Overtollig haar Terlep's Drogisterij Opmarsch in Cyrenaica gaat voort Lawine-ongeluk in Italië Ingezonden SCHAGEN Coöp. Boerenleenbank HAD GEEN SLECHT JAAR Netto winst van f2132.15. VERTROUWEN IN DE BANK ONGESCHOKT. Gisteravond hield de Coöperatieve Boeren leenbank te Schapeen haar jaarvergadering: in het Noordhollandsch Koffiehuis. De opkomst was bevredigend. De heer Joh. de Veer opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn vreugde uit, over de groote opkomst. Spr. memoreert de gebeurtenissen van het afgelöopen jaar en wijst op de moeilijkheden dien de bank het hoofd moet bieden. Het vertrouwen, in de bank is echter ongeschokt gebleven. Land- en tuinbouw en de veehouderij heb ben een vrij behoorlijk jaar gemaakt, hoewel men hierbij wel de schijn van de werkelijk heid dient te scheiden; in 't bijzonder wat de veehouderij betreft, want het meerdere geld wat hierbij is verkregen, komt grooten- deels door de sterke inkrimping van den in ventaris. Zeer zeker waren er bedrijven met een overbezetting, van vee. hoewel in onze omgeving niet in sterke mate. De bedrijven moeten zoover worden ingekrompen, dat de voedering geheel van eigen bedrijf kan ge schieden. De kippen en varkens, welke de laatste jaren een belangrijke bron van inkomsten voor den boer uitmaakten, verdwijnen, zoo dat vele veehouders zwaar gedupeerd zijn. De vooruitzichten voor de veehouderij zijn, aldus spr., naar mijne meening zeer onzeker. Boerenland in boerenhand, leest men te genwoordig veel, zegt spr., maar dan zal men den boer in de gelegenheid moeten stel len het land te koopen. De boeren hebben te genwoordig niet, zoodat zij ook geen gele genheid hebben om land te koopen. Spr. wekte allen op te werken voor een gezonde en krachtige boerenstand. De Boerenleenbank zal daarbij een onmis bare functie vervullen. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De rentetarieven worden ongewijzigd vast gesteld. Jaarverslag. Uit het jaarverslag memoreeren wij het volgende. Aan het eind van het jaar zijn de aan ons toevertrouwde spaargelden, ondanks de moeilijke tijden, toegenomen, evenzeer is dit het geval en in nog meerdere mate met de in rekening courant geplaatste bedra gen. Het.eindcijfer van de rekening is aan merkelijk omhoog gegaan, alsook het eind cijfer van de Balans. Ons te goed bij de Centrale Bank in Utrecht nam steeds toe, zoodat we niet van het ons ter beschikking staande crediet ge bruik behoefden te maken. Van de 35 Depo sito Obligaties Centrale Bank a f 1000.is een uitgeloot. Vanwege de Inspectie van de Centrale Bank te Utrecht had eenmaal ccn onver wachte kasopname plaats, terwijl de gewo ne jaarlijksche Inspectie in Augustus werd gehouden. Van onze leden zijn in 1940 drie overle den, terwijl twee personen als lid zijn toe- VISSCHERSVER. GEESTMERAMBACHT. Nog geen rozengeur en maneschijn. Gistermiddag hield de visséhersvereeniging „Geestmerambacht" haar algemeene verga dering ten lokale van den heer J. Dekker te Oudkarspel, onder leiding van den heer W. Kliffen. Een flink aantal leden was aanwezig. Na vaststelling der notulen bracht de secr. de heer P. Glas, het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij dat het ledental thans 61 be draagt. Er is uitgeplant 100 pond blei, 700 p. witvis'ch, 325 p. baars cn zeelt, 130 p. snoek, 60 p. karper. 100.000 stuks snoekbroed, 50 p. monté en 4290 p. pootaal. De vischteelt is goed geweest, zoodat de visschers het komen de jaar gedeeltelijk in hun onderhoud kun nen voorzien. Het zal nog wel 3 k 4 jaar du- re% eer zij hiertoe heelomaal in staat zullen zijn. Een woord van hartelijken dank wordt ge bracht aan de besturen van gemeenten, pol ders en bannen voor de zeer tegemoetkomen de houding, welke zij tegenover de visschers b'-bben aangenomen bij de vaststelling van de pacht. Velen gaven algeheele, andere ge deeltelijke vrijstelling van pacht. Wat de verdere toekomst betreft, deze ziet de secretaris donker in, in verhand met de verkaveling van den polder. Met de jaren zullen de visschers op liet droge komen! Het jaarverslag werd aldus' vastgesteld. De rekening van den penningmeester, den heer G. Boerdijk, werd goedgekeurd, in ont vangsten op fli77.S5, uitgaven f908.57. kas saldo f569.28. Het aanvangssaldo was f837.20, zoodat het weer f 267.92 achteruitgegaan is. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Glas en P. Boerdijk Gz„ werden met resp. 25 en 27 stemmen herkozen. De vaststelling der vergunnings- prijzen was hierna aan de orde. De voorzitter zeide, dat de prijs wel wat verhoogd zal moeten worden, aangezien de kasmiddelen terugloo- pen. Met algemeene stemmen werd besloten, den ouden prijs van f25.— weer in te voe ren De eere-voorzitter noemde dit een zeer mooi besluit, dat men ondanks de moeilijke tijden, dit offer wil brengen. Dat getuigt van liefde voor zijn beroep. Men besloot de fuikenvisscherij te laten zooals het in 1940 was. De voorzitter wees er op, dat er afdoende middelen bestaan tegen de rietworm. Thans is dit niet te verkrijgen, omdat het middel uit het buitenland moet komen. De heer E. Vlug werd herkozen tot afgc vaardigde naar de alg. vergadering van do Hoofdafdecling Zoetwatervisscherij van.de Ned. Heide-Mij. getreden. Het ledental bedroeg op het ein de van het jaar 204. In Bestuur en Raad van Toezicht hadden geen veranderingen plaats. Einde 1940 waren in omloop 450 spaar boekjes, 67 loopende rekening boekjes en waren 99 voorschotten verstrekt. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 1203669.23. De balans tot een bedrag van f 540.177.50 en de balans van de Spaarbank tot een bedrag van f 429.999.27. 17 voorschotten werden geheel afgelost, ter wijl 4 nieuwe tot een bedrag van f 4100 wer den verstrekt. In totaal werd een bedrag van f 20234 aan voorschotten afgelost. De ont vangsten van leden en rekeninghouders in loopende rekening waren f 480795.16, de uit gaven f 42249385. De ontvangsten van de Centrale Bank f 293005.98, de uitg. f 379218.96, terwijl een saldo of winst werd gemaakt van f 2132 15. Het verslag wordt onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. De heer Kant brengt namens den raad van toezicht verslag uit en deelt mede, de boeken en bescheiden hij dén kassier in goede orde bevonden te hebben. Besloten wordt f 300 van de winst in het pensioenfonds te storten en het resteerende deel op de reserve voor dubieuze debiteuren te plaatsen. Benoemingen. Tot bestuurslid wordt de beer S. Grootes te Schagen bij enkele candidaatstelling her kozen. De heer T. Rens wordt hij enkele candi daatstelling herkozen als lid van den raad van toezicht. De rondvraag levert niets op, zoodat voor zitter de vergadering sluit met een woord van dank voor het in het bestuur gestelde vertrouwen. De groote wande'tochfeo te Schaqen Noemde de Voorzitter van den Noord-Hol- landschen Wandelsport Bond, een jaar ge leden, Den Helder een waar bolwerk voor de wandelsport, op het oogenblik is de be langstelling voor deze mooie sport nog lang niet verflauwd. Reeds tal van inzendingen kwamen bin nen en het. Uitvoerend Comité, bestaande uit de heeren H. Lastdrager, Voorzitter; H. J. A. Charmes, Secretaris en A. Wicrsma Sr Penningmeester, fin de wandelwereld dus geen onbekenden!) heeft alle moed, dat de ze tochten een groot succes zullen worden. Vooral ook voor hen, die om principieele redenen niet op Zondag zouden deelnemen, is het een unieke gelegenheid eens met de zoo gezonde wandelsport kennis te maken. En dan zal van de vele Heldersche ge^ evacueerden uit Schagen en wijde omge ving natuurlijk niemand willen ontbreken; in Schagen zal men Den Helder op haar Paaschbest zien en ge ontmoet er uw vrienden! RADIO-UITZENDINGEN VOOR PLATELAND. De Nederlandsche Radio-omroep heeft on ze plaatsgenoote, mevr. Anny M. Groot Hagenaar, die gedurende een achttal iaren regelmatig o.a. de Westfriesche uitzendingen van de Vara verzorgde, uitgenoodigd mede te werken aan de radio-uitzendingen voor het platteland. op gezicht, armen en beenen verdwijnt onmiddell'ik door DULMIN ONTHA- RINGSCRÊME. Volkomen onschadelijk 1/1 tube ct. - Yi tube 50 ct. Hoogzijde Schagen In de rondvraag werd de steun aan de visschers besproken. Er is wel eenige ongelijkheid in. Menschcn die bijna niet gevischt haddén. hebben wel steun gehad, anderen, die steeds gevischt hadden, niet. Medegedeeld werd. dat de Visscherij Cen trale spoedig zal uitkeeren, volgens de Cen trale. Het is in handen van den opziener. Ook de maximumprijzen voor de visch werden besproken. Men oordeelde, de marge tusschcn de prijzen voor de visschers en de consumenten wel wat groot. Voorts werd het betreurd, dat er geen mi nimumprijs is voor de visch, waardoor hel niet uitgesloten is, dat de handelaren de handen Ineen slaan, waardoor de prijs ge drukt kan worden. De maximumprijs voor de snoek is te laae. Na nog eenige besprekingen, waarbij de heer L. Vlug een verslag uitbracht van de alg. vergadering, volgde sluiting. BROEK OP LANGENDIJK BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteravond vergaderde de afdeeling Lan- gendijk van Bloembollencultuur ten lokale van den heer C. Vijzelaar. Er waren niet veel leden aanwezig, toen de voorzitter, de heer K. Wagenaar de vergadering met een hartelijk woord van welkom opende. Na vaststelling der notulen werd de reke ning van den penningmeester den heer C. de Groot, behandeld. De ontvangsten had den met inbegrip van het aanvangssaldo van f 86.20 totaal f 143.63 bedragen, de uit gaven f 40.06, het saldo was alzoo f 103.57. De heer Jb. Dirkmaat rapporteerde alles in de beste orde te hebhen bevonden, waar na décharge verleend werd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer K van Nienes, ontleenen wij, dat de tijden voor de bloembollonkweekers niet gunstig zijn. De bollen, zijn het meest ge haat bij vrede. Bij de gehouden best»ursverkiezinn i werd in de plaats van den heer K van Nienes. die niet herkiesbaar was. de heer G. Gut- ter gekozen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief van de alg. vergadering op 15 April behan deld. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren A Dirkmaat en 0. Kostelijk Jz. Plaatsvervanger de beer Slot. Degenen die meer dan 35 Are tulpen en hyacinthen telen zullen een bepaalde op pervlakte peulvruchten (stamboonen en groene erwten) moeten telen, deelde de voorzitter mede. Dat geeft wel wat moei lijkheden; ook al omdat de prijzen niet be kend zijn en het al zoo laat in den tijd is. T.a.v. de omzetbelasting deelde de voor zitter mede, dat bloembollen daar vrij van zijn. evenals pootaardappelen en ander pootgoed. In zijn sluitingswoord richtte de voorzit ter hartelijke woorden van dank tot den scheidenden secretaris. SINT PANCRAS BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank hield haar jaarverga dering gisteravond in het lokaal van den lieer Bouwstra onder leiding van den heer T. N. Spaan. Voorzitter herinnerde er aan, dat nog kort geleden was vergaderd in ver band met de wijziging der statuten en het lmish. reglement; veel is na dien veranderd, veel is gepaseerd; wij kunnen echter dank baar zijn, de gebeurtenissen waarvoor de bank vreesde, waren niet zoo erg schok kend. De boerenleenbanken waren volkomen voor hun taak berekend. In den gang van zaken is niet veel stag natie ondervonden. Groote opvorderingen van gelden hebben hoegehaamd niet plaats gevonden. Het vertrouwen is niet geschokt. Wél is tijdelijk veel veranderd door de stij ging van grondprijzen. Veel geld is toen binnen gekomen. Na Sept. is dit weer in opwaartsche lijnen gegaan. Nieuwe posten zijn niet ontstaan, zoodat de omzet wel even minder is dan vorig jaar. De rekening sioot met een ontvangst en uitgaaf van f 384276.82. De balans was f 387534.40. Het aantal dagboekposten bedroeg in het afge- Ioopon jaar 2280. Aantal spaarders 450. Aantal leden 198, Aantal spaarboekjes 460. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heer P. Bakker met algemeene stemmen werd herkozen. In den Raad van Toezicht werd herbenoemd de heer Jb. Wagenaar Sr. De rentetarieven zullen bedragen in rek.-courant 414 (debet). Rek.-courant credit 'ZYx Spaargelden van leden 2% Van niet-lcdon 2.64 Voor vast spaargeld van leden 31/8 voor niet-leden 3 Rij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat do - zittingen Dinsdag en Vrijdag van 3 tot 4 uur en van 6 tot 8 uur zullen plaats vinden, voor de 3 zomermaanden van 69. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP CICERO HERLEEFT. Ten huize van den heer Visser alhier vond op Maandag de wederoprichting plaats van de tooneelvereeniging „Cicero". Reeds geruimen tijd weid de wcnsch ge uit hiertoe over te gaan en na de uitvoe ring van de zangveroeniging en fanfare, na afloop waarvan werd opgevoerd de éénacter „Voor de derde maal", welke goed slaagde, werd door de leden, die daaraan medewerk ten, besloten, het tooneelleven in Nieuwe Niodorp voorigang te doen vinden. "Tol de vereeniging traden toe de dames falph.): T. v. d. Haagen, R. v. d. Oord, C. Rooties. J. Visser en dc Heeren E. Brouwer, A. Krabman, J. Kwantcs en R. J. Noorman. H'ct bestuur werd als volgt samengesteld: Voorziter de heer R. J. Noorman (tevens regisseur); Secretaris de heer J. Kwantcs; Penningmeester de heer E. Brouwer; mej. J. Visser en mej. C. Rootjes. Als souffleur zal de heer van Rossem me dewerken. De repetities en uitvoering zullen, zooals voorheen plaats vinden bij den heer Gelder. Donateurs kunnen toetreden voor 1.— per jaar; zij kunnen zich daartoe opgeven bij den heer R. J. Noorman en den Secre taris. Het is te wenschcn, dat de vereeniging er in zal opbloeien en het tooneelleven in Nieuwe Niodorp wederom te doen opbloeien en dat de ingezetenen van het dorp hun medewerking zullen verleenen door dona teur te worden en van hun belangstelling op de uitvoering te doen blijken. KOEGRAS t- JULIANADORP. ALG. VERGADERING VAN DE COÖP. BOERENLEENBANK „KOEGRAS". Maandagavond werd bovengenoemde ver oudering gehouden in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. De presentie lijst wees de aanwezigheid van 116 stemmen aan. De voorzitter, de hoer T. Speur, heette allen welkom en zeide. dat zulk een be langstellino in de laatste 25 jaar zeker niet was voorgekomen. Volgens het Reglement wordt de heer P. Duivenvoorde aangewezen om de notu len van deze vergadering samen te stellen. De notulen van de vorige algemeene ver gadering, samengesteld door den heer J. Kossen, werden door den heer P. Duiven voorde gelezen en. met dank aan beide heeren onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat de Rente voor spaargelden bedraagt 2% pet., niet leden 2Vo pet., voor voorschotten 4 pet. eredit loo pende rekening 23A pet. en debet L.R. 4 pet. onder voorhehnud. dat de C.B. de rentebedra gen handhaaft. Er is geen verschil tusschen losse en vaste gelden wat de rentevoet betreft. In 1939 werden 3 leden wegens verande ring van woonplaats overgeschreven. De rekening over 1940 wordt goedgekeurd Vervólgens brengt de Kassier, de heer K. Honrnsman, het jaarverslag uit over 1940 waaruit wii het vogende vermelden: Na een inleiding die allerhande gebeurte nissen uit het iaar 1940 in herinnering bracht zegt de samensteller, dat het tot heden nog niet is mogen gelukken onzen zetel naar het eigen gebouw over te bren gen In hot Bestuur kwam geert verandering. De Raad van Toezicht bestond uit de heeren T Sneu7'. P. Duivenvoorde en T. Slikker. Tiet aantal leden bedraagt thans 222. Er waren 607 «nanrhankboekies in omloop. Aan spaargelden ontvangen f 216358.30 en »erug- hetan'd f 250952 02. D~ schuld aan de spaar ders hedroeg on 8; Der. f 410580 81. Aan rente werd f 11734 81 uitgekeerd. Er waren 129 voorschot hoe kies in omloon. Er werd terugbetaald f 64746.85. Voorschotten wer den verleend tot een bedrag van f 27490.—. Te vorderen had de Rank f '15161.13. aan rp'Re werd ontvangen f 10447 00 In loopende rekenine werd f'270(160 meer ontvangen en meer uitgegeven f 314000. Daifsch weermachtterichf Voortgezette opmarsch in Griekenland en Zuid-Slavië Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en vernielingen van de wegen is de aanval van dé Duitsche troepen aan het Servische en Grieksche front op taaien vijandelijken tegenstand met succes uitgevoerd. Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks on gunstige weersomstandigheden voortdu rend militaire doelen van de vesting Bel grado met brisant- én brandbommen aan. In hangars en installaties van het cen traal station ontstonden nieuwe groote branden. Aanvallen van stuka"s en torpedo formaties richten zich dp vijandelijke vlieg velden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtui gen op den grond vernield en 2 andere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het ge bied van de Save vernietigden gevechts- vliegen spoorbruggen, stations en baanin- stallaties en plaatsten voltreffers op trans port- en brandstoftreinen. In de omgeving van Uuskuub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes infanterie en auto's door het uitwerpen van brisantbom men en met boordwapens. Jachtvliegtui gen hebben gisteren ih het zuidoosten 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een gevechtsvliegtuig van het tvpe Bristol-Blen heim kon in Oost-Stiermarken gedwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Brittannic en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voort gezet Op zee rondom de Britsche eilandèn werden gisteren overdag twee vrachtsche pen van omtrent 8.000 brt tot zinken ge bracht en drie andere groote schepen zwaar beschadigd. Vele honderden gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgcloopen nacht krachtige aanvallen gedaan op talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Brit tannië. Aan de mond van de Clyde. bij Glas- gow werden twee havensteden met uitge strekte werfinstallaties en laadinrichtin- gen doeltreffend met brisant en brandbom men bestookt.. Andere aanvalsdoelen vorm den de havens van Bristol. Liverpool, Ips- wich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonderlijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Britsche vliegtuig-bewape- ningsindustrie in midden-Engeland met bri sant- en brandbommen aan. In de montage hangars vielen bij bet vertrek groote bran den waar t.e nemen. De viiand beperkte zich overdag tot af zonderlijke kustaanvallen op bet bezette ge bied. In den afgeloopen nacht wierpen vij andelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen bri sant en brandbommen uit. Zij troffen in een Noord-Duitsche stad woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een an dere kustplaats werden door brisantbom men eveneens woonhuizen hescliadigd. On der de burgerbevolking ontstonden verlie zen aan dooden en gekwetsten. Rij deze aanvallen verloor de tegenstander 8 vlieg tuigen, waarvan 5 door nachtjagers, 1 door luchtdoelartïllcrie en 2 door marine-artille rie werden omlaag gehaald. De totale ver liezen van den tegenstander bedroegen op den dag van gisteren 63 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. Italiaansch weermachthericht Het Italiaansche weermachtsbericht 305 luidt als volgt: In Albanië en aan het Joegoslavische front acties van vooruitgeschoven afdee- lingen: Aan het Grieksche front hebben onze troe pen in den sector van het negende leger plaatselijke aanvallen afgeslagen. Hierbij werden gevangenen gemaakt. Ons luchtwa pen heeft vijandelijke stellingen met brisant bommen bestookt. Vliegtuigen van het Duit sche vliegercorps hebben op 6 April op Joego-Slaviscb gebied munitiedepots en troe penconcentraties met succes aangevallen. Bij deze actie werden drie vijandelijke Het tegoed bij de C.B. bedroeg f 138717.37 en de schuld f 55398.64. De winst bedroeg f 1302.51 Het res.-fonds bedraagt f33452.80 Bovendien werd op het eigen gebouw af geschreven De omzet steeg met f 318000 Verder werd een ernstig beroep op de leden gedaan om meerdere zaken aan cn over hun eigen instelling te laten loopen cn voorts wem-gewezen op de Molest-verzeke- ring voor hetp latteland. Hier werd onge veer voor 21,4 millioen verzekerd. Met een woord van dank aan bestuur, R. v Toezicht en leden sluit het, verslag. De kassier wordt hiervoor dank gezegd. De vergadering be sluit dé winst aan het Res.-fonds toe te voegen. Tot leden van het stembureau worden be noemd de heeren, H. W. Jimmink. D. Kuy- pers en D de Graaf Jz Bij de bestuursver kiezing is aftrèdend de heer J. Kossen, wel ke herkozen wordt en met dank voor het vertrouwen in hem gesteld, hoopt evenals dat ï'eeds 30 jaren het geval was. zijn best voor de Boerenleenbank te zullen doen. Bij de verkiezing van een lid van den R. van Toezicht wordt gekozen verklaard de heer R Hoogschagen, die zulks eveneens aanvaardt De heide plaatsvervangers voor het be stuur. de heeren J Slikker en P. Duiven voorde worden, daar geen andere candida- ten gesteld zijn gekozen verklaard. Tot plaatsvervangend lid voor den R. van Toezicht wordt gekozen de heer C. Ma ters Johz. die deze benoeming accepteert. Tot lid nazien der rekening over 1941 wordt na eeniae bespreking benoemd de heer S. L. de Hart welke met KI. Schenk en Jac Wijngaard deze commissie vormt. Bij de rondyraag wijst de heer H Hnrde- hol np een onjuistheid op de zooeven uitge reikle kaarten met de openstellingsuren der Bank Deze fout wordt direct hersteld en ieder kon het op zijn kaart rectificeeren Daarna zegt de voorzitter woorden van waardeering voor het vele werk, dat de lieer P. Duivenvoorde in liet helang der Bank verrichtte en met veel ambitie. Hierna -sluiting. vliegtuigen neergeschoten en 17 vliegtuigen op den grond vernield. In Cyrenaica hebben de Italiaansch-Duit- sche pantser- en gemotoriseerde strijdkrach ten na het overwinnen van sterken vijande- lijken tegenstand, Barce en Tocra bezet. De opmarsch gaat verder. In den nacht van 6 op 7 April hebben Engelsche vliegtuigen Tripolis aangevallen. Ziekenhuizen en woonhuizen werden getrof fen. Hierbij is één persoon gedood en enke le gewond. Engelsche vliegtuigen hebben in den prillen ochtend van 7 April eenige plaatsjes op het eiland Rhodos gebombar deerd. Er werd geen schade aangericht. In Oost-Afrika is niets bijzonders te mel den. Bu'gaarsche koning bezoekt gebombardeerde plaatsen Het Bulgaarsche telegraafagentscbap Bulga deelt mede: Onmiddellijk na de luchtaanvallen heeft de Koning de gelroffen plaatsen bezocht.. Hij was bij het blusscliingsvverk, dat snel tot het doel leidde, aanwezig. Overal werd de Koning hartelijk verwelkomd en door dé leden van den luchtafweer en de bevolking geestdriftig toegejuicht. De Koning toonde een levendige belangstelling en vroeg naar bijzonderheden omtrent den aanval en naar de eenomen maatregelen. Het feit, dat de Koning zich op dit oogenblik der beproe ving onder zijn volk bevond, maakte op de menschen grooten indruk en versterkte hun moreele weerstandskracht. Na dit bezoek begaf de Koning zich naar de brandweer centrale, waar hij den leden der brand wachten en van den luchtafweer, die deel genomen hadden aan het reddingswerk, dank zei voor hun trouw en hun verdien stelijk werk. Een groote lawine is in de nabijheid van het plaatsje Caiolo (provincie Sondrio) op een barak van een fabriek gestort. In deze barak bevonden zich veertig arbeiders. Zij konden dank zij het feit dat snel met de reddingswerkzaamheden begonnen werd, voor het grootste deel levend geborgen wor den. Zes arbeiders werden dood uit de sneeuwmassa's bevrijd. Ook op andere plaat sen van dit, gebied zijn lawines omlaag ge komen, waardoor eveneens enkele slacht offers zijn gevallen. „Het fotografcngilde". vakblad voor de fotografie schrijft: Van verschillende zij den bericht men ons dat er veel aanmer kingen worden gemaakt op de pasfoto's voor de persoonsbewijzen en zeer velen wor den afgekeurd. Wij hebben aan onze leden fotografen op gegeven de voorschriften zooals deze ons uit Den Haag zijn medegedeeld. De afijietingen van het hoofd moet mins tens* 2 cm. zijn. Uitdrukkelijk vermelden wij dat bij deze maatopgave verder niets was gemeld. Vanzeifspekend is, dat gemeten wordt zoo als dit gebruikelijk is en overal wordt geleerd, elke portretschilder, teeke naar of academisch leeraar zullen u ver tellen dat hier over niet de minste twijfel bestaat, de maat van het hoofd wordt in verticale richting gemeten. Vanaf onder zijde kin tot voorhoofd begin haardos. Nim rner wordt in horizontale richting gemeten. Twee uitermate deskundige, zeer bekende portretschilders de heeren Jan Sluiters en Bart Peizel, voorzitter van S1. Lucas, ve- klaarden desgevraagd dat nimmer een hoofd gemeten wordt in horizontale rich ting d.w.z. van inplanting van oor tot oor, de ooren niet meegerekend. Ten eerste is dit niet de grootste breedte, ten tweede zijn de maten bij draaien van het hoofd hier aan afhankelijk wat aanleiding tot verwar ring zou geven. Dit. is het oordeel van bo vengenoemde deskundigen. Nu reeds duizenden pasfoto's zijn ge maakt en velen als te klein worden afge keurd zal dit tot vele moeilijkheden aan leiding geven. Wij zullen alsnog probeeren deze kwstie in der minne te schikken en hebben onze rechtskundigen adviseur hier toe opdracht gegeven. Mochten deze pogin gen niet s'agcn, zullen wij niet terugschrik ken de uiterste consequenties te aanvaar den. Uitdrukkelijk stellen wij vast dal het niet in onze bedoeling ligt de bepalingen te ontduiken, integendeel adviseeren wij onze leden de foto's grooter te maken om moeilijkheden te voorkomen. Wat wij echter niet kunnen accepteeren is dat onze leden het slachtoffer worden van onvolledige voorschriften of onjuiste opvattingen. Tot zoo ver het fotografisch vakblad. Zij die hun pasfoto laten maken en naar hun oordeel er niet op de voordeeligste wij ze opstaat, e-eve hiervan niet de fotograaf de schuld. Men bedenke dat deze gehouden is aan de riiksvoorschriften. De foto moet scherp zijn mag niet gere toucheerd worden, cle voorgeschreven hou ding van het hoofd is voor velen zeer on voordeel ig. 2 cm. dwars van het hoofd ge meten inplanting van oor tot oor maakt het hoofd zeer groot. Laat tijdig uw foto rïiaken om zich te overtuigen dat hij aan de gestelde eisrhen voldoet. Zorg dat er geen weerbarstige haren over de"ooren val len. dit kan oorzaak zijn van afkeuring. Draag geen oorbellen als u op de foto gaat. Dit is niet toegestaan! BERGEN, 7 April 1941. ADR SCHOEN ZOON. INSCHRIJVING IN HET HANDELSREGIS TER VAN 1 TOT 8 APRIL 1941. Noordsrhnrwoude: C. Kardinaal. Dorps straat B 89. timmermanswerkplaats enz. overgegaan aan N. P. Kardinaal. Oude Nicdnrp: Blokkers Metselbedrijf, Ver- 'aat 131, metselbedrijf; verplaatst naar Lutjcwïnkel. Wieringermeer W. A„ Brugstraat 4; be noeming hulpkassier.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7