]apan en Nederl. Indië Duitsche troepen in contact met de Engelschen Twccdc Is tr nood in Nederland, ja ol neen DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER Zuid-Slavische leger geeft zich over ZWARE AARDBEVING IN MEXICO Verduisteren 8.41 uur VOORTEEKEN VAN OORLOG Een dubbel kopje koffie ««..«mii8!3!!1 Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DONDERDAG 17 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11471. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier'' 4 i Gedeelten van Duitsche troepen, die van de Bulgaarsche westgrens door Servië oprukken, zijn op Grieksch grondgebied in contact ge komen met Britsche troepen. Hoewel de Brit ten zich met sterke eenheden op strategische punten op de berghellingen hadden ver schanst, gelukte het de Duitsche infanterie den vijand uit zijn stelling te verdrijven, zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwapen in actie kwamen. Ondersteund door het vuur van de artil lerie drongen stoottroepen tot in de voorste linies en sloegen een bres voor het optre den van het gros der troepen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zijn stellin gen verdreven en de doortocht door een be langrijke wegengte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaronder pio niers uit de Midlands, Australiërs en talrij ke leden van de Nieuw-Zeclandsche divisie werden binnengebracht. De buit aan wapens en munitie is aanzienlijk, j Over dit plaatselijk treffen en de aanwe zigheid der Engelschen seint V.P.B. uit Berlijn: Aan het Grieksche front is de oorlog in een nieuwe fase getreden, daar de Engel- sche strijdkrachten zich feller dan tot nu toe het geval was, beginnen te verdedigen. Aan deze veranderde Britsche houding liggen niet alleen zedelijke overwegingen, maar ook mi- litaire feiten ten grondslag. Eenerzijds heeft de Duitsche opmarsch in Noord-Griekenland blijkbaar diep in de terugtrekkende bewe ging van de Britsche troepen ingegrepen, zoodat zij niet verder voortgezet kan wor den en het Britsche leger tot den strijd ge dwongen wordt. Aan den anderen kant is men er te Berlijn van overtuigd, dat een te rugtocht op de schepen in de geheele we reld een voor het prestige der Engelschen zoo nadeeligen invloed zou hebben, dat de strijd de voorkeur verdient boven den terug tocht. Men kan er dus op rekenen, dat het op het Grieksche oorlogstooneel tot een strijd jtusschen de Engclsche en Duitsche strijdkrachten zal komen. Men is zelfs voldaan over de te verwach- f ten meting van krachten en houdt zich er vast van overtuigd, dat zij zal eindigen met het verdrijven der Engelsche troepen uit de zen hoek van het Europeesche vasteland. Na den val van Saloniki hebben de Grie ken met behulp van de Britten een tweede verdedigingslinie achter de rivier de Var- dar betrokken. De Britten betrokken hier van den zuidelijke sector waarvan de hoofd macht gelegen was in den Olypus n.1. van Katerini via Servia, Kozani tot Vivi. De midden sfector der Grieken hield den hoofdweg van Saloniki via Tannitsa tot Vivi bezet, de linkervleugel der Grieken opereert van Florina via Zuid-Slavië tot aan de kust. De Duitschers hebben thans met snelle voorluigeschoven colonnes de Britsche infanterie en pantserstrijdkrach- I ten teruggeworpen en daarbij Ptolemais en Kozani bezet, ten N. van Servia zijn zij de rivier de Vistritsa overgetrokken. De zwar te dikke lijn op de kaart is 't Duitsche ge consolideerde front bij Saloniki: al de plaat sen in de wcermachtsberichten vermeld staan op bijgaande kaart aangegeven. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Het tweede Zuid-Slavische ïe- f ger te Serajevo heeft gecapituleerd en de i wapens neergelegd." Van uur tot uur aldus DNB vermenigvul digen zich de capitulatieberichten van nïeu- we deelen van het verslagen Servische le per. Zes Servische divisies zijn door onder deelen van twee Duitsche divisies vernie tigd en acht generaals, vele officieren en 50.000 man in gevangenschap gevoerd. Toestand in Joegoslavië is slecht. Reuter rneldt, dat volgens een te Londen ontvangen inlichting, de toestand in .Toego- slavië slecht is. Het gesloten verzet hééft opgehouden en de krijgsverrichtingen heb ben den vorm van een guerilla:oorlog aan genomen. De toestand in Joegoslavië kan niet meer al te optimistisch beoordeeld worden. Er bestaat geen hecht aaneenge sloten Joegoslavisch opperbevel meer Dagelijks" neemt de buit in omvang toe, die Duitsche troepen in Servië binnenha len. De vluchtende vijand heeft overal langs de terugtochtwegen onoverzienbare hoeveel heden oorlogsmateriaal achtergelaten. Pant serwagens. motorfietsen, auto's en vracht auto's. tractors, munitiewagens, met paar den bespannen voertuigen zijn bij duizenden tegelijk buitgemaakt. Op verscheidene plaatsen zijn uitrustingsstukken van aller lei soort in Duitsche handen gevallen, b.v. uniformen, geweren, infanterie- en artille riemunitie. Ook paarden en muildieren zijn buitgemaakt. Een aanzienlijk gedeelte van bet oorolgsmateriaal en de uitrustingstuk ken bevindt zich nog in goeden bruikbaren staat. Gegevens uit de officieele rap porten der Ned. regeering van vóór 10 Hei 1940. Nu de Wintertiulp Nederland het einde harer eerste zoo bewogen werkperiode tege moet ziet, wil zij het Nederlandsche volk in lichten omtrent de door haar opgedane er varingen betreffende den nood, die in Ne derland wordt geleden. Boven deze mededeelingen is als titel ge plaatst. is er nood in Nederland, ja of neen? Hierop geven de ervaringen van de W.H.N. een duidelijk antwoord: ja, er heerscht een nood, die onduldbaar geacht moet worden. De hier volgende gegevens mogen dit ant woord verduidelijken. Wanneer wij allereerst eens overzien op welk levenspeil de bevolking van Nederland zich bevindt, dan krijgen wij een aardige voorstelling door de gegevens over de in komstenbelasting. De volgende cijfers, dit zij nadrukkelijk vastgesteld, betreffen alleen diegenen, die belasting betalen, dus een in komen hebben van f 800.of meer. De mees ten dezer belastingbetalers onderhouden uit ditzelfde inkomen een gezin, terwijl degenen met een inkomen van beneden f 800.dus dit is een maandverdienste van minder dan f 68.hier niet onder vallen. Eveneens zijn hierin niet begrepen de ondersteunde werk- loozen, die immers geen belasting behoeven te betalen en andere categorieën armlasti gen. In dezelfde perioden als waarover on derstaande inkomstencijfers gelden, nl. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938, waren gemid deld 362124 ondersteunde werkloozen en bij werkverruimingen geplaatste werkloozen ingeschreven. Inkomstenbelasting 1 Hei 1938 tot 30 April 1939. Inkomens vóór kinderaftrek. 47.18 pet. of 643649 personen verdienen van f S001400; 27.07 pet. of 369295 personen verdienen van -f 1400—2000; d.i. tezamen 74.25 pet. of 1.012944 personen met minder dan f 2000.13.46 pet. of 183599 personen verdienen van f 2000—3000, dus 87.71 pet. of 1.196.543 personen verdienen f 3000.of minder. Hieruit leeren wij, dat bijna de helft aller belastingbetalers met de van hen afhankelijke personen moeten leven van een inkomen van tusschen de f 800.en f 1400. ruim 27% aller belastingbetalers moeten met de van hen afhankelij ke personen leven van f 1400.tot f 2000.- Wanneer men deze beide groepen samenvoegt, ziet men, dat 75% aller Nederlandsche belasting betalers een inkomen van minder dan f 2000.hebben. Bijna 14% ver dienen dan nog eens van f 2000. tot f 3000.zoodat 88% minder dan f 3000 en ruim 12% meer dan f 3000 verdienen. Met deze getallen voor oogen willen wij nu de volgende gegevens nauwkeurig aan schouwen. Een officieel onderzoek naar de gezinsuitgaven van personen die minder dan f 1400.— verdienen, toont aan, dat de ze gezinnen in doorsneeop de volgende wijze hun gelden besteden: Voeding f 491,huishuür f 180.wo ning f 127.kleeding en schoeisel f S7. belasting f 16.ontspanning f 19.ont wikkeling f 16.diversen f 187. De gemiddelde gezinsgrootte is 4.93, dus bijna 5 personen. Van deze bedragen moe ten dus 5 personen leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voeding besteed wordt, dan is dit 99.50 per jaar en dus per dag f 0.27 per gezinslid. Het gemiddelde tekort per week bij deze gezinnen is 54 ct. De toestand der werkloozen. Over het door den minister van sociale zaken in de Tweede Kamervergadering van 5 Maart 1936 toegezegde onderzoek bij werk loozen-gezinnen meldt het uitgebrachte rap port: 700 werkloozen-gezinnen uit het geheele land, in allerlei omstandigheden levende, zijn onderzocht gedurende alle seizoenen. De samenvatting der 700 gezinnen is zooda nig, dat de onderzoekingscommissie den mi nister kan verzekeren, dat zij de geheele stand onzer werkloozen vertegenwoordigen. De kostwinners dezer gezinnen zijn nage noeg geheel op steun of werkverschaffing aangewezen en beschikken niet over gezins inkomsten. Zij moeten de laatste twee jaar werkloos zijn geweest en op het oogenblik aaneengesloten voor tenminste 6 maanden. De gezinnen staan als ordelijk en net bekend. De gemiddelde grootte der gezinnen bedraagt ten naastebij 6 personen, man, vrouw en 4 kinderen. Omtrent het budgetonderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voeding over het geheele land practisch gelijk zijn. Voor de 9 steun tarief-klassen wijzen de budgetten, behalve voor de tweede klasse alle een nadeelig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet worden aangeno men, dat een groot deel der ondersteunden schulden bij leveranciers hebben gemaakt. Vergelijking der budgetten van werkloozen- gezinnen met die van werkenden (met een inkomen van f 1400 of minder per jaar) toont aan, in welke mate het werkloozen-gezin zich bezuinigingen oplegt: 6 aan huishuur 7 aan vuur en licht, 25 aan voeding. 47 aan kleeding en wasch, 52 aan ver zekeringen en 58 aan óverige uitgaven. De uitgaven der werkloozen beperken zich noodgedwongen tot die, welke voor een mi nimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Het gemiddèlde nadeelige saldo bedraagt voor alle klassen 58 ct. per week. De budgettekorten loopen op tot 15.1 pet. Kleinste gemiddelde is 3.1 pet. bij gezinnen met 3 personen. Hoogste gemiddelde tekort is 11.5 pet. bij gezinnen met 10 personen. Er is dus mindere welvaart bij gezinnen met veel kinderen. Op voeding bezuinigt men in de eerste instantie op qualiteit en eerst in de tweede instantie op quantiteit. Bezuiniging op klee ding en wasch met 47 pet. is niet mogelijk zonder de aanvulling van de kleercnkast te verwaarloozen. Als 'n bekend feit mag wor den geacht, dat bij langdurige werkloosheid een onvermijdelijk te kort aan kleeding, schoeisel en dekking ontstaat. De werkloozen zijn noodgedwongen beperkt tot de uitgaven, die voor een minimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Aan de meer normale kos ten van levensonderhoud komt de werklooze niet toe. Tijdens de werkloosheid gaat huis raad en kleeding door niet aanvulling ach teruit. Ook de inkomens heneden f 1400 der werkenden zijn onvoldoende, daar zij een gemiddeld tekort per week van 54 ct. heb ben. Vergelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aannemelijk, dat hierbij ook be grippen van normaal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hon gerlijden boven schulden maken, ge zinnen met hooge voedingscijfers maken veelal alles ondergeschikt aan een ruime voeding. Vergelijking van den budgetairen toestand van groote en kleine gezinnen doet zien, dat de grootere gezinnen zich nog wel de nood zakelijke voeding kunnen verschaffen en ook de meest noodzakelijke uitgaven aan kleeding besteden op dezelfde wijze als de kleinere gezinnen, maar dat de eerstgenoèm- den zich een verder gaande versobering in alle andere uitgaven moeten getroosten en bovendien in grootere schuld geraken. De voedingsuitgaven t.o.v. het geheele bud get bedragen pl.m. 40 pet. bij kleine gezinnen en tot 60 pet. bij de groote gezinnen, met een gemiddelde van 51.7 pet. voor alle gezin nen tezamen. Dit zijn zeer hooge percenta ges, bij werkende arbeidersgezinnen in Am sterdam bedraagt dit niet meer dan 35 pet. Al bestaat over het algemeen de moge lijkheid, dat, dank zij de voor de werkloo zen gedistribueerde levensmiddelen, de voe ding der werkloozen voldoende is, toch is in 24 pet. van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen (het overeenkomstige cij fer bij de werkende bedraagt 6 pet), terwijl de ca, fe, eiwit- en vitamine a-voorziening bij resp. 31. 26, 20 en 10 pet. van de gezinnen beneden de door de commissie gestelde nor men blijft. Ongunstige beïnvloeding van bestaande tuberculose door lage welvaart is waargeno men. Het platteland. krachtige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft het Japan- sche nationalistisch dagblad „Ko- koemin Sjimboen". •Het blad zegt verder, dat minister-pres- dent Konoje verklaard heeft, dat de ont wikkeling van Japan in zuidelijke richting zuiver economisch en derhalve vreedzaam is, doch helaas maken de economische on derhandelingen met Nederlandsch-Idië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Manilla zijn de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië alleen maar slechter geworden. Dit fedt eischt, gezien Ernstigste catastrophe ooit in de Mexicaansche geschiedenis voor gekomen. U.P. meldt aan zijn bladen dat nit de berichten over de aardbevingsca- tastrophe die een reusachtig gebied tusschen de Stillen en den Atlanti- schen Oceaan heeft geteisterd, blijkt dat dit de zwaarste ramp is, welke in de Mexicaansche geschiedenis is voorgekomen. Voortdurend komen draadlooze verzoeken om hulp uit ver uit elkander liggende ge bieden in Mexico binnen, die verhalen over zware aardschokken, vulkanische erupties, boschbranden, die door gloeiende lava wer den veroorzaakt, over verwoeste steden en dorpen. Door deze ramp werden de volgende staten getroffen: Colima, Dalisco, Mexico, Guana- juata, Tiaxoala, Puebla, Michoacan. Aguas Calientes. Guerrero en Vera Cruz. De aard schokken duurden den geheelen nacht door. De gouverneur van den staat Colima tele grafeerde. dat het grootste deel van de stad is vernietigd en-dat een aanzienlijk deel van de bevolking werd gedood. De overlevenden zoekgn vertwijfeld onder de puinhoopen naar hun familieleden. Onder de tot dusverre ge borgen lijken bevinden zich die van den mi litairen commandant van de stad Colima generaal Galindo en zijn stafchef, Chavez Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 36 uur Op grond van „buitengewone omstandig heden" heeft de Gouverneur-Generaal van. Nederlandsch-Indië volgens U.P. een com missie voor coördinatie van de Nederlandsch. Indische metaalindustrie in het leven ge roepen. Het zal, naar verklaard werd, het doel van deze commissie zijn, autarkie bij de fabricage van bepaald oorlogsmaterieel te scheppen. Naar verluidt heeft de leiding van leger en vloot allen metaalbewerkers medegedeeld dat zij zich voor den arbeidsdienstplicht in de betrokken bedrijven moeten laten in schrijven. die beiden omkwamen, toen de infanterie- kazerne instortte. De vulkaan Colima is he vig in werking en werpt asch en gloeiende lavastroomen uit zijn krater, waardoor reus achtige boschbranden worden veroorzaakt. De overlevenden brachten den geheelen nacht onder den blooten hemel door. Velen knielden voor de ruines der ingestorte ker ken en baden. Het stadje Coalsoman, in de nabij heid van Colima, dat 6000 inwoners telt js geheel verwoest. Bijzonderhe den ontbreken echter bijna geheel, daar de getroffen gebieden feitelijk van de buitenwereld zijn afgesne den. Volgens berichten uit Guadalajara, de op een na grootste stad van Mexico, liggen on der de puinhoopen van de dorpen Tuxpan en Zapitilo honderden dooden. Door aardverschuivingen ten gevolge van de aardbeving, ziin volgens spoorwegbeamb ten een groot aantal spoorweg- en rangeer stations vernietigd. Overal in de getroffen gebieden is het spoorwegverkeer verbroken, zoodat het zeer moeilijk blijkt de noodzake lijke reddingscolonnes uit te zenden. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat de vul kanen Orizaba en Cofrede Pretote eveneens hevig in werking zijn. De door deze vulka nen aangerichte schade en het aantal slacht offers zijn nog niet bekend. President Camarho heeft persoonlijk de leiding van de reddingswerkzaamheden op zich genomen. De autoriteiten werken sa men met het Roode Kruis en alle voorbereid selen worden getroffen, om de geteisterde gebieden zoo snel mogelijk hulp te verlee- nen. Voortdurend verlaten vliegtuigen de stad Mexico, met artsen, ziekenverpleegsters medicamenten en levensmiddelen voor deze gebieden. Wat het platteland betreft, speciaal de kleine boerenbedrijven, het volgende: Duidelijk kan men vaststellen, dat men behalve in de kleistreken in het noorden en westen van ons land, op de zand- en veen gronden in Oost- en Zuid-Nederland om en onder het minimum leeft. De vrouw op het kleine boerenbedrijf heeft een dubbele taak, in het bedrijf en in het gezin. De geringe middelen voeren ondanks hard werken en soberheid tot schulden. De beschikbare woonruimte is veelal te klein. Vloeren, drempels, raamkozijnen daken maar ook muren toonen ernstige gebreken en zijn met onbewoonbaarheid in overeenstemming te brengen. Ondervoeding werd bij kinderen uit groo te behoeftige gezinnen geconstateerd. Boven dien kunnen door gebrek aan middelen meestal geen voorzieningen worden getroffen tegen ziekte overlijden, invaliditeit, ouder dom en dergelijke gevallen. Warm ondergoed ontbreekt vaak. Boven dien is de slijtage groot. Zakjes voor ver pakking van meel rijst en kippenvoer wor den vrij algemeen gebruikt voor het maken van onderkleertjes. Bij de kinderen moet vaak 's avonds de kleeding worden gewas- schen, opdat zij den volgenden dag naar school kunnen gaan. Vaak worden zij uit kerk of school gehouden wegens te groote slijtage van kleeding en schoeisel. Men ver zuimt naar een zuigelingen-consultatiebureau te gaan, daar men zich schaamt voor de kleertjes van de baby. Afgedragen kleeding wordt vaak als ondergoed gebruikt, terwijl niet ieder kind steeds verschoond kan wor den. De toestand ten aanzien van schoeisel is gelijk aan die van onderkleeding. De toestand der bedden is vaak allerbedroe vendst. Bij gebrek aan behoorlijke matrassen en dekens, slapen ouders en kinderen vaak op stroo, bedekt met lompen en met van ou de zakken gemaakte dekens. Ziedaar een beeld van den toestand hier te lande zooals die voor den tienden Mei was. „Tokio moet een krachtige hou ding aannemenzegt Japansch blad. „Het is absoluut noodig, dat Japan tegenover Nederlandsch-Indië een HET JAPANSCH RUSSISCHE NIET-AANVALSP ACT. Het invloedrijke Chineesche blad „Kuo^ min SJinwen", dat in Sjanghai verschijnt, schrijft in een commentaar op het Japansch- Russische niet-aanvalspact: Wij gelooven, dat het neutraliteitspact een voorteeken is van een oorlog in den Stillen Oceaan, maar wij gelooven niet, dat deze oorlog zoo dicht op het sluiten van dit pact zal volgen als de Europeesche oorlog volgde op het Duitsch-Russische nietaanvalspact Haar van surrogaat. Naar wij vernemen, zou het in de bedoe ling ligen, bij de aanstaande distributie van het standaardkoffiesurrSgaat, welke wij reeds hebben aangekondigd, het rant soen te bepalen op het dubbele van het huidig^ koffierantsoen. van het standpunt der consolidatie van het Oost-Aziatische groote economische gebiedi een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Neder land, Nederlandsch-Idië zich geheel en al aan Engeland gebonden voelt, dat verder Engeland en de Vereenigde Staten in Ba tavia tegen Japan manoevreeren. Neder landsch Indië voorziet Engeland reeds van de belangrijkste grondstoffen van scheeps ruim te. Engeland en Amerika trachten bo vendien van Nederlandsch-Indië een mate riaalbasis te maken en den handel te mo nopoliseeren. Bovendien is Nederlandsch- Indië er toe gedwongen om den uitvoer naar Japan te staken onder het voorwend sel dat deze uitgevoerde goederen naar Duitschland worden doorgestuurd. COÖRDINATIE VAN INDIE'S METAALINDUSTRIE. Streven naar autarkie bij jabrl* cage van bepaald oorlogsmate rieel.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1