Predikanten, Het Middenstands- Hardnekkige gevechten in dea Ba'kan ADDIS ABEBA door dc Italianen ontruimd doe mee aan den arbeidersdienst! Dnifsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het zuidoostelijk front gaat den aan val onder hardnekkige gevechten stelselma tig voort. Sterke afdcelingen van het lucht wapen ondersteunden het oprukken van het leger door verkenningen, aanvallen op co lonnes, stellingen en verkeersmiddelen van den vijand. Zooals reeds gemeld, werden de vesting werken en andere voor den oorlog belang rijke doelen in Belgrado overdag herhaal delijk door sterke formaties Duitsche gc- vechtsvlicgers niet vernietigende uitwerking aangevallen. Vooral liet Centraal-Slation van Belgrado en een pontonbrug over de Donau, ten oosten van Belgrado," alsmede ecnigc transporttreinen kregen zware treffers. Tal rijke groote branden wezen nog tijdens den nacht aan de Duitsche gevechtsvliegtuigen den weg voor een vierden aanval op de ves ting Belgrado. Bovendien werden vliegvelden in Midden- en Zuid-Joegoslavië met groot succes gebom bardeerd en met boordwapens beschoten. Hierbij gelukte het talrijke vliegtuigen op den grond te vernielen. Een groot aantal vijandelijke vliegtuigen werd tijdens luchtgevechten'neergeschoten. In Lybië wierp mi snelle Duitsche en Itali- aansche afdcelingen de vijandelijke achter hoede ten noordoosten en zuidoosten van Benghazi terug en sloegen met succes een tegenactie van vijandelijke pantserwagens af. Een groote buit aan gevangenen, wapens en auto's viel in Duitsche handen. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen gistei-en vier koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 16.000 brt. tot zinken. Twee andere groote koop vaardijschepen, waaronder een tankschip, werden zwaar beschadigd. In den nacht van 6 op 7 April plaatsten gevechtsvliegtuigen treffers op drie koop vaardijschepen van middelbare grootte. Ver der werden doeltreffende aanvallen onderno men op haveninstallaties aan de oostkust van het Britschc eiland. Op 1 April gclukle het in het Bristolkanaal, ten zuidoosten van Pcmbroke een bijzonder succesvolle aanval van zeer geringe hoogte te doen op een convooi. Drie koopvaardijsche pen met een gezamenlijkcn inhoud van 22.000 brt. werden zoo zwaar beschadigd, dat aan genomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Een ander koopvaardijschip werd zwaar getroffen. IIcl luchtwapen heeft zoo doende in de perioden van i tot 7 April des ochtends vroeg in tolaal dertien schepen met rond 52.000 brt. vernield en bracht nog aan veertien andere koopvaardijschepen zware beschadigingen toe. De actie der vijandelijke vliegers was zeer gering. In het zuidoosten drongen eenige vijandelijke vliegtuigen boven Zuid-Stiermar ken door en wierpen hier en daar bommen neer. Noemenswaardige schade werd niet aangericht. In hel westen bleef de actie van liet Brit- sche luchtwapen overdag en des nachts be perkt, lot vluchten naar de kusten van noord- wcst-Duitscbland en Frankrijk. Drie vijan delijke vliegtuigen werd hier door jagers, twee door luchtdoelartilleric, en een door pa trouillevaartuigen neergeschoten. In het zuidoosten werden, volgens de tot dusver ontvangen berichten 35 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. 5i vliegtuigen op den grond vernield en negen andere op den grond zwaar beschadigd. Zeven eigen vliegtuigen gingen verloren. Italiaansch wcermaehfhericht Rijke buit bij Benghazi. Het Italiaansche wccrmachtbericht num mer 304 luidt als volgt: Terwijl de vijandelijkheden tegen Joego slavië gisteren zijn begonnen, hebben on ze luchteskaders doelen van luchtmacht, vloot en te land aangevallen. Tc Spalato zijn haveninstallaties en voor anker liggen de schepen gebombardeerd: twee schepen van middelgroote werden tot zinken ge bracht. In Cartlaro is de haven gebombar deerd en werd aan de installaties ernstige schade toegebracht. Een torpedoboot jager en een drijvend dok kregen een voltreffer, een schip werd tot zinken gebracht. Het arse naal van Teodo in dc omgeving van Cart- taro is ernstig beschadigd. Ook een tweede torpedobootjager werd getroffen. Een muni tiedepot vloog in de lucht. Bovendien heb ben onze vliegtuigen gemeerde watervlieg tuigen en vijandelijke luchtafweerstcllingen bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd vernield en talrijke andere beschadigd. De luchtbasis van Mustar werd zwaar bescha digd. Voorts zijn wegen en bruggen gebom bardeerd en werden vcrkeersmogelijkbeden onderbroken. Tijdens luchtgevechten wer den twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft Skoctari gebombardeerd, waar eenige gewonden vie len en beperkte schade werd aangericht. In Oosl-Afrika worden de voorafbepaalde bewegingen onzer troepen voortgezet. Ad dis Abeba werd door ons ontruimd om slachtoffers onder de burgerbevolking te vermijden. Do blanke bevolking, bewaakt door onze politietrocpen is niet lastig ge vallen. De vijand heeft een aanval onder nomen op onze luchtbasis van Dessie, waar schade werd veroorzaakt. In Lybië hebben snelle Italiaansche en Duitsche colonnes de achterhoede der Engel schen ten noordoosten en zuidoosten van Benghazi op de vlucht gedreven en met suc ces een tegenaanval van vijandelijke pant serwagens afgeslagen. Talrijke gevangenen en oen rijke buit aan wapens en gemechani seerde strijdmiddelen vielen in onze han den. Een van onze duikbooten heeft op de Middellandsche zee een geëscorteerd con vooi aangevallen. Twee vijandelijke eenhe den werden getroffen, waarvan een gezon ken is. Ernstig lawine-ongelnk ia Italië Een barak waarin arbeiders van een clec- triciteitsmaatschappij waren gehuisvest, is met arbeiders en al door een van de bergen boven de gemeente Gordona in het Bodengo dal neerstortende lawine, in de diepte ge sleurd. Op het oogenblik van het ongeluk bevonden zich ongeveer veertig arbeiders in de barak. Onmiddellijk begonnen de overige arbeiders met het reddingswerk. Tot dusver konden zeventien lijken geborgen worden. Vijftien arbeiders werden levend, doch deels zwaar gewond uit dc sneeuw gegraven. De gewonden werden naar het ziekenhuis van Chiavennu overgebracht. Wegens het aan houdende slechte weer moesten de naspo ringen, waaraan ook militaire colonnes deelnemen, uitgesteld worden. GEVOELIGE BRITSCHE VERLIEZEN. Na de inneming van Benghazi door Duit sche eti Italiaansche eenheden wordt de op- marsch in Cvrenaica tegen strijdende achter hoeden in Noordoostelijke richting verder voortgezet. Duitsche en Italiaansche afdce lingen zijn tot Tok ra en gemotoriseex-de af dcelingen tot Sceleidima '70 kilometer ten Zuidoosten van Benghazi) opgerukt. Talrij ke gevangenen zij gemaakt. Bovendien hebben de om-ukkende Duitsche en Italiaan sche afdeeRnsren talrijke gepantserde auto's van den vijand buitgemaakt. Petroleum in Spanje In geheel Spanje zijn boringen naar pe troleum verricht. Dit boren leverde succes op bij Cadix, op een diepte van 700 meter verder bij Sevilla op 'n diepte van 300 me ter, bij Burgos op een diepte van 600 en 1000 meter, in de provincie Navarra op een dieU? van 700 meter en bovendien nog in de •provincies Soria en Lerida. Dc voorbe- redingen voor de petroleumproductie zijn reeds aan den gang. Engelscbe aanbal afges'agen Britschc gevechtsvliegtuigen hebben Zon dag in den loop van den dag getracht ha vensteden in Noordwest Frankrijk te nade ren en aan te vallen. Het hevige vuren der luchtdoel artillerie dwong de Engelsche vlie eers hoog in dc wolken te gaan vliegen. Alle neergeworpen bommen kwamen in zee terecht. Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten. ENGELSCEN NEMEN WEER FRANSCH SCHIP IN BESLAG. Het Fransche schip „Sontay" van de Mes- sageric Maritimcs, dat op weg was van In- dochina naar Frankrijk is. naar Stefani uit Sjanghai meldt, bij de vaart langs de Zuid Chineesche kust door dc Engelscben opge bracht en in beslag genomen. Aan boord van het schip bevonden zich verscheidene hooge Fransche officieren van het kolonia le leger. Het bericht van de in beslag ne ming heeft in Fransche kringen te Sjang hai groote verontrusting gewekt. JOEGOSLAVISCHE DIPLOMATEN VERLATEN BERLIJN. Gisterochtend om 10.00 uur hebben de Jocgo-Slavische diplomaten per specialen trein Berlijn verlaten. Krachtens een bij zondere overeenkomst tusschcn de officieelc Duitsche instanties en het Jocgo-Slavische gezantschap vertrekken met dezen trein ook de Jocgo-Slavische journalisten, die in Berlijn gewerkt hebben. Het „Algemeen Weekblad voor Kerk en Christendom" van 28 Maart wijdt een be langrijk artikel aan den ax-bcidsdicnst, waaraan we het volgende ontleenen. „Over den arbeidsdienst is, in den loop van de laatste jaren, veel gesproken en veel ge schreven. Er waren er, die gaarne hadden gezien, dat b.v. die soort werkkampen, zooals die van Protestantsclie zijde uitgin gen van de Centrale voor Wcrkloozcnzorg, van de Nederlandsch Christen Studenten- verecniging en van het Nederlandsch Jon- gelings-Verbond uitgroeiden tot een na- tionalen arbeidsdienst. Dat het zoover nooit kwam, zal voor een goed deel wel te wij ten zijn geweest aan die politieke constel latie in ons land, die, zooals eens gezegd is „iederen schijn van verbetering in de conjunctuur te baat nam om matiging en inkrimping van wat maar in de verte op een arbeidsdienst leek te bepleiten" In den grond van de zaak is deze hou ding niet zeer verstandig geweest. Schr. heeft nooit goed kunnen begrijpen wat nu, in den grond van de zaak, dc bezwaren wa ren tegen een arbeidsdienst. Want de ar gumenten, die men aanvoerde, waren voor een groot deel niet steekhoudend. Men boorde uitsluitend negatieve critiek, al zal ik de laatste zijn om de waarde van het ééne wezenlijk ter zake doende argument te onderschatten, dat het opvoedingsrecht en de opvoedingsplicht bij de ouders be hoort. Dit neemt niet weg, dat men het zeer vele positieve, dat een arbeidsdienst jongere mannen kan bijbrengen, niet zag of niet wilde zien. Dat is jammer geweest en ik kan het „Hollands Noorderkwartier" Belangrijke plaats in het Mid dens landslev en. Aan het ons gezonden jaaivcrslag ont leenen wij het volgende Doel der Stichting is hulpverlecning en woekerbestrijding ten bhte van den indu- slrieelen en handcldrijvcndcn Middenstand binnen het gebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, in den vorm van: a. borgstelling voor credietwaardige cre- dietbehoevenden, die trots ernstige pogin gen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zeker beid; b. bemiddeling en voorlichting voor cre dietwaardige credietbehoevende'n, die ble ken niet elders deze te kuncn verkrijgen. Voor de onder a bedoelde hulpverleening komen in den regel slechts in aanmerking personen, die op het moment van het indie nen der aanvrage reeds gedurende minstens drie jaren hun zaak dreven mits de aan vrager, mede op grond van zijn anteceden ten, in staat geacht kan worden zijn bedrijf in de toekomst naar behooren te leiden en hij ook overigens aan de te stellen voor waarden voldoet. Het verleenen van adviseercndc. saneeren- de en/of bemiddelende hulp is niet gebon den aan bovengestelde termijn. Voor bet geval geldelijke hulp wordt ge- vraagd door een persoon die een zaak heeft overgenomen binnen het hierboven bedoel de tijdvak van minstens drie jaren, kan deze hulp worden verleend, mits: I. de zaak op het moment van overname levensvatbaar was; II. de nieuwe' eigenaar, uit hoofde van zijn antecedenten, in staat kan worden ge acht het overgenomen bedrijf naar behoo ren te leiden,. Voor de onder a. bedoelde hulpverlecning geldt, dat uit de gemeenten van inwoning in het kapitaal der stichting moet zijn en tot hare inkomsten moet worden bijgedragen van gemeentewege. Dc Nederlandsclie Middenstandsbank, die de credicten verstrekt, berekent een rente van iA In het bestuur hebben o.a. zitting de hee- ren: J. Lakeman, Alkmaar, voorzitter: M. A. Kolster. den Helder: J. Cornclissen, Burge meester der gemeente Schagcn, 2e penning meester; G. van Slingerland, Alkmaar, Pen ningmeester- C. Oostwouder, Dir. Nederl. Middenstandsbank, Alkmaar; W. D. N'ie- stadt. Schagen; Mr. M. Th. Mijnlieff, Burge meester van Anna Paulowna: II. Nolet, Bur gemeester van Warmcnhuizen: G. G. Post, Secr. van de Gemeente Zuidscbai-woudc. Het Dag. Bestuur bestaat uit de heei*en: J. Lakeman. Vooi'zitter: II. Nolet. vice-voor- zitter: G. van Slingerland. Penningmeester. J. Cornclissen, 2e Peningmcestcr: G. Figée Mr. M. Th. Mijnlieff. W D. Niestadt. Met ingang van 1 Januari 19-41 werd als lid van het Algemeen Bestuur de heer Hel- linga opgevolgd door den beer A. J. Wijn- veldt. Bugemeester van Oudkarspel en als lid en tevens penningmeester de heer G. v. Slingerland door den heer V. Kcijsper te Alkmaar. Aangesloten bij het Fonds zijn Ihans o.a. de volgende gemeenten: Alkmaar, Anna Paulowna. Barsingcrhorn, Bergen. Broek op Langendijk. Harenkarspel, Ilecrhugowaard, Koedijk, St. Maarten. Noordsc.harwoude, Oude Niedorp. Oudkarspel, St. Pancras. Schaeen. Sclioorl, Warmonhuizcn, Wicrin- gen, Wieringermoer. Wieringerwaard. Win kei, Zuidscharwoudc. Zijpc. Totaal 29 ge meenten met 1117.S0 inwoners. Ook eenige Middens'andsvercenigingen verleenden over het afgcloopon iaar hun fi- nancieele medewerking, waaronder: de Han- Vrijdag en Zaterdag a s geen beurs De secretaris-generaal van hetdeparte ment van financiën heeft bepaald, dat op Goeden Vi-ijdag 11 en Zaterdag 12 April de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. deldrijvende en Induslricele Middenstands- vereen iging te Anna Paulowna; dc Schager Handeldrij\endc en Industrieels Midden- slandsvereeiiiging, de R.K. Middenstandsver ©cniging „De Hanze" afd. Alkmaar. Verder werd door de Kamer van Koop handel en de Provincie ccix subsidie toege kend. terwijl van Regeringswege een tege moetkoming in de kosten werd ontvangen, Het aantal ingekomen aanvragen per ul timo December 1910. bedroeg 390 waarvan in 1940 S0. In 65 gevallen werd alleen mét sa- nccring cn/of bemiddeling geholpen, zonder dat een credict achteraf noodig bleek te zijn. Verleend werden in 1937 19 crcdieten tot een bedrag van f 6225.in 1938 25 cre- diclen tot een bcdi'atr van f 6825: in 1939 2' credicten tot een bedrag van f 8800; in 1940 2S crcdieten tot e-en bedrag van f 8760. De achterstand in rente en aflossing per ultimo December 1940 bedroeg slechts 5 hetgeen een mooi resultaat, genoemd mag worden. Alkmaar neemt lxicrdoor de 5e plaats in onder de 35 bórgstellingsfondsen in Nederland. De boekhouding van dc 99 aanvragers, wïen een credïet werd verleend, was als volgt: bij 27 aanvragers goed, bij 35 aan- vragers eenvoudig; bij 36 aanvragers geen. Algemeene beschouwingen Het afgeloopen jaar kan verdeeld worden in 2 perioden,n .1. a. bet tijdperk vóór 10 Mei, b. het tijdperk na 10 Mei. a. In het eerste tijdvak werden van regeeringswege diverse maatregelen geno men ter verruiming van de credielgeving. Het aantal aanvragen nam in dezen tijd zeer toe, daar diverse leveranciers er toe ovei'gingon hun crediet belangrijk in te kor ten. waardoor vele kleine zakcnmenschen met gebrek aan handclsgeld te kampen kre" gen. Een overbruggingssteun. in den vorm van een voorschot van een paar honderd gulden kon hon dikwijls over de eerste moeilijkheden heen helpen. b. De gebeurtenissen in dien tijd hebben een zeer nadeeligen invloed gehad op de diverse kleinere Middenstandszaken. Door schaarschte aan een aan (al producten, dis tributiemaatregelen, contant inkoopen e.d. ontstond een gebrek aan handelsgeld en werden de verdiensten minder. De werk zaamheden van de Fondsen werden belang rijk uitgebreid, daar zij o.a. werden inge schakeld: le bij de hulpverleening aan de door den oorlog getroffen Middenstanders, door mid del van de z.g. molesteredielgeving. De credieten kunnen door het Fonds uitslui tend gegeven worden aan personen, die ge vestigd zijn in een bij een Fonds aangeslo ten Gemeente. Dit moge een reden zijn voor alle Gemeenten om zich alsnog ten spoedigste bij de Fondsen aan te sluiten. 2e als vertrouwensinstantie bij de uitvoe ring der ontslagverordening, voor zooverre het kleine Middenstandsbcdrijvcn betreft. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de Fondsen zoo langzamerhand een belang rijke plaats in bet middenstandsleven gaan innemen. alleen maar vei'klarcn uit dat gemis aan zin voor de werkelijkheid, dat in den loop van de laatste jaren ons volk vaak zooveel parten heeft gespeeld Want de arbeids dienst is een voortreffelijk ding, al was hel alleen maar omdat hij, in het midden van ons helaas zoo verdeelde volk dienst kan doen als bindmiddel bij uitnemendheid. Omdat hij die vex'schillen voor een goed fleel mede kan helpen uitwisschén, die in het verleden en die ook nu nog in zoo hoo ge mate allerlei lagen der bevolking ge scheiden «houden. Hij kan er, het moge zonderling klinken, zelfs toe medewerken, ..de kerk" dichter bij de menschen le bren- ben. Het is toch immers een uitgemaakte zaak, dat de meeste predikanten bij de be ëindiging van hun studie van hot werke lijke leven niet het flauwste benul hebben? Ze hebben wel eens over het sociale vraag stuk hooren spreken, mogelijk zelf erover gesproken, zonder dat zij. nochthans zelfs zijdelings van dat sociale vraagstuk ook maar iets hebben gezien In dit opzicht ontbreekt er aan hun opleiding wel bui tengewóón veel! Hun positie was altijd een veel te bevoorrechte. Zij waren vrijge steld van den militairen dienstplicht en stonden, om te beginnen, derhalve al heel vroeg buiten dit belangrijke gemeenschaps verband. Wat ware bet voor vele veldpre dikers niet een goed ding geweest, wan neer zij als milicien waren begonnen! Zij zouden dan heel wat meer recht hebben ge had op hun majoorsrang! In den arbeids dienst zullen zij de spade moeten hantcercn naast den toekomstigen fabrieksarbeider, boer. zee- en luchtvaarder, aan wie zij la ter Gods Woord moeten brengen En zij zullen niet meer zóó onhandig in hel prac- tische leven staan als tot nu toe het geval Het is niet voor niets geweest dat hier en daar een theoloog bij bet beëindigen van zijn studie het plan opvatte een half jaar als gewoon arbeider op een fabriek te gaan wer ken en bij een eenvoudige arbei- dersfamilie te gaan inwonen. Zoo'n theoloog voelde maar al te goed. dat hij cr niet was, dat zijn opleiding 'n manco had. In dit verband zijri b.v. het i*apport van de kei'kelijke hoogleerai*cn en de ar tikelen van prof Kraemer over de prcdikanlsopleiding van groote be- teekenis. Wij hebben niet alleen als predikanten maar ook als Christe nen maar al te zeer gestaan op het „Wij en de wereld", terwijl deze we reld. mede dank zij dat woordje „en" bezig is te gronde te gaan!!! Wij in de wereld, midden erin en de gelijkenis van de zuurdesem en bet zout krijgt heteekenis! Wij heb ben altijd véél gepraat, maar bitter weinig gedaan Aan de oplossing van al deze en derge lijke vragen kan dc arbeidsdienst mede helpen. Ómdat hij het „lek dien" als de vies lieeft. En is bet dienen niet menigmaal een van die dingen geweest waar wij ons maar al te graag van afmaakten? Terwijl de bijbel tocht zegt: „Zoo ge deze dingen weet. zalig zijt ge zoo gè ze dóet"? Menigeen zal dankbaar .zijn voor wat zes maanden van harden, afmattenden, geva- rieerden arbeid, samen met anderen uit alle lagen der maatschappij hem gegeven heeft Dat zie ik als liet meest belangrijke van den arbeidsdienst: „Te zijn in het mid den van land en volk als een die dient". Nu is de arbeidsdienst er en zij is zeker geboren onder eigenaardige omstandighe den. Want. ware ons land niet bezet, de arbeidsdienst zou ér, zonder ecnigen twij fel. nog nipt zijn geweest. Wat nu9 Er is. naar mijn overtuiging, op deze vraag maar één antwoord: Mee doen en ervan maken wat er ook maar van te maken is. Wij zijn niet klaar als wij alleen maar over den arbeidsdienst rodde len of er ons vanaf maken met een: „Dat ip nietvoor ons" of als wij zoo „bevan gen" blijven, dat een brandend vraagstuk WAVELL OPPERBEVELHEBBER VAN BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND Reuter ineldt het volgende: „In zijn kwaliteit van opperbevelhebbel v. d. Britsche strijdkrachten in 't Midden Oosten krijgt generaal Wavcll- het opperbeve over de in Griekenland «aan land gezette "Brit sche Troepen. De aanvankelijke Sterkti van de Britsche troepen die door een over eenkomst tusschen de Grieksche en Brit sche genérale -staven is bepaald, vorm niet de totale ondersteuning door Engelan' die men voornemens is te geven. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Ze klasse le lüst Trekking vai Maandag 7 April 1941 Hooge Prijzen f 1500 9128 f 1000 19S 84 20255 f 400 6841 15569 f 200 4744 17396 19606 f 100.— 5609 8192 12097 13084 15131 15889 2163 21684 Prijzen van 30.— i 1004 1117 1142 1178 1215 1217 1225 123 1249 1317 1340 1354 1374 1462 1473 150 1538 1564 1626 1648 1652 1666 1689 171 1793 1829 1845 1852 1860 1870 1895 185 1944 1956 1986 2025 2100 2101 2111 215 2217 2251 2252 2295 2342 2364 2369 23! 2434 2435 2441 2490 2494 2500 2508 255 2606 2607 2630 2663 2702 2711 2733 m 2739 2753 2760 2771 2804 2823 2829 283 2906 2909 2919 2952 2955 3005 3040 311 3192 3193 3207 3230 3232 3296 3298 331 3329 3357 3365 3366 3410 3459 3477 3509 3523 3539 3549 3557 3578 3582 3630 3695 3702 3705 3716 3739 3783 378 3793 3875 3893 3912 3913 3938 3940 391 3940 3967 4044 4061 4108 4114 4122 413 4152 4207 4220 4231 4252 4306 4317 434 «62 4364 4372 4373 4420 4449 4509 453 4582 4599 4609 4638 4705 4709 4723 47£ 4733 4877 4903 4904 4914 4937 49S8 503 5025 5067 5087 5114 5207 5209 5210 521 5262 5334 5339 5357 5401 5410 5452 54j 5539 5610 5611 5621 5623 5639 5661 555 5680 5703 5721 5745 5768 5789 5807 58'. 5939 5945 5967 5975 5992 6012 6024 605 6096 6138 6148 6261 6268 6275 6340 638 6370 6451 6476 6489 6543 6558 6578 651 6581 6593 6617 6620 6623 6706 6715 633 6831 6866 6918 6926 6927 6954 7001 704 7043 7080 7176 7251 7294 7317 7329 721 7410 7419 7504 7518 7589 7644 7673 7E 7779 7863 7868 7893 7913 7927 7941 79 7996 8056 8077 8123 8243 8264 8282 82 8391 8394 8451 8463 8535 8538 8606 86: 8703 8808 8915 8923 8925 8927 8939 892 9053 9067 9071 9156 9181 9220 92 2 9 921 9307 9324 9326 9336 9353 9414 9425 -M 9454 9431 9549 9563 9579 9681 9696 97i 9768 9774 9780 9865 9910 S952 9985 10a 10041 10067 10092 10113 10131 10134 10195 102 10232 10240 10253 10311 10328 10344 10445 104 10551 10587 10592 10606 10624 10655 10674 107 10732 10744 10795 10805 10883 10888 10920 10937 1091 11012 11019 11069 11086 11105 11114 11146 1115 11180 11184 11239 11248 11292 11298 11330 1138 11401 11458 11464 11466 11481 11539 11556 1151 11582 11624 11689 11696 11721 11729 11757 11$ 11869 11889 11936 11964 11970 11983 12022 124 12112 12128 12133 12201 12210 12230 12262 13 12264 12268 12293 12406 12462 12469 12512 125! 12543 12589 12605 12612 12642 12725 12778 127 12782 12825 12844 12877 12893 12921 12530 1291 13047 13063 13073 13093 13142 13166 13189 1321 13281 13290 13311 13321 13324 13332 13364 1331 13422 13492 13508 13527 13580 13660 13671- 1370 13720 13750 13759 13867 13884 13904 13923 1394 13955 13962 13966 13986 13997 14026 14134 1413 14156 14170 14232 14236 14252 14266 14270 1431 14383 14397 14482 14486 14500 14546 14561 1457 14572 14683 14713 14725 14786 14870 14897 1493 14990 15114 15212 15214 15330 15411 15446 1513 15467 15474 15487 15496 15511 15526 15543 1554 15636 15679 15681 15746 15751 15894 15911 1531 15979 16000 16008 16016 16053 16064 16095 1610 16143 16147 16188 16200 16241 16248 16251 1623 16303 16327 16329 16343 16345 16371 16452 1643 16512 10534 16544 16546 16562 16610 16674 1668 16713 16722 16764 16771 16773 16775 16832 1684 16936 16951 16990 17020 17088 17100 17146 1718 17188 17221 17252 17302 17322 17360 17393 1741 17416 17445 17467 17471 17473 17491 17524 1753 17539 17572 17616 17626 17631 17722 17737 1774 17756 17766 17803 17844 17876 17914 17955 1803 18035 18051 18053 18060 18066 18077 18140 1811 18148 18254 18287 18381 18388 18415 18441 1844 18456 18459 18439 18494 18516 18526 18534 1853 18603 18606 18654 18715 18755 18768 18783 1883 18841 18848 18S52 18863 18901 18914 18931 1902! 19034 19036 19060 19073 19096 19131 19135 1916 19196 19197 19211 19224 19245 19429 19434 1948 19503 19509 19551 19562 19563 19635 19819 1988 19872 19911 19935 19993 20009 20016 20049 2009 20060 20088 20109 20135 20137 20144 20172 2023 20305 20321 20340 20355 20395 20433 20434 2044 20521 20560 20612 20616 20657 20661 20685 207D 20716 20784 20803 20814 20902 20916 20930 2094 20948 20975 20977 21082 21096 21121 21126 2112 21132 21140 21157 21172 21192 21227 21233 2123 21251 21270 21272 21275 21276 21285 21344 2'135 21359 21367 21381 21440 21459 21499 21542 2161! 21636 21668 21673 21726 21752 21766 21769 2177 21785 21797 21804 21846 21880 21883 21905 2199 als dit alleen maar wordt afgewezen. Die óók ten aanzien van don arbeidsdienst ani woord geeft éér hij zal gehoord hebben het is hern dwaasheid cn schande! (Sprei) ken). Het is de vur'igè hoop van den sclir., da de arbeidsdienst zal. kunnen uitgroeien tó een levenskrachtig instituut, dat mede er toe zal bijdragen aan ons volk te geven jonge krachtige mannen, die geleerd heb ben over schuttinkjes cn schotjes heen ii hun kameraden den mensch te zien, va! gelijke 'beweging als zij, die den arbeii hebben Je'eren eerbiedigen en die strafst hoe lioog zij ook zullen geklommen zijc een open oor en oog en een warm ha: blijven houden voor den ander, niet zo hoog geklommen alst zij, eenvoudig beider wellicht, die eens zes maanden lan naast hen „op het werk" stond! Een ieder, denke aan de eerder aanga haalde tekst uit het boek der Spreuken ei stelle zich via do verslagen van de leiden en werkers in de kampen op de hoogte vat hetgeen de huidige arbeidsdienst is, welkt geest er heerscht en op welke wijze de da gen worden doorgebracht. Wellicht kom: men er dan nog eens toe te zeggen, dat dl arbeidsdienst door zijn daden heeft ge toond te zijn die nationale arbeidsdienst die al veel vroo«?pr in Nederland had mot ten geboren worden!"

Schager Courant | 1941 | | pagina 8