Uw familiewapen tweeKWAmjES] voor Saamhorigheidsgevoel er door bevorderd de grootste negerstad ter wereld De Paaschvacantie is weer om Grieksche leger in Epirus en Macedonië gecapituleerd Stamboom-onderzoek verheugt zich in grooter belangstelling. INTERVIEW MET DEN HEER JURRIAAN VAN TOLL. Een opvallend verschijnsel, dat na den oorlog in ons larid zijn intrede heeft gedaan is de enorm toegenomen belangstelling voor de sibbekunde. Een redacteur van de V.P.B. had naar aanleiding daarvan een onderhoud met een der bekenste sibbekun- digen in ons land, den heer Jurriaan van Toll. Onze afkomst is het erfdeel on< zer vaderen. „Meneer, ik wou zoo graag weten, of ik nu eigenlijk „ras" of „arisch" ben. Kan ik dat hier hooren?" De ze vraag, die nu niet bepaald ge tuigt van een grondige kennis inza ke aangelegenheden van raskun- i digen aard. werd gesteld in een ou- derwetsch heerenhuis in de rustige Willemstraat te Den Haag Een huis, dat van den kelder tot den zolder vol met boeken en paperas sen zit. waaruit tal van belangwek kende gegevens op te diepen zijn omtrent het Nederlandsche volk en zijn afkomst en waar men van 's morgens half zeven tot 's avonds half twaalf bezig is met de behan deling van vragen, waartusschen de hierboven aangehaalde het snuf je humor vertegenwoordigt, dat nu eenmaal ook de meest ernstige za ken pleegt te kruiden. Voor wie het nog niet mocht weten, zij hier nog eens vermeld, dat men onder sib bekunde of genealigie verstaat de kennis der opeenvolgende menschclijke geslachten. Van eenen bloede. „Wij hebben sedert 1 Januari bijna vijf duizend aanvragen ontvangen", zoo vertelt ons de heer Jurriaan van Toll, de ziel van deze onderneming. „Meent u dat het onderzoek naar de ei gen voorvaderen inderdaad zal bijdragen tot het saamhoorigheidsgevoel?" „Ongetwijfeld. U moet niet vergeten, dat een eenvoudig rekensommetje reeds aan toont, dat ieder van ons in het jaar 1200 al 33.554.432 voorouders had. Maar het bevol kingscijfer van deze streken was in dat jaar zeker niet grooter daan 33.000. Volgens de biologische wetten moet elke thans levends Nederlander echter 1000 maal zooveel voorouders gehad hebben, waaruit weer volgt, dat wij zelf van elk dier 33.000 men- schen op 1000 verschillende wiizen af moeten stammen, d.w.z. 1000 maal van den dapperen kruisridder doch ook 1000 maal van diens lijf eigene. Nu is dit berekend van het jaar 1200 af, zoodat men wel eenigs zins het gevoel krijgt, dat deze bloed verwantschap wel een beetje en- „van Adamswege" is. Maar wanneer we nu eens het midden van de zeventiende eeuw als uitgangspunt nemen, dan kunnen 'wij op grond van die gegevens berekenen, dat elk van ons op dit oogenblik een dikke 250.000 bloedverwanten bezit, die ook al zijn zij ons niet per soonlijk bekend tot onze sibbe behooren. Als men zich deze dingen eenmaal begint te realiseeren, dan kan het niet anders, of begrippen als „saamhoorigheidsgevoel" en „van eenen bloede" krijgen plotseling meer waarde, dan zij in het verleden hadden. Bovendien blijkt hieruit duidelijk het dwa ze als iemand zich laat voorstaan op zijn afkomst van één bepaalden voorvader, die een bekende,n naam had in de historie Verrassende uitkomsten. „Geeft het sibbe-onderzoek ook belangwek kende resultaten voor de afkomst van het Nederlandsche volk als geheel?" „Onder meer, dat ons volk gemiddeld slechts 40 pet. zuiver Noord-Nederlandsch bloed door de aderen vloeit, 25 pet Duitsch, 20 pet; Zuid-Nederlandsch, 6 pet. Fransch, 2 pet. Engelsch, 4 pet. van andere Europee- sche volkeren en 3 pet. van niet-Europeesch ras, voornamelijk Maleisch en Joodsch. Dat wij zoo'n betrekkelijk gering percentage zui ver Nederlandsch bloed bezitten, is volko men begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, dat wij niet door natuurlijke gren zen van onze nabuurvolken op het vasteland gescheiden zijn, ongeacht het feit, dat de Nederlanders veel zeevaart bedreven en zich dus ook daardoor vermengden met andere volkeren. Wat het percentage Joodsch bloed betreft, moet nog worden opgemerkt, dat de Joden zich eerst sedert het einde van de 18e eeuw met de Westersche rassen hebben vermengd, voordien was dit bij de wet verboden, terwijl ook de 'Joden zich streng aan hun godsdien stige voorschriften hielden, die de vermen ging eveneens onmogelijk maakten. Juist door deze strenge selectie konden lichamelij ke en geestelijke eigenschappen zich zoo sterk accentifeeren dat zij nu nog, na 150 ja ren var nauw contact met de Westersche rassen, duidelijk herkenbaar zijn. De groote weerstandskracht der Joden door de eeuwen heen hebben zij dan ook ongetwijfeld juist aan het zuiverhouden-van hun ras en het daaruit voortkomende saamhoorigheidsge voel te danken. VRAAG NAAR FAMILIEWAPENS. „U vertelde zoo even. dat het Verhond voor Sibbekunde sedert Januari een kleine vijfduizend aanvragen van het publiek heeft ontvangen. Wat vraagt men nu in het algemeen?" „Twee dingen: „Wat beteekent mijn naam?" en „hebben wij een familiewa pen?" Er blijkt inderdaad een énorme be langstelling te bestaan voor familiewapens Wij heben een bihiliotheek van 5000 deolen ter beschikking. waaruit een groot deel van de vragen te beantwoorden valt. Kun nen wij echter een wapen niet in ons ma teriaal vinden, dan gaat de aanvraag naar een specialist, die haar in onderzoek neemt. Dit voortgezette onderzoek vindt echter niet plaats, of de aanvrager moet er van te voren mee .aceonrd eeeaan zijn. dat hij. wanneer er inderdaad iets gevonden wordt, twee kwartjes moet hetnlpn. Ten minste als hij geen lid van het ver bond is. Leden ziin geen kosten verschuldigd. Zoo'n aanvrage moet hier bij het verbond door 18 in stanties behandeld worden en wij ziin er dus hcusch niet duur mee. Aanvragen van mensrhon. die een familiewapen willen laten ontwer pen. geven wij in behandeling aan de Nederlandsche Vereeniging van Genealogen. Uit onze ervaringen is komen vast te staan, dat de gemiddelde Nederlander bij zonder graag van buitenlandsche afkomst is. Vooral blijkt men graag van Franschcn bloede te zijn. Men zou zoo den indruk krijgen, dat ongeveer half Nederland van de Fransche Hugenooten afstamt en het aantal gevallen, waarin een goede. Neder landsche naam volens den drager eigenlijk heel anders on wel Fransch zou moeten klinken is legio. Maar één ding is zeker: deze belangstel ling van ons volk voor sibbekunde zal on getwijfeld bijdragen tot beter begrip van en meer wanrdeering voor het erfdeel onzer vaderen. Men moet begrijpen, dat de sibbe kunde. nu er een centraal punt is. waar men goedkooo, en gemakkelijk alle ee- wonschte inlichtingen kan kriieen. werke lijk een amusement is voor de zooenaamde betere standen, doch van belang voor het gebeele Nederlandsche volk, opdat het zich' zelf leert kennen". Duitsch weermacht'-erichf Opmarsch in Grieken'and verloopt volgens vastgesteld plan Nieuwe aanval op Portsmouth. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De bewegingen van het Duitsche leger in Griekenland verloopen volgens do opgestel de plannen. Voorbij Iamia naar het zuiden oprukkende strijdkrachten hebben in den historischen pas van Thermopilae strijd ge leverd met Engelsche achterhoeden. In de Gricksche wateren vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren zeven vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamen- Iijken inhoud van 37000 brt, en beschadig den twaalf andere groote schepen door bommen. In de haai van Soeda trof een bom van het zwaarste kaliber een groot oorlogsschip. De aangevallen schepen waren overwegend transportschepen, die deelen van de uit Griekenland vluchtende Britsche troepen aan boord hadden. Gevcchts- en jachtvliegtuigen vernielden gisteren en eergisteren bij aanvallen op vijandelijke steunpunten voor vliegtuigen op het Grieksche vasteland 24 vliegtuigen op den grond en stelden verscheidene stuk ken luchtdoelgeschut buiten gevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers richtten in don afgeloopcn nacht nieuwe zware vernielingen aan op de oorlogswerf en in de tankinstallaties van de haven van La Valetta op het eiland Mal ta. Een Britsche torpedojager werd zwaar getroffen. Tn de haven ontstonden groote branden. Bij luchtgevechten boven het ei land verloor de vijand een jachtvliegtuig van het tvpe Hurrirane. Tn het zeegebied rondom Engeland brach ten gevechtsvliegtuigen door scheeraan- vallen op een convooi ten zuiden van Alde- brough oen koopvaardijschip van 3000 brt. tot zinken en hescbadigdon een ander schip door bomtreffors zwaar. Tn den afgeloopcn nacht vernietigden gevechtsvliegtuigen drie andere groote schepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen be stookten in den nacht van 22 op 23 April opnieuw de belangrijke oorlog&haven Ply- mouth met. brisant- on brandbommen. Het zwaartepunt van den aanval was gericht op de werfinstallaties. ravitaillceringsbe- drijven en levensmiddelenopslagplaatsen van de marine. Er ontstonden uitgestrekte branden. Andere gevechtsvliegtuigen violen met goed succps de oorlogshaven van Portsmouth alsmede de haveninstallaties aan de zuid oost- en zuidwestkust van het Britsche ei land en aan de Scholsche oostkust aan. Bij een poging van den vijand om naar het bezette gebied te vliegen schoot de luchtdoelartillerie een Britsch vliegtuig om laag. Boven het rijksgebied vonden geen' ge vechtshandelingen plaats. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vliegtuigen. Hiervan werden 3S vliegtuigen in luchtgevechten en De zwarte arbeidskracht als concurrent van den blanke (V.P.B.) Het Engelsch sprekende element onder de Amerikaansche bevolking heeft zich den voorrang weten te verschaffen en dien ook behouden. Dit neemt evenwel niet weg. dat alle volkeren van Europa hun deel hebben bijgedragen tot de kolonisa tie des lands. Van de toename der bevol king van de V.S. tusschen 1800 en 1940 kan naar schatting bijna 40 millioen op reke ning van de immigratie worden gesteld. Aangezien de immigratie de laatste jaren sterk aan banden is gelegd, hangt de toena me der bevolking van de V.S. in de naaste toekomst, voornamelijk af van het geboor teoverschot. Volgens de statistiek over het jaar 1940 echter is de verhouding tusschen het aan tal geboorten- en sterfgevallen niet meer van dien aard. dat de blanke bevolking zich op het tegenwoordige peil kan hlijven handhaven. Er bestaat namelijk een tekort van ongeveer 4 pet per generatie, terwijl men nog in 1930 een overschot van 11 pet. per generatie kon boeken. Aan den ande ren kant levert de gekleurde bevolking nog steeds een geboorteoverschot van 7 pet per generatie op Zij het dan. dat dit per centage in 1930 nog 10 pet. bedroeg. Daar entegen beeft er geen noemenswaardige verschuiving nlaats gehad in de verhouding tusschen de hlanke en de gekleurde bevol king sedert 1930 Zoowel in de iaren 1940 als 1930 bedroeg het percentage der blan ken 89,8 pet Meer dan 10n/n der bevolking behoort tot het gekleurde ras. Hieruit volgt derhalve, dat van de 135 mil lioen menschen. die op bet oogenblik de be volking van de Voreenigde Staten uitma ken, meer dan 10% tot het gekleurde ras behooren. In hoofdzaak moet men daaron der verstaan negers en nakomelingen van gemengd ras, die in hoofdzaak negerbloed in de aderen hebben. Het kleurlingenpro bleem in de V.S, draait dus voornamelijk om de negers. In het jaar 1620 zette een schip de eerste 20 negerslaven aan wal in Virginia. Drie eeuwen later telden de V.S. meer dan 10 millioen negers en andere deelen der be volking van gemengd bloed en thans zijn het er reeds 13 millioen. De negers genieten nog lang niet dezelfde rechten als de hlanke Ame rikanen. al is de slavernij sedert 1865 afgeschaft. Tn het Zuiden zijn nog geheele streken, waar het voor negers verboden is. zich op te hou den. Toch valt het niet, te ontken nen, dat de negers zich spoedig hebben aangepast aan den cultuur standaard van den gemiddelden Amerikaan. Zij hebben zelfs opmer kelijke resultaten bereikt op het gebied van kunsten en wetenschap pen. Er zijn nog slechts 15% an- alphabeten onder de negers, doch niet minder dan 150.000 negers oe fenen academische beroepen uit, Het negerprohleem heeft door den we reldoorlog een geheel ander aanzien cekre gen. Tot dien tijd bestond het feitelijk al- »n de 7niarii?ike staten van Amerika doch het gebrek aan werkkrachten ge- d«'*"»nd"e den oorlog heeft de negers voor een groot deel uit het Zuiden weggelokt en naar de industriegebieden in het noor den overgeplant. Neoers als arbeiders in de in dustrie en stakingsbrekers. Het gevolg hiervan is geweest, dat een vijf '.2 deel van alle Amerikaansche negers vijf door luchtdoelartillerie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen veertien eigen vliegtuigen verloren. Formaties van den generaal der vliegers Loehr hebben een bijzonder aandeel gehad in de groote suc cessen bij d bestrijding van de vijandelijke scheepvaart in de Grieksche wateren. Ifaliaanscli weermachthericht tegenwoordig verblijf houdt in de noorde lijke staten. New York telt er 500.000 en kan daar- d v aansnraak maken op den titel van ..grootste negerstad tor wereld". Chïcago beeft 350 000 negers onder zijn inwoners, die twee erooto. afzonderlijke stadswijken bevolken. Pbiladelpbin heeft er bijna 250.000 en Baltimore en Washington tellen er meer dan 100.000. Aangezien de negers in het noor den de loonen drukken en door de fabrikanten vaak worden gebruikt als stakingsbrekers kan men thans eerst goed spreken van een „strijd tusschen blank eri zwart die z'n oor zaak vindt in de sociale levensom standigheden. D'e —.formeel be staande gelijke rechten tusschen den blanken en den zwarten arbei der hehben geleid tot een concur rent i est riid daar, waar de negers in de meerderheid waren. Onder be paalde omstandigheden is d ze staat van zaken oorzaak, dat het levenspeil van den blanken arbei der daalt dat van zijn zwarten me dedinger. Hoe staat het met het gele ge vaar? Tot zooverre het zwarte gevaar, maar hoe staat het nu met hetg ele gevaar? Schijnbaar heeft men het Mongoolsche vraagstuk opgelost in dien zin, dat men verdere immigratie kort en goed heeft ver boden, doch daarmede is het „gele gevaar" volstrekt niet overwonnen. Het aantal Chi neezen thans nog slechts 75.000 is afgenomen, spdert het koelie-invoerverbod werd uitgevaardigd De Japanners echter, in 1890 nog slechts 2000 man sterk heb ben bun aantal, ondanks alle wettelijke be nalingen. zien groeien tot meer dan 130.000 Bovendien leven er nog veel meer op het eiland Hawai Deze ziin voor het grootste deel vroeger genaturaliseerd. Ondanks al le Amerikaansche antipathieën is Japan ten slotte een land. dat in zeker opzieht moet worden behandeld met den noodigen tact. Dan zijn er nok nog in den loop der tij den heel wat Indiaansche landarbeiders naar de V.S. gekomen. Aanvankelijk trok- AANVALLEN IN NOORD EN OOST AFRIKA AFGESLAGEN. In een buitengewoon legerbericht, dat wij gisteren pog in een gedeelte van onze oplage konden opnemen, deelt het Italiaansche opperbevel mede: Het vijandelijke leger in Epirus en Macedonië heeft de wapens neerge legd. De capitulatie is gisteravond om 21 nur 04 aangeboden door een Griek sche militaire delegatie aan den com mandant van het elfde Italiaansche legercorps aan het front van Epirus. De modaliteiten van de overgave zijn in bijzonderheden vastgesteld in vol ledig accoord met de bevelvoering van den Duitschen bondgenoot. Het weermachtsbericht nummef 322 luidt dan als volgt: Onze (roepen hebben tot op het oogenblik der capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, hun zegevierenden op- marsch op Vijandelijk gebied voortgezet, den hevigen weerstand gebroken en gevangenen en een buit aan wapens .en oorlogsmateriaal binnengebracht. Onze luchtformaties hebben in het kanaal van St. Maur Grieksche schepen aangevallen. Een stoomschip van 2000 ton en twee groote zeilschepen werden tot zinken gebracht. Een duikboot en andere vijandelijke schepen wer den beschadigd. Op 21 April heeft in het oosten van de Middellandsche zee een Ita liaansch torpcdovliegtuig een stoomschip van 8.000 ton dat in een krachtig beveiligd convooi voer, tot zinken gebracht. Het Duit sche vliegercorps heeft in den nacht van 22 April herhaalde malen militaire doelen aan gevallen van de luchtvlootbasis op Malta. In Noord-Afrika heeft de vijand te Tobroek opnieuw pogingen tot uitvallen gedaan, ^'el ke snol gebroken worden door de Itali- aansch—Duitsche troepen. Verscheideno Brit sche tanks werden vernield. Wapens en ma teriaal werden buitgemaakt. F.ngelsche vlieg tuigen hebben aanvallen gedaan op ecnige nlaatsies in Cyrenaiea. Een vijandelijk vlieg tuig werd npergesrhoten. In Oost-Afrika is een nieuwe aanval van den vijand in den sector van Dêssie door on ze troepen afgeslagen. VOORZICHTIG MET WASSCHERIJ „FLORA". De burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) geeft een ieder in overweging om alvorens in re latie te treden met de wasscherij „Flora", ge vestigd Kerklann 65/67 te Rijswijk (Z.-H.), di recteur J. C. Looman. aan liet bureau van politie, Hoeren st r8 at 77, te Rijswijk, telefoon 118566, inlichtingen in te winnen. ken zij van de V.S. naar Mexico en omge keerd. Thans echter schijnen zij zich voor het meerendeel op Amerikaanscben hodem te hebhen gevestigd Zij staan op een laag beschavingspeil, ver onder dat van den ne ger. Hun aantal wordt geschat op 1.5 millioen Ten slotte ziin er nog de Joden. Tn 1916 wa ren er 360000. in 1926 meer dan 4 millioen en thans reeds twee maal zoo veel. Uit deze korte opsomming bb'ikt wel. lm veel verschillende rassenproblemen d Vereenigde Staten hebben op te lossen. ROOSEVELT wil geen orakel zijn ZIJN JONGSTE VISIE OP DEN OOHLOG. President Roosevelt is eergisteren in de persconferentie gewezen op de berichten uit Londen, waarin gezegd wordt, dat leidende Engelsche kringen ongerust zijn, dat de zwa re tegenslagen in het gebied van de Middel- landsche Zee de geestdrift in de Vereenigde Staten voor een ondersteuning van Engeland zouden kunnen afkoelen en dat het Roosevelt in de huidige atmosfeer nauwelijks zal ge lukken de hulp voor Engeland te vergrooten. De president antwoordde hierop, dat dit maar krantenberichten waren. De president werd er opmerkzaam op ge maakt, dat hij tóch van zijn ambassade in Londen en de talrijke door hem naar Enge- i land gezonden waarnemers \yel nauwkeu* l rige berichten zal krijgen. Hem werd de vraag gesteld, of hij niet het voornemen heeft het Amerikaansche volk daarvan in kennis tc stellen. Na langdurig nadenken antwoord de Roosevelt, dat het een moeilijke kwestie is, uit te maken, wat gepu bliceerd en wat niet gepubliceerd kan - worden, want de toestand wijzigt zich vaak en wie de geschiedenis bestu deerd heeft, weet, dat men in oorlo gen plotseling van de hoogste ver wachtingen in de' diepste wanhoop zwaait. Ook in don huldigen oorlog zijn daar'voorbeelden van. Deze oor log, aldus Roosevelt, zal niet door één enkelen slag beslist worden, ia zelfs niet door de beslissingen in het oosten van de Middellandsche Zee, maar deze oorlog zal gewonnen wor den doordat, men den democratieën, en dat beteekent het Britsche Em pire, hulp verleent. Roosevelt weigerde iets te zeggen over het probleem der convooieering. Ook wilde hij niets zeggen over hetgeen hij dacht van den uitslag van den slag om de Middellandsche Zee. De president merkte slechts op, dat hij niet het orakel van Delphi was! Zuid-Amerika en de oorlog Scherpe woorden in Argentijnsch tijdschrift. Het veelgelezen Argentijnsche tijdschrift Ahora vindt het bijzonder opmerkelijk, dat geen enkel Argentijnsch blad het aange durfd heeft een standpunt te bepalen tegen over de belangrijke verklaring van den Amerikaanscben minister van oorlog. Sfim- son. die zeide. dat wellicht de voorbereiding van de Amerikaansche landen op een verde digingsstrijd nondzaketiik zal ziin. welke strii-i eventueel ook on Zuid-AmerikkHiischen bodem zou moeten worden uitgevochten. D't kan alleen verklaard worden door bot feit. aldus bet tijdschrift. dat de Yankees met bun een heele pagina heslnande nro- naganda-advertenfies voor touristenreizen naar Nóord-Amerika. die gepubliceerd wor den in de leidende dnehlndon van Ruenos Aires, de stilzwijgende toestemming hebben gekocht, voor woorden, die ei'mnli'k iederen waren Zuid-Amerikaan zonden moeten ver vullen van toorn en verontwaardiging De Ver. Staten vinden geen nronnenndametho- de te slecht, zoo sehriift het orgaan, om niet te proheeren Arontinië tot oorlog- oprui ende denkbeelden in te enten Met economi sche afnersing en vage beloften willen de Ver Staten de vaderlandcche stemming dor \rgehtiinen in dienst stp'l<m van een slerh- fe zaak. De Ver. Staten citeeren gaarne de vrijheidshelden der T.atiinseb-Amerikaancehe ••enuhlieken. San. Martin en Rolivar, ziï ver geten echter, dat hun ideaal niet was nan- Amorika. maar de vereeniging der Zuidelij ke staten. Argentinië bezit voldoende moreele kracht 'dus Ahora. om zich te onttrekken aan •n vooedii van de Yankees en om het va- '"rland ernstige, wellicht onherstelbare dwalingen te besparen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6