handelswaar Berlijnsche staatsopera VERWOESTING Menschen geen meet DB Fiscus' oogst was rijkelijk Noodwoninqao fc ROTTERDAM De inlevering van radio toestellen door joden Tuinbouwnieuws per radio Baron de Wijkerslooth veroordeeld Geweste'ijke arbeidsbureaux inplaats van arbeidsbeurzen BUREAUX «AAR GEEN BUREAU CRATIE. UITBREIDNG DER WERK VERSCHAFFING. „Ook voor den kleermaker van vijftig jaar, die geen schop vast kan houden, moet werk worden gezocht." Bij de opening van den cursus voor direc teuren der gewestelijke arbeidsbureaux, heeft de wnd. secretaris-generaal van het depar tement. van sociale zaken, Ir. R. A. Venvey, een rede uitgesproken over de taak van liet rijksbureau. Nederland zoo begon spr. zijn uiteenzetting gaat op den komenden 1 Meidag een nieuwen grooten stap doen op liet gebied van de organisatie van den ar beid. 'De toestand op het gebied der arbeidsbe middeling vóór 1914 was volstrekt onvoldoen de. Hier en daar bestond weliswaar een ge-^ meentelijke arbeidsbeurs, maar er was te weinig onderling verband. Op 3 Augustus 191-4 werd daarop de centrale rijksarbeids beurs opgericht, die in 1916 werd uitgebouwd tot den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling. Bedroeg in 1917 het aantal plaatsingen 109.000, dit cijfer was in 1939 gestegen tot 359.000. Het voegt dan ook een eeresaluut te brengen aan de wer kers die in de jaren 191719-40 dit resultaat hebben bereikt. Bij tal van plattelandsgemeenten bestond een groote mate van onverschilligheid voor de zaak der arbeidsbemiddeling, die maar al te vaak als een ondergeschikte neven functie werd opgevat. Naast deze schaduw zijde van de te geringe zeggenschap der cen trale overheid, deed zich dan in de groote gemeenten dikwijls een minder gewenschten invloed van de betrokken wethouders gel- den. Welvaartsverlies. Uit den nood van het heden worden thans op dit gebied nieuwe voorzieningen geboren. Het feit, dat wij zijn afgesloten van onze koloniën en de zeevaart, beinvloedt naar zich laat begrijpen de welvaart en de werk gelegenheid uiterst ongunstig. Daarom moe ten wij ons inspannen tot het bereiken van grootere prestaties dan ooit, opdat wij uit de armoede oprijzen tot nieuwen rijkdom. Een werkloosheidscrisis, zooals wij die geduren de de laatste tien jaren hebben gekend, moet voor altijd tot het verleden behooren. Het feit, dat jaren achtereen honderd duizenden werkloos waren (in den maximumtijd be droeg het werkloozencijfer zelfs 600.000') heeft tot een geweldig welvaartsverlies geleid. Enkele eenvoudige cijfers kunnen hiervan een sprekend voorbeeld geven. Indien men er in slaagt om 200.000 werkloozen zoodanig te werk te stellen, dat de arbeid van elk hunner voor de gemeenschap een gewin van f 500 per jaar oplevert, dan is reeds alleen hiermede een bedrag van f 100.000.000 per jaar gemoeid. Gaal men echter nog een stap verder door een organisatie te scheppen, die den juisten man en de juiste vrouw op de voor hen meest geeigende plaats brengt, dan bestrijkt men reeds aanstonds een veel wij der arbeidsveld, n.1. het 2.000.000 omvattende werkersleger. Wordt hier bereikt, dat iedere werker door een juiste tewerkstelling per jaar een vijftig gulden meer baat voor de gemeenschap oplevert, dan is nogmaals een winst van f 100.000.000 verkregen. Deze cij- fers doen zien, hoe in een reeks van luttele jaren, de schade der werkloosheid, die wel op 1% milliard mag worden geraamd, kan worden ingehaald. Dit raakt echter slechts de materieele zij de van het probleem. Van grooter beteeke- nis mag echter de idecele factor worden ge noemd, die met het herstel der arbeidsvreug de wordt verkregen. Aan den arbeid. De werkloozen moeten nu aan den arbeid, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij in de werk verschaffing. Overigens kunnen wij op het gebied van de organisatie van den arbeid veel leeren van Duitsrhland. Dit wil niet zeggen, dat wij tot een automatische navolging zouden moeten besluiten. Maar in verschillend op zicht. kunnen wij toch met veel ons voor deel doen. met name wat de eenheid van leiding betreft. Eenheid van leiding is in derdaad zeer gewensoht, bij een diversifica tie der methoden, die zich hiërarchisch doorzet en toch. zooveel mogelijk zelfstan digheid aan de medewerkers laat. In Nederland wacht bet rijksarbeidsbu reau echter een bijzonder moeilijke opgave omdat het uitsluitend een vredestaak heeft te vervullen, waarbij het geen militair ar beidsveld tot zijn beschikking heeft, dit laatste was inderdaad in Duitsrhland bet geval, maar toch moeten wij in bet schit terend voorbeeld, dat men ons daar ten aanzien van de organisatie van den arbeid beeft gegeven, een krarhtige aansporing zien om ook in onze eigen verhoudingen een zoo fraai mogelijk resultaat te berei ken. Het woord ..arbeidsbeurs" is bij deze ge legenheid uit het spraakgebruik geschrapt. Immers, hel paal hier niel om handelswaar, doch om menschen, daarom moest het woord „beurs" verdwijnen. Men spreekt dus ook van aewaptellike arbeidsbureaux. Het woord .bureau" maq vooral niet in combinatie worden oebraebt met het achtervoegsel „cratie", want het ligt juist in de bedoeling alle bu reaucratie te vermijden. De taak van het rijksarbeidsbureau beperkt zich overigens niet tot de arbeidsbemidde ling. Reeds in 1916 leefde de gedachte één lichaam te scheppen voor de bestrijding der werkloosheid. Daarvan is echter in 1920 afgeweken, hetgeen als een zeer ernstige fout moet worden aangemerkt. Ware deze fout vermeden, dan zou de ontwikkeling der werkloosheid een gansch ander beloop hebben genomen. Thans is evenwel de zoozeer begeerlijke eenheid van leiding bereikt. Het rijksar beidsbureau heeft deze taak op zich geno men. Daarbij wordt naast arbeidsbemidde ling ook gedacht aan een nieuwe organisa tie van de beroepskeuze, die nog zeer ge brekkig werkt Indien de schoolartsen- dienst tot verdere ontwikkeling kan wor den gebracht, dan zal het voorts mogelijk zijn om van icderen leerling, behalve een verklaring van bet schoolhoofd ook een medisch attest te verkrijgen. Ook zal een arbeidsboek de noodige docu mentatie verschaffen, waardoor de enkeling met meer kennis van zaken kan worden be handeld, terwijl mede een beter overzicht van de mogelijkheden der arbeidsmarkt wordt, bereikt. Tevens ligt het in de bedoe ling de beoordceling van den medicus aan te vullen met de uitkomsten van een psy chotechnisch onderzoek. Voorts zal de een heid van leiding ook doorwerken op het gebied van steunverleening, waarbij, zooals gezegd, een uitbreiding van de werkver schaffing in het voornemen ligt. Einde Maart waren er tegen de 53.000 arbeiders in werkverschaffing. Het aantal gesteunden was een paar duizend hooger Gestreefd moet worden om te bereiken, dat deze zomer SU.00Ü man in de werkverschaffing arbeid zullen hebben gevonden. Ook de organisatie van de industrieele werkverschaffing zal op nieuwen voet moeten geschieden. Voor een kleermaker van vijftig, die geen schop in zijn hand kan houden, dient eveneens passende arbeid te worden gezocht! Oud-minister Goseling overleden In Duitsch concentratiekamp. Op den Tweeden Paaschdag is te Buchen- walde in Duitschland overleden de oud-mi nister van justitie, Mr. C. M. J. F. Goseling. Volgens de Tel. leed de heer Goseling, die 49 jaar oud geworden is, aan hartzwakte. Een acute long- en nierontsteking maakte een eind aan zijn leven. van de GEHEEL UITGEBRAND. De Staatsopera te Berlijn werd. zooals reeds officieel werd meegedeeld, tijdens den laatsten luchtaanval der Engelschen ge troffen. Zij is vrijwel geheel uitgebrand. Niettemin gaat de gastvoorstclling van de Italiaansche Opera te Berlijn door. De voor stellingen zullen thans in het Deutsche Opernhaus te Charlottenburg plaats heb ben. De Duitsche pers zinspeelt er op, dat de verwoesting van de Staatsopera den Engelschen wel eens duur te staan zou kunnen komen, immers deze Staatsopera. die aan den Pruisischcn staat behoort, ge niet de bijzondere bescherming van den Rijksmaarschalk Herman Goering. die, zoo- als men weet. nog steeds minister-president van Pruisen is. Er zal een nieuwe opera gebouwd worden. Of deze op de oude plaats zal verrijzen, staat nog niet vast. Er zal een wedstrijd worden utigeschreven voor nieuwe operaplannen, waaraan uitsluitend Duitsche bouwmeesters zullen mogen deel nemen. De directie van de Staatsopera is thans op zoek naar een geschikt gebouw, waar het vermaarde operagezelschap en het beroemde orkest hun werkzaamheden kunnen hervatten. De verwoesting van de Opera heeft de Berlijners zeer geprikkeld en hen er nog sterker van overtuigd, dat de wereldheer schappij van Engeland moet worden gebro ken. Gebouwen van eenige militaire bctce- kenis waren in de buurt niet aanwezig. Oud-minister Goseling. De heer Goseling behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitschland is overgebracht bij wijze van repressaille- maatregel tegen de internecring van Rijks- Duitschers in Nederlandsch Indië. „Bloemen en Beelden" geopend (Van onzen Haagschen correspondent.) Zuiderpark in kleur en fleur. De tentoonstelling „Bloemen en Beelden" in het Haagsche Zuiderpark is Woensdag voor het publiek opengesteld. Toespraken zijn er niet gehouden. Zonder eenig ceremonieel werden de eerste belangstellenden in den loop van den ochtend toegelaten tot de af gezette gedeelten, waar zich de mooiste bloemperken en de meeste beeldhouwwerken bevinden. Voorloopig duurt deze bijzondere tentoonstelling zes weken. Op het oogenblik bloeien de narcissen en beginnen de hvacin then reeds wat kleur te krijgen. De zon was dezen dag ook voor het eerst aanwezig; wan neer die nu wat van de partij blijft, belooft het Zuiderpark inderdaad een festijn van kleur en geur te worden. Bijzonder fraai zijn het z.g. Villierskopje, de hyacintbenlaan. welke naar den s cxotiscbcn bloementuin leidt, de kleurrijke omzooming van de vij vers en de groepen van beeldhouwwerken tusschen de bloemenvelden. Enkele van deze beelden zijn reeds aangekocht en zullen in het Zuiderpark blijven staan. De Poolsche pers in Londen Antisemitisme. In Poolsche kringen in Engeland valt. volgens de Londensehe courantbcricliten, '11 „verontrustend antisemitisme" waar te nemen. In het te Londen verschijnende dagblad „Jetstem Polagiem" is in de laat ste dagen een aantal artikelen versche nen. die wegens de niet Joodsche tendenz in de Engelsehe hoofdstad opzien hebben gewekt. De opwending is zoo groot, dat de artikelen zelfs in bet T,aeerbuis_ter sprake zijn gebracht en door hef Foreicn Office een verklaring zal worden afgelegd. De „News Chroniele" eischt, dat het Poolsche blad wegens ziïn anti-Joodsche artikelen verboden wordt. Het. standpunt van dit Poolsche blad heeft in Rritschc re- ceeringskringen onru«t gewpkt daar rln nronneanda „diametraal tegenovergesteld is aan de doeleinden, waarvoor Engeland strijdt". BOETEN OP VERKEERSOVERTREDIN GEN IN BELGIë. Bii verordening zijn thans naar Duitsch voorbeeld ook in België met booten ee- naard gaande waarschuwingen voor ver keersovertredingen ingevoerd. Overtredin gen van voorschriften betreffende het ver keer kan in bet vervolg door leden der po litie bestraft, worden met boeten van 5. 10 of 20 francs, waarvoor een rem wordt af gegeven. Door onmiddelliike betaling der hoptn vervalt iedere verdere eereebteliike vervolgine. Alleen wanneer de overtreden onmiddellijke betaling weigert, wordt een aanklacht tegen hem ingediend. Doel dezer maatregel is een grootere verkeerstucht te bewerkstelligen. Beduidend hoogere belasting opbrengst eerste kwaxtaal dan verleden jaar zelfde tijdperk. Blijkens heto verzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart j.1. was aan directe belasting voor den dienst 1941 bin nengekomen f 76.592.366.23 tegenover f 52.4SS.577.66 voor den vorigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. Een meer-opbrengst derhalve van ruim f24 millioen. waarvan echter f 11.6 millioen als winstbelasting binnenkwam, een belasting die in de vorige perinde nog niet bestond. De rest van het voordeelig verschil moet voor het grootste deel gezocht worden in de grondbelasting, die ditmaal ruim f 11 millioen en het vorige jaar slechts f 3.5 millioen opleverde. Vorder brachten de op centen gemeentefondsbelasting dit jaar f 11.1 millioen op tegenover 'f 6.9 millioen vorig jaar-. Tenslotte toont de inkomstenbelas ting met f 33.millioen tegenover ruim f 31.7 millioen vorig jaar een voordeelig verschil van bijna f 1.3 millioen. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loonbelasting met een opbrengst over Maart j.1. van f 11.027.07S.65. De opbrengst over de afgeloopen drie maanden bedroeg niet. meer dan f 1S.S16.147.01, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo vlotte functionneering van dit nieuwe apparaat onmiddellijk na de invoering van dit jaar. 800 stcenen huizen bijna gereed. De gemeente Roterdam heeft na de Mei- gebeurtenissen besloten tot den bouw van ongeveer 1000 noodwoningen. In het laatst van het vorig jaar konden de eerste 188 daarvan betrokken worden. Zijn deze wo ningen va-n hout opgetrokken, do ander S00 zijn van steen en hebben daarom een meer normaal karakter. De eerste stecncn noodwoningen zijn de vorige week gereed gekomen. I11 den loop van deze cn van de volgende maand zullen zij allen betroken kunnen worden. De noodwoningen zijn gebouwd voor ge zinnen, die hun woning door het oorlogs geweld hebben verloren en op eigen gelegen beid niet slaagden in het vinden van een behoorlijke huisvesting. In hoofdzaak voor hen. die naar andere gemeenten werden geëvacueerd, worden door het rijk 1135 stcenen noodwoningen gebouwd in Overschie, Vlaardingen en l.Tsselimonde. Deze zullen ongeveer gelijk tijdig met de Rotterdamsche noodwoningen gereed komen. Verder zullen enkele woningbouwvereen nigingen groote complexen normale wonin gen bouwen. Tenslotte heeft de gemeente besloten, leegstaande particuliere woningen te vor deren en in bepaalde gevallen te huren. Ook deze woningen worden door de huisvestings" commissie verhuurd aan rampslachtoffers. De huisvestingscommissie verleent even eens haar bemiddeling bij het stoffceren en meubileeren van door haar tusschen- komst verhuurde woningen. De belanghcb benden worden daarbij in de gelegenheid gesteld hun woning naar eigen smaak in te richten met behulp van een voorschot op hun schade-uitkeerlng. De samenwerkende Rotterdamsche middenstandsverccnigingen verleenen hierbij hun medewerking. Ook verzegelde en in bewaring gegeven toestellen. Van'bevoegde zijde wordt medegedeeld: De inleveringsplicht van radiotoestellen door Joden geldt voor alle in hun bezit zijn de of hun toehehoorende toestellen, dus ook voor die toestellen, welke zijn verzegeld, op geslagen of op de postkantoren of elders in bewaring zijn gegeven. Verzegelde toestellen moeten in verzegel den staat ton gemeentebesture worden inge leverd. In bewaring gegeven of opgeslagen toestel len moeten worden afgehaald en vervolgens eveneens worden ingeleverd. Gehuurde, als mede huurkooptoestellen, voor zoover deze nog volgens de bepalingen van het contract nog aan den verkooper in eigendom toehe- hooren, moeten aan de verhuurders, resp. verkoopers worden terugbezorgd. De inlevering resp. terugbezorging dient vóór 29 April a s. in onbeschadigden toe stand te geschieden. De inlevering, resp. teruggave-plicht is. zooals wij reeds meldden, niet van toepas sing op aansluitingen op de radiodistributie. Publiek voorgelicht over stand van de oogst en werk van de tuinbouwers. Tusschen den rijksradio „De Nederland sche Omroep" en het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland is overeenstemming bereikt omtrent, regelma tige radio-uitzendingen van en over den tuinbouw. De voornaamste bpdneling van deze uit zendingen is. onder den titel „Wat is er aan de markt?" aan de luisteraars allerlei mpdedeeliniren te doen over de voorzie ning van sToenten en fruit. Aan de huis vrouw zal worden verteld, welke groenten in de eerstkomende dagen aan de markt zullen komen, welke „primeurs" er zijn. hoe de oogstverwarhtingen voor de in gane zijnde teplten zijn. enz. Het publiek zal volledig on* do hoogte worden gehouden van al datgene, wat voor de verbruikers van eroente en fruit wetenswaardig is op het cehied van den tuinbouw. Voorts bestaat, hét plan om binnenkort deze mededeelincon aan fe vullen met des- kundiere adviezen over de bereiding van groenten en 'fruit, de samenstelling van menu's, alsmede over het inmaken en con- serveeren van tuinbouwproducten. Tenslotte zullen deze radiomededeelin- cen de eeleeenheid bieden om het pu bliek in het algemeen in .te lichten over het werk van den Nederlandschen tuin bouw. Opzp voorlichting zal kunnen leiden tot een ruimere waardeerinc voor dep tuin houwnrbeid ep een beter begrip voor het geen in dezen belangrijken tak van onze volkswelvaart omgaat. De radio-uitzendingen van den tuinbouw worden voorloopig driemaal per week ge bonden. te weten on Dinsdae. Donderdag en Zaterdag om kwart over negen uur voor middags. Oud-burgemeester van Hilver sum schreef beleedigende bro chures. De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Utrecht heeft uitspraak ge daan in het geding van den heer B. W. Wit- tewaal te Houten contra mr. L: L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn en in het geding tusschen de steenkolenhan- delsvereeniging en baron de Wijkerslooth do Weerdesteyn. Tn heide zaken was tegen gedaagde, ba ron de Wijkerslooth de Weerdesteyn. een vordering ingesteld uit hoofde van beleedi- cing, subs. uit hoofde van onrechtmatige daad. in verhand met uitlatingen van ba ron de Wijkerslooth in een door hem uitge geven brochure, waarin zoowel de heer Wiffewaal als de steenkolenhandelsvereeni sinc in verhand werden gebracht met de vrijmetselarij. Dp heer Witte waal vorderde een schadevergoeding van 10.000 gulden, nlsmedp een verbod tot het doen van ver dere publicaties on verbeurte van een dwangsom, bij niet betaling waarvan lijf- dwang zou kunnen worden uitgeoefend. De stpenkolenbandelsvereenieinc was ge noemd in een geschrift van Baron de Wij- ersloofh over de vriimetsplarii. waarvan dezp honderd pxemnlarpn had rondge stuurd. Re f5 H.V. achtte zich benadeeld iv dit geschrift te ziin genoemd, vooral dnar lif van schadelijken invloed zou kunnen zijn on de verhouding tot'haar relaties ir bet" buitenland en met name in Duitsch land. De rechtbank heeft, uitspraak doende, de brochure heleedigend geacht en baron de Wijkerslooth Amsterdamsche effectenbeurs Vrij opgewekte locale markt. Wederom vaste stemming. Stijgende koersen. Nederland- sche beleggingen goed prijshou dend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1941 I 4 96i/4-97 97 3/16-97 7/18 Nederland 1940 I 4 99% 9S% Nederland 1940 II 4 96% 96 11/18 Idem met bel fac. 9914 9S% Nederland 1938 3.3% 87%-87% 87-87% Oost Indië 1937 3 903,4 90% Oost Indië 1937 A 3 S9 88 U/18 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 88% 00V2 83 N Holl. '38 II (3%) 3 86% R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 84% 84% 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 92% 92% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 199 199% Ned. Ind Handelsb. A 139 141 Ned Handel Mij. -c.v. A 135% 137% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 127%-130 131%-135% Calvé Delft cv A 76% 77 Centr Suiker Mij. 210 209 Fokker g A 184 185 Lever Bros en Unilever cv.A126%-1303/, 130—136 Ned. Ford 270 260 Philips G BvA. 230-238 243-237 Philips pref. A. 148 153 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 237 235 Kon. Petr. 231%-259 257-2G6 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 117-120 119-124 Java China Ja pan lijn A 150-152 151-157 Kon. N.ed. Sfoomb Mij. nat bez. v. A. 154% 155%-15 Kon Paketvaart A. 247 250 Ned. Scheepv. Unie A. 180%-1S3% 185%-1S9 Rott Llovd A. 145 148%-150^ Stoomv. M. Nederland A. 146 148%-15 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V A. Javasche Cultuur N1SU. Ver. Vorstenl. Cult 457-464 460-468 272 276 262 270 124%-T27 1263,4-131^ TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij cv. A. Senembah 203-202 202%-201 275% 272-278 221 222-226 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 27.5-282 280-285 Ban dar Rubhpr Mij A. 220 220 Deli Batavia Mij. A. 225 220 Koersen Nederlandsch c'earinginstituut Koersen van stortingen op 17 April 1941 Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deenschs Kronen 36,37; Zweedsche Kronèn 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHÜLP^NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO^ VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, 5553. Al« bank der Winterhulp Neder- derland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V„ Amsterdam, Na 877. Ge brengt geluk In veler leven!! veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 250 gulden, alsmede hem verboden voort te gaan met dergelijke publicaties op straffe van een dwangsom van 5000 gulden. Voorts heeft de rechtbank aannlakkinj van het vonnis gelast en den gedaagde in de proceskosten, groot 175 gulden, veroor deeld. Uitspraak doende in de tweede zaak heeft •te rechtbank geoordeeld, dat baron de Wijkerslooth zich schuldig heeft gemaakt aan een onrechtmatige daad en de gevor derde Schadevergoeding toegewezen, als mede ook in dit geval hem veroordeeld in de kosten van het geding, groot 175 guldei

Schager Courant | 1941 | | pagina 2