Diosdag 8 April 1941 Tweede blad Dure He'dersche CARBONAADJES... RAAD WARMENHUIZEN Tweehonderd gulden voor restauratie van den toren Arrondissementsrechtbank te Alkmaar «2. I< g* t z voor fulp JOU >E, Ook n der 30 DER, 14. ES? tuin CM9 welk ngen zake .der era al be- de ihage ren. itbrei- laten orde van imbtél ("Zitting van Maandag 7 April.) voor den politierechter. Een slager en een caléhouder wisten het wel samen. het zijdewinder varkens drama berecht. veertien dagen voor een steek en een klap. Winkelier boemelaars maakten het bont in Hoorn. Den Helder. DISTRIBUTIE-WEE. Verdachte G. v. B. te Den Helder had van een zekeren Chr. G. doelen gekocht van.twee varkens en zich dus van de distribuliewet niets aangetrokken. De Politierechter Mr. Krabbe meende, dat verd. als 'restauranthouder, het voorbeeld diende te geven. Anders zou het een chaos Vorden. Verd. antwoordde, dat hij tekort kwam. En voor hoeveel heeft u dat vleesch ge kocht? wilde Mr. Krabbe weten. Ik betaalde 75 ct. p. pond, aldus verd. U heeft drie honderd kilo gekocht, dat is eén enorme hoeveelheid. Als alle menschen die vleesch te kort kwamen de distributie- vet overtraden, wat zou er dan van terecht 1 komen?, was de meening van Mr. Krabbe. De slager Chr. G. uit den Helder kwam vertellen, dat verd. in November van het vo rige jaar inderdaad deelen van twee varkens •van hem had gekocht. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door Mr. Kist, subs.- Officier uit Arflsterdam, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en vond het feit ernstig. De eisch luidde f75.boete, subs. 50 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring v. de opbrengst van het varkensvleesch. Verdachte' had hieraan niets toe te voegen. De Politierechter uitspraak doende, veroor deelde verd. tot een geldboete van f75.— subs. 150 dagen,' met verbeurdverklaring van de opbrengst van het varkensvleesch. Hierna werden de rollen omgedraaid en kwam de slager C. G. op de lange mat te staan, terwijl de vorige verdachte G. v. B. in de getuigenbank plaats nam. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in No vember twee varkens had geslacht, zonder vergunning en daarvan deelen van die var kens liad verkocht aan den restaurateur G. V. B. Verd. erkende het feit en zcide, dat hij ook alreeds administratief was gestraft. Het zijn twee feiten die strafbaar waren, merkte Mr. Krabbe op. U slachtte zonder toe wijzing en verkocht zonder bonnen. Dat is toch ergerlijk! De restaurateur G. v. B. uit de Spoorstraat te Den Helder getuigde in deze zaak en zeide deelen van twee varkens van verd. te hebben gekocht, zonder inlevering van distri butiebescheiden. De Officier requisitoir nemend, vond dit feit ernstiger, dan wat de vorige verdachte had gepleegd en eischte f75.boete subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Kist hield rekening met de minder goe de finantieele omstandigheden van verd. De Politierechter, uitspraak doende, vond het feit eveneens ernstig, omdat verd. slager was en f 35-winst had behaald. Mr. Krab be veroordeelde verd. tot f 100.boete subs. 30 dagen hechtenis. DE BRON ALLER ELLENDE. De landbouwer S. T-, wonende te Den Hel der, moest vervolgens terecht staan, dat hij in of omstreeks October twee varkens, elk wegende 175 Kg., in voorraad had gehad, zon der gedekt te zijn door de noodige papieren. Verd. erkende, doch merkte op, dat hij de varkens wèl had opgegeven. Get. Chr. G., slager te Den Helder, kwam verklaren, dat hij de beide varkens half Sep tember van verd. had gekocht. Op een vraag van den Politierechter of de varkens voorzien waren van een oormerk, ontwoordde verd. bevestigend en zeide te vens toentertijd georganiseerd te zijn ge weest. Dus U stelt zich op het standpunt gedekt te zijn? vroeg Mr. Krabbe. Dat is het juist, merkte verd. op. De Officier requirccrde terugwijzing van deze zaak naar den Rechtercommissaris voor een nader onderzoek. De Politierechter kon zich hiermede ver eenigen. Zij d ©win d. EEN WREED KARAKTER. Op 20 Januari jl. had verd. P. J. L., wonen de te Zijdewind in Oude Niedorp, een varken op wrecde manier met een broodmes geslacht zonder het verdoofd te hebben. Dan is het beest een akeligen dood gestor ven, vond Mr. Krabbe. Verd. merkte op, dat het dier 's nachts in de schuur bij de woning van zijn vader was geslacht. Het is wreed en ergerlijk, zeide de Politie rechter. Maar het tweede feit, dat verd. was ten- laste gelegd, was ook wreed. Hij moest te recht staan, omdat hij op 20 December in de stal, behoorendc bij het café van z'n vader, een zekeren C. D. had mishandeld. Ja, dat is waar ook, U meende, dat get. D. Uw vriend S. twee bankjes van tien ontfut seld had. Maar wat, had U ermee te maken? Immers niets, zcide Mr. Krabbe. Als getuige werd gehoord C. D., tuinbou wer, wonende te Harenkarspel. Deze vertel de. dat verd. hem aanviel en in het gezicht had geslagen. Hij liep verschillende verwon dingen op, waarvan hij de litteekens aan den officier toonde. U heeft, een wreed karakter, zeide Mr. Krabbe tegen den verdachte. U slacht een varken met een broodmes door liet dier eerst in den hals en daarna, door het hart te ste ken. En ook mishandelt U een medemensch op ergerlijke wijze, hield de Politierechter verdachte voor. Bovendien had U er zich niet mee te bemoeien. Die S. was maar een nietig persoontje, zei verdachte. Dan had U get. D. van S. kunnen aftrek ken, doch U had hem niet zoo behoeven te mishandelen, dat hij zich tien dagen onder dokters handen moest stellen, aldus Mr. Krabbe. De Officier, requisitoir nemend, eischte te gen verd. voor het eerste feit een beestach tige ruwheid, zooals Mr. Kist deze slachting noemde en voor het tweede feit, een ge vangenisstraf voor den tijd an veertien da gen en toewijzing van de civiele vordering aan get. van J 12.50 voor doktersrekening. Mr. Krabbe, uitspraak doende, veroordeel de verd. voor de beide feiten, welke hij, even als de Officier had gedaan, bijeen voegde, conform den eisch. Oude Niedorp. LOSHANDIG. Op den morgen van 9 Januari reed get. A. J., veeverloskundige te Oude Niedorp, per fiets naast verd. C. K. uit hetzelfde dorp, die echter niet was verschenen. Get. vertelde, dat ze verschil van meening kregen over den paardenhandel en zonder dat hij erop verdacht Was, kreeg hij ineens een harden klap van verd. in zijn gezicht. De klap kwam flink aan en de civiele vordering van f 17.50 werd door get. ingediend. De Officier van Justitie requirccrde f 25.— boete subs. 15 dagen en toewijzing van de ci viele vordering, ten bedrage van f 17.50. Conform dezen eisch werd verd. ook ver oordeeld. Winkel. AAN DEN BOEMEL. C. J. K. uit Winkel was aan het passagie ren gegaan, en in Hoorn terecht gekomen. Nuchter was hij niet meer en dat was de oorzaak dat hij aldaar den rechercheur van politie D. F. F. had mishandeld. Verd. gaf dit toe en zeide, dat hij niet wist wat hij deed. De Officier van Justitie vond dit een zeer ernstig feit, n.1. het mishandelen van een ambtenaar in de uitoefening van zijn beroep en daar verd. nog nimmer was veroordeeld, wilde Mr. Kist nog geen vrijheidsstraf ei- schen, doch vroeg f 60.boete, subs. 20 da gen hechtenis en conform dezen eisch werd deze verd. veroordeeld. Zijn kameraad die mede aan den boemel was geweest, had op 29 Januari eenige rui ten stuk geslagen in het pakhuis van get. J. V. te Hoorn. Verd. erkende; hij was dronken! Hij ver telde, dat hij excuses had aangeboden en de schade had vergoed. De eisch luidde f 15.boete, subs. 10 da gen en ook deze verdachte werd conform dozen eisch veroordeeld. Den Helder EEN KERSTGESCHENKJE. Verdachte P. J. B. uit Den Helder bevond zich op eersten Kerstdag des avonds om half zeven in een café te Den Helder. Hem werd ten laste gelegd, dat hij mej. J. S; caféhoudstcr te den Helder geschopt had. Mr. Krabbe vond dat het geen handeling was, om een vrouw te schoppen. Get. mej. S. vertelde, dat verd. niet nuch ter meer was. Zij had voor de mishandeling geen aanleiding gegeven en werd zoomaar geschopt! De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, vond het optreden van verd. zéér min derwaardig en eischte f 12.boete subs. 6 dagen hechtenis. Verd. beweerde, dat hij get. geen schop had gegeven, doch alleen had weggeduwd. Conform den eisch van den Officier werd verd. door den Politierechter veroordeeld omdat verd. voor de politie wel degelijk ver klaard had, dat hij de vrouw geschopt had. Urk. GESTOLEN OLIE. Schoonmaaktijd aan den Langendijk. De punters, waarmede de tuinders hun groenten naar de veiling brengen, ondergaan in dezen tijd van het jaar een grondige revisie (Foto P«x-Holland) De Urker visscherssman G- B. was niet ver schenen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op Vrijdag 24 Januari een hoeveelheid stook olie had weggenomen van den botter, toebe- hoorende aan den visscher G. P. Verd. had verklaard, dat hij geen stookolie had op den botter, waarop hij werkzaam was Toen ging hij aan boord van het schip van G. P. om olie te- halen. Get. G. P., visscher van beroep, wonende te Urk, vond dit zoo erg niet, doch later was get. alle olie kwijt. En dat was slimmer! Wanneer miste U die olie? vroeg Mr. Kist. Op den eersten Februari, antwoordde get. Was het de gewoonte, dat de visschers van elkaar olie wegnamen om te gebruiken? wil de de Officier weten. Gewoonte was het niet, maar als verd. er om had gevraagd, zou hij het busje olie, waarom 't hier gaat. wel hebben gekregen, zcide get. Ja, het gaat net om één busje, de andere diefstal is niet komen vast te slaan, zeide Mr. Krabbe. De Officier van Justitie, vordering nemend, vroeg f 15 boete subs. 15 dagen en conform dezen eisch werd verd. door den Politierech ter veroordeeld ook. Den Helder. BELEEDIGING. Een zekere A. v. T., caféhouder te Den Hel der* moest terecht staan, omdat hij op Maan dag 20 Januari op het distrihutiebureau den ambtenaar der distributie M. v. H. belecdi- gende woorden had toegevoegd. Verd. voerde ter verontschuldiging aan, dat hij door den tóestand in den Helder cenigszins in de war was. De ambt. der distributie M v. H. te Den Helder, als get. gehoord, vertelde, dat er kwestie was ontstaan over verschillende for mulieren, doch verd. was niet bereid, eenige inlichtingen t.e verstrekken. Acht U het aannemelijk, dat verd. zijn ze nuwen niet geheel meester was? vroeg Mr. Krabbe. Ilc weet alleen, dat verd. zeer onhebbelijk was, meende get. De Officier, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen en wees erop, dat verdachte's straf blad niet. schoon was. Mr. Kist vorderde f 15 boet? subs. 9 dagen hechtenis. Ik heb verder niets te zeggen, zeide verd. De Politierechter veroordeelde verd. we gens eenvoudige bclecdiging conform den eisch van den Officier. Een vergadering met loco's bur gemeester en secretaris mankeer den. Een willekeurig en beden kelijk raadsbesluit betreffende kindertoeslagen oordeelen Ged. Staten, maar de Raad blijft op zijn stuk staan! Lijdensgeschiede nis in niemandsland: den Sluis- weg. Een vergeten raadsbesluit: waar blijft de schoolmelk? Voor de zooveelste maal een straat verlichting! De raad vergaderde gisteravond onder leiding van den ioco-burgemeester den heer Molenaar. De secretaris de heer Rijs mankee- de nog wegens ziekte. De burgemeester, de lieer Nolet kon wegens huiselijke omstandig heden niet aanwezig zijn. De notulen gaan onder den hamer door. INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn: Een schrijven van Ged. Staten dd. 19 Maart 1941, waarbij het. besluit van den Raad tot verkoop van de dokterswoning wordt goed gekeurd. Een schrijven van den Commissaris der Provincie, dat bij beschikking van het De partement van Binncnlandsche Zaken dd. 10 Maart 1941 goedgekeurd is het raadsbesluit tot wijziging van de veldwachlersverorde- ning. Een schrijven van Mej. H. E. Don ia, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. school aanvaardt. Een schrijven van den Commissaris der Pi-ovincie betreffende beeediging burgemees ter. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Rekening 1939. Nadere vaststelling rekening 1939; de ge wone dienst sluit met een nadeelig saldo van f 11.807.70 en de kapitaaldienst met een na deelig saldo van f 3.4S5.14. Conform besloten. Kinderbijslagregeling. Een schrijven van den Commissaris der Provincie, dat de Secretaris-Generaal van Binncnlandsche Zaken eenige opmerkingen heeft tegen de door ons vastgestelde kinder- bijslagregcling. 1. Deze regeling geldt niet voor betrekkin gen, die als nevenbetrekking zijn te beschou wen. 2. De regeling dient gewijzigd 'e worden in dien zin, dat de bijslag wordt gegeven te be ginnen met het 3e kind, dat den 18-jarigen leeftijd nog niet heeft bereikt. 3. Deze regeling dient 1 Januari 1941 in tc gaan. B. en W. stellen voor de regeling te wijzigen, overeenkomstig punt 1 en 3, doch nift wat mint 2 betreft. B. en W. blijven van oordeel dat de rege ling dient te beginen bij het eerste kind. De heer Roozcndaal meent dat een cn an der met 1 Juli 1940 zou ingaan, en vindt dat het niet aangaat, de menschen nu te laten wachten tot 1 Jan. 1941. Bovendien hebben enkele menschen het geld al ont vangen, dit geeft moeilijkheden! Spr. stelt voor den hijslag op 1 «Juli 1940 tc laten in gaan. Voorzitter leest voor, dat Ged. Staten al door den raad aangenomen regeling willekeurig en bedenkelijk vinden. De heer Dekker meent ook dat het niet noodig is de datum van 1 Juli te verande ren; ook al gaat de algemeene regeling met 1 Januari in. Voorzitfpr weet niet of de bezwaren on overkomelijk zijn. Overigens heeft de raad bepaald, dat de regeling niet zou ingaan per 1 Juli. zooals de heer Roozendaal dacht, maar ner 1 Januari 1940. Besloten wordt nu zoowel tegen art. 2 als art. 3 te protesteeren. Alleen mi] men nu voorstellen de regeling per 1 Juli 1940 te doen ingaan. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING PERSONEELSAANGELEGENHEDEN. Een schrijven van het „Centraal Bureau" inzake Gemeenschappelijke Behandeling v. Gemeentelijke Personeelsaangelegenheden" om toe te treden tot de gemeentelijke rege ling. B. en W. stellen ovor tot deze regeling toe te treden. Aldus besloten. KINDERTOELAGEREGELING VOOR BUR GEMEESTERS. SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Een schrijven van Ged. Staten inzake kin dertoeslagregeling voor burgemeesters, se cretarissen en ontvangers. B. en W. stellen voor met de genoemde regeling accöórd te gaan. Zooals bekend zou deze toeslag beginnen met het 3e kind en 3 pet. van de bruto wed" de bedragen. De heer de Groot: Dat is zeker wel met 1 Januari 1941. Voorzitter: Dat zal wel niet anders kun nen. (Gelach). De heer Roozendaal stelt voor te advisee- ren bij het eerste kind te beginnen. Weth. Mink deel mede.--.dat burgemeester Nolet het niet als een bezwaar voelt, bij het derde kind te beginnen. Spr. wijst er voorts op, dat het hier functionnarisson betreft, met hooge salarissen. In dergelijke gezin nen is toch geen gebrek. Voorzitter: 't Is iets voor bijzondere om standigheden! Het voorstel wordt aangenomen. STEUNREGELING B DIENSTJAAR 1941. Ingevolge schrijven van het Departement van Sociale Zaken is de B-steun voor onder steunde en tewerkgestelde arbeiders ten hoogste f 6.50; ten laste van de gemeente komt hiervan f 2.voor B boeren en B tuinders is de steun ten hoogste f 3.25, waarvan ten laste der gemeente f 1.Het gemiddeld aantal werkloozen bedraagt 19 en bet gemiddeld aantal B-boeren en B- tuinders resp. 1 en 40. De totale kosten bedroegen f 79.—. B. en W. stellen voor ge noemd bedrag beschikbaar te stellen. Aldus besloten. WIJZIGING VELUWACHTERVERORDE NING. De Commissaris der Provincie deelt me- lee. dat het den Secretaris-Generaal van hel Departement van Binnenlandsche Zaken gewenscht voorkomt, nu de wettelijke bepa lingen met betrekking tot het capitulanten- stelsel buiten werkine zijn gesteld, de daar op betrekking hebbende bepaling te doen vervallen. B. en W. stellen voor, de verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Aldus besloten. RESTAURATIE NED. HERV. KERK. B. en W. stellen den Raad voor. voorloo- pie een subsidie te verleenen van f 200. Voorzitter deelt mede, dat de toren ge meente-eigendom is en ook deze gerestau reerd moet worden. Aldus besloten. B. cn W. stellen voor de speciale regeling voor de luchtwachtdienst, volgens aanwij zing der inspectie uit te voeren. Het bedrag per leerling volgens de L.O. wet wordt vast gesteld op 11.per leerling. RONDVRAAG. De heer v. Buren brengt, de verbetering van den Sluisweg ter sprake. Is hierover in B. en W. beraadslaagd? 't Is een lijdens geschiedenis! Voorzitter is 't met spr. eens. 't Is een idiote toestand, maar van wie is de weg eigenlijk? Dat is nog moeilijk uit te zoe ken schijnt het. maar er moet toch een oplossing zijn om het water weg te krij gen. De heer v. Buren dacht dat daar wel raad op was. Weth. Mink zegt dat een behoorlijke rio- leering uitkomst zal geven, met twee putten of e>en lange riool naar 't kanaal. Men zou echter eerst een uitspraak willen hebben over de vraag van wie de weg is. Voorzitter zegt toe de zaak nader te zullen bekijken. De heer v. Buren: Pak het dan goed aan, de heele weg moet eruit. Voorzitter: Dan zit je er aan vast ook! De heer de Groot: 't Is een brokje nie mandsland! Er moet een end aan komen! Er wonen gemeentenaren aan dien weg, dus die moet niet stiefmoederlijk behan deld worden. De heer v. Buren: De gemeente heft er staangelden met kermis ook. Voorzitter: Daar kan je geen vierhonderd meter van onderhouden. De heer v. Buren bepleit voorts den boom bij de sluis te Schoorldam omver te halen hij wordt steeds scheever en aanstonds komt hij op 't dak van 't café terecht. Voorzitter meent ook dat de boom er wel uit kan; 't hout is 'duur. De heer Roozendaal is in de oude notu len aan 't snorren gegaan, 't Besluit tot melkverstrekking voor kinderen van de Lagere School is nooit uitgevoerd. Voorzitter: Ik geloof dat er van hooger- hand nooit iets op teruggekomen is. We zullen nog eens informeeren. De heer Roozendaal merkt op, dat 't nu lastig zal zijn te beginnen door de melk- distributie. De heer de Groot: Nu we een anderen voorzitter hebben vraag ik 't .weer eens: Hoe staat 't met de straatverlichting? De burgemeester zei dat er een oplossing was? Voorzitter: Ik weet er niets van, zat .er nog niet wat tusschen? De heer de Groot: 't Zal wel, want ik zie nog niets en 't is nog pittig donker 's avonds. Men besluit in ieder geval voor den ko menden herfst; indien noodig betere maat regelen te nemen. Voorzitter: We zullen 't warm houden. De heer de Groot: Maar dan allemaal hel pen! De heer Dekker: Denk dan ook om de lan taarn in de Burgerstraat! Hierna sluiting. Moe-Loom-Lusteloos <0 <0 llUjnficvidtfeó werken stimuleerend en opwekkend. ALKMAAR DE VLEESCHVOORZIENING. Uitstekende perspectieven van deze week! Het ziet er goed uit voor deze week! Dat komt in de eerste plaats, wijl de aan voer gisteren weer grooter was dan de laatste weken. Er waren niet minder dan 137 koeien, waarvan er 101 zijn overgeno men door de veehouderijcentrale. De res- teerende 36 ervan gaan, alvorens te worden, geslacht, eerst naar de weide. De oorzaak van deze groofere aanvopr meende men te piogen zien in het feit, dat de nog achterstallige leveranciers krachti ger dan voorheen werden aangemaand oin te verschijnen. Behalve de koeien, waren er aan de markt 331 nuchtere kalveren, eveneens een behoorlijk aantal voor Alkmaar. Intusschen is hiermee lang niet alles ge zegd. Het schijnt, dat deze week de deuren der koelhuizen plotseling wijd open zijn gegaan. Althans, huiten het versche vleesch zullen ter beschikking van het publiek wor den gesteld behoorlijke hoevelheden be vroren koevleescb, schapenvleesch, varkens vleesch en spek! Het klinkt als in een sprookje, maar hot is volmaakt waar. Alles bij een genomen zal er beduidend meer vleesch zijn dan de vorige week. DE RAYONVERDEELING VAN ZUIVEL FABRIEKEN. Naar wij vernemen is een commissie in gesteld om een nader onderzoek in te stellen naar de velebesproken kwestie der rayonverdeeling voor de zuivelfabrieken.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5