BONNEN die week gelden De distributie tgrarisch front wensclit herziening melkprijs Oorlogstuinderij in Den Haag 239 paar nieuwe schoenzolen ontvreemd Chemisch roten van vlas Amerika dient zeer voorzichtig te zijn Redevoering van LINDBERGH De omwenteling in Irak Zaterdag 19 April 1941 Derde blad Broodbonnen 13: geldig van 21 April tot en met 27 April (niet ge bruikte tot en met 4 Mei, echter niet in restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bloembonnen 7: geldig van 21 April tot en met 18 Mei. Elke bon geeft recht op het koopen van naar keu ze, 35 gram tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, of zelfrij zend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e. d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Boterbonnen 13 en 14: geldig van 21 April tot en met 7 Mei (niet ge bruikte tot en met 10 Mei). Elke bón geeft recht op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 13. geldig van 21 April tot en met 7 Mei (niet gebruikte tot en met 10 Mei), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. Vetbon 14: geldig van 21 April tot en met 7 Mei (niet gebruikte tot en met 10 Mei), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of mar garine. Melkbon 13: geldig van 21 April tot en met 27 April, rechtgevende op 't koopen van 1% liter melk. Bonnen 13 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 21 April tot en met 30 April (niet gebruikte tot. en met 4 Mei). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleeschwaren. Bonnen 13 Worst, Vleeschwaren, (vleeschkaart): geldig van 21 April tot en met 30 April (niet gebruikte tot en met 4 Mei) rechtgevende op 't koopen van één rantsoen vleesch waren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt- of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- of schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Bon 18: .rechtgevende op het koo pen van 50 eram thee of 125 eram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, geldig van 17 Maart tot en met 27 April. Bon 20: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling) 300 eram zachte zeep- pasta. 250 eram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder, geldig van 31 Maart tot en met 27 April. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 20 in ontvangst nemen. OM UIT TE KNIPPEN. Bon 21: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 14. April tot en met 11 Mei. Bon 23: geldig van 21 April tot en met 18 Mei, rechtgevende op 't koo pen van naar keuze 250 gram rijst, rijstemecl, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel. Bon 24: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram havermout', havervlokken, haver- bloem, aardappelmeclvlokken, gort, gorthiout of, grutten. Bon 25. geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze 250. gram gort, gortmout of grutten. Bon 26: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van 100'gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 27: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze 100 gram maizena, griesmeel, sago of aardap pelmeel of een hoeveelheid pudding poeder of puddingsauspoedcr, ten hoogste bevattende 100 gram zet meel. Bon 28: geldig van 21 April tot en met, 11 Mei, rechtgevende op het koopen van 500 gram bruine boo- nen of capucijners of, indien voor radig, groene erwten. Bonnen 64 en 74: geldig van 21 April tot en met 4 Mei (niet ge bruikte tot en met 18 Mei). Elke bon geeft, recht op het koopen van 100 gram kaas. Bon 94: geldig van 21 April tot i met 27 April (niet gebruikte tot en met 4 Mei, echter niet in restaurants e.d.), rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 8 (bondenbroodkaart): geldig tot en met 30 April, rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3, 4. 5 en 6 op resp. 10 Ke.. 10 Kg.. 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. pn 3 Kg hondenhrood. Bon 8 (kattenbroodkaart): geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van Wo. Kg. katten brood. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pot scheercrême. Petroleumzeqel „periode 10": geldig van 21 April tot en met 15 Juni. rechtgevende op het knopen van 2 liter petroleum. Brandstoffenbonnen nummeTs „15, 16 en 17 haarden, kachels". „35 t.m. 41 centrale verwarminq", „brand stoffen. één eenheid, vlifde neriode" en .cokes, één eenheid, vijfde peri ode": verlengd tot en met 30 April. Elk der bonnen geeft recht op het koop van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl. (max. 75 kg.) anthraciet,, steenkolen, industrie- of eierbrikett.en, of 2.5 hl. kolenslik, of 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 kg. bruinkoolbriket ten, of 450 stuks (200 kg.) bagger- of 300 stuks (195 kg.) persturf, of 175 kg. fabrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. Bijzondere rantsoenen voor zieken en kraamvronwen GEEN EXTRA MELK VOOR HEN, DIE ZWAREN ARBEID VERRICH TEN. Geen extra toewijzingen aan café's en restaurants, dus taptemelk met koffiesurrogaat! Aan vrouwen zal op attest van een medi cus of vroedvrouw gedurende het tijdvak van drie maanden vóór tot drie maanden na de bevalling een extra rantsoen van 1% liter per week, beschikbaar gesteld wor den. Personen, die bij de uitoefening van hun beroep aan de inwerking van giftige stoffen zijn blootgesteld, zullen eveneens voor extra melk in aanmerking kunnen komen. Aanvragen hiervoor ten behoeve van arbeiders dienen collectief door de be trokken bedrijven te geschieden hij de plaatselijke distributiediensten. De Staats- en particuliere mijnen moeten zich evenwel hiertoe wenden tot de Nederlandsche Zui- velcentrale te 's Gravenhage. De aandacht wórdt er op gevestigd, dat personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, uit dien hoofde niet voor extra melk in aanmerking komen. Zieken zullen, evenals zulks voor de ove rige in distributie gehrachte goederen is bepaald, op gecontroleerd medisch attest in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen. INSTELLINGEN. Het centraal distributiekantoor zal aan ziekenhuizen, sanatoria e.d. voor April en Mei toewijzingen verstrekken op grond van het aantal verpleegden en de daarna, vol gende maanden zullen de toewijzingen worden verstrekt op de voor andere distri- butiegoederen gebruikelijke wijze. Er zullen z.g. „wisselbonnen" voor Vi li ter molk beschikbaar worden gesteld aan instellingen, die glazen melk voor direct gebruik aan de klanten verstrekken (b.v. melksalons. en oafé'sï. Deze bonnen mogen eclitpr uitsluitend in deze instellingen ge bruikt worden; voor melkleveranriers heb ben zij geen waarde. Hotels, café's restau rants. eantines e.a., zullen geen toewijzin gen voor melk ontvangen. Voor het schenken van elazen melk zullen deze instellingen op aanvrage in beperkte mate van den plaatse- lijken distributiedienst een voorschot in den vorm van bovengenoemde wisselbonnen ontvangen. Zij zullen •dus hij de bereiding van spijzen en i. dranken gebruik dienen te maken 2 van taptemelk of andere huiten de I distributie vallcndf» melkproducten. Huishoudscholen, voorlichtingscursussen, e.d. kunnen zich ter verkrijging van bon- |nen wenden tot de plaatselijke disfributie- diensten. 1 Aan uitklaring onderworpen schepen die nen zich ter verkrijging van toewijzingen te [wenden tot" de afdeeling Zuivel van de j Nederlandsche Zuivelcentrale te 'sGraven- [hage. 1 De zuivelindustrie kan op de gewone wijze, met inachtneming van de geldende [bepalingen, melk blijven verwerken. De andere melkverwerkende industrieën mo gen uitsluitend gobruik maken van tapte melk, of karnemelk, welke buiten de dis- j tributie vallen. DRIE CENT PER VETPROCENT REDELIJK GEACHT VOOR INDUSTRIE MELK. In het Agrarische Huis te 's-Gravcnhage Werd een bijeenkomst gehouden van den landelijken raad van vakgroepen van het Ned. Agrarisch Front, onder leiding van den heer G. J. Ruiter, Ivnijpe. Aan de hand van rapporten der vakgroep leiders werd de melkprijs in verschillende dèelen van het land besproken. De conclusie was, dat het noodig is, te komen tot een zomer-melkprijs voor de veehouders van tenminste 3 cents per liter per procent vét voor industriemelk. Deze prijs is noodza kelijk, om te kunnen komen tot een redelijke verhooging van de landar- heidersloonen. Over de rayonindeeling der melkleveran- ciers zal men een rapport opstellen en aan de bevoegde autoriteiten voorleggen. Varkens voor eigen gebruik Uit het feit, dat geen voedertoewijzingen worden verstrekt aan niet-landbouwers wordt vaak afgeleid, dat het niet mogelijk is, een varken te houden voor eigen gebruik. Deze mecning nu is niet juist; wie een var ken kan voeden zonder meel toewij zing, dus met afvalstoffen enz., kan een toewijzing krijgen bij den plaatselijken bureauhouder van den Voerselcommissaris. Betoogd werd, dat de steun van kleine boe ren in de tegenwoordige omstandigheden beslist te laag is en verhooging niet kan uit blijven. Uitbreiding van de aardappelteelt. Bij het inzetten van den Productieslag-1941. onder het motto: „Nederland voedt zichzelf!", werd vooropgesteld de noodzakelijkheid van aanzienlijke vergrooling van de aardappel- Steedi meer volks tnlntjM. (Van onzen Haagschen correspondent) Wij hebben al eens verteld van de groote vlucht, welke de oorlogstuinderij in Den Haag genomen heeft. Verleden jaar waren er al eenige honderden pioniers, dit voor jaar is hun aantal nog veel en veel grooter geworden. Het is merkwaardig te zien, hoe hier vrijwel uit alle kringen en standen de amateur tuinders voortkomen. Men treft er tram-conducteurs onder en onderwijzers kantoorbedienden en politie-inspecteurs, ambtenaren en ingenieurs, industrieele be- hedrijfsleiders, een tandarts en zelfs de kinderrechter. Ook Scheveningsche visschers door den oorlog van hun zoute element gescheiden, beijveren zich, hun bescheiden bijdrage te leveren tot' hetgeen men tegenwoordig de productieslag is begonnen te noemén. De Gemeente heeft dit voorjaar 25000 tuintjes beschikbaar gesteld van 210 M2., die vóór eind Maart alle weg waren, tegen een prijs van f 3.75 ongespit of f 7.50, wanneer de gemeente het door werkloozen 2 steek heeft laten omspitten. Wij hebben reeds eerder verteld, dat hier in Den Haag reeds verschillende Soorten volkstuintjes zijn, op particulieren bouw grond, op braakliggende bouwterreinen der gemeente en hier zijn nu nog bijgekomen groote complexen op gescheurde weilan den, zooals de KoeAveide en de Speehveide in het Scheveningsche Westbroekpark. De gemeente geeft door middel van den Plantsoenendienst alle gewenschte techni sche voorlichting aan deze tuinders van den kouden grond en tracht vooral te be vorderen, dat in het bijzonder aardappelen en boonen geteeld worden, aangezien hier aan het minst te bederven valt. Mocht de voedselnood ernstiger worden, dan kunnen altijd nog meer A'olkstuintjes gemaakt worden, al zullen in dat geval uit eindelijk ook de sport- en speelterreinen er aan moeten gelobven. Maar dan zou ook weer meer dan 50 H.A. beschikbaar komen en het kan toch zóó zijn, dat wij op een gegeven oogenhlik meer belangstelling heb ben voor aardappels dan voor voet- en korfballen. Gelukkig is het' zóó ver nog niet, al zit ten wij hier te Den Haag op het oogenhlik krap in de aardappelen, hetgeen gelukkig van voorbijgaan den aard schijnt te zijn. teelt. Nu de tijd van het poten der aardap pelen is aangebroken, kan, zoo bleek uit de mededeelingen, worden \rastgesteld, dat de genomen maatregelen en de gevoerde pro paganda zoo zeer doel troffen en dat een verrassende uitbreiding van deze teelt plaats vindt. De voorloopige rapporten van de vakgroep leiders van het N.A.F. wijzen aan, dat in sommige zandstreken tot honderd procent meer aardappelen gepoot Avorden. In andere streken is dit percentage 25, 40 of 50. al naar gelang de omstandigheden uitbreiding toe laten. Bij de afAvikkeling van de loopende zaken van de tuchtklasse van den voormaligen op- bouwdienst. welke gevestigd was in de Ko ning Willem III kazerne te Nieuwersluis kAvam men tot de ontdekking, dat niet min der dan 239 paar nieuwe schoenzooien ont braken. De gemeentepolitie stelde in samen werking met de marchaussee een onderzoek in. Men eing na. welke personen van de tuchtklasse belast waren geweest met het vervoer van verschillende coederen en had toen aanleiding zich in verbinding te stel len met de recherche te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Te Amsterdam werden daar op twee arrestaties verricht, terwijl ook een Hagenaar werd aangehouden. Bij een huis zoeking te Amsterdam vond men enkele schoenzooien, een nijptang en een schoen makersmes. welke voorwerpen eveneens uit de tuchtklasse ontvreemd werden. De. buit in Den Haag was aanzienlijker, want hier vond men 29 paar nieuwe schoen zooien. Nadat tegen het drietal proces ver baal was opgemaakt, werden zij, in afwach ting van het onderzoek voorloopig op vrije voeten gesteld. Een demonstratie. De Nederlandsche vlasindustrie heeft in den laatsten tijd om meer dan een reden de bijzondere belangstelling. In de eerste plaats omdat weefsels van buitenlandse»'* grondstoffen bezAvaarlijk verkrijgbaa. .iin en dus -et linnen als bin- nenlandsch product grootere waardeering geniet. Daarnaast is de olierijkdom van het hennepzaad (zaad van de vlasplant) voor de vetproductie van belang. Maar afgezien van deze oorlogsomstan digheden heeft het vlas wetensrhaps- en nractijkmenschen in versterkte mate be ziggehouden betreffende de mogelijkheid van industrieele werkverruiming en ver eenvoudiging van de omslachtige verAver- kingsmethoden. Dat een aanzienlijk deel van den Neder- landschen vlasoogst in België verwerkt moest worden, is voor menigeen reeds lang een prikkel eeAA'eest te zoeken naar verbrce- ding van het arbeidsveld der Nederland- srhe vlasindnstrie Een oud A'raagstuk. waarmee men zich sinds mensohenheugenis heeft beziggehou den. is de manier om den vlasvezel sneller en gemakkelijker te verkrijgen dan door het natuurlijke proces, zooals dat vroeger, toen nog op vrijwel iedere boerderij vlas voor eigen gebruik geteeld werd, toepas- sing vond. Japan volgt d« daden der Vü. met d« grootste opmerkzaamheid De woordvoerder van het centrale inlichtingen bureau van het Japan- sche kabinet is er op de persconfe rentie op attent gemaakt.dat de Ja- pansche pers geAvag maakt van een gevaar, dat er voor Japan ontstaat, wanneer Amerika het plan verwezen lijkt en beschermde convooien via de Australische en zuidelijke Oostazia- tische Avateren naar de Roode Zee zou sturen. Hem werd verzocht, de houding van Japan in deze kwestie te defi- nieeren. De woordvoerder antAVOord- de, dat een dergelijke convooipolitiek van Amerika „niet verstandig" zou zijn. Amerika, zoo meende de woord voerder, dient zeer voorzichtig t.e zijn. Het Japansche blad „Japan Times and Advertiser". dat in nauw contact staat, met 't Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, is van meening. dat het plan der Amerikaansche regeering om eventueel be schermde convooien naar het gebied van de Roode Zee te sturen, van Japansche zijde de grootste aandacht verdient. Het blad wijst erop. daf deze convooien dan zouden moeten varen door de Australi sche Avateren en den Indischen Oceaan, waar naar men reeds gehoord heeft, operaties van Duitsche schepen zijn voorgekomen. Derhal ve moet een dergelijke Amerikaansche be slissing. zoo verklaart dit Japansche blad. als een verdere stap naar het deelnemen aan den oorlog door de Vereenigde Staten wor den opgevat. Gezien vanuit het standpunt van Japan beteekent dit een uitbreiding van den Euro- peeschen oorlog in een gebied, dat Japan bui ten den oorlog wil houden. Hierbij is de posi tie der Philippijnen tusschen de Amerikaan sche kust en de Roode Zee en de positie van Singapore van bijzondere heteekenis. Een dergelijke beAveging van Amerikaansche schepen moet in 't aspect van een openlijke vijandelijke daad beschouwd worden. Men dient er rekening mede te houden, dat het Amerikaansche plan groote gevolgen zal hebben voor de positie in het Verre Oosten. Dit feit eischt van de zijde van Japan, wiens verdedigingslinies tot ver in hot zuiden loo- pen, de grootste opmerkzaamheid. Kol. Lindbergh heeft in een redevoering voor het comité America First verklaard, dat het een wereldtragedie zou zijn, wan neer het Britsche Rijk zou ineenstorten. Het ligt echter niet in de macht van de Veree nigde Staten den oorlog voor Engeland te Avinnen. Dit zal zelfs dan niet mogelijk zijn, wanneer Amerika al zijn hulpbronnen in den strijd zou werpen. Engeland bevindt zich in een wanhopige situatie. De Engel- sche scheepsverliezen zijn ernstig en de Engelsche steden zijn door bommen ver nield. De Vereenigde Staten zijn in staat zich te verdedigen tegen iedere macht. Zij moeten die mogelijkheid echter ook in stand houden. Daarom mogen zij hun vloot niet blootstellen aan de geA'aren van de Europeesche oorlogszones en moeten zij de verzending van hun modernste gevechts machines naar Europa staken. Door wa pen materiaal naar Europa, te verschepen begaan de Vereenige Staten de fout hun positie te verzwakken en den oorlog te verlengen zonder zijn resultaat te kunnen wijzigen. Deinterventionisten in de Ver eenigde Staten roepen thans luid, dat zij. die tegen een deelneming van de Vereenig de Staten aan den oorlog zijn, defaitisten zijn. Hij, Lindbergh, vraagt dezen menschen wat zij te zeggen hebben aan de Europee sche naties, die thans op den grond, liggen omdat zij onder interventionistische lei ding overijld en zonder voorbereiding aan den oorlog zijn gaan deelnemen. De bekende vlieger riep zijn toehoor ders op zich aaneen te sluiten tegen* de interventionistische kringen in de Ver eenigde Staten, teneinde aldus de Vereenig de Staten uit den oorlog te houden. Het Comité „America First" heeft tege lijkertijd bekend gemaakt, dat Kol. Lind bergh als lid tot de organisatie is toegetre den. De industrie heeft dit proces nog niet zoo langen tijd geleden door het „AA'armwater- roten" vervangen, dat een aanzienlijke ver snelling van het natuurlijke bacteriologi sche rotingsproces bracht. Maar de wetenschap is hiermee niet te vreden. Zij heeft gezocht in de chemische richting en meent thans gevonden te heb ben! Eenige maanden geleden werden in „De Vlashode" uitvoerige mededeelingen ge daan over een chemische rotingsmethóde. Avaarvoor de NV. Fontana de aandacht vroeg en die werd gevonden door Ir. P. C. Zeehuizen te 's-Gravenhage. Teneinde in de eerste plaats belangheb benden gelegenheid te geven, zich een oor deel te vormen over de waarde van deze methode. Averd dezer dagen in het Agrari sche Huis te 's-Gravenhage. onder leiding van Ir. S. D. Rispens een bijeenkomst ge houden van vlasvérwerkers en anderen, waar de directeur van „Fontana". de hepr Jac. Nolfen. een lezing hield. Avelke Averd gevolgd door een demonstratie in het labo ratorium van Ir. Zeehuizen. Onder de aanwezigen bevonden zich de riikaviasteeltconsulent, Ir. W. de Jonge en de consulent der Friesche maatschappij van landhouAv, Dr J. C. Dorst. Tr Risnens verklaarde de samenkomst te hebben helegd omdat elke voor ons be drijfsleven van belang schijnende ontdek king haar kans moet krijgen De heer Nol ten z.ette uiteen, dat het chemisch rotines- nroces berust, on de chemische reacties der "lantencelien. die iarenlang Averden bestn ■'eerd. totdat men een chemische samen stelling vond. die de cellulose oploste zon der den vezel aan te tasten. In een beschrijving van de politieke om wenteling in Irak onder leiding van den nieuAven minister-president Kaylani wijst de Turksche afgevaardigde Moehittin Bir- gen in het Turksche blad de „Sonposta" er op, dat deze beAveging tot herstel van de onafhankelijkheid van Irak en tot bestrij ding van den buitenlandschen invloed vol- ti'okken is onder toestemming van dc brepde massa der bevolking. De binnenland Het groote voordeel van chemisch roten is, de zeer korte tijdsduur van 1V2 uur, het drogen in een droogkamer bij een temp. van 50 graden celsius en het verkrijgen van een sterke blanke vezel. Tevens zijn de kosten van gerepeld vlas- stroo tot vlaslint lager dan de laag ste kosten, vastgesteld hij de te genwoordige methode. Vervolgens Aveidde spreker uit over de voordeelen van het mechanische drogen in droogkamers De hebr Nolten besloot zijn betoog met de verwachting uit te spreken, dat het mo ment zeer nabij is. waarop een proefinstal latie zal Avorden ingericht. Ir. de Jonge verklaarde, dat het hier ern stig werk betreft, dat door het stadium van proefnemingen heen is en verdient, dat er op grootere schaal mee gewerkt Avordt. Spr. zegde den heer Nollen zijn modeAverking toe om mogelijkheden te vinden voor het oprichten van een grooter installatie, die gelegenheid zou geven om na te gaan of het proces in de praktijk aan de gunstige verAvachtingen beantwoordt. Nadat Ir. Bispens zich in den zelfden geest had uitgesproken, heeft men in het laboratorium een demonstratie der vinding bijgewoond, Avaarbii een kleine hoeveelheid vlas geroot werd. De aamvezige deskundi gen kregen daarbij inderdaad een gunsti- gen indruk van het chemische procédé, dat in anderhalf uur tijds de roting beAverktc. sche tegenstanders worden in de eerste plaats gevonden in de kringen der aan het land vreemde z.g. „Mekka-aristocratie" die voor 't behoud van haar egoistische belan gen 't verband van Trak met Engeland in stand wil doen houden. Kavlani heeft 'n ein de gemaakt aan de periode der pro-Engeische paleispolitiek, die het Traksche volk steeds heeft afge\A'ezen. De Turksche afgevaardig de beschouAvt het als zeker, dat het stre ven van Kaylani van den kant van Saoe- disch Arabic instemming zal vinden en roept de Turken op zich beAvust te Avorden van de groote heteekenis der .huidige ge beurtenissen in Irak en daar rekening mee te houden. De bommen op Bordeaux De eerste burgemeester van Bordeaux en vroegere minister van binnenlandsche zaken, Marquet, heeft door bemiddeling A'an den ambassadeur de Brinon den Amerikannschen ambassadeur, Leahy, verzocht een telegram aan Roose\'elt te zenden, waarin hij den pre sident om tussehenkomst vraagt bij d© F.n- gelsehe regeering, opdat „de herhaalde mis dadige bombardement, zooals de recente aan val op het krijgsgevangenenkamp van Sou ges en op de van ieder militair doel ver af gelegen woonwijken van Bordeaux vermeden \A'orden. Ik maak er nadrukkelijk opmerk zaam op", zoo besluit het telegram, „hier on- noodig het bloedvergieten A'an ontwapende mannen en de vernieling van talrijke Avoon- huizen is. Ik hoop, dat gij bereikt, dat de Avetten van oorlog en de mcnschelijkheid door het Engelsche opperbevel in acht geno men worden". HET IJZERGEDENKTEEKEN BIJ DIXMUIDEN. Het LTzergedenkteeken bij Dixmulden, het symbool en gedenkteeken voor de Vlaam- sche soldaten uit den wereldoorlog, is thans hersteld. Het gedenkteeken werd in Mei 1940 door Engelsche granaten zwaar beschadigd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9