Vierhonderd boschbrsndtn Wederinvoering van den totalisator in Nederland IN AMERIKA Luguber gedenkteeken in beslag genomen Oorlog in Afrika „in moeilijk stadium'' Tuinhoekje Dinsdag 22 April 1941 Tweede blad Een gelukkig besluit: De ren sport kan niet zonder bookma kers.' Wat zij voor Duitschland beteekenden. Het daagt in het Westen! Na een ver bod dat meer dan 25 jaar bestond is de totalisatoB en daarmee het wed den bij paardenrennen weer toege staan tot groote vreugde van allen die bij de paardenfokkerij betrokken zijn! Een simpel bericht als gevolg van een in grijpend besluit der secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij: ter bevordering van de paardenfokkerij wordt de totalisator op nieuw ingevoerd; het houden van zoodani- gen totalisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voorwaar den in acht genomen worden. Bij de beoordeeling van het bookma- kersbedrijf staan twee meeningen lijnrecht tegenover elkaar. De eene veroordeelt het wedden als een ver derfelijke passie en acht dit schade lijk voor de bevolking. De andere be weert juist het tegendeel, daar zij van oordeel is, dat paardensport zonder weddenschappen tot. de on mogelijkheden behoort. Beide heb ben gelijk, terwijl het anderzijds niet moeilijk is de noodige argumen ten Ie vinden om hét tegendeel te bewijzen. Een beslissende factor evenwel is, dat het spelen en wed den een menschelijke eigenschap is dat men hiermede wel degelijk re kening te houden heeft. Derhalve had men hier te lande tot. nu toe het wedden op paardenrennen verboden, terwijl in ander landen, waar zulks nog wel toegestaan wordt, bookma kers en wedburcaux onder controle van den Staat staan. In Duitschland was enkele jaren geleden een groote actie tegen de bookmakers gaan de. De actie geschiedde niet alleen door buitenstaanders, doch ook in vakkringen gingen hoe langer hoe meer stemmen op om de bookmakers te doen verdwijnen. Men gaf den bookmaker de schuld v. de achter uitgang van de Duitsche paardensport, als mede van de talrijke moeilijkheden waar mee de Duitsche renvereenigingen de laat ste jaren te kampen hadden. De bookmakers hebben het hier bij niet. gelaten. Zij gaven een brochure uit, waarin zij een aantal fei ten en getallen verzamelden en op deze wij ze trachtten zij duidelijk te maken, dat de bookmakers in het economische leven van Duitschland een belangrijke plaats vervul den. Uit genoemde brochure bleek, dat er ln Duitschland 220 officieele bookmakers waren. Deze hadden ruim 1100 vertegenwoor digers en ongeveer drieduizend bedienden in vasten dienst. Aan looncn werden sinds 1922, het jaar waarin de bookmakers een officioele concessie verwierven, ruim 100 millioen mark uitbetaald. In dezelfde perio de werden door de gezamenlijke bookmakers ruim 50 millioen mark aan kantoorhuren betaald. Van April 1924 tot einde Maart 1934 werden door de bookmakers 162 millioen wedrenbelasting en 15 millioen mark aan bed rij fs- en inkomstenbelasting betaald. Het kapitaal, dat in de gezamenlijke kantoren geïnvesteerd is, bedraagt ruim 2 millioen mark, terwijl jaarlijks ruim 600.000 mark uitgegeven wordt a. onderhoudskosten. Een ieder, hoe vooringenomen hij ook tegen het bookmakersgildc moot zijn, zal moeten toe geven dat deze getallen voor zichzelf spre ken. Alles en allen wedden. Wanneer men een „bookmakers-officef', zooals men die te Londen of Parijs of Ber lijn heeft, betreedt, merkt men reeds dade lijk dat het publiek, dat aldaar verzameld is, geheel verschillend is van dat, wat men gewoonlijk op de renbanen ziet. Bij de book makers kan men zoowel kleine, als groote weddenschappen afsluiten. Tal van lieden, die geen tijd of geen geld hebben naar de Ook Hollands Noorderkwartier kent zijn bloembollenweelde in het voorjaar. In de Anna Pauwlowna-polder bloeien op het oogenblik de narcissen in overvloed. Een prachtig veld lente-bloemen in de omgeving van Breezand (Pax-Holland) renbaan te gaan, stappen een bookmakers kantoor binnen, om even vlug een wedden schap af te sluiten. Dit is dan ook de reden waarom de renvereenigingen zoo tegen de lK)okmakers gekant zijn. Zij beweren dat de schuld van bookmakers is, dat het publiek thans in zoo kleine getale naar de rennen gaat om daar op den totalisator te wedden. Daartegenover staat, dat men bij de book makers ook weddenschappen op buitenland- sche rennen af kan sluiten. Daar de meeste cliënten der bookmakers slechts wedden al leen en uitsluitend met het doel een „gokje te wagen" en dit niet. doen uit liefde of belangstelling voor de paardensport, is het anderzijds toch ook weer begrijpelijk dat deze lieden liever in de "stad blijven, dan naar de renbaan te gaan. Een steekhoudend argument van de book makers is wel, dat de gelden, door hen op gebracht, in de eerste plaats ten goede ko men van de paardensport. Deze voordeelen die de Staat uit de wedrenbelasting trekt, bestaan in Duitschland sinds 1922. Voor dien tijd gingen geweldige bedragen voor den Staat verloren. De bookmakers concurreer den met den totalisator, die onder staats controle stond en een zeker percentage van de winst aan den staat moesten af staan. Hier te lande is sedert een kwart-eeuw de totalisator bij de wedrennen en vanzelf sprekend ook het bedrijf der bookmakers bij de wet verboden geweest. Veel is hier over reeds geschreven. Sommigen beschou wen het als een ondergang voor de paarden sport, anderen zijn van oordeel dat zij, die wedden willen, dit toch kunnen doen. Zij behoefen daartoe slechts naar België te gaan, dat tegenwoordig per vliegmachine, trein, auto of autobus in enkele uren te he reiken is. Dat dit onze Hollandsche renba nen niet ten goede kwam, behoeft geen na der betoog. Vandaar dat hel; jongste besluit waardoor de totalisator bij de rennen weer wordt ingevoerd, door duizenden met ge juich begroet wordt. Britsche pluim veestapel slinkt snel Een zesde van 1939. Naar de landbouwdeskundige van de En- gelsche News Chronicle schrijft, is de hoe veelheid voor distributie in aanmerking ko mend kippenvoer in April opnieuw zoo zeer verminderd, dat daarvan nog slechts een deel van den pluimveestapel van Juni 1939 kan worden gevoed. Om volledige ineen storting van hun bedrijven te voorkomen, hebben vele kippenhouders hun pluimvee reeds afgeschaft en hun land omgeploegd, ten einde daarop uien, sla en andere soor ten groenten te kweeken. Hittegolf de oorzaak. Door de dit jaar ongewoon vroeg begonnen hittegolf, welke de vorige week het oosten van de V.S. heeft geteisterd, zijn in de ooste lijke staten talrijke boschbranden uitgebro ken. De vlammen vonden gretig voedsel in de uitgedroogde bosschen en richtten ook in' vele plaatsen aanzienlijke schade aan. Uit zes federale staten zijn tot dusver bex-ichten over niet minder dan 400 boschbranden ont vangen. Het hevigst woedde het vuur in den staat New Jersey, waar ruim 200 woonhui zen werden vernield. De materieele schade in Lakewood, waar verscheidene luxueuze millionnairsverblijven afbrandden, bedraagt tot dusver naar schatting 2 millioen dollar. Op het laatste oogenblik, voor de vlammen oversloegen op de zakqnwijk van de stad, kon de brand nog met groote inspanning gestuit worden. Ook de voorsteden van Bal- timore worden door een b'oschbrand be dreigd, die reeds duizenden woonhuizen en eenige kerken in de asch Leeft gelegd. In het recrutenkampement fort Dix in het zuiden van New Jersey moesten duizenden soldaten hun hulp verleenen aan het bestrijden van drie reusachtige branden, die in razend tem po zich uitbreidden over de uitgedroogde wei den en bosschen. Ook het troepenkamp fort Devens in Massachussets wordt door een boschbrand van aanzienlijke afmetingen be dreigd. Tot dusver waren alle pogingen tot beperking van het vuur vergeefseh. De vlam men zijn reeds dicht genaderd tot de naburi ge plaatsen Shiley, welke moest warden ge- evacueerd. Uit alle staten komen berichten over honderden branden, die tot dusver nog niet konden worden beperkt en die aange wakkerd worden door den drogen wind. HERINNERT AAN DEN MOORD TE SERAJEWO IN 1914. De steenen gedenktafel, die door de Ser viërs te Serajewo op de plaats van den moord „ter verheerlijking van den op 2 8 Juni gepleegden moord op den Oostenrijksch-Hon- gaarschen troonopvolver was ongesteld, is bij de inneming der stad in bewaring ge nomen. De commandeerende generaal, van een pantsercorps, von Vietinghoff. heeft de ge denktafel op 20 April door luitenant Mittel- mann, die als een van de eerste Duitsche soldaten in Serajewo is binnengedrongen aan den Führer in zijn hoofdkwartier laten overhandigen. De gedenktafel, die van de misdadige bloedschuld der Serviërs aan den wereldoorlog getuigt, aldus 't D.N.B., zal in het tuighuis worden opgesteld. Verklaring van generaal Wey- gand. In een interview met een correspondent van Associated Press in het winterpaleis te Algiers heeft generaal Weygand uiting gegeven aan zijn overtuiging, dat de oorlog „in een zeer moeilijk stadium" is gekomen. Hij herhaalde, dat hij vastbesloten is FranschNoord-Afrika tegen iederen in dringer te verdedigen en verklaarde, dat de eenheid van koloniaal rijk en moederland onveranderd blijft. Britsche aanval op Solloem al geslagen. Duitsche troepen hebben op 20 April ln Noord-Afrika nieuwe Britsche aanvallen op Solloem met sterke verliezen voor den vijand afgeslagen. De Bulgaarsche troepen in Macedonië Opmarsch naar de Grieksch— Joegoslavische grens. Het voorloopige opmarschgebied van de Bulgaarsche troepen wordt thans voor het eerst door het blad „Westnikna Westnizite" genoemd. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo schrijft het blad, in Macedonië de steden Pirot en Kkoplje bereikt en bewegen zich langs het dal van de Wardar tot aan de Grieksch Joegoslavische grens. In Thracië rukken de troepen tusschen de. Maritza en de Stroema op tot de kust van de Egeïsche zee. Overal worden de troepen, naar het blad schrijft, door de bevolking met groote geest drift en vreugde begroet. De omroeper van de radio te Sofia heeft naar aanleiding hier van aan den Führer en aan zijn troepen, die de vrijheid brengen, den dank van het ge- heele Bulgaarsche volk overgebracht. STAD HERDOOPT. In Werschetz in het tot dusver Zuidslavi- sche banaat is Zondag door de Volksduit- schers der stad, die de overwegende meer derheid der bevolking vormen, een bevrij dingsfeest gevierd. Daarbij werd besloten de stad te herdoopen in Hennemannstradt. Hcn- nemann had in de Turksche oorlogen om streeks 1740 de stad met succes met enkele manschappen verdedigd tegen een Turksche overmacht. Met de restauratie van den uit de 12de eenw dateerenden Plompe-, Dieven- of Gevangen to ren te Amersfoort, be ter bekend als n't La- tijntje", ls een aanvang gemaakt. Ook de poort en de brug over de Stadsgracht worden ln deze restauratie betrok ken. (Pax-Holland). Naar wij van welingelichte zijde vernemen, heeft Koning Boris van Bulgarije op 19 April aan den Führer in zijn hoofdkwartier een particulier bezoek gebracht. Koning Boris is op 20 April weer in Sofia teruggekeerd. VERHOOGDE OPCENTEN OP SUIKER ACCIJNS GEHANDHAAFD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is de wer kingsduur van artikel 8 der wet van 26 April 1940 in zake opcenten op den Suiker accijns verlengd tot 31 December 1941. De strekking van dit besluit is, dat de heffing van 10 opcenten op den suikerac cijns f 2.25 per 100 kilogram! welke vol gens genoemd artikel ten behoeve van het Leeningsfonds 1940 zouden worden geheven over het tijdvak van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941, na afloop van dezen termijn nog gedurende acht maanden zal blijven gehandhaafd. vreemd voor. Al spoedig bleek dan ook, dat het rijwiel door een van hen was gestolen in de Willem de Zwijgerlaan. Voorts werd nog een tweede rijwiel aangetroffen, dat eerder ontvreemd was uit de Bazarlaan. Het was de dieven, een 19-jarige en een 20-jarige kantoorbediende, voornamelijk om de banden te doen. Een van hen was in betrekking bij het be drijf waaraan het pakhuis toebehoorde en had hiervan een sleutel. HIJ ZOU EVEN HET LICHT UIT- DRAAIEN. Een bewoonster van den Willemsparkweg te Amsterdam, heeft aangifte gedaan, dat een man, die haar woning was binnenge» drongen, voorgevende dat het licht brandde en dat hij dit wel even zou uitdraaien, een damestasch heeft gestolen. EENJARIGE ZAADBLOEMEN. Daar het zaaien van éénjarige zaadbloeme® het beste in een bak gebeurt, heeft de tuin- liefhebber hier graag de beschikking over. Daarom zullen wij eerst beginnen met de mededeeling hoe deze lauwwarme bak ge maakt kan worden. De grond in den bak wordt eerst ongeveer 60 cm omgespit. De ruimte, die daardoor ont staat, vult men aan met dorre bladeren. Deze worden, vooral bij vochtig weer, warm en beginnen te broeien. Men begiet ze ook nog wel met een weinig gier en voegt er een laagje paardenmest tusschen. Het bakje vult men tot aan het raam. Na eenige dagen zijn de bladeren reeds aardig gezakt en wordt er ongeveer 10 cm tuingrond op gedaan. Het zakken gaat nog wel een poosje door. Ten slotte strooit men nog een laagje gezeefde aarde over alles heen. Is op deze wijze het eigenlijke bakje klaar, dan wordt de aarde met een plankje nog eens goed aangedrukt om alles vlak te krijgen. Vervolgens wordt de bak in zooveel deelen verdeeld als men zaai bloemen wenscht uit te zaaien. In den bak zaait men liefst langzaam kiemende zaden en fijn zaad. Bekende zaad- planten zijn: Nemesia, Petunia, Verbena, Phlox, Aster, Tagetes, Muurbloem, Oost- indische kers en Goudsbloem. Heeft men wei nig ruimte,, dan kan men wel dicht opeen zaaien. De plantjes wordt later toch weer verspeend. Wie een groote bak heeft, kan wel verder uit elkaar zaaien. Komen de plantjes op, dan moeten ze reeds geregeld voorzichtig begoten worden. Ook begint men met ze te luchten. Daarmee be doelt men het glas op een kiertje te zetten. Men doet het zoo, datde wind niet door den bak waait. Door het luchten worden de plan ten gehard. Tegen den avond moet men den bak geheel sliuten. Is er geen vorst te ver wachten, dan kan het raam er wel geheel af. Als de plantjes groot genoeg zijn, worden ze op afstanden van 20 tot 25 cm buiten uitge zet. Heel anders ie het onmiddellijk uitzaaien in den tuin. Is de grond bereid, dan kan men met het uitzaaien beginnen. Op één plekje moet niet te veel worden uitgezaaid. De meeste pakjes zaad hebben een inhoud, die berekend is op een oppervlakte van een vier kante meter. Fijn zaad vermengt men wel met zand en strooit dit tezamen uit. Heeft men de beschikking over wit zand, dan kan men zien, waar gezaaid ls. Na het zaaien wordt de grond een weinig aangeslagen. Men bedekt de zaden ook wel eens met een laagje aarde, maar dit moet wel heel dun zjjn. De dikte van het aardlaagje moet dezelfde zijn als de dikte van het zaad. A. d. LIJN. bereidingen voor de tabaksteelt 1.41 getroffen. De jonge plantjes, die spoedig zullen worden uitgezet, worden nauw keurig gecontroleerd (Pax-Holland) Rijwieldiefstal om de banden JEUGDIGE RIJWIELDIE VEN GESNAPT. Zondagavond om 11 uur zagen surveillee- rende agenten van politie licht branden in een pakhuis aan de Trompstraat te Den Haag. Toen zij zich toegang hadden ver schaft. ontdekten zij twee jongelui, die bezig waren een rijwiel te demonteeren. Gezien het uur en de plaats kwam hun zulks KONING BORIS BRENGT BEZOEK AAN HITLER.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5