Britsch leger HITLER AMERIKA DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Maximumprijzen op veilingen wijkt stap voor stap Bosch- en heidebrand bij Leersum geeft geen konvooibescherming Vleeschlooze dagen in restaarants Joegoslavische premier gevlucht Twee wethouders te Hilversum vervangen Bouw van gierkelders ia Noord-Holland Verduisteren 8.44 uur Tien gulden voor een pondje koffie Oudste Haagsche aapjeskoetsier jubileert S fr lum rWo h n t Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. ZATERDAG 19 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11473. Uitgave der N.V. Uirg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" v Te Amersfoort werd Vrijdag de eerste bijenmarkt in de provincie Utrecht gehouden. Een der korven wordt met deskundig oog gemonsterd (Foto P.k-HoII.hJ» Griekenland Duitsche druk dagelijks sterker. Hevige gevechten in de bergen Naar Reuter meldt, wordt In een officieel Britsch communiqué gezegd, dat, met het oog op den Duitschen druk, die dagelijks sterker wordt, de Grieksche eü Brltsohe strijdkrach ten aan het Noordelijke front stap voor stap terugtrekken op een kor tere verdedigingslinie. Omtrent de krijgsverrichtingen is nog het rolgende bekend geworden. De omroeper van de Londensche radio ïeeft gisteren over den toestand in Grieken and verklaard: „verantwoordelijke instan- ies zijn zich geheel en al van het gevaar jewust." De Turksche generaal Erkilet heeft in een jespreking van een huidigen militairen toe- itand op den Balkan in het blad Sonposta rerklaard, dat het niet duidelijk is, waar de Jrieksche verdedigingsstellingen loopen. Ook s het niet duidelijk, waar de Engelschen lich bevinden, en wat zij doen. Tn de Griek- iche berichten zijn gegevens omtrent het op reden der Engelsche troepen niet aanwezig. Op het Grieksche oorlogstooneel is het, laar het D.N.B. verneemt, in Noord Thessa- onië op verscheidene plaatsen tot hevige gevechtshandelingen gekomen. Ondanks den teer slechten toestand der wegen werd de Duitsche aanval tot ver over de bergketenen voortgezet. Met Engelsche troepen, waaron- ler vrij groote afdeelingen van Niemv-Zee- andsche en Australische divisies, werden gevechten geleverd. De stoutmoedig aanval lende Duitsche troepen maakten een groot lantal gevangenen en brachten een aanzien lijke buit binnen. Omtrent den toestand in Griekenland schrijft de Times naar Svenska Dagbladet lit Londen meldt, dat men niet ontkennen Jan, dat de aanwezigheid van groote Duit sche strijdkrachten ten westen van den )lympus ten zuiden van den Aliakmon aan leiding geeft tot bezorgdheid. De toestand Is zeer moeilijk te overzien. „De berichten van het oorlogstooneel zijn Jngunstig. De kracht van den Duitschen aan tal neemt van uur tot uur toe. Ondanks on- ten feilen tegenstand duurt de opmarsch fan den vijand onverminderd voort.'' zoo 8 gezegd in een door den Atheenschen zender )p 17 April uitgezonden verklaring. De verklaring zegt dan verder, dat ondanks ie vroegere sriccessen aan het Albaneesche front het Grieksche leger is overwonnen. Het Grieksche volk, vooral de bevolking in tiet achterland wordt opgeroepen kalm te blijven, opdat het leven zijn normalen loop kan nemen „De koopman, de handwerksman in ieder mensch moet op zijn plaats blijven, want een verzaken van dezen plicht is ver raad jegens het vaderland. Het Grieksche volk bewijst door deze instructie op te vol gen, dat het een dapper volk is. opgewassen tegen den gewijzigden toestand", zoo eindigt de Atheensche radioverklaring. op zijn verjaardag in het hoofdkwartier „Verjaardag van den Fuehrer in het hoofdkwartier3'. Onder dit opschrift schrijft de Rijksperschef Dr. Dietrich in de natio- naalsocialistische „Korrespondenz" o.a. 't volgende: Dit maal valt zijn verjaardag midden in de groote beslissingen van den Balkanveld tocht. De Fuehrer brengt zijn verjaardag door in den eenvoud van den soldaat, in zijn hoofdkwartier, vanwaar hij de zegevie rende operaties van zijn zuidoostelijke le gers leidt. Van den vroegen ochtend tot diep in den nacht stroomen hem ook in zijn veldkwartier onophoudelijk de militaire, politieke, diplomatieke en andere berichten uit de geheele wereld toe. Ook op zijn ver jaardag staat 'de Fuehrer zooals op lede ren dag met zijn generaals aan de kaar- tentafel. volgt hij den opmarsch van z'n le ger slaat hij aandachtig iedere beweging van den vijand gade en neemt hij snelle besluiten, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. In voortdurend per soonlijk of telefonisch contact met zijn op perbevelhebbers, die uit hun hoofdkwartie ren het optreden van hun afdeelingen lei den, vormt hij zoo het .beeld der veldsla gen en het aanzien van den oorlog, zooals hij het wil. Naar wij vernemen, is een prijsregeling in overweging voor veilingen en openbare ver- koopingen. Parallel aan de reeds ingevoer de prijsl>eheerschingsmaat regelen voor den groot- en detailhandel zouden dan notaris sen en vendumeesters voor bepaalde goede ren ook aan maximumprijzen kunnen wor den gebonden. Het heeft de aandacht getrokken, dat op veilingen den laatsten tijd herhaaldelijk voor tweedehandsch goederen hoogere prij zen worden betaald dan voor de zelfde nieuw in den winkel. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke excessen niet. te rijmen zijn met een doeltreffende pilijalbeheerschinigs- politiek. Gistermiddag omstreeks vier uur is een bosch- en heidebrand ontstaan in de omge ving van Leersum. Ongeveer twintig hecta ren, grootendeels heide, zijn verbrand. De brand heeft zichzelf beperkt, zoodat het gedeelte LeersumDoorn niet is aan getast. De brandweren van Leersum, Doorn, Amerongen, Woudenberg en Maarsbergen hebben het vuur bestreden. Ook oorlogsmateriaal naar China. STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT. De Amerikaansche republikeinsche se nator Tobey heeft gisteren in den senaat verklaard inlichtingen ontvangen te hebben, clat de Amerikaansche vloot reeds thans konvooibeschenming voor verscheping, van oorlogsmateriaal verleent. De leider der democratische fractie, Barkley, antwoordde hierop, dat hij met den minister van marine Knox, en met den chef van den admiralen staf, Stark, heeft gesproken. Beiden hadden hem nadrukkelijk verzekerd, dat de Ame rikaansche marine geen konvooibescherming verleend heeft en niet verleemt, Geen enkel schip, noch Amerikaansch noch buiten- lansch, dat. oorlogsmateriaal vervoert., heeft konvooibescherming gekregen of krijgt kon vooibescherming. Geen enkele bevoegde in stantie der Ver. Staten heeft het bevel ge geven tot het konvooieeren van dergelijke schepen in eenig deel der wereld- Het beslag op de buitenlandsche schepen. In de scheepvaartcommissie van het Con gres is een debat ontstaan over het recente beslag op Duitsche. Italiaansehe en Deen- sche schepen in Amerikaansche havens. De republikeinsche afgevaardigde Oliver vroeg den vertegenwoordiger van het mi nisterie van marine. Reynolds, of de in beslag genomen schepen niet in volle zee aangevallen zouden worden, waardoor de bemanning gevaar zou loopen. Reynolds antwoordde, dat ieder hiervan het zijne kon denkeiL Men heeft de schepen noodig als vervanging van de koopvaardijtonnage, die overgenomen is door de weermacht voof transport- en ravitailleeringsdoeleinden. Reynolds verklaarde uitdrukkelijk, dat hij niet de verzekering kon geven, dat deze schepen niet aan Engeland zullen worden afgestaan. Ook oorlogsmateriaal naar China. Volgens een bericht van Associated Press heeft president Roosevelt op zijn perscon ferentie verklaard, dat hij zijn programma voor hulpverleening aan andere staten in het kader van leen- en pachtwet zal uit breiden, zoodat de Vereenigde Staten ook naar China oorlogsmateriaal zullen kun nen zenden. De stakingen. Wegens loongeschillen is de slotenmakers- vakvereeniging van de Caterpillar Tractor Company te San Leandro (Californië) in staking gegaan. Volgens United Press heeft deze vakvereeniging zich aangesloten bij de reeds geruimen tijd durende stakingen in andere machinefabrieken te San Francisco, die voor meer dan 23 millioen dollar bewa- peningsopdrachten hebben gekregen. De voorzitter van den bij de C.I.Ö. aangeslo ten véreenigden automobielarbeidersbond, Thomas, heeft medegedeeld, dat de bond van plan is de directie van de General Motors Cy. ervan in kennis te stellen, dat de fabrie ken binnen vijf dagen den strijd zal worden aangezegd, wanneer op dat tijdstip de leden van den bond geen nieuwe arbeidscontrac ten hebben gekregen. De onderhandelingen over den nieuwen vorm der arbeidscontracten van de General Motors, die 175.000 arbeiders werk verschaffen, zijn reeds eenige weken aan den gang, zonder dat tot dusverre een een resultaat kon worden bereikt. Verder be sloot het bestuur van den vereenigden mijn- werkersbond het werk in de bruinkoolmij- nen niet eerder te hervatten tot de loon- kwesties in de steenkoolbekkens der zuide lijke staten geregeld zijn. Een filiaal van de Roeblingfabrieken, waar voor vele millioenen dollars vliegtuig onder deden vervaardigd worden, is door een sta king stilgelegd. DINSDAG EN VRIJDAG. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, ligt het In het voornemen om per week twee dagen aan te wij zen, en wel de Dinsdag en de Vrij dag, waarop in restaurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. Nadere bijzonderheden over de eapitnlatie-onderhandelignen. De capitulatie-onderhandelingen zijn, naar in politieke kringen te Berlijn vernomen wordt, met verschillende legerleiders van de uiteengedreven Servische leger- onderdeelen gevoerd. Er was dus geen centrale militaire vertegen woordiging van het Servische leger, daar deze als gevolg van de snelle Duitsche operaties reeds dagenlang niet meer bestond. In de Wilhelmstrasse is bekend gemaakt dat niet alleen de voormalige Joegoslavi sche premier, Tswetkowitsj, maar ook de gewezen minister van buitenlandsche za ken Markowitsj, terecht is. Laatstgenoem de was tot dusver bij het Servische leger geweest. Over de verblijfplaats van den Joegosla- vischen premier, generaal Simowitsj, heeft men te Berlijn mededeelingen van Servi sche militairen, die de capitulatie-onder handelingen hebben gevoerd ontvangen. Zij verklaarden dat Simowitsj is gevlucht. S.P.T. meldt uit Kairo, dat de goudreser ve van Joegoslavië en van Griekenland bij de Nationale. Bank van Egypte te Kairo zijn ondergebracht. De Joegoslavische zaakgelastigde te Sofia zoo meldt S.P.T., is na het afbreken der di plomatieke betrekkingen tusschen Bulga rije en Joegoslavië uit Sofia vertrokken. De Joegoslavische gezant had Sofia reeds in het begin van deze week verlaten. Als gevolg van den toestand in Joegoslavië heeft de zaakgelastigde geen maatregelen meer kunnen nemen om aan een neutraal land de Joegoslavische belangen toe te vertrouwen. De regeeringscommissaris van Hilversum, Jhr. Mr. E. von Bönninghausen heeft gebruik makende van de hem toekomende bevoegd heid om, onder goedkeuring van den secre taris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken om wethouders te benoe men en te ontslaan, eenige wijzigingen in het college van burgemeester en wethouders gebracht. De uitslag van zijn bemoeiingen is, dat de oudste twee van de zittende wethouders, de heeren B. H. Bakker en P. Kuyper Dz. zul len aanblijven, doch dat de andere twee, t.w. de heeren C- F. J. Verbeek en T. van der Heeg zullen worden vervangen. Als nieuwe wethouders zullen optreden de heeren C. H. J. Raad gn T. Bakker; die zich resp. met de zaken van onderwijs en sociale aangelegenheiden zullen belasten. De heer van der Heeg blijft leider van den plaatselijken distributiekring en de heer Verbeek voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon. Gedeputeerde Staten van Noordhol land, overwegende, dat 't algemeen belang, in het bijzonder onder de huidige omstandigheden, in hooge mate gediend is met een groote melk productie en dat dus alles in heit werk gesteld moet worden om het verloren gaan van kostbare mest stoffen te voorkomen, hebben, na met verschillende deskundigen overleg te hebben gepleegd, een regeling in het leven geroepen met het doel den bouw van gierkelders bij daarvoor in aanmerking komende boerde rijen te bevorderen. Indien de direct belanghebbenden, die tot het bouwen van een gierkelder willen over gaan, financieel niet in staat zijn de bouw kosten ineens te betalen, zullen zij onder bepaalde voorwaarden een aanzienlijk deel der kosten in den vorm van een crediet kunnen verkrijgen. Voor de uitvoering van deze regeling, die aan den directeur van den economisch-tech nologischen dienst voor Noord-Holland is opgedragen, is de medewerking der gemeen tebesturen en van den landbouw voorlich tingsdienst ingeroepen. Vanavond gut de yerduiatering in om en dunrt tot morgenochtend 6.32 uur Ergerlijk geval van prijsopdrijving. In samenwerking met ambtenaren van den crisis-controledienst heeft de politie te Zandvoort een ergerlijk geval van prijsop drijving aan het licht gebracht. Men heeft n.1. een groent enhandel aar gearresteerd wegens het verkoopen van diverse waren tegen een te hoogen prijs. Koffie werd om voor tien gulden per pond verkocht, thee voor vijftien gulden per pond, peper voor één gulden per ons, blikjes zalm voor f 2.60 en blikjes sardines voor 1.30 per stuk, ter wijl andere vischconserven met een winst van meer dan honderd procent van de hand werden gedaan. Een groot gedqplte van den winkelvoorraad werd in beslag genomen, terwijl voorts nog andere schakels in dezen kettinghandel werden gevonden. Verder werd nog een inwoner aangehou- anthracietbriketten zonder bon den, die verkocht. Een halve eenw op de bok. (Van onzen Haagschen correspondent). Op 18 April 1891 verwisselde de toen 20- jarige Freek Jenezon in Den Haag de bok' van de sleeperskar voor die van éen Victoria en zoo was hij dus gisteren een halve eeuw aapjeskoetsier. Want nog steeds kan men „Oude Freek" dagelijks op zijn post zien. Dat is tegenwoordig hij heeft er geen be zwaar tegen dat er nog minder benzine voor de taxi's is dan haver voor zijn paard! bij den uitgang van het Hollandsche Spoor station. Op zijn keitrig zwartgelakt rijtuigje staat no. 2 en op het portier herinnert een grafelijk kroontje aan een tijd die voorbij is. Dat is de tijd, dat er nog geen taxi's wa ren, dat de aapjes de onbestreden openbare vervoermiddelen waren, dat ieder die wat was, of dit wilde schijnen, zich Zondagsmid dags naar Scheveningen liet rijden, of naar de muziek in hét Haagsche Bosch, zoodra het zonnetje de menschen naar buiten lokte. Hoeveel gepensionneerden heeft hij in die jaren niet van „de Witte" naar huis gereden na het borreluur en hoeveel reizigers niet van het station naar hun hotel? En als dan de zon onder was en de lichtjes van de bin nenstad lokten, kwamen de uren van anderd klanten; dan kon men Freek eenige malen per avond zien voorrijden bij- het toen roem en beruchte cabaret „Alcazar" en andere tenten van frivool vermaak in knusse straat jes in de schaduw van den ouden Sint Ja cobs toren.- Vele vaste klanten had hij, zoowel onder de bedaagde heeren van de „Witte" als on der de meer losse uitgaanders van om eri bij het middernachtelijk uur en toen zijn trouwe Willem op 23 jarigen leeftijd door de achterbeenen zakte gaven zij hem een andere rossinant, die-nu eenige jaren gele den door nummer 3 vervangen is. „Oude Freek"wie kent hem niet, met rijn altijd opgeruimd humeur en zijn vroo- lijke tintelende oogen in het rood-verweerde gelaat? Hij is niet alleen puik koetsier, nog scherp van blik ®n vast van hand, maar ook vertrouwde Gids, die op zijn duimpje de exquise eetgelegenheden en de dancings, maar ook de musea kent en ook direct ziet als passagiers ander amusement zoeken, een kroegje met zacht muziekje op den achter grond, dan wel een hel verlichte tent met negerlawaai. Ook de hotelportiers wisten en we ten, dat oude Freek nu precies de man is om buitenlanders rustig de residentie te laten bewonderen. Een langjarige practijk had hem daarbij een aardig mondje Fransch, Duitsch en Engelsch bijgebracht. Freek is intusschen bijna 70 jaar gewor den, maar het hart is jong gebleven en het humeur als een zomerschen dag. Hij wilde niets van een huldiging weten, maar vertelt zooveel te grager van den ouden tijd, toen den Haag amper het zestiende deel had van het huidige inwonertal en toen de stad op hield waar de nieuwere woonwijken nu pas beginnen en asfalt een ongekende nieuwig heid was. De taxi heeft hem niet van de straat kunnen verdrijven en nu voelt hij zich weer nummer 1, al is ziin rijtuig bij de Verkeerspolitie ook geregistreerd als num mer 2. Wie dezen zomer het Haagje in zijn vacan- tie-programma heeft opgenomen, moet bij het Hollandsche Spoorstation maar 'eens naar hem uitkijken. Tenslotte leert men in een Victoria rijdend Den Haag beter kennen dan in de electrische tram, die altijd haast heeft.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1