Nieuwe geweldige aanval op Londen Adolf Hitier 52 jaar DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Sensatie in Griekenland Rijkscommissaris Seyss Inquart bevorderd Geen taptemelk bij kannen vol! Verduisteren 8.48 uur Afblijven! De eerste PERZIKEN Eerste Duitsche gezant in Kroatië Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. MAANDAG 21 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11474. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Het Duitsche weermachtsbericht T0BR0EK zwaar bestookt, Britscbe aanval op Soloem afgeslagen Als vergelding voor den nieuwen aan val van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, aldus het Duitsche weermachtsbericht van gis teren, heeft de Duitsche luchtmacht in den nacht van Zaterdag op Zon dag opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aanval hebben vele honderden vliegtuigen den ge- heelen nacht reusachtige hoeveelhe den brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote bran den, die van verre te zien waren, en vooral in de bocht van de Theems, de Milwali Docks en Greenwich uit braken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uitwerking van de zen vergeldingsaanval, die opnieuw door Engeland was uitgelokt. IN GRIEKENLAND. In de vlakte van Thessalie achtervolgen de [Duitsche troepen de verslagen Britsch-Griek- sche strijdkrachten. Ten westen van den Pindus trekt de vijand voor de Italiaansche troepen terug, hier en daar doen zich ver schijnselen van ontbinding in het leger vbor Talrijke Grieksche soldaten en geheele afdeelingen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen, die ten Oosten van het gebergte opereeren. Bij de inneming van Larissa en Trikkala hebben gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de operaties van het 'leger gesteund. Zij bestookten terug trekkende troepen en colonnes van den vij- ind met bommen en mitrailleurvuur, yer- lietigden op een vliegveld tien jachttoestel- en van het type Gloster en bij een luchtge- recht een Britschen jager van het type Spit- iire. In het Noorden van Zuidslavië zijn tot dus- Verre 1500 officieren en 244.000 man als ge vangenen geteld. NOORD AFRIKA. In Noord-Afrika hadden vijandelij ke aanvallen op Solloem geen suc ces, hoewel zij door vloot- en lucht strijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 April en gisteren overdag hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de havenwen- ken en andere militaire doelen te Tob roek met zware bommen be stookt. Door voltreffers werden BRITSCHE HOOFDSTAD SCHUDT ONDER DE ONTPLOFFINGEN VAN BOMMEN EN LUCHTDOELGRANA TEN. Duitschers gebruiken zeer explosief materiaal groote branden en hevige ontplof fingen veroorzaakt. Dulitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malfa ernstige schade toegebracht aan de Marinewerf en aan pakhuizen. Een tank station geraakte in brand. Tijdens een gewapende verkenning he- ben vliegtuigen Zaterdag aan de Schotsche oostkust twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijkën inhoud van 6000 ton vernietigd. Bij een aanval van jagers op de Britsche zuidkust werd een vijande lijke jager van het type Spitfireneerge schoten. Overdag noch des nachts, aldus eindigt het Duitsche weermachtsbericht, zijn vijan- ver&chenen. LONDEN SCHUDDE. Omtrent de aanval op Londen meldt International News nog dat het alarm des avonds t e half tien begon. Binnen een half uur schudde de stad onder de ontploffingen van bommen en luchtdoelgranaten. Het motorgeronk der aanvallende vliegtuigen werd duidelijk gehoord. Volgens United Press hebben de Duit sche vliegers zeer explosieve bommen laten vallen. Associated Prêss meldt, dat ver scheidene Londensche wijken zwaar getrof fen werden. Het schieten van het afweer geschut Sverd steeds heviger, evenals de ontploffingen en het gedreun der moto ren. Ook op andere plaatsen zijn bommen ge- worpèn, vooral in de oostelijke en zuid-oos telijke graafschappen. Op verschillende plaatsen is schade aangericht. In de week van 11 tot 18 April is in de wateren rondom de Britsche eilanden en in de Middellandsche -zee door aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen 132.000 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht en tenminste 280.000 ton beschadigd Vijfentwintig schepen, die voedsel en grond stoffen naar Engeland brachten of in de Middellandsche zee voor militaire doelein den gebruikt werden, zijn tot zinken ge bracht, 48 schepen werden zoo ernstig be schadigd, dat een deel daarvan geheel ver loren geacht kan worden. Minister-president Koritzis plot seling overleden. Vermoord? Gerucafen over capitulatie Nieuwe regeering gevormd. Vrijilagmiddag om vier uur is de Grieksche minister-president Koritzis plotseling over leden. Het officieele communiqué vermeldtt geen doodsoorzaak, volgens het D.N.B. be staat in Athene echter zekerheid dat hij ver moord is. Koning George van Griekenland heeft den eersten burgemeester van Athene Kotzias met de vorming van een nieuwe re geering belast, omdat de oude is gevlucht. Door den dood v. Koritzis en de benoeming van Kotzïas, die voor het uitbreken van den oorlog meermalen Berlijn bezocht duiken in het buitenland allerlei geruchten op, dat Griekenland zal capituleeren, omdat men in Athene den toestand hopeloos acht. Reuter deelt echter mede, dat aan "het gansche Grieksche front de strijd met verbetenheid verder wordt gevoerd. Koritzas heeft kort voor zijn dood een on derhoud gehad met den Britschen opperbe velhebber in Griekenland, Sir Maitland Wil- son. Na dit onderhoud maakte Koritzis, die lijkbleek zag, een volkomen verwarden in druk. Het verluidt dat Wilson verlangd had, dat het Grieksche leger naar Egypte zou vluchten, hetgeen Koritzis geweigerd zou hebben. Eeni'ge uren later vond zijn secretaris Koritzis dood aan zijn schrijftafel. Over de kwestie of hij door een revolver schot of door vergif om het leven is ge komen bestaat nog geen zekerheid. Zelfmoord volgens Renter. Reuter heeft in verband met het overlij den van den Griekschen ministerpresident Korytzis het volgende bericht verspreid: Naar men thans verneemt, heeft de Griek sche ministerpresident Koritzas Vrijdagmid dag zelfmoord gepleegd. De oorzaak daar van is geweest zijn vrees voor de verant woording. Vrienden van den overledene blijven dit bericht echter wantrouwen, daar Koryt zis niet de man was, zelf een eind aan zijn leven te maken. Kotzias bedankt. Kotzias heeft den koning het voorstel ge daan, dat een militair de regeering zal vormen. Generaal Alexander heeft daarna opdracht daartoe gekregen. Gisteravond is te Athene de samenstel ling der nieuwe regeering reeds bekend ge maakt. Het voorzitterschap heeft de koning zelf op zich genomen, in de regeering heb ben drie generaals zitting en een chef der marinestaf, vice-admiraal Sakellenin. 8ELIJK MET TWEE ANDERE 'DUITSCHE AUTORITEITEN. De Führer heeft den Rijkscommissa ris voer de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Dr. Seyss- Inquart bevorderd tot S.S.-Obergrup- peniührer. De Führer heeft den vroegeren S.S.- und Polizeiführer, Brigadelührer nnd Generalmajor der Polizei Rauter, be vorderd tot S.S.-Gruppenführer en Generalleutnant der Polizei. De S.S. Gruppenführer Dr, Dietrich is tot S.S. Obergruppenführer bevor derd. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft den Führer het vólgende tele gram gezonden: 's-Gra ven ha ge, 20 April 1941. Mijn Führer, In dezen tijd van de grootste beteekenis leidt U het Duitsche .volk op weergaloos strijdvaardige wijze naar zijn vooraanstaan de plaats in de wereld. Het Duitsche volk volgt U, mijn Führer, met den ernst van de vastbeslotenheid, waartoe gij uw volk hebt opgeleid. Op uw verjaardag echter richten zich tot tl de harten van alle Duitschers en van al onze vrienden met bijzonder vurige en blijde wenschen, terwijl zij U een geen grenzen ken nende liefde betuigen, welke U, mijn Führer, in ons gewekt hebt Wij, die uw opdracht in Nederland ver vullen, groeten U op den dag van heden, in volmaakte liefde en onvoorwaardelijke trouw Heil mein Führer. w.g. SEYSS-INQUART. Dr. SEYSS-INQUART. (Foto P.I.B.) Melkhandel ten aanzien van tap temelk en karnemelk aan con tingenten gebonden. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat, ofschoon tapte- en karnemelk zijn vrij gelaten, d.w.z. niet zooals de gewone con- sumptiemelk In de distributie zijn opgeno men, de -melkhandelbedrijven niettemin ook ten aanzien van taptemelk en karnemelk aan een hun toegewezen contingent gebonden zijn. Deze maatregel is noodzakelijk, aangezien het, in verband met de groote transportmoei lijkheden, niet mogelijk blijkt, dat in het zg. wettelijk aangewezen consumptlemelkgebied voldoende melk van elders wordt aange voerd. VERJAARDAG DOORGEBRACHT IN HET HOOFDKWARTIER NA BIJ HET BALKANFRONT. Dagorders Ook de laatste vijand wordt verslagen Minister Göhbels richt radiobood schap tot het Duitsche volk. MILITAIR APPfiL IN DEN HAAG TELEGRAFISCHE GELUKWEN- SCHEN VAN N.S.B. EN TROEL STRA-BEWEGING. Adolf Hitier, de Führer van het Duitsche rijk, heeft gisteren zijn 52en verjaardag in het hoofdkwartier in de nabijheid van het operatieter rein in den Balkan gevierd.Precies te middernacht kwam Generaal Keitel den Führer in den restauratiewa gen van den specialen trein, welke als hoofdkwartier dienst doet. geluk- wenschen. Generaal Keitel besloot met gelofte, dat de weermacht haar Führer op al zijn wegen zegevie rend zal volgen. De opperbevelhebbers van 't leger het luchtwapen en de marine heb ben dagorders uitgegeven die tot motto hebben: „Ook de laatste vijand wordt verslagen". Onder de vele ge- lukwenschen bevond zich o.a. een te legram van Mussolini. RADIOBOODSCHAP AAN HET DUITSCHE VOLK. In Duitschland is de verjaardag met groo te opgewektheid gevierd. In uitvoerige hoofdartikelen wijzen de bladen op de veldheerskunst van den Füh rer, op zijn 'politiek en organiseerend genie en op de samenwerking tusschen leiding en volk. Leiding en voorbereiding, aldus de Volk. B., zijn in zijn veldheerskunst zoo veelom vattend, dat in de Duitsche geschiedenis die zoo rijk aan groote mannen is, slechts één figuui1 gevonden wordt, waarin dezelf de eigenschappen vereenigd zijn: Frederik de Groote. Rijksmaarschalk Göring heeft een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij j zegt. dat hetgeen het Duitsche volk Hitier en daarmee het vaderland aan trouw en geloof, aan moed en offervaardigheid met warm hart bereid zijn te geven voor de komende generaties steeds een voorbeeld zal vormen. Dr. Göbbels. de rijksminister van propaganda hield een radiorede, - waarin hij o.a. verklaarde dat de wereld het grootste wonder be leeft, dat er in de geschiedenis be slaat, n.1. dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Het is geen frase, aldus spr., wanneer men zegt. dat datgene, wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan allen naar vermogen medewerken, er niet zou zijn, of er niet zóó zou zijn, wanneer er niet een man als wegwijzer en baanbreker aan den voorlschrijflenden tijd beteekenis. inhoud en richting had gegeven. Iedereen weet, waarom het. gaat en dat aan het einde van dezen oorlog een Duit sche overwinning staat. Het Duitsche volk ADOLF HITLER. (Foto P.I.B.) behoeft en wil ook niet in bijzonderheden weten wat de Führer voornemens is en welken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogewblik kiest. Het heeft eenvoudig vertrouwen in hem. In het verdere verloop van zijn rede her innerde de minister aan de uitspraak van Churchill. dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitschland kan hierop slechts dit ant woord geven: de Führer zal overwinnen en wel hoofdzakelijk omdat hij ook weet, hoe hij kan overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleid door een wil en beheerscht door een fanatisme, dèt behaalt de over winning. De herdenking in ons land. Zaterdagmiddag is op het Binnenhof te Den Haag een militair appèl gehouden, waaraan het bataljon van 't luchtwapen en detachementen van leger en marine en SS- troepen der Duitsche weermacht deelnamen. Generaal Christiansen hield een korte toe spraak. Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart hield een rede te Rotterdam. Hier voor verwijzen wij naar pag. 2 van het eer ste blad. Boodschap van Mnssert. De leider van de N.S.B.Ir. Mussert richt te zich met een. boodschap tot de leden dier beweging, waarin hij oa. verklaarde, dat zonder Adolf Hitier, de Germaansche volke ren uitgeleverd zouden zijn gebleven aan het Jodendom, de democratie en het kapitalis me. Zou de N.S.B. in 1940 aan de macht ge weest zijn. dan zouden de Nederlanden aan de zijde van Duitschland hebben deel genomen aan dezen strijd, die'ook voor de vrijheid en de welvaart van het Nederland sche volk van beslissendbelang is. Het vervult baar met genoegdoening, dat thans reeds een groot aantal van haar leden vrij willig aan den oorlog deelneemt. De N.S.B. is er van overtuigd, dat de Fuehrer in zijn nieuwe levensjaar de vij anden van Europa beslissend zal slaan. Zaterdagavond hield de N.S.B. tergele>- genheid van Hitiers verjaardag een kame raadschapsavond in den Haag. Zondag hield de W.A. een marscb in ver schillende steden. Namens de nationaal- socialistische beweging in Nederland heeft Ir. Mussert den Führer telegrafische ge- lukwenschen gezonden Hetzelfde deed Paul Kiès namens de Troelstrabeweging. In den Haag zag men vele partijvlaggen der N.S.B. uit de huizen wapperen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.28 uur van neergestorte vliegtuigen Ongehoorzaamheid kan den dood brengen. De wehrmaohtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Eenige dagen geleden deed zich in het zuiden van Nederland de volgende betreurenswaardige ge- bebeurtenis voor. Een Britsch vliegtuig was neerge stort en lag vernield op dén grond. De bevoegde o rt£ c omm and antur had direct een post bij de plaats van neerstorting* geeet, welke het vliegtuig tot de opruiming te be waken had. Geen burger mag, zoo als bekend is, de plaats van het on geluk en vooral niet de overblijf selen van het afgeschoten vliegtuig naderen. Evenwel werd deze algemeen beken de -maatregel hier niet nagekomen. Niettegenstaande herhaalde waar schuwing door den post liep een Hollander telken® weer op het wrak toe, om deel en van het vlieg tuig af te scheuren en te „verzame len". Tenslotte loste de post een waar schuwingsschot. Ook dit schrok den burger niet af, die zijn onge hoorzaamheid ten slotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis is een ernstige waarschuwing en moge telkens op nieuw aanleiding zijn, in het bij zonder voor de jeugd, te beden ken, dat neergestorte vliegtuigen geen objecten zijn voor verzame laars en dat voor alles de bevelen van Duitsche posten dadelijk na gekomen moeten worden; Onge hoorzaamheid kan den dood bren gen. Zal Churchill aftreden? IN AMERIKA LLOYD GEORGE ALS ZIJN OPVOLGER GENOEMD. De New York Enquiror meldt, dat Washington de Britsche nederlaag op op den Balkan als onvermijdelijk heeft aanvaard. Toegegeven wordt, dat de eerste en belangrijkste reactie waarschijnlijk wel het aftreden van Churchill zal zijn. De opvatting over weegt, dat zijn opvolger waarschijn lijk Lloyd George zal zijn. 62 cent per stuk. up de groente- en vruchten vei ling Utrecht en omstreken wer den de eerste perziken aangevoerd door den heer J. van Leeuwen te Waddinxveen, welke gekocht wer den tegen den prijs van 62 cent' per stuk. - Op het vliegveld van Agram, de hoofdstad van Kroatië, is gister met een extra toestel de eerste Duitsche gezant te Agram, Kasche, aangekomen. Enkele hooge autoriteiten wa ren ter verwelkoming aanwezig. De Hongaarsche zaakgelastigde te Agram, Bartok. heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den staatssecretaris van het Kroatische ministerie van huitenlandsche zaken en je gens hem de in den oproep,van den rijksbe stuurder van 10 April reeds verrichtte er kenning van Kroatië door Hongarije her haald. Tevens bracht hij de gelukwenschen van de Hongaarsche regeering over.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1