N1PPER EN PELLE Kettinghandel in distributiebonnen Ik heb gekozen, Arkadi De brief uit BATAVIA Lijken opgevischt Radioprogramma ambtenaar vergooit zijn toekomst Groot proces voor de Almelosche rechtbank. dagvaarding van een meter lang! Doordat men op het centrale distri butiekantoor in Den Haag ontdekte, dat Almelosche winkeliers geheele vellen met Deutsche Wehrmacht Mar-ke by het Almelosche distribu- - tiekanloor hadden ingeleverd, werd een diepgaand onderzoek ingesteld naar de hérkomst van die Wehr- machtmarke en daarbij ontdekte men, dat een ambtenaar van de af- deeling militaire zaken der gemeente secretarie te Hengelo een groote hoe veelheid van deze levensmiddelen bons had verduisterd, nadat deze bij hem door een uit Hengelo vertrek kende afdeeling van het Duitsche le ger in bewaring waren gegeven. Het aantal dat door den ambtenaar weg genomen werd, liep in de duizenden en met deze bonnen werd een ware kettinghandel gedreven. De ambtenaar gaf de bonnen n.1. weg aan verschillende kennissen, echter op de voor waarde, dat deze de bonnen niet mocht ver- koopen, doch uitsluitend hun eigen voordeel er meer mochten doen. De zaak liep echter anders. De bonnen geraakten in handen van verschillende winkeliers, die ze weer verhan delden en tenslotte kwamen ze terecht bij één winkelier, die ze bij het Almelosche distributiekantoor inleverde en er Nederland- sche rantsoenbonnen voor terug kreeg. „Plaatjes." Alle bij deze omvangrijke affaire betrok ken personen hadden zich voor de Almelo sche rechtbank te verantwoorden. Eenigen van hen zijn terstond na de ontdekking van deze affaire in het huis van bewaring inge sloten. Het eerste stond terecht de gemeente-amb tenaar H. G. J. A. K., werkzaam op de ge meentesecretarie te Hengelo, doch wonende te Almelo. Hij gaf de feiten toe. In totaal heeft hij 2350 bonnen weggegeven, zonder daarvoor geld of goederen in ontvangst te hebben genomen. Met verschillende kennis sen had verdachte er over gepraat dat hij Deutsche Wehrmacht Marke onder zijn be heer had en zoo kreeg verd. in begin Januari een brief van een vriend uit Rijsscn, waar in deze te kennen gaf, dat hij wel graag wat van die „plaatjes" wilde hebben. Verdachte wist wel wat zijn vriend hiermede bedoelde en heeft dezen dan ook aan een groote hoe veelheid bonnen geholpen. De president vond het heel dom wat verd. gedaan had, die zijn positie en zijn toekomst vernield heeft en het vertrouwen dat .zijn superieuren in hom stelden, heeft beschaamd. Ook de officier van justitie zeide het nog steeds een raadsel te vinden, hoe verdachte tot dergelijke handeling is gekomen. De hoofdzaak is, aldus de officier, dat verd. in verkeerde handen is gevallen, toen hij een maal de eerste hoeveelheid bonnen had weg genomen. Rekening houdende met de gevol gen die deze zaak reeds voor verdachte heeft gehad, eischte de officier zes maanden ge vangenisstraf. De onderwijzer C. D. S. uit Enter, die om de „plaatjes" had verzocht, stond vervolgens terecht. Hij heeft de bonnen in goederen om- Feuilleton Een roman uit Het hooge Noorden Door Agathe Pogner De weg naar de begraafplaats was niet lang, slechts een paar kilometer. Maar de tocht was zeer vermoeiend. Wij slaakten een zucht van verlichting, toen wij den grooten heuvel met de vele kruisen voor ons zagen opdoemen voor deze kleine nederzetting eigenlijk verschrikkelijk veel kruisen! Langzaam kwamen wij naderbij. De kist werd van de slede genomen en in het graf neergelaten. Daar dit zich echter intusschen met helder dooiwater had gevuld, spatte het klaterend naar alle zijden, waarbij de druppels zich op onze kleeren en gezicht Vastzetten. Het was de droevigste begrafenis, die ik ooit had meegemaakt. Meer met de "oogen dan met de lippen riep men den overledene een laatst „Rust zacht!" toe. Daarna werden ae schoppen ter hand ge nomen. Weldra was het 'graf met zand en 8teenen opgevuld en het binnen gedrongen water verdwenen. Naast het graf werd ver volgens nog het gebruikelijke houten kruis zonder naam in den grond geslagen. Tot twee maal toe viel het om. De derde maal bleef het staan. Zoo langzaam als wij den heuvel opgegaan waren, zoo haastig liepen wg er af. Ieder onzer wist, dat hij dezen heuvel pas dan weer zou bezoeken, wanneer de dood opnieuw een offer zou eischen. Wié echter Jit volgende offer zou zijn ja, dat lag in Gods hand. Hoeveel heb ik er ,in de vijf en twintig jaar, dat ik hier op het eiland woon, reeds de laatste eer moeten bewijzen, zei Rodion, toen wij den heuvel achter ons hadden. 131. Een geduchte bewaker. 1. „Nu behoeven we alleen nog maar deze hoek om te slaan dan zijn we bij het museum" 2. „Mag ik jullie den bewaker van het Museum voorstel len! Hg ziet er niet erg vriendelijk uit!" 3. '„Had ik het niet gedacht! Het museum is vandaag ge sloten. We zullen dus tot morgen moeten wachten" 132. Ter ruste. 1. „Neem de jongens mee naar de beek om wat vis voor het avondeten te van gen, dan kunnen jullie straks alle drie onder in de grot je slaapplaats in orde maken!" 2. „We moesten maar een beet je bjjtgds naar bed gaan. Het is morgen weer vroeg dag en we moeten dan naar het museum." gezet. De president merkte op dat verd. toch moest begrijpen, dat een dergelijke hoeveel heid bonnen niet op normale wijze verkre gen konden zijn en dat het bovendien niet te pas komt voor een man van de ontwikke ling van verd., in dezen tijd, waarin iedereen met zijn toegewezen deel moet rondkomen, groote voorraden te gaan opslaan. Zwaarder straf. De Officier van Justitie nam het verdachte zeer kwalijk, dat hij niets heeft gedaan om zijn vriend er van te weerhouden de bonnen mee te nemen en zoo hij dit al had gedaan, de bonnen weer terug te doen brengen. De Officier achtte geen termen aanwezig voor clementie cn eischte negen maanden gevan genisstraf. Een verzoek van den verdediger om onmid dellijke invrijheidstelling van verdachte, werd door de rechtbank afgewezen. Tegen den Almeloschen vertegenwoordiger J. den O., die een hoeveelheid Wehrmacht- marke (het betrof hier 2350 boter- en vetbon- nen) van den gemeenteambtenaar ten ge schenke had aangenomen en deze voor f 155 heeft verkocht, eischte de Officier zes maan den gevangenisstraf. De kruidenier G. H. uit Almelo, die de bonnen van den O. heeft ge kocht, verklaarde het eerste aanbod te heb ben afgewezen, doch toen hij later hoorde, dat zijn collega de bonnen bij den distribu- tiedienst inleverde, heeft verd. de bonnen ge kocht v. f 155.en aan zijn collega J. H. verkocht voor f235.Tegen hem eischte de Officier van Justitie, rekening houdende met de omstandigheden, 500 gulden boete subs. 90 dagen hechtenis. Tegen den kruidenis J. h. uit Almelo was een dagvaarding uitge bracht van ruim een meter lengte. Hij had zich voor zes feiten te verantwoorden, n.1. dat hy de Wehrmachtsbonnen heeft gekocht, deze heeft ingeleverd bij den distributie- dienst, daarvoor Nederlandsche ransoenbon- nen in ontvangst heeft genomen, terwijl op die bonnen geen leveranties hadden plaats gehad en verder, dat hij te Zwolle, te Hattem en te Almelo resp. 100, 100, 150 en 2350 kilo gram gebrande koffieboonen zonder bon, toe wijzing, etc., heeft gekocht. De Officier, van Justitie-eischte een jaar gevangenisstraf. Tenslotte had zich te verantwoorden de koopman G. J. K. uit Almelo, die aan den vorjgen verdachte 29 kilogram koffie zondei bon etc. heeft verkocht. Tegen hem eischte de officier eveneens een jaar gevangenisstraf De rechtbank doet in alle zaken op 29 April uitspraak. Oplichter staat terecht. Voor de Utrcchtsche rechtbank stond gisterochtend terecht de 29-jarige behanger J. A. P. de V. uit Utrecht, terzake -van op lichting ten nadeole van P. J. V. Verdachte verkeerde in de maanden Fe bruari en Maart in ernstige financieele moeilijkheden en zon toen op middelen om aan geld te komen. Hij had in de kran- ten> gelezen, dat jongelui, wier ouders in Indië warmi en die geen geld uit de tropen konden ontvangen, door bepaalde instanties, en ook wel door particulieren, in Nederland voorloopig aan geld konden worden gehol pen. Hij had ook gehoord, dat een ver pleegde in een Utrechtsch ziekenhuis bereid was geld te geven aan deze in Nederland vertoevende Indische jongelui en verdachte besloot dezen nhilantropischen patiënt een brief te schrijven. In ontroerende bewoor dingen beschreef verdachte zijn „jammer lijken" toestand cn inderdaad gelukte -het hem een bedrag aan geld van den goed- geofschen patiënt los te krijgen. Eenigen tijd later probeerde hij het weer cn naar zijn meenirig op no<r Overtuigender wijze, want bij het schrijven om een bedrag aan geld sloot hij een brief in. zoogenaamd van zijn vader, waarin deze mededeelde, dat hij zoo gauw mogelijk geld uit Indië zou sturen. Bij deze poging tot oplichting maakte verdachte een kardinale fout: hij dateerde den brief van zijn „vader" op Ba tavia 1 jMaart en postte nog dienzelfden dag het schrijven met het verzoek om geld en daarbij een brief uit Batavia. Op 2 Maart ontving de heer P. J. V. in het zie kenhuis deze brieven. Hij kreeg argwaan en jle fraude kwam uit. Over verdachte is een rapport uitge bracht. dat zeer slecht is. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van acht maanden,- met aftrek van voorarrest. De verdediger bepleitte uiterste clemen tie. Uitspraak over 14 dagen. DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN. Vriendinnetje zweeg Gistermiddag is tijdens het spelen aan den Kanaaldijk langs het kanaal Almelo—Zwolle een driejarig meisje te water geraakt en ver dronken. Een vriendinnetje, dat bij het on geluk aanwezig was. ging. in plaats van hulp ie roepen, rustig naar de woonschuit, waar het slachtoffertje woonde en vertelde eerst geruimen tijd late wat was geschied. Toen men het meisje uit het water haalde, waren de levensgeesten dan ook geweken. Het lijk is naar de ouderlijke woning overge bracht. Duisternis-slachtoffers. Sedert vier wegen werd te Groningen ver mist de 64-jaiig'e heer J. Mensinga. Gister morgen is het lijk bij de Museumbrug te Gro ningen opgehaald. Het. verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding. Men ver moedt, dat de heer M. door de duisternis te water is geraakt. Het lijk is naar hot Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De recher che stelt een onderzoek in. Eergisteren is uit het water van de Suez- kade te Den Haag, het lijk opgehaald van den 73-jarigen A. G., wonende op de Laan van Meerdervoort. De man is Maandagavond door de duister nis te water geraakt. Het lijk is door den ontsmettingsdienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. VRIJDAG 18 APRIL 1941 Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Christelijke Radio Stichting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.20 Declamatie. 10 40 Ensemble Jonny Kroon. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Clavecimbelvoordracht. 12.00 De jonge acht. 12.25 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Omroeporkest en soliste. 2.15 Causerie „Onze voeding en onze bodem". 2.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Esmeralda. 4,00 Vrjjzinnig Protestantsch Kerkcomité: Causerie: „Waarom lees ik den Bijbel". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie met gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Salonorkest. 6.15 Lezing: „Plicht en recht van den arbeider' 6.30 Ensemble Tonny Roxini. En van velen staat zelfs vandaag aan den dag het kruis er niet meer. De wind en de koude hebben het toaal opgevreten. Vooral de wind. Die zuigt desnoods het merg uit je botten. De mannen' spraken over den gestorven ka meraad. Hij had op heel de wgde wereld geen enkel familielid. Hij was naar het hooge Noorden gekomen, omdat hij geld wilde ver dienen, teneinde zich later in zijn geboorte land een stuk land te kunnen koopen. De honden mochten hem alle zoo graag vertelde Pelka. Hij sprak altgd tegen hen. alsof het menschen waren; dan gingen ze voor hem op den grond ziten-om naar hem te luisteren. Semjon heeft hem vaak uitge lachen. Lees ze liever een verhaaltje voor. zei hij dan, „dat zullen ze nog aardiger vin den. - Ja, meende Rodion, ik vrees, dat Semjon ons ook weldra een verhaaltje zal voorlezen, maar dan een verhaaltje met een zeer droevig slot. Zal hij ook sterven? vroeg Pelka haas tig. In haar groote oogen lagen angst en ont zetting. - Natuurlek zal hy sterven, antwoordde Rodion barsch. Hij en ik en wij allemaal. Daarvoor worden we immers voornamelijk geboren! Pelka vlijde zich heel dicht tegen me aan. Ik wil niet sterven, Arkadi, zei ze ern stig. 'Sterven is zoo vreeselijkOmdat je je dan heelemaal niet «meer kunt bewegen en niets meer ziet. Maar vooral, omdat je dan in zoo'n leelijke kist wordt gelegd. Grootmoe zegt, dat je dat dan niet meer voelt, maar ik geloof van wel. Toen wij in de nederzetting terugkeerden, stond het begrafenismaal reeds op tafel. Er werd weer evenveel gegeten als onlangs bij den doop van het kind. Alleen werd er dit maal bijna niet gedronken en ook de scherts bleef achterwege. Desondanks ging het er vrij levendig toe. Het was, alsof hier elk zijn eigen feest vierde: uit blijdschap dat - hij nog in leven was! Iets later ging ik met Pelka naar Stepa- nida. Toen wij de woning wilden binnengaan, kwam Katja op mij toe om zich voor den wijn te bedanken. Sinds hij er van gedronken heeft, zei ze, is hij plotseling een ander mensch ge worden. Al zijn angst is verdwenen. Hij heeft een stuk papier genomen en uitgerekend hoe veel dagen het nog duurt voor het eerste schip van het vasteland hier aanloopt. Hij meent dat hij de boot alleen maar behoeft te zien, om weer geheel gézond te worden. Wacht maar, troostte ik, misschien wordt hij nog wel veel eerder gezond. Maar daarop verkeerde Katja's hoopvolle stemming plotseling in het tegendeel. In maclitelooze woede balde ze haar vuisten. Waarom zijn we ook hier. naar dat ellendige eiland gekomen. Daarvoor heb ben we alles in den steek gelaten De dui vel zelf moet ons deze gedachte hebben in gegeven Je mag niet onrechtvaardig zijn, Katja. Je hebt temidden van goede en dappere men schen gewoond. Werp geen blaam op het land, dat hen herbergt! Moet ik het dan misschien ook nog prij zen. omdat het me zooveel leed en verdriet heeft gebracht? Voor mijn part mag de zee het verzwelgen! Ik zou me doodlachen als dat nog eens gebeurde! Waarachtig, ik zou me doodlachen Op dit oogenblik echter lachte Katja aller minst. Zij staarde slechts met bedroefde oogen voor zich uit en wrong wanhopig haar handen. Ach, alles wil ik tenslotte verdragen, als hij maar in leven blijft! Daarop keerde zij zich met hoogroode kleur abrupt om en haastte zich in de richting van haar woning. Tegelijkertijd kwam ook Pelka uit het huis van haar moeder. Broertje slaapt, Mamoesja zit voor zijn bedje en is ook in slaap gevallen. Ik keek op mijn horloge. Het was acht uur ir. den'ochtend. Hand in hand liep ik met Pelka door de kleine nederzetting. Toen wij voorbij de woning van Katja kwamen, hoorden wij den kleinen Fedja met een glashelder stemmetje een oud volkslied zingen. Waarom heb ik jou toch nooit hooren zingen. Pelka? Zingen Pelka schudde verbaasd haar blond hoofd. Ik heb nog nooit in mgn leven gezon gen, antwoordde ze ernstig. Zingen is zeker wel heel moeilijk? Bijzonder moeilijk, antwoordde ik. Daarom heb ook ik het vandaag pas geleerd. Pelka's grootmoeder tikte ongeduldig tegen het raam, want de thee stond reeds op tafel. Ze maakte mg een complimentje, dat ik er zoo goed uitzag. Als je met den herfst weer naar het vasteland terugkeert, Arkadi. zullen de meis jes haar oogen naar je uitkijken. Ik ga nog niet terug, grootmoeder. Ik voel, dat ik nog een jaartje langer hier moet blijven. De vrouw keek me lang en ernstig aan. Daarop zei ze: Ik geloof, dat je daarmee een vex-standig besluit hebt genomen. Je zult er stellig geen spijt van hebben! Toen later nog Rodion en Wenjamin zich bij ons voegden, kwam het gesprek op onze jachtresultaten en daarbg bleek, dat ik over 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Holiandsch instrumentaal kwintet. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Melodisten, dameskoor „Aethercharme1* en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vrijzinnig Protestantsh Kerkcomité: Av ndwijding. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek. 10.20 V:ooI, piano en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Tonny Roxini. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Ramblers. 1.30 Molto Cantabile. 2,00 Nedei-landsch Symphonie-orkest ,,'s Gra» venhage" en solist. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.20 Voor de vrouw. 3.45 Omroeporkest. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Christelijke Padio Stichting: Onder de leeslamp. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 Econorrësche vragen vaji den dag. ANP 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Het ontwaken van plant en dier". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbtricht-n ANP. 8.15 Spiegel van den iag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. mijn vangst in dezen eersten winter' alleszins tevreden kon zgn. Ik heb het immers al honderd maal ge zegd. riep Rodion lachend, dat je van schie ten geen steek verstand behoeft te hebben om toch de mooiste beren te kunnen treffen. Alles, wat daarvoor noodig is, is een geluk kige hand! Wij zaten nog meer dan een uur bjj den zingenden theeketel, zonder dat ik me een oogenblik verveelde. Toen ik later op de slede zat en paar de Kruisbaai koers zette, herin nerde ik me elk woord, dat tusschen ons was gewisseld. Ons gesprek had geen groote en geweldige dingen tot middelpunt gehad, geen onderwerpen, welke diep in de ziel grepen en haar in het onzekere brachten; het was zeer simpel geweest, maar een ware zin en een echte kern hadden het beheerscht. Zoo nam ik weer geheel nieuwe leefregels mee. Ik zat op mijn slee en staarde omhoog in het stralende blauw. Daar liet de lentewind zich weer gelden. Ik hield de honden in en zei: Kijken jullie eens naar boven! Heb je ooit zoo'n hemel gezien? 1 Juni. De zon houdt zich weer achter een leger van wolken verborgen. Het sneeuwt even ge noeglijk als in October. De riviertjes en beken, die reeds aan het ontdooien waren, zijn op nieuw met ijs bedekt. Het is onvriendelijk, winderig weer. Men komt er haast- niet toe de deur uit te gaan. De beide hondenmoeders hebben voor zich zelf en hun nakomelingen elk een beschut hoekje gekregen.' Ik ben sinds lang weer al- leenheerscher in mijn kamer. Het jonge hondevolkje heeft zich uitstekend ontwikkeld. Alleen Bisa's dochtertje de „rat", is nog onaanzienlijker geworden. Niemand kan haar lijden. De andere jonge hondjes worden af en toe eens aangehaald of krijgen iets extra's. Met den rat bemoeit zich geen mensch. Drie dagen hchtereen hebben we getracht den oceaan te bereiken, maar het was ver- geefsche moeite. De millioenen kleine en groote ijsschotsen, die met razende snelheid naar het zuiden dreven, lieten hej; niet t^ (Wordt verrot'y'

Schager Courant | 1941 | | pagina 7