Frontlijn in Griekenland Gas- en nlsctricitiits- rantsoen ongewijzigd sterk verkort STALIN Doodvonnis voltrokken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER gaf laatsten stoot aan het Pact Groote brand te NIEUWOLDA De onderhandelingen te Batavia BRITSCHE REGEERING IN HET ONZEKERE Verduisteren 8.51 uur Het fornuis kan weer branden Ciano bij Hi*ler Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. WOENSDAG 23 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11476. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Engelschen en Grieken w^ken uit naar het Zuiden NIEUWE GEWELDIGE DUITSCHE AANVAL VERWACHT. Een tweede Duinkerken? Nadat de Duitschers de Grieksche steden Lamia en Volos hebben bezet, achtervolgen zij den vijand, die naar het Zuiden uitwijkt, verder. Door den aftocht der Engelsche troe pen in Griekenland, zoo meldde de Londensche Nieuwsdienst gister avond, is de Irontlijn aanmerkelijk verkort. In het geheele Britsche front gebied zijn krijgsverrichtingen gaan de. De Duitschers oefenen op alle punten zwaren druk uit. De moei lijkheden van den Britschen aftocht zijn buitengewoon groot geweest. Tegen kansen, die slechter zijn dan bij Duinkerken, baant het Britsche leger zich een weg naar de Zuide lijkste haven van inscheping, zoo luidt een bericht van de Associated Prees. De heldhaftige Grieksche in fanterie, zoo vervolgt het bericht, of fert zich op, om den Britschen flank bij de algemeene ineenstorting te dekken. Een groot deel der uitrus ting als stukken geschat en mnnttle moet reeds als verloren beschouwd worden. De Londensche Daily Herald schrijft: Het geluk bij den slag in Griekenland was van het begin af aan tegen ons. Wij zullen er echter goed aan doen, ons op de ergste mo gelijkheden voor te bereiden. Het officieele communiqué van het Brit sche hoofdkwartier in Griekenland maakt bekend, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, dat de Grieken voornamelijk den last van den tegenstand tegen de Duitsehe troepen dragen, die succesvol blijven oprukken. Op den linkervleugel van het GriekschBritsche front staat volgens dit officieele communiqué geen Britsche eenheid meer. In hetzelfde communiqué wordt verklaard, dat de terug tocht gedekt wordt door Australische en Nieuw Zeelandsche troepen. Ook hier laten dus de Engelschen, zegt het D.N.B.evenals op andere strijdtooneelen, aan de strijd krachten uit het Empire over in de laatste zware gevechten met de oprukkende Duit schers, vernietigd of gevangen genomen te worden. OVERWELDIGENDE DUITSCHE - AANVAL OP HANDEN? De uit Griekenland binnenkomende berich ten wijzen er op, dat dé Duitsehe troepen thans een overweldigenden aanval zullen doen om de EngelschGrieksche frontlinie te doorbreken en de verdediging daardoor uiteindelijk te vernietigen. Uit deze berich ten blijkt, dat de Engelschen en Grieken zich ook verder „systematisch terugtrekken." Britsche berichten uit Griekenland melden, volgens U. P., dat afdeelingen, die de achter hoede vormen en die voornamelijk gebruikt worden om het oprukken der Duitsehe troe pen op te houden, opdat de kem van het le ger gelegenheid heeft om zich in goede orde terug te trekken, ook thans weer actief zijn geweest; Zoodoende kon het leger zich naar de nieuwe verdedigingslinie de derde se dert het begin van dezen veldtocht terug trekken. De eerste verdedigingslinie liep zooals men zich zal herinneren over de bergketen ten Noorden van den Olympus tot ten N.W. bij het Ochridameer. Door deze linie zou Thessalië worden beschermd. De tweede verdedigingslinie bevond zich in midden Griekenland ten Noorden van La- rissa en liep in westelijke richting tot Ka- labaka. De derde verdedigingslinie, die blijkbaar thans wordt betrokken, bevindt zich nog ver der naar het Zuiden. Waar deze nieuwe ver dedigingslinie zich precies bevindt, wordt echter niet nauwkeurig aangegeven. Verkenners van het Duitsehe luchtwapen met grooten actieradius, hebben bij hun jongste vluchten waargenomen, dat het druk is in de groote havens van Oost Grie kenland. Op de wegen naar de steigers on plaatsen van inscheping verdringen de ko- lonnes elkander. Stoombooten van middel bare en geringe grootte, motorbooten en kotters liggen gereed om de Engelschen te vervoeren. Formaties Duitsehe gevechtsvliegtuigen hinderen voortdurend de concentratie en inscheping van de Britsche troepen. Sche pen. die aan den grond gezet en tot zinken gebracht zijn, bemoelijken het verkeer in de havens in hooge mate. Aanvallen op Grieksche vlieg velden. Het Duitsehe luchtwapen heeft, naar pas thans gemeld wordt. Maandag een reeks he vige aanvallen op vijandelijke vliegvelden in Griekenland en op Kreta ondernomen. Vijf luchtbases werden door gevechts- en jachtvliegtuigen met succes aangevallen, en ondanks den hevigen afweer konden daarbij twintig vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernietigd worden. Van bevoegde Duitsehe militaire zijde wordt verklaard, dat de Duitsehe strijd krachten Athene met geen enkelen bom of kogel hebben aangevallen. Een tweede Duinkerken? In berichten uit Londen wordt, naar Uni ted Press meldt, bevestigd, dat tengevolge van den ongedacht snellen opmarsch van de Duitsehe en Italiaansche troepen de voorgenomen ontruiming van Griekenland door het Britsche expeditiecorps waarschijn lijk met een soortgelijk verlies aan men- schen en materiaal genaard zal gaan als tijdens de gedenkwaardige vlucht uit Duin kerken, na den slag in Vlaanderen. MOBILISATIE DER RESERVE VAN AMERIKAANSCHE KUSTWACHT. President Roosevelt heeft het Congres om goedkeuring verzocht voor een bedrag van 2.77 millioen dollar voor de mobili satie der reserve van de kustwacht. Deze geldmiddelen zouden o.a. ook dienen om 270 particuliere jachtvaartuigen over te ne men. Het operatieterrein in Griekenland. (Kaart Van Pelt). MATSOEOKA BIJ DEN JAPANSCHEN KEIZER. Neutraiiteitspact raakt drie mo- gendhedenpact niet. Matsoeoka heeft in een audiëntie, welke bijna twee uur duurde, den Japanschen kei zer verslag over zijn Europeesche reis uitge bracht. Daarna heeft hij,voor leden der re geering en hooge officieren gesproken over de reorganisatie van Europa door Duitsch- land en Italië en over de voorgeschiedenis en de totstandkoming van het neutraliteits verdrag met Rusland. STALIN. P. I. B. De minister zal heden het woord voeren in den raad van state, die aan het einde van deze week het verdrag met Moskou zal rati- ficeeren. Stalin gaf laatsten stoot. Vraag Molotof of Stalin. antwoordde de mi nister van buitenl&ndsche zaken, Matsoeoka toen hij gisteren te Tokio aankwam, op de vraag van een buitenlandschen correspon dent. of de Russische troepen als gevolg van het neutraiiteitspact waarschijnlijk uit het Verre Oosten zouden worden teruggetrokken. Na bij den premier verslag uitge bracht te hebben, ontving Matsoeoka de buitenlandsehe correspondenten. Op de vraag, of hem voor de onder- tcekening van het pact ook voorwaar den waren gesteld antwoordde hij: de kaarten liggen open op tafel. Hij deelde voorts mede, dat bij de hespre- kingen met de Russische staatslieden alle tusschen de Sovjet Unie en Ja pan hangende vraagstukken behan deld waren cn betoogde, dat het per soonlijk contact aanzienlijk heeft bij gedragen tot het sluiten van het ver drag. In feite heeft Stalin den laatsten stoot ge geven tot de onderhandelingen over het pact. Evenals het driemogendhedenpact de betrek kingen tusschen de drie mogendheden en Sovjet Rusland niet raakt, zoo raakt ook dit neutraiiteitspact het drieraoqendhedenver- drag in het minst niet. Dit blijft onveranderlijk de grondslag van onze buitenlandsehe politiek. Het neutrali- tietspact schijnt integendeel een versterking van onze positie in den zin van het driemo gendhedenpact. DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. De. voorzitter van de commissie uit het huis van afgevaardigden voor de koopvaar dij. Bland. heeft een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de Amerikaansrhe regee ring elk buitenlandsch schip, dat in havens van de Ver. Staten ligt, kan overnemen en in dienst stellen. Stroosbiuur in asch gelegd. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de twee groote- schuren, grenzende aan de wo ning van de gebroeders van der Wal te Nieuwolda (Gr.) De schuren bevatten een groote voorraad stroo en vormden een wel kome prooi voor de fel om zich hepn grij pende vlammen. Twee motorspuiten uit Nieuwolda en een uit Midwolda waren spoe dig op het terrein van den brand, doch kon den tegen de vlammenzee niet veel uitrich ten. Gistermiddag om zes uur liet het zich dan ook aanzien, dat de geheele voorraad stroo verloren zou gaan. Dank zij de wind richting konden woonhuis en aangrenzende perceelen behouden blijven. In verband met de geweldige vuurzee, welke de brand gisteravond nog steeds ont wikkelde, is om half negen een motorspuit uit Groningen naar de plaats van den brand vertrokken om assistentie te verlee- nen. Hét zou toen nog wel eenige uren du ren, voordat de vlammen van de groote hoeveelheid stroo gedoofd zullen zijn. NA VEROORDEELING WEGENS VERBODEN BEZIT VAN WA PENS. 's-Gravenhage, 22 April. De S.S.- en hoo- gere Polizeifuehrer maakt het volgende be kend: Het S.S.- en Polizeifeldgericht veroordeel de Meinhard Natt uit Arnhem' wegens het verboden bezit van een wapen ter dood. De veroordeelde had van een politiebeambte in de badinrichting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erkende, de ver ordening yan het opperbevel der weermacht gekend te hebben, volgens welke het onbe voegd bezit van wapenen met den dood be straft wordt. Hij heeft ook de herhaalde waarschuwingen van den bevelhebber der weermacht in Nederland in de pers en in openbaar aangeplakte bekendmakingen, met name zijn laatste waarschuwing, gekend, dat met de scherpste straffen gerekend moest worden en dat de rechtsinstanties de op dracht gekregen hadden, geen clementie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 2lsten April 1941 in den vroegen morgenstond met den kogel voltrokken. Tokio niets bekend omtrent mi litair accoord in Oost Azië. Niet aan tijd gebonden. De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft verklaard niets te weten van een be weerd militair accoord tusschen de Ver. Staten, Engeland, Australië, China en Ned. Indië, behalve „het daarover in een krant verschenen bericht". Isjii zeide geen officieele bevestiging van dit bericht te hebben ontva'ngen. Op vragen betreffende het Fransch-Tliai- landsche vredesverdrag antwoordde de woordvoerder, dat „alleen technische kwes ties" de onderteekening van het verdrag op houden. Isjii deelde in dit verband verder mede, dat de gister gevoerde besprekingen tusschen Ohasji en den Franschcn ambassadeur als voornaamste punt hadden de Indo-chinee- sche economische kwestie en de algemeene betrekkingen tusschen Japan en Frankrijk. Op de vraag, of er een tijdslimiet was gesteld voor het beëindigen van de economische besprekingen te Ba tavia tusschen Japan en Ned. Indië, antwoordde de, woordvoerder: „Ik denk het niet". Toen de vraag gesteld werd, of admiraal Nomoera, de Japansehe ambassadeur te Washington, in zijn rapport aan het depar tement van buitenlandsehe zaken optimis me had getoond ten aanzien van de Ja- pansch-Amerikaansche betrekkingen, ant woordde Isjii, dat Nomoera „openhartig spreekt" met de ambtenaren in Washington en met Roosevelt. Tenslotte deelde de woordvoerder nog me de, dat de Duitsehe economische missie on der leiding van Helmuth Wohltat, die op 26 April te Tokio wordt verwacht, „vrij lang" in Japan zal blijven. Hij voegde hieraan toe, dat het verblijf der misie echter niet perma nent is. Churchill klaagt over moeilijke berichtgeving uit Griekenland. Naar Reuter meldt heeft de Britsche mi- nister-president Churchill gisteren in het lagerhuis onder meer gezegd, dat het oogen- blik nog niet gekomen is om een uitvoerige, verklaring over den militairen toestand af te leggen Hij gaf den afgevaardigden den raad op dit oogenblik van Eden nog geen verklaring over de resultaten van diens reis naar het midden oosten te verlangen. Chur chill zeide voorts, dat hij geen verklaring kon afleggen die thans van eenig nut zou kunnen zijn en meer zou kunnen bevatten dan hij eergisteren heeft medegedeeld en sindsdien door de bladen gemeld is. Het heeft geen zin, aldus Churchill, dat. wanneer in den toestand een tijdelijke stil stand is gekomen, in het lagerhuis een alles omvattende verklaring zal worden afgelegd over alles wat er tot op dat oogenblik ge beurd is. Ik moet openlijk toegeven, dat wij de grootste moeite gehad hebben om volledige berichten te krijgen over de moeilijke bewe gingen van onze strijdkrachten in Grieken land. Deze beweging waren buitengewoon ingewikkeld en zijn met bijzondere handig- digheid tenuitvoer gelegd, doch zelfs de re geering ontvangt niet iederen dag volledige en nauwkeurige inlichtingen van de com mandanten, die bij deze troepenbewegingen betrokken zijn. Dit heeft overigens in geen enkel opzicht het verloop der operaties belemmerd. Ik heb er voor gezorgd, dat wij in het vervolg vol lediger inlichtingen ontvangen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.24 uur Nationaal gedenkteeken voor gevallenen VAN LAND- EN ZEEMACHT. Naar wij vernemen, is in beginsel besloten tot de oprichting te zijner tijd van een nationaal gedenktee ken voor alle gevallenen van zee- en landmacht gedurende de oorlogs dagen van 1940. Het aanvankelijk plan voor een Nederlandsch— Dnitsch Mausoleum op den Grebbe- berg zou inmiddels zijn losgelaten. Afzonderlijke distributieregeling voor gezinnen, die voor koken op vaste brandstof zijn aange wezen. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. heeft getracht om een ruimere distributie van brandstoffen te verkrijgen voor gezinnen, die voor het bereiden van maaltijden geen gebruik van gas of elec- triciteit maken. In verband hiermede heeft het N.V.V. thans bericht ontvangen van het rijkskolen- bureau in den Haag, dat het in de bedoe ling van het bureau ligt voor de gezinnen, die voor het koken op vaste brandstoffen zijn aangewezen, een afzonderlijke regeling te treffen. RANTSOENEN VOOR DE DERDE PERIODE GELIJK AAN DIE VAN DE TWEEDE. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maat het volgende bekend: 1. Bij zijn beschikking van 22 April 1941 is een minimum-rantsoen voor electrici- teit vastgesteld voor de derde periode, dat gelijk is aan het minimumrantsoen voor de tweede periode. Dit minimum rantsoen bedraagt derhalve: 41 kwh., indien de eerste meteropneming na 15 December 1940 plaats vond voor 16 Ja nuari 1941 en 31 kwh.. indien deze ma tei-opneming geschiedde na 15 Janu ari 1941. 2. Het minimumrantsoen voor gas blijft gehandhaafd op 60 kubieke meters per periode. 3. Aan de eas- en electriciteitsbedrijven is medegedeeld, dat de gewone rantsoenen voor de derde periode eveneens dienen te worden bepaald op het rantsoen voor de tweede periode. Dit beteekent dus, dat iedere afnemer van gas en/of elec- triciteit in de derde periode ook indien door het desbtreffende gas- en/ of electrïciteitsbedrijf hiervoor reeds eer pen ander rantsoen werd vastge steld een hoeveelheid zal mogen ver bruiken. die gelijk is aan zijn rantsoen voor de tweede periode. 4. De gas- en electriciteitsbedrijven zijn ontslagen van de taak de thans gelden de rantsoenen voor de derde periode hij afzonderlijk schrijven aan iederen ver bruiker bekend te maken. Kort bezoek aan Weenen. De Führer heeft op 20 April den Italiaan- schen minister van buitenlandsehe zaken, Ciano. die een kort bezoek a*n Weenen bracht, ontvangen in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken, von Ribhentrop. Graaf Ciano is na de besprekingen, die hij te Weenen met von Ribentrop heeft gehad, gistermiddag naar Italië tèruggekeerd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1