Tusschen Boedapest en Belgrado iflierikaansche journalisten watjes in de ooren Oorlog in een kerkhofsfeer Ontsnapping uit SING SING Opruiming van restanten De oudste Nederlanders Vingerafdrukken genomen „als van den eesrsten den besten mis dadig er." GEHEIMEN, DIE AAN DE GROOTE KLOK WORDEN GEHANGEN. WASHINGTON, 15 April (V.P.B.). Er is in Amerika nogal wat over te doen geweest dat er vingerafdrukken werden genomen van de vertegenwoordigers van Amerikaan- sche bladen, die geaccrediteerd zijn bij het Amerikaansche ministerie van marine en dat van oorlog. Ongeveer 100 journalisten zijn door dezen maatregel getroffen. Tot op zekere hoogte is dit inderdaad minder aan genaam; doch kan men het den ministeries kwalijk nemen, dat zij overgaan tot het nemen van bepaalde voorzorgsmaatregelen, die blijkbaar niet naar ieders smaak zijn. Vooral diegenen onder de journalis ten, die zich graag als halve heili gen beschouwen, moeten pijnlijk ge troffen zijn door dit voorschrift, dat thans voor de eerste maal wordt toe gepast. De meest vooraanstaanden onder hen behooren tot de uitverko renen, die eens of twee maal in de week ontvangen worden door presi dent Roosevelt, die dan hun vragen beantwoordt, voor zoover dit moge lijk is. Zij dragen dus, om het zoo uit te drukken, een stralenkrans om het hoofd. Dezen zijn het vooral, die gebelgd zijn over den maatregel, want men verdenkt hen er dus van, dat zij den een of anderen dag wel eens een vertrouwelijk document op den kop zouden kunnen tikken? Men wil. met behulp van hun vingeraf drukken kunnen vaststellen wie de- bed rij ver van deze snoode daad is? Vingerafdrukken brengen zij, uit hoofde van hun beroep, natuurlijk onmiddellijk in verband met crimi naliteit. Maar bet schijnt, dat de toepassing van dit bertillonnage-systeem nog slechts het begin vormt van een geheele serie voor zorgsmaatregelen, die tegen journalisten en radio-om roepers in de maak is. Men ver wijt den bladen en de radio over het alge meen, dat zij te loslippig zijn en dat zij dingen, welke hun uit hoofde van hun ambt bekend zijn, te vlug aan de groote klok hangen, zonder dat dit bepaald noodig is. Vaak zelfs komt het voor, dat de landsbe langen er door worden geschaad. Het is niets ongewoons, dat een senator zich dingen laat ontvallen, die op vertrou welijke vergaderingen zijn behandeld. Wan neer deze uitlatingen een journalist ter oore komen; bestaat er alle kans op, dat zij wereldkundig worden. Tegen de bedoe ling van senaat of congres in. Zullen de journalisten nu ook genoodzaakt worden, niet alleen om afdrukken van hun vinger toppen te laten nemen, doch ook om watjes in de ooren te stoppen? Dr. Goebbels schrijft ve'e „waaroms" ARTIKEL IN DE VOELKISCHER BEOBACHTER. „Het is thans een feit geworden: het gros van het Britsche expeditieleger in Grie kenland rent naar de schepen", zoo schrijft rijkspropagandaminister dr. Goebbels in de Veelkischer Beohachter. Dr. Goebbels gaat uit het van het feit. dat den Engelschen „Benghazi in plaats van boter" is beloofd. Het gezegde „Benghazi in plaats van bo ter" moet echter, naar dr. Goebbels op merkt. langzamerhand veranderd worden in het gezegde „Griekenland in plaats van Benghazi". De Grieksche pers is echter niet moede geworden voor het uitbreken van den oorlog te verklaren, dat er zich geen Eneelsche troepen op haar grondgebied be vonden. Churchill heeft echter verklaard, dat reeds sinds Februari Engelsche troepen vaste stellingen in Griekenland hebben betrokken. „Zoodoende staat het volgende dus vast. zoo schrijft dr. Goebbels verder: de Britsche plutocratie heeft het boterrant- soen voor het Engelsche volk verminderd om Benghazi te veroveren. Zij gaf Benghazi echter op om aan Griekenland hulp te verleenpn. Tntusschen zijn te Londen echter de jobstijdingen over Joegoslavië pn Grie kenland ontvangen. Engeland staat voor een grooten Duitsch-Ttaliaanscben aanval» die het ergste doet vreezen. Zelfs in Was hington en New York worden thans de zeilen van een pro-En,gelsche propaganda bijgezet- De rijkspropagandaminster wijst vervolgens erop. dat in de geheele wereld van uur tot uur de vraag duideliiker geboord, waar nu toch de Britsche strijdkrachten zijn. Het is merkwaardig stil rondom de pompeuze erootsprekerij van de En gelschen. Nu komt voor de geheele plutocratisch wereld het verplette rende bericht, dat de Engelschen bet voorbeeld van Noorwegen. Ne derland. België en Frankrijk her balen, n.T. bij nacht en ontij ver dwijnen. De Duitsche weermacht heeft weer eens een dikke streep gehaald door de plannen van Chur chill. De riikspropagandamlnister schriift ten slotte het volgende: „Misschien luidt thans de toepasselijke leuze: „Geori Benghazi in plaats van boter, geen Griekenland in plaats van Benghazi. doch ..niets in plaats van Griekenland". Wü twüfelen er geen oogenhlik aan, dat Churchill voor dn te rugtocht van de Engelsche troepen uit Griekenland een uitvlucht zal vindpp Thans moeten vermoedeliik^ de Serviërs en Grieken eraan gplooven. Zij zullen wel de schuld dragen voor het feit. dat Groot-Byi' tannië zijn oorlogsmacht niet op glorierijke wijze kon ontplooien. De troostelooze vlakten van Benghazi. Over de troostelooze vlakte van Derna en Benghazi is al meer verteld. Dit treft te meer, daar volgens de Grieksche sage hier eens de weelderige tuin met de gulden appe len der Hesperiden moet gelegen hebben. Dr Ph. Hiltebrandt, die er gereisd heeft, be schrijft ze in de Kölnische Zeitung als een kerkhof. De kalsteen ligt er bloot, alle plan tengroei is er verstikt, dor gras daar ge laten en de roodbruine aarde is met slecn bezaaid. Men .ziet er alleen Arabieren met kameclen en ezels. Waar.de weg van .de kust naar het ge bergte afbuigt ligt Tokra, het Grieksche Taucheida, een der»vijf steden van de antieke Pentapolis, met de nog ondoorzochte bouw vallen en de resten van een machtigen .ver moedelijk door Justnianus den Groote opgc- richten Byzantijnschen stadswal, die 30 torens telde. De Byzantijnsche keizers hadden deze en andere vestingen ter verdediging van het Oost-Romeinsclie rijk opgericht Ze waren naar een vernuftig uitgedacht, strategisch stelsel ontworpen en zijn door keizer Frcde- rik in beneden Italië nagevolgd. Bij opgra vingen in Cvrcnaica is een modern aandoend Bvzantijnsch militair reglement gevonden. Al gauw na Tokra verheft zich de Dziebel. zou.iis uc Arabieren, de Althopiano, zooals de Italianen het terrassen- of tafelland noe men. Kreta is nauwelijks 300 km. verwijderd. Het plateau is ongeveer zoo groot als het Rijnland. Daar waant men zich weer in Eu ropa. Men heeft de verzengende Afrikaansche hilte achter zich gelaten cn een klimaat be reikt, dat allerlei gewas laat opkomen en bloeien. HOE DE ENGELSCHE GENERAALS IN CYRENAICA IN GEVANGENSCHAP RAAKTEN. In een Reuter-bericht, uit Kaïro worden bij zonderheden gemeld over de gevangenne ming van de Britsche generaals bij de in neming van El Mechili door de Duitsche troepen. De auto's van den gcneralen staf, waarin de generaals O'Connor cn Meame benevens andere hooge officieren naar hun nieuwe hoofdkwartier wilden rijden, volgden niet den hoofdweg van Dcrna, aldus Reuter, doch kozen een omweg door de woestijn, waar ze een stilstaanden Britschen vracht-autotrein aantroffen. De auto's van den gcneralen staf wilden zich juist een weg tusschen deze voer tuigen banen, toen plotseling een patrouille Duitsche motorrijders uit de richting van El Mechili opdook. Een Engelsche soldaat, die getuige van het voorval was, deelde nader hand mede, dat plotseling een Duilscher, ge wapend met een machinegeweer, den eersten wagen naderde en den generaals gelastte uit te stappen Een Engelschman, die zich tegen dezen cisch wilde verzetten, werd neergescho ten. Kort daarop waren de generaals reeds verdwenen, dat wil dus zeggen in Duitsche gevangenschap gevoerd. De versterking der Zweedsche marine Marinewerven werken op volle kracht. De werkzaamheden op de scheepswerven in Zweden ter versterking van de marine worden zonder ophouden voortgezet. Se dert het najaar van 1940 zijn vier nieuwe torpedoboot jagers de Malmoe, de Karls- krone, de Norrkoeping en de Gaevle van stapel geloopen, voorts zes mijnenve gers. In December 1940 heeft het Zweed sche parlement een wetsontwerp aangeno men op aanvullende credieten gedurende het loopende begrootingsjaar ten bedrage van bijna 32 millioen kronen om een aan vang te maken met den bouw van twee lichte kruisers en een zeker aantal torpedo bootjagers en duikbooten. waarvan de to tale kosten worden geraamd op ongeveer 141 millioen kronen. Eenigen tijd geleden heeft men de eerste der ontworpen duik booten te water gelaten, genaamd Sjoermen Zes duikbooten van dit type worden thans op de Zweedsche werven gebouwd, evenals kustduikbooten van geringe tonnage, een nouveauté voor de Zweedsche marine. Italiaansch weermachthericht Opmarsch aan alle fronten voortgezet HARDNEKKIGE TEGENSTAND BIJ TOBROEK. Het wecrmachtsbericht nr. 313 luidt als volgt: „In Joegoslavië hebben de gemotoriseerde colonnes van liet tweede legercorps, na den tegenstand van den vijand te hebben ge broken. Spalato bezet op *00 kilometer af stand van de grens, vanwaar zij waren vertrokken. Afdeelingcn van" de koninklijke marine met gewapende detachementen en zwarthemden hebben de bezetting van den Dalmatijnschen archipel ten Noorden vao de eilanden van Zara voortgezet. Aan het Grieksche front rukken onze troepen vanaf de strpek der meren tot aan de Voloutza op. Na levendige gevechten is Erzeke bezet en gepasseerd. Het luchtwapen heeft aanvalsacties uitgevoerd on installa ties langs de wegen, gemechaniseerde cn lonnes en op marsch zijnde troepen. De vliegvelden van Podffouritza. Janina. Para- mithia en Korfoe zijn verscheidene malen in scheervlucht aangevallen. Tien vlieg tuigen werden op dpn grond vermeld en talrijke andere zwaar beschadigd. Tijdens luchtgevechten zijn vier vijandelijke jachl- toestellen brandend neergeschoten. Een van onze duikbommenwerpers is niet op zijn basis teruggekeerd. Tn de omgeving van Korfoe hebben onze vliegtuigen met mitrailleurvuur twee stoomschepen van 3000 b.r.t. beschoten. Een der schepen vloog De Engelsche hongerblokkade AtyERIKAANSCH PROTEST. De bekende katholieke Amerikaansche geestelijke, professor Obrien legt er in een door de Chicago Tribune gepublicecrden op roep voor het Iioover-comité don nadruk op. dat het alleen van de Amerikaansche regee ring afhangt of de bevolking van België. Ne derland. Noorwegen en Centraal-Polcn door de Engelsche blokkade wordt uitgehongerd. I-Iet is unfair, dat Engeland aan den oenen kant van Amerika bergen wapens, levens middelen enz. efscht. on aan den anderen kant Amerika verhindert levensmiddelen to sturen aan verhongerende vrouwen en kinderen, zelfs dan wanneer iedere garantie is gegeven, dat deze zendingen niet in Duit sche handen komen. DE VERDEDIGING DER PHILIPPIJNEN. In verband met de besprekingen, onlangs door den Britsehen opperbevelhebber in het Verre Oosten Brooke Popham, op de Philip- pijnen gevoerd, herinnert Das Reich aan de belofte, reeds in October 1940 door president Quezon afgelegd omtrent steun van het Phi- lippijnsche leger, indien de Ver. staten die eilanden metterdaad verdédigen. De Japan- sche correspondent van dat weekblad meldt, dat het Philippijnsehe leger volgens de laat ste gegevens vóór den oorlog 166 officieren en 3666 lang dienende beroepssoldaten telt onder hevel van den voormaligen chef van den Ainerikaanschen generalen staf generaal Douglas Mac Arthnr, die den titel van veld maarschalk voert. Bij die weermacht moeten alle Philippino's van over de twintig met dienstplicht van een half jaar geteld worden. Daarna gaan ze in de reserve over. die tus schen de 120 en 150 duizend man moet be dragen. Haar taak Is beperkt, de eigenlijke actie tegen een inval moet van het Ameri kaansche bezettingsleger uitgaan. Dit wordt op ongeveer 10.000 man gesteld. HALIFAX mismoedigd „Maar toch zal Engeland win nen." Op liet jaarlijksche diner van de „English Speakine Union" hcèft de Britsphe ambas sadeur, Lord Halifax, een rede gehouden, waarin hij sprak over de „leelijke feiten" van den huidigen oorlogstoestand. Halifax gaf echter de verzekering, dat Engeland „den oorlog toch nog zou winnen". Hij verklaarde verder, dat men wat betreft de „duistere gebeurtenissen op den Balkan en in Noord- Afrika de feiten onder het oog moet zien." Deze tegenslagen zijn veroorzaakt door de „superioriteit van het Duitsche materiaal". Halifax vroeg tenslotte de ondersteuning van Engeland door de Vcreenigde Staten daar slechts op deze wijze „de slag op den Atlantischen Oceaan gewonnen" zou kunnen worden. Verschillende gevangenen ver dwenen. De sehsationeele ontsnapping van gevan genen uit Sing Sing staat nog op de front pagina's der New Yorksche bladen en reeds heeft zich een nieuwe sensatie voor gedaan. Uit dezelfde gevangenis zijn n.1. nog twee gevangenen plotseling verdwenen. Toerf om streeks middernacht de vlucht der beide mfsdadigers werd ontdekt, begonnen de gevangenissirenes te loeien Men kon ech ter niet nagaan, of de vluchtelingen nog in de gevangenis verbleven dan wel reeds uit gebroken waren. DE VISEHVOOFKIENING VAN ENGELAND. De Britsche minister voor de voedselvoor ziening. Woolton, heeft, naar de New York Herald Tribune uit Londen meldt, medege deeld. dat de vischvoorziening van Engeland zeer ontoereikend is. Een stijging der visch- prïjzen kan slechts vermeden worden, wan neer de bevolking weigert de visch duur te betalen. in brand. In den nacht van 14 op 15 April hebben formaties van het Duitsche vlieger- corps aanvallen gedaan op de vliegvelden Mikabba en V'enetzia en op de werven van La Valettae. waarbij zij installaties, start hanen en geschutsfellingpn troffen Tn den zelfden nacht hebben Duitsche lucht forma ties een aanval ondernomen op het vlieg veld Eleusis in Griekenland cn op schepen, die in de baai van Eleusis voor anker la gen. waarbij zij schade toebrachten aan de installatie* en een schip van fiOOOton mot een voltreffer raakten, terwijl twee andere schenen van gelijke tonage werden be schadigd. In Noord-Afrika worden de operatics in de omgeving van Sollnem en de aanvallen op de sterkten van Tnhroek voortgezet, waar de vijand zich hardnekkig verdedigt met steun van vlootoenhedon. Ttaliaansche, en Duitsche lucMformafiës zetten hun be,- stokimr.sacties tegen de sterkte en de vij- andeüike schenen op de reode voort. Tij- Hens lnrhtspverhtcn zün vijf Hurriranetoo; stellen neprgpschoten. Twee van onze toe- sfelleji '/«in niet on hun basis teruggekeerd Tn hei Oosten van de Middellandsehe Hebben onze luehfeenheden in convooi va »v>nde viiandeliike schenen aangevallen Een groot schip van 15.000 ton. dal dooi torpedo's was getmffrm is gezonken. Ander'' ^ehepen die dorir bommen ge'roff-ui wer den. werden ernstig beschadigd. Een var rnze ïnchtfnrrpatips heeff in scheprvluch' l»ef vliegveld van Traküon op Krpta nange vallen en on den grond twee viiandeTHW' brmmemvernprs in brand eesrhoten. F.er onzer vliegtuigen werd neergeschoten On piloot bracht zit*b met zijn valscherm in vettigheid. Tn Oosf-Afrika hebben onze luehtforma ties gemerbaniseeivle eolnnnes in den see #or van Dessip niet mitrailleurvuur en gra naten bestookt." Dnitsch weermachthericht DUIZENDEN SERVIëRS LEG GEN DE WAPENS NEER. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De overblijfselen van het Servische leger gaan de ontbinding tegemoet. Duitsche ge motoriseerde troepen drongen tot Serajewo op cn bezetten de stad. Duizenden Serviërs legden de wapens neer. Het aantal gevan genen en de buit nemen met het uur toe. Met luchtwapen bombardeerde de spoorweg- installaties en militaire steunpunten in het Zuiden van Herzegowina, alsmede een vlootsteunpunt aan de Adriatische Zee. Duikbommenwerpers plaatsten voor de DaUnatiscbe kust voltreffers op een groot gewapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzii bleef liggen. Een ander groot koopvaardijschip werd bij het eiland Braz- za zwaar beschadigd en een vliegboot door mitrailleurvuur vernield. In Griekenland hebben snelle troepen mei de teruggaande Britsche on Grieksche formaDes Hoor scherpe achtervolging a^n den voel van den Olympus en de bergen ten Westen hiervan strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten forma ties duikbommenwerpers den ten Zuiden van de Servia terugwijkenden vijand zwa re verliezen, toe. In luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen omlaaggoschoten en op Grieksche vliegvelden zeventien vij andelijke vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Piraeus werden opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. AVONTUREN VAN EEN AME RIKAAN. Een correspondent van United Press seint het volgende relaas uit Boedapest: Het is een employé van het Amerikaan sche gezantschap in Boedapest Horsey ge- heeten, gelukt voor den intocht der Duitsche troepen in Belgrado, de Zuidslavische hoofd stad weer te verlaten, die hij op 6 April, den dag voor het uitbreken der Duitsch-Zuid- slavische vijandelijkheden, had betreden. Horsey moest diplomatieke brieven uit Boe dapest naar Belgrado brengen Twee uren voor de Duitsche troepen het offensief open den. overschreed hij de Zuidslavische grens. Te Belgrado aangekomen kon hij echter zijn opdracht niet ten uitvoer brengen, daar in de Zuidslavische hoofdstad tengevolge der zware luchtaanvallen groote verwarring hecrschte en de Amerikaansche gezant. Lane» zich naar de woning van een zijner secreta rissen in een voorstad had begeven, die Hor sey niet kon bereiken. Stad van verschrikking. Horsey, die Zaterdagavond na groote in spanning en vele avonturen weer te Boeda pest terugkeerde, vertelde dat hij Belgrado als een stad van verschrikking had gevon den. In de straten lag het verkeer geheel stil. Overal lag puin. De bevolking had geduren de de vier dagen van het bombardement in de kelders geleefd en verkeerde in grooten angst. In de pauzes tuschen de luchtaanval len was de stad als verstard en verlaten ge weest. Reeds de eerste bombardementen had den de gas-, water- en electriciteitsvoorzie- ning stilgelegd. De electrische fabrieken had ken hadden een van de ePrste bomtreffers gekregen en dientengevolge bleven de trams staan, waar zij zich op dat moment bevon den: Door den luchtdruk der explosies wer den verschillende tramwagens omvergewor pen. Reeds Zondag zoo vertelde Horsey ver der vluchtten duizenden uit Belgrado en Maandags duurde de vlucht der door een pa niek gegrepen menschenmenigte voort. Na de rustpoos in de bombardementen geduren de den Dinsdag begonnen evenwel vele men- sëhen naar de stad terug te keeren. Hier wa ren intusschcn reeds zware verwoestingen aangericht, het voornaamste station was ge heel vernield. Het Amerikaansche gezant schap en de woning van den gezant in het zelfde gebouw waren onbeschadigd gebleven. Horsey deelde mede, dat de Zuid slavische regeering Belgrado niet en bloc, doch in verschillende groepen had verlaten, die. zich allen naar ver schillende richtingen begaven. Ook de gezanten van Engeland en Grie kenland en van de Belgische en Ne- derlandsche regeeringen te Londen verlieten de stad. Horsey had reeds Maandag ge tracht naar Boedapest terug te kee ren. Bij gebrek aan benzine en door het feit. dat de Zuidslavische autori teiten zijn papieren niet goedkeur den. moest hij 30 km. voor de Hon- gaarschc grens rechtsomkeert ma ken. Donderdagmiddag begon hij de reis voor de tweede maal, voorzien van een Zuidsla- visch doorlaatbewijs en vergezeld van den Amerikaanschen militairen attaché, te Bel grado. overste Louis Fortier, alsmede een Amerikaanschen koerier. Ditmaal gelukte 't inderdaad dwars door de in verwarring te rugtrekkende Zuidslavische troepen heen de Mongaarsche grens te hereiken. Op den weg daarheen, bestormden telkens weer vluchte lingen den auto. om medegenomen te wor den. Tenslotte kwam een plotspling einde aan de verwarring- Horsev pn zijn metgezel len bemerkten, dat zit in niemandsland wa ren aangekomen. Hier was een der gebieden waar later de I-Tongaarsche troepen zouden oprukken, thans was het voor de reizigers zaak de Hongaarsche grens te bereiken voor dat de Hongaren den opmarsch begonnen en In Noord-Afrika werd een door oorlog»! schepen ondersteunde aanval van Britschtl pantserstrijdkrachten op Solloem afgeslj. gen. In den afgeloopen nacht vielen sterk* formaties gevechtsvliegers de belangrijk* Britsche ravitaileeringshaven en scheept bouwstad Belfast in Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsten voltreffers in het havengebied en op d* wapenfabrieken der stad. Talrijke brisant- en brandbommen deden op het Harland- en Wolffwcrvcn uitgebreide branden ontstaan. Tegelijkertijd vielen andere formaties vechtsvliegtuigen voor den oorlog belang rijke doelen, vooral havensteden aan d» Engelsche Oost- cn Zuidkust doeltreffend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezett* gebieden te vliegen en door eigen acti<* van jachtvlietuigen tegen de Britsche Zuid. kust verloor de vijand op 15 April in lucht' gevechten zes jachtvliegtuigen en een g®, vechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zich hierbij niet voor. In den nacht van 15 op 16 April heeft d* vijand alleen storingsaanvallen ondernomen op het Noord-Dtiitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe materieele schade. De marine-artil lerie schoot een vijandelijk vliegtuig neer. In de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en vier versper ringsballons. Hiervan werden 24 vliegtui- gen in luchtgevechten. 11 door luchtdoel, artilerie, 3 door de marine neergeschoten. 97 op den erond staande vliegtuigen werden vernield. In dezelfde periode gingen 32 §j. gen vliegtuigen verloren. Luitenant Schutters van een regiment hergjagers heeff zich bijzonder onderschei den door het feit. dat Mi met een zwakk* verkenningspatrouille diep in den vijande lijke stelling binnendrong, een vijandelijk» divisiecommandant en verscheidene officie- ren gevangen nam en zonder verliezen te rugkeerde. Duitsche leger heeft rijdende fabrieken Moderne werkplaatsen voor dt troepen. In de Toestand werd niet lang geleden ge wag gemaakt van de verbetering van den tros bij de Duitschers in dier voege, dat werkplaatsen tot herstel van voertuigen, enz, thans qp auto's de troepen vergezellen. Keu kenwagens zijn al lang gemeengoed, zij het niet op de schaal als in het Duitsche le ger. Voorts vipdt men er rijdende bioscopen met toestellen ter verschaffing van het licht en opvouwbare tenten, gemotoriseerde tand- klinieken voor schoolkinderen enz. Het ar beidsfront heeft nu soortgelijke werkplaatsen met alles, wat erbij hoort ingericht gelijk opleiding tot beroepen, met name dat van metaalarbeiders. De draaibanken kunnen in een eveneens meegevoerde tent worden op geslagen, waarbij het benoodigde gas behalve uit de bekende flesschen uit carbid gewon nen wordt. Andere vrachtauto's voeren alles mee tot het oprichten van booglampen, het opwekken van stroom alsmede woonruimten voor de technici en elementen voor het las- schen met gas en eléctriciteit. Natuurlijk ontbreekt het evenmin aan ra dio-toestellen, schrijfmachines, waschtafeli met stroomend water en verwarming door middel van warme lucht. Geschil over vuursteenen ante- facten. Er is in ons land met groote belangstelling kennis genomen van enkele vuursteenvond sten op de Noordelijke Veluwe. De stukken steen, opgedolven in een aardlaag onder de grond-moreene van het Riss-glaciaal, zouden, aldus dc N. R. Ct., duidelijke kenmerken van bewerking vertoonen, zoo duidelijk, dat door gezaghebbende geleerden geconcludeerd werd-tot een bewerking door menschen, die tijdens dit glaciaal ongeveer 200.000 jaar ge leden hier móeten hebben geleefd. Nederland zou dus toen reeds bewoond zijn geweest. De oud-palaeolitische mensch ook in Nederland! In het Verslag der Ned. Akademie van We tenschappen (Proceedings 1938, pag. 909— 920) is er uitvoerig melding van gemaakt. Thans heeft de Deventersche archaeoloog J. Butter, naar hij in een. rede voor de Geolo gische sectie van het Geol. Mijnhouwkun- dige Genootschap mededeelde, van den be* kenden Abbé Brcnlll (ontwerper van een systeem der prae-historische cultures) bericht ontvangen, dat hem, Breuil, bij onderzoek van het gevonden materiaal gebleken is, dat slechts één steen bijna zeker „taillé" is, al het andere is natuurproduct. Dus geen oud-paleolithici in Nederland? Onze geschiedenis plotseling met tienduizen den jaren vervroegd De eerste zekerheid van bewoning zou dus beginnen met den „Hen gelo-man" van ongeveer 30.000 jaar geleden. Of heeft Abbé Breuil niet alle geheimen der beroemde vuursteenen weten op te sporen? LAST VAN DE KOU? Diefstal van anthradet Wegens diefstal van anthraciet heeft de politie te Delft aangehouden drie gebroeders V. Zij hebben brandstoffen uit een opslag plaats gestolen cn afgeleverd aan de klan ten. In totaal hebben zij 100 mud ontvreemd* Zij zijn ter beschikking gesteld van de justi tie. DE BLOEIENDE BEEMSTER. De vruchtboomen in de Beeinster beloven een rijken bloei. De mooiste tijd tot een be zoek aan dc bloeiende Beemster zal in de eerste helft van Mei zijn. De Beemster heeft zeer mooi fiets- cn wandelwegen en auto verbinding vanuit Purmerend. de smalle, slecht geplaveide wegen versperd zouden zijn Dit gelukte hun nog juist en te zamen met den koerier overschreed Horsey de grens, terwijl overste Louis met zijn auto naar Belgrado terugkeerde. Horsey en de koerier moesten nu tot Fünfkirehen te voet verder gaan, zoodat zij eerst Zaterdagavond na 75 uur niet geslapen te hebben te Boeda pest aankwamen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8