Nationale zwemwedstrijden in de Overdekte te Alkmaar JUTTERS op marsch Nek aan nek race Rie van Veen en AH Stijl op de 100 meter Een geweldige menigte had zich samen gepakt in de Overdekte,, om getuige te zijn van de voor Alkmaar waarlijk grandiooze gebeurtenissen, die zich daar zouden vol trekken. De feestversiering bestond uit tal- looze kaaswimpels. Daarvoor waren we nu •en maal in de kaasstad! Zonder veel plichtplegingen werd begonnen en voor we het goed en wel wisten, zaten we reeds te midden van een der hoofdnummers, de 100 M. borstcrawl heeren senioren. Waar het puikje der Nederlandsche zwem- wereld verschijnt, wordt zwemmen vertoond van internationale stan ding en de spanning is er meestal onmiddellijk in. Zoo ook hier. Trouwens zelfs een leek moest het ver schil opvallen met het volgende nummer, dat. over 100 M. borstcrawl junioren! Het eerste baantje werd getrokken in een stijl als die der ouderen, dan echter ging het meestal wat rustiger. Een applausje ver wierf hier de jeugdige Adri Boxem, die wel is waar op het nippertje zijn tweede plaats in de serie moest prijsgeven, maar die toch kranig partij had gegeven. Een evenement. Het derde nummer was de 100 M. borst crawl voor dames en de derde serie bracht ons een evenement, dat Alkmaar wel niet spoedig voor de tweede maal zal beleven. Aan de start verschenen de vier Ne derlandsche vorstinnen van de 100 M., de dames Soetekouw, van Veen, Stijl en v. Schaik. Stilte hing bij. de start, een fluitje en toen ontlastte zich de hooggespannen atmosfeer. Rie van Veen nam de leiding en scheen gemakkelijk te zullen winnen, maar bij het laatste keerpunt kwam Ali Stijl vervaarlijk opzetten. De laatste 25 M. werd een nek-aan-nek- race, waarin Rie van Veen op het nippertje de superioriteit van Ali Stijl paoest erkennen. Maar onze meisjes mogen goede winners zijn, goede vérliezers zijn het ook. Een har telijke gelukwensch volgde. Zoo zagen wij het althans. Maar het verschil moest wel minimaal zijn geweest, want de jury gaf 1 Rie van Veen en 2 Ali Stijl in denzelfden tijd. Na de borstcrawl dames-junioren kwa men weer de heeren met 200 M. schoolslag. Hierin zit niet de actie van de borstcrawl. Het gaat rustiger en de onderlinge ver schillen zijn veelal grooter, mede door den langeren afstand. De 200 M. schoolslag dames senioren brachten ons weer een ster van interna tionale grootte. Waalberg, die, wat. niet behoefde te verwonderen, de sterkste bleek. Wel wist een harer rivalen met butterflven een voorsprong te verwerven, maar die ging al spoedig te niet en onbe dreigde dikte de matadore als eerste aan in haar serie. In het eindklassement werd ze tweede na W. Haverslag. Na een fraaie demonstratie schoonsprin- gen kwamen de schoolslagnummers. Eerst de dames seniores over 100 M. met in de laatste serie een nek-aan-nek race over den geheclcn afstand tusschen Cor Kint en Iet van Fcggelen. Tegen het einde liep de laat ste een decimenter uit en wist onder dave rend gejuich het eerste aan te tikken. Ook de rugslag kenmerkt zich door ge weldige acitiviteït en de houding van het publiek pleegt overeenkomstig te zijn. Bij de heeren was het v. Schouwen, die onder groot enthousiasme won. Het. programma was voor één middag rij kelijk lang en zo werden ten slotte enkele junioren-numimers verschoven. Dit bracht mee. dat een der brillante nummers van het proeram de waardeering vond, welke het verdiende, de 4 x 100 M. estafette borstcrawl, damesestafette. De spanning leefde ten slotte nog eens op bij de 4 x 100 M. borstcrawl heeren, vooral toen het Alkmaarsche D.A.W.' in haar serie een halve baan kwam voor te liggen en deze voorsprong geleidelijk nocr vergrootte. De eerste D.A.W. zwemmer was de Schage- naar Boonacker. T>e middag werd besloten door een fraaie polowedstrijd tusschen het IJ en D.W.R., die door het TT op het nippertje met 21 werd gewonnen. GEDETAILLEERDE UITSLAGEN 100 meter borstcrawl heeren senioren. 1. Scheffer, D.J.K.. 1 min. 2 sec.: 2. Ra- mack, R.Z., 1 min 2.8: 3. Molenaar, IJ. 1 m. 3.5: 4. Geerling. IJ, 1 m. 3.8. De DAW-er Wulp werd goede vijfde in 1 m. 4.7. 100 m. borstcrawl heeren Jnn. 1. Dvecbsel, Hilversum. 1 m. 4.4; 2. Hund- ling, de Otter, 1 m. 6.8; 3. Smits, Haarlem, 1 m. 6.9. 100 m. borstcrawl dames sen. 1. R. van Veen A.D.Z., 1 m. 7 sec. (met handslag); 2. A Stijl A.D.Z.. 1 m. 7 s.; 3. v. Schaik, Meeuwen, 1 m. 9.5. 100 m. borstcrawl dames Jun. 1. Westhelle, Hilversum, 1 m. 16,3: 2. Kwak. V.Z.V., 1 m. 19,2; 3. Verkes, D.W.R., 1 m. 19.3. 200 m. schoolslag heeren sen. 1. Smithuyzen, A.Z., 2 m. 47 s.; 2. Serier, A.Z. 2 m. 55,6; 3 Spaanderman, Haarlem, 3 m. 1,6 sec. 200 m. schoolslag dames sen. 1. Haverslag, de Robber. 3 m. 2 s.; 2. J. Waalberg. A.D.Z., 3 m. 2,4; 3. T. Bijland, H.Z., 3 m. 6.4. 100 m. schoolslag dames jun. 1. Jellema, A.D.Z., 1 m. 29.9; 2. Van Wijk, D.W.R., 1 m. 33,3; 3. Gerritsen, de Meeu wen, 1 m. 34,8. 100 m rugslag dames sen. 1. I. v. Feggelen, de Meeuwen, 1 m. 17 s.; 2. Cor Kint, R'dam, 1 m. 17.5; 3. M. v. Dijk, A.D.Z., 1 m. 19. 100 m. rugslag heeren senioren 1. W. v. Schouwen, D.J.K., 1 m. 12; 2. Scheffer, D.J.K., 1 m. 10.3; 3. Metman, IJ, 1 m. 13. 100 M. rugslag heeren junioren: 1. Smitshuy'zen, A.Z., 116.5; 2. Rulil, A.Z. en P.C., 1—16.8; 3. J. de Groot, IJ, 1—18.1. Damesestafette 4 x 100 M. borstcrawl. I. A.D.Z. met de dames A. Stijl, Th. Snocks, A. Boon en N- Scheffer irr 5 min. 5.4 sec.; 2. Rotterdam, met de dames L. Tromp, R. van Veen, D. Kerkmeester en C. Kint in 5 min. 11 sec.; 3. Meeuwen, met de dames P. Wieman, N.N,. I. v. Feggelen en B. v. Schaik in 5 min,. 15.5 s. 100 H. rugslag dames junioren: 1. Westhalle, Hilversum, 1.22.8; 2. Evberts, Hilversum, 126; 3. Schrijver, Y, 126.9. 100 M. schoolslag heeren junioren: 1. B. Serier, A.Z. 70, 1—21.5; 2. D. Imhül- sen, D.A.W., 1—23.2; 3. W. Zijdcrissen, 1—25; f Heeren estafette 4 x 100 M. borstcrawl: 1. D,J.K. in 4—34.2, niet de heeren Mulder, Raave, v. Schouwen. Scheffer; 2. D.A.W., in 4—39.3, met de heeren Boon acker, P. Wulp, Mays en G. Wulp. 3. Otter, in 443,2 met de heeren Bosch, de Gee, Hoveling en Mouw. 'VxïMal N.V.B. 4e klasse A. SuccesD.T.S. 02 B.K.C.Nieuwe Niedorp 20 M.F.C.Schagen 40 WatervogelsWieringerwaard 21 ONDERAFDEELING NOORD-HOLL. I C. OudorpPetten 3—2 KoedijkVrone 43 II D. Alkm. Boys-3Graftdijk 1—2 Alkmaar 2D.T.S. 2 uitgest. II F. Wieringerwaard 2B.K.C. 2 (13 April) 24 III D. Oudorp 2Alkmaar 3 21 III E. Winkel 2Twisk 2 Twisk niet opgek. IV E. B.K.C. 3—Schagcn 3 S-2 Barsingerhorn 1Winkel 4 10 Winkel 3—Petten 29 Afd. N. B.K.C. aSucces b niet doorgegaan Schagen aOudesluis a 100 Winkel aWieringerwaard a, 51 4e klasse A. Opnieuw behaalden zoowel DTS als BKC de volle buit. Eerstgenoemde klopte op Wieringen Succes met 20, een keurige prestatie, die we zeker niet verwacht had den. Eén der 3 zware uitwedstrijden is dus achter de rug, blijft nog Schagen cn BKC. Geheel volgens de verwachtingen be haalde BKC een 20 zege op Nieuwe Nie dorp, waardoor laatstgenoemde voorloopig gestopt is in zijn pogingen om „hooger op" te komen. Intusschen is BKC nog steeds een ver- liespunt op DTS achter en volgende week moet zij op bezoek naab Schagen! Een zware opgave. Watervogels won, op het kantje af, met 21 van Wieringerwaard. Een uiterst kost bare overwinning van de Vogels. Zij heb- hebben nu tevens gewisseld met W.waard waardoor de roodbroeken thans de onder ste plaats innemen. Alles is nog lang niet verloren Wieringerwaard, tanden op el kaar de laatste wedstrijden. MFC zorgde voor een groote verrassing door Schagen met een 40 nederlaag naar huis te sturen. Dat hadden we niet van Schagen verwacht. Haar toch al minieme kans is nu geheel verloren. De titel valt nu óf DTS of BKC in handen. De stand luidt: D.T.S. 14 12 1 1 44—10 25 B.K.C. 13 10 2 1 33— 9 22 Schagen 13 7 2 4 37—30 16 Succes 13 6 3 4 31—20 15 M.F.C. 13 5 2 6 26—29 12 Oudesluis 14 6 0 8 29—34 12 Bergen 15 4 3 8 26—29 11 N. Niedorp 15 2 4 9 19—54 8 W. vogels 10 3 1 6 13—26 7 W.waard 14 2 2 10 18—34 6 Onderafdeeling Noord-Holland. I C. Oudorp won thuis op het kantje af met 32 van Petten, terwijl Vrone door Koe dijk met 43 geklopt werd. Vrone's posi tie is er dus niet beter op geworden en veel zal nu afhangen van de ontmoetingen Vro nePetten en VroneAlcmaria 4. De stand is hier: Alkmaar 11 8 1 2 30—21 17 Oudorp 11 6 1 4 30—27 13 Schoorl 12 6 1 5 36—33 13 Koedijk 12 4 3 5 2424 11 Alcmaria 4 11 4 1 6 35—39 9 Petten 10 2 4 4 19—24 8 Vrone 9 2 1 6 28—34 5 II F. BKC 2 besloot de competitie met een goede 42 overwinning op Wieringer waard 2. Evenals met het eerste elftal ziet het er ook voor de W.waard reserves som ber uit. B.K.C. 2 staat nu definitief op de tweede plaats. B.K.C.-Nieuwe Niedorp 2-0 Ondanks het feit, dat er 's morgens al een wedstrijd op gespeeld was, had het B.K.C.- veld de regen goed verwerkt, al was het bo- venlaagjc natuurlijk glad. B.K.C. heeft een verdiende overwinning behaald. Beide goals wérden voor de rust, toen'de thuisclub den vrij sterken wind mee had, gemaakt. Het waren een paar schitte rende doelpunten,- die absoluut onhoudbaar voor keeper Blokker waren; Ligtenberg nam ze alle twee voor zijn rekening. Na de rust,.tegen wind spelend, is de over winning geen oogenblik in gevaar geweest en had de score zelfs nog wel opgevoerd kun nen worden. De geel zwarte voorhoede was evenwel niet bij machte doelpunten te maken en speciaal Meereboer was in deze periode absoluut onvoldoende, terwijl wij ook de Schipper dikwijls beter zagen. De achterhoe de was echter de zaak volkomen meester en moeilijke ballen heeft keeper Prins niet te verwerken gehad. Over den wedstrijd het volgende: Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug opgaan- den strijd, waarin beide elftallen beurtelings in den aanval zijn. Langzamerhand, mede door het windvoordeel, neemt B.K.C. echter het heft in handen. De twee Peereboomen hebben er echter een goede kijk op en maken vaak cn goed gebruik van de buitenspelval. In laatste instantie weet Blokker op sublieme wijze enkele harde schoten te stoppen. Na ongeveer 20 minuten spelen krijgt Jaap v. Wees den bal vrij op de linkervleugel, een hooghal voor doel en met een schitterende kopbal doet do toeloopende Ligtendag den bal in het net verdwijnen. Een juweel van een goal! De N.N. halflinie doet alle moeite het spel op de B.K.C.-helft te verplaatsen; enkele niet van gevaar ontbloote aanvallen zijn hiervan het gevolg, dien ochthans niets op leveren. 10 Minuten voor rust geeft Sigtendag, bij een algemeene B.K.C.-aanval, onverwachts een prachtig hard schot, en in de uiterste hoek verdwijnt de hal (2—0). Blokker stak er zelfs geen hand naar uit. Nadat Blokker nog een keer handelend heeft moeten optreden bij een schot van de Schipper, fluit de scheidsrechter rust. Na de rust. Enkele minuten na de rust valt Ligtendag uit en wordt vervangen door Baltus. die in dezen wedstrijd op zijn beurt plaats had moeten maken voor Muntjevverf. Baltus be zet nu de linkshalfplaats en Muntjewerf gaat rechtsbinnen spelen. Een 20 voorsprong met nog 3 kwartier te spelen tegen een sterken wind is nog lang niet veilig. Paardekooper stelt zich tenmins te tusschen de beide backs op cn komt de hcelc tweede helft niet over het midden. B.K.C. is echter nog steeds in den aanval en ieder oogenblik kan de score verhoogd worden. Een goed schot van de Schipper wordt even goed gestopt. Meereboer mist voor open goal en ook de beide v. Weescn zijn wat schieten betreft, niet erg fortuinlijk. Gesteund door den wind komt ook N.N. ge leidelijk in den aanval en verschillende aan vallen, meestal geleid door hun uitstekenden spil, worden opgebouwd, zonder dat hier echter gevaarlijke situaties uit ontstaan. Het. nu volkomen in W-formatie spelende B.K.C. weet echter aan den druk te ontko men en de eigen voorhoede wordt weer aan het werk gezet. Kansen worden niet of slecht benut, zoodat, doelpunten uitblijven. Met B.K.C. in den aanval fluit scheidsrech ter Cohen, die rustig en correct leidde, het einde van deze, zoo niet, fraaie, dan toch goede partij voetbal. WIERINGERWAARD 2—B.K.C. 2, 2—4. De gasthceren hadden bar met pech te kampen. Over het algemeen was B.K.C., voor al na de rust, volstrekt niet sterker, doch 't schieten der voorhoede was. perfecter en daardoor doeltreffender. De roodbyoeken zagen den bal verschillen de malen of rakelings over of rakelings naast of net tegen den paal gaan! Voor de pauze slaagden de B.K.C.'ers er in een 30 voorsprong te bereiken, dank zij de schotvaardigheid der voorhoede, waarin wij o.m. Anton Block opmerkten. Het veldspel der gasten was echter niet het meerdere. Over het algemeen, vooral in het laatste half uur, gaf Wieringerwaard den toon aan. Weldra kon de stand dan oolé worden gere duceerd tot 23. Toen echter bij een door braak der B.K.C.ers gescoord werd, was het pleit beslecht. Ondanks de verwoede aanval len der roodbroeken bleef de stand 24. Zoo als gezegd, paal en lat waren daarbij be hulpzaam. WxmjdetbpMl Geen harde wind noch stroomen- de regen kon hen deren; zeer goed geslaagde wandelsportdag met Schagen als middelpunt. Ook veel deelnemers van buiten. Van de driehonderd wandelaars valt niemand uit Actieve Heldersche wandelsport- vereenigingen houden den moed erin. Ondanks de meer dan slechte weers omstandigheden is de wandeltocht, georganiseerd door de drie Helder- sche wandelsportvereenigingen „De Jutter", De Düinkanters" en „De Zil vermeeuw gisteren, tweeden Paasch dag, schitterend geslaagd en hoe wel de hoofdleider, de lieer Last drager inderdaad velel ast(M1 te dra gen had, kan hij met zijn slaf niet. groote voldoening op den tocht te rugzien. Van de meer dan driehon derd deelnemers was er... niet één, die uitviel. Allen hebben wind en re gen tot het einde getrotseerd en al len kwamen welgemoed in Schagcn, waar start en finish waren, terug. -v, Wat „Horen ging - Ven den vroegeren mergelwend met zijn oude rot,woningen in het Ueuidel te yeulh.m een SiT mooist^ plekje, ven Zuid Limburg, die tengevolge v.nj^elgr.ving.n zijn verdwenen. nog lacht, ^"^1.^11,0, Een uur voor den start, om negen uur, was het volijverig bestuur in de groote zaal van den heer Igesz reeds druk in de weer om de eerste kaai'ten uit te reiken en toen de trein van tienen de groote stroom deelnemers bracht, kwam men bijkans handen tekort Door een vlotte organisatie kon echter ieder in minder dan geen tijd worden geholpea De deelneemsters en deelnemers waren veie en veelsoortig. Er kwaren kwieke meiskes bij, in flatteerend sportcostuum, overranke jongelingen met wijden broek en-kleurig boe zeroen, bedachtzamer deelnemers in gewoon Zondagsch colbertje met den regenjas over den arm, marechaussees in volle uniform, er waren er die trotsch de eereteekenen van vroeger behaalde overwinningen droegen en er waren er die kennelijk wel es zoo een stukje hadden omgeloopcn. maar wicn dil grootere werk nog vreemd was. Maar aller waren vol goeden moed. Er waren „losse' groepjes, o.a. dames-veteranen van de Scha- ger Gymnastiekvereeniging „Lycurgus", maar ook namen grootere groepen deel, die in clubverband marcheerden. Dat waren De Düinkanters van Den Helder (35 man), De Zilvermeeuwen van Den Helder, T.O.P. van Wormer, de Kaaskoppen van Alkmaar en O.K.V. van Oostzaan, waarvan de meestt deelnemers de 35 K.M. liepen en verder ds jeugdgroepen van De Düinkanters, Den Hel der, de.Kruisvaarders, Schagcn en de meii jesclub van de Ned. Herv. Kerk, Schagen. .1 De parcoursen waren als volgt: 20 K.M. Start Igesz, r.a. de Hoep. r.a. rich ting Haringhuizen bij de gasfabriek r.a, steeds rechtuit, daarna l.a. Bonkelaarsdijl over 't spoor, Tjalewal, r.a. richting Sch$ gen (pl.m. 12 K.M.) Rust. Igesz. 't Noord, l.a. om de haven. Laefrj dijk, Schagerbrug, r.a. Nieuwewèg richting Schaven (pl.m. 8 K.M.) 35 K.M. Start Igesz, r.a. Hoep, l.a. de Nat .t Wad, richting Oudesluis, l.a. over spoor, Ruigeweg. Schagerbrug. l.a. Nieuwe weg, l.a. de Loet. Heerenstraat (pl.m. i K.M.) Rust. Igesz, l.a. Heerenstraat, De Wiel, l.a richting Valkkoog, l.a. d ijk volgen lang] Groenveld tot Tolken, l.a. over 't spooi rechtuit tot Vennik, l.a. Nieuweweg, l.a Landbouwstraat. r.a. de Laan, l.a. Ged Gracht, (pijn. 15 K.M.) De deelname aan de twintig kilometer stond open voor personen die don leeftiji van 12 jaar bereikt, hadden, aan de vijf en dertig kilometer voor personen boven 16 jr De pas werd er direct flink ingezet en gehouden, want hoewel niet op tijd wen gestart en bij terugkomst geen tijd weri opgpnomen, zullen de meeste deelnemer een goed gemiddelde hebben gehad. Een kranige prestatie leverden drie leden van De Zilvermeeuwen, de heeren Bakker, Kel der en Ketner. die eerst van Don Hel der .kwamen wandelen, daarna de vijf en dertig kilometer liepen en toen per lijn twee gemoedereerd maar weer naar de Jut terstad terugmarcheerden. Kranig zijn ooi zeker de prestaties van den oudsten deel nemer, den 64-jarigen heer Schutte, die me zijn maat Geertsema de 35 K.M. aflegde ei van de jongste deelneemster, de 11-jarigi Corrie Kramer, die de 20 KM met voed ge volg voor haar rekening nam. Tegen Jiai vier waren allen weer behouden .thuis" ei nam de hoofdleider, de lieer Lastdrage het woord. Ik wist niet. aldus de hee Lastdrager, dat ons zulk weer te wachte stond, toen wij begonnen en U zult bet ooi niet geweten hebben, anders was U niet ge komen. Maar de wandelaars zoude: geen goede sportmensehen zijn als deze in leiding, overigens waarschijnlijk wel scher send bedoeld, niet met levendig protes was ontvangen. Meer genoegen wekte d< mededecling dat er niet een uitvaller wai Er is. aldus vervolgde de heer Lastdrager deelgenomen door menschen van alle leefti den, door meisjes, door jongens, door man nen en door gehuwde vrouwen. En ik ve loof dat niet alleen is gewandeld om dl herinnering, maar ook met genoegen. Eer genoegen is het vandaag, ondanks het mist rabele we>er geweest, niet in de laatst! nlaafs door de uitstekende zorgen van den heer Tgesz en zijn staf. die ziin zaal gehee belangeloos beschikbaar stelde. (Luid ap plaus). Dank breng ik ook aan het Roode Kruis dat natuurlijk vandaag op slachtoffers loei de maar weinig kans kreeg. (Gelach) Danl' aan de Pers en dan natuurlijk en zeker niet in de laatste plaats aan de wandelaar zelf. .Tong en oud liep vandaag langs 's Hee ren wegen: vrij, frank en fier. Daarna gin) spreker over tot het bekend maken der prij zen. Bovengenoemde grootere groepen ver wierven alle de vereenigingsprijs. de twe extraprijzen, beschikba'ar gesteld door dei heer Barbanson te Haarlem werden ver deeld tusschen de jeugdgroep van de Duin kantors Den Helder en de Kruisvaarder) Schagen. Vriendleijke woorden sprak de lieer Lastdrager tot de bevolking van Schagen in haar geheel. Schagen, zei hij, staat thans in het middelpunt van de belangstelling der evacué's en na dezen dag zal Schagen bij ieder wandelaar weer in prettige herinnering blijven. Ik ben een rechtgeaard Jutter, riep de heer Lastdrager uit, maar kan verkla ren hier in Schagen steeds wei-kom te zijn geweest. Ik geloof namens velen te spreken wanneer ik Schagen daarvoor dank en zeker zal den Helder zijn poorten wijd openen voor de bevolking van Schagen wan neer hun mocht overkomen, wat wij meermalen hebben moeten meema ken. (Applaus). De heer Luker, bondsofficial deelde een en ander mede omtrent een te houdei avondvierdaagsche in Juni, waarvoor Anna Paulowna in den kop van Noordholland i' uitgangspunt is gekozen, vooral met h oog op de vele evacues-rijkswerklicderi. Men zal dan vier avonden twintig kilometer wandelen om de schoonheid van de natuur op het platteland te leeren kennen. De heer Luker stelde een propagandaavond te Scha gen in het vooruitzicht. Hierop komen wij t.z.t. nader terug. Resumeerende: een dag welke geheel1 aan zijn doel: de wandelsportliefhebbeR uit Den Helder hij elkaar te houden heelt beantwoord. Een bewijs dat de immer zoo actieve wandelsportvereenigingen uit Den Helder nog als een rots in de branding staan, dat zij alles doen wat zij kunnen om hun mooie sport hoog te houden. Onze hulde aan de organisatoren van dezen daft

Schager Courant | 1941 | | pagina 8