst. Dit hameren echter verontrustte mij niet. Wan' was het niet hetzelfde als het onstui mige kloppen van de lente, die zich onder de ijslaag omhoog wil werken om zich in haar volle schoonheid te kunnen ontplooien! 19 November. De zon is weg. Totaal verdwenen. De laatste dagen is haar rozerood schijnsel nog als een laatste groet achter den horizon zichtbaar geweest. Maar vandaag is ook daarvan niets meer te bespeuren. De lange nacht, de Poolnacht met zijn duisternis en zijn vlagen van ijzige koude is nu aangebroken. Vroeger zou een dag als deze mij angst hebben ingeboezemd. Nu zat ik omstreeks het middaguur onder den bloo- ten hemel en kon ik niet genoeg krijgen van den fterrenglans boven mij. Ik vergat tijd en koude en keerde ver schrikt tot de werkelijkheid terug, toen Tychon mij kwam waarschuwen, dat het mid dageten allang op tafel JStond. Bij het licht van een armzalig stompje kaars nuttigden wij het eenvoudige maal: boonensoep met rendiervleesch en ik scham- de mij haast voor mijn buitengewone eet'jsc Later werd het volkomen stil in huis. De menschen en de hopden sliepen. Sle-l.s Putschock rammelde onophoudelijk mer zijn ketting en stiet eeri langgerekte jammerklacht uit. Hij verveelde zich, de kleine schelm. He" ontbrak hem aan een spe lkamcraad en ook nu nog voelde hij zich in het bijzonder tor de honden aangetrokken. Toen ik de kaars uitblies, was .het in mijn kamer zoo donker, dat ik slechts met groote moeite de plaats kon onderscheiden, waar zich mijn bed en de andere meubelstukken bevonden. Aanvankelijk overwoog ik mij eveneens ter ruste te begeven, maar nauwelijks had ik mijn oogen gesloten, toen een hevig verlan gen naar de zon in mij opsteeg. Ik zag haar voor me, zooals zij mij destijds met haar stralen koesterde, toén ik met mijn metge zellen voor het eerst in onze nieuwe motor boot de open zee opvoer. En evenals toen goot ze mij gloed in de aderen en vuur in de zinnen. In mijn ziel ontwaakte iets. Het leek in mijn binnenste te zingen en te juichen. Ik stond op en stak de lamp aan. Het was een poover licht, maar mij leek het, of dui zend fakkels het kleine vertrek verlichten, alsof de geheele aarde het lied van mijn ziel meezong... Toen schreef ik mijn eerste gedicht. 's Avonds, toen de volle maan boven de bergen rees, kroop ik in mijn bontjas, bond mijn ski's aan en zeilde ik als een uitgelaten schooljongen de helling' af, over de dichtge vroren baai en vervolgens den rotsketen op, die onze baai van den oceaan scheidt. Dobrez rende luid hijgend misschien %ook eenigs- zins verwonderd achter mijn aan. Toen wij boven waren, pakte ik hem bij zijn ooren. Zie je dat donkere, zwarte, Dobrez Daar achter het ijsveld? Dat is de oceaan! Daarover zijn we hier gekomen. En dat witte monster, dat je er op ziet drijven, is geen draak en evenmin een visch, maar een gewel dige ijsberg. Als een trotsch schip zal hij maandenlang de zee doorkruisen. Maar in- tusschen wordt hij steeds kleiner tot op een goeden dag de zonnestralen hem eensklaps uiteen scheuren en opeten. Dobrez toonde niet de minste belangstelling voor den imposanten ijsberg noch voor de glanzende maan, waarop ik zijn aandacht trachtte te vestigen. Hij staarde mij onafge broken aan en dat deed plotseling een warm gevoel in mij opstijgen. Weet je het nog, ouwe jongen? vroeg ik. Weet je nog. dat je vroeger een an dere meesteres hebt gehad een lief. heel lief meisje met oogen van bruin fluweel, met gouden puntjes er in... Zullen we haar een groet zenden? Over den oceaan heen? Dobrez zwaaide toestemmend met zijn staart en ik haalde zijn zakdoek te voorschijn en wuifde een groet naar het zuiden, waar het vasteland moest liggen. Daarop stoof ik met dezelfde vaart weer naar de baai terug. Onderweg vond ik een half bevroren sneewuil. Het was een geheel volwassen goed In de veeren zittende vogel en ik vroeg me daarom verbaasd af waardoor hij vleugel lam kon zijn geworden. Na kort beraad bond ik het dier aan een touw op mijn rug. Bij mijn thuiskomst begon ik hem onmid dellijk flink te wrijven tot de ademhaling weer regelmatig was. Daarop liet ik hem op een soort luifel aan het dak van ons huis rondhippen, waar hij zich al spoedig op zijn gemak scheen te voelen. Hij rekte zich uit, schudde zijn veeren en verslond met gierige haast een kleinen vogel, dien ik hem met be hulp van een stok toestak. Mijn drie metgezellen, die van het heldere maanlicht gebruik hadden gemaakt voor een korte jacht, begroettenbij hun terugreis den nieuwen gast met nauw verholen antipathie. Als dat maar goed ga«_t. zei Nikitai on gewoon ernstig, als dat maar goed gaat!" Waarom zou het niet goed gaan? vroeg ik, glimlachend. Het dier is half verlamd. Dat beetje eten zullen we er ook nog wel kunnen vinden. Om het eten gaat het niet. Maar de menschen mogen de uilen nu eenmaal niet Én de uilen de menschen eerst recht niet. Je bent zelf een uil, Nikita, schertste ik, maar dan een angstüil, die tot aan zyn hals vol zit met bijgeloof. Wanneer het al bijgeloof is, verdedigde hij zich, dan is het in ieder geval beproefd. Tientallen malen beproefd onder alle moge lijke omstandigheden! Ik keek naar den uil, die sneeuwwit op het in het maar licht blinkende dak zat. Zou het werkelijk waar zijn, dat uilen ongeluk aan brachten, ja, zelfs den dood van een mensch aankondigden, zooals. het in den volksmond heette? Onzin! Dat waren kletspraatjes. Daar moest men geen geloof aan hechten! Maar toen ik later weer in mijn kamer zat, moest ik tot mijn groote ergernis constatee- ren. dat Nikita mij met zijn bijgeloof had aan gestoken. Ik hoorde de lucht van weeklagen trillen en ik hoorde, hoe de dood op zijn zwarte wieken over de baai zweefde en zich naar onze eenzame woning spoedde. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 2