Be lieer Kronenburg Zuster Meurs neemt officieel afscheid Raad Oudkarspel vóór kinderbijslag Kerk- en Dergmeer .Woensdag 16 April 1941 Tweede blad BROEK OP LANOENDIJK. band met de kosten en het verkrijgbaar zijn van de materialen. Er wordt ook nog de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid het water 's winters er tweemaal uit te halen. Degenen die an ders varen rullen misschien wel een oplos sing kunnen vinden door bijv. wat rails te leenen van een der andere ingelanden. Het is in aller belang. Men besloot in Haarlem inlichtingen in te winnen over de voorgeschreven afschrij vingspercentages enz. Als dat gunstig is zal men komen met een voorstel een tweede molen aan te schaffen, voor het andere pol dert je. Besloten werd, behoudens goedkeuring van Ged. Staten de molen van De Waal te laten plaatsen. ZINGENDE IN DEN REGEN! Een vroolijk groepje dames van „Lycurgus", Scha* gen, start voor de wandeltocht tweeden Paaschdag door de Heldersche vereenigingen uitgeschreven. (Foto Fred. Groot). WETH. BAKKER EN DE HEER KALVERDIJK TEGEN. Waarom zijn de landhuren wel en de rente van de tuinders* credieten niet betaald? De gemeenteraad vergaderde gisteravond ten raadhuize, onder voorzitterschap van burgemeester A. J. Wijnveldt, tevens secre taris. Aanwezig alle leden behalve de heer C. Borst om de bekende redenen. Na opening der vergadering volgde vast stelling der notulen. De voorzitter deelde mede, dat de wijzi gingen van de veldwachtersverordening zijn goedgekeurd. De beslissing t.a.v de gemeentebegrooting 1941 is uitgesteld, deelden Ged. Staten mee. B. en W. werden gemachtigd de noodige uitgaven te doen tot maximum 50#/o van de voor 1940 toegestane bedragen. Voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verslag van het Middenstandsborgstellingsfonds werd me degedeeld, dat uit deze gemeente 7 aanvra gen, behandeld zijn. Hiervan' zijn drie toe gestaan en drie afgewezen. Eén aanvra ger heeft zich teruggetrokken. Werkloozen moeten zich straks In Alkmaar melden. - Van den agent, der arbeidsbemiddeling hvas ingekomen het verslag over 1940. De ^voorzitter deelde mede, dat de agentschap pen zullen worden opgeheven, omdat de aan het rijk komt per 1 Mei. Er zullen nu gewestelijke burcaux komen. Deze gemeente komt onder het bu- te Alkmaar te ressorteeren. Men zal na 1 Mei in Alkmaar moeten aanmel den, wanneer men werkloos wordt. Van Ged. Staten was het bekende vej^, zoek aanwezig om advies inzake de kin dertoelage aan burgemeesters, secretaris sen en ontvangers. De meerderheid van B. on W. is voor toe kenning van kindertoeslag, het college is niet eenstemmig, dit keer, deelde 3c voor zitter mede. ,j. Wethouder Bakker zeide, tegen deze bij slag te zijn. De oorlog kost veel geld en nu dit-weer. Het schijnt wel niet op geld aan Ïe komen. Spr, vroeg zich af, waarom de burgemeesters. die veelal nog goedbetaal de nevenfuncties hebben nog een hooge moesten hebben ook. De heer L. Kalverdijk stond er niet. sym pathiek tegenover. Het gaat meestal orn ambtenaren, die een goed salaris verdie- Inen. De arbeiders krijgen de geringste toe slag. En die hebben het juist noodig. Zoo'n ""groot verschil is niet goed te keuren. IOok de heer Kaan had bezwaren. Het is weer een van die regelingen die alleen van toepassing is. op de loontrekkenden. De vkleine zelfstandigen vallen er weer bui Het is een eenzijdige regeling. De heer P. Rijper was het wel eens met de heer Kalverdijk opmerkte over de onbillijkheden van de regeling. Noch was hij voorstander van kindertoeslag. De voorzitter heeft er in zijn beantwoor- van verschillende sprekers op gewezen, dat men deze zaak niet moet heoordeelen naar de plaatselijke omstandigheden. De salarissen van deze functionnarisscn, zijn daar. waar de betrekkingen gescheiden zijn "vvel wat' schriel. Ilij zeide voorts, dat in dzeven provinciën van ons land reeds de kin- iderbiislagregeling geldt. Met de stemmen van de heeren Bakker .jen Kalverdijk tegen, werd na nog eenige in tweede instantie, besloten, gunstig advies uit te brengen. B. en W. stelden voor, een bijdrage be- te stellen ten behoeve van steun- verletninij B voor 1941. Er waren gemiddeld 10 werklooze arbei ders en 18 B-tuinders in de trekperiode. Aangenomen. Dc rente der tuinderscredieten. Verder stelden B. en W. voor, het aandeel der gemeente (30 in de over 1910 door voorschotnemers schuldig gebleven rente van in 1931 aan tuinhouwers verleende voor schotten. te betalen. Het gaat om een bedrag van f 111.60. Waarom? De voorzitter mérkte op, dat B. en W. er teleurstellend over zijn, dat er niet meer ren te betaald is. Het seizoen was toch lang niet slecht geweest. Dc landhuren zijn wel alle maal binnengekomen. Men moet deze zaak eigenlijk zien als een eere-zaak. Tegenover degenen, die er in 1931 geen gebruik van heb ben gemaakt is het onbillijk, dat men nu de gemeente voor de rente laat opkomen. Ter vergelijking deelde spr. mede, dat in 1939 het door de gemeente betaalde bedrag f 163.20 w*as, het jaar daarvoor f 151.20 en in 1937 f212.99. De heer Rijper zou gaarne zien, dat de ge meente deze menschen nog eens aanschreef om betaling. De heer Kalverdijk merkte op, dat de Boe renleenbanken reeds hun best hebben ge daan. De voorzitter bleef'het vreemd vinden, dat de landhuren wel en deze rente niet be taald is. De heer Kalverdijk meende: dat de Pacht wet hier wel als de stok achter de deur zal gelden. Men moet nu niet denken dat het jaar zoo goed is geweest als de voorzitter zegt. Er is veel minder geteeld en de opbrengst niet zoo hoog. Besloten werd, het aandeel der gemeente te betalen.. Aan de orde kwam hierna de vaststelling van de rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon over 1940. Dezestaat op een totaal van f 14368.31. De lieer Bommer rapporteerde dat de re kening in oftle was bevonden. De voorzitter gaf nog een toelichting. Deze rekening moet kloppend worden gemaakt, daarom is 't subsidie met f 185,62, het eigen lijke nadeelige saldo, verhoogd. Het gemeentelijk subsidie is nu f 12685.62 geweest. Daarna sluiting. besluiten tot windmolen hulpbemaling Gistermorgen vergaderde het bestuur van den polder Kerk- en Dergmeer in het café van den heer C. Vis te Öudkarspel. In verhand met de belangrijke agenda, de aanschaffing van een nieuwe bemaling, was een flink aantal ingelanden aanwezig. D,e voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz. open de de vergadering met welkom. Het oog was gevallen op een Amerikaan sche windmolen. Men heeft aanbiedingen van den heer De Waal te Noordscharwoude en van den heer Heeman te Schoort. Deze nieuwe molens zullen moeten worden beschouwd als hulpbemaling. Een der le verahciers heeft de benoodigdè materialen voorradig, de ander zal er zijn best voor doen De heer Vlam was cr voor dat er iets kwam en dan moet het met wind gebeuren. Mei olie is men zekerder, maar daar gaat het nu niet om. De heer IJ. Kaan vroeg of de windvang van de molens met vier wieken niet min der is dan met een „roos". De voorzitter antwoordde dat de windmo len met vier wieken ook veel windvang heeft De heer L. Kalverdijk zeide, dat het ren dement zeer weinig verschilt. Een molen met een giewgauw. Verscheidene heeren hebben hierover nog het woord gevoerd, waarhij voor en tegen van de heide molens naar voren werden gebracht. Het, voordeel van de molens van I-Ieeman, een nieuwe constructie, is, dat de molen zelf begint te malen als 't noodig is, het nadeel dat de materialen niet aanwezig zijn. Het voordeel van de molens van De Waal is, dat de capaciteiten hekend zijn. het materiaal is aanwezig, maar het nadeel is dat men veel meer afhankelijk is van don molenaar voor het in bedrijf stellen. Aan de hand van de teekeningen ontspon zich een breedvoerige discussie. De heer Keeman vroeg het advies van den opzichter. De heer Touber zeide de molén van De Waal te prefereeren, de capaciteit is erooteren er wordt 'n erootere waterverplaatsing gegarandeerd. De toren is hooger en de onderhouw van beton, is he ter. De capaciteit van de molen van Hee man is, ongeacht de goede kwaliteiten wel wat te licht voor dezen polder. De heer IJ. Kaan zou, wanneer dc oliepo sitie zoo slecht bleef in heide afdeelingcn do molen willen plaatsen. Hoe staat het met de machines? De voorziter antwoordde dat hét bestuur wel dit voornemen heeft maar één tegelijk. De motor van de Kerkmeer is beter dan die in de Dergmeer. De prijs van De Waal is f 1575.— die van Heeman 1250.—. maar het bestuur wilde niet op dat verschil kijken, als de molen van Do Waal zekerder is. De heeren Kaan, bespreken nogmaals het plaatsen van twee molens tegelijk, in ver COOP. BOERENLEENBANK. Gisteravond' hield de Coop. Boerenleenbank in café De Boer de algemeene--jaarvergade ring. Een honderdtal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz., opende de vergadering met welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den burge meester. De voorzitter heeft den vorigen voorzitter den heer S. Wagenaar, hartelijk dank ge bracht. De voorzitter herinnerde aan de verlaging van spaargelden rente van 2% tot 2% met ingang van 1 April. Dit is een gevolg van de groote toevloed van geld. De schuld aan de Centrale Bank, per 1 Januari nog f30560is nu omgezet in een vordering van ongeveer f 5000. Als de toevloed van spaargeld nog aan houdt, zal men per 1 Juni nog eens maat regelen moeten overwegen. De aftredende heer S. Wagenaar, bestuurs lid, werd met 86 stemmen herkozen. De heer C. de Groot had 9 stemmen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd de heer K. Slot Wz. herkozen. Jaarverslag en rekening 1940. Bij dfi spaarbank werd ingelegd f 116.347.09 of f 18000 meer dan verleden jaar. Aan spaarders is terugbetaald f 97.668.72, of ruim f 30.000 minder dan verleden jaar. Op de voorschotten is afgelost f 9992.95. Aan voorschotten werd verleend f 8185. Van de rekeninghouders werd ontvangen f 330.858.98, aan de rekeninghouders werd uitbetaald f 305.906.81. Van de Centrale Bank is ontvangen f 209.208.18, aan de Cen trale is betaald f 258.851.13. Voor zwakke posten is afgeschreven f 765, voor het kantoor f 160, en meubilair f 52.48. De totale ontvangsten hebben f 738.579.38 be dragen. Uit de reserve is op de reserve voor dubi euze debiteuren een bedrag van f 515 over gebracht. Van de reserve v. dibeuze debiteu ren werd f 250.afgeboekt. Het winstsaldo over het. afgeloopen jaar is f 118.27. De balans sluit op een eindcijfer van f 312.026.23. Het ledental van de bank was per 31 Dec. 1940 nog 263. Men was be gonnen met 268 leden. Tot plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht werd no. 1 van de voordracht, de heer Jb. Kostelijk (Noord) gekozen met 57 stemmen. De heer K. Kruk Jz. had 42 stemmen. De heeren Jb. Wagenaar (brug) en C. de Groot werden met resp. 79 en 70 stemmen gekozen als plaatsverv. bestuursleden. De voorzitter deelde mede, dat het bedrag der winst wel laag is, maar dit heeft als oorzaak, dat extra onderhoudskosten moes ten worden betaald. De voorz. vestigde de aandacht op de mogelijkheid, om de veilingontvangsten op een loopende rekening bij de Boerenleenbank over te doen schrijven. Men kan dan zijn betalingen ook via de Boerenleenbank doen. Na rondvraag sluiting. Raad Sint Pancras dertig jaar burgemeester Weer herbenoemd. De St. Pan- crasseï* doen wel aan den produc tieslag mee. Ze planten bijna tusschen de tegels van het Koedij kerpad. De samenvoeging van Koedijk en St Pancras aanstaande? De secretaris van „De Tuinbouw" krijgt een standie. De gemeenteraad vergaderde gisteravond ten raadhuize onder leiding van burgemees ter Kroon en burg. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met welkom tot de aanwezigen. Ingekomen was de goedkeuring op de supnletoire begrooting. waarin is verwerkt het bedras van f 9000.—. verkegen uit den vericonp van gemeente-eigendommen. Dit sluit eigenlijk in de goedkeuring van de voorgenomen leeningen, omdat deze posten daarop zijn overgeboekt, merkte de voorzitter on. De goedkeuring is echter nog niet ontvangen. Het onderzoek van de gemeentebegrooting 1941 is nog niet geëindigd, deelden Ged Staten mede. B. en W. werden gemachtigd, uitgaven te doen tot de helft van de voor 1940 *g est el de uilgaven. Weer ingehuurd! De voorzitter deelde mede, met ingarnr van 4 April te zijn herbenoemd als burge meester en op 31 Maart de vereischte eeden te hebben afgelegd in handen van den Commissaris der Provincie. De rijksbijdrage in de salarissen van het onderwijzend personeel is op f 6940.vast gesteld. Het Koediiker nad. Van de gemeente Koedijk is bericht ont vangen. dat zij aan het onderhoud van dit nad in 1910 f 110.22 ton kostr heeft gelegd Hef aantal inwoners was .1990. De totale kosten waren f 312.67. Voor Koedijk is het aandeel f 176.87 voor St. Pancras f 135 80 De hper Jb. Klooslerboer fleide. dat het nad' zeer noodzakelijk nagezien dient te worden. F,r zijn plaatsen, waar de tegels wel 10 c.M. afwijken. Dit is op ons gedeel- te. KORTE PLECHTIGHEID NA AF LOOP DER RAADSVERGADERING Niet zooals in November j.1. bij het afscheid van Zuster Kuilman zijn gistermiddag bij het officieel afscheid van zuster Meurs, bloem rijke redevoeringen gehouden, om dat men dan burgemeester Bree- baart wees daar zelf op in her halingen zou vervallen. Maar toch hadden ook bij dit. afscheid de ge sproken woorden een ondertoon van groote ■waardecring en dank baarheid voor alles wat zuster Meurs voor de patiënten in de Zijpe in het algemeen en voor die in liet Tehuis voor Ouden van Dagen in het bijzonder heeft gedaan. Toen de raadszitting om vijf uur weer werd heropend waren behalve de raadsle- .den o.a. aanwezig mevr. Dr. van Slooten- Niessén, Dr. Boerma, de collega's uit de Zij pe, Zr. Leegwater van „Zuigeliugezorg" en Zr. Boks uit Schagen. Eerste spreker was burgemeester Bree baart, die er op wees, dat er bij alle overeenkomst tusschen het werk van Zr, Kuilman en Zr. Meurs toch één verschil was. De eerste deed alles op de fiets af, de tweede l>ad zich, de luxe veroor loofd haar patiënten per auto te bezoeken. Dat wil niet zeggen, aldus spr. dat Uw prestaties minder waren, zuster Meurs. im mers U had nu meer tijd U aan Uw patiën ten té wijden, veel, zeer veel werk verzette ook U in de stille ziekenkamers. U roerde niet de groote trom, maar dd voortreffelijke wijze waarop. U zieken en behoeftigen hebt bijgestaan hebben ons doen besluiten U njet zonder meer te la ten gaan. Zonder bezwaar zoudt U Uw praktijk nog hebben kunnen voortzetten, wij eerbiedigen echter de redenen, waarom U uw ontslag hebt ingediend. Namens den raad biedt spr Zuster Meurs daarop een fraai divankleed aan, dat in overleg met haar zelf is gekocht Spr. hoopt dat Zuster Meurs van het geschenk nog lang genoegen zal beleven en de tijd in Zijpe als wijkver- De voorzitter: Koedijk heeft er wel eigen land naast liggen, dus behoefde men niet zoo zuinig te zijn als onder St. Pancras. Zooveel mogelijk telen. De menschen gaan er ook zoo krap langs als zij hun land bewerken. Het komt zeker heel nauw aan. De heer Stammes: Ook het eerste brugje aan onzen kant is niet best. De voorzitter zesde toe. hieraan aandacht te zullen schenken. Ziekteverlof. Aan Mej. Dalmeijer, de onderwijzeres aan dc O.L. school is op haar verzoek een maand ziekteverlof verleend.. Tot tijdelijk onderwijzeres is in haar plaats benoemd mej. Zeiler te Bergen. Hef gaat uitstekend met deze tijdelijke onderwijzeres. Felicitaties. Wethouder Van Kampen feliciteerde den burgemeester met diens herbenoeming. Het zal wel de laatste benoeming zijn. Vandaag of morgen <i>ent u zeker al dertig jaar burge meester van onze gemeente. De voorzitter: Inderdaad. Eergisteren, den 13 April was het de dag! Dertig jaar gele den zag de gemeente er heel anders uit dan nu. Die dertig iaar zijn om. ik weet niet waar ze gebleven zijn. Het is niet bekend, wat de toekomst zal baren in verband met de sa menvoeging der gemeenten St. Pancras en Koedijk. We weten niet wie er burgemeester zal worden Vast staat echter wel, dat er voor de gemeente belangrijke dingen te ge beuren staan; snr. verwachtte, dat de samen voeging wel dcor zal gaan. Wanneer het niet ner 1 Mei gebeurt, zal het uiterlijk 1 Juni we' voor elkaar ziln. Algemeene felicitatie volgde. O, DIE SECRETARIS. De heer Jb. Kloosterboer vroeg of er geen adres van „De Tuinbouw" was binnengeko men. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Tb. Kloosterboer: Treurig! We heb ben 't er verleden jaar al over gehad. Het gaat over de zet kool regeling. Tn de laatste vergadering hebben wij er weer over géspro ken, omdat er zefkool staat op een verkeerde plaats'. Wij mogen daar niet tegen optreden. Daarvoor moet eerst een bepaling in de .po litieverordening komen. De heer Stammes zeide, dat er nog meer overtreders zijn. De voorzitter: Een dergelijke zaak moet ook eerst in B. en W. worden behandeld. Zuster Meurs gereed voor de dagelij ksche tocht. (Foto Fred Groot) pleegster doorgebracht bij 'haar in aange name herinnering zal blijven. Namens het Burgerlijk Armbestuur spreekt weth. v. d. Sluijs. Officieel is in de regentenkamer reeds van Zuster Meurs af scheid genomen, maar bij dit nog officieele afscheid wil spr. nogmaals gaarne al dat goede herdenken wat Zuster Meurs voor de ouden van dagen en zieken in het tehuis heeft verricht. U was, aldus spr., niet alleen ambtenares, die haar instructie nakwam, U kwam dagelijks en nam veel zorgen weg. U hebt Uw taak tot onze grootste voldoening verricht. Namens college en personeel is U een theetafel aangeboden. Wij hopen dat het college bij U nog eens een kopje thee zal mogen gebruiken en wenschen U, met groo- ten dank voor alles wat U ons geschonken hebt, alle goeds. Nadat weth. Nannis een kort dankwoord namens de Oudesluizers had gesproken en verklaard had overtuigd te zijn, dat Zus ter Meurs, die gelukkig in Oudesluis blijft wonen, in spoedgevallen haar medewerking niet zal weigeren, was het woord aan Dr. Boerma. Na een hartelijk speechje namens de ver. plaatselijk belang, het Centraal Genoot schap en zich zelf, bood hij Zuster Meurs Hollands Glorie van Jan den Hartog aan. Zuster Kuilman besloot de rij sprekers en preès de samenwerking tusschen Zuster Meurs en haarzelf.. De sprekers hebben ons werk natuurlijk tot liefdewerk verheven, al dus Zuster Kuilman, als collega zal ik dit niet doen. Wij deden slechts onze plicht, met lust, ook uit liefde voor ons vak. Namens de collega's bood Zuster Kuilman een taartgarnituur aan. Met een kort hartelijk woord dankte Zus ter Meurs allen, die tot haar gesproken hadden, in het bijzonder ook de doktoren, die haar zooveel zelfstandig hadden laten doen. Onder het genot van een kopje (echte) koffie en een gebakje (waarvoor de bonnen rechtmatig zijn verkregen, aldus de burge meester), bleven de aanwezigen nog eenigén tijd gezellig bijeen. Het gaat maar niet zoo in eens. De heer Kloosterboer: Dus dan was het toch nog niet klaar gekomen. Maar het ver zoek had kunnen zijn. De voorzitter merkte op dat in de huur contracten voor B. A. en gemoenteland de bepaling is opgenomen, dat de huurders zich moeten houden aan de zetkoolregeling van „De Tuinbouw'.' De heer Kloosterboer: Dat is heel goed, maar wij kiinnen nu niet poliiioneel ingrij pen. Het is jammer. Kindertoeslag Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Daarna kwam de circulaire van Ged. Sta ten over de kinderbijslag aan de burge meesters, secretarissen en ontvangers aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat dit thans voor de gemeente geen financieele gevolgen zal hebben. Het gaat hier dus meer om den algemecnen regel. B. en W. stelden voor te berichten, dat men geen bezwaar heeft tegen de voorgestelde regeling. Zonder eenige besprekingen besloot men conform dat voorstel. Voor de zooveelste keer. De veldwachtersverordening was nog weer eens terug ontvangen van den Commissaris der Provincie, met eenige opmerkingen. De kindertoelage is bepaald op f 60 tot f 70 per kind en per jaar. Dit dient te worden gewijzigd in dier voege dat de kindertoelage tijdelijk wordt vastgesteld op minstens f 75 Ook wordt in overweging gegeven den veld wachter de 6 pet. tijdelijke toelage te ver- leenen, evenals aan het burgerlijke perso neel van de gemeente. B. en W. stelden voor, deze wijzigingen aan te brengen. Aldus besloten. De slagerswinkels 's Maandags middags dicht. Van de alhier gevestigde slagers is een brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld dat in verband met de bindende besluiten van de betrokken organisatie, de sluitings middag voor de winkels en de vrije middag voor het personeel is vastgesteld! Verzocht wordt, een besluit te nemen dat de slagers winkels 's Maandagsmiddags gesloten moe ten zijn. B. en W. stelden voor een verordening vast te stellen, waarin de winkelsluiting voor'slagers op Maandagmiddag wordt vast gesteld. Aldus besloten. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5