MUSSERT De ontruiming van Geea biiksemoorlog in den Balkan Duitschland zal V.S. t.z.t. antwoorden A's het nu maar warmer wil worden. De sla-plantjes, welke gedurende de •tgeloopen weken in de bakken gekweekt zijn, worden op regels uitgeplant op den kouden grond (Foto Pax-Holland) ADDIS ABEBA De in het Italiaansche legerbericht gepu bliceerde ontruiming van Addis Abeba is, naar van toonaangevende Italiaansche zijde wordt verklaard, in de eerste plaats ge schied om de veiligheid der burgerbevol king van Addis Abeba te waarborgen. In Addis Abeba bevindt zich n.1. het grootste gedeelte van de Italiaansche bevolking van liet geheele Oost-Afrikaansche koloniale rijk, met inbegrip van Erithrea en Somaliland. In Addis Abeba zijn Italiaansche politie troepen achtergebleven, die de bescherming der burgerbevolking op zich genomen heb ben. Over den tegenwoordigcn toestand in Addis Abeba zijn te Rome slechts radiobe richten ontvangen, die echter melden, dat het bij de bezetting van Addis Abeba niet tot incidenten is gekomen. Onder de bur gerbevolking zijn geen slachtoffers geval len. De tegenstand van de Italiaansche Oost- Afrika troepen duurt ook na de bezetting van Addis Abeba voort. Een nieuwe verde digingslinie is opgeworpen. De operaties aan het Duitsche Zuidoost front tegen Griekenland en Joegoslavië ont wikkelen zich overeenkomstig de plannen. De tot heden behaalde resultaten beantwoor den aan de Duitsche verwachtingen. Daar de Duitsche troepenbewegingen nog in een eerste stadium verkeeren worden van militaire zijde voorloopig nog maar spaarza me berichten over de marschrichting en ge- biedswinst gegeven. Dat komt overeen met het standpunt, dat ook bij vroegere veldtoch ten gedurende de eerste dagen van den op- ma'rsch werd ingenomen. Dc Duitsche aanval heeft in de twee marschrichtingen, welke tot nu toe bekend gemaakt zijn, nl. een via het Struma-dal naar het Zuiden en een via Zuid Servië naar het Westen, doorloopend succes. Gedeeltelijk is hier op den eersten dag onder zware gevechten een gebiedswinst van 30 tot 40 km. diepte verkregen. Het oprukken van de Duitsc'he troepen wordt ook in het Griek- sche weermachtsbericht bevestigd, want daarin wordt gesproken van een sterken druk der in het Struma-dal opereerende ge vechtseenheden en van ontruiming van ze kere gebieden. Aan Duitsche zijde heeft men natuurlijk rekening gehouden met de buiten gewone moeilijkheden, die de bergachtige landstreken in het Zuidoostelijk deel van het front opleveren. De Duitsche pers wijst er «ian ook op, dat de oorlog in dit bergachtige land niet de vormen van den bekenden biik semoorlog zal hebben. De Nederlandsche S.S. heelt Zaterdagmid dag een marsch door Groningen gemaakt. De stoet op de Groote Markt. Op den ach tergrond de Martini-toren. De gevechtshandelingen van den tegen stander hebben zich op den eersten dag van den strijd niet beperkt tot den afweer, zij richtten zich ook op Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Er werden enkele luchtaanvallen ondernomen, terwijl ook op één punt be schieting plaats vond. Berlijn cn dc regeerin gen der landen, welke op deze wijze zeer on tactisch in de gevechtshandelingen betrok ken werden, hebben daar goede nota van genomen. In antwoord op een vraag naar de Duit sche reactie op het in beslag nemen van buitenlandsche schepen in Amerika, is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Duitsch land met zijn antwoord geen haast heeft. Het zal deze kwestie op passende wijze be handelen en het Duitsche antwoord zal op het geschikte tijdstip gegeven worden. OPVOERING TEWERKGESTELDE^ WERKVERRUIMINGSOBJECTEN. Het departement van sociale zaken heeft de aandacht van de gemeentebesturen op de noodzakelijkheid gevestigd om het aantal bij de. werkverruimingsobjecten geplaatste personen op korten termijn op te voeren en wel: le. om het aantal gesteunden te verkleinen en 2e. om de nog ongebruikte arbeidskrachten tewerk te stellen hij wer ken, welke voor de voedselvoorziening van belang zijn. Alle gesteunden, die tot het werk bij dc werkverruuningsobjectcn in staatz ijn, moe ten worden aangewezen, hetzij ter plaatse of in de nabijheid, hetzij elders door middel van huisvesting in kampen, inkwartiering bij particulieren. Voor zoover het niet mogelijk is gereed liggende plannen voor werken, welke dc voedselvoorziening dienen, door het tewerk stellen van gesteunde personen, tot uitvoe ring te brengen, moeten vervolgens tot dc werkverruimingsobjecten worden toegela ten: a. als werkloos ingeschreven hoofden van gezinnen, die in verband met eigen bezit nog niet voor steun ingevolge de sfeunre- geling in aanmerking komen; b. als werkloos ingeschreven gezinsleden van 21 jaar en ouder van werkloozen met dien verstande, dat gezinsleden uit groote gezinnen eerder geplaatst, moeten worden dan die uit kleinere gezinnen en niet meer dan twee leden per gzin (het werklooze ge zinshoofd inbegrepen) worden geplaatst. De niet-gesteunde personen kunnen slechts dan geplaatst worden, indien anders de uitvoering, welke de voedselvoorziening dienen, niet ter hand genomen kan worden. De regeling betreffende de beperkte toela ting tot de werkverschaffing (plaatsen van 8 tot 13 weken) is ingetrokken. Allen, die voor plaatsing in aanmerking komen, die nen zonder zoogenaamde „wandelwekcn" te wórden tewerkgesteld. BIJSLAG STEUNREGELING. Vanaf December 1939 ontvangen.de onder steunden en tewerkgestelde werkloozen een toeslag van 5% op de netto uitkceringen. ,De bijslag mocht echter slechts worden ver leend over de steunbedragen, dus niet over inkomsten, niet uit arbeid genoten, (lijfren te, pensioen enz.) welke ten volle op de steunbedragen in mindering behooren te worden gebracht. Onbillijkheden waren daarvan het gevolg. Bij de trekkers uit de werkloozenkassen werd die onbillijkheid reeds in Januari 1.1. weggenomen. Het de partement van sociale zaken heeft nu aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ge noemde duurtcbijslag ook mag worden ver leend over de inkomsten, niet uit arbeid verkregen, welke ten volle op het steunbe drag in mindering behooren te worden ge bracht. Deze wijze van steunberekening geldt ook nog voor de extra-winteruikee- ring over de \veék van 3.1 Maart tot en met 5 April l.i. LEIDER DER SLOWENEN OMGEKOMEN. De Kroatische vrijheidszender der Oetasja meldt, dat de leider der Slowenen, dr. Ku- lowetsj, door Serven vermoord is. Tegenover de Servische en de Sloweensche bevolking wordt evenwel beweerd, dat Kulowetsj ge sneuveld is. NA 1 MEI GEEN VERGOEDING MEER VOOR VERWARMING BIJ INKWAR TIERING. Blijkens een bericht van den secretaris generaal van het dep. van binnenlandschc zaken aan de burgemeesters, mag met in gang van 1 Mei a s. geen vergoeding voor verwarming bij inkwartiering meer worden toegekend. Agrarisch nieuws BRANDSTOFFENVOORZIENING TEN PLATTELANDE. Naar aanleiding van het verzoek van het Centraal Secretariaat voor land- en tuin bouw (sociale sectie) aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart om ter verbetering van de brandstoffenvoorziening ten plattelande ook in de zomermaanden ex- tra-kolenrantsoenen beschikbaar te stellen, zulks, omdat de plattelandsbevolking als re gel niet de 'beschikking heeft over gas en elcctriciteit voor verwarming cn voor de be reiding van het middagmaal, heeft de fede ratie van Nederlandsche vervenersbonden cc de aandacht van voormeld Secretariaat en van het betrokken departement gevestigd op het feit, dat bagger en persturf in de gezin nen van het platteland het meest worden gebruikt. De. afname van deze brandstoffen werd in den afgeloopon zomer en herfst dooi de getroffen distributieniaatregclen ten zeer ste belemmerd, met het gevolg, dat zij dooi de vervoersmoeilrjkhcdcn cn door gesloten vaarwateren in den winter practisch niet vervoerd konden worden. De federatie van vervenersbonden acht het daarom noodzakelijk, dat aan-verbruikers van bagger en persturf gedurende den zo mer, evenals voor steenkolen, gelegenheid wordt gegeven veenbrandstof'te betrekken en moeten' tevens voor 1 Augustus 1941 alle bonnen worden verstrekt ter verkrijging van hun benoodigde brandstof tot 1 April 1942, om daarop als gewoon, hun voorraad bag ger en persturf te kunnen inslaan, te meer ook, daar gedurende den winter de vochtig heidstoestand van de bagger en persturf van dien aard is, dat het direct niet gebruikt kan worden. VERPLICHTE TEELT VAN ZAADBOONEN EN -ERWTEN. Naar het weekblad voor Bloembollencul tuur mededeelt, moet er naar voorloopige schatting op worden gerekend, dat tusschen 40 en 50 pet. van de dit jaar met tulpen en of hyacinten beteelde oppervlakte verplicht met zaadbooncn en -erwten moet worden be- teeld. Dit geldt voor de bedrijven, die dit jaar meer dan 35 are hyacinten en of tulpen telen Reeds afgesloten zaadoontracten, die buiten deze verplichting vallen, worden bij de bere kening niet medegeteld. Dobbelaars op straat gearresteerd Haagsche politie in actie. De Haagsche politie is in het afgcloo- pen wcck-eincle weer eens streng opgetre den tegen het dobbelen op de openbare straat. Zondagmiddag werd een groepje personen aangetroffen in de Sirtemastraat, die speel den om geld. Bij 't zien van de politieman nen vluchtten de spelenden, doch de 22- jarige loswerkman A. H. kon worden gegre pen. Tijdens zijn overbrenging naar het bureau in de Prinsestraat verzette hij zich en het publiek maakte het de politie boven dien moeilijk door op te dringen. Een der agenten zag zich genoodzaakt 'n waarschu wingsschot in de lucht le lossen. Op het Oranjeplein werd gisterochtend voor betzelfde feit de 17-jarige glazenwas- scher W. S. aangehouden en overgebracht naar het bureau aan den Rijswijkscheweg. Hetzelfde lot ondergingen 'n 14 en lójarigen scholier, die op hetzelfde plein aan het dobbelen waren. In de .Kompasstraat werd een zestal jongens, en mannen bij spelen om geld be trapt. Zij werden allen naar het bureau aan de Duinstraat overgebracht. Proces-verbaal zal tegen de dobbelaars worden opgemaakt. De moord onder RENSWOUDE Politie vraagt inlichtingen over een briefje. Bij een vermoedelijk in de gemeente Rens» woude gepleegden moord, waaromtrent wij gisteren een en ander berichten, werd in een portemonnaie, zich bevindende in een tasch van een damesrijwiel, dat gevonden werd in dc onmiddellijke nabijheid van het lijk. gevonden een lcverantiebricfje van de N.V Galak Condenscd Milk Company te Rotter dam. Aan de voorzijde van het briefje ston den onder elkaar enkele boodschappen ver meld, t.w. pond bruine suiker, 1 pond wit te suiker, pond bastaard suiker met de aanteekening tusschen haakjes: als je geen bast aard suiker heeft, dan 1% pond witte suiker. Vervolgens de zin: de bon zal Marrie wel brengen, ik weet niet welke bon hot is. Daarna nog een boodschap: 1 pakje buisman, waarna een optelsom volgt: 13, 27, 13 _is 57. Links onder het briefje staat: bon 17. Aan de achterzijde van het briefje staan onder elkaar dc volgende namen vermeld, met daarachter de volgende getallen: Piet Roozenboom 66, Moe Roozenboom 34, Geertje Roozenboom 22, Kees Roozenboom 44, Mary Roozenboom 38, Nellie Roozenboom 45 en Pietje Roozenboom 40. Onder de getallen staat een streep met de optelling: 289. Mede namens den burgemeester der ge meente Renswoude verzoekt de commissaris van polilie te Ede dengenen, die eenige in lichtingen betreffende het bovenstaande kun nen verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk met hem dan wel met de politie van ,cle woonplaats in verbinding te stellen. Veldwachter zwaar mishandeld WROK TEGEN DE POLITIE. Voor het Haagsche gerechtshof stond gistermorgen in hooger beroep terecht de 54-jarige vertegenwoordiger G. H. uit IJssel- monde, die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Op 5 October 19S0 werd verdachte aange sproken door den veldwachter G., die hem wilde spreken over de betaling van een aan M. opgelegde boete. Verdachte, die meen de. reeds eerder door de IJselmondenscho po litie onrechtvaardig te zijn behandeld, wond zich op. en viel den veldwachter ten slotte met een mes aan, wien hij wonden aan beide handen toebracht. De procureur-generaal achtte de feiten be wezen. Verdachte is reeds eerder veroor deeld wegens mishandeling, en meermalen met bijzondere toegevendheid behandeld. Hij vraagt dan ook bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger geeft een overzicht van de voorgeschiedenis en ontwikkelt bezwaren tegen het vonnis van de rechtbank. Hij acht zware mishandeling niet bewezen. Ver dachte is verminderd toerekeningsvatbaar en had een wrok tegen de politie, die toen tot uitbarsting kwam. Hij vraagt ontslag uit voorloopige hechtenis. Het hof weigert dit laatste en bepaalt de uitspraak op 21 April. spreekt te AMSTERDAM „OVER DRIE WEKEN HEEFT DUITSCHLAND JOEGO SLAVIë BEZET". Geloof in de overwinning der sociale gerechtigheid. In'het Concertgebouw en twee zalen van Bellevue heeft de leider der N.S.B., Ir. Mus- sert, gisteravond te Amsterdam een toe spraak gehouden. Eerst sprak de heer J. L. H. de Bruin, die betoogde dat de N.S.B. zich voor 100 voor het Nederlandsche volk heeft ingezet en voor geen geweld zal wijken. Zonder Mussert heeft het Nederlandsche volk ge.cn toekomst meer. zoo eindigde de heer de Bruin en Nederland mag blij zijn, dat hel in dezen Irouwcn en onkreukbaren man zoo'n goeden pleitbezorger heeft gevon den. die zijn volk verlossen zal uit de knechtschap van het verleden en leiden zal naar de vrijheid van de toekomst. Er zijn honderdduizenden menschcn. al dus Ir. Mussert. die het geloof hebben, dat de dag zal aanbreken, waarop men naar Scheveningen zal trekken, de gevluchte re- geering zal inhalen, en liedies zal zingen, waarna alles weer verder zal gaan als voor heen. Maar zoo zal dat niet geschieden. Wanneer inderdaad Engeland en Amerika hier troepen aan land zouden zetten, als er hier inderdaad gevochten zal worden, blijft er niets van ons land over. Hoe kan men dan verlangen naar een dergelijke lan ding. die alleen de chaos tot gevolg zal hebben? Van 1914-1918 hebben wij on de wip ge- zQtcn en den eonon dag hebben wij toen een trap van links en den anderen dag een trap van rechts gekresen. Dat hebben wii nu weer geprobeerd, maar de trap. die wij nu gekregen hebben is zoo hard geweest, dat wij er af gerold zijn. Wij zijn bedrogen tot 15 Mei en on den laatsten dag ziin nog honderden jongens gevallen, met de leugens van de regeering in den noren, die zei: ..nog even volhouden j want do redders komen". Maar dit vertel den zij slechts om tijd te winnen om hun koffers le kunnen pakken. Het goud had den deze heeren naar Amerika gestuurd, de weermacht kapot gemaakt, het land onder water gezet en de bruggen vernield Zij zijn weggegaan, maar wij zijn gebleven om ons volk. dat zij in de put hadden geholpen er uit te halen. Dc heer Mussert memoreerde ver volgens 't verloop van den oorlog. Na Polen. Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk is Joegoslavië gevolgd. Over drie weken zal ook die land bezet zijn en de Joegoslavi sche regeering zal in Engeland zitten met het bahkconto. Nu zegt men: „Amerika gaat mee doen", maar men vergeet, dat er nog een groote waterplas tusschen de beide werelddeelen ligt en het is niet gemakkelijk deze plas over te zwemmen als men getorpedeerd is. Hitier zal winnen. I-Iitler zal winnen en hij is de man op wiens schouders de taak rust een nieuw Europa op te bouwen. Ik ben een vurig Nederlander en wanneer ik zou kunnen veronderstellen, dat Hitier na den oorlog Nederland zou kocieneeren, zou ik vuriger voor Engeland en Amerika zijn dan de vu rigste jood. Maar ik heb het geloof en dc overtuiging, dat Hitier, het beste met ons voorheeft, dat hij Europa onder den druk van Engeland zal weghalen en sociaal zal bevrijden van het kapitalisme en het joden dom en Nederland de plaats zal ge ven, welke het toekomt. Wanneer wij er niet waren, zou Nederland een deel van Duitschland worden. Vergeleken hij België en Frankrijk leven wij hier in een paradijs. Ondanks alles houd ik mijn onverwoestbaar geloof in de over winning van de sociale gerechtigheid, die zich reeds aankodigt door voorposten als Winterhulp, boerenland in eigen hand en het verdwijnen van kwekelingen met acte en de veel te groote klassen. Spoedig ook hoop ik het einde te kunnen constateeren van het, slavenmcrk, dat men rijwielplaatjo noemt. Het is thans voorjaar en het wordt schoon maaktijd. Eens per jaar houdt de huisvrouw schoonmaak en in een volk is het eens per honderd jaar noodig schoonmaak te hou den l Amstcrdamscbe effecteubcnrs Kalme handel. Vaste markt. Oploopende koersen. Neder, land sche beleggingen gedrnkt. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K.) j Nederland 1941 I 4 973,4-9715/16 96 11/16-97W Nederland 1940 1 4 Nederland 1940 II 4 9714 96*4 Idem met bel. fac. 9813/16 98% Nederland 1938 3.3% S9%-88% 87 3/16-86 7/16 Oost Indië 1937 3 91 90 Oost Indië 1937 A 3 89 88 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. '37 I 3*4 87% 87% '37 I 3% A'dara '37 I 's Grav. N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 89 863,4' R'dam '37 I III 3% 833/ §4% Z.-Holland 1937 3 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 94 92% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK. EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 195 198% Ned. Ind. H'andelsb. A 140 139% Ned. Handel Mij. c.v. A 140 140 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. 124-123 124%-lM 75% 77% Binnenland. A.K.U. CaJvé Delft c.v A Centr. Suiker Mij. 207 207 Fokker g. A. 194 190 Lever Bros en Unilever CV.A1253/4-132 127-131 Ned. Ford 332 332 Philips G Rv A. 218-225 229-237 Philips pref. A. 145 146% Buitenland. Anaconda copper cv. A. Beth. Steel cv. A. Gen Motors cv. A. - Kennecot Copper cv. A. North. Am Aviation cv. A. Rep Steel cv. A. U. S. Steel cv. A. i t PETROLEUMONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 239% 247 Kon. Petr. 2G4-273 259-275 Buitenland. Shell Union cv. A. Tide Water cv. A. SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 119-123 117-122 I Java China Japanlijn A. 151-157 155-157 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 159-163 158%-ltf Kon. Paketvaart A. 248 251 Ned. Scheepv. Unie A 185%-191% 185-188% Rott Lloyd A. 147% 151 Stoomv. M. Nederland A. 149%-148 148-150% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. 466-475 475-485% I Javasche Cultuur 277 283% N I S U. 271 284% Ver. Vorstenl. Cult. 129-131% 130-133 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. 203-211 203-212 273 ex.div.-282 278-290 217-225 224-233 Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 287-295 289-296% Bandar Rubber Mij. A 224% 224-225 Deli Batavia Mij. A. 232 232%-238 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 8 April 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. Sfort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO*» VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. vVlnterhulp Nederland, Den Haag, Va KM. Ala bank dar Winterhulp Neder- Ierland te aangewezen de Kaever- eenlging N.V„ Amsterdam, No. 877. de brengt geluk ta veler leren!!

Schager Courant | 1941 | | pagina 2