Strijd om de bronnen m N1PPER EN PELLE Servischen veldtocht "eezAkkertje. van Cyrenaica Ik heb gekozen, Arkadi Comité van oorlogszuchtigen Zenuwpijnen Het einde van den Radioprogramma Op dit plateau nu speelt zich een ver goede strijd af. De Duitsche en Italiaansche pen meten zich daar met den Engelschen igenstander, die heftig weerstand biedt. En lit'is niet te verwonderen, want hier bevindt rich het Waterrijkste gebied van geheel Ly- B)ië, en water is een van de moeilijkst te krij gen artikelen in geheel Noord-Afrika. - I Er zijn rijkelijk vloeiende bronnen in Cy- jïtne, Derna en andere plaatsen, door mid- W.waarvan het geheele landschap van wa- er wordt voorzien. Buisleidingen voeren het rater uit deze bronnen naar het Zuiden en laar het Oosten en tot aan de grenzen van Ie waterarme woestijngebieden, waar de irme Italiaansche kolonist steeds opnieuw irobeert, om een stuk woestijn te herscha- icn in bebouwbaren grond. Het plateau van den Dzjebel el Achbar on- lerscheidt zich door een mild klimaat Lw.z. een voor Noord-Afrika mild klimaat, 'erwijl in Tripolis en vooral in het nog zui- leüjker gelegen kustgebied van de groote roestijn een hitte heerscht, waarvan de Euro- eaan zich geen denkbeeld kan vormen, is let klimaat in den Dzjebel el Achbar vrij nild te noemen. Zelfs in den zomer is het Br voor den Europeaan om uit te houden. De vliegvelden spelen een groote roL Wanneer het klimaat niet zoo gunstig was geweest, zou Ba lbo in dit gebied zijn koloni satie door Italiaansche boeren niet hebben kunnen tot stand brengen. De niet aan de hitte gewende Duitschers vinden op dit pla- Feuilleton 137. Een plezierritje waar de vonken van afvliegen. 1. „Hoor eens, myn beste badmeester, wat zou je er van denken, wanneer je eens met ons drietjes een klein tochtje ging ma ken?" 2. „Nou je moet me toch toe geven, dat in vergelijking met hem hier jullie motor raceboot wel kan inpak ken!" 138. Radio is „taboe". in Atlantis „Wat is dat daar voor een eigenaardige levenmaker?" „Ja, dat is nou bijna net zo iets als die luidspreker, die jullie boven bij je hebt; wij hebben echter een be proefd middel om hem tot zwijgen te brengen, let maar eens op!" nci L/uudLil Jldllddllotll ^VllJha-lUl|Ja willen laten vallen. Zij beseffen zeer goed, dat een vliegwapen, dat cle beschikking heeft over deze velden niet alleen aanvallen kan ondernemen op Marsa Matroeh en Alcxandrië, doch dat het ook zonder bijzondere moeite de passage tusschen Kreta en Noord-Afrika kan bestrij ken en men zal zich herinneren, dat juist in dit deel van de Middellandscho Zee de Engelsche vloot in actie is tusschen Egypte en Griekenland. Het Engelsche opperbevel ziet zeer goed het gevaar in, dat de Duitsche luchtmacht zou opleveren, indien zij over den Dziebel beschikte. Er kan dan ook geen twijfel aan bestaan, of de Engelschcn in Cyrenaica zul len er alles op zetten, om te verhinderen, dat hun tegenstanders het plateau geheel in handen krijgen. AMERIKA EN DE OORLOG. Onder voorzitterschap van den interven- tionnistischen senator Glass is te New York een nieuwe organisatie opgericht, die een versterkte deelneming van Amerika aan den oorlog aan de zijde van Engeland in haar programma heeft staan. Dit „fifht freedom committee". zooals deze organisatie is ge noemd. bepleit het optreden van de Ameri- kaanschc vloot, het luchtwapen, en de koop vaardij voor het goederenvervoer naar Enge- landa Tot het comité van oprichting belmo ren o.a. kolonel Danavtn en de bankier Ja mes Warburg. Bisschop Ilobson is menoebd tot chef van de adeeling proaganda vna deze organisatip. Twaalf dagen strijd. Veelvuldig moesten de commandanten der legeronderdeelen zelf beslissen. Berlijn, April 1941. Onze V.P.B.-cor- respondent meldt: Zooals hekend is de veldtocht in Joego slavië Vrijdagmiddag om 12 uur met een volledige capitulatie van het Servische le ger geëindigd. De strijd, welke op 6 April begon, heeft dus slechts 12 dagen geduurd. Doch de eigenlijke militaire beslissingen vie len door de kracht van de Duitsche stoottroe pen reeds in de eerste dagen. In Polen vocht het Duitsche leger IS dagen. In Holland 5, in België 19 en in Frankrijk 45. De buitenge woon snelle ineenstorting van het Servische leger is niet alleen een verrassing voor hen, die den Joegoslavischcn staat volgens Duit sche opvatting tot den oorlog aanspoorden, maar overtreft ook de Duitsche verwachtin gen. De bekende schrijver kapitein-dokter Ritter von Schramm, die in het hoofdkwar tier van generaal overste von Weichs de ge vechten volgde, schrijft in de „Die Deutsche Zeitung" over het succes der Duitsche wa penen. In de eerste plaats wijst hij op de Duitsche militaire meerderheid in materieel en moreel opzicht. De Servische weermacht kon niets gelijkwaardigs stellen tegenover de schitterende uitrusting van het Duitsche leger, dat gewapend was met het modernste oorlogsmaterieel. De Servische soldaat is, zegt hij, ondanks zijn groote dapperheid door de uitwerking der moderne wapenen snel gedemoraliseerd. Daar de Ser viërs niet enthousiast waren voor den oorlog, die in sommige kringen als overbodig beschouwd werd, werd dit proces nog versneld. Van beslis sende beteekenis voor het verloop van den veldtocht was de geschoold heid van de Duitsche legerleiding. De veldtocht kwam voor de legerleiding zoo verrassend snel, dat hij vooraf niet tot in alle onderdeden voorbe reid kon worden. Daardoor werd de veldtocht, meer dan vroeger het ge val was, overgelaten aan 't inzicht van de commandanten der diverse legeronderdeelen. VERBITTERDE GEVECHTEN ONDER ZENGENDE ZONNESTRALEN. HET GROOTE GEWICHT DER VLIEG VELDEN IN DEN DZJEBEL EL ACHBAR. (V.P.B.) Berichten van het oorlogster- rein in Noord-Afrika zijn uiteraard vrij zeld zaam en moeilijk te verkrijgen. Daarom ver heugt het ons, onderstaande regelen te kun nen ontlecnen aan de berichten van een correspondent van dit front, die den op marsch der troepen van nabij kan volgen en daarover verslag uitbrengt. Nu reeds dagen achtereen blijven de Duit- iche en Italiaansche legerberichten begrij pelijkerwijze beperkt tot bloote vermelding van den gestadigen opmarsch van de troe pen ten Oosten en ten Noordoosten van Benghasi, zonder daarbij in al te veel bij zonderheden te treden. Dat de opmarsch in de richting van het Suezkanaal geregeld voortgaat, is natuurlijk op zichzelf van het grootste belang. Doch al deze opera ties spelen zich af aan de kust en kunnen daarom licht de aandacht af leiden van het achterland, dat even wel niet minder gewicht in de schaal legt. Zoo herinneren wij aan de in neming van Ba ree, waar zich de be kende Via Balbo, die van de Tunesi sche naar de Egyptische grens loopt, in tweeën splitst. De inneming van deze plaats geschiedde ten koste van hevige gevechten, daar de Engelschen zeer goed het gewicht van deze sleu telpositie inzagen. Aan de inneming van Barce was die van Tocra voorafgegaan, dat eveneens taai 'ver dedigd werd. Dezo plaats ligt aan de kust van de Middellandsche Zee, daar waar de iVia Balbo de kust verlaat en in oostelijke jrichting verder loopt, in het hoogplateau van pzjebel el Achbar. Barce ligt reeds 300—400 beter hooger, aan den uitgang van een dal, Wat zich in het plateau boort, hier verlaat ben het woestijngebied, om vruchtbaar berg land te betreden, het centrum van de koloni satie van wijlen Balbo. De strijd om het water. Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 32 Met waarlijk kinderlijke nieuwsgierigheid begon ik aan het uitpakken van alles, wat Nikita had meegebracht. Allereerst kreeg ik Pascha's ruw wollen sokken in handen en flaarna de attenties van Maria: een bloeiende rozenstruik met een groot aantal half ont loken knoppen. Helaas had de zeereis de jonge bloemen geen goed gedaan. Maar in deze witte ijzige pracht een levende, roode roos voor zich te zien ja, dat leek bijna ren sprookje, een wonder! Mijn moeder had uitsluitend eetwaren ge stuurd. Maar alles was door haar zelf gebak ten. gepekeld, gerookt en ingemaakt. Het gedroogde fruit droeg nog de gansche warmte van den zomer in zich en het zoete gebak leek zoojuist uit den oven te zijn gekomen. Zij moest wel veel van alles, wat haar be woog, erin hebben gebakken, 'want het werd hiij plotseling warm om het hart. Ik streelde de worsten en het fijne wittebrood. En eens klaps vonden mijn lippen het juiste woord. Ik riep: Moeder! Moeder! Urenlang dwaalde ik met een hart, vol van Vreugde, over de onaanzienlijke, met vele gaten doorboorde sneeuwvelden. Toen mijn beenen mij niet meer wilden dragen, ging ik omlaag naar het water. Ik legde mij op den grond en hoorde, hoe de golven den rotsach- tigen oever bespoelden en hem zachtjes streelden en toefluisterden. Ik breidde mijn armen naar het water uit en lokte het met S'jn eigen roep, dien ik van Pelka had ge leerd: Daada! Daada! Het rolde op rnjj toe en besprenkelde mijn teau in Cyrenaica, dat zij kortweg „Dzjebel" hebben gedoopt, zoowel een naar verhou ding goed klimaat als water in overvloed en deze beide factoren zullen hen ongetwij feld de vermoeienisen van dezen veldtocht in de woestijn aanmerkelijk verlichten. Ditzelf de geldt natuurlijk ook voor de Engelschen en juist daaruit verklaart men den taaien tegenstand, waarvan de legerberichten mel ding maken. Bovendien weten zij en dit is van het hoogste belang dat zich in den Dzjebel een aantal natuurlijke en in uitstekenden staat verkeerende vlieg velden bevindt, die zij, indien dit eenigszins gaat, niet in handen van voorhoofd. Het was als een kus. Maar het maakte mij wetend, want plotseling verstond ik de taal van al het voorbije, het heden en het toekomstige. Zij waren alle op den zelf den grohdtoon afgestemd en deze heette: Liefde! liefde! liefde 14 Augustus. De weinige vrije uren, welke de vischvangst ons liet Nikita en ik zaten soms 24 uur lang onafgebroken in de boot lag ik meestal op mijn rug in de sneeuw, waarbij de zon mij volop in het gezicht kon schijnen De zomer bereikt nu immers zijn hoogtepunt! Tien graden warmte! Op zekeren dag zag ik toevallig op mijn „schrijftafel" het doosje met kleurpotlooden staan. Onmiddellijk nam ik een stuk papier en begon te teekenen. Allereerst verscheen een jurkje van grijs bont met kleurige stof- garneering op het witte vlak, vervolgens een bonten kap en uit dezen kap traden lang zamerhand twee ernstige staalgrijze oogen, een klein, vermetel neusje ,en een, in verlan gen geopend mondje te voorschijn. Pelka, mijn sprookjeskind! Zij was het werkelijk Hoe diep moest zij zich in mijn hart heb ben genesteld, dat haar trekken zoo zonder eenige moeite uit mijn kleurpotlooden vloei den. Zeldzaam voldaan liep ik naar buiten om Nikita te roepen, die juist bezig was met het inzouten van de gevangen visch. Nikita, herken jij Hij liet me niet eens uitspreken. Hij was toch waarachtig niet blind! Dat was immers dat kleine meisje uit de Walvischbaai, waar ik die pop van had en die- roode papieren rozen. Ach ja, die roode rozen! Die had ik totaal vergeten! Aanvankelijk hadden ze bg het raam gehangen, boven het hoofd van Daada, maar toen de zon niet meer van den hemel week, had ik ze uit vrees, dat ze zouden ver schieten, in mijn koffer geborgen. Nu hing ik Pelka's portert aan den houten wand boven mijn tafel, haalde de papieren bloemen uit mijn koffer en bevestigde ze bo ven de teekening. Ik was zelf bijzonder tevreden met dit idee, maar toen Pelka mij gisteren met haar grootvader kwam bezoeken, bleek mijn han delwijze in haar oogen geen onverdeelde in stemming te kunnen vinden. Het portret vond ze werkelijk prachtig, maar de rozen daarboven wekten haar bevreemding. Waarom heb je die bloemen aan mijn portret gestoken, Arkadi? vroeg ze, zonder ling ernstig. Ik ben toch nog niet dood! Maar Pelka! Meer vermocht ik op dat oogenblik niet over mijn lippen te brengen. De schrik scheen mijn tong te hebben verlamd. Maar Pelka! Hoe kom je daar nu bij! Ik dacht ma„r zoo. Mamoesja versiert papoesja's portret ook altijd met bloemen. Ik wilde de rozen van den wand scheuren, want mijn hart begon plotseling onstuimig te kloppen en ik voelde mij ten prooi aan even droeve als raadselachtige voorgevoelens. Maar Pelka verzette zich er tegen: de rozen zagen er zoo mooi uit; ik moest het maar zoo laten als het was. Daarna wilde ze met me gaan wandelen maar daarvan kwam voorloopig niets, want ik had nog een groote verrassing voor haar: Maria's geschenken. Met stralende oogen van opwinding keek ze toe hoe ik de eene doos na de andere op tafel zette. Het waren er in het geheel zes. En is dat allemaal voor mij Allemaal! Zij hadden vrijheid tot het nemen van zelfstandige en snelle besluiten. Zij slaagde er meermalen in, achter de vijandelijke stel lingen t.e komen. Op deze wijze werden de vijandelijke troepen afgesneden en tot capi tulatie gedwongen, zonder dat het tot bloe dige gevechten kwam. Ten slotte heeft de vernietigende uitwerking van het Duitsche luchtwapen ook op het Joegoslavische oor- logstooneel buitengewoon veel bijgedragen tot het snelle ineenstorten van het vijande lijke leger. Niet alleen werd de vijandelijke luchtmacht in enkele dagen volkomen ver slagen, maar ook de Servische strijdkrachten werden herhaaldelijk onder vuur genomen. Tevens vernietigde het Duitsche luchtwapen de verbinding tusschen de Servische troepen Het materiaal van de Duitsche weermacht is oorzaak dat op dezen veldtocht op het moei lijkste terrein van Europa binnen weinige dagen geëindigd is. De verliezen zijn buiten gewoon gering gebleven. Een groot legeron derdeel, dat vele successen boekte, telt b.v. totaal slechts enkele honderden dooden, een aantal dat kleiner is, dan de verliezen, welke een regiment infanterie gedurende den we reldoorlog in één dag leed. WOENSDAG 23 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelconcert. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.42 Almanak. 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Roxini en het musette-orkest ,Les gars de Paris". 2.15 Voor de vrouwen. 2.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.35 Omroep-Operette-Mannenkoor. 4.00 Christ Radio Stichting: Bijbellezing. 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 ANP: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Causerie „Moderne militaire vliegtuigen". 5.45 De Ramblers. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Salonorkest. En zit in elke doos hetzelfde? Nee, in elke doos zit wat anders. Pak ze maar uit! Met bevende handjes, blozend van verba zing en bewondering, maakte Pelka de doo- zen open. Daar lagen louter dingen, die zij tot dusver nog nooit gezien had. De eerste doos bevatte een groot aantal dingetjes van goud papier, die met gekleurde zijde moesten worden bestikt. In de tweede lagen kleine stokjes en houtjes, waaruit meubels en huis jes konden worden opgebouwd, de derde be vatte een groote hoeveelheid riet voor het vlechten van mandjes en bordjes, de vierde alle hulpmiddelen voor het maken van kunst bloemen, de vijfde een ark van Noach met ruim honderd dieren en in de zesdeneen, bij de zesde werden Pelka's oogen nog eens zoo groot en kwamen er zelfs tranen. Want in de zesde doos lagen kralen! Kralen in alle grootten en kleuren. Pelka werd er stil van en zei stamelend: Dat kan toch niet alles voor mij zijn! Dat is veel te veel! Maar zij liet zich graag en snel gerust stel len. Er waren nog geen twintig minuten ver- loopen, of ze had reeds een halsketting en een armband geregen. Mij werden minzaam dezelfde sieraden aangeboden, maar toen ik betoogde, dat ik mij als man toch bezwaar lijk met een halsketting en een armband kon tooien, viel Pelka's keus op een horlogeket ting en daar kon ik niet onderuit. Tot haar groote tevredenheid bevestigde ik het ge schenk onmiddellijk aan mijn horloge en met een w\js gezichtje gaf Pelka als haar mee ning te kennen, dat de ketting mij bijzonder goed stond. Toen mijn gasten vertrokken waren, liet ik mijn nieuwe bezit direct aan mijn viervoeti- gen vriend zien. Hij besnuffelde den ketting van alle zijden en wilde er op hondenmanier 7.00 ANP: Economische vragen van den dag. 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroep-Symphonie-orkest. 9.40 Chx-ist. Radio Stichting: Dagsluiting. 9.45 ANP: Engelsche berichten. 10.00 ANP: Nieuwsberichten. Sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum n, 301,5 m. 6.45 Grpmofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Morgen wijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Ensemble Jonny Ombach. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest en pianomelodieën. 2.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 2.45 Cabaretprogramma. 3.15 Het Nederlandsch Symphonie-orkest s- Gra venhage" 4.15 Orgelspel. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 ANP: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Spaarne-sextet. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Ensemble Tonny Roxini. 6.45 Reportage. 7.00 ANP: Brabantsch praatje. 7.15 Klarinetvoordracht. 7.30 Causerie: „Het schip van oude tijden tot heden". 7.4o Klarin, tvoord rajht. 8.00 ANP: Nieuwsbericnten. 8 15 Spiegel van den dag of gTamofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Causerie „Volksdansen en gezelschaps dans". 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. ook dadelijk in bijten, maar dat kon ik na tuurlijk niet toestaan. Niet waar, ouwe jongen, zei ik tegen hem, de waarde van een of ander ding komt er minder op aan. Hoofdzaak is, dat het ons bevalt. Drie dagen geleden nam ik een dag rust om naar de Walvischbaai te gaan. Daar de zee volkomen stil was, koos ik den water weg. De plechtige stemming, die over de gol ven lag, beheerschte weldra ook mij. Zoo ge heel alleen te zyn tusschen hemel en water een niets in een schommelénden notendop en daarnaast toch ook, krachtens je ge dachte en je wil, meester over alles dat is een verheffend bewustzijn en verzoent den mensch met den dood. In de Walvischbaai had dezen dag een op winding geheerscht van belang. Een van de bergen komende ijzige wind iets verrader- lijkers dan deze op ons eiland plotseling op stekende, verschrikkelijke wind, bestaat er op de geheele wereld niet! had de boot, waar in Pelka zat te visschen, van den oever los getrokken en binnen een paar minuten ver de groote baai ingedreven. Pelka had geen kik gegeven en geen oogenblik zelfs maar een spoor van angst getoond, maar Rodion, die op den wal getuige was geweest van het gebeurde en de mogelijke verschrikkelijke ge volgen onmiddellijk had overzien, was ge kleed en wel te water gesprongen en de boot achterna gezwommen. Toen hij het vaar tuigje bereikt had, had hij het touw gegre pen en zwemmend de boot naar den oever getrokken. Toen grootvader mij bij het theedrinken het gebeurde meedeelde, glimlachte Wenja- min op zijn gewone, goedmoedige wijze voor zich heen en zei': Rodion is van ijzer. Zulke menschen als hij worden maar eens in de honderd jaar geboren. Waarop Rodion zijn schoonzoon op den schouder sloeg en antwoordde: En zulke als jij. Wenjamin, maar eens in de duizend! Toen er genoeg over het voorval gepraat was verlangde grootmoeder, dat Pelka een brief aan Maria zou schrijven om haar, zoo als dat behoorde, hartelijk te bedanken voor al die mooie dingen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 7