Minder vet, Joegoslavisch leger DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Alleen gestandaardiseerde melk op kaarten melkdistributie een feit KEULEN LIGT NIET PLAT legt wapens neer Verduisteren 8.43 uur Strijd bij Tobroek voortgezet Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. VRIJDAG 18 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11472. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" v Maandag 21 April BOTERRANTSOEN VAN 250 OP 200 GRAM EN VETRANTSOEN VAN 200 OP 160 GRAM PER WEEK TAPTEMELK, KARNEMELK, GE CONDENSEERDE MELK, EN PRO- DUCTCEN DAARVAN VERVAAR DIGD, BLIJVEN VRIJ. Met ingang van 21 April zal het bo- terrantsoen van 250 op 200 gram, het vetrantsoen van 200 gr. op 160 gr. p. week worden gebracht en tegelijker tijd zal de reeds aangekondigde melkdistributie op kaarten een feit worden. Onder de melkdistributie valt alleen koemelk met een gehalte van 2% pet., de z.g. gestandaardiseerde melk dus, Tapte (afgeroomde) melk, kar nemelk, gecondenseerde melk, melk poeder, chocolademelk, alsook met behulp daarvan vervaardigde pro ducten, vallen buiten de distributie op kaarten. HET VETRANTSOEN. Daar de "huidige verpakking van boter, margarine en vetten berekend is op een rantsoen van 250 gram per week, zal nu het rantsoen tot 200 gr. per week is verminderd, per vijf weken de. hoeveelheid beschikbaar [worden gesteld, welke voordien voor vier weken werd verstrekt. Ten einde dit te be reiken, zullen beurtelings gedurende zeven tien en achttien dagen 2 bonnen, elk recht gevende op 250 gram boter worden aange wezen. Derhalve zullen volgens onderstaand sche ma telkens twee bonnen geldig worden ver- Baard: 21 April t/m. 7 Mei 2 x 250 gram boter, Mei t/m. 25 Mei 2 x 250 gram boter, 26 Mei t/m. 11 Juni 2 x 250 gram boter, 12. Juni t/m. 29 Juni 2 x 250 gram boter, enz. Na afloop van elke periode zullen de bon nen telkens nog drie dagen geldig blijven, terwijl op de bonnen, waarvan de geldig heidsperiode op een Maandag begint, reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag mag worden gekocht. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April t/m. Woensdag 7 Mei a.s. geven de met „13"' en „14" genummerde bonnen van de boterkaart. elk recht op het koopen van 250 gram boter. De met „13" genummerde bon van de vet- kaart geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April t/m. Woensdag 7 Mei a.s. recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram spijsvet, terwijl in boven genoemd tijdvak de met „14" genummerde bon van de vetkaart recht geeft op het koo pen van 250 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 7 Mei nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig t/m. Zaterdag 10 Mei a.s. Ook op deze bonnen mag reeds op Zaterdag 19 April a.s. worden gekocht. DE MELKDISTRIBUTIE. Bij de distributie zal gebruik worden ge maakt van de inmiddels uitgereikte melk- kaarten. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaart, zal recht geven op het koopen van 1% liter melk per week. Deze hoeveel heid behoeft niet ineens te worden afgeno men. In tegenstelling met hetgeen bij andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald, moet bij de melkdistributie de bon niet ge lijktijdig met het afleveren van de melk, maar reeds vóór het afleveren van het week- rantsoen hetgeen, zooals vanzelf spreekt, vrijwel steeds bij gedeelten door het publiek zal worden betrokken aan den melkle- verancier worden afgegeven. Deze kan dan iederen dag van de week een gedeelte van het rantsoen van 1% liter afleveren. Door dit systeem wordt bereikt, dat de dagelijk- sche melklevètantie gehandhaafd blijft Dege nen, die terstond de volle hoeveelheid in ont vangst wenschen te nemen, kunnen dit evenzeer doen De hoeveelheid van 13A liter per week komt overeen met een gemiddelde van Va. liter per dag. Aangezien kinderen be neden 4 jaar 4 kaarten ontvangen hebben, krijgen deze een rantsoen van gemiddeld 1 liter per dag. Kinderen van 4 tot 14 jaar heb ben 2 kaarten, dus gemiddeld Vz liter p. d. De bonnen van dc melkkaart zullen slechts een week geldig zijn. Zij zullen dus niet zooals b.v. die voor eieren nog de daaropvolgende week ge"bruikt mogen wor den. BONAANWIJZING. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April t:m. Zondag 27 April geeft de met „13" genummerde bon van de melkkaart recht op het koopen van één en drie kwart (1%) li ter melk. De met „11" en „12" genummerde bonnen van de melkkaart komen hiermede te ver vallen en kunnen worden 'vernietigd. EEN SPECIAAL FILMJOURNAAL VOOR NEDERLAND OM DE WAN- TROUWIGSTEN TE OVERTUI GEN! De afdeeliug Nederland van de Tobis heeft ter gelegenheid van de aanwezigheid van Nederlandsche schilders te Keulen, wier schil derijen daar tentoongesteld worden, in de Rijnstad een film gedraaid, die in het Ne- derlandsch journaal vertoond zal worden. De Tobis heeft dit gedaan met het doel ook den wantrouwigsten Nederlander te toonen, dat van de Engelschc leugenberichten over bom-- menschade te Keulen geen woord waar is. dat vooral de Rijnbruggen er nog liggen en ook de Dom geen schade heeft geleden. Om het gevaar te ontgaan, dat men van deze film z-ou kunnen beweren, dat zij uit het archief komt. hebben de cameramen eer ste episodes van de openingsplechtigheid der tentoonstelling gefilmd, daarin enkele ge- exposeerde werken opgenomen en binnen het bestek van een rondrit door de stad daarna al datgene gedraaid, wat Keulen, aan belangrijke gebouwen bezit en eveneens van hooggelegen plaatsen stadsopnamen gemaakt De gcheele filmreportage is zoo opgezet, dat overal de Nederlandsche schilderse de aanwezige Nederlandsche journalisten en nu en dan ook de secretaris-generaal van het ministerie van propaganda en kunsten, dr. Goedewaagcn, te zicp, komen, waarmee op onweerlegbare wijze de echtheid van dgze „nieuwe" film wordt bewezen. Ter gelegen heid van een Rijntochtje zijn ook landschaps fragmenten uit de omgeving van Keulen, vooral uit Bonn. Godesberg en het Zevenge bergte, in de film opgenomen. Egypte blijft non-bellingerent Berlijn volgt gebeurtenissen met belangstelling. In overeenstemming met dg ziens wijze van de Egyptische regeering en met het advies van het Britsche oppercommando heeft het. Egypti sche parlement, eenstemmig besloten dat Egypte zijn houding van non- belligerentie zal handhaven. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Duitschland 6laat met groote belangstelling het streven van de Egyptische regeering gade tot het voeren van een politiek, die het land als staat en natie verre houdt van de oorlogs gebeurtenissen. Deze verklaring werd gisteren in de Wil- helmstrasse afgelegd. In politieke kringen in de Duitsche hoofdstad vulde men haar aldus aan, dat Duitschland ongetwijfeld niet het voornemen koestert de Egyptische re geering te belemmeren in deze pogingen. In dit verband wordt evenwel gewezen op het bekende feit,- dat Duitschland de Engelschen overal zal slaan, waar het ze aantreft. De- Egyptische regeering heeft volgens do 'S.P.T. besloten, alle vrouwen en kinderen volgens 'een zorgvuldig uitgewerkt evacua tieplan, de groote steden geleidelijk te doen verlaten. Deze maatregel wordt gemotiveerd Onvoorwaardelijk gecapituleerd ITALIAANSCH LEGER BEZET MONTENEGRO. Op den 17den April, des avonds om 9 uur, heeft het geheele Joegoslavi sche leger, voor zoover het nog niet ontwapend is, onvoorwaardelijk de wapens neergelegd. De capitulatie treedt op den 18en April des middags om 12 unr in werking. Italiaansche leger bezet Monte negro. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front., dat de Italiaan sche troepen Montenegro definitief van de Servische onderdrukkers hebben verlost.. Terstond nadat de Italiaansche troepen de Montenegrijnsche hoofdstad Cettinje waren binnengerukt, werd een telegram gezonden aan de koningin-keizerin om haar op de hoogte te brengen van de vreugde der solda ten en van het Montenegrijnsche volk over deze grootsche en gelukkige gebeurtenis. De intocht der Italiaansche troepen ging met grootsche manifestaties van geestdrift ge paard. Sinds gisteren is het geheele grond gebied van het oude koninkrijk van Nico- laas Pctrowitsj Niegosj bevrijd. „Aanschouwelijk onderwijs". De Deutsche Allgemeiio Zeitung wijst er op, dat hét aanschouwelijk onderricht, dat de Duitsche weermacht sedert 10 dagen op het nieuwe oorlogstooneel heeft gegeven, den doorslag heeft gegeven. Engeland's laatste poging om onder het voorwendsel van een militaire ondersteuning als politieke factor aan den rand van het vasteland op te tre den, is mislukt, zoo schrijft het blad, zoodat Churchill thans het Grieksch-Servische avontuur precies zoo vervloekt als een jaar geleden Chamberlain het Noorsche. De Voelkischer Beobachter schrijft, dat in Griekenland de Britten nu eindelijk tot den strijd zijn gedwongen, toen zij reeds op het punt stonden weggevoerd te worden. Het blijft hun voorbehouden daarop een legende van offervaardigheid en bondgenootschaps- trouw op te bouwen, nadat Duitschland hen tot dezen nigt in het voornemen gelegen heb benden deugd hebben moeten dwingen. Ochtendgymnastiek in de woestijn. Een ac cordeon zorgt voor het rythme bij de oefeningen. (foto Weltbild) door de overweging, dat Egypte spoedig het doel van luchtaanvallen zou kunnen wor den. Volgens te Istanboel ontvangen berichten hebben de Britsche autoriteiten in Pales tina alle particuliere auto's in beslag ge nomen voor troepenvervoer; de vlootauto- riteiten nemen vaartuigen in beslag. Melkdistributie en vermindering vetrantsoen gevolg van een vi- cieusen cirkel. BINNENKORT WEER ALLEEN BOTER OP DE VETKAART. Het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd begint in haar com mentaar op de komende melkdis tributie en het te verminderen vet rantsoen met op te merken, dat deze maatregelen, juist met het oog op het seizoen aan de Neder landsche bevolking teleurstelling zullen brengen. Men zal misschien verwonderd zijn. ver volgt het bureau, dat deze beide maatrege len tegelijkertijd genomen worden en nog wel op een moment, waarop de melkpro ductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gelegen in de moeilijkheden, die de vetvoorziening voor ons biedt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de melkproductie in de afgeloopen maanden door het ont breken van voldoende krachtvoeder zeer sterk achteruitgeloopen en bevindt deze zicho ok nu nog.op een laag peil. In som mige gebieden, waar men gewoon was in den winter veel krachtvoeder aan de koeien te voeren is deze achteruitang wel 50 pet. geweest. Daar komt nog bij, dat met het oog op den moeilijken voedertoe stand gedurende de wintermaanden den veerhouders de raad is gegeven, 'het afkal ven der koeien zoo laat mogelijk te stellen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.34 uur Een nieuwe lente. De pruimeboomen staan op beschutte plekken reeds in bloei. Een voorjaarsidylle in Breukelen (Foto Pu-Hottand) Geruchten over wapenstilstand ontkend. Duitsche en Italiaansche strijdkrachten doen nog steeds geslaagde aanvallen op* Tobroek. Pogingen van de Engelschen ora met behulp van pantsereenheden door de omsingeling heen te breken, zijn met ver liezen voor hen verijdeld. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt categorisch verklaard, dat de berich ten in de Zwitschersche pers over wapenst.il standsonderhandelingen van den hertog van. Aosta met de Engelschen onjuist zijn. De hertog van Aosta bevindt' zich nog steeds bij de Italiaansche troepen, die de gevech ten met de Engelschen hardnekkig voort zetten. Dit brengt mede. dat de grootere melkproductie dit jaar geruimen tijd later zal intreden dan in .an dere jaren. Deze omstandigheden nu hebben tot gevolg, dat er in de afgeloopen maanden veel minder boter is kunnen worden gemaakt dan onder normale omstandigheden en dat ook in den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toe nemen als anders het geval is. Een tweede moeilijkheid voor de vetposi- tie van ons land is in het volgende gelegen. In normale omstandigheden wordt in de behoefte aan vet in ons land voorzien door boter.- margarine, olie en vetten. Voor de boter voorziening van ons land was onze ei gen productie steeds ruim voldoende. Groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62.5 millioen kg.) werden buitendien nog uitgevoerd. Voor de voorziening van margarine, vetten en oliën het totale gebruik hiervan was in het aan den oorlog voorafgaande jaar pl.m. 100 millioen kg. zijn wij steeds aangewe zen geweest op buitenlandsche grondstoffen die van overzee moesten worden ingevoerd. Sinds het intreden van den oorlogstoestand voor ons land staat deze invoer echter geheel stil en zijn er dus in het geheel-geen grond stoffen voor de fabricage van margarine, vetten en oliën ingevoerd. Dientengevolge is men hier te lande sindsdien voor deze fa bricage geheel aangewezen op de aanwezige voorraden. Deze voorraden worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het ge bruik van margarine, vetten en oliën ge durende de afgelopen maanden voortdurend verminderd. Met hei oog op de hier omschre ven omstandigheden en om de vet- voorzieninqen van ons land zoo lang mogelijk op een eenlgszins redelijk peil te houden, is het noodzakelijk, de beide genoemde maatregelen te treffen: de verlaging .van het rant soen tot 200 gram en de meikdistri- bntie. Een vicieuse cirkel. De verlaging van het vetrantsoen maakt n.1. ook een rantsoeneering van de melk noodig. Immers indien dit niet zou geschie den, zou men voor de mindere hoeveel heid vet, die men krijgt, trachten een ver goeding te vinden i een grooter melkge bruik. Hierdoor zou weer minder melk tot boter kunnen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land nadeelig zou beinvloeden. Bij de vaststelling van het melkrantsoen is met de verlaging van het boterrantsoon rekening gehouden. Het melkrantsoen dat per week voor personen van 14 jaar en ou der beschikbaar wordt gestel^, bevat n.1. 50 gram vet. Zooals uit het. voorgaande volgt hebben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vetvoorziening direct beteekenis Echter is in het bijzonder ook de melk distributie voor onze vetpositie in de komen de maanden van belang. Immers hierdoor kan de boterproductie in de a.s. zomermaan den in ons land nog meer worden opge voerd en dit is om tweeërlei redenen van beteekenis: 1. Gedurende dezen tijd kan dan uitslui tend boter worden gedistribueerd, waardoor de nog aanwezige grondstoffen voor de bereiding van margarine, vetten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven tot den tijd, waarin deze door het gemis aan vol doende boter meer noodig zullen zijn. In verkand hiermede zal over eenigen tijd we- derom de maatregel worden ingevoerd, dat ook op de vetkaarten uitsluitend boter ver krijgbaar zal zijn, waarvoor dan een reduc tie op den prijs zal worden gegeven. 2. Er kan in de koelhuizen gedurende de zomermaanden boter worden opgeslagen, waarover dan beschikt kan worden in de a.s. wintermaanden, wanneer de melkpro ductie en dus ook de boterproductie door het ontbreken van krachtvoeder wel zeer gering zal zijn.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1