Geen bijeenkomsten Geen publieke dans Na een dag oorlog in Joego-Slavië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Luchtaanvallen op Hongaarsc< ie steden MATSOEOKA MOLOTOV Torkscbe neatraüfeits- verklaring verwacht De strijd aan het Grieksche front in den Paaschtijd Geen sieraden uit edel metaal Pétain over ENGELAND Verduisteren 8.25 uur Kip met de Paasch INZAMELING AFVAL IS VOLKSBELANG! Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DINSDAG 8 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11464. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" BELGRADO DOELTREFFEND GEBOMBARDEERD. terreinmoeiljkheden WORDEN NIET ONDERSCHAT. De strijd aan het Zuidoostelijke front is aan den gang. Stoottroepen van het Dultsche leger hebben na hard nekkige gevechten, hierbij krachtig ondersteand door aanvallen van het luchtwapen op vijandelijke stellin gen, colonnes en spoorwegknooppnn- ten, de vijandelijke grensversterkin- gen genomen, aldus D.N.B. Ondanks de veelvuldige terreinmoei lijkheden die coor straatversperringen en vernielingen nog verzwaard wer den, zijn de Duitsche troepen op den eersten dag reeds tot een diepte van dertig tot veertig kilometer in het vijandelijke gebied doorgedrongen. Stukken geschut werden buitge maakt. Volgens de tot dusver gedane waar nemingen hebben de Duitsche lucht aanvallen op Belgrado behalve de vernielingen van versterkingen en de militaire installaties, het geheele verkeersapparaat en den berichten dienst van de hoofdstad en zoodoen de van het geheele land doodelijk getroffen. Het vijandelijke luchtwa pen verloor op den eersten dag bij na honderd vliegtuigen. De eerste 36 uren der gevechtshandelingen aan het. zuidoostelijke front hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, be- wezen, dat het Duitsche luchtwapen met zijn elagvaardig optreden tegen de Joegoslavische idtt tegenstander buitengewone resultaten kon sch 11a. ld", o.l, pel sene -lin-| de! rho- slag in zegt den nog wil aald' toep ?ider ïllen hereiken. Alle vitale vliegvelden werden door het Duitsche luchtwapen stelselmatig gebombardeerd. Bovendien gelukte het reeds op den eersten dag, 98 Joegoslavische vlieg tuigen deels neer te schieten, deels op den beganen grond te vernietigen. In verhouding tot de geringe sterkte der luchtmacht van den nieuwen tegenstander is het aantal ver nielde vliegtuigen bijzonder groot en moet men in dit resultaat een geduchte verzwak king zien. Gezien het feit, dat Joegoslavië geen eigen vliegtuigindustrie bezit, en uitsluitend op den invoer is aangewezen, weegt dit verlies dub bel zwaar. Het resultaat van den eex-sten dag kan dex'halve aldus worden samenge vat, dat de verrassende slag van het Duit sche luchtwapen tegen de centra der Joego slavische luchtmacht volkomen gelukt is, en dat reeds op den eersten dag een aanzienlijke verzwakking van de totale gevechtskracht .van dèn nieuwen tegenstander is ontstaan. Vijfde Duitsche aanval op Bel grado. Duitsche vliegtuigen ondernamen op 7 April den vijfden aanval sinds het begin der gevechtshandelingen op de vesting Belgrado. Deterugkeex-ende bemanningen meidden nieu we branden in de kazernes en vestingwer ken, alsmede in de vijandelijke afweex-stel- lingen. Diplomaten verlaten Berlijn. Gistei'ochtend om 10.00 uur hebben de Joe goslavische diplomaten per specialen trein Berlijn verlaten. Krachtens een bijzondere overeenkomst tusschen de officieele Duitsche instanties en het Joegoslavische gezantschap vertëkken met dezen trein ook de Joegosla- Duitsche troepen dringen 30 a 40 k m. het land binnen vische journalisten, die in Berlijn hebben gewerkt. De Grieksche gezant zou waarschijnlijk gisteravond uit Berlijn vertrekken. Naar in politieke kringen te Berlijn verluidt heeft Zweden de vertegenwoordiging van Duitschland te Athene en Argentinië die van Griekenland in Duitschland op zich geno men. De vertegenwoordiging van Duitschland in Joegoslavië en omgekeerd verzorgt Zwit serland. Ook Joegoslavische vliegmachi nes boven Bulgarije. Een eskader Joegoslavische bommenwer pers heeft Maandagochtend een aanval ge daan op de Hongaarsche stad Szegedin. Bo ven de stad ontspon zich een gevecht, waar bij Hongaarsche jagers zes Joegoslavische toestellen neerschoten. Twee Joegoslavische bommenwerpers heb ben Pees (Fünfkirchen) aangevallen en op het vliegveld zes bommen laten vallen. Eeni- ge personen werden gewond. De Hongaarsche luchtdoelartillerie heeft beide toestellen neer geschoten. Een Joegoslavisch toestel, dat de stad Siklos had aangevallen, viel neer.. De vier inzittenden kwamen om het leven. De Hongaarsche regeering heeft legen de ze luchtaanvallen ten scherpste bij den Joe- goslavischen gezTant te Boedapest geprotes teerd. Tevens hèeft de Hongaarsche gezant te Belgrado opdracht gekregen bij de Joego slavische regeering krachtig te protesteeren tegen het optreden van Joegoslavië. Bommen op Sofia. Het opperbevel van de Bulgaax-sche lucht strijdkrachten heeft het volgende communi qué gepubliceerd: „Zuidslavische bommenwerpers hebben aanvallen ondernomen op de open steden Sofia en Kustendil. De aanvallen werden uit gevoerd op groote hoogte en tegen niet mili taire doelen in het centrum der stad Kusten dil en op de westelijke buitenwijken van So fia. Vei'scheidene vrouwen en kinderen wer den het slachtoffer. De schade is ombeteeke- nend en men is terstond begonnen met het herstel." Ook aanvallen op Roemeensch gebied. Het Zuidslavische luchtwapen heeft op 6 April bommen geworpen op Roemeensch ge bied, te Dorsova, Ai-ad en Timisoara, waarbij drie personen werden gedood en drie andere werden gewond, terwijl een zekere schade werd aangericht. De Roemeensche regeering heeft een protest gericht tot de Zuidslavi sche regeering. Ook Hongarije en Bulgarije hebben krach tig geprotesteerd. Hongaren juichen Duitsche troe pen toe. De door treken de Duitsche troepen zijn den geheelen Zondag door de bevolking van Boe dapest toegejuicht. Ook in de Prdvincie wer den zij met geestdrift begroet. confereert met Een onderhoud van dirie uur. Het volgende communiqué is gepubliceerd: ..Op 7 April heeft de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en Volks commissaris van buitenlandsche zaken. Mo- lotov, den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Matsoëóka, ontvangen, die vergezeld was van den Japanschen ambas sadeur te Moskou, Tatekawa. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de bespi'eking tusschen Matsoeoka en Molo- tov in een zeer vriendschappelijke atmosfeer heeft plaats gehad. De beide heeren had den een nuttige gedachten wisseling, welke ongeveer drie uur duurde. Op voorstel van Matsoeoka zullen de be- spi*ekingen worden voortgezet. Op uitnoodiging vari de Russische regee ring woonde de Japansche minister gister avond een operavoorstelling in den Grooten Schouwburg bij. In goed ingelichte Turksche kx-ingen ver wacht men, volgens U.P., een verklaring waarin de neutraliteit van Turkije ten aan zien van de gebeurtenissen op den Balkan vastgelegd zal worden, alsmede het besluit van Tux-kije om zich te verdedigen tegen een eventueelen aanval. De regeering volgt den loop der gebeurte nissen nauwkeurig. Naar S.P.T. uit Ankara meldt, heeft de Turksche minister van buitenlandsche za ken, Zondagmiddag behalve den Duitschen ook den Joegoslavischen en den Griekschen ambassadeur in audiëntie ontvangen. Na afloop kwam het Turksche kabinet in spoedzitting bijeen. S.P.T. meldt nader uit Ankara dat de Turk sche regeei'ing Zondag officieel van Duitsche zijde over 't binnenruk^-p van de Duitsche troepen in Griekenland en Joegoslavië op de hoogte is gesteld. Het bexücht is in de Tui'ksche hoofdstad rustig ontvangen en speciale maatregelen zijn niet genomen. Van toonaangevende zij de wordt verklaard, dat de houding van Tur kije reeds vaak genoeg is omschreven en dat er niets is veranderd. Een speciale radio-uitzending heeft het Turksche volk over de nieuwe ontwikkelin gen op den Balkan ingelicht. Grieksche aanvallen afgeslagen. Ondanks krachtigen tegenstand zijn de Duit sche ti-oepen in het dal van de Stroema vei'der opgerukt en zijn zij oprukkend in den aanval. De Grieken geven in hun leger- bericht van Zondagavond den opmarsch der Duitsche troepen toe en motiveeren de ontruiming van eenige Grieksche distric ten met te verklaren, dat Griekenland nut- telooze offers wil vermijden. De speciale correspondent van Stefani in Albanië meldt, dat de Grieken aanvallen hebben gedaan op eenige punten in de zóne van het negende leger, op de plaatsen, waar de Grieken de verbinding met de Zuid-Sla vische troepen tot stand hoopten te bren gen. De aanval werd volkomen door de Ita- liaansche infanterie afgeslagen. De Griek sche divisie werd verstrooid. De overblijfse len werden teruggetrokken. Bij een hevigen tegenaanval vielen talrijke gevangenen en veel oorlogstuig den Italianen in handen. Drie Grieksche regimenten werden vernie tigd. Nu de scheepvaart over de Oostzee her steld is, heeft ook de haven van Groningen haar beteekenls her kregen. Een kust vaarder loopt binnen, (oto Pax-Holland.) De hoogere S.S.- en Politieleider en Commissaris-Generaal voor de Veilig heid heeft voor het tijdvak van 11 tot en met 14 April een Paaschrnst voor geschreven hetgeen beteekent, dat op Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag a.s. in Nederland geen bijeen komsten mogen plaats vinden. Onder dit besluit vallen alleen politieke vergaderingen en die daarmee ongeveer gelijk te stellen zijn. Sport valt niet onder het besluit. Een vergadering jongelingsverbond b.v. wel. Ook tooneelvoorstellingen vallen niet on der de bepaling. De Commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen de hoogere s.s.- en Politieleider s.s. Brigadefuehrer Rau- ter heeft op grond der verordening van den Rijkscommissaris nr. 20 van 1941 verordend, dat alle openbare dansvermaak tot nader order verbo den is. Reeds uitgèreibte vergunnin gen vervallen hiermee. Handelingen in strijd hiermede worden naar den maatstaf der genoemde verordening bestraft. Deze verordening wordt door haar publicatie, per radio en in de pers van kracht. DEVIEZENBESLUIT. Waarschijnlijk wel ten overvloede wijzen wij er op, dat siei'aden uit edel metaal en dergelijke niet vallen onder de bepalingen van het deviezenbesluit 1941. Grieksch-Nieuwzeelandsch incident Volgens berichten uit Griekenland zou den in den Macedonischen gevechtssector als gevolg van misverstanden betreurens waardige incidenten tusschen Nieuwzee- landsche en Grieksche troepenformaties voorgevallen zijn. Op Grieksche eenheden, die in het Stroemadal een omtrekkende be weging uitvoerden, zou door Nieuwzeeland sche tx-oepen het vuur geopend zijn,, daar men meende, dat de Grieken zonder strijd wilden wijken. Daarbij zouden de Grieken meer dan veertig dooden en talrijke ge kwetsten hebben gehad. Door den Griek schen sectorcommandant is toen geëischt, dat de Nieuwzeelandsche contingenten ter stond uit den strijd genomen werden daar anders voor nieuwe botsingen met de verbitterde Grieksche soldaten ge vreesd zou moeten wórden. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pé tain, heeft gistermiddag zijn aangekondigde radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij zijn standpunt tegenover propa ganda en gekonkel van Engeland en de Gaulle bepaalde. De maarschalk sprak den dank uit jegens al degenen, die ver van het vaderland en in de gebieden van den eve naar de aansporingen en dreigementen der propagandisten moedig hebben weerstaan. Hij voegde hieraan toe, dat het vaderland voor alle getrouwen de armen open houdt. Tot slot spoorde hij de Franschen aan eens na te gaan hoezeer het land de laatste ne gen maanden vooruitgegaanis. Over de verhouding van Frankrijk tot En geland zeide Pétain: „Ons eergevoel verbiedt ons, iets tegen vroegere bonagenooten te on dernemen. Het tegengestelde standpunt heb ben de Engelschen op weinig eervolle wijze bij Oran, Dalvar en vele andere gelegenheden ingenomen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-DUITSCH KUSTGEBIED. In den afgeloopen nacht zijn Britsche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlo gen. De in een vrij groote stad door neerge worpen bommen ontstane branden konden snel gebluscht worden. Militaire of militair- economische schade werd niet veroor zaakt* Vanavond gaat de verduistering in om en duurt lot morgenochtend 6 57 uur De deuren der koelhuizen zouden zich ontsluiten. Na het extra-ei, dat ons met de Paaschda- gen is toegezegd, staat, naar verluidt, zegt de Tel., nog een tweede Paaschverrassing op het programma. Een groote hoeveelheid be- vroren kippen uit de koelhuizen zou in con sumptie worden gebracht. De poeliers zouden deze kippen dan verkoopen tegen inneming van vleeschbons En de kippen zouden een welkome afwisseling op het vleeschmenu vor men. Te hevoegder plaatse kon men, toen wij naar de details van dit plan informeerden, bovengenoemde medcdeeling ontkennen noch bevestigen. niets mag verloren gaan, al. les wat mogelijk is moet op nieuw verwerkt worden. De directeur van het Rijksbureau voor ou de materialen en afvalstoffen heeft gisteren op een persconferentie een uiteenzetting ge geven. waaraan het volgende is ontleend. In October van het vorige jaar werd een vernietigingsverbod afgekondigd voor oude materialen en afvalstoffen. Daardoor werd het aan een ieder vei'bodcn al datgene, wat onder oude materialen en afvalstoffen ver staan wordt, te vernietigen weg te werpen, of zoodanig te bewaren, dat de waarde als gi'ondstof voor industrieele bewerking ver mindert of te niet. gaat. Dit vex'bod heeft vooral aan de huisvrou wen nogal wat last veroorzaakt. En de vraag of al die last nu wel noodig was. is dan ook door velehuisvrouwen gesteld en bespi'p- ken. Op die vraag moet geantwoord worden, dat het inderdaad zeer dringend noodig was. En wel omdat die oude materialen en afval stoffen van onschatbare waarde zijn voor de Nedex-landsche industrie. Deze heeft, om aan den gang te kunnen blijven, grondstoffen noodig en voor 'n belangrijk deel moeten die in de huidige omstandigheden komen uit de oude materialen en afvalstoffen. Ongeveer de helft van de hoeveelheid grondstoffen, die onze industrie gebruikt, werd vroeger uit 't buitenland aangevoerd. Over '38 b.v. voor 'n bedrag van f 450.000.000 Nu de aanvoer uit het buitenland grooten- deels is stopgezet, moet zooveel mogelijk wat de nijverheid noodig heef uit het bin nenland worden gehaald. Vandaar de bui tengewone beteekenis. die de oude materia len en afvalstoffen thans bezitten. Voorzoo ver de vervaardiging van nieuwe producten het gebruik noodzakelijk" maakt van grond stoffen van buitenlandsche herkomst, die niet meer voorradig zijn en niet meer wor den ingevoerd, is men bij uitsluiting aange wezen op datgene wat bij de consumptie aan reeds eenmaal gebruikt materiaal of afval vrijkomt. Met het oog op deze groote beteeke nis van de afvalstoffen kon het na tuurlijk niet blijven bij de uitvaar diging van het vernietigingsverbod alleen. Er moet niet alleen gezorgd worden, dat de afvalstoffen niet ver loren gaan, van nog grooter belang is te zorgen, dat alles wat de indus trie als gi'ondstoffen kan dienen haar zoo snel mogelijk in bruikba- ren toestand bereikt. Daartoe was organisatie van den handel noodig. In de steden met een aantal inwo ners boven 20.000 zal nu een wijkverdeeling voor de inzamelaars worden ingevoerd door het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen in overleg en in samenwerking met de directeuren der plaatselijke reini gingsdiensten. Iedere „leurder" zal een be paalde wijk toegewezen krijgen ën zal dan ook verplicht zijn die wijk regelmatig en in tensief, zoo mogelijk iedere week, te bewer ken en huis aan huis te vragen, of er iets mee te geven is. Aller medewerking noodig! Het komt daarbij echter niet alleen aan op een goed apparaat, maar ook op de mede werking van het publiek. Op ieder rust de plicht ertoe mede te werken, dat de industrie de zoo noodige grondstoffen krijgt. Indien men zich rekenschap geeft hoeveel er van af hangt voor nu en voor de toekomst, dat de industrie kan doorwerken en in stand blij ven, kan men niet anders dan dien plicht met ijver vervullen. Het geldt hier inderdaad een levensbelang voor ons geheele volk, waartoe ieder kan bij dragen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1