Vervalschte bons van de veehouderijcentrale N1PPER EN PELLE M '"'jij UNIFORMMANIAK aangehouden Ic heb gekozen, Arkadi - PM ,f Hamsteraar ia den val Dure luiers Slachtoffer van onvoorzichtigheid Geen roomijs meer Radioprogramma De Schiedamsche recherche heeft een bij zonder succes geboekt niet de arrestatie van een aantal personen, die zich in de laat ste maanden hebben bezig gehouden met de vervalsching en uilgifle op groote schaal van bons van de Nederlandsche Veehouderij Centrale te 's Gravenhage. Deze bons, welke genoemde centrale ver strekt. aan boeren en veeleveranciers voor elk stuk vee, dat zij aan die centrale leveren dienen als bewijsstuk, dat aan de verplich ting tot leveren is voldaan. Bij een huiszoeking, welke de vorige week bij den 42-jarigen vertegenwoordiger A. L. S. te Schiedam is verricht, werd een cliché gevonden, dat voor de vervaardiging van de namaakbons had gediend. Aangezien S. niet thuis was bleven eenigo rechercheurs in z'n woning achter en toen hij 's avonds, niets eenj-vermoedende, in zijn huis terugkeerde, werd hij gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Inmiddels had inspecteur Schotvanger, die, tezamen met den brigadier Kcrkhoff, het onderzoek in deze zaak leidt er lucht van gekregen, dat de bons in een drukkerij aan de Lange Haven te Schiedam werden gedrukt. Een inval werd gedaan. Hoewel aanvankelijk niets erop wees. dat het vermoeden gegrond was, werd tenslotte in een papiermand een exemplaar van een val- [schen bon gevonden, hetgeen aanleiding was tot de arrestatie van den 26-jarigen ls drukker K. K Dienzelfden avond kon in Rotterdam de [hand worden gelegd op den 45-jarigen vee handelaar A. P., die de auctor intellectualis van het complot bleek te zijn en de noodige aanwijzingen voor het invullen van de bons aan S. had verstrekt. Bovendien had hij gezorgd voor een pxemplaar van den bewus- ten bon, welke als model voor het cliché diende. Een van de voornaamste daders, de 30-jarï- ge, H. C. S., die de bons op de veemarkt aan den man bracht, was nu nog op vrije voeten. Het lekte echter uit, dat op Zaterdag- middag in een café in Den Haag een sa menkomst zou plaats hebben. De heeren l( Scholvanger en Kerkhoff begaven zich daar- ^"^een en troffen den bonhandelaar in het café lan. rustig wachtende op zijn klanten. Hij verd gearresteerd en naar Schiedam overge- iracht. In de woning van H. C. S. werden eenige pagemaakte exemplaren aangetroffen, die 'j ^eveneens voor de vervalsching hadden ge il jiend. Het onderzoek, dat geschiedt in samenwer- blijl nci uuuciiucR, uai Kuamiuui "i sauiuiiwcx- 1 fcng met den centrale crisis controle dienst Ljn Den Haag, wordt op het oogenblik nog foortgezet. De C. C. C. D. heeft in den loop van de aatste maanden reeds driehonderd valsche ons in beslag genomen. De handelswaarde aricorde van 70 tot 125 gulden per stuk en j n 'n korte spanne tijds hebben do verval- schers een bedrag van ongeveer twintigdui- zend gulden geincasseerd. III to 3- mei lust ®w.c Den Haag herbergt een uniformmaniak ll.?i.0jdie reeds verschillende keeren door de poli- ie is gearresteerd, wegens het onbevoegd liagcn van een legeruniform. Zondagmiddag zag men hem weer zitten !fin het uniform van sergeant van het voor- y°' na li ge Nederlandsche leger in een café in st! Ie binnenstad. De man werd gearresteerd emeer omdat hij nog een jaar gevangenis- traf moet ondergaan wegens verduistering tntyan rijwielen. Ook elders heeft deze 27-iarige childer zich aan verduistering schuldig ge- 'au naakt en werd deswege door de politie van er laarlem. Delft en Rotterdam gezocht, b® Hij is in liet huis van bewaring opgesloten, loej gj son doel ing, ,'erd de her Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden 7# Door Agathe Pogner 21. Nikita! riep ik, schiet dien uil dood clenPn ?eef hem aan de honden! )n. Nadat"Nikita zich van deze opdracht had jjjgekweten, stak hy zijn hoofd om een kier Van de deur en zei: Misschien had u gelijk en was het toch l^maar bijgeloof. Maar in ieder geval is het nt, Kter zoo! 30 November. Dag en nacht stond de maan aan den lemel. Er heerschte een volkomen windstilte, een besloten van het goede weer te profi- coj_teeren en op jacht te gaan. Derhalve bepak- od *en We onze slec^en en begaven ons op weg, 1 het dan niet voordat we Putschock rijke- ijk van het noodige voedsel hadden voorzien. Het doel van mijn tocht was de Walvisch- >aai, want ook mijn metgezellen verheugden üch er weer op eens met andere menschen n aanraking te komen. Al zeer spoedig ontmoetten wij een kudde "endieren, maar hoewel wy onmiddellijk alle feweren afvuurden, konder. we er slechts drie Van neerleggen. Dit was te betreurenswaar- iiger, omdat onze voorraad rendiervleesch ledenkelijk begon te slinken. Wij zochten een >ergplaats en begroeve:. daar onzen buit tot de terugreis. Daarna stookten we van het meegebrachte hout een klein vuur en schaar den ons er rond omheen voor den maaltijd. Na het eten zongen Tychon en Nikita eenige volksliederen. Wadim rookte. Ik had hijn hoofd op de borst van Dobrez gelegd en •loot mijn oogen. Weldra viel ik in een die- 'en slaap. Plotseling echter schrok ik wak- ter door een vurigen, trillenden glans. Wat was er gebeurd? Stond de aarde in Vlammen? Was de hemel uiteen gescheurd? 117. Nipper moet naar omlaag. 1. Vanaf het dak volgt Pelle in grote spanning de loop der gebeurtenissen. 2. Opeens kan Nipper zich niet meer houden! Daar valt hij! Pijlsnel nadert hy de opper vlakte van het meer! 3. En hier zit htj al op een onderzees koraalrif! Wat nu T 1. Thuis, op j rivier, heeft Nipper zich met zjjn kame raden goed .n de zwemsport geoefend. 2. Daarom neemt hy ook wel dra een duik in het zilte nat. 3. Ja, hij ia gered, maar wat zal de toekomst hem bren gen op dit verlaten koraal eiland m De heer J. J. S. te Tilburg had in de afgc- loopen maanden groote partijen goederen ingekocht van zeer verschillenden aard. De artikelen varieerden van heerenstoffen tot peper en genever. Zijn heele voorraad, waar van de omvang veel grooter was dan dat kon worden aangenomen dat de artikelen voor privé gebruik waren bestemd, waren op den zolder van zijn woning opgeslagen. De po litieman, die een onderzoek instelde verklaar de tijdens het getuigenverhoor: „Het leek wel een grossierderij." Verdachte verklaarde dat hij de goederen slechts had ingekocht, omdat deze naar zijn meening een góede geldbelegging waren. De inspecteur voor de prijsbeheersching overwoog, dat bewezen is, dat verdachte voor veel te hooge prijzen heeft ingekocht en dat onomstootelijk is komen vast te staan, dat de artikelen voor verdere verhandeling wa ren bestemd. Overwegende dat verdachte door den aan koop van goederen heeft getracht zich ten koste van anderen te verrijken, werd hem een boete opgelegd van f2.500.terwijl de geheele voorraad werd verbeurd verklaard. De winkelier A. J. N. te Ubbach-over-Worms verkocht luiers voor een veel te hoogen prijs, Een deskundige, die gehoord werd, verklaar de, dat luiers van de kwaliteit, welke N. te koop aanbood, vóór 9 Mei hoogstens 39 cent mochten kosten. Dezelfde luiers werden ech ter verkocht voor 99 cent. Tot zijn verweer voerde verdachte aan, dat zijn inkoopsprijs G5 cent was geweest en dat hij dus naar zijn meening, door er een verkoopprijs van 99 cent voor te vragen, niet onredelijk had ge handeld. De inspecteur voor de prijsbeheersching overwoog evenwel, dat het inkoopen voor een te hoogen prijs geenszins bevrijdend is. Hij legde N. een boete op van f 3.00Ó.64 in be slag genomen luiers verklaarde hij verbeurd ten bate van 's rijks schatkist. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Er werden in den vorigen nacht enkele Engelsche bommen omlaag geworpen. Velen vielen in de buurt van een fabriek neer, die echter niet getroffen werd. Wel kregen en kele neven-installaties, n.1. de gas- en wa terleiding eenige schade. Helaas werden bij dezen bomaanval 5 personen licht gewond. Op een andere plaats vielen enkele hommen op een golfterrein. Op den Rijksstraatweg AmersfoortSoes- terberg is Zaterdagavond omstreeks elf uur een man, die onder invloc.d van sterken drank verkeerde, het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. De man zat in dc speciale tram Amers foort—Zeist,. In de nabijheid van Soesterberg wilde hij, terwijl de tram in volle vaart reed, van den aanhangwagen via de treeplank op den motorwagen overstappen. Hoewel de con ducteur dit wilde verhinderen gelukte het hem niet den man van zijn onzinnige plan te weerhouden. De man viel en geraakte tus- schen de tramwagens. Hij werd vijf en twin tig meter meegesleurd, waarbij de aanhang wagen ontspoorde. Toen dc man bevrijd was, bleken de levensgeesten geweken. Voor zoover melk wordt gebruikt, voor de bereiding van diverse producten met bestem ming voor den verkoon mag slechts onder- melk of karnemelk, al dan niet in geconcen- treerden vorm worden gebruikt. Onder on- dermelk wordt volgens het betreffende be sluit verstaan ondermelk welke ten hoogste 1/10 melkvet bevat. Vanaf 1 Juni 1941 is hot verboden chocola dedranken, consumptie-ijs, ijscompositie of ijsmix, vorozoover bij de bereiding met bo venstaand geen rekening is gehouden, voor handel of in voorraad te hebben, te verhan delen, te vervoeren of af te leveren. VERDRAG TUSSCHEN SOWJET-UNIE EN ZUID-SLAVlë. Tusschen de regeering der Sowjct-Unie en Zuidslavië is op 5 April een vricndschaps- en niet aanvalsverdrag onderteekend. waarin o.a. bepaald wordt, dat de beide verdrag sluitende partijen zich wederkeerig zullen onthouden van iedere aanvalshandeling en de onafhankelijkheid, dc souvcrcine rechten en de territoriale onaantastbaarheid der Sowjet Unie en van Zuid Slavië te eer biedigen. Ingeval een der beide partijen van den kant van een derde mogendheid wordt aangevallen, verplicht de andere partij zich haar politiek van vriendschappelijke betrek kingen met deze partij te blijven voeren. Het onderhavige verdrag is gesloten voor den tijd van vijf jaar. Wanneer niet een der par tijen het noodig acht het verdrag een jaar voor het afloopen op te zeggen, zal het auto matisch met een tweeden termijn van vijf jaar worden verlengd. Echtelijk drama Zaterdag 11. heeft zich in een woning aan de Lange Beestenmarkt te Den Haag een echtelijk drama afgespeeld, dat gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Een 29-jarige echtgenoot kreeg oneenig- heid met zijn vrouw en deze ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn vrouw eén paar blau we oogen sloeg, haar verwonde aan het hoofd en haar vervolgens trachtte te wur gen. De vrouw moest zich aan de centrale post onder behandeling stellen. De politie kon later den man arresteeren en deze zal ter zake van poging tot doodslag en zware mishandeling worden vervolgd. WOENSDAG 9 APRIL. Hilversum I (415.5 M.y 6.456.50 Graanofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.007.45 Gramofoonmuziek. 7.458.00 Ochtendgymnastiek. S.00S.10 Tijdsein en Gram.muziek. 8.108.30 Gewijde muziek. 8.30—8.45 Nieuwsberichten. 8.459.15 Gramofoonmuziek. 9.15—10.00 en 10.00—10.20 Idem. 10.2010.^0 Voordracht. 10.40—11.15 Philharmonisch kwartet. 11.1512.00 Zang en viool. 12.00 Tijdsein. 12.0012.25 Gramofoonmuziek. 12.2512.42 Nieuwtjes en Nieuwigheden voor den boer. 12.4212.45 Almanak. 12.451.00 Nieuwsberichten. 1.00 Frans Wouters en zijn orkest. 1.30—1.15 Zangintermezzo. 1.45—2.15 Frans Wouters en zijn orkes.t 2.152.30 Voor de vrouw. 2.30—3.15 Concert voor cello en piano. 3.154.00 Gramofoonmuziek. 4.004.20 Bijbellezing. 4.205.00 Voor de kinderen. 5.005.15 Musette-plaatjes. 5.155.30 Nieuwsberichten. 5.305.45 Voordracht. 5.456.15 Ensemble Tonny Roxïni. 6.156.30 Voor de Binnenschippers. 6.307.00 Ensemble Tonny Roxini. 7.00—7.15 Econ. vragen van den dag. 7.157.10 „Kun je nog zingen - zing dan mee". 7.408.00 Gramofoonmuziek. 8.00 Tij'dsein en Nieuwsberichten. 8.158.30 Spiegel van den dag. Of braakten de bergen vuur uit? Ik stond als een klein kind voor den eer sten kerstboom. Het wonder, dat ik te aan schouwen kreeg, benam mij den adèm en de spraak. Het was een stralen vuurwerk, zooals men- schenhanden dat nooit zouden kunnen ver vaardigen, een lichten en schitteren, zoo bont en zoo rijk aan afwisseling, dat men het nau welijks kan beschryven. De hemel scheen bedekt door een gouden sluier, welke het bleeke, zilveren lient van den maansikkel nog juist zichtbaar liet. Dan vloeiden de stralen ineen en vormden een fantastische reuzenbloem, die uit rose, licht groene en gele kleuren was samengesteld. De bloem werd een ster, de ster een visch, de visch een krans en de krans wederom een bloem, ik vroeg me verbysterd af, welke machtige toovenaar een zoo sprookjesachtigen hoorn van overvloed bezat, dat hij den gan- schen hemel met zulke stralenwonderen kon beschilderen. Zoo zag dus het Noorderlicht er uit! Ik had het me voorgesteld als een groote, telkens verspringende ster of als een rollende lichtkogel of zooals het in tal van boeken was afgebeeld als een stralenkrans met een donker vlak in het midden. Nu zag het er uit, of een bovenaardsch wezen met vor men en kleuren speelde en spelend iets onver getelijks schiep. Intusschen waren ook mijn metgezellen op gestaan. Voor hen was het Noordrelicht niets nieuws meer; desondanks wekte het ook thans weer hun bewondering, omdat het er plotse ling uitzag, alsof men een regenboog in stuk ken sneeuw had uitgespreid. Opgewekt vervolgden wij onzen tocht, Het was heerlijk in het schijnsel van dit flikke rende licht over de witte vlakte te jagen. Wij hadden daarbij het geluk drie van die sier lijke kleine vossen te treffen, die men hier slechts bij hooge uitzondering vindt. Volgens het kompas konden we niet ver meer van de Walvischbaai verwijderd zijn, toen eèn berin met naar jong ons pad kruis ten. Onmiddellijk trokken wij achter het nog geheel versche spoor aan en het duurde geen half uur of het geweldige dier lag onbeweeg lijk aan onze voeten. Het berenkind werd aan een touw gebon den en wederom viel mij de eer te beurt als berenleider op te treden. Daar ik echter lust noch geduld had toe te zien hoe de doode beer van haar huid werd ontdaan, ging il. voor- loopig alleen met Dobrez en het hevig tegen stribbelende beertje op pad. Het Noorderlicht was .erdwenen, maar de maan schonk, evenals voorheen, haar helder en geruststellend licht. Toen ik den laatsten heuvel, die mij nog van de nederzetting scheidde, had beklom men, vloog Pelka mij met groote sprongen tegemoet. Zij was in 't geheel niet verbaasd over myn ietwat theatralen intocht. Ha Dobrez! riep ze en het volgende oogenblik vloog ze in lijn armen. Sinds het helder weer is, zei ze, heb ik eiken dag met den verrekijker naar je uit gezien, want grootvader zei: als hij nog wil komen, dan moet het nu gebeuren. Over een paar dagen zal de storm zoo'n grooten tocht niet meer toelaten. Ik deelde haar mede, dat Daada het goed maakte en dat zij liet groeten. Pelka knikte stil en staarde ietwat bedroefd voor zich uit. Blijkbaar was zij nog niet heelemaal over de scheiding heen. Even later trok ze me aan mijn bontjas en terwijl ze met alle teekenen van blijde opwinding voor mij post vatte, zei ze: Hij is er al, Arkadi! Drie dagen gele den is hy gekomen. We hadden ons een ge heele maand verrekend! Wie is gekomen? Pelka lachte schaterend en dat klonk als een zilveren klokje. Tjé, wat ben jij vergeetachtig! Ma- moesja's nieuwe kind natuurlijk! Het is een jongen! Mamoesja heeft "eel pijn geleden; alleen grootmoe en ik hebben haar getroost. Vandaag is ze foor het eerst opgestaan. Daarom ben ik je gauw tegemoet geloopen. Mamiesja heeft gezegd, dat ik je dadelijk mee moest brengen. Alle mannen zijn op jacht. En geen een weet iets van onzen klei nen jongen. Ik bond mijn beertje aan een paal, liet Dobrez achter om hem gezelschap te houden en volgde Pelka in huis. Stepanida begroette mij allerhartelijkst en liet me vol trots een klein bundeltje zien, waarin een pop met een vuurrood gezichtje lag. Dat is hij! Boem! Daar had ik het bundeltje al op myn arm. Terwijl ik doodsangsten uitstond, dat !k het wicht zou laten vallen, gaf Stepanida mij haar groote blijdschap te kennen over mijn komst, want nu moest ik peetoom zijn en Katja peettante. Het feestmaal was al voorbereid en het wachten was nog slechts op de mannen. Ik zal eens kyken, of ze er al aankomen, zie Pelka ijverig, terwyl zij den kyker nam en naar buiten ging. De zuigeling op mijn arm begon zich te roeren. Stepanida gaf hem de borst. Intus schen vroeg ze mij, waarom ik Biet getrouwd 8.308.45 Gramofoonmuziek. 8.459.40 Solistenconcert. 9.109.45 Dagsluiting. 9.4510.00 Nieuwsberichten in de Engelsche taal. 10.00 Nieuwsberichten. Sluiting. Hilversum II (301.5 M.) 6.456.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Ochtendgymnastiek. 7.007.45 Gramofoonmuziek. 7.45S.00 Ochtendgymnastiek. 8.00S.30 Tijdsein en Gram.-muzïek. 8.308.45 Nieuwsberichten. 8.459.15 Gramofoonmuziek. 9.1510.00 Gcvar. Ochtendklanken. 10.0010.20 Morgenwijding. 10.20—11.00 Kamermuziek. 11.0011.20 Pragramma voor kleuters. 11.2012.00 Ensemble Jac. der Kinderen. 12.0012.15 Tijdsein en Politieberichten, 12.1512.45 Harmonie-orkest. 12.451.00 Nieuws- en Econ. berichten. 1.001.10 Esmeralda o.l.v. Eddy Walis. 1.101.20 Orgelspel door Pierre Palla. 1.201.35 Esmeralda. 1.351.45 Orgelspel. 1.452.00 Esmeralda. 2.00—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—3.15 Kleine gedachten in woord en muziek. 3.15—4.15 Het Ned. Symphonie-orkest o.l.v. Nico Verhoeff. 4.155.00 Omroeporkest o.l.v. Louis Schmidt. 5.005.15 Gramofoonmuziek. 5.15—5.30 Nieuws- en Econ. Berichten. 5.30—6.00 Gramofoonmuziek. 6.006.30 Causerie. 6.307.00 Concert. 7.007.15 Vragen van den dag. 7.158.00 Orkestconcert. 8.008.15 Tijdsein en Nieuwsberichten. S.158.30 Gramofoonmuziek. 8.30—9.30 Concert m.m.v. solisten. 9.3010.00 Reportage. 10.0010.15 Nieuwsberichten. Sluiting. was? Ze zag immers, dat ik van kinderen hield. Daarop vertelde ik haar het droeve verhaal van mijn huwelyk en faja's plotselingen dood. In een spontane opwelling van mede lijden stak ze mij haar hand toe. Pelka, die intusschen weer binnen was ge komen, duwde me onverwachts een klein pakje in de hand. Ze had het zeL. voor me gemaakt, zei ze. Ik dacht reeds aan een of ander breiwerkje of iets dergelijks, maar ik bleek mijn vriendinnetje snoodelijk miskend te hebben, want het pakje bevatte een tame lijk verfomfaaid 1 tot op de laatste blad zijde beschreven schoolschrift. Ik bladerde het door. Het waren uitsluitend letters. Slechts een enkele maal vond ik een samenhangend woord. De letterteekens waren met veel moeite door een ongeoefende hand neergeschreven, maar deze handjes hadden, behalve den penhouder, iets zeldzaam koste lijks laten spreken: een warm kinderlijk hart. Grootvader beweerde, dat je toch niet zou begrijpen, wat ik voor je heb geschreven, maar grootmoe zei: Als hij met je in de grot kan spelen, kan hij ook alles lezen! Mijn eerzucht verbood me voor haar onder te doen en derhalve haalde nu ook ik mijn schrift te voorschijn. Het succes was buiten gewoon, Pelka kreeg zelfs tranen in haar oogen. Zij klom op mijn knie en eischte. dat ik onmiddellijk met voorlezen zou beginnen. Ik kwam er echter niet toe dezen wensch te vervullen, want een aanhoudend uitgelaten geblaf van tientallen honden verbrak de bui ten heerschende stilte. Daar komen de mannen! De mannen! Alles, wat loopen kon, vloog hen tegemoet. Vooraan Stepanida met haar bonte bundeltje Geweldig! Was dat een spektakel... Drie maal werden de geweren geladen en ter ver welkoming van den nieuwen wereldburger af gevuurd. Deze zelf ging intusschen van hand tot hand. Allen wilden hem zien. Allen wilden hem omhelzen! Wenjamin nam zijn vrouw op den arm en tilde haar hoog in de lucht. Daarna draaide hij met haar in een kringetje rond, zoo onge veer als een beer, die pogingen doet om te dansen. Maar allen klapten in de handen en riepen: „Bravo! Hoera! Lang zullen ze leven!" Nu werden de voorbereidingen voor den doop en het feestmaal met verdubbelden ijver voortgezet. Allen hielpen een handje mee, al leen Rodion had zijn hoofd verloren, zóó zeer was de blijdschap over den komst van het zoo vurig verlangde kleinkind hem in de beenen geslagen. f Wordt r>eruolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7