van de Langendijker Groentencentrale Het 25-jarig bestaan DISTRIBUTIEMAP DISTRIBUTIE-KAARTEN KINDERSPEELGOED! In opgewekte stemming te Zuidscharwoude gevierd VOORZITTER S. DE BOER KZN.: „ALS KWALITEIT NIET MEER BE TAALD WORDT, MOET DE VER ZORGING ER ONDER LIJDEN." Woensdagmiddag werd in de zaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude de 25e algemeene vergadering van de veilings- vereeniging „Langendijker Groenten Centra le" te Broek op Langendijk gehouden. De zaal van den heer Kramer was keurig versierd voor deze gelegenheid, terwijl een groot aantal bloemstukken kleur bijzette aan deze feestelijke vergadering. Het podium was met verschillende tuinbouwproducten georneerd en in een rechthoekig raam, rond om en in het midden met verschillende kool soorten en andere groenten voorzien, werd het 25-jarig bestaan gegemoreerd. Openingsrede. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Voorz. besprak hierna hetgeen in het af- geloopen jaar is gebeurd. Onze hoop. niet in den oorlog betrokken te zullen worden, is niet vervuld. Voor deze streek waren de oorlogsdagen een tijd, waarin weinig pro ducten aan de markt kwamen, maar bij onze buren in Zuidholland wastenen juist in de volle ooest en de glasproducten kun nen maar niet een paar dagen bewaard worden. Het is in die dagen echter wel r-- bleken. dat de menschen, die belast zijn met de regeling voor den export van onze producten, in die dagen het hoofd koel heb ben gehouden en met de grootste voortva rendheid hebben gewerkt, om de export weer op gang te krijgen. Dat is hun in een paar dagen gelukt. Al de arbeid-en moeite, welke die gekost heeft, is niet door ons te overzien, maar het heeft ons buitengewoon gesterkt in de gedachte, dat de voorzitter van het Centr. Bureau met allen die daaraan ver bonden zijn en ook de voorz. en directeur van de Ned. Groenten en Fruitcentrale met het geheele personeel van die instantie, steeds het welzijn van dé tuinders voor ooien houden. Vervolgens besprak de heer De Boer de moeilijkheden met den afzet van vroege aardappelen. Maar het was juist, wat de voorz. van het Centr. Bureau zeide: beoor deel de uitkomsten aan bet einde der cam pagne. Dat einde was goed. door de groote opbrengst zelfs heel goed. Jammer was het, dat een groote hoeveelheid moest worden ingekuild. Ten aanzien van het inkuilen vestigde voorz. de aandacht op de kringerigheid. welke in partijen van bepaalde grondsoort voorkwam. Deze waren ongeschikt voor consumptie. Bij een proef door den heer v. Herwijnen is gebleken, dat dit inderdaad een kuilgebrek is. De voorz. ried aan. de verdachte gronden niet voor aardappelen te gebruiken, want er zullen gerust wel weer aardappelen gakuild moeten worden en dan bestaat de kans. dat deze kringen gen niet volledig door de N.G.F.C. bètaald zullen worden. Hierna besprak de voorzitter de win ter- campagne. herinnerde aan de serieuze be rekeningen. welke de Prov. Commissie uit de Veilingen heeft gedaan voor de prijszet ting van de kool, uien en peen. Deze met een matige ondernemerswinst verhoogde kostprijs is aan de hf.G.F.C. overgelegd, die met de Duitsche inkoopinstanties heeft ov derhandeld. Het geheel is bijna zonder ver andering overgenomen. Alleen van de gele kool was de kostprijs iets verlaagd, in ver band met de tweede teelt. De Commissie vond dit niet juist, omdat de tweede teelt een klein percentage is, dat spoedig ge ruimd moet worden, zoodat deze kool zeer weinig profiteert van de periodieke ver- hoogineen en daardoor niet aan den kost prijs toekomt. Deze zaak is niet direct ver beterd. doch eenige weken later is dit her steld door een keer een dubbele verhooging toe te staan. Wel een bewijs, dat onze be langen in het oog worden gehouden. De maximumprijs tevens minimumprijs was voor ons wel wat bijzonders en wij vrees den dat het niet uitvoerbaar zou zijn, in verband met het kwaliteitsverschil. Het moest echter worden uitgevoerd. Bij het exportgedeelte had men weinig last. hij het binnenlandsche gedeelte was het erger. Na eenige pogingen om te veilen voor het binnenland was men maar besloten, ook 't binnenlandsche gedeelte toe te wijzen, aan de hand van een nuntcnregcling. Er wa ren dus vele moeilijkheden, maar niet al leen door dit systeem. Het is terdeqe ongevallen, dat de kwaliteit niet meer betaald kon worden en daarin school het ge vaar. dat de verzorging er onder zou lijden. Men heeft ge<?n klagen gehad, maar toch wilde de voorz. afspreken, dat wat er ook gebeurt, de kwaliteit en de sorteering hoog gehouden worden. Ook hoopte de voorzitter» dat er voor het binnenlandsche gedeelte een weg gevonden kan worden, dat er nog eenige ruimte in het prijsniveau is. hetgeen in het belang van den tuinder en van den hande laar is. die dan weer. kan 4>°°Pen- wal hem past. In elk geval zullen de maatrege len worden uitgevoerd, dat is zeker, in het belang der gemeenschap. De voorzitter besprak de samenwerking met don exportleider, den beer C. Wage naar Kz.. die ziin werk op uitstekende wijze heeft verricht en wicn voorzitter daarvoor hartelijk dankt. Spr. eindigde zijn rede met de beste wen- schen uit te spreken voor de toekomst. Notulen. Na de openingsrede, die hartelijk werd toegejuicht, bracht de heer W. Muller, als lid van de commissie uit de afdeeling Zuid scharwoude, die belast was niet het nazien der notulen, verslag uit van haar bevindin gen. MEDEDEELINGEN. Van den Plantenziektenkundigcn Dienst was een circulaire ingekomen, waarbij aan wijzingen werden gegeven voor de bespuiting van de kool tegen draaihartigheid. Vóór 1 Mei moet worden opgegeven, hoeveel men van het desbetreffende preparaat wil ont vangen. Opgewekt werd, dat ieder lid dit bij zijn tuinbouwvereeniging tijdig zal doen. De heer I-Icrwijnen deed daaromtrent nog eeni ge nadere mededeeling en technische aanwij zingen. Het jaarverslag van den Secretaris en de rekening van den penningmeester, waarvan wij reeds een uittreksel publiceerden, wer den aldus vastgesteld. Als plaats van de algemeene vergadering 1942 werd Heerhueowaard aangewezen. Plaatsvervanger Broek op Langendijk. FINANCIëN. Namens de betrefende Commissie uit de afd. Zuidscharwoude bracht de heer H. Schrijver verslag uit over de bevindingen betrefende het nazien der financieele reke ning en verantwoording. Alles was in orde bevonden en tot goedkeuring geadviseerd. De ontvangsten hadden f 246.359.27 en de uitgaven f 243.232.55 bedragen. Den penning meester, den heer C. Spaan, werd dank ge zegd voor zijn gehouden beheer. BALANSEN EN EXPLOITATIE REKENINGEN VAN GROEN TEN- EN BLOEMBOLLEN VEILING. AI deze bescheiden werden zonder op- of aanmerkingen door de vergadering goed gekeurd. De balans der Groentenveiling vermeldde in Actief en Passief een bedrag van f 199.345.48 en die der Bollenveiling van f 16.622.43. De exploitatierekening der Groenten veiling vermeldde aan baten f 41.95S.02 met een voordeelig saldo van f 7449.15. die der Bloemhollenvciling van f 5254.77 aan baten en lasten, waaronder afscbriiving van een oude schuld van f 1562.58. Begrooting 1941. Ook deze werd goedgekeurd in ontvang sten en uitgaven op f 31S00. VOORSTELLEN DER AFDEELINGEN. „De Tuinbouw" te St. Pancras stelde voor over te gaan tot opheffing van den ophaal dienst. omdat deze dienst een mislukking is en tamelijk zware finantieele offers vraagt. Door de tegenwoordige buitengewone om standigheden bestaat de ophaaldienst feite lijk niet meer. Wanneer later de vracht vaarders het goed Tiitvoeren, zal deze dienst ook niet meer noodig zijn, zegt liet bestuur in zijn prae-advies. De heer De Vries (St. Pancras) verdedig de dit voorstel nader en lichtte het nog nader toe. De voorzitter hoopte, dat alle leden van de L.G.C. met al hun producten aan de veiling kunnen konnen. zoodat aan alle wenschen zal zijn voldaan. Het voorstel werd bij acclamatie aan vaard. „De West' te Koedijk stelde voor, er bij den wetgever op aan te dringen, de door het Rijk verstrekte rentelooze voorschotten ge heel te annulecrcn, teneinde de betrokken bedrijven in staat te stellen op gezonde basis voort te bestaan. Nu de producten moeten worden afge geven tegen de vasten kostprijs, berekend voor bedrijven die niet overbelast zijn is er alle reden om op annuleering aan te dringen, temeer daar de prijzen der be- drijfsgronden zijn vastgelegd op basis van 10 Mei 1940. waardoor men niet in de gele genheid is, door landverkoop tegen hooge- re prijzen, tot aflossing te kunnen over gaan. Het bestuur is van meening dat. wat af wikkeling .van deze credieten betreft, het den weg is dit in handen te geven van de Prov. Comm., daar deze credieten over de geheele provincie zijn verstrekt. Geheele annuleering zal moeilijk zijn, daar deze credieten aan elk persoonlijk zijn ver strekt, en ook wat afwikkeling betreft, persoonlijk zullen worden behandeld. De heer Butter (Koedijk) verdedigde dit voorstel en trachtte aan te toonen dat an nuleering noodzakelijk is. Het was niet een persoonlijk belang maar een algemeen Hij pleitte er voor, dat de LGC met ande re instanties de zaak tot een gunstig ein de brengt. Ook de heer De Vries, St. Pancras, was een voorstander van annuleering en drong op spoed aan ter verkrijging van een ge- wenscht resultaat. Hij herinnerde aan de debatten in de Tweede Kamer, waarbij werd aangedrongen om f 2.000.000 a fonds perdu. te voteeren voor dat doel. Hij achtte het wenschelijk, dat de standsorganisaties met vertegenwoordigers der West-Friesche gemeenten deze zaak bij de bevoegde in stanties zouden bepleiten. Voorzitter wees er op, dat deze zaak de aandacht der regeering heeft. Tot nu toe is alle inschikkelijkheid betracht. Ieder ge val moet echter op zich zelf worden beke ken. Van algcheele annuleering zonder on derscheid van betrokkenen kan moeilijk sprake zijn. Intusschen wil het Bestuur trachten om in den geest van de bepleite actie te hereiken, wat mogelijk is. Ten slot te wordt het voorstel in dien geest aange nomen, zoodat met de gemaakte opmer kingen rekening zal worden gehouden, Lossen ln het centrum. „De West" te Koedijk stelt voor, het los sen van alle geveilde producten in het Centrum verplichtend te stellen. Het vorige jaar is dit voorstel gewijzigd op advies van het Bestuur der L.G.C., door de woorden (zooveel mogelijk) er tusschen te plaatsen. Dit overleg heeft tot nog meerdere uitwassen aanleiding gegeven, ook na herhaald aandringen van verschil lende zijden, zoodat het nu algeheel door voeren nog meer noodzakelijk is. Het bestuur is overtuigd dat aanneming van dit voorstel voor tuinders èn handel vele voordeelen geeft, daar de verlading dan veel vlugger kan geschieden. Daar de markt haar terreinen en laadgelegenhe- den gratis beschikbaar stelt, brengt dit voor den handel geen extra kosten mee. Het is wenschelijk dat producten voor fa briekmatige verwerking, als witte kool voor zuurkool en andijvie, hiervan wor den uitgesloten. De heer Butter, Koedijk, nam de verde diging van dit voorstel en zijn noodzake lijkheid op aan de hand van de toelichting De heer Stennenberg, Koophandel, wees er op, dat verschillende kooplieden met financieele opofferingen veranderingen en installaties hebhen aangebracht, zoodat hij de wenschelijkheid uit. daarmee bij de beslissing rekening te houden. Voorzitter zegt, dat deze zaak door het bestuur met Koophandel is besproken en daarbij naar voren is gebracht, dat het niet aangaat, dat de tuinders hun produc ten nu hier dan daar moeten brengen. Het laden en lossen moet meer gecentraliseerd gescheiden. Om echter aan sommige be zwaren tegemoet te komen, wil het bestuur met dit tusschenvoorstel komen, om voor partijen tot 2000 kg. niet gecombineerd, toe te staan, dat die rechtstreeks bij de koo- pers lossen. Echter zal hierbij goed worden toegezien, dat het niet tot uitwassen aan leiding geeft. Na repliek werd dit voorstel aldus geamendeerd, aangenomen. De tuinders minder tijdverlies. De koopers maar betalen. „De West" te Koedijk stelde verder voor, de producten die per ander vervoermiddel dan per spoor vervoerd moeten worden en waarvoor niet direct het vervoermidde aanwezig is. direct te doen lossen op het parkeerterrein. Het komt al te veel voor dat men 's morgens al weet dat auto of motorboot om later dón één uur aanwezig zal zijn/terwijl dan ook al vast staat dat dit nog gerui- men tijd daarna zal zijn, waardoor de tuin ders met de lossing moeien wachten en het tijdverlies daardoor veel groofer i.s dan de enkele centen van de voornoemde op slagkosten. Het zal tevens een prikkel voor den handel zijn de vervoergclegen- heid direct ter beschikking te hebben. Het Bestuur is het hier- geheel mee eens. Het is volkomen waar. dat de enkele een ten voor overname niet tegen het enorme tijdverlies van de tuinders opwegen. In verband met een opmerking van den heer Zwetsman. Koedijk, zegt de voorzitter toe, dat het Bestuur zijn best zal doen. dat de zaak zoo goed mogelijk loopt. Aldus aan genomen. Herdenkingsrede 25-jarig be staan. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz. heeft hierna een herdenkingsrede uitge sproken, waarin hij allereerst het ontstaan van de LGC besprak. Op 3 Januari 1916 werd op initiatief van de tuinbouwvereeni ging te Sint Pancras een vergadering bij eengeroepen, waarbij uitgenoodigd waren de tuinbouwvereenigingen te Zuidschar woude. Broek op Langendijk, Koedijk en Heerhugowaard. 'zelfstandige vereenigin- gen die na opheffing van de Naamlooze Landbouw en Handelsvereeniging Langen dijk en Omstreken, welke van 1905 tot 1911 had bestaan, slechts in los federatief ver hand verbonden waren. Op deze vergadering, welke geleid werd door den heer P. Gootjes St. Pancras, werd na enkele besprekingen besloten tot het oprichten van den tuinbouwbond Langeu- dijker Groenten Centrale. Het dag. bestuur bestond uit de hoeren P. Gootjes.voorzitter P. Slot Az., vice-voor- zitter. J. Bouwens, penningmeester en S. Zeeman, secretaris. Als betaalmeester werd de heer W. Dirkmaat gekozen. De betrekking van keurmeester had reeds bestaan sinds 1898. De in functie zijnde keurmeester Jb. Kostelijk Jbz. werd door de LGC aangesteld, later opgevolgd door C. Slot Kz„ die tot 1926 zijn taak ver vulde. Daarna trad de heer Jb. van Die als keurmeester on. Hard gewerkt. Bij Koninklijke goedkeuring op de sta tuten van de LGC werd verkregen op 26 Mei 1916, wel een bewijs, dat er hard ge werkt is. Als eerste taak wachtte het be stuur het verkrijgen van een veiling. Men besloot, te trachten de veiling te Broek op Langendijk te koopen. Deze, bestaande veiling, uit den drang der tijden geboren, was het eigendom van de gemeente Broek op Langendijk en werd geleid door een Comm. v. Beheer, met leden van verschil lende tuinbouwvereenigingen, onder voor zitterschap van den burgemeester van Broek. De raad bleek niet genegen, de veiling te verkoopen, maar wel om die te verhuren onder beding, dat de burgemeester ambts halve voorzitter zou zijn van het marktbe- stuur en dat ook 2 leden van de Koophan del zitting moesten hebben in het be stuur. De huur zou f 800.per jaar moe ten bedragen, terwijl het saldo van de Comm. v Beheer, zijnde f 8721.36, aan de J.GC zou komen Tenslotte werd deze over eenkomst aangegaan, mét deze wijzigin gen. dat. de huur op f 400.— werd gebracht en do 2 leden van Koophandel een advi serende stem kregen. De veiling was dus in het volle beheer der L.G.C. Het ledental groeide. Al lieel spoedig kwam er een aanvrage van den Rijper tuinbouw om alleen de vroege aardappelen op deze veiling te mo gen veilen, hetgeen werd toegestaan. In 1917 trad de tuinbouwvereen. te Hensbroek als lid toe. Wegens drukke werkzaamhe den van den heer P. Slot. de veilingsleider, die veel op reis moest voor de tuinbou- wersbelangen. weed in dat zelfde jaar de heer W. de Geus te Koedijk benoemd als veilingleider, die in 1920 werd opgevolgd door den heer S. de Boer Kz. Het zelfde liedje. Op de eerste jaarvergadering van de L. G.C., bij den heer Kramer te Zuidschar woude gehouden werd een zelfde voorstel behandeld als vandaag: de producten niet anders lossen dan bij de veiling aan de laadplaats van het spoor. In 1917 werd ook de vereeniging te Ursem lid. De grootere productie maakte uitbreiding der laadplaats van de spoor wegen gewenscht hetgeen in 1921 is tot stand gekomen. Er konden toen 100 wa gons tegelijk heiaden worden. Spreker her innert aan het uittreden van de R.K. le den uit de tuinbouwvereenigingen, die toen in LTB-afdeelingcn weer terugkwa men, aanvankelijk zonder stemrecht, maar later met alle rechten. Tengevolge van het feit, dat in ,19171918 de winterkool niet meer uit de hand mocht worden verkocht, kwam de gedachte naar voren, het uit de hand verkoopen geheel af te schaffen en alles te vfeilen. Ondanks den tegenstand van den han del werd dit besluit om alles te veilen, doorgevoerd. Het. is een besluit van groote beteekenis gebleken. Het ledental was steeds grooter gewor den; tenslotte waren 14 vereenigingen aan gesloten met ruim 1400 leden. Door het bedanken van den heer P. Gootjes werd in 1920 de heer P. Slot Az. voorzitter, in 1923 opgevolgd door S. de Boer Kz. Gelukkig werd in 1921, toen de heer A. Slot bedankte als burgemeester, diens zoon P. Slot Az. burgemeester van Broek op Langendijk, hetgeen van groot belang was voor den bond. Hij is voor ons een onvergetelijk man geworden. Nieuwbouw In 1921 werd besloten tot den bouw van het flink opgezette betaalkantoor, met kantoor voor het dag. bestuur en vergader lokaal voor het gröote bestuur, en met op de tweede verdieping een ruime woning. Dit was het eerste volle eigendom van den Bond. Het besluit van het verplicht veilen van de winterkool deed de behoefte ontstaan van overdekte en afgesloten ligplaatsen voor de vaartuigen met producten. Men besloot, een overkapping met steigers te bouwen aan de bestaande gebouwen van de veiling en op het water van de gemeen te. Daar hiemede een groote som gelds ge moeid ging en bij afloop van het huurcon tract de overkapping het eigendom der ge meente zou worden, werd in het huurcon tract een regeling opgenomen, dat van ge bouwen, die toen en ook later misschien aangebouwd zouwen worden, gedurende de eerste 10 jaar 5°/o van de stichtingskos- ten moest worden afgeschreven en daar na 50 jaar 10%. Bij huuropzegging moest de gemeente dan de stichtingskosten be talen verminderd met, de afschrijvingen. Door de uitbreiding van de bewaarkoolcul- tuur was de overkapping eenige jaren la ter weer te klein, zoodat er in 1926 nog een overkapping werd bijgebouwd, met een ruime invaart, waardoor plaats was voor 200 schuiten. Toch kwamen er nog vele da gen, dat de overkappingen te klein ble ken te zijn. De crisis vanaf 1930 heeft wel gezorgd, dat de ruimte tot heden toe groot genoeg is. De voorzitter herinnerde aan de vele werkzaamheden, welke de ijverige en nauwgezette secretaris, de heer S. Zeeman heeft gedaan. Nieuwe producten. Hoofdzakelijk werd hier beoefend de teelt van kool, aardappelen, uien, peen. In 1926 waren er enkele ondernemende tuin ders, die kassen lieten bouwen om tomaten in te kweeken, in navolging van Zuidhol land. waar dit nroduct een goeden prijs op bracht. In 1927 kwamen de eerstp toma ten aan de veiling en werd een geheel com plete inrichting aangeschaft voor de sor teering en het inpakken van de tomaten in eenmalig fust. Door de collectieve sor teering kwam men tot gelijke vruchten en ,de prijzen deden, dank zij de activiteit, van den handel, niet onder voor die welke op de groote tomatenveilingen werden be steed. Spoedirr volgde de bouw van druivenser- res; in 1930 werden de eerste druiven door onze leden aan de veiling gebracht. Vervolgens besprak de voorzitter het toe- nemen van den tulpenteelt in deze omge ving. Voor de stichting van een bollenvei- ling werden inlichtingen ingewonnen. Het bleek geen eenvoudige onderneming, vooral het op crediet verkoopen, 't volgende jaar Mei werd eerst betaald, stond het bestuur slecht aan. Men begon er echter toch mee. Twee jaar liep het goed. maar het derde jaar liep het geweldig vast. Er waren door het terugloopen van de bollenprijzen ver scheidene bandelaren niet in staat te beta len, toen de betaaldag kwam. Het bestuur was toen voor sróed genezen van het verkoo pen on crediet Men ging over tot contant vei len. Dat is tot heden toe goed geloopen. Het gevolg van de uitbreiding der cultu res was. dat de veiling gebrek aan ruimte kreeg, waarom besloten werd het z.g. bloembollengebouw, dat voor verschillende doeleinden een heel jaar benut wordt en thans een rijk bezit kan worden geacht, te stichten. De crisisjaren hebben vele moeilijkheden gegeven. Spr. bracht hulde aan de leden en het bestuur voor de wijze, waarop zij zich hier doorheen geworsteld hebben. Zoo langzamerhand was de veiling een instel ling geworden waar veel geld omging, men sloot zich aan bij den accountantsdienst van het Centraal Bureau voor de Veilingen. Hier kon de betaalmeester zich niet mee vereenigen, zoodat den heer Dirkmaat per 31 December ontslag verleend werd. In zijn plaats werd de eerste boekhouder bij den heer Dirkmaat. de heer Pastoor benoemd, die bewezen heeft, een nauwgezette werker te zijn. Toen in 1937 de heer P. Slot Az. overleed, was dit een groote slag voor den Bond. De toen gekoesterde hoop. dat de heer Schelhaas, die al vele iaren gemeentesecre taris was. tot burgemeester zou worden benoemd, is in vervulling gegaan. Hij heeft als voorzitter van het marktbestuur ons niet teleurgesteld. Vervolgens herinnerde spr. aan de benoe ming van den heer W. Visser tot secretaris in 1938. omdat de heer De Boer overbelast was met werk. De behoefte aan een los- en laadplaats voor vrachtauto's werd reeds lang gevoeld In 1938 kon men een daarvoor geschikt ter rein koopen en heeft men de stoute schoe nen aangetrokken en werd tot de stichting besloten. Ondanks de slechte tijdsomstan digheden waren de leden bereid. Vz van den omzet meer aan veilingskosten te beta- len voor dit terrein. De officieele opening ZIJN 0£EN Daarvoor Zijn ze te kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeressen een uiterst practische beschikbaar, waarin alle kaarten keurig en overzichtelijk kunnen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT door den heer Valstar werd op hoogen prijs gesteld. Tenslotte memoreerde spr. de belangrijke gebeurtenis, het in eigendom verkijgen van het veilingsgebouw voor den billijken prijs van f 10.000. Dat is wel de kroon op liet werk geweest van de afgeloopen 25 jaar. De voorzitter eindigde zijn rede met het uitspreken van de bede. dat men onder Gods zegen een tijd tegemoet moge gaan van vrede en vrijen handel onder de volke ren. opdat de producten, die door noesten arbeid - verkregen worden, kunnen worden gebracht, waar er behoefte aan is. Na de herdenkingsrede liet een strijkje zich hooren, en al spoedig was de vergade ring in een opgewekte stemming onder het gebruik van een gebakje en andere verver- schingen. Daarna werden de sluizen der welsprekendheid geopend. De burgemeester van Zuidscharwoude, Jhr. van Spengler, dia met veel genoegen de uitnoodiging tot deze vergadering heeft ontvangen, bracht hulde aan de voormannen van den tuinbouw'- en sprak de hoop uit, dat dc L.G.C. moge groeien en bloeion. De burgemeester van Broek op Langendijk tevens voorz. van het Marktbestuur. wijst op de hartelijke samenwerking tusschen vei lings- en gemeentebestuur on stelt vast. dat het bestuur in dien tijd zich waardig heeft getoond een eigen veiling te bezitten, wat een der voornaamste redenen was voor het gemeentebestuur om de veiling in eigendom aan de L.G.C. over te dragen. Hij feliciteert het bestuur en de aangesloten tuinders daarmee en hoopt, dat de L.G.C. in kracht en bloei moge toenemen. De heer Rietsema. tuinbouwconsulent, wees op de moeilijke tijden, welke de tuin bouw heeft doorgemaakt en wat hun allicht nog te wachten staat. Do tuinders hebben echter getoond, die moeilijkheden in het oog te durven zien en hij hoopte, dat zij de kracht en energie steeds zullen behouden. Aan de rij van sprekers voegde zich do afgevaardigde Maarsen uit De Rijp, terwijl de heer Schelhaas een gedicht voordroeg van den Langendijker dichter Jan van Alfen, opgedragen aan alle leden, oud-leden en be stuursleden, een ode aan den tuinbouw, een overzicht van het werk van den tuinder in de verschillende jaargetijden, een herden king van overleden bestuursleden en een hulde aan het werk der tegenwoordige en een opwekking om op dezelfde energieke en krachtige wijze voort te gaan. Rondvraag. Bij dc rondvraag dringt de voorzitter er op aan dat de aanwezige kool deze week wordt aangevoerd. Voor nog kleine voor raden is het moeilijk nog wagens aan te vragen. Naar schatting zijn nog slechts 17 wagens Deensclie witte aanwezig, 13 roode en nog rpinder gele. Aan de heeren Madderom en Moerbeek, die niet langer lid van het Bestuur kunnen zijn als gevolg van de statutenwijziging- dat op elke 50 leden slechts 1 afgevaardig de in het Bestuur zitting mag hebben, brengt hij dank voor alles wat zij in bet belang van de L.G.C. en den tuinbouw heb-' ben gedaan. De heer Volkers (St. Pancras) vraagt naar den toeslag op witlof. Voorz. deelt mee, dat het Prov. Bestuur zich daarom trent met de Commissie van Regeerings- commissarissen heeft verstaan, om dit te bepleiten, doch dat nog geen antwoord is ontvangen. De heer Bakker (Schermer) wil de kóol- duivenplaag bestrijden. Aangezien echter deze vogels tot de beschermde behooren, is er weinig hoop, dat dit zal worden toege staan, al doen zij aan sommige gewassen ernstige schade. SLUITING. De voorzitter dankt de vergadering voor de verkregen medewerking cn hoopt, dat de besluiten in het belang van de vereeniging en den tuinbouw zullen zijn en dat deze bij voortduring mogen groeien en bloeien. De aanwezigen verzamelen zich daarna aan de koffietafel, waarbij nog tal van spre kers het woord voeren, die allen getuigen van wadrdeering en hoogachting tegenover hen, die gedurende een kwarteeuw in de L.G.C. en daar buiten de belangen van tuin* bouw en tuinders hebben behartigd. Het was een mooie vergadering onder een krachtige en sympathieke leiding

Schager Courant | 1941 | | pagina 6