Laatste collecte van Winterhu'p NEDERLAND Regeling voor de katoenindustrie De landbouwcoöperatie wankelt niet Hollebollegijs op 't dievenpad Vluchtende Australiërs vertellen De nationale revolutie in Frankrijk BLOEMEN COLLECTE. Winterhulp Nederland deelt mede: Op 2 en 3 Mei a.s. zal de laatste collecte van dezen winter over het geheele land wor den gehouden. De speldjes, die ditmaal wor den verkocht, dragen afbeeldingen van bloe men. Het voorjaar heeft zijn intrede gedaan. Het weer is allengs milder geworden, de ergste koude is verdwenen, de natuur ontsluit zich weer, de bloemen komen allerwege reeds te voorschijn. Een gevoel van bevrijding en vreugde vervult ons telken jare als de lente 1« genaderd. Een archief op de film. Het oude gezinsar chief, waarin vroeger heel de bevolking van Deze bevrijding en vreugde houden helaas geen intocht in do woningen van vele landgenooten. Geringe mid delen en een groote achtei-stand ver oorzaken, dat hun huishouden zoo Amsterdam stond opge- teekend, is op filmban den vastgelegd, waar van een positieve en een Nivtileering van de prijzen. De gemachtigde voor de prijzen maakt be kend, dat met ingang van heden een tweetal prijsregelingen in werking zijn getreden, wel ke van groot belang zijn voor vrijwel de ge- heele katoenindustrie. Het betreft hier de calculatie beschikking witweverijen nr. 1 en de calculatiebeschikking bontweverijen nr. 1. Deze beschikkingen bevatten zoogenaamde calculatieschema's, dat wil zeggen voorschrif ten, welke precies aangeven, op welke wijze de katoenfabrikanten hun verkoopprijzen moeten berekenen. Hierdoor zal worden bereikt, dat alle fabrikanten, die onder deze regelin gen vallen, hun prijzen op dezelfde wijze vaststellen. Het publiek heeft dan de zekerheid, dat deze prijzen ge heel verantwoord zullen zijn. Het spreekt vanzelf, dat de naleving van deze bepalingen scherp zal worden gecontroleerd. Hoewel er tusschen de prijzen van de ver schillende fabrikanten nog wel eenig onder- scheid zal blijven bestaan, als gevolg van afwijkende inkoopsprijzen, andere productie methoden of het vervaardigen van uiteenloo- pende kwaliteiten, kan toch wel gezegd wor den, dat de prijzen over het geheel genomen op ongeveer hetzelfde peil zullen zijn vast- In^tfe beschikkingen is verder de bepaling opgenomen, dat de groothandel zijn verkoop prijzen aan den kleinhandelaar mag verhoo- gen met het bedrag, waarmede zijn inkoops prijs gestegen is. Aan den anderen kant heeft hij de verplichting zijn verkoopprijzen te ver lagen met het bedrag, waarmede zijn in koopsprijs mocht zijn gedaald. STERK, OOK IN DEZEN TIJD! „De Raiffeisenbode" van April 1941 wijst op het merkwaardige feit, dat, wat. er ook wankelt, de landbouwcoöperatie niet wan kelt en schrijft dan verder: „Wij zijn er ver van te beweren, dat zij niet kan wankelen; zij is menschelijk werk, en wat menschelijk is, is nu eenmaal niet on wankelbaar. Maar wij mogen toch constatee- ren, dat de landbouwcoöperatie van een groot weerstandsvermogen heeft blijk gegeven. Niet alleen in ons land, maar ook in andere landen; ook in landen wier economisch le ven anders is ingericht dan het onze. Wel is waar is het karakter van de Coöpera tie niet overal geheel onveranderd gebleven, maar het coöperatie-beginsel is toch in hoofd zaak blijven bestaan ook daar, waar de coö peratieve organisatie gewijzigd is. „Wij meenen dit te moeten toeschrijven aan de juiste beginselen, waarop de land bouwcoöperatie is opgebouwd. De beginselen ziin het ten slotte, die het éénige hechte fun dament van onze menschelijke instellingen zijn. Wat niet is gebouwd op goede en dege lijke beginselen kan zich wel gedurende kor ten tijd ontwikkelen, soms zelfs zeer sterk ontwikkelen, maar wanneer het op de proef wordt gesteld, stort het ineen. En onze tijd is voor veel, voor zeer veel in onze samen leving een geweldige op-de-próef-stelling. De landbouwcoöperatie berust op het be ginsel van: elkander helpen, samenwerken in het gemeenschappelijk belang. Wij gevoe len, dat dit beginsel niet behoort tot de holle leuzen, die den eenen dag grooten opgang maken om den anderen dag in rook te ver vliegen. Wij gevoelen, dat het beginsel van samenwerking waarin opgesloten: een dracht, gedisciplineerdheid, het onderge schikt maken van particuliere wenschen en belangen aan de belangen van de samen werkende groep van duurzame waarde is. „DaArom is, gelooven wij. de coöperatie ook tegen de stormen van dezen tijd bestand."^ Gisteravond woedde de stroóbrand in de schuren van de gebroeders van der Wal in Xieuwolda nog niet onverminderde kracht voort. Wij maakten van deze brand reeds gisteren melding. Om acht uur keerde de motorspuit uit Groningen, terug en vertrokken, ter aflos sing twee kleine spuiten uit Groningen naar de plaats van den brand. Het vuur werd bestreden door een motor- spuit uit Nicuwolda en een Spuit uit Wa genborgen, die eveneens gistermorgen ter assistentie is vertrokken. Met een groot aantal stralen werd water in de vuurzee geworpen, doch het blusch- werk nam nog wel den geheelen dag in be slag. 'Nachthemden voor een regiment en 600 kadetjes gestolen. Door het forceeren van den nooduitgang zijn inbrekers binnengedrongen in een fa briek in de Val ken burgerstraat, te Amster dam. Zij namen daar 130 nachthemden, 1220 versneden nachthemden, 37 payama's en 5 rollen stof mee. Uit vitrines van een winkel in de le van Swindenstraat wisten de dieven 8 meter stof en 3 overhemden te doen verdwijnen, terwijl zij hun tcxtielhonger stilden in een confectiezaak aan de Rechtboomslóot met een rol stof. Hier waren zij door het dak raam binnengekomen. Een bakker, die zijn transportfiets op de Rozengracht even onbeheerd had laten staan kwam tot de onaangenaanie ontdekking dat hem een mand met 600 versche kadet jes en 4 brooden had ontstolen. NAAR DE BLOEIENDE BOLLENVELDEN EEN MOOIE ZONDAG VERWACHT. Het milde voorjaarsweer der laatste da gen heeft in den bloei der bollenvelden een merkwaardige verandering teweggebracht, aldus meldt ons de K.N.A.C. In eenige dagen zijn van vele soorten narcissen de bloem knoppen open gesprongen en men mag ver wachten, zelfs bij wijziging in de weersom standigheden, dat as. Zondag de narcissen op z'n mooist zullen zijn. Hyacintlien begin nen te kleuren en vele soorten zullen Zon dag bloeien. Tenslotte zullen talrijke vroege tulpensoprten in bloei staan. Alles bij elkan der genomen zullen de bollenvelden a.s. Zon dag een interessant en kleurenrijk beeld bie den, en als het weer maar cenigszins mee werkt, zal het de befaamde bollenzondag worden, waarop tal van toeristen naar de bollenstreek zullen trekken. Reservaat van blauwgraslanden Broed gelegenheid voor weide- voaels. Onder Goingahuizen bij Grouw (Fr.) be vindt. zich een groot complex van de in Friesland reeds zeldzaam wordende z.g. blauwgraslanden. Dit zijn buiten de polders gelegen landerijen welke des winters onder wfjter staan en waarvan het gewas een blauwgroene kleur vertoont. Deze blauw graslanden behooren tot een eigenaardige plantengemeenschap, welke steeds zeldza mer gaat worden en vormen een broedge- legenheid voor weidevogels.' De Friesche vereeniging voor natuurbescherming „It fryske gea-' deelt mede. dat het haar gelukt is een deel van deze landerijen te behou den. Hiermedp is een begin gemaakt met het stichten van een reservaat, dat met mede werking van eigenaars van aangrenzende terreinen uit natuurhistorisch en landschap pelijk oogpunt van groote beteekenis kan worden. negatieve serie bestaat. Bij het naslaan van ge gevens behoeft de amb tenaar de filmstrook slechts te belichten om te zien hetgeen hij wenscht. (Pax-Hollapd) uiterst sober moet worden gevoerd, dat een voortdurende spanning hen voor de voorjaarsopleving ongevoelig maakt. De bloemencollecte van de Winterhulp Ne derland wil alle Nederlanders tezamen bren gen in een offer, dat in deze vele behoefti ge gezinnen eenige vreugde kan brengen. Om deze collecte te doen slagen zijn vele collectanten noodig. Meldt u daarom voor deze laatste inzameling in grooten getale aan, om tot besluit van deze sociale actie een succes te behalen, dat een practisch bewijs levert van de verantwoordelijkheid, die het Nederlandsche volk tegenover zijn minst be deelden beseft. Werkgevers en werknemers, werkt ook nu samen door vrij te geven en u aan te meld den als collectant bij het plaatselijke bureau ln uw woonplaats. De stroobrand bij NIEUWOLDA Niet spoedig gebluscht. VERLAMD VAN SCHRIK, SMERIG EN DOODMOE... Vechten en vluchten, vluchten en vechten. Nog verlamd van schrik, smerig en dood moe hebben drie Australische soldaten, die tot de achterhoede van de vluchtende Brit- sche legercorpsen in Griekenland behoorden volgens een United Press bericht uit Athene, welk bericht door Dagons. Nyheter wordt ge publiceerd. iets verteld over de vlucht van het voor de oprukkende formaties Duitsche pantserwagens geworpen Engelsch-Griek- sche leger. Vechten en vluchten en weer vluch ten en vechten, zoo verklaarden de Australische soldaten, ging het zon der adempauze den geheelen tijd door. Duitsche vliegtuigen van aller lei soort donderden zonder onderbre king over de hoofden der soldaten van het Engelsche leger. De Brit- sche terugtochtswegen stonden per manent bloot aan een onophoudelijk Duitsch bombardement vanuit de lucht. Aan' de Olympus werd teza men met Nieuw-Zeelandsche troe pen getracht weerstand te bieden. Opnieuw joeg de Duitsche opmarsch de Britsche legercorpsen naar het Een revolutie van orde en rust. De onderstaatssecretaris voor de jeugd, Lamirand, heeft na een inspectie op een kampement voor landarbeid in Bordeaux, in een redevoering voor 3000 jonge Fran- schen een schets gegeven van het begrip der „nationale revolutie", die Frankrijk thans beleeft. Sommige, zoo zeide hij, zou den het woord revolutie niet willen hooren, omdat zij zich daaronder een of ander soort van anarchie voorstellen. Anderen verstaan onder het woord nationaal alleen de reactie in de oude betekenis. De nationale revolutie van thans is echter een revolutie in orde en rust. Zij is nationaal, omdat zij aan geen enkel egoïsme voordcelen wil geven, maar alleen het land wil di.enen. Voorwaar de is echter een volkomen en definitieve breuk met alles, wat Frankrijk in zijn te genwoordig ongeluk heeft gestort. Frankrijk moet. boven zijn nationale solidariteit in arbeid, gezin en als volk uit, thans ook me dewerken aan de Europeesche volkerenge meenschap. Voortgaande keerde Lamirand zich tegen de Franschen. die sympathiseerden met de be weging van de Gaulle. Zij zondigen daar mede zwaar tegen hun vaderland, zoo ver klaarde hij, want maarschalk Pétain, heeft de leuze gegeven, de eenheid van het land te bewaren. Er is slechts één equipe: Frank rijk en slechts één chef: Pétain. De Britsche moeilijkheden in Indië teeren. Tot dusver heeft Indië nog slechti 160.000 man buiten het land gezonden. De staatssecretaris voor Indië, Amery, ver klaarde, dat bet Indische leger tot. 500.000 nvan en wellicht nog meer versterkt zou worden. De uitrusting van deze troepen ij echter een zaak van Engeland en de Ver. Staten. Amery zeide vervolgens, dat zij, die voor Indië de rechten opeischen van dominion, blind zijn voor de daarin liggende gevaren. Engeland kan een dergelijke verantwoordelijk heid alleen leggen op de schouders van mannen, waarvan het zeker is, dat- zij niet terstond onder zoo'n last zullen bezwijken. Gedurende den oorlog, zoo verklaarde Amery verder, kan de huidige status van Indië niet veranderd worden. De labourafgevaardigde Wedgewood, gaf in het verdere verloop van het debat uit drukking aan de mecning, dat Indië ten stond vrij zou worden, zoodra Engeland den oorlog zou verliezen. Ingeval Engeland den oorlog echter wint, zou Indië lid won- den van de Amex-ikaansch-Engelsche feds ratie. DUITSCHLAND en FRANKRIJK nog geen boezemvrienden Politieke sfeer niet geschikt cooi opbouwend werk. zuiden. Duitsche pioniers baanden voor de Duit sche pantserafdeelingcn den weg. die van tevoren voor tanks volkomen te passeeren waren, 's Nachts bood het geheele oorlogs front den aanblik i?an een vulkaan van ont ploffende granaten en geschutvuur. Toen de Australiërs ten slotte in Larissa kwamen, was de stad reeds in handen der Duitschers. zoodat zij om niet gevangen genomen te worden, on om het contact met de hoofd macht van de Engelsche strijdmacht niet volkomen te verliezen, een rondtrekkénde beweging moesten uitvoeren. Aan zelfbestuur gedurende den oorlog niet te denken. In het Engelsche parlement is, naar Uni ted Press uit Londen meldt, een levendige discussie gevoerd over het Indische pro bleem. Daarbij werd ook de eisch van het nationale congres betreffende Indisch zelf bestuur geraakt. De conservatieve afgevaar digde AVinterton verklaarde, dat het er thans, nu men vooral geschut en tanks noodig heeft, geen tijd voor is om over grondwetten te spreken. Het moet mogelijk zijn in Indië twee millioen man te recru- Naar wij vernemen zijn de berichten ovei een uitwiseling van telegrammen tuschei Adolf Ilitler en maarschalk Pétain nietii overeenstemming met de waarheid. Daarmt de zijn alle politieke beschouwingen, naai aanleiding van die vermeende feit, gehou den en waarin de verhouding tusschei Frankrijk en Duitscliland besproken werd op losse schroeven komen te-" staan. Wel is waar zijn er aanwijzingen vooi den terugkeer van Laval in het Franschi kabinet., maar het staat nog lang niet vast dat een dergelijk feit veel invloed zal heb ben op de Duitsch-Fransche betrekkingen. De aardappelen djn gepoot. De Menigmaal ging deze terughoudendheid zelfs verder dan die der Amerikaansche ei Zwitsersche bladen. Men moet op het oogei blik tot de conclusie komen, dat ondank! de verbeteringen, welke na het verlaten vai koers, die te Montmoire werd ingeslagen zijn ingetreden, de sfeer nog niet geschik is, voor een nauwere politieke samenwer king, daarom heeft 't ook geen zin, om aan d( reis van Dnrlan naar Parijs diepgaande po litieke beschouwingen te koppelen, of hoop volle verwachtingen voor de verhoudini tusschen Frankrijk en Duitscliland uit tl spreken. Ondanks de bevredigende zakelijke samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk op economisch gebied, schijnt de atmosfeer nog niet ge schikt te zijn voor positieven politie- ken arbeid. Zoo is het b.v. te Ber lijn niet onopgemerkt gebleven, dat de Fransche pers, voor zoover zij de richting van de instanties te Vichy gekozen heeft, tamelijk terughou dend stond tegenover de Duitsche wapensuccessen op den Balkan. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieeu 3de klasse, 3de Hjst Trekking van Woensoi-g 23 April 1941 Hooge Prijzen t 5000.— 2313 Prijzen van f 45. 1424 1727 1936 2138 2658 3035 3104 3134 3154 4187 4320 4457 4485 4608 4667 4779 5016 512u 6165 6615 6733 6783 6838 6994 7005 7128 7206 7398 7778 7855 7864 7923 7946 8141 8298 8504 8584 8726 8768 9065 9495 9841 9888 9965 9971 10015 10028 10078 10391 10492 10980 11381 11541 11638 11708 12024 13150 13231 13307 13330 14112 14454 14815 15161 15189 15234 15401 15458 15647 15810 16796 16935 17018 17041 172H 17481 17541 17789 17837 18108 18286 18300 18349 18632 18685 18821 19123 19352 19618 19732 19838 19937 20199 20467 20734 21340 21595 21778 21828 Verbetering 3e klasse, 2e lijst: 20176 m. 20177. oakken waarin de goters hebben ge- .proten worden au grondig aan den slootkant schoongemaakt. De mannen heb- jen het te druk >p het veld, dus wórdt dit werkje verricht door de vrouwen, die er /erstand van heb- oen. (Pax-IIolland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 8