AMSTERDAM ziet ver vooruit Aanval op vliegtuig van DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Aftocht uit Griekenland stelselmatig voortgezet De Duitsch-Turkscbe betrekkingen Belgische gemeenteraden uitgeschakeld korting Peter Verduisteren 8.49 uur BOTER OP DE VETKAART VIJFLING IN DE FAMILIE KIEVIT Middelburg kan weer hopen Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. PINSDAG 22 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11475. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier" Zuidelijke polders van het IJssel meer zullen voor de hoofdstad van groot belang zijn. STUDIECOMMISSIE INGESTELD. Naar het zich laat aanzien, zal binnen niet te langen tijd worden overgegaan tot den aanleg van de zuidelijke polders van het IJsselmeer, aldus de toelichting op een besluit van den regeeringscommissaris voor Amsterdam in het Amsterdamsche gemeente blad. De aanleg van deze polders is onge twijfeld het belangrijkste werk van de drooglegging der Zuiderzee. Niet alleen de schaal van de werken, doch ook de veelzijl- digheid der verschillende vraagstukken, welke zich hierbij voordoen, overtreffen al les wat tot nu toe m ons land op soortge lijk gebied tot stand werd gebracht. Het gaat immers om het scheppen van een nieuw land ter oppervlakte van niet minder dan 150.000 ha. Bedenkt men, dat de Haarlemmer meer rond 18.000 ha. groot is, de Wieringermeer rond 20.000 ha. en de Noodoostelijke Zuiderzeepolders 48.000 ha. dan geven deze cijfers in vergelijking met de gezamenlijke oppervlakte der zuidelijke polders een indruk van de schaal der wer, ken, welke thans zullen worden on dernomen. De Amsterdamsche belangen. Wat betreft de bijzondere Amsterdamsche belangen: deze zijn van velerlei aard. Zonder aanspraak te maken op een volledi ge opsomming, kan worden gewezen op de verkeersbelarrgen te land van de hoofdstad des rijks en haar agglomeratie met het nieu we land zelf en door dit land heen met het noordoostelijke deel van ons land. Mede vragen de aandacht de belangen van de scheepvaart AmsterdamIJsselmeer vice versa (Enkhuizen, Harlingen, de Lemmer, Zwolle, enz.). Ook mogen worden genoemd belangen van toerisme en van ontspanning voor de inwo ners van Amsterdam, in het bijzonder bij een behoorlijke inrichting van de IJmeer- oevers. Voorts doet zich een aantal vragen voor van technischen. aard. Hierbij valt te denken aan de loozing van het Amsterdamsche af valwater*, de peil verlaging van het IJmeer en den invloed daarvan op de waterverversching Ook kan niet alleen het toekomstige zout gehalte van den Noordzeekanaalboezem door de wijze van bemaling der nieuwe polders via het IJmeer en het Noordzeckanaal naar de Noordzee nadeelig worden beinvloed, doch daarbij kan de hoeveelheid te loozen water misschien aanleiding geven tot ongewensch- te doorstroomingssnelheden op het IJ voor de stad. Verder mag worden gewezen op de belan den, verbonden aan het behouden van een behoorlijk evenwicht tusschen de onder- grondsche waterlagen, waarbij ook de wa- terleidinghelangen nauw betrokken zijn. Uitbreiding van markt» en vei lingswezen? Van groot belang voor het marktwezen te Amsterdam kunnen voorts zijn de zuivel-, land- en tuinbouwproducten, welke in het nieuwe gebied zullen worden geproduceerd, alsmede de inrichting van het veilingswe zen. Ook kan het Amsterdam niet onver schillig laten, hoe en waar andere dan op 't agrarische bedrijf georienteerde industrieën zullen ontstaan. Eveneens is een zeer be langrijke vraag of, wanneer, hoelang en hoeveel Amsterdamsche werklieden hij de uitvoering der werken te werk gesteld zul len kunnen worden. Op grond van het vorenstaande heeft de regeeringscommissaris voor Amsterdam in overleg met den secretaris-generaal besloten, een gemeentelijke commissie in te stellen, wier taak het zal zijn, hem te rapporteeren over de belangen, welke voor Amsterdam zijn verhonden aan de totstandkoming der zuidelijke polders van het IJsselmeer en hem ter zake de noodige voorstellen te doen. Voorts heeft de regeeringscommissaris be sloten, onder uitnoodiging aan den wethou der voor de publieke werken, het voorzitter schap der commissie op zich te nemen, te benoemen tot leden der bedoelde commissie een of meer vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en verschillende hoofden van takken van dienst. Fransch-Japansche bespreking Onderhond van drie kwartier. De Fransche ambassadeur Arsène Henry heeft een bezoek gebracht aan den plaats- vervangenden Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, 't Onderhoud heeft drie kwartier geduurd. Gesproken werd over de tusschen Frankrijk en Japan hangende draagstukken. f.r gelegenheid ven den verjaardag van Adolf Hitier, den Führer van het Groot Duilsohe Rijk, li Zondag in den Haagschen Dierentuin een bijeenkomst gehouden voor de leoen van de N S.D A P en de genoodigden van de N.S.B. Een overzicht tijdens de rede ven mr. M. M. Rost ven Tonningen (Schimmelpenningh) ONTEVREDENHEID IN AUSTRALIË, PARLEMENT CONTRA DEN OOR LOGSRAAD. Elf Britsche jagers neergescho ten. Grieksche steden gebom bardeerd. Engelsche verklaring: Balkan hulp gegeven om tijd te winnen Naar Reutor meldt, gaaf de Britsche aftocht uit Griekenland stelselmatig verder. De toestand blijft ernstig en zal komende dagen waarschijnlijk zoo blijven. De tegenslagen der Engelsche troepen in Griekenland, van welke de Austra lische af deelingen zware verliezen geleden hebben, hebben, volgens een bericht uit Syney, aldaar groote on tevredenheid verwekt over het feit, dat Australische troepen naar den Balkan gezonden zijn. Australische parlementsleden verwijten den oor logsraad, dat hun advies over het zenden der troepen niet gevraagd is en zij verlangen, dat terstond het parlement zal worden bijeengeroe pen ten einde deze kwestie te be spreken. In aansluiting op dit Reuterbericht deelt het D.N.B. nog mede: De Britsche divisies, zoo verneemt het D. N.B. v. bevoegde zijde, zijn bezig Grieken land te. ontvluchten. Gevechtsformaties van het luchtwapen zijn er gistermiddag in ge slaagd, in het zeegebied tusschen de eilan den Euboia en Kreta een deel der vijandelij ke transportvloot doeltreffend aan te val len. Vijf met Britsche troepen beladen trans portschepen van tezamen 23.000 brt. werden tot zinken gebracht. Twee andere schepen met tezamen 5000 hrt., die eveneens met Britsche troepen beladen waren en in de richting van het eiland Kreta trachtten te ontkomen, leden door bomtreffers zware schade en bleven met slagzij ligeen Voorts werden nog twee transportschepen met te zamen 12.000 brt. beschadigd. Bovendien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Westen van Kreta een koopvaardijschip van 3000 brt. tot zinken, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd vijandelijk konvooi. ELF BRITSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN. Elf Britsche jagers van het type Hurri- cane zijn eergisteren in luchtgevechten in Griekenland neergeschoten naar eerst thans bekend wordt. Bovendien slaagden de Duitschers er bij een aanval in scheervlucht in. geparkeerde vliegtuigen op het vliegveld Agrinion met bommen en vuur van de boordwapens zwaar te beschadigen. De Duitschers hebben bij a! deze acties geen vliegtuigen verloren. In de Grieksche wateren heeft het Duit sche luchtwapen denzelfden dag nog twee koopvaarders van 10.000 brt. in totaal ver nietigd. Aan de bomaanvallen van het Duitsche luchtwapen is alleen eergisteren in de Grieksche wateren 33.000 brt. vijan delijke scheepsruimte ten offer gevallen. De schepen werden voornamelijk voor troe pentransporten in gereedheid gehouden. Luchtaanvallen op Grieksche steden. Herhaalde aanvallen van het Duitsche luchtwapen op een reeks Grieksche steden waaronder vooral op Piraeus, werden gister avond uit Athene gemeld. Bij den aanval op Piraeus. de haven van Athene, werden bri sant- en brandbommen door verscheidene golven Duitsche vliegtuigen uitgeworpen en niet nader aangeduide schade werd veroor zaakt. Onder de bevolking waren dooden en gewonden. Incidenten in den Piraeus. Bij de inscheping van een Engelsche bri gade in de haven van den Piraeus hebben zich gisteren ernstige incidenten voorge daan. Toen de Engelsche troepen door Athe ne marcheerden, gaf de bevolking reeds op luide wijze uiting aan haar verontwaardi ging over de vlucht der Engelschen. Bij aan komst van de brigade in de haven verza melde zich op de kade eeji dichte menigte die de F.ngelschen op een hevig fluitconcert onthaalde. De houding van het volk werd zoo dreigend, dat de Grieksche politie moest ingrijpen en de kade liet ontruimen. „Met open oogen naar Grieken land gegaan". Robert Frazer heeft voor de Londensche radio medegedeeld, dat de Duitschers de ge allieerden in Griekenland verder terugdrin gen. De situatie is ernstig, maar zij komt niet onverwacht De Britten zijn met open oogen naar Griekenland gegaan. Zij waren op de hogte van de Duitsche superioriteit en de grens van de mogelijkheden om tegen stand te bieden. Het Britsche besluit om hulp aan Griekenland te bieden, is in de eerste plaats genomen om tijd te winnen voor versterkingen en andere maatregelen in Egypte. Door den Balkanoorlog is dit doel bereikt WILHELMSTRASSE ZWIJGT. UIT ZONDERINGSTOESTAND TE IS- TANBOEL. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat men gisteren in de Wilhelmstrasse geen antwoord wenschte te geven op vra gen, welke betrekking hadden op de Dnitsch-Turksche betrekkingen. In Istanboel is de uitzonderingstoestand afgekondigd. Het sluitingsuur voor café's is vervroegd van halfdrie des nachts tot middernacht. In het dagblad der republikeinsche volks partij „Ulus", heeft de afgevaardigde Hus- sein Sami" een artikel gewijd aan de evacua tïemaatregelen der Turksche regeering. Hierin schrijft hij o.a.: „Hoewel het in het begin aanleiding gaf tot een zekere onrust, spreekt men thans algemeen zijn tevreden heid uit over de .maatregelen der regeering ter beveiliging van Istanboel. Indien onze rechten en onze territoriale integriteit wor de geëerbiedigd zullen wij een 'n niet-oorlog voerend volk blijven, doch van den dag af. dat onze onafhankelijkheid wordt bedreigd, zullen wij haar met alle middenlen verde digen. Wij Hebben een onverwoestbaar ver trouwen in de Turksche strategie en in de paraatheid der Turksche weermacht. NOORD-IERLAND DEFENSIEZONE. Belfast inbegrepen. New York, 21 April (D.N.B.) Het geheele gebied van Ulster, dat inge deeld is in negen districten, is door een ver ordening van den Noord-Ierschen minister van binnenlandsche veiligheid tot defensie zone verklaard. Belfast is hierbij inbegrepen. Gemeentelijke belangen in han den van burgemeesters en wet houders. De chef van het militaire bestuur ten dienste van den militairen be velhebber voor België, regeerings- president Reeder heeft, bij een schrij ven aan den secretaris-generaal van het ministerie voor binnenlandsche zaken de gemeenteraden voor den duur van den. oorlog op non-activi teit gesteld. Dit besluit, dat terstond in werking treedt, is genomen om 't gemeentelijke bestuur te versterken. In. het schrijven wordt er op gewe zen, dat versnippering en verslap ping van de plaatselijke krachten door nuttelooze tegenstellingen, wel ke op persoonlijke en politieke gron den berusten, ónder de huidige moei lijke omstandigheden niet verant woord zijn en niet in het belang zijn van de welvaart van het land. Het militaire bestuur heeft tot nu toe niet verder ingegrepen dan de omstandigheden dit noodzakelijk maakten Hoewel de Duit sche instanties tegen de gemeenteraden ern stige bedenkingen hadden, x^oesterde men de hoop, dat de talrijke moeilijke vraagstukken de raadsleden tot zakelijke arbeid zouden dwingen, maar deze verwachting ging he laas niet in vervulling, daar de raadsleden zich hun belangrijken invloed in het be stuur van de gemeente bewust waren, tor pedeerden zij dikwijls de gezonde initiatie ven der burgemeesters. Daar de gemeenteraden dus de gewichtige eischen van dezen tijd niet wilden zien, kon op hun medewerking geen prijs meer gesteld worden. Bovendien was de samenstelling der raden niet meer in overeenstemming met de openbare meening. die sedert den lOden Mei een grondige verandering heeft ondergaan. Daar op het oogenblik geen verkiezingen kunnen worden gehóuden, moeten de ge meentelijke belangen uitsluitend in handen gelegd worden van de burgemeesters en de wethouders. Uit het schrijven bleek voorts, dat de gemeenteraden niet opgeheven zijn, maar dat zij voor den duur van den oorlog met reces gaan. De burgemeesters hebben thans een grootere verantwoordelijkheid te dragen en voorts gelegenheid om alle goede krachten te bundelen en effectief te maken. Gevluchte Joegoslavische mo narch in Jeruzalem aangeko men. Een minister gedood. Naar de associated Press uit Jeruzalem meldt, zijn koning Peter en de leden van het laatste Joegoslavische kabinet per vliegtuig in Jeruzalem aangekomen. KONING PETER. (Foto P.I.B.) Naar uit Beiroet gemeld wordt, zou het vliegtuig, dat koning Peter van Zuid-Sla- vië naar Jeruzalem heeft gebracht, onder weg zijn aangevallen. Een minister zou daarbij om het leven zijn gekomen. Voor zijn vertrek naar Jeruzalem heeft koning Peter van Servie, tezamen met generaal Si- mowitsj en verscheidene ministers eenige dagen in Athene vertoeft. Joegoslavië valt onder de Brit sche blokkade. Evenals in alle vorige gevallen heeft het Britsche ministerie van economische oorlogvoering, overeenkomstig de verwach tingen, bekend ge;naakt. dat thans ook Joe goslavië onder de Britsche blokkadevoor- schriften valt, zoodat alle goederen, welke voor Joegoslavië bestemd of van Joegosla vische herkomst zijn, onderhevig zijn aan Britsche beslaglegging. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.26 uur TEGEN GEREDUCEERDEN PRIJS. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt m®- de, dat het in het voornemen ligt binnen kort op de bonnen der vetkaart uitsluitend boter beschikbaar te stellen, zooals znlks reeds geschiedt op de bonnen der boter- kaart. Bij den aankoop van boter tegen af gifte van nader aan te wijzen bonnen der vetkaart zal dan evenwel reductie op den prijs worden verleend en wel van 15 cent per 250 gram boter. De detaillisten zullen deze reductie terstond bij de levering van de boter, welke tegen afgifte van deze bonnen wordt gekocht, verrekenen. Voor nadere bij zonderheden worden zij verwezen naar de ln de dagbladen opgenomen officieele publi catie. Groote zeldzaamheid. De veehouder C. G. B. te Zegveld vond een kievitsnest met vijf eie ren. iets wat zeer zeldzaam voor komt. Führer zegt Rijkscommissaris dank ANTWOORDTELEGRAM AAN DR, SEYSS INQUART. Op zijn tot. den Fuehrer gerichten geluk- wensch heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Syss-lnquart het volgende telegrafische ant woord ontvangen1 „Voor uw vriendelijke woorden en de voor mij ter gelegenheid van mijn verjaardag uit gesproken goede wenschen zeg ik u mijn hartel ijken dank. Met Duitschen groet, Adolf Hitler." Meer efficiente vervoerregeling in voorbereiding Het land in rayons te verdeelem Naar wij vernemen, is een plan in over weging om het goederenvervoer meer, econo misch en efficiënt te regelen. Hiertoe zal het land in een aantal rayons worden ingedeeld. Binnen elk rayon worden dan b.v. de fabrie ken verplicht aan alle grossiers en hande laars te leveren, met verbod van vervoer naar een ander rayon. Is een rayon ten aan zien van een bepaald artikel niet selfsuppor ting, dan wordt van overheidswege centraal in deze bevoorrading voorzien. Aangezien de opzet allereerst is, het rijden van leege of half leege vrachtauto's te voorkomen, en de spoorwegen ook niet onnoodig te belasten, zal b.v. het eigen vervoer verplicht worden, goederen voor grossiers enz. mede te nemen. Steen gemetseld in eerst her bouwde huis. Gistermiddag heeft de burgemeester van Middelburg, de heer Mr, Dr. J. van Walre de Bordes, een steen gemetseld in het eerste huis, dat na den brand van 17 Mei 1940 is herbouwd. De burgemeester heeft in een toespraak den bouwer van het huis dank gebracht en de hoop uitgesproken, dat dit goede voor beeld spoedig door vele anderen zal worden gevolgd. Het zal dit jaar wel mogelijk zijn te bouwen. Bij zijn jongste bezoek aan Mid delburg, Zaterdag j.1., heeft de gevolmach tigde voor den wederopbouw, ir. Ringers, verklaard, dat vele moeilijkheden zijn opge lost. f

Schager Courant | 1941 | | pagina 1