Een voedseldictator kindermeisje is geen De ongeregeldheden in Britsch Indië van HULL Overval op W.A. man Hartelijk welkom aan Matsoeoka Meer contact tusschen aardappe'overbeid en winkelier gewenscht Er is geen aardappel tekort, maar angstaankoopen kunnen verderfe lijk werken. Het zijn geen schitterende berichten ge weest, die men dezer dagen in de courant te lezen kreeg. Wij krijgen minder boter, min der melk, minder viccsch. Daartegenover stond dan echter toch ook de mcdedceling, dat er een nieuwe peulvruchtenbon komt en dat er moer aardappelen zijn dan ooit. Voor vele menschen zijn die aardappelen echter wel wat onzichtbaar gebleven en ook oneetbaar. Zijn die dan aardappelblind? Of is ir. Lotiwcs tc optimistisch? Er is een andere mogelijkheid, aldus het Vad. Zelfs twee: onze voedseldictator meent, dat er te veel voorraad wordt opgedaan. Nu men eenmaal gelooft of meent te moeten ge- looven, dat er te weinig aardappelen zullen zijn tegen het einde van het seizoen, wil men vlug nog ecnige kilo's opslaan. Weliswaar kan men thans geen soort meer krijgen, die lang bewaard kan worden, zoodat men ten slotte alleen maar gold zal hebben uitgege ven om een hoop vuilnis in den kelder te halen, maar in tijden als deze is hamsteren zeer dikwijls allesbehalve een rationeel werk De angst verblindt en men koopt wat men krijgen kan, zonder zich af te vragen wat men er aan hebben zal. In Den Haag is er inderdaad vrij veel ge kocht, althans de vorige week en hoofdzake lijk in de arbeiderswijken, naar men ons me dedeelde. In de groote werkmansgezinnon loopt de voeding direct heclcmaal in de war, wanneer er geen aardappelen zijn, zoodat die angstaankoopen, hoe onverstandig ook, toch wel begrijpelijk zijn. Hebben zij nu zulk een omvang aangenomen, dat zij de eenige verklaring zijn van de verwarring, die on getwijfeld sinds eenige dagen in de aardap pelvoorziening heerscht? Het lijkt niet zeer waarschijnlijk. Daarenboven is Den Haag vrij laat d. deze aardappelziekte aangetast geworden Rotterdam en Delft gingen voor. Er zijn dan ook aardappelen uit bel. Haag- sche voorzieningsgebicd naar de Maasstad gezonden en dit verklaart misschien ook wel vnor een deel de scliaarschte in de residen tie. Aardappelen genoeg! Er zijn aardappelen genoeg, zegt Louwes. Niemand' kan het, beter weten dan hij. Maar hoe zit het met het transportvraagstuk? Als ik aan den eenen kant v*hn een trechter eve.nveel ingiet als verleden jaar, moet er aan den anderen kant evenveel uitkomen, zei hij ook nog. Comparaison n'est pas raison. De aardappeltrechter, die hier bedoeld wordt, is een tamelijk ingewikkeld en in ieder geval zeer groot instru ment; het is mogelijk, dat er ergens eenige tonnen binnen in blijden zit ten. Ze gaan er dan wel in en alles klopt precies aan dien kant, pre cies met de cijfers van de voedsel- bureaux, maar ze komen er niet uit. Omdat er bv. te weinig benzine is voor het transport binnen den trechter. Dat is n.1. de tweede moge lijkheid, dat de aardappelen er wel zijn maar de transportmiddelen niet. In geen geval echter is de situatie wan hopig. Als het publiek zich rustig houdt, komt alles in orde. Over een paar weken krijgen we dan zelfs betere aardappelen, want de beste soorten heeft men, zeer ver standig. ditmaal voor de laatste periode van wachten op den nieuwen oogst overge houden Wie thans koopt om te bewaren, krijgt mindere soort Maar het publiek moet verstandig zijn. li' Louwes kan heel veel regelen, maar hij kan niet iedere huisvrouw bij de hand ne men bij het doen van inkoopen om te voor komen, dat ze zich zelf en de gemeenschap schade toebrengt. Misschien had er iets meer contact kunnen zijn tusschen de win keliers en de aardanpelovcrheid. Intusschen moet meif bedenken, dat het nog altijd lang niet zoo erg is als in den wereldoorlog, toen wij nog wel neutraal waren. Wij ziin nu weliswaar in dezelfde positie als de Dultsehers wat 't vetyerbruik betreft; vleeseh krijsen we tijdelijk iets minder, maar daarentegen hohben wij den rijkdom onzer groente. Aan vitamines zal het van den zomer niet ontbreken. Geen angstaankoopen. Wij krijgen genoeg, als wij ten min ste zelf de voorraden niet aantasten met die dwaze angstaankoopen, waardoor er dikwijls heel wat verlo ren gaat en als we de sociale gerech tigheid steeds ln eere houden, die ge biedt, dat ieder zijn portie krijgt. Daarom is het juist zoo belangrijk, dat de zoogenaamde beter-gesitueer- den dubbel voorzichtig zijn wat de aardappelen betreft. De aardappel is het arbcidersvloedsel bij uitstek. Als nu in de gezinnen waar ieder een of twee aardappelen eet, tientallen ki lo's gekocht worden om toch maar veilig te zijn voor den dag van mor gen, dan zal menig werkmansgezin niet aan zijn trek komen. Dan is het niet uitgesloten dat er hier en daar inderdaad hongersymptomen optre den en is dat eenmaal het geval, dan gaat men zich nog meer op de voorraden werpen. Harde straffen zijn daartegen een middel, zal men zeggen. Harde straffen worden erin België al sinds vele maanden toegediend, maar juist omdat er werkelijke nood is, kan men toch niet beletten, dat. er nog steeds zeer veel geknoeid wordt en doordat men veel knoeit wordt de nood nog grootcr. Zoo raakt men dan in een toovercirkcl Het is daarom voor allen veel beter, dat men de strenge discipline in acht neemt en zich zelf contro leert Ir. Louwes kan niet alles regelen. Zijn regelingen zullen beter werken, naarmate wij allen steeds, meer rekening houden met het( belang van de gemeenschap. Niet alleen uit liefde voor onze medemcnschcn, maar ook omdat dit de eenige manier is om zelf op den duur goed uit te komen. De hongerblokkade is er nu eenmaal. Te gen de blokkade kunnen wij zelf niets doen, maar de honger kan worden afgeweerd, wan neer iedereen zich streng aan de voorschrif ten houdt en zelfs nog een beetje verder gaat dan de wet en de reglementen eischen door zich steeds af te vragen: eet ik het part van een ander niet op, zoodat al de anderen het recht krijgen mijn part op te eten? De overheid alleen kan niet voor alles zor gen'. We moeten zelf meewerken. Ook ir. Loii- wers is geen gouvernante, die voor alles moet zorgen en alle verantwoordelijkheid op zich kan nemen! Voorloopig geen wapens voor Eire Eire zal geen militaire steunpun ten aan Engeland afstaan. De gezant van Eire in de Vereenigde Sta ten, Robert Brcnnau, verklaarde op een pers conferentie, volgens S.P.T., dat de kwestie van een overdracht van vliegtuig- en marine- bases door Eire aan Engeland, in de onlangs tusschen Eire en de Vereenigde Staten ge houden gedachtenwisseling, niet ter sprake was gekomen. Brennau legde er den nadruk op, dat Eire in geen geval militaire steun punten aan Engeland zal afstaan. Eire is niet voornemens, zich in het huidige conflict te mengen. Het heeft slechts belang bij de handhaving van zijn neutraliteit. Bij een deelneming van Eire aan den oorlog zou de rest van het Britsche Rijk bovendien in geen enkel opzicht zijn gebaat, daar in dit geval de Iersche levensmidde- denleveranties aan Engeland, die jaarlijks een waarde van 100 mil- lioen vertegenwoordigen, zouden wor den belemmerd. Ten slotte deelde Brennau nog mede, dat hij onderhandelingen met Sumner Welles, met den minister van marine, Knox, en den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil heeft gevoerd. In goedingelichte kringen deelt men hier omtrent mede, dat de vervulling van Eire's wcnsch wapens uit de Vereenigde Staten te ontvangen, nog zeer ver af is, daar de Ver eenigde Staten hun hulp voorloopig zullen beperken tot die landen, die zich reeds in oorlog bevinden. Luchtafweergeschut in de woestijn. In de onmiddellijke nabijheid van den comman dopost bevindt zich de tele fooninstallatie, waarmede de bevelen aan de bedienings manschappen worden overge bracht. (Weltbild-Pax-Holland). Bloedige botsingen tusschen Hindoé's en Mohammedanen. De ongeregeldheden en de bloedige bot singen die zich Vrijdag tusschen Mohamme danen en Hindoes te Ahmedabad hebben voorgedaan, hebben tot gisteren nog voort- gedurd. De politie trad gisteren met geweld legen de betoogers op. Een persoon werd door schoten gedood en vier andere gewond. Meer dan 400 personen werden gearres teerd. Het aantal dooden bedraagt volgens de .laatste berichten niet minder dan 56, terwijl meer dan 300 personen meer of minder zwaar gewond werden. Tass meldt uit Kaboel, dat er volgens het Britsch Indische blad Tribuna groote schaarschte aan levensmiddelen heerscht in Ksjmir. De bewoners van de stad Srinagar hebben onlangs een groote betooging gchou den onder de leus: „geeft ons voedsel, geeft ons brood." „Bloemen en beelden" De bloemen schoon, maar de beelden?? (Van onzen Haagschen correspondent). Het oordeel van het publiek over de ten toonstelling „Bloemen en Beelden" in het Zuiderpark is ..verdeeld. Dat wil zeggen, de groote bloemperken in hun bonte kleuren pracht, worden algemeen zeer bewonderd, maar voor het meerendeel der beelden, wel ke tusschen de bloemen zijn geplaatst, heb ben velen geen goed woord over. Zelfs is die ergernis reeds onder woorden gebracht en op schrift gezet, gezien ingezonden stukken in de plaatselijke bladen, nu de tentoonstel ling nog geen week geopend is. Men heeft het over „met beelden volgestopte vijvers en gazons", een „Siegesallée van mismaakte, misvormde naakten", „een poes met een drakenkop", een „steenbok uit een kwartjes- bazar", een „meisje met een lavastroom in plaats van bloemen in het haar", een „ba dende juffrouw met vormlooze bcenen en Italiaansche critick op verklaring ITALIAANSCHE EISCH TOT TERUO- ROEPING AMERIKAANSCHE MARI- NE ATTACHé UIT ROME WAS GEEN REPRESSAILLE MAATREGEL! Van toonaangevende zijde werd 9 April medegedeeld, dat de Amerikaansche regee ring van den Italiaanschcn marine-attaché, verhonden aan de ambassade te Washing ton admiraal Lais. verlangd had. waarbij zij als motief opgaf, dat de Italiaansche militaire attaché moreel verantwoordelijk (Foto P.I.B.) werd.gesteld voor de schade, die de man schappen van de in Amerikaansche havens iiggende Italiaansche schepen aan deze schepen hobhon aangericht. Don volgenden dag verlangde de fascistische regeering de terugroeping van den marine- en lucht- va'artattaché. verhonden aan de Amerikaan" sche ambassade te Rome. kapitein Bentley. In verband met dezen wensch heeft de Nmorikaansehe minister van buitenlandsche zaken. Huil. destijds de volgende verklaring afgelegd: Eenige regeeringen, die steeds geneigd waren tot 't voeren van een met de wetten in strijd zijnde activiteit, aarzelen niet klachten in te dienen tegen de werkzaamheden van bui tenlandsche vertegenwoordigers en regeeringen, die zich geheel en al binnen het kader der wet houden. ITALIAANSCHE CONCLUSIE: In Verband met deze verklaring van den Amerikaanschen minister van buitenland sche zaken, Huil. constateert de fascistische regeering het volgende: 1. Het optreden van den ïtaliaanschen marine-attaché te Washington, admiraal Lais. is steeds streng beperkt gebleven bin nen het kader van de wettelijk toegestane functies, die hij altijd op de meest correcte wijze heeft, vervuld. 2. Het besluit van de fascistische regee ring om den Amerikaanschen luchtvaart- en marine-attaché verhonden aan de ambas sade te Rome, kapitein Bentley, niet meer als persona grata te beschouwen, is geens zins een represaillemaatregel voor de te rugroeping van admiraal Lais uit Washing ton to achten. Dit besluit werd veeleer genomen om zeer nauwkeurig gecontroleerde en contro leerbare redenen en was tengevolge van het optreden van kapitein Bentlev te Rome noodzakelijk geworden. Bentlev heeft zon der eenigon twijfel zijn bevoegdheden over schreden on ziin plichten nis gast van een in oorlog ziind land verzaakt. 3. Van Italiaansche zijde zijn reeds volle dig de juridische en moreele motieven uit eengezet. die geleid hehhen 1o het protest van de fascstische regeering testen de ille gale beslagleggiprr op ïtnliaansche schepen in Amerikaansche havens. De goedkoone beleedigingcn. die thans le gen de z,g. „wette.lonze regeeringen" ge richt worden, zouden gemakkelijk kunnen worden toegennst on regeeringen, die eerst koonvaardiisehepen. die hun geenszins toe belmoren, hebben geroofd en daarenboven schijnen te eischen dat men hun deze sche pen met den vlag in top ten teekon van vreugde uitlevert. afschuwelijke knieën", een „vrouwenfiguur als een baviaan", een „nachtmerrie met ijzerdraadjes"om het hierbij nu maar te ïaten. Er zijn inzenders, die dan nog liever ka boutertjes, paddestoelen, molentjes, Rood kapje met de wolf zouden zien, wanneer het bepaald de bedoeling is om het Zuiderpark te verknoeien. Smaken verschillen nu eenpiaal altijd en de Haagsche gepensionneerden hebben weer iets om zich schriftelijk en mondeling over te ergeren. Hevige strijd op een stillen weg De constabel der W.A. A. J. Kip begaf zich Zondagmiddag per rijwiel van zijn woonplaats Ootmarsum naar Tubbergen om daar zijn meisje op te halen, met wie hij het verjaringsfeest van den Fuehrer te Almelo wilde bezoeken. De constabel, die in uniform was, werd op een eenzaam weg gedeelte door twee mannen per fiets inge haald en een van hen gaf hem met een steen een slag tegen de slaap met de woor den: „Daar hebben wij je eindelijk. .Wij hebben je al zoo vaak opgewacht." De aan gevallene viel van zijn fiets en sleurde de aanvallers in zijn val mede. Een worste ling ontstond, waarbij de W.A.-man. die zich dapper tegen de overmacht verdedigde, een trap in de zijde opliep; die zeer pijn lijk aankwam. Met een fietspomp, die hij uit zijn tasch had weten te halen, verdedig de hij zich zoo goed en zoe kwaad als het ging. maar hij kon niet verhinderen, dat de aanvallers zijn fietstasch leeghaalden, er een electrische zaklantaarn uithaalden en den band van het achterwiel doorsne den. Een van de mannen trok een groot zak mes en de andere viel met den staaflan taarn den W A.-man aan. Dezen werd een ondiepe messteek op den schouder toege bracht. Een anderen keer gleed het mes af langs den linkerbovenarm en beschadigde alleen de uniform, die op verschillende plaatsen tijdens de worsteling was ge scheurd. De aanvallers voegden den W.A man. waarschijnlijk om hun identiteit te verdoezelen, in het Duitsch enkele woorden toe. De aangevallene slaagde er niet inzijn rijwiel te bemachtigen en begaf zich daar om loopend naar Tubbergen, terwijl de aanvallers, die ondanks de ongelijke ver houding van twee tegen een niet onge deerd waren gebleven, hem niet achtervolg den en afdropen. Onderweg kreeg de W.A.-man van voor bijgangers een rijwiel ter leen waarmede hii zich naar de marechausseekazerne te Tubbergen begaf om daar aangifte van het gebeurde te doen. Resultaten van de reis moeten thans in -praktijk worden ge bracht. De geheele Japansche pers wijdt hartelij ke artikelen aan den terugkeerenden Japan- schen minister van buitenlandsche zaken, die heden in Tokio verwacht wordt. Een stemmig leggen de bladen den nadruk op het succes van deze veertigdaagsche reis door Europa en, op de verdienste van Mat soeoka. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd. dat eerst nu na den terugkeer van Matsoeoka de werkelijke arbeid voor de Japansche diplomatie en politiek begint omdat nu gebruik moet worden gemaakt van de resultaten van de reis Van Matsoeo ka en de kennis in practijk moet- worden gebracht. De bladen zijn het er over eens. dat hiervan het toekomstig lot van Japan afhangt. De Jomioeri Sji-mboen schrijft, dat Matsoeoka onmiddellijk na zijn terugkeer in een buiten gewonen kabinetsraad rap port zal uitbrengen over het verloop en de resultaten van zijn reis. Telegrammen naar Rusland. Matsoeoka heeft van het station Mants- joeli het volgende telegram gezonden aan Stalin. Nu ik het gehiêd van de Sovjetunie ga verlaten, wil ik mijn dank jegens uwe Ex cellentie uitspreken en U verzekeren, dat ik de beste herinneringen meeneem van mijn verblijf in uw land, waar ik de eer had het voorwerp te zijn eener hartelijke ontvangst en waar ik met bewondering en begrip den Amsterdamsche effectenbcnrs Kalme handel. Goed prijshotj. dende locale markt. Iets hoo- ger koerspeil. Nederlandsche beleggingen rustig. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K Nederland 1941 I 4 97 7/16-97% 97^4-97 7/16 Nederland 1940 I 4 98% 983/ Nederland 1940 II 4 9 7 963/, Idem met bel. fac. 98% 98% Nederland 1938 3.3% S<%-37% S7i/2-879S Oost Indië 1937 3 893/. 893/ Oost Indië 1937 A 3 87% 873/ DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 88% 84% A'dam '37 I 3% 88% 's Grav. '37 I 3% 92 N Holl. *38 3 83 N. Holl. '38 II (3%) 3 87 R'dam '37 I III 3% 84% Z.-Holland 1937 3 8S HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 92% 92% ÏNDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 191 194% Ned. Ind. Handelsb. A 138 Ned. Handel Mij. c.v. A 138% 134 137 ÏNDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 1?8%-130% 129%-13W5 Calvé Delft c.v. A 75% 75 Centr. Suiker Mij. 211% 208 Fokker g A. 184 185 Lever Bros en Unilever CV.A12Q-131 1271/2-12095 Ned. Ford 260% 271% Philips G B.v.A. 233%-236 238-23695 Philips pref. A. 155 156 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 230% 228 Kon. Petr. 252-249 250%-255! SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 119-121 118%-i Java China Japanlijn A. 153%-151% 148—151 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 154-155% nat. bez. v. A. 154%-1509 Kon. Paketvaart A. 248 249 Ned. Scheepv. Unie A. 185-182% 178-1819J Rott Lloyd A. a 147 148 Stoomv. M. Nederland A. 145 147 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 445-445 440-444!) Javasche Cultuur 270 261 N I S U. 250 258 Ver. Vorstenl. Cult. 125-123 120%-12S TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 206-201 198 Deli Mij cv. A. 274-271 274-272 Senemhah 221-220 222 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 276-271 270%-275! Bandar Rubber Mij A. 215 217 Deli Batavia Mij. A. 218 212 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 22 April 1941 Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.58| Fransche Francs 3.768; Lires 9.S7; Deenschf Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHULP#NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, •Ja NiftS. Ale bank der Winterhulp Neder- (Ierland la x aangewezen de Kaaver- eenlging N V., Amsterdam, No. 877. brengt geluk tn velet leven!! vooruitgang heb gadegeslagen. De ondertee kening van het pact zal een der gelukkig ste oogenblikken van mijn leven blijven en uw persoonlijke aanwezigheid aan het stali on bij mijn vertrek zal ik blijven waardee ren - als een toeken van werkelijke gocdi cezindheid niet alleen jegens mij persoon- lijk, doch ook jegens ons volk.- Ik kan hief aan toevoegen, dat hot devies van mijn ge hoele leven was en zal blijven: mijn woor den steeds getrouw te zijn. Voorts heeft Matsoeoka eèn telegram ge zonden aan den voorzitter van den raai van volkscommissarissen en volksrommi? sa ris van buitenlandsche zaken. Molotof waarin hii hem dank zegt voor de getoon de gastvrijheid en samenwerking.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2